گروه نرم افزاری آسمان


بيماري حركت چيست؟
بيماري حركت (مسافرت) بسيار رايج است مخصوصا در كودكان. علت آن حركات غيرمعمول در طول مسافرت است. اين حركتهاي تكرار شونده مثل رد شدن از روي دست اندازها يا جادههايي كه پر پيچ هستند، پيامهاي زيادي به مغز مي فرستند. مكانيسم تعادلي شما گوش داخلي تان است كه سيگنالهاي متفاوت با آنچه كه چشمتان مي بيند مي فرستد و به مغز پيامهاي تركيبي و گيج كننده اي فرستاده ميشود. اين سبب حالت تهوع (دل آشوبي) ميشود. علائم ديگري كه ممكن است تجربه كنيد عبارتند از عرق كردن، تراوش آب دهان، سردرد، احساس سرما و رنگ پريدگي.
بيماري حركت ممكن است با اضطراب يا بوهاي قوي مثل غذاها يا بوي بنزين تحريك شود. گاهي تلاش براي خواندن كتاب يا نقشه مي تواند سبب تحريك بيماري حركت شود.
بيماري حركت در كودكان و زنان رايج تر است. خوشبختانه بسياري از كودكان بيماري حركت ندارند. مشخص نيست چرا در برخي بيماري حركت بيش از ديگران اتفاق مي افتد. علائم ممكن است در ماشين؛ قطار، هواپيما يا كشتي يا دستگاههايي در شهربازي ها كه در ارتفاع مي چرخند ايجاد شوند. علائم معمولا با پايان سفر از بين مي روند اما هميشه هم اين گونه نيست. در برخي افراد، چند ساعت يا حتي يك روز بعد از پايان سفر نيز طول مي كشد تا علائم از بين بروند.
چگونه مي توان جلوي بيماري حركت را گرفت؟
برخي نكته هاي عمومي براي بيماري حركت عبارتند از:
• حركت را به حداقل برسانيد. براي مثال، در صندلي جلوي ماشين، بر روي بال هواپيما، بر روي عرشه در وسط كشتي بنشينيد.
• اگر ممكن است هواي تازه تنفس كنيد. براي مثال، پنجره ماشين را باز كنيد.
• چشمهاي خود را ببنديد و سعي كنيد بخوابيد.
• مطالعه نكنيد و فيلم نبينيد.
• پيشنهاد ميشود به اشياء در حال حركت مثل موجها يا ماشينهاي ديگر خيره نشويد. در عوض، به دوردست، كمي بالاتر از افق به مكاني ثابت نگاه كنيد.
• از خوردن غذاهاي سنگين يا نوشيدن الكل قبل و در طول سفر خودداري كنيد. از خوردن غذاهاي چرب و پر ادويه نيز پرهيز كنيد.
درمان بيماري حركت چيست؟
داروهاي بسياري براي كاهش يا پيشگيري از علائم بيماري حركت وجود دارند. مي توانيد آنها را از داروخانه يا با تجويز پزشك دريافت كنيد. آنها با مداخله در سيگنالهاي عصبي كه در بالا توضيح داده شد عمل مي كنند. اگرچه بهتر است اين داروها قبل از آغاز سفر مصرف شوند اما حتي اگر بعد از ظهور علائم نيز مصرف شوند مي توانند كمك كننده باشند.برخي از داروهايي كه براي بيماري حركت استفاده ميشوند ممكن است سبب خواب آلودگي شوند. پيشنهاد ميشود اگر اين داروها را مصرف كرديد رانندگي نكرده و با ماشين آلات سنگين كار نكنيد. به علاوه، برخي داروها ممكن است با الكل يا داروهاي ديگر تداخل داشته باشند كه پزشك يا داروساز به شما در اين باره توصيه هاي لازم را خواهند كرد.
هيوسين
هيوسين موثرترين دارو براي درمان بيماري حركت است. با ممانعت از ارسال پيامهاي گيج كننده عصبي به مغز عمل مي كند. با ماركهاي مختلف در بازار موجود است كه حاوي هيوسين بوده و براي كودكان به صورت محلول وجود دارد. بايد يك دوز از آن را ۳۰ تا ۶۰ دقيقه قبل از حركت مصرف كنيد و اين دارو تا ۷۲ ساعت مي تواند تاثيرگذار باشد. يك نوع از اين محصول (كه فقط با تجويز پزشك در دسترس است) به صورت چسب براي افراد بالاي ۱۰ سال است. اين چسب را بر روي پوست خود پشت گوش ۵ تا ۶ ساعت قبل از سفر مي چسبانيد و در پايان سفر آن را مي كنيد. اين چسب هيوسين را به جريان خون آزاد مي كند. هيوسين معمولا عوارضي ندارد اما ممكن است سبب خشكي دهان، خواب آلودگي و تاري ديد شود.
آنتي هيستامين ها
اين داروها نيز مي توانند مفيد باشند اگرچه به اندازه هيوسين تاثيرگذار نيستند. با اين وجود، عوارض جانبي كمتري دارند. آنتي هيستامين انواع مختلفي دارد. برخي ممكن است سبب خواب آلودگي شوند- براي مثال، پرومتازين كه مي توان براي كودكان كم سن در سفرهاي بلند مدت استفاده كرد. كودكان بزرگتر يا بزرگسالان ممكن است دارويي را ترجيح دهند كه كمتر سبب خواب آلودگي شود براي مثال، سينارزين (cinnarizine) يا سيليزين (cyclizine).
درمانهاي جايگزين
اين اقدامات به همراه داروها مي توانند استفاده شده و كمك كننده باشند:
• در سفرهاي بلند بهتر است كه هر از گاهي توقف كرده و هواي تازه تنفس كنيد، كمي آب خنك بنوشيد و اگر ممكن است كمي پياده راه برويد.
• يك تكنيك كه در آزمايشات بالين نشان داده شده كه موثر است كشيدن نفس عميق و آرام در حين تمركز بر روي تنفس و گوش دادن به موسيقي است.
• در برخي افراد زنجفيل مي تواند بيماري حركت را بهبود بخشد. مي توان آن را در بيسكويت يا زنجفيل كريستال شده ، در چاي يا به صورت قرص قبل از سفر مصرف كرد.