گروه نرم افزاری آسمان


چگونه متوجه شوم که کودک من یبوست دارد؟
کودک شما مبتلا به یبوست است در صورتی که یک یا بیشتر از یک علامت از علائم زیر را داشته باشد: اگر کمتر از ۳ بار در هفته اجابت مزاج داشته باشد، مدفوع سفت، خشک و طویل باشد، مدفوع به سختی دفع شود.
در بعضی از کودکان طبیعی است که مدفوع را به فاصله چند روز دفع کنند. یبوست کودک شما بستگی به این دارد که معمولاً دفع مدفوع کودک شما هر چند وقت یکبار بوده است و با چه سهولتی آن را دفع می کرده است. اگر مدفوع نرم است و به راحتی دفع می شود، دفعات کمتر دفع مشکلی نیست. امّا اگر مدفوع سخت است و به سختی دفع می شود، یبوست ایجاد شده است. اگر کودک شما بیش از ۲ هفته مشکل یبوست داشت، باید گفت که مبتلا به یبوست مزمن شده است.
علل ایجاد یبوست چیست؟

همگامی که آب مصرفی کودکان کاهش یابد، شیر یا سایر نوشیدنی ها نیز کمتر مصرف شوند یا اگر رژیم غذایی مناسبی نداشته باشند و فیبر رژیم غذایی آن ها کم باشد، یبوست ایجاد می شود. فیبر در غذاهایی مانند حبوبات، میوه ها و سبزیجات یافت می شود. اگر کودک شما غذاهای حاوی چربی زیاد و شکر فرآوری شده (آبنبات) مصرف می کند، احتمالا کافی دریافت نمی کند که این خود منجر به ایجاد یبوست می شود.
زمانی که شما شیر کودک شیرخوار خودرا از شیر مادر یا شیر خشک به شیر گاو تغییر می دهید یا زمانی که از غذای کودک به غذای جامد بزرگسالان تغییر می دهید نیز یبوست رخ می دهد. گاهی پس از بیماری یا مصرف برخی داروها نیز یبوست رخ می دهد. یبوست در کودکان رایج است و اغلب خود به خود برطرف می شود.
کودکان بزرگتر که یبوست مزمن دارند، اغلب احساس دفع خود را نادیده می گیرند زیرا دوست ندارند بازی را متوقف کنند و یا خجالت می کشند که از معلم خود برای رفتن به دستشویی اجازه بگیرند و بنابراین دچار یبوست می شوند.
وقتی کودک از اجابت مزاج خودداری می کند، مدفوع در فضای محدودی از روده باید تشکیل شود و بنابر این طویل تر و سخت تر خواهد شد. دفع مدفوع دردناک شده و این خود مانع دفع توسط کودکان می شود چون کودک شما دفع دردناک را دوست ندارد.
اگر کودک من دچار یبوست شد چه کاری می توانم انجام دهم؟

کارهای زیادی وجود دارد که شما می توانید به کودک خود کمک کنید:
رژیم غذایی: با افزایش مقدار ملیعات نوشیده شده کودک می توانید شروع کنید. افزودن آب آلو به رژیم غذایی کودکان می تواند کمک کننده باشد. مصرف سبوس، میوهجات و سبزیجات به منظور افزایش فیبر مصرفی نیز می تواند در اجابت مزاج موثر باشد. مصرف شیرینی جات و شکلات را در برنامه روزانه کودک خود کاهش دهید.
عادت دادن به اجابت مزاج: کودک شما باید بداند که نباید منتظر احساس اجابت مزاج شود. برای ایجاد دفع منظم، از کودک بخواهید که هر روز در زمان مشخص به مدت ۱۰ دقیقه در دستشویی بنشیند. زمان مناسب برای این کار، پس از غذا می باشد. در این حالت می توانید به کودک اجازه دهید کتاب داستان بخواند یا به رادیو گوش دهد.
دارو: داروهای مسهل زیادی برای درمان یبوست کودکان در دسترس است. انتخاب مسهل بستگی به سن کودک شما و شدت یبوست دارد. از پزشک کودک خود بخواهید که داروی مناسب و میزان مصرف آن را به شما بگوید.
برنامه تشویق را شروع کنید: تشویق را حتی برای نشستن در دستشویی بکار بگیرید. بطور مثال، اگر کودک شما در زمان تعیین شده در دستشویی نشست، اورا با چیزی که دوست دارد تشویق کنید. اگر کودک مدفوع خود را دفع کرد برای او هدیه بخرید و وی را تشویق کنید. از غذا به عنوان تشویق استفاده نکنید. برای بچه های بزرگ تر می توانید از سیستم امتیاز دهی استفاده کنید. بدین صورت که براي هر بار مدفوع امتياز خاصي بدهيد و اگر مثلاً امتیاز آن ها به عدد معینی رسید، آن ها را برای دیدن فیلم به سینما یا پارک ببرید.
اگر يبوست بهتر نشد و مزمن بود، كودك را نزد پزشك ببريد. گاهي يبوست علامت مشكلات پزشكي جدي تري است.
پزشك چگونه می تواند تشخیص دهد كه كودك يبوست دارد؟

الگوي دفع مدفوع نشانگر وجود يبوست است. شما مي توانيد به پزشك كمك كنيد و جدولي تهيه كنيد كه به طور روزانه دفع كودك را گزارش كنيد. اين جدول مي تواند شامل موارد زير باشد:
چه موقعي كودك به دستشويي مراجعه كرده
چه مدت در دستشويي نشست
مدفوع كودك چه ظاهري دارد
آيا كودك شما لباس زير خود را كثيف می كند
مهم است كه به تغييرات مدفوع يا رفتار كودك خود توجه كنيد. برخي چيز هايي كه بايد به آن ها توجه كنيد عبارتند از:
قطر مدفوع بيشتر شده باشد
مدفوع بسيار سخت
اندك خوني كه قرمز روشن است و پس از خشك كردن روي دستمال توالت ديده می شود
درد شكمي يا نفخ
كاهش اشتها
گريه و فرياد كشيدن هنگام اجابت مزاج
پرهيز از مراجعه به دستشويي يا مقاومت در مقابل آموزش دستشويي رفتن
بعلاوه پزشك معاينات باليني نيز انجام می دهد. اين معاينات شامل معاينه ركتوم كودك است. پزشك می تواند عكس اشعه X از شكم كودك درخواست دهد. اگر يبوست خيلي شديد بود، تنقيه ضروري است تا مدفوع از روده كودك خارج شود. تنقيه روشي است كه مايع از طريق مقعد به درون ركتوم تزريق می شود. تنقيه كمك می كند كه مدفوع شل شده و راحت تر خارج شود.