گروه نرم افزاری آسمان


چین


خلاصه:

چین با نام رسمی جمهوری خلق چین (به چینی: 中华人民共和国)، کشوری است که در شرق قاره آسیا واقع شده است. این کشور که پرجمعیت‌ترین کشور دنیا با بیش از۱٬۳ میلیارد نفر سکنه‌است، توسط حزب کمونیست چین در قالب نظام تک‌حزبی اداره می‌شود. این حزب بر ۲۲ استان، ۵ منطقهٔ خودمختار، ۴ شهر با مدیریت مستقیم (پکن، تیانجین، شانگهای و چونگ‌کینگ) و ۲ منطقهٔ اداری ویژهٔ بسیار خودمختارِ هنگ کنگ و ماکائو حکومت می‌کند. پایتخت کشور پکن است.
جمهوری مردمی چین با حدود ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع سومین یا چهارمین کشور وسیع دنیا و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی (بدون احتساب آب‌های داخلی) است.
چین چشم‌انداز طبیعی متنوعی دارد، از استپ‌های جنگلی و بیابان‌هایی چون گبی و تکله‌مکان در ناحیهٔ خشک شمالی نزدیک به مغولستان و سیبری ِ روسیه گرفته تا جنگل‌های زیرگرمسیری در سرزمین‌های مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام، لائوس و برمه. مناطق غربی کشور ناهموار است و رشته‌کوه‌های هیمالیا و تیان شان مرز طبیعی آن را با هند و آسیای میانه ترسیم می‌کنند. در مقابل، نواحی شرقی این کشور کم‌ارتفاع است و با ساحلی به طول ۱۴٫۵۰۰ کیلومتر در جنوب شرقی با دریای جنوب چین و در شرق با دریای شرق چین همسایه‌است که در سوی دیگرش تایوان، کره و ژاپن قرار گرفته‌اند.
تمدن چین باستان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های تاریخ است که در سواحل حاصل‌خیز رود زرد که در دشت شمال چین جاری‌ست شکوفا شد. نظام سیاسی چین بیش از ۶ هزار سال مبتنی بر سلطنت مطلقهٔ موروثی بود. نخستین دودمان پادشاهی این کشور دودمان شیا در حدود ۲ هزار سال پ. م بود. اما نخستین حکومتی که چین را متحد کرد دودمان چه‌این در ۲۲۱ پ. م بود. آخرین دودمان پادشاهی این کشور هم چینگ بود که در ۱۹۱۱ با تشکیل جمهوری چین به رهبری کومینتانگ حزب ملی چین، نابود شد. چین در نیمهٔ اول سدهٔ بیستم میلادی در دریایی از اختلافات و جنگ‌های داخلی غوطه‌ور بود که کشور را به دو اردوگاه سیاسی عمده تقسیم کرده بود؛ کومینتانگ و حزب کمونیست چین. مخاصمات اصلی در ۱۹۴۹ با پیروزی کمونیست‌ها در جنگ داخلی و تأسیس جمهوری مردمی چین در سرزمین اصلی پایان یافت. جمهوری چین به رهبری کومین‌تانگ پایتخت خود را به تایپه در تایوان منتقل کرد و حکومت آن امروزه به تایوان، کینمن، ماتسو و چند جزیره دوردست دیگر محدود شده‌است. از آن هنگام جمهوری مردمی چین و جمهوری چین درگیر اختلافات سیاسی شدیدی با یکدیگر در مورد حق حاکمیت و وضعیت سیاسی تایوان بوده‌اند.
از هنگام اجرای اصلاحات اقتصادی در چین برای پی‌ریزی یک اقتصاد مدرن، چین یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی دنیا را داشته‌است. این کشور هم‌اکنون بزرگترین صادرکننده و دومین واردکنندهٔ بزرگ کالا است و دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر پایهٔ تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد. چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌های چندجانبه‌ای همچون سازمان تجارت جهانی، اپک، سازمان همکاری شانگهای و گروه ۲۰ است. چین به عنوان کشوری دارای سلاح هسته‌ای از بزرگترین ارتش دائمی دنیا و دومین بودجه دفاعی بزرگ دنیا برخوردار است. چین همچنین از سوی برخی از دانشگاهیان، تحلیل‌گران نظامی، اقتصادی و سیاسی یک ابرقدرت بالقوه لقب گرفته‌است.
زبان چینی با ۱٬۷۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر گوینده پرشمارترین زبان دنیا به شمار می‌رود.


موضوعات:

1-نام گذاري و اطلاعات کلي
2-تاريخ
3-جغرافيا
4-جامعه و آداب و رسوم
5-اقتصاد
6-فرهنگ و هنر
7-ورزش
8-سياست
9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
10-سطح آموزش و توليد علم
11-پزشکي و سلامت
12-رسانه هاي عمومي
13-راه و ترابري


1-نامگذاري

1-1-معني لغت

چین کلمه‌ای فارسی است و China نیز از همین کلمه مشتق شده و در قرن ۱۳ام میلادی توسط مارکو پولو در اروپا رواج پیدا کرده است. نام چین در زبان فارسی نیز از کلمه سانسکریت چینا (चीन) آمده است که به عنوان نامی برای این کشور در ۱۵۰ میلادی به کار رفته است.


1-2-نام گذاري در زبان هاي ديگر

1-3-مساحت,جمعيت,منطقه زماني,واحد پول,دين رسمي,زبان رسمي,پيش شماره,نماد ملي,شعار ملي,مرز خاکي,مرز دريايي,بلندترين نقطه,پرچم

مساحت: ۹٬۵۹۶٬۰۰۰کیلومتر مربع


زبان رسمی:
زبان ماندارین

دین رسمی:

جمعيت:
۱٬۳۹۰٬۰۸۹٬۳۱۰


منطقه زماني:UTC (ساعت جهانی+۸)
تابستانی (DST) DST (ساعت جهانی)

واحد پول:
یوان (رنمینبی)


پيش شماره: +۸۶+

نماد ملي:

شعار ملي:中华人民共和国

مرز خاکي:

مرز دريايي:

بلندترين نقطه:

شانگهای

پرچم:

2-تاريخ

یافته‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد که انسان‌ساهای نخستین از ۲٫۲۴ میلیون تا ۲۵۰ هزار سال پیش در چین سکونت داشتند. در غاری نزدیک پکن فسیل‌هایی از انسانها مربوط به ۶۸۰ تا ۷۸۰ هزار سال پیش کشف شده‌است. این فسیل‌ها متعلق به مرد پکنی هستند که از گونهٔ انسان راست‌قامت بوده و توانایی ساخت آتش را داشت. در همین غار بقایای انسان خردمند (گونهٔ ما) نیز کشف شده که قدمت آن به ۱۱ تا ۱۸ هزار سال پیش از میلاد می‌رسد. برخی از محققان معتقدند شکل اولیه‌ای از نوشتار از حدود ۳ هزار سال پیش از میلاد در چین وجود داشته‌است.
در روایت‌های سنتی چینی نخستین دودمان پادشاهی کشور سیا نام دارد که در حدود ۲۰۷۰ پیش از میلاد پایه‌گذاری شد. مورخان در گذشته این دودمان را افسانه‌ای می‌دانستند اما کشف آثاری از اوایل عصر مفرغ در هِنان موجب شد تردیدهایی در این مورد ایجاد شود. البته هنوز مشخص نیست که آیا این آثار به دودمان سیا مربوط است یا فرهنگ دیگری در همان دوران.

2-1-دوره نياتاريخي(عصر آهن,عصر برنز,عصر مس)

عصر آهن:

عصر برنز:
اثرهای برنزی ساخته‌شده در چین وابسته به فرهنگ ماجی‌یائو(۳۱۰۰-۲۷۰۰ (پیش از میلاد)) از دل خاک بیرون کشیده شده‌است. با این همه آغاز عصر برنز را در چین از ۲۱۰۰ (پیش از میلاد) هم‌زمان با دودمان شیا می‌دانند.

عصر مس:
چین مشتری معادن مس و کبالت است

شرکت چاینا مولیبدن (China Molybdenum)، یکی از شرکت های چینی است که به تازگی به آینده دار بودن ماشین های الکتریکی ایمان آورده و درصدد است معادن کبالتی در کشور کنگو خریداری کند.

شرکت فریپورت مک موران توافق خود را با این شرکت چینی مبنی بر واگذاری سهم خود از معدن مس و کبالت Tenke Fungurume علنی کرد. مبلغ این خرید، 2.65 میلیارد دلار است و چاینا مولیبدن در حال مذاکره برای خرید معادن کبالت دیگر فریپورت نیز هست.
به گزارش اطلس معدن، این قرارداد فروش، نشان دهنده تمایل این شرکت چینی برای ورود به عرصه کبالت است؛ یکی از فلزاتی که در ساخت باتری های قابل شارژ کاربرد دارد. بازار ساخت باتری های قابل شارژ، به شدت در حال گسترش یافتن است زیرا هر روز مشتریان بیشتری به خودورهای باتری ای شرکت تسلا موتورز (Tesla Motors) علاقه نشان می دهند.
از سوی دیگر، مدیر شرکت چاینا مولیبدن یا CMOC، در خصوص مس معتقد است: با کم شدن عیار ذخایر مس در حال استخراج جهان، در بلند مدت شاهد آن خواهیم بود که این ذخایر از پس تامین نیاز جهان بر نمی آیند. به همین دلیل ما به آینده معادن مس خوش بین هستیم.

2-2-دوره پيشا تاريخي(نوسنگی,ميان سنگي,پارينه سنگي)

نوسنگی:

گروه بین‌الملل، شین‌هوا : باستان‌شناسان بزرگ‌ترین کارگاه ساخت ابزار سنگی عصر نوسنگی چین را در منطقه خودمختار گوانجی در جنوب این کشور کشف کردند.
این کارگاه 1200 متر مربع وسعت دارد و و قدمت آن به حدود 7000 سال پیش برمی‌گردد. ده‌ها هزار ابزار و وسیله سنگی مختلف ازجمله چکش و ظروف سرامیک سنگی نیمه‌کاره از محوطه این کارگاه باستانی کشف شده است.
به گفته یکی از محققان این پروژه، تعداد زیاد آثار سنگی کشف شده نشان‌گر آن است که این کارگاه پیش از آن‌که متروکه شود حدود صد سال مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
یکی از سئوالاتی که اکنون برای باستان‌شناسان این پروژه مطرح است این است که این ابزار سنگی کجا رفته‌اند و چرا چینیان قدیم کارگاه را ترک کردند.
به گزارش میراث خبر ، در جریان این کاوش‌ها هم‌چنین بیش از 20 قبر مربوط به عصر نوسنگی شامل دوران حکومت خاندان شنگ (1100- 1600 پیش‌ازمیلاد)، دوران ایالت‌های وارینگ (221- 475 پیش‌ازمیلاد) و خاندان هان ( 22 پس‌ازمیلاد-206 پیش‌ازمیلاد) کشف شده است.
آن‌چه باستان‌شناسان را متعجب کرده است وجود قبرهایی متعلق به دوران تاریخی مختلف در یک محوطه است. این قبرهای باستانی شواهد لازم را برای مطالعه روند پیشرفت فرهنگ باستانی این منطقه فراهم می‌آورد.

ميان سنگي:

پارينه سنگي:

2-3-چهار هزار سال قبل از ميلاد مسيح تا ميلاد مسيح(آغاز تمدن,شهر نشيني و تجارت)

آغاز تمدن:۱ اکتبر ۱۹۴۹

شهر نشيني وتجارت:

صنایع خودرو‌سازی چین با همکاری شرکت جنرال موتورز، یک خودروی سازگار با محیط زیست را در اکسپو به نمایش عموم گذاشته است. این خودرو‌ی دو نفره که به رنگ سبز، سفید و مشکی است دارای سقفی است که شکل یک برگ را دارد.
افزایش تقاضا برای انرژی محدود نفت و همچنین افزایش ترافیک در شهرها‌، کارشناسان خودرو را بر آن داشته تا به طراحی و ابداع خودروهایی بپردازند که ساز گاری با محیط زیست داشته باشند .
از این‌رو در اکسپو خودروهایی با این سازو کار با عنوان خودروهای سبز به نماش گذاشته که یکی از آنها خودروی زیبای ساخت چین است.
این خود‌رو که قرار است تا 20 سال دیگر وارد بازار شود، دارای یک پنل خورشیدی برگ مانند
(‌برای جذب نور خورشید) بر روی سقف و توربین‌های بادی کوچک در چرخ‌هایش است .
سقف این خودرو به شکلی طراحی شده که همانند گیاه که رشدش در راستای نور خورشید است‌،
نور خورشید را رد‌یابی کرده و از آن انرژی، برای حرکت و شارژ استفاده می‌کند. همچنین چارچوب‌های آلی ـ فلزی بکار رفته در این خودرو سبب شده تا خودرو همچون گیاه، آب و گاز، دی‌اکسید کربن را از اطراف جذب و آنرا به شکل انرژی و اکسیژن دفع کند.

غرفه رد پایی از شهرنشینی در اکسپو
غرفه ردپا که در منطقه D اکسپوی شانگهای واقع شده، نگاهی به روند شهر‌نشینی در قدیم دارد‌. این غرفه با سه سالن در موضوعات"منشا شهرنشینی"، "شهر در‌حال رشد"، "هوش شهر‌نشینی" سعی کرده، موفقیت‌های بشر در توسعه شهری را، طی ادوار گذشته به تماشای عموم درآورد.
در سالن اول این غرفه که سالن "منشا شهرنشینی" نام دارد تولد و فلسفه وجودی شهرها به نمایش درآمده است. در سالن دوم‌، رشد و شکوفایی شهر‌نشینی قدیم‌، در شهرهایی چون فلورانس‌، آمستردام و استانبول‌، به تصویر کشیده شده است.
در سالن سوم با نام "‌هوش شهرنشینی"، هارمونی و ابتکار بکار رفته در شهر‌های قدیم نشان داده شده است.
گفتنی است: هوش شهر‌نشینی، در قرن 19‌، همزمان با عصر انقلاب صنعتی در جهان شکوفا شد و سبب تغییر در زند‌گی شهری گشت. در این دوره‌، بیشترین کاربرد هوش خلاق در دو شهر لندن و نیویورک دیده شده است.
صد و هشتمین نمایشگاه صادرات و واردات چین در اکتبر در گوان جوئو برگزار می شود
بنا به گزارش خبرنگاران رادیوی بین المللی چین از پکن در روز پنجشنبه 17 ژوئن، 27 خرداد، صد و هشتمین نمایشگاه صادرات و واردات چین مشهور به نمایشگاه تجارت گوان جوئو، در روزهای 15 اکتبر تا 4 نوامبر در سه مرحله در این شهر برگزار خواهد شد.
این نمایشگاه حدود 57 هزار محل برای نمایش کالا و خدمات فراهم کرده و پیش بینی می شود که بیش از 20 هزار موسسۀ چینی و خارجی در آن شرکت خواهند کرد.

وان جی پین رئیس مرکز تجارت خارجی چین در نشست تبلیغاتی همین روز گفت که این نمایشگاه بیش از 150 هزار نوع کالای برجستۀ چین را در خود گرد خواهد آورد و یکی از متنوع ترین و بهترین نمایشگاه های چین است.

حجم صادرات چین در نمایشگاه تجارت گوان جوئو در فصل بهار سال جاری به 34.3 میلیارد دلار رسید که در مقایسه با دوره پیش از آن 12،6 درصد رشد داشت.

2-4-ميلاد مسيح تا جنگ هاي صليبي(تاريخ باستان,تمدن ها,قرون وسطا,پيدايش اسلام)

تاريخ باستان:

تمدن ها:

نخستین تمدن‌های چین در حاشیهٔ رودهای یانگ تسه و رود زرد شکل گرفت. یافته‌های مربوط به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد، نشان می‌دهد که انسان‌هایی در دره یانگ تسه ساکن شده و به کشاورزی پرداخته‌اند. آنها آبادی‌هایی را پدید آوردند و برنج کاری را توسعه دادند، اما در دره رود زرد «خوانگ خه» ارزن کاشته می‌شد، زیرا هوای شمال چین برای کشت برنج بسیار سرد بود. در این منطقه فرهنگی سر بر آورد که آن را به افتخار روستایی از استان خی نن، فرهنگ یانگ شائو نامیده‌اند - زیرا در سال ۱۹۲۱ میلادی، بقایای سکونت انسان‌ها در این منطقه به دست آمد. دوران اوج و شکوفایی این فرهنگ بین سالهای ۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰ پیش از میلاد بود.
در اواسط قرن بیستم، باستان‌شناسان روستای ۶۰۰۰ ساله بانپو را از زیر خاک بیرون آوردند. در این منطقه، پایه‌های تعداد زیادی ساختمان، محل‌های روشن کردن آتش، انبارهای مواد غذایی، ظروف سفالی و چندین گور حاوی اسکلت شناسایی شد. وجود ساختمان عمومی مدوری که خانه‌های مسکونی در اطراف آن قرار داشتند نیز حاکی از آن بود که زندگی گروهی-اجتماعی سازمان یافته‌ای در این منطقه وجود داشته است. طغیان‌های عظیم دو رود یانگ تسه و خوانگ خه، تمدن‌های باستانی چین را از بین برد.


قرون وسطا:

پيدايش اسلام:

2-5-جنگ هاي صليبي تا جنگ هاي جهاني دوم(عصر مدرن)

نخستین جنگ چین و ژاپن (۱ آگوست ۱۸۹۴ تا ۱۷ آوریل ۱۸۹۵) بین دودمان چینگ چین و میجی ژاپن بر سر کنترل کره درگرفت. بعد از شش ماه موفقیت نیروی زمینی و دریایی ژاپن و از تصرف شهر ویهای چین، دودمان چینگ در فوریه ۱۸۹۵ درخواست صلح کرد.


2-6-جنگ جهاني دوم تا پايان جنگ سرد(قرن بيستم)

نخستین جنگ چین و ژاپن (۱ آگوست ۱۸۹۴ تا ۱۷ آوریل ۱۸۹۵) بین دودمان چینگ چین و میجی ژاپن بر سر کنترل کره درگرفت. بعد از شش ماه موفقیت نیروی زمینی و دریایی ژاپن و از تصرف شهر ویهای چین، دودمان چینگ در فوریه ۱۸۹۵ درخواست صلح کرد.


2-7-تاريخ معاصر(قرن 21)

درباره نظام فرهنگي و معيشتي چين

چین تاریخ کهنی دارد. گاهی به گونه یکپارچه و گاهی به مانند چند کشور جدا از هم بوده‌است. همواره همسایگان به این سرزمین می‌تاخته‌اند
در قرن 19 ، دولت و ملت چين در يک هماهنگي ديرينه اي با يکديگر همراه بودند. در آن زمان سه چهارم مردم چين کشاورز بودند و چهار پنجم درآمد ملي از محل محصولات کشاورزي تامين مي شد.
در واقع اقتصاد چين سنتي مبتني بر کشاورزي بود. بهمين لحاظ امپراطوريهاي مختلف چين ، همواره اقداماتي را در جهت حفظ روابط نزديک با روستائيان انجام مي دادند و آن را براي بقاي حکومت خود ضروري مي دانستند. اين حکومتها با آمادگي قبلي و مجهز بودن در مقابل خشکسالي و سيل ، سيستمهاي آبياري و کنترل آب سياستهاي عمده و اصلي خويش را اعمال مي نمودند. اين نظام کشاورزي و حمايت دولتي باعث يک نوع تعادل در نظام معيشتي چين مي شده بود. از لحاظ فرهنگي نيز آموزش و فرهنگ در آن زمان بر اساس آئين کنفسيوس قرار داشت که بيش از هر چيز بر هماهنگي با طبيعت تاکيد داشت. اما در قرن 19 هجوم کشورهاي خارجي اين نظام هماهنگ را بر هم زد و اقتصاد کشاورزي چين را از هم پاشيد.

پيش زمينه هاي انقلاب (جنگ ترياک)

سالهاي بين 1839 ، يعني زماني که هجوم کشورهاي غربي به چين آغاز شد، تا سال 1949، زماني که چين به يک جامعه ي سوسياليستي تبديل گرديد، را مي توان دوران از هم پاشيدگي نظام قديم و شروع نظام جديد دانست.
اولين بار در اوايل قرن 16 چين با کشورهاي غربي ارتباط برقرار کرد. در آن زمان چيني ها، غربي ها را وحشي تلقي مي نمودند و خود را « خواشيا » يعني چيني و غربيها را « ائي دي » يعني وحشي مي ناميدند. چين يک جامعه ي مستقل بود و چه از لحاظ مادي و چه از لحاظ فرهنگي نيازي به کشورهاي ديگر احساس نمي کرد و همين امر هم علت نفوذ ناپذيري چين از سوي غربيها بود چرا که آنها نسبت به کالاهاي خارجي بي نياز بودند. غربيها تنها از طريق صادرات کالاهاي مورد نياز چيني ها مي توانستند به درون اين کشور نفوذ کنند، و سرانجام راهي براي آن يافتند، يعني کالايي که در کشور چين وجود نداشت و اين کالا ترياک بود.
ورود ترياک به بنادر چين باعث رونق بسيار اين تجارت در چين شده بود و بازرگانان غربي از تجارت اين کالا سود فراواني مي بردند. دولت چين که به نوعي متوجه نفوذ بيگانگان از طريق اين کالا شده بود ، در سال 1839 ماموري به نام «لين زشو» را گسيل داشت تا تجارت ترياک در بندر کانتون را متوقف کند. او تمام انبارهاي ترياک را تصرف کرده و آنها را به آتش کشيد. هم بازرگانان انگليسي و هم آمريکايي از اين اقدام ضرر بسياري ديدند و در اين ميان انگليسيها دست به اعتراض و عمل متقابل زدند و جنگ ترياک در سال 1839 آغاز شد و تا 1842 ادامه يافت و با پيروزي قاطع بريتانيا همراه شد. نتيجه ي اين جنگ سه ساله امضاي قرارداد دانکن ميان چين و انگلستان بود که بر طبق آن بريتانيا پنج بندر اصلي يعني کانتون ، فوچو ، نيکپو ، شانگهاي و آموي را در اختيار گرفت.
در طي صد سال بعد کشور چين همينطور امتياز به دولتهاي غربي از جمله آمريکا ، فرانسه ، اتريش ، مجارستان ، بلژيک ، ژاپن ، هلند ، روسيه ، اسپانيا و حتي پرو مي داد. مي توان گفت که در سال 1889 قدرتهاي جهاني تمامي سواحل چين را در اختيار داشتند و طبق قراردادهايي به مدت زمان 25 الي 90 سال اين سواحل را از دولت چين رهن نمودند.

عوامل شکست چين در جنگ ترياک

از جمله عواملي که باعث شکست چين در برابر انگلستان در جنگ ترياک بود، عبارتند بودند از:
اول اين که علت شکست امپراطوري « دانگ گوانگ » در جنگ ترياک، عقب ماندگي آنها از لحاظ فکري و تسليحاتي بود. پيروي اين حکومت از سنتهاي دست و پاگير و عدم اتخاذ سياستهاي اصلاح طلبانه و قبول تغييرات لازم در کشور باعث شکست نظام منچو گرديد، در حاليکه غربيها اسلحه و ماشين آلات و تفکرات جديدي داشتند، فرمانروايان چيني همچنان بر سنت ها ديرين خود تاکيد داشتند.
دوم وجود بوروکراسي عظيمي در چين بود که بر محوريت امپراطور قرار داشت. قدرت بيش از حد امپراطوران منچو که نمايندگان دولتي را خود شخصا انتخاب مي کردند، و آنها را نوزاي به معني برده مي خواندند، باعث بوجود آمدن ساختاري بسته گرديد.
و عامل سوم را مي توان در نظام آموزشي چين جستجو نمود که بر مبناي آموزه هاي کنفسيوس قرار داشت و با دانش و بينش مدرن همخواني نداشت.

شورش تايپينگها

در دو دهه پس از جنگ ترياک، 6 شورش همزمان در سراسر کشور به وقوع پيوست. اولين شورش و مهمترين آنها در جنوب به وقوع پيوست و شورش تايپينگها بود که بين سالهاي 64-1850 به وقوع پيوست و منجر به ايجاد حکومت تايپينگها شد. در همين سالها شورش ديگري در شمال کشور توسط «نين» ها بين سالها 98-1853 برپا شد و چهار شورش هم از سوي مسلمانان چين در شمال غربي بين سالهاي 72 – 1855، جنوب غربي از سال 1862 تا 1873، آسياي مرکزي بين سالهاي 76 – 1862 و مجددا در آسياي غربي بين سالهاي 87 – 1866 رخ داد.
شورش تايپينگها بر عليه نظام منچو، ريشه در فقر مردم داشت. رهبري اين شورش بر عهده « خونگ شي چوان » قرار داشت. او تحت تاثير ميسيونرهاي پروتستان قرار گرفته بود و ادعا داشت که طبق فرمان الهي بر ضد حکومت امپراطوري قيام کرده است. در سال 1848 او جامعه اي به نام « جامعه ي خداپرستان » را تشکيل داد و از طريق آن مي خواست حکومت منچو را براندازد.
اين جنبش پيشرفته ترين جنبش سياسي و مذهبي قرن نوزدهم در چين بود. جنبش تايپنگها با شعارهاي تقسيم عادلانه زمين ، مالکيت اشتراکي ، برادري و برابري زن و مرد آغاز گرديد و توانست اکثريت مردم چين را با خود همراه سازد و در سراسر کشور توسعه يابد. اين جنبش در سال 1853 نانکن و قسمت اعظم جنوب چين را تصرف کرد و براي مدت کوتاهي به نظر مي رسيد که پيروز خواهد شد چرا که آنها همه ي عوامل موفقيت را داشتند: ايدئولوژي پيشرفته ي مذهبي ، افکار ملي گرايي سنتي، خلق استثمار شده ، و حمايت کامل آنها از شورش ، رهبري قدرتمند و انديشمند ، و بالاخره برنامه اصلاحي پيشرفته.
در برنامه هاي اصلاحي آنها ، عقايد مذهبي مسيحي و ايدئولوژي سنتي در هم آميخته بود. تلاشهاي زيادي براي مالکيت عمومي ، تقليل ماليات بر کشاورزان ، ممنوعيت ترياک و رشوه خواري و ايجاد تقويم جديد و حمايت از ادبيات محلي (سنتي) در دوران قدرت تايپينگ انجام گرفت. براي مثال در برنامه ارائه شده توسط کادر رهبري شورش تايپينگ مقرر شده بود که تا استقرار کامل « حکومت آسماني » ، ازدواج و کشيدن ترياک به کلي در سراسر حوزه حکومتي تايپينگ ممنوع باشد.
اما با اين حال آنها نتوانستند در رويکرد انقلابي شان موفق شوند چرا که آنها افراد کاردان و توانايي را براي ايجاد حکومت اداري در مناطق تحت اشغال و ... در اختيار نداشتند.
عامل ديگر ارتباط دولت منچو با کشورهاي غربي بود که پس از آنها پس از چند قرارداد استعماري و استثماري بين دربار منچو قدرتهاي بزرگ غربي، بين سال 60-1858 ، دولت منچو توانست حمايت دولتهاي غربي را جلب کند و با کمک آن کشورها ، اين جنبش مردمي را سرکوب نمايد.

رفورم صد روزه

پس از شکست چين از ژاپن در سال 1894 - 1895 برنامه رفورم صدروزه به اجرا گذاشته شد. که طي آن اصلاح طلبي به نام « کانگ يوي » که در راس يک گروه هزار و دويست نفري از روشنفکران چيني که همگي کانديداي ماندارين يعني امتحان دولتي بودند، خواستار انتقال پايتخت به منطقه اي امن تر در مرکز چين، عدم اجراي قرارداد چين و ژاپن و اصلاح کلي حکومت شد. او در واقع خواستار يک حکومت مشروطه شبيه حکومت « ميجي » در ژاپن بود و در ضمن از امپراطور تقاضا کرد که نظام امتحاني براي کارمندان دولت را که بر پايه نظام سنتي استوار بود، از ميان بردارد و يک نظام پيشرفته متکي بر علوم غربي و تجربي را در چين جايگزين آن کند و مواد امتحاني نيز بر پايه علم جديد استوار گردد. او خواستار استفاده از معابد بودايي به عنوان مدارس جديد شد و مي خواست يک سازمان ترجمه آثار غربي را نيز ايجاد کند.
برنامه هاي اقتصادي کانگ شامل تشويق تجارت و توسعه خطوط راه آهن و ايجاد کارخانه هاي متعدد در چين بود. علاوه بر آن برنامه هايي نيز براي توسعه صنايع معدني و کشاورزي ارائه داد. همچنين او سعي داشت که نظام حکومتي را تغيير داده و دربار را از بين ببرد.
اما برنامه هاي اصلاح طلبانه ي کانگ با مخالفت شديد درباريان و کساني که به نظام قديم متکي بودند ، روبرو شد که در راس آنها ملکه داوگار قرار داشت. ملکه جلوي اين برنامه هاي اصلاحي را گرفت و کانگ نيز پس از اين ماجرا به خارج از کشور گريخت. در واقع نظام سنتي چين نتوانست اين اصلاحات گسترده را در درون خود هضم نمايد. در ادامه ي راه او دکتر « سون يات سن » توانست اين جنبش رفورميستي را تبديل به انقلاب ملي کند.

سون يات سن و انقلاب بورژوايي سال 1911

سون يات سن در مقايسه با کانگ يوي، نه تنها جمهوريخواهي انقلابي به شمار مي آمد بلکه داراي شخصيتي مقتدر ، سياستمدار ، انقلابي و مبارز بود و از طرفي تحت تاثير دموکراسي غربي قرار داشت. او از اوايل زندگي خود به سياست عشق مي ورزيد و سرنگوني نظام فاسد منچو به وسيله جنبش انقلابي را در راس کارهاي خود قرار داده بود. پس از شکست چين در جنگ با ژاپن سو نيات سن، انجمن جديد چين را با عنوان « شين جونگ خوئي » تشکيل داد و در سال 1894 به طور علني خواستار سرنگوني امپراطوري منچو شد.
او اصولي را مطرح کرد که بعدها با عنوان سه اصل خلق از آنها ياد شد.
مين جو: اخراج منچوها از چين و استقرار حاکميت مردم . 1-
2-مين چوان: ايجاد جمهوري در چين با عنوان اصل حاکميت مردم.
3- مين شنگ: تقسيم عادلانه زمين و ملي کردن مالکيت در چين با عنوان اصل بهزيستي مردم.
اين بخش در نهايت به انقلاب بورژوا دموکراتيک 1911 چين مبدل شد و نظا امپراطوري 5 هزارساله چين را براي هميشه از ميان برداشت. در سالهاي بعد سون يات سن انجمن « اتحاد مشترک » خود را تجديد سازمان کرد و آن را حزب ملي « گومين دانگ » ناميد. حزب ملي، يک حزب دموکراتيک با عضويت آزاد بود. هدف سو نيات سن از تشکيل اين حزب فراهم آوردن زمينه هايي براي انجام برنامه سياسي خود، تحت عنوان « سه اصل خلق » بود و معتقد بودکه اجراي اين اصول چين را از منجلاب فساد سياسي نجات خواهد داد و مردم را به « حاکميت بر خود » خواهد رساند.
از طرفي ديگر سون يات سن بسيار کوشيد که با قدرتهاي غربي ارتباط برقرار کند و با اتکاء بر اصول همزيستي مسالمت آميز با اين کشورها روابط حسنه داشته باشد، اما به دليل اين که قدرتهاي غربي هر کدام از يکي از قدرت طلبان و نظاميان چين حمايت مي کردند سياست سو نيات سن در اين مورد شکست خورد. در نتيجه او به سوي شرق و شوروي تمايل يافت. سو نيات سن در سال 1923 از مستشاران شوروي دعوت کرد که به حزب گومين دانگ سازماني جديد داده و کادرهاي آن را آموزش دهند. پس از مدت يک سال ، « گومين دانگ جديد » به پيروي از نمونه شوروي سازمان يافت و يک اکادمي نظامي در « وامپائو » براي آموزش نظامي به وسيله مستشاران نظامي شوروي ايجاد شد که چيان کاي شک به عنوان اولين رئيس و چوان لاي رئيس اداره ي سياسي آن بودند.

حزب کمونيست چين و انقلاب

حزب كمونيست چين يك حزب سياسي پرولتري بود كه در آن دوران برپايه تئوري انقلابي و سبك كار ماركسيستي ـ لنينيستي بنا شده بود. از نظر آنها‌ پرولتاريا عظيم ترين طبقه تاريخ بشري است، که از نظر ايدئولوژيك و سياسي، نيرومندترين طبقه انقلابي به شمار مي آيد. کمونيستها چنين اذعان داشتند که در جامعه كهن، اين پرولتاريا بود كه از ظالمانه ترين بهره كشي و ددمنشانه ترين ستم ها رنج مي برد، آه در بساط نداشت، مالك وسائل توليد نبود و صرفاً از قبل فروش نيروي كار خود زنده بود. بدين جهت پرولتاريا بنا به موقعيت اقتصادي و سياسي خود، عميقترين نفرت ها را از طبقات استثمارگر به دل دارد و داراي وسيع ترين ديد از موقعيت تاريخي خود مي باشد.
در آن زمان آنها معتقد بودند که پرولتارياي چين از يك ستم سه گانه رنج مي برد: ستم امپرياليسم، ستم سرمايه داري و ستم فئوداليسم.
اما اين طبقه که بر سرنوشت جمعي خويش آگاه است در قالب حزب کمونيست منافع مشترک خويش را دنبال مي کند. همچنان مائو در اين رابطه اشاره دارد که "حزب كمونيست، حزبي سياسي است كه در جهت منافع ملت و خلق عمل نموده و مطلقاً هيچ هدف خصوصي را تعقيب نمي كند."
در سال 1921 زماني که حزب کمونيست چين تشکيل شد، چين با بحرانهاي شديدي روبرو بود. اضمحلال نظام امپراطوري چين در سال 1911، دخالت و تجاوز خارجي ( از سوي ژاپن، بريتانيا، فرانسه و ايالات متحده)، اثرات جنگ اول جهاني و انقلاب روسيه، و نيز فعاليت قدرتمندان محلي و فئودالها و نيز اثرات جنگ جهاني اول که باعث ويراني و اضمحلال مراکز صنعتي چين در شهرهاي بزرگ شده بود باعث وخامت و نابساماني شديدي در اوضاع کشور گرديده بود. در چنين شرايطي حزب کمونيست و جنبش هاي کارگري فعاليت خويش را آغاز کردند.
حزب کمونيست چين در آغاز به منظور دست يافتن به پيروزي و جايگاه مردمي، اعلام کرد که گومين دانگ بايد از قدرت ساقط شود ولي هرگونه اميدواري به توطئه نظامي براي دستيابي به استقلال را امري واهي تلقي کرد. اين حزب با وجود داشتن برنامه هاي مشخص، از گروه کوچکي از روشنفکران تشکيل شده بود و پايگاه توده اي (کارگري) نداشت. اين حزب مي کوشيد هر چه زودتر با استفاده از هرج ومرج داخلي، موجوديت سياسي خود را به دست آورد. در سال 1921 آنها داراي 57 عضو و در سال 1923 داراي 432 عضو بودند.
با وجود محدود بودن اعضا اين حزب در اعتصابات کارگري در اوايل دهه 1920 نقش فعالي داشت و باعث ايجاد اعتصاب بزرگ هنگ کنگ در سال 1921 شد. اما آنها در سال 1923 از کارفرمايان چيني شکست خوردند چرا که بدون تجربه کافي، امنيت نظامي و تضمين حقوق کارگران امکان پيروزي جنبش کارگري ممکن نبود.
همچنين آنها در مبارزاتشان بر عليه کارفرمايان ( چه چيني و چه خارجي ) رقيبي همچون گومين دانگ را نيز پيش رو داشتند.
دولت شوروي که تا آن زمان حامي فعاليتهاي گومين دانگ در چين بود مي کوشيد حزب کمونيست چين را به اتحاد با گومين دانگ ترغيب نمايد. آنها به وضوح در بيانيه هايشان از گومين دانگ حمايت مي کردند: « براي حزب ما اين موفقيت فراهم شد که بتوانيم رهبري اولين انقلاب پرولتاريايي جهان را به عهده بگيريم ... ما ايمان داريم که گومين دانگ موفق خواهد شد همين نقش را در شرق ايفا کند ». (انقلاب چين، بهزاد شاهنده، ص 30)
بدين ترتيب در اواخر سال 1924 که جنبش بزرگ دهقاني سراسر چين را در بر گرفته بود، گومين دانگ که تحت حمايت دولت شوروي قرار داشت از حزبي متشکل از چند سياست مدار قدرت طلب به حزبي که مدعي قدرت در سراسر چين بود، تبديل شده بود. در اين زمان جناح راست حزب که متشکل از برخي از مالکين و سرمايه داران بودند، رو به افزايش نهاد و قدرت بيشتري گرفت. همين رشد جناح راست حزب گومين دانگ بود که در ادامه باعث اختلافات و تنش هاي بيشتر آنها با حزب کمونيست که پيرو حقوق کارگران و ضعفا بود، شد.

جنبش سيم ماه مه

جنبش سيم ماه مه با تظاهرات کارگران چيني بر عليه کارفرمايان ژاپني آغاز گرديد و ريشه آن در اين بود که يک کارفرماي ژاپني يک کارگر چيني را به قتل رسانده بود. در مراسم سوگواري اين کارگر ، 5 هزار نفر در شانگهاي شرکت کردند و در سيم ماه مه در تظاهرات ديگري با حمله ي پليس ده نفر کشته شدند و پنجاه نفر مجروح گشتند. اين جنبش بعدها به تشکيل کميته ي 13 نفري منجر شد که اعتصابات بعدي اي همچون اعتصاب هنگ کنگ را مديريت کرد. اعتصاب و تحريمي که 15 ماه به طول انجاميد و ضربه مهلکي بر اقتصاد هنگ کنگ وارد کرد. اعتصاب توسط کميته ي 13 نفره اي هدايت مي شد و به مسائلي چون غذا ، مسکن ، پوشاک کارگران و خانواده هايشان رسيدگي مي کرد و از مراکز قمار و ترياکخانه ها به منظور خوابگاه براي کارگران استفاده مي کرد. اين کميته ي اعتصاب با عنوان « دولت شماره 2 » لقب گرفت. آنها دشمن تجار بزرگ شهر کانتون به شمار مي رفتند و به همراه گومين دانگ اداره ي شهر کانتون را بدست داشتند. اين کميته در حقيقت اولين شوراي کارگري چين يا بهتر بگوييم اولين « حکومت شورايي کارگري » در چين بود.

قدرت گرفتن چيانگ کاي شک

کودتا بدين ترتيب شکل گرفت که در بيستم مارس 1926 چيان کاي شک با استناد به توطئه اي براي ربودن خود توسط چپ گرايان ، اعلام حکومت نظامي کرد و مشاورين روسي و کمونيست خود را دستگير کرد. همچنين او اعضاي کميته اعتصاب (دولت شماره 2) را دستگير کرده و جنبش اتحاديه تجاري در چين را از بين برد
کمونيستها به علت پيروي از دستور العمل مسکو براي حفظ اتحاد خود با گومين دانگ رهبري مخالفان را در اين طرح سرکوب گرانه به عهده نگرفتند و در واقع عقب نشيني کردند. آنها قول دادند که به اصول گومين دانگ وفادار بمانند و از هر گونه مخالفت با طرحهاي چيانگ براي محدود کردن اعضاي کمونيست شرکت کننده در گومين دانگ، پرهيز کنند. آنها سرانجام در يک بيانيه ي رسمي از هر گونه مخالفتي که قبلا با طرحهاي چيانگ داشتند عذرخواهي کردند. ضعف کمونيستهاي چين در اين مرحله آشکار بود چرا که آنها نه از حمايت کمونيستهاي شوروي برخوردار بودند و نه حمايت کارگري و دهقاني قدرتمندي داشتند. با اين حال کمونيستها در بعضي جاها بر عليه ارتش گومين دانگ مقاومت مي کردند و در شهرها و روستاها آشوبهايي بپا مي کردند.
در واقع در سال 1926 نبرد قدرت ميان گومين دانگ به رهبري کاي شک ، کمونيستها و دولت شماره 2 يا همان کميته اعتصاب در جريان بود. اين سه نيرو در سه قسمت چين پراکنده بودند. کارگران و کمونيستها در هنگ کنگ، دولت شماره 2 در خوپه و خونان و گومين دانگ در شمال مستقر بودند.
در آن سال شکافي در گومين دانگ، بين قدرت نظامي مرکزي (تحت رهبري چيانگ در نانکن) و يک عده سياستمدار غيرنظامي (مستقر در ووهان) ايجاد شد. کمونيستها به اتحاديه دولت ووهان دعوت شدند البته به شرط داشتن حقوق برابر با آنها، اما حکومت ووهان از قدرت حکومت نانکن برخوردار نبود. به هر جهت اتحاد کمونيستها با حکومت ووهان ديري نپاييد و در تا ژوئيه 1926 پايان يافت و کمونيستها از گومين دانگ اخراج شدند. بين سالهاي 1926 و 1927، تعداد اعضاي حزب کمونيست از 57 هزار و 900 نفر به 10 هزار نفر تقليل يافت و در فاصله ي بين آوريل و دسامبر 1927، قريب به 38 هزار نفر از کمونيستها به قتل رسيدند و 32 هزار نفر به زندان افکنده شدند.

سرکوبي نهضت کارگري و نقش کمينترن

بدين ترتيب نهضت کارگري در چين به شدت سرکوب شد. در واقع وفاداري کمونيسم بين الملل به گومين دانگ و اطاعت حزب کمونيست چين از کمونيسم بين الملل بود که اين حالت را ايجاد کرد. کمونيسم بين الملل، به حزب کمونيست چين دستوراتي مبني بر محدود کردن فعاليتهاي آن حزب مي داد و خواستار اطاعت کامل حزب کمونيست از حزب ملي بود. حتي زماني که مسلم شده بود که گومين دانگ در صدد نابودي حزب کمونيست است، شوروي با پنهان کردن اين مطلب به ياري چيانگ شتافت چرا که منافع آنها اقتضاء مي کرد که با گومين دانگ همراه گردند.
در نتيجه گيري مي توان اينطور عنوان کرد که حزب کمونيست چين تا سال 1927 در جهت بسط و تسلط گومين دانگ قدم بر مي داشت و استالين و کمونيسم بين المللي مشوق آن بودند و اين امر باعث تعويق افتادن انقلاب کمونيستي چين شد.
پيروزي گومين دانگ در سال 1927 تمامي دستاوردهاي کارگران و دهقانان چيني را که در دوره سه سال قبل از آن با تلاش و کوشش بسيار به دست آمده بود، از بين برد و باعث کاهش حقوق کارگران ، بيکاري و تورم گرديد.
در اين زمان گومين دانگ به اتحاد نامتعادل زورمندان محلي، سرمايه داران و مالکين بزرگ بدل شده بود که با سازش با امپرياليستها قدرت خود را حفظ کرده بود. در چنين موقعيتي با تاييد و حمايت چيانگ، اتحاديه هاي تجارتي (که کمونيستها به آنها اتحاديه هاي زرد مي گفتند) به عنوان نمايندگان کارفرمايان، اعتصاب شکنان، تجارت ترياک و به کار گرفتن بچه ها در کارخانه ها را براه انداخته بودند و اوضاع اقتصادي چين را مضمحل کرده بودند.
در آن زمان حزب کمونيست چين همچنان به موضع ضعف خود در برابر ناسيوناليستها (گومين دانگ) ادامه مي داد. در اين موقعيت متزلزل کمينترل نقش اساسي داشت چرا که از سال 1927 تا سال 1929 کمينترن رهبران جديدي را که مي خواستند بر عليه گومين دانگ به مخالفت برخيزند برکنار مي کرد و بدين ترتيب باعث شد که حزب بکلي توان ايستادگي خود را در برابر گومين دانگ از دست داده و پيروانش کاهش يافته يابد.

پارتيزانهاي سرخ

در آن زمان تنها نيرويي که توانست در حملات بي وقفه ي ناسيوناليستها کاملا خود را حفظ کند، چريکها (پارتيزانها) بودند که در مناطق دور از شهرها فعاليت مي کردند. در پاييز 1929، کميته مرکزي حزب کمونيست ديگر به اين نتيجه رسيد که نمي تواند تواما دستورات کمينترن را اجرا و در عين حال موجوديت حزب را تضمين کند، بدين جهت از شانگهاي خارج شد و به پارتيزانها که در جمهوري کوچکي در « کيانگسي » مستقر بودند، پيوست.
پارتيزانهاي سرخ در اين دوران اهميت تازه اي يافته بودند چرا که حزب به اين نتيجه رسيده بود که تنها با مبارزه مسلحانه مي تواند جنبش توده اي در کشور برپا کند و پارتيزانها وسيله اي براي رسيدن به اين هدف قلمداد مي شدند. در طي اين سالها در ميان انقلابيون پارتيزان مائو ((1))جايگاه ويژه اي يافته بود.(( از او به عنوان یکی از تأثیرگذارترین و مهم‌ترین شخصیت‌های سیاسی دنیا در قرن بیستم نام برده می‌شود)).
او در 1930 در اين باره اظهار داشت: « فقط پس از نابودي واحدهاي بزرگ دشمن و تصرف شهرهاست که مي توان توده ها را برانگيخت و به يک قدرت سياسي دست يافت ... »( همان، ص 40 )
با اين وجود پارتيزانهاي سرخ از حمايت توده اي قدرتمندي برخوردار نبود به گفته ي مائو: « هر جا که ارتش سرخ قدم مي گذاشت، با توده هاي بي اعتنا و از جهاتي بسيار محافظه کار مواجه مي شد » (همان)
بدين جهت مائو معتقد بود "ارتش سرخ چين سازمان مسلحي است که وظايف سياسي انقلاب را انجام مي‌دهد. ارتش سرخ به ويژه در حال حاضر به هيچ وجه نبايد کار خود را فقط به جنگيدن محدود سازد. ارتش سرخ علاوه بر عمليات جنگي جهت نابودي نيروهاي نظامي دشمن، وظايف مهم ديگري برعهده دارد که به عنوان مثال عبارتند از: تبليغ بين توده‌ها، سازمان دادن توده‌ها، مسلح کردن توده‌ها، کمک به توده‌ها براي ايجاد حکومت انقلابي و تشکيل سازمان‌هاي حزب کمونيست. جنگي که ارتش سرخ درگير آنست، صرفاً به خاطر جنگ نيست، بلکه جنگي است براي تبليغ بين توده‌ها، سازمان دادن توده‌ها، مسلح کردن توده‌ها و کمک به توده‌ها براي ايجاد حکومت انقلابي. بدون اين هدفها، جنگ مفهوم خود را از دست مي‌دهد و علت موجوديت ارتش سرخ نيز از بين مي‌رود" (درباره اصلاح نظرات نادرست در حزب دسامبر 1929 آثار منتخب جلد 1)
اما از طرفي ديگر مسئله تامين غذا توسط ارتش سرخ بود که از حمايت روستائيان برخوردار نبود. چرا که تحريم اقتصادي گومين دانگ، مشکلات بسيار زيادي را براي روستائيان ايجاد کرده بود.
با اين حال در شوراي کيانگسي پارتيزانها فرصت بسيار خوبي براي ايجاد يک منطقه اداري متعادل به دست آوردند و اين امکاني بود براي آنها تا بتوانند در برابر ارتش ملي (گومين دانگ) مقاومت کنند. هر چند که ارتش گومين دانگ 5 بار به منطقه ي کانگسي حمله برد و سرانجام در آخرين حمله (1934) مقاومت آن را در هم شکست. در اين عمليات بيش از نيم ميليون سرباز توسط ارتش چيانگ به کار گرفته شده بود.
حزب کمونيست چين براي رهايي از نابودي کامل، تصميم به مهاجرت از کيانگسي گرفت و 5 هزار کيلومتر مسافت را در طول يک سال طي کرد و به ايالت شنسي در شمال کشور پناه برد و در شهر « ين » به فعاليت خود بر ضد گومين دانگ ادامه داد. بدين طريق حماسه ي ي راهپيمايي بزرگ » به وقوع پيوست. در اين سالها (بين سالهاي 1928تا 1935) مائو به تدريج رهبري قاطع حزب را به عهده گرفت.

حمله ژاپن

اما در اين بحبوحه مسئله ي ديگري مزيد بر علت شد و آن تهاجم کشور ژاپن به چين بود. در هفتم ژوئيه 1937 قواي چين و ژاپن در پل مارکوپولو با يکديگر درگير شدند و واقعه ي « پل مارکوپولو » رخ داد که طي آن حمله ي همه جانبه ي ژاپن به خاک چين اتفاق افتاد. قواي چيانگ به سرعت دست به عقب نشيني زدند و در ماه اوت 1937 ژاپن شهر شانگهاي را به تصرف خود درآورد و در نوامبر ، گومين دانگ پايتخت خود را از شهر نانکن تخليه کرد. ژاپني ها به نانکن وارد شدند و دست به قتل عامي زدند که در تاريخ معاصر کمتر يافت مي شود.
ضربه اي که از سوي حمله ژاپني ها به گومين دانگ وارد شده بود باعث شد که آنها استثمار مردم را افزايش دهند و فساد دولتي به اوج خود رسيد. در اين دوران افسران ارتش و کارمندان دولت به تجارت مي پرداختند و دولت، خود به يک کارفرما تبديل شده بود و اعضاي دولت از اين طريق مقادير زيادي پول به دست مي آوردند.
پس از تخليه نانکن و فرار قواي گومين دانگ به غرب ، ارتش گومين دانگ نيروهاي خود را از دست داد، بجاي آن روستائيان را مجبور به خدمت در ارتش و کار در اردوگاه هاي راه آهن ، راه سازي و ساختن فرودگاه مي کردند. در مواردي برخوردهاي شديدي بين رژيم و مردم بروز مي کرد و مالياتها افزايش يافته، فساد و باج گيري رونق مي گرفت. با اين همه کمونيستها به حمايت خود از رژيم ادامه مي دادند و حتي در شرايطي که خيانتها و جنايتهاي رژيم محرز بود ، سکوت اختيار کردند. اين مطلب باعث شده بود که گومين دانگ سرکوب مردم را افزايش دهد و به اصطلاح پايه هاي حکومتي خود را قويتر کند که البته تضعيف مقاومت توده اي را هم در بر داشت.

قدرت گرفتن حزب کمونيست

اما سالهاي جنگ جهاني دوم باعث شد که حزب کمونيست پايگاه توده اي خود را تقويت کند آن هم بدين جهت بود که برخي از مالکين که روحيه ضد ژاپني داشتند با مائو همراه شدند. مائونيز سياست توازن بين طبقات را در پيش گرفت و در مقابل از کارگران خواست که از فعاليتهاي افراطي بر عليه کارفرمايان و مالکان بپرهيزند:
« ما به کارگران توصيه مي کنيم که فقط تقاضاهاي منطقي خود را عنوان کنند و از هرگونه افراط کاري و تقاضاهايي که امکان برآورده شدن آنها توسط مديران کارخانه ها مشکل است، پرهيز نمايند »
در اين دوران او بر وحدت ميان طبقات تاکيد مي کرد و بارها اظهار داشت که مالکين بزرگ و سرمايه داران ، قشر مهمي از مخالفين ژاپن را تشکيل مي دهند و آنها نيز مثل کارگران و روستاييان طالب اصلاحات دموکراتيک هستند.
حزب کمونيست پس از راهپيمايي بزرگ در شهر ينن قدرت بيشتري يافت. اعضاي اين حزب که در راهپيمايي به 20 هزار نفر کاهش يافته بود به 401 هزار نفر در سال 1937 و به 1 ميليون و 200 هزار نفر در سال 1950 رسيد. البته کادرهاي اصلي رهبري حزب کمونيست که توانسته بودند از سال 1930 تا 1945 از قتل عام گومين دانگ رهايي يابند ، تنها 800 نفر بودند.

جنگ داخلي و پيروزي

با پايان گرفتن جنگ عليه ژاپن هم حزب کمونيست و هم گومين دانگ بدنبال تصرف مناطقي که زماني تحت اشغال ژاپن بود و حال آزاد شده بود، بودند. نخستين مرحله درگيري ميان آنها با دخالت آمريکا در سال 1946 به پايان رسيد اما درگيري هاي آنها همچنان ادامه يافت. هر دو قدرت شوروي و آمريکا مي کوشيدند ائتلافي ميان کمونيستها و ملي گرايان (گومين دانگ) به نفع ملي گرايان بوجود آورند. استالين به طور خصوصي از حزب کمونيست خواست که به رژيم چيان کاي شک بپيوندد و ارتش خود را منحل کند. پيروزيهاي ارتش آزادي بخش خلق تا آخرين سالهاي درگيري آنها با گومين دانگ در خبرنامه هاي شوروي درج نشد. حتي در ماه مه 1949 زماني که بر همه روشن شده بود که ارتش آزادي بخش خلق پيروز خواهد شد، شورويها يکي از قراردادهاي خود با گومين دانگ را تجديد کردند. وقتي نانکن در دوم فوريه 1949 سقوط کرد، روشين سفير اتحاد شوروي تنها نماينده ي ديپلماتيک بودکه با چيانگ کاي شک به کانتون گريخت.
و اينگونه بود که سرانجام در ماه مه 1949 بود که ارتش آزادي بخش خلق (کمونيستها ) بر گومين دانگ پيروز شدند و کمونيزم چين شکل گرفت و در اول اکتبر 1949 در ميدان تين آن من (پکن ) يعني ميدان صلح آسماني حکومت جمهوري خلق چين موجوديت خويش را اعلام کرد

فرجام انقلاب چین دردوران مائو-(طرح جهش بزرگ)

از اوایل 1950 مائو رهبری اصلی حزب شد و کنترل کمیسیون نظامی حزب را به عهده گرفت. با استقرار کامل نظام کمونیستی در چین مائو توانست خود را به عنوان رهبری بلامنازع در سراسر چین معرفی کند وشرایط را برای اجرای سیاست‌های جاه‌طلبانه‌اش در عرصه جهانی فراهم کرده تا بعد از مرگ استالین به عنوان نماد کمونیسم در بین جهانیان معرفی شود.
رژیم مائو در سال 1958 با هدف تغییر سریع اقتصاد و صنعتی کردن چین طرح "جهش بزرگ به پیش‌" را مطرح کرد.
بر اساس این طرح کلیه زمین‌های کشاورزی چین مصادره و به 26 هزار واحد اشتراکی تقسیم شدند. در آن سالها که اروپای شرقی در اختیار کمونیستها بود مانو اکثر محصولات زراعی چین را در مقابل دریافت کمکهای نظامی و سیاسی به آنجا صادر کرد. او همچنین برای کسب وجه ضد استعماری مواد غذایی و پول به نهضت‌های کمونیستی در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین فرستاد.
در جریان اجرای این طرح که 4 سال طول کشید حدود 38 میلیون نفر در اثر قحطی و کمبود مواد غذایی جان خود را از دست دادند.
در این مدت غذای جایگزین محصولات زراعی در بین جمعیت شهری چین ماده‌ای مشمئزکننده دارای مقدار کمی پروتئین بود که از ادرار به دست می‌آمد. در نواحی روستایی نیز،‌خوراک زارعین گرسنه و قحطی‌زده تا به حد پوست درخت و کود گیاهی تقلیل یافت و بعضی از ایالت‌ها حتی کار به همجنس‌خواری هم رسید. این در حالی بود که چین در همان زمان بزرگترین اهداکننده کمک‌های بین‌المللی در جهان بود.
مائو در سال 1958 در دفاع از طرحش خطاب به کنگره حزب کمونیست چنین اظهار کرد: «شما نباید از مرگ انسان‌ها در نتیجه خط‌مشی حزبی بیمی به خود راه دهید بلکه باید به آن خوشامد بگویید.» او پیش از این هم در مسکو گفته بود ماخود را برای مرگ 300 میلیون نفر آماده کرده‌ایم.
برای مائو جمعیت 600-700 میلیونی چین این امکان را فراهم کرده بود تا در مقایسه با هیتلر و استالین برای نیل به اهدافش جمعیت بیشتری را قربانی کند و جایگاهش را به عنوان بزرگترین هیولای تاریخ تثبیت کند.
مائو در سال 1966 انقلاب فرهنگی چین را که بزرگترین و اساسی‌ترین کشمکش قدرت در حزب کمونیست چین بود را برای تثبیت جایگاهش ترتیب داد. در انقلاب فرهنگی که به رهبری همسر مائو «جیانگ‌چین((2)) برپا شد بسیاری از رهبران حزب کمونیست که رقیبی برای مائو محسوب می‌شدند و نسبت به سیاست‌های مخصوصاً «جهش بزرگ به پیش» انتقاد داشتند از حزب تصفیه شدند مهمترین فرد در میان تصفه‌شدگان لیوشائوچی بود که مدت‌ها چه در حزب و چه در ارتش جانشین فرمانده بود. او پیش از این از قربانیان قحطی 1958-1961 عذرخواهی کرده بود.
در آغاز انقلاب فرهنگی مائو و هوادارانش هزاران تن از افراد جوان «گارد سرخ» را بسیج کردند تا آنچه که در گروه چهار دیرینه در فرهنگ این کشور می‌نامیدند پاکسازی کنند. گروه‌ چهار دیرینه عبارت بود از آداب، رسوم، فرهنگ و تفکر قدیمی.
در جریان انقلاب فرهنگی نزدیک به 8/4 میلیارد آرم از سر مائو ساخته شد که مردم چین موظف بودند آن را به لباس خود بچسباند. هر چینی باید نسخه‌ای از «کتاب سرخ کوچک» که متشکل از نقل قول‌های مائو بود را تهیه می‌کرد و در تمامی مراسم عمومی همراه داشت. در نتیجه این اقدامات مائوئیسم به یک دین اجباری تبدیل شد.
مائو از دانشجویان خواست که آموزگاران خود را به خاطر مسموم کردن ذهنهایشان به ایده‌های بورژوایی مورد انتقاد شدید قرار دهند. بسیاری از جوانها که برای اولین بار در زندگی خود اجازه شرکت در فعالیت‌های سیاسی را می‌یافتند بی‌صبرانه آن موقعیت را دودستی چسبیدند و تحت‌عنوان «گارد سرخ» تشکیلات آموزشی خود را مورد تاخت وتاز قرار دادند، بسیاری از آموزگاران و مدرسین خود را به جایگاه‌های
عمومی می‌بردند و با آنها با خشونت بسیار رفتار می‌کردند. بسیاری از آموزگاران زن در این میان مورد تجاوز جنسی قرار می‌گرفتند
. بسياري از اماكن تاريخي ، معابد قديمي در جريان انقلاب فرهنگي كه بيشتر به يك جنون همگاني جوانان و نوجوانان شبيه بود، تخريب مي گردند.
افراط گرايي به اندازه اي مي رسد كه كودكان 10 - 12 ساله پدر و مادرشان را به تجديدنظر طلبي متهم كرده و به دست گاردهاي سرخ مي سپردند.
بسیاری از اعضای طبقه تحصیل‌کرده به مناطق صنعتی و نواحی روستایی برای انجام کار یدی روانه شدند. این همه تحقیر و اهانت سبب شد تا موجی وسیعی از خودکشی در میان چینیان به راه بیفتند و تعداد زیادی برای اینکه تن به ذلت ندهند خود را کشتند.
نویسندگان برجسته و اصلی کشور، خواننده‌ها و هنرمندان مجبور می‌شدند که در جلوی آتش زانو بزنند در حالی که سرهایشان در زیر بارانی از ضربات مشت گارد سرخ قرار داشت گارد سرخ خانه‌های مسکونی را درهر شهر و دهکده‌ای را برای یافتن کتاب یا هر چیز دیگری که فرهنگ مربوط می‌شد را زیر و رو می‌کردند. بسیاری از خانواده ها که از پیامد پیدا شدن چنین چیزهایی در منزل خود آگاه بودند کتاب‌ها و آثار هنری خود را می‌سوزاندند یا به عنوان جنس دورریختنی می‌فروختند.
تفاوت استالین با مائو در چنین برخوردهایی در این بود که استالین تصفیه‌های خود را از طریق نیروهای پلیس مخفی و ک.گ.ب انجام می‌داد که طی آنها قربانی‌ها بدون اینکه دیگران بویی ببرند روانه زندان می‌شدند یا سر به نیست می‌شدند اما مائو تصفیه بزرگ خود را با خشونت و تحقیر در ملاء عام انجام می‌داد. که در نهایت باعث شد در طول انقلاب فرهنگی حدود 3 میلیون نفر کشته شدند.
هرچند در سال 1969 گاردسرخ به دست ارتش چین سرکوب شد اما انقلاب فرهنگی رسماً تا سال 1976 ادامه داشت. مائو سرانجام در 9 سپتامبر 1976 در سن 83 به زنگی ننگین خود پایان داد((3)) با مرگ مائو باند چهار نفره متشکل از همسرش و سه دستيار وی تضيعف شد. آنها در ماه اکتبر دستگير شدند و بدين ترتيب انقلاب فرهنگی خاتمه يافت.
هوا کوفنگ اعلام کرد در نتيجه آنچه وی مداخله و خرابکاری باند چهار نفره ناميد، در فاصله سالهای ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶ چين در حوزه صنعت متحمل بيش از ۵۰ ميليارد دلار زيان شد. وی ادعا کرده است که اقتصاد کشورش در سال ۱۹۷۶ در آستانه سقوط بود.
حزب کمونيست در سال ۱۹۸۱ رسما از انقلاب فرهنگی تبری جست و به اشتباهات مائو اذعان کرد.
مائو تسه تونگ (مائو زدونگ، یا مائو تسه دون نیز تلفظ می‌شود) تئوریسین مارکسیست لنینیسم و سیاستمدار انقلابی کمونیست بود. وی جمهوری خلق چین را در سال ۱۹۴۹ با شکست دادن نیروهای چیانگ کای شک، رئیس‌جمهور وقت چین بنیان گذاشت. او تا پایان عمر در راس حکومت جمهوری خلق چین قرار داشت و این کشور جهان سومی را به یکی از مهم‌ترین کشورهای دنیا در عرصهٔ سیاست و اقتصاد تبدیل کرد گرچه روشهایی که وی در پیش گرفت مورد انتقاد برخی است. برداشت مائو از مارکسیسم که به نقش برجستهٔ دهقانان و روستائیان در انقلاب کارگری ایمان داشت و بر اهمیت فرهنگ به عنوان عنصری که می‌تواند بر اقتصاد سوسیالیستی تأثیر گذارد تاکید می‌کرد به مائوئیسم معروف است، از سوی بسیاری از نیروهای مبارز در دنیا از جمله در نپال و پرو پیروی می‌شد که .

دوران‌ کودکی

مائو در ۲۶ دسامبر ۱۸۹۳ در شاوشان‌ از ایالت‌ هونان‌ به‌ دنیا آمد. خانواده‌اش‌ از طبقهٔ‌ کشاورز بودند، اما نسبت‌ به‌ دیگر هم‌ محلی‌هایشان‌ وضع‌ مالی‌ خوب‌ و مناسبی‌ داشتند. مائو از همان‌ دوران‌ کودکی‌ در مزرعه‌ کار می‌کرد. خانواده‌اش‌ او را در مدرسه‌ای‌ نزدیک‌ خانه‌شان‌ ثبت‌ نام‌ کردند. در آن‌ مدرسه‌ که‌ یک‌ مدرسه‌ معمولی‌ و محلی‌ بود، علوم‌ و عقاید کنفسیوس‌، فیلسوف‌ چینی‌ را آموزش‌ می‌دادند. پدرش‌ مردی‌ سختگیر و دقیق‌ بود و می‌خواست‌ پسرش‌ نیز فردی‌ منظم‌ و با انضباط باشد. مائو نیز در مدرسه‌ موفق‌ بود، زیرا در خانه‌ تحت‌ تعلیم‌ چنین‌ پدر موشکافی‌ بزرگ‌ می‌شد. همچنین‌ مادرش‌ زنی‌ مذهبی‌، پارسا و آرام‌ بود او به‌ طور دقیق‌ آداب‌ و احکام‌ دین‌ بودا را اجرا می‌کرد. در ضمن‌ از همان‌ دوران‌ کودکی‌ پسرش‌ را به‌ دینداری‌ و اجرای‌ احکام‌ دینی‌ تشویق‌ می‌نمود.

دوران‌ جوانی

در اوایل‌ سال‌ ۱۹۱۱ هنگامی‌ که‌ مائو ۱۸ ساله‌ شده‌ بود، نیروهای‌ انقلابی‌ حزب ملی جین (کومین تانگ) به رهبری سون‌ یات‌ سن‌ بر امپراتوری منچو پیروز شدند. مائو به‌ مدت‌ ۱۰ سال‌ به‌ چانگ‌شا پایتخت‌ ایالت یون نان‌ رفت‌. او در این‌ مدت‌ تلاش‌های‌ زیادی‌ برای‌ تغییرات‌ سیاسی‌ در جامعه‌ و ایجاد یک‌ فرهنگ‌ جدید کرد. مائو مدت‌ کوتاهی‌ وارد ارتش‌ جمهوری‌خواهان‌ شد و سپس‌ به‌ مدت‌ شش‌ ماه‌ بدون‌ وقفه‌ به‌ مطالعه‌ در کتابخانه‌ بزرگ‌ شهر پرداخت‌. او به‌ ویژه‌ در زمینه‌ استقلال‌ و خودکفایی کشورهای جهان سوم‌ اطلاعاتی‌ کسب‌ نمود.

دوران‌ دانشجویی‌

در سال‌ ۱۹۱۸ مائو از مدرسه‌ هونان‌ فارغ‌التحصیل‌ شد و به‌ پکن‌، پایتخت‌ چین‌ سفر کرد تا تحصیلاتش‌ را تکمیل‌ کند. او به‌ سرعت‌ توانست‌ وارد دانشگاه‌ پکن‌ شود. به‌ طور نیمه‌ وقت‌ در کتابخانه‌ دانشگاه‌، یک‌ کار دانشجویی‌ گرفت‌ تا بتواند خرج‌ و هزینه‌ٔ دانشگاه‌ و زندگی‌ در شهر بزرگ‌ پکن‌ را فراهم‌ سازد. بسیاری‌ از همکلاسی‌های‌ او وضعیت‌ مالی‌ خوبی‌ داشتند و به‌ زبان‌های‌ انگلیسی‌ و فرانسوی‌ و آلمانی‌ مسلط بودند، در حالیکه‌ مائو در یک‌ شهر کوچک‌ بزرگ‌ شده‌ و کشاورززاده‌ای‌ بیش‌ نبود. مائو به‌ دلیل‌ اختلاف سطح شدید مالی‌ با دیگر همکلاسی‌ها از رفاقت با آنان پرهیز می‌کرد و حتی‌ از زندگی‌اش‌ برای‌ آنان‌ چیزی‌ نمی‌گفت‌. او در این‌ زمان‌ با تعدادی‌ از روشنفکران‌ و جوانان هم‌کیش خود‌ گروهی‌ تشکیل‌ داد که بعدها به بنیان‌گذاری‌ حزب کمونیست چین توسط آنان منجر شد.

دوران‌ کار در مدرسه‌

در سال‌ ۱۹۱۹ مائو به‌ هونان‌ بازگشت‌. در آن‌جا فعالیت‌های‌ سیاسی‌اش‌ را گسترش‌ داده،‌ تشکیلات سازمان‌ یافته‌ای‌ ایجاد کرد و به‌ انتشار‌ کتب‌ و مقالات‌ سیاسی‌ پرداخت‌. او همچنین‌ مدیر مدرسه‌ ابتدایی‌ در هونان‌ شد و تنها سرمایه‌ مالی‌اش‌ همین‌ حقوق‌ ناچیز بود.
مائو در سال‌ ۱۹۲۰ با یانگ‌ کای‌های‌، دختر یکی‌ از معلمان‌ مدرسه‌ ازدواج‌ کرد. یانگ‌ کای‌های‌ در سال‌ ۱۹۳۰ در سازمان‌ ملی‌گرایان‌ چین‌ استخدام‌ شد. او با عقاید مائو کاملاً مخالف‌ بود، لذا مائو تصمیم‌ به‌ ازدواج‌ مجدد گرفت‌ و از یانگ‌ کای‌های‌ به‌ طور رسمی‌ جدا شد و با هوتزوچن‌ پیمان‌ زناشویی‌ بست‌. همسر دوم‌ مائو زن‌ فداکار و مهربانی بود و مائو را در رسیدن‌ به‌ اهدافش‌ حمایت‌ نمود. اما مائو زندگی با او را هم‌ ادامه‌ نداد‌ و در سال‌ ۱۹۳۷ او را طلاق‌ داد. مائو بار دیگر در سال‌ ۱۹۳۹ تصمیم‌ به‌ ازدواج‌ گرفت‌ و این بار جیانگ‌ چینگ‌ را به‌ همسری‌ برگزید.

پایه‌‌ریزی حزب کمونیست چین

در سال‌ ۱۹۲۱ مائو عضو اصلی‌ حزب‌ کمونیست چین‌ در شانگ‌های‌ شد در هونان‌ رهبری‌ طرفداران‌ این‌ حزب‌ را به‌ عهده‌ گرفت‌. حزب‌ جدید در یک‌ بخش‌ پیشرو شکل‌ گرفت‌. مائو در بخش‌ پیشرو در شانگهای‌، هونان‌ و کانتون‌ و سازمان‌های‌ کارگری‌ و رعیتی‌ فعالیت‌های‌ زیادی‌ انجام‌ داد و یک‌ موسسه‌ آموزشی‌ برای‌ کارگران‌ و کشاورزان‌ تأسیس‌ کرد.
‌ در سال ۱۹۲۷ شک حکومت‌ و عوامل‌ آن‌ را از کمونیست‌ها پاک‌ کرد و افرادی‌ که‌ جزء حزب‌ کمونیست‌ بودند اخراج‌ و زندانی‌ شدند.
مائو در راستای سیاستهای چیانگ کای به‌ کوه‌های‌ جنوب‌ چین‌ تبعید شد،اما حزب کمونیست چین دست‌ از فعالیت‌ نکشید و یک‌ ارتش‌ پارتیزانی‌ را تشکیل‌ داد. سال‌ ۱۹۲۷ مائو حرکت‌ و جنبش‌ کشاورزان‌ را که‌ خودش‌ باعث‌ آن‌ بود، در هونان‌ رهبری‌ کرده‌ و عقاید بالقوه‌اش‌ را به‌ بالفعل‌ تبدیل‌ کرد..
((2))خبرنگاری آمريکايی که در خلال انقلاب فرهنگی مدتی را با همسر مائو گذرانده بود، گفته است اين زن آنچه را سرمايه داری منحط غربی می خواند، محکوم می کرد، ولی در محافل خصوصی مطابق تازه ترين مدهای اروپا و آمريکا خود را می آراست و در سينمای شخصی خود، فيلمهای غربی می ديد
((3))و به تدریج گفتمان مائو تسلط مطلق خود را بر حیات سیاسی چین از دست داد. البته در این دوران چوئن لای به عنوان نماد عقلانیت و مصلحت‌گرایی همواره در کادر رهبری چین حضور داشت، اما در سایه مائو قرار گرفته بود و بنابراین تلاش خود را معطوف به جبران کاهش آسیب‌های ناشی از ایده‌آلیسم تخیلی بر حیات سیاسی و اجتماعی چین کرد.
2-8-فهرست حاکمان(پادشاهان و سلاطين,نخست وزيران , رئيس جمهوران)

پادشاهان و سلاطين:

نخست وزيران:

رئيس جمهوران:

Song Qingling
لیو شائوچی
مائو تسه‌تونگ
Dong Biwu
Yang Shangkun
Li Xiannian
هو جینتائو
جیانگ زمین
شی جین پینگ

2-9-فهرست جنگ ها

1-جنگ تریاک
2-جنگ جهانی دوم

2-10-آثار باستاني

این یک فهرست از میراث جهانی یونسکو در چین است.میراث جهانی یونسکو نام عهدنامه‌ای بین‌المللی است که در تاریخ ۱۶ نوامبر ۱۹۷۲ میلادی به تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید. موضوع آن حفظ آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر است که اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، می‌باشند. برپایه این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو، می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به‌عنوان میراث جهانی کنند. حفاظت از این آثار پس از ثبت در عین باقی ماندن در حیطه حاکمیت کشور مربوطه، به عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود. مکان‌های میراث جهانی ثبت‌شده در سازمان یونسکو، مکان‌هایی مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، آرامگاه، ساختمان، مجموعه و یا شهر هستند.چین چشم‌انداز طبیعی متنوعی دارد، از استپهای جنگلی و بیابانهایی چون گبی و تکله‌مکان در ناحیهٔ خشک شمالی نزدیک به مغولستان و سیبری ِ روسیه گرفته تا جنگل‌های زیرگرمسیری در سرزمین‌های مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام، لائوس و برمه. مناطق غربی کشور ناهموار است و رشته‌کوه‌های هیمالیا و تیان شان مرز طبیعی آن را با هند و آسیای میانه ترسیم می‌کنند. در مقابل، نواحی شرقی این کشور کم‌ارتفاع است و با ساحلی به طول ۱۴.۵۰۰ کیلومترمربع در جنوب شرقی با دریای جنوب چین و در شرق با دریای شرق چین همسایه‌است که در سوی دیگرش تایوان، کره و ژاپن قرار گرفته‌اند. تمدن چین باستان یکی از کهن‌ترین تمدنهای تاریخ است که در سواحل حاصل‌خیز رود زرد که در دشت شمال چین جاری‌ست شکوفا شد.

چین با ۴۱ اثر ثبت شده رتبه سوم در جهان را دار می‌باشد.از این ۴۱ مکان ثبت شده ۲۹ سایت میراث فرهنگی، هشت سایت میراث طبیعی و چهار سایت فرهنگی و طبیعی (ترکیبی) است. برخی از این آثار از ضروری ترین منابع گردشگری و ارزشمند در چین هستند.چین در سال ۱۹۸۵ برای حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی جهان به کنوانسیون بین‌المللی یونسکو پیوست.کشور چین از نظر تنوع میراث جهانی (فرهنگی، طبیعی، ترکیبی) به عنوان کاملترین کشور در بین کشورها شناخته می‌شود و هم اکنون بیش از ۷۰ مکان پیشنهادی برای ثبت در فهرست میراث جهانی دارد.شهر پکن با شش میراث بیشترین میراث ثبت شده در میان شهرها را دار می‌باشد.دیوار چین، لشکر سفالین، شهر ممنوعه و میراث ترکیبی کوهستان هونگ‌شان از جمله معروف ترین میراث‌های ثبت شده در چین هستند.

3-جغرافيا

چین تمام تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و علاوه بر این با چندین کشور دیگر نیز مناقشات مرزی قدیمی دارد. آنها از دهه ۱۹۹۰ تلاش‌هایی را برای حل این منازعات قدیمی از طریق مذاکرات انجام داده‌است. نوار مرزی چین و هند که در کوه‌های هیمالیا قرار دارد مورد اختلاف دو کشور است و یکی از مهمترین اختلافات در مورد مرز دو کشور در ناحیه کشمیر است. دو کشور در دهه ۱۹۶۰ بر سر منطقه اقصای چین با هم وارد جنگ شدند که جنگ با موفقیت چین به پایان رسید و آنها بیشتر این منطقه وسیع کوهستانی را به تصرف درآوردند. اقصای چین در شمال کشمیر منطقه‌ای خالی از سکنه است اما بهترین راه ارتباطی بین تبت و سین کیانگ محسوب می‌شود. چین با بوتان نیز اختلاف مرزی دارد و دو کشور هنوز نتوانسته‌اند مرز خود را مشخص کنند.


3-1-موقعيت جغرافيايي

این کشور در قاره اسیا واقع شده است


3-2-همسايگان

افغانستان
یونان
هندوستان
قزاقستان
کره شمالی
قرقیزستان
لائوس
مغولستان
نپال
پاکستان
روسیه شمال غربی
روسیه شمال شرقی
تاجیکستان
ویتنام


3-3-اقيانوس ها,دريا ها,درياچه ها,تالاب ها

اقيانوس ها:

دريا ها:

درياچه ها:

دریاچه پویانگ
دریاچه چینگ‌های
دریاچه غرب
دریاچه لوگو


تالاب ها:

3-4-جزاير,بنادر,رود ها,کوه ها,جنگل ها,کوير ها


جزایر:

جزایر اسپرتلی (پراکنده)
هاینان (ساحل چین)
لوزون (ساحل فیلیپین)
پالاوان (ساحل فیلیپین)
جزایر ناتونا (ساحل اندونزی)
کو چانگ (در خلیج تایلند)
آموی (در تنگهٔ تایوان)
لابوآن (ساحل مالزی شرقی)
تیومان (ساحل مالزی غربی)
ردانگ (ساحل مالزی غربی)
جزایر پرهنتیان (ساحل مالزی غربی)


بنادر:

این کو
تیان جین
شانگهای
جو شان
نینگ بو
چینگ دائو
تانگ شان
گوانگ جو


کوه ها:

شان
هنگ شان
رود ها:
مه عه
لو شان
وو دانگ
یان دانگ شان
هوانگ شان
تای شان
هوا شان
سونگ

جنگل ها:

NaiguStone Forest
Suogeyi Village


کویر ها:

Kubuqi-Desert
Shapotou
Shapotou
Singing Sand Dunes & Crescent Moon Spring
Takla Makan Desert
Takla Makan Desert
Tengger Desert
Badain Jaran Desert


33-5-حيوانات

حیات وحش چین بسیار متنوع است. معروفترین حیوان این کشور پاندا است که به نماد این کشور هم تبدیل شده است. متاسفانه در سالهای اخیر به علت توسعه ناپایدار صنعتی حیات وحش چین به خطر افتاده است.


3-6-گياهان , ميوه ها

گياهان:

ميوه ها:

3-7-آب و هوا(ميزان بارندگي,دماي هواو...)

آب و هوای این کشور بسیار متنوع می‌باشد از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا بسیار سردسیر شمال را شامل می‌شود. طوفان‌های موسمی (در حدود ۵ مورد در سال) در امتداد سواحل جنوبی و شرقی، سیل‌های مخرب، سونامی، زلزله، رانش زمین و خشکسالی از بلایای طبیعی منطقه چین هستند.

3-8-زمين شناسي(گسل ها و....)

چین در زمین‌شناسی خمیدگی در طبقات سنگ است که به علت حرکات پوسته زمین ایجاد می‌گردد. اگر میزان فشار وارده به لایه‌های رسوبی کم باشد، لایه‌های رسوبی به صورت قوس‌ها (کمان‌ها) و افتادگی‌هایی در می‌آید که به آن‌ها تاقدیس و ناودیس می‌گویند. در صورتی که فشارهای وارده زیاد باشد، قسمت بالایی چین خمیده می‌شود. با بروز چین‌خوردگی عملیات فرسایشی نیز آغاز شده و برخی قسمت‌های آن را فرسایش می‌دهد.

هر چین در لایه‌های رسوبی بهتر نمایان می‌گردد. هر لایه به صورت یک صفحه با ضخامتی از چند میلی‌متر تا چندمتر مشخص بوده است. سطح بالایی و پایینی هر لایه با صفحات دیگر به صورت یک خط که نمایان‌گر تغییر دو سطح رسوب‌گذاری است مشخص می‌گردد و به نام سقف و کف آن لایه است.

3-9-زيست بوم ها

3-10-مراکز تفريحي

دیوار بزرگ چین
شهر ممنوعه
لشکر سفالین
معبد و آرامگاه کونفوسیوس
باند
سنگ‌نگاره‌های دازو
آبراه بزرگ چین
معبد معلق
غارهای یونگانگ
دره جیوژایگو
بودای بزرگ لشان
رود لی
غارهای بودایی لونگ‌من
غارهای موگائو
جشنواره بین‌المللی تندیس‌های برفی و یخی هاربین
کوهستان امی
هوانگ‌شان
لوشان
جیوخواشان
کوه چینگ‌چنگ
تای‌شان
کوهستان وودانگ
قصر پوتالا
معبد آسمان
کاخ تابستانی
جاده ابریشم
هوانگ هو
یانگ‌تسه کیانگ

3-11-تقسيمات کشوري


آن‌هوئی
جیانگ‌سو
جیانگ‌کسی
جی‌لین
چینگهای
ژجیانگ
سیچوآن
شاآنکسی
شاندونگ
شانکسی
فوجی‌آن
گانسو
گوانگ‌دونگ
گوئیژو
لیائونینگ
هاینان
هنان
هوبئی
هون‌آن
هه‌ایلونگ‌جیانگ
هه‌بی
یون‌نان

3-12-زير ساخت ها

تغییراتی عظیم در راه چین است. ظرف ده سال آینده این کشور در نظر دارد که 250 میلیون نفر از جعیت خود (معادل با کل شهروندان کشور اندونزی) را به ابرشهرهایی انتقال دهد که به سرعت در حال توسعه هستند.

این کشور برای محقق ساختن مهاجرتی با این مقیاس، میلیاردها دلار را در پروژه های زیرساختی عمده اش صرف نموده که برخی از آنها کامل شده اند و برخی دیگر همچنان در دست انجامند.

از بزرگراه هایی که طولشان به اندازه محیط یک قاره است تا بزرگ ترین نیروگاه های بادی تولید برق و فرودگاه های بسیار عظیم گرفته تا احداث شهرهای جدید در بیابان همگی بخشی از فعالیت هایی هستند که دولتمردان چینی سعی در اجرایشان دارند.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شرح مختصری از این پروژه ها را با شما در میان بگذاریم.

3-13-مساحت,محيط,مرزآبي,مرز خشکي

مساحت:
۹٬۵۹۶٬۰۰۰کیلومتر مربع

مرزآبي:

مرز خشکي:

کشور چین در منطقه شرق آسیا قرار گرفته‌است و مساحت آن ۹٬۵۹۶٬۹۶۰ کیلومتر مربع است که ۹٬۳۶۲٬۴۱۰ کیلومتر مربع آن خشکی و ۲۷۰٬۵۵۰ کیلومتر مربع آن از آب تشکیل شده است. این کشور سومین کشور پهناور دنیا پس از روسیه و کانادا است. سرزمین چین از مرکز رود خه لونگ جیانگ در شمال دهکده مو هه (۵۳
تصویر ماهواره‌ای ناسا از فراز چین .

درجه و ۳۰ شصتم درجه عرض جغرافیائی شمالی) واقع در شمال چین آغاز و به جزیره ذنگ مو آن شا (۴ درجه عرض جغرافیائی شمالی) در جنوب جزایر نان شا در جنوب چین امتداد می‌یابد. از شمال تا جنوب چین ۴۹ درجه عرض جفرافیائی و ۵۵۰۰ کیلومتر فاصله دارد. انتهای شرقی سرزمین چین مرکز اتصال رودهای خه لونگ جیانگ و وو سو لی (۱۳۵ درجه و ۰ شصتمی درجه طول و عرض جغرافیائی شرقی) و انتهای غربی چین در فلات پامیر(۷۳ درجه و ۴۰ شصتم درجه طول جغرافیائی شرقی) است. از شرق تا غرب ۶۰ درجه طولی جغرافیائی و ۵۰۰۰ کیلومتر فاصله دارد. طول مرزهای خشکی چین به حدود ۲۲ هزار و ۸۰۰ کیلومتر می‌رسد.

4-جامعه و آداب و رسوم

چینی‌های بودایی، در این روز از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. بودائیان بر این باورند که روشن کردن آتش و استفاده از کارد در روز اول سال نو، خوش یمن نیست؛ بنابراین معمولاً غذای این روز، از قبل پخته می‌شود. همچنین در این روز، چینی‌ها به دیدار و بازدید بزرگترهای خانواده می‌روند. رقص شیر یکی از کهن‌ترین آیین‌های چینی است که در این روز انجام می‌پذیرد. برخی خانواده‌ها برای از بین بردن شرّ ارواح خبیثه، این گروه‌های عروسک گردان را به خانه دعوت می‌کنند تا با آهنگ‌ها و رقص‌های خاص، بدیمنی این روز را از بین ببرند. از دیگر آداب و رسوم این جشن، هدیه پاکت سرخ است.

4-1-اقوام و جمعيت

اقوام:

جمعيت:

۱٬۳۹۰٬۰۸۹٬۳۱۰

4-2-اديان

چیوان جن
جن ای

4-3-زبان ها

کانتونی
ماندارین
گویش وو (چینی)
که جیا (هکّا)
مین دونگ
جین یو
پوشیان
خویی جو
مین جونگ
گَن
شیانگ
مین بِی
مین نَن
پینگ خوا

4-4-مراسم(جشن ها,اعياد و...)

سال نوی چینی از مهم‌ترین تعطیلات سنتی مردم چین است. گاهشماری چینی، گاهشماری ترکیبی شمسی-قمری است و حرکت خورشید، ماه و ستارگان، تعیین کننده روزها، ماه‌ها و سال‌ها هستند.

هر سال ، در ماه بهمن ، سال چینی نو می شود.

سال نو ، با پدیدار شدن ماه در نخستین روز سال آغاز می‌شود و به همین علت گاه به آن سال نوی قمری نیز گفته می‌شود. جشن سال نو، عموماً پانزده روز به طول می‌انجامد و با جشن فانوس پایان می‌یابد. در بیشتر کشورهایی که چینی‌ها اکثریت را تشکیل می‌دهند یا اقلیت قدرتمندی هستند، سال نوی چینی جشن گرفته می‌شود؛ از آن جمله می‌توان به چین، هنگ کنگ، تایوان، برونئی، کره، مغولستان، نپال، بوتان، ویتنام، سنگاپور، اندونزی، مالزی، فیلیپین و تایلند اشاره کرد.

4-5-ميانگين سني

۳۵٫۲

4-6-غذا ها و نوشيدني ها

غذا ها:
اردک پکینگ
کانگ یو بینگ
یو شیانگ رو سی
دونگ پو
لازی جی
نیلوفراسمانتوس
یو ژیا مو
شیائو لانگ بائو
ژیا جیانگ میان
مرغ بگار
نوشيدني ها:

چای چینی
نوشیدنی‌های الکلی چین
شیر سویا
کولا

4-7-اقليت هاي قومي و مذهبي

مردم خارج چین از وضع مسلمانان این کشور پهناور آگاهی چندانی ندارند. این در حالی است که جمعیت مسلمانان چین بیش از 50 میلیون نفر است. حتی بسیاری از چینی های «هان» که اکثریت قومی این کشور را تشکیل می دهند، در خصوص همسایگان مسلمان خویش آگاهی کمی دارند.

میراث دینی این مسلمانان به قرن های متمادی پیش باز می گردد. بسیاری از آنان در روستاها، شهرهای کوچک، محدوده های شهرهای بزرگ و... زندگی می کردند و فرهنگ غالب بر آن در طول این سالها، بیش از آنکه فرهنگ چینی باشد، فرهنگی اسلامی بوده است. مساجد، مدارس علمیه، کشتارگاه های ذبح حلال، غرفه های فروش غذا و بسیاری خصوصیات متمایز، تقریباً در بیشتر نقاط چین موجود است؛ از ایالت های ساحلی جنوبی «گوآنگدونگ» (Guangdang) و «فوجیات» که نخستین مسلمانان چین به عنوان ملوان و بازرگان در آن پای نهادند تا منتهاالیه ایالت های شمال شرقی «لیائویننگ» (Liaoning) و «هیلونگجیانگ» (Heilongjiang)چنین آثاری را می توان یافت. در پایتخت، یعنی پکن نیز حضور دیرینه مسلمانان در محله های اطراف مسجد (niujie)نیوجی به چشم می خورد. در این خصوص می توان به مسجد دیگری نیز اشاره کرد. جنوب غرب چین، ایالت یونان (Yunnan)، جمعیت بزرگ و پر نفوذی از مسلمانان را در خود جای داده است که قسمتی از مجموعه متنوع قومی این ایالت را تشکیل می دهند.

فرهنگ والای اسلام تأثیر شگرفی بر نقاط دور دست شمال غرب چین که جاده ابریشم نام گرفته، گذارده است ؛ جاده ای که مسیر بازرگانی باستانی چین، برای دستیابی به بازارهای آسیای مرکزی، خاورمیانه و اروپا به شمار می آمده است ؛ در حال حاضر، این مناطق باستانی ایالتهای گانسو (Gansu)، کینگائی (Qinghai)، شانگزی (shaanxi)، و مناطق خود مختار نینگجیا و شینگجیانگ را در بر می گیرد.

شمال غرب چین تاریخچه پیچیده ای دارد و آثار باستانی به جای مانده، مؤید این مطلب است. این منطقه در طول قرون متمادی، مأمن خانواده های تبتی، ترک تبار، مغولی و چینی زبان بوده است. در آثار هنری پیروان عقاید پیش از اسلام، مانند بودائی ها، نستوری ها (Nestorian) و پیروان آیین هائی که در آن زمان می زیسته اند، مدارک و شواهدی در خصوص ورود یا چگونگی دین اسلام را در کارهای هنری آنان می توان دید؛ برای مثال در غار معبد مائیجیشانMaijishan)) که به بودائیان مربوط است و در ایالت جنوبی گانسو واقع شد و نقاشی های غاز بزکلیک(Bezeklik) خارج از جاده میان یورومکی (urumqi) و تورپان (Turpan)در شینگجیانگ اشاره کرد. ویرانی های شهرهای گائوچانگ و جیائوهوJiaohe))مبین تمدن های پیش از اسلام است.

آنچه از این چهارچوب های پیچیده و بغرنج قومی، مذهبی و فرهنگی بدست می آید، این است که پیشرفت های بسیار مهمی از اسلام در چین اتفاق افتاده است. تصادفی نیست که فرهنگ و جوامع مسلمانان در شمال غرب چین بسیار گسترده تر و متمایزتر از سایر بخش های این کشور است، زیرا این منطقه در مجاورت و نزدیکی آسیای میانه و سرچشمه های خاورمیانه ای اسلام چینی ها است. وجود این جوامع را می توان به دلیل بسط و گسترش فرهنگ غالب آسیای میانه در کشور چین قلمداد کرد. فرهنگ غالب آسیای میانه در برگیرنده کشورهایی چون ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان است.

قلمرو حکمت خونین مسلمان مستقل که بر این سرزمین ها حکمرانی می کردند، به استیلا و تسخیر روسیه درآمد و در طول قرن نوزدهم به امپراتوری الحاق شد. کشورهایی که امروزه موجودیت دارند، جمهوری های سوسیالیستی شوروی را به طور جداگانه ساخته بودند که تحت حکومت استالین، به عنوان ابزاری برای کنترل جمعیت ترک تبار و فارسی زبان (ایرانی زبان) از آنها استفاده می شد. این کشورها پس از فروپاشی دولت و قدرت کمونیستی شوروی در سال 1991 م، توانستند استقلال خود را به دست آورند.

به صراحت می توان گفت که ایالات شینگجیانگ که از زمان به قدرت رسیدن سلسله کینگ (Qing) در سیطره حکومت چین اداره می شد و در طول قرن هجدهم تحت حکمرانی امپراطور وقت کیانلوگ (Qianlog)، به سوی غرب گسترش یافته است، زبان، دین و فرهنگ آسیای میانه را به خود گرفته است و مناطق مجاور، یعنی گانسو، کینگایی، نینگجیا و شانگجی نیز به گونه ای ژرف تحت تأثیر تمدن آسیای میانه قرار گرفته اند. اکنون بیش از یک سده است که فرهنگ آسیای میانه در فهرست امپراطوری روسیه تعمیم یافته و بعدها نیز در فهرست اتحاد جمهوری های شوروی سابق قرار گرفت. زبان روسی زبان امپراتوری شد و به تدریج به زبان تمام جماهیر مبدل شد و جای بسیاری زبان های اقلیت را گرفت. مسلمانان آسیاسی میانه از وقتی که ارتباط و تماس نزدیکی با اسلام داشته اند، نسبت به حفظ و نگهداری از سنت های فرهنگی و زمانی خویش جدیت چندانی نشان نداده اند. عقاید اسلامی هم برای امپراتوری روسیه که براساس کلیسای ارتدوکس بنا شده بود و هم از سوی جانشین آن، یعنی اتحادیه شوروی که تقویت کننده کفر و الحاد در آن منطقه بود، غیر قابل تحمل می آمد. حضور زیاد مسلمانان و جوامع آنان نیز از سوی آنها به عنوان تحدیدی برای اتحاد کشور قلمداد می شد. در نتیجه فرهنگ آسیای میانه، با فرایند روسی سازی به شدت آسیب دید. از زمان تأسیس جمهوری خلق چین در اکتبر 1949 هیچ تلاش اصولی توسط دولت مرکزی برای محاسبه شمار پیروان دین اسلام به عمل نیامد.

در حقیقت باید گفت که این مسئله در مورد مصیچ لک از ادیان صورت نگرفت. در بیشتر دوره های زمانی پس از سال 1949 سیاست حکومت و حزب در این کشور، ترویج الحاد، سرکوب یا چشم پوشی، یا نادیده پنداشتن ادیان بود. بر همین اساس حاکمان این کشور ادیان را به موهومات، خرافات فئودای و قرون وسطایی نسبت می دادند. این دیدگاه در بیشتر زمان هایی که فضای آزاد و باز به وجود می آمد تا حدی اصلاح می شد و اجازه محدود ابراز عقاید دینی در سال 1979 روشن ساخت که این مسائل با منافع حکومت و کشور تعارض و ناسازگاری ندارد. این توسعه مثبت، در وهله نخست امتیازی برای حقوق اقلیت های دینی و اعتقادات آنها به شمار می رفت و در گام بعد، نمایانگر برخوردی مطلوب به سوی آزادی های دینی قلمداد می شد.

اگر چه رهبران دینی چین، خود آماری از شمار پیروان خویش در اختیار دارند، ولی از داشتن منابعی که آمار گردآوری شده دولتی را در اختیارشان گذارد، محروم هستند. سازمان های دولتی از میزان جمعیت اقلیت های قومی مختلف آگاهی دارند. این جمع آوری آمار جمعیت، بر اساس سیاست های ملیتی حزب کمونیست چین استوار است که آن نیز خود اقتباسی از آموزه های استالین در اتحاد جماهیر شوروی سابق است. در چین 10 گروه به عنوان مسلمان شناخته شده اند و دلیل آن نیز فرهنگ و سنت یا پیروان مذهبی فعلی آنان است. بر این اساس میزان دقیق مسلمانان چین مشخص نیست.

معیارهای متعددی در چین به کار گرفته می شود تا افراد و جوامع را به طور رسمی به عنوان یک گروه قومی به رسمیت بشناسند. یکی از مهم ترین این معیارها زبانی است که این گروه های قومی بدان تکلم دارند. 6 گروه از 10 گروه قومی مسلمان که پیروان آنها اغلب منطقه خود مختار شینگجیانگ (که برای بسیاری غیر چینی ها به عنوان ترکستان شرقی شناخته می شود) اویغورها، ازبکها، قزاق ها، قرقیزها، تا تارها و تاجیک ها هستند که پنج گروه نخست با زبانی از خانواده زبان ترکی سخن می گویند و زبان تاجیک ها وابستگی و نزدیکی زیادی با زبان فارسی دارد.

در منطقه ای که مرز ایالتهای گانسو و کینگایی است، سه گروه مسلمان کوچکتر به نام های سالارها، بائوآن (Baoan) و دانگجیانگ وجود دارند. سالارها به زبان ترکی سخن می گویند که برخی زبان شناسان نیز آن را صرفاً گویشی از ایغوری قلمداد می کنند. زمان بائوآن و دانگجیانگ مغولی مهجور و منسوخ است و در طول قرن ها تماس، تأثیر ژرفی بر چینی ها گذاشته است. از میان همه این گروه های اسلامی، می توان به جالب توجه ترین آن ها یعنی، «هویی»ها اشاره کرد که اکثر آنان به زبان چینی سخن می گویند.

4-8-اماکن مذهبي

4-9-سن ازدواج


قانون سن ازدواج در چین؛ مردان 22 سالگی و زنان 20 سالگی

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازخبرگزاری شینهوا، مقامات مسئول چین نگرانند که به دلیل شکاف طبقاتی و ازدواج‌های زود هنگام در مناطق روستایی این کشور، نرخ پایین تولد در این کشور نتواند، ثابت نگه داشته شود.

بر پایه قانون اساسی چین، مردان اجازه دارند در سن 22 سالگی و زنان در سن 20 سالگی ازدواج کنند.
در همین حال سیاست جمعیتی چین، مردم این کشور را ترغیب می‌کند که دیرتر ازدواج بکنند و دیرتر بچه‌دار شوند. این سیاست که از دهه هفتاد میلادی به کار بسته شده، برای بیشتر زوج‌های شهری یک بچه و برای بیشتر زوج‌های روستایی دو بچه را مجاز می‌داند.
برنامه‌ریزان چین ابراز نگرانی می‌کنند که طبقه نوظهور ثروتمند این کشور، برنامه جمعیتی این کشور را با خطر مواجه کرده‌ و با پرداخت پول، صاحب بچه‌های بیشتری شده‌اند.
آمار نشان می‌دهد شمار خانواده‌های ثروتمند چینی که بیش از یک فرزند دارند به سرعت در حال افزایش است و نزدیک به 10 درصد این خانواده‌ها دارای سه فرزند هستند.
ازدواج‌های زودهنگام در مناطق روستایی چین خطری دیگری است که به گفته مسئولان برنامه کنترل جمعیت این کشور با آن مواجه است.
چین در حدود 1 میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت دارد که 20 درصد جمعیت جهان می‌شود.
دولت چین تلاش دارد تا سال 2010 جمعیت این کشور را زیر 1 میلیارد و 360 میلیون نفر و تا سال 2020 زیر 1 میلیارد و 450 میلیون نفر نگه دارد.

سلامت نیوز: قانون سن ازدواج در چین؛ مردان 22 سالگی و زنان 20 سالگی

4-10-طلاق

به گزارش ایرنا، روزنامه جوانان چین روز جمعه نوشت در سال ۲۰۱۱ میلادی دو میلیون و ۸۷۰ هزار زوج چینی از یکدیگر جدا شدند.

این رقم در مقایسه با یک سال قبل از آن نزدیک به سه ممیز هفت دهم درصد رشد داشته است.

کارشناسان سخت شدن شرایط زندگی، افزایش چالش های اقتصادی و خشونت های خانوادگی در چین را از علل اصلی طلاق در این کشور دانسته اند.

در همین حال سال گذشته میلادی درچین ۱۳ میلیون و ۲۰ هزار ازدواج به ثبت رسید که این میزان نیز در مقایسه با سال ۲۰۱۰ میلادی بیانگر رشدی در حدود چهار ممیز ۹ دهم درصد است.

آمار نشان می دهد که یک چهارم از زنان چین قربانی خشونت های خانوادگی از ناحیه همسرانشان هستند.

فدراسیون زنان چین اخیرا در گزارشی اعلام کرد، حدود ۲۵ درصد از زنان چین مورد خشونت های لفظی همسرانشان و یا ضرب و جرح قرار می گیرند.

فدراسیون زنان چینی می گوید، در سال ۲۰۱۰ میلادی بیش از ۵۰هزار زن با این مرکز ارتباط برقرار و اعتراف کرده اند که شوهرانشان آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

‘ جین یان ‘، معاون این فدراسیون گفت: بسیاری از زنان تجربیات وحشتناکی از زندگی مشترک خود دارند و امیدوارند قانون به داد آنان برسد.

بررسی های انجام شده دیگری که پایگاه اینترنتی چاینا ارگ به آن اشاره کرده است ، نیز نشان می دهد ۸۵ درصد از مردم چین می دانند که کشورشان قانون حفاظت از حقوق و منافع زنان دارد اما سامانه قانونمندی وجود ندارد تا از قربانیان دفاع کند.

‘ جین ‘ می گوید: ما به ضوابط بیشتری برای برخورد با موارد خشونت خانوادگی نیاز داریم . دولت و کل جامعه باید با این پدیده برخورد کند.

خشونت های خانوادگی در حالی در چین رخ می دهد که بعضا برای ماموران پلیس نیز این مسایل عادی است.

‘ لو شیائو چوان ‘، یک وکیل چینی می گوید : پلیس چین فکر می کند کتک خوردن زن از مرد امری عادی است.

وی می افزاید: بسیاری از قربانیان هم هنوز نمی دانند باید چه شواهد محکمه پسندی برای شکایات خود ارایه کنند .

‘ چن مین ‘ یک محقق چینی گفت : قانون ازدواج در چین فاقد توضیحاتی درباره خشونت های خانوادگی است و پلیس نمی تواند درباره اینکه کدام رفتار و عمل مصداق خشونت است تصمیم بگیرد.

وی افزود: هنوز هستند کسانی که تصور می کنند خشونت خانوادگی در واقع همان نزاع خانگی است. لذا در این موارد دخالتی نمی شود .

به گفته پژوهشگران چینی، البته آگاهی مردم از این مسایل در حال افزایش است اما خانواده ها به اطلاعات بیشتری برای برخورد با موارد خشونت خانوادگی نیاز دارند.

4-11-تعطيلات رسمي


آغاز سال نو مسیحی ................ 1 ژانویه برابر 11 دی ماه

تعطیلات آغاز سال نو میلادی ................ 3-2 ژانویه برابر 12 و 13 دی ماه

---------------------------------------------------------------------

شب عید بهاره

سال 2015 ............... 18فوریه برابر 29 بهمن سال 93

سال 2016 ............... 7 فوریه برابر 18 بهمن سال 94

سال 2017 ............... 27 ژانویه برابر 8 بهمن سال 95

-------------------------------------------------------------------

سال نو چینی

سال 2015 ................ 19 فوریه برابر 30 بهمن سال 93

سال 2016 ................ 8 فوریه برابر 19 بهمن سال 94

سال 2017 ................ 28 ژانویه برابر 9 بهمن سال 95

* تعطیلات سال نوی چینی عموما" بین یک تا دوهفته بطول می انجامد. ضمن اینکه سال نوی چینی بر اساس سال قمری محاسبه می گردد که عموما" در ماههای ژانویه و فوریه در سالهای مختلف متغییر است.

-------------------------------------------------------------------

تعطیلات هفته طلایی جشن بهاره

سال 2015 ................ 24-20 فوریه برابر 1 الی 5 اسفند سال 93

سال 2016 ................ 13-8 فوریه برابر 19 الی 24 بهمن سال 94

سال 2017 ................ 29 ژانویه الی 2 فوریه برابر 10 الی 14 بهمن 95

-------------------------------------------------------------------

روز بزرگداشت مردگان ................ 5 آوریل برابر 16 فروردین ماه

-------------------------------------------------------------------

روز کارگر ................ 1 مه برابر 12 اردیبهشت ماه

* این تعطیلی عموما" به مدت یک هفته بطول می انجامد.

-------------------------------------------------------------------

عید قایق اژدها

سال 2015 ............... 20 ژوئن برابر 30 خرداد 94

سال 2016 ................ 9 ژوئن برابر 20 خرداد سال 95

سال 2017 ................ 30 مه برابر 9 خرداد سال 96

-------------------------------------------------------------------

روز وسط پائیز – تعطیلات پاییزه

سال 2015 ................. 27 سپتامبر برابر 5 مهر سال 94

سال 2016 ................. 15 سپتامبر برابر 25 شهریور سال 95

سال 2017 ................. 4 اکتبر برابر 12 مهر سال 96

-------------------------------------------------------------------

روز ملی چین ................... 1 اکتبر برابر 10 مهر ماه

تعطیلات هفته طلایی روز ملی چین .................. 7-2 اکتبر برابر 11 الی 16 مهر 94

*تعطیلات روز ملی چین به مدت یک هفته بطول می انجامد

4-12-اعتياد

4-13-خودکشي

آمار خودکشی در چین همواره بحث‌برانیگز بوده است؛ چراکه آماری که سازمان‌های مستقل ارائه می‌کنند با آمار رسمی که دولت این کشور ارائه می‌دهد بسیار متناقض است. برپایه داده‌های به دست آمده در سال ۱۹۹۹ دولت این کشور اظهار داشت که میزان خودکشی در چین ۱۳٫۹ تن به ازای هر ۱۰۰٬۰۰۰ تن است.این آمار بسیار کم‌تر از سایر کشورهای آسیای شرقی در همان سال همچون ژاپن (۴ تن) و کره جنوبی (۲۸٫۱ تن) است.

بر پایه‌گذارش مرکز کنترل و پیشگیری از بمیاری‌ها در سال ۲۰۱۱ نرخ خودکشی در چین ۲۲٫۳ تن در هر ۱۰۰٬۰۰۰ تن بوده است.این نشان می‌دهد که چین دارای یکی از بالاترین نرخ‌های خودکشی در بین کشورهای جهان است. با این حال در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ و توسط مرکز کنترل و پیشگیری از خودکشی دانشگاه هنگ‌کنگ صورت پذیرفت، مشخص شد آمار خودکشی در چین به شدت کاهش یافته است.میانگین خودکشی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ در این کشور ۹٫۸ تن در هر ۱۰۰٬۰۰۰ تن بوده که این کاهش ۵۸ درصدی ناشی از شهری شدن طبقه متوسط و مهاجرت از روستاها بوده است. پاول ییپ از دانشگاه هنگ‌کنگ گفته است: «تا کنون هیچ کشوری چنین کاهش چشم‌گیری در میزان نرخ خودکشی را تجربه نکرده است».
مردم‌نگاری خودکشی

چین از جمله کشورهایی است که در آن نرخ سالیانه خودکشی زنان از مردان بیش‌تر است. طبق آمار رسمی دولتی در سال ۱۹۹۹ نرخ خودکشی در هر ۱۰۰٬۰۰۰ تن برای مردان ۱۳ تن و برای زنان ۱۴٫۸ تن بوده است.این آمار شنان می‌دهد چین در فهرست میزان خودکشی کشورها دومین کشوری است که خودکشی زنان از مردان در آن بیش‌تر است. نرخ خودکشی زنان بنگلادشی نیز از مردان این کشور بیش‌تر است. دولت چین می‌گوید نرخ خودکشی مردان این کشور از برخی کشورهای غربی همچون آمریکا، استرالیا و آلمان کم‌تر است.

طبق پژوهشی در سال ۲۰۰۸: نسبت خودکشی زنان به مردان چینی ۳ به ۱ است؛ نسبت خودکشی روستاییان به شهریان چینی نیز ۳ به ۱ است؛ بیش‌تر خودکش‌ها در چین از جوانان هستند؛ چین دارای یکی از بیش‌ترین شمار خودکشی در سراسر جهان است و چینی‌هایی که خود را می‌کشند به میزان خیلی کمی از بیماری‌های روانی به ویژه اختلال افسردگی اساسی نسبت به خودکش‌های دیگر نقاط جهان رنج می‌برند. طبق گزارش مجله فرهنگ، طب و روان‌درمانی سالیانه بیش از ۳۰۰٬۰۰۰ خودکشی در این کشور ثبت می‌شودکه این یعنی ۳۰٪ کل خودکشی‌های صورت گرفته در جهان. نرخ خودکشی در یانگتسه ۴۰٪ بیش از دیگر مناطق چین است.

4-14-فرار از خانه


4-15-مرگ و مير
انفلانزای مرغی:
در این کشور آسیایی از زمان شیوع بیماری یعنی از اوایل سال 2013 و تا پایان پاییز، 46 مورد کشته و 144 مورد مبتلا ثبت شده است.
مقامات چینی و سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده‌اند که هیچ‌گونه شواهدی که نشان دهنده انتقال انسان به انسان این بیماری باشد وجود ندارد اما موارد ابتلای دسته جمعی و خانوادگی هم در گزارش‌ها به چشم می‌خورد که در اثر تماس‌های نزدیک با اطرافیان وآلوده کردن یکدیگر بوده است.
کارشناسان همچنین به افزایش فصلی این بیماری اشاره می‌کنند که بنظر می‌رسد به آب و هوای سرد مرتبط باشد. ماه گذشته برنهارد اسشوارتلندر، نماینده سازمان بهداشت جهانی در چین به خبرنگاران گفت که این کاملاً مرتبط با تغییرات فصلی و آب و هواییست و نه هیچ چیز دیگر. ظاهراً این ویروس تنها تمایل به تکثیر و ماندن در هوای سرد دارد و در فصل زمستان که سیستم تنفسی انسان‌ها کمی ضعیف تر می‌شود امکان رشد و تکثیر این ویروس به شکل غیر قابل تصوری بالا می‌رود.
هفته گذشته هنگ کنگ ششمین مرتبه آنفلوآنزای مرغی در کشور را تایید کرد.
منطقه ویژه اجرایى چین نیز در تلاش برای کنترل این بیماری واردات مرغ زنده را ممنوع اعلام کرد.

5-اقتصاد

5-1-ميزان بودجه و هزينه

5-2-درامد ها و توليد ناخالص

درامد:

به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی Digitimes، بازار نرم‌افزار در کشور چین را می‌توان یکی از پرسودترین بازارهای جهان به‌حساب آورد.

این بازار به علت موقعیت خاص و مخاطبان اثبات‌شده خود توانسته است تا در طول چند سال اخیر با رشدی چشمگیر روبرو شود و به همین دلیل نیز امسال نیز تجربه‌ای مشابه برای حاضران در این بازار رقم خورده است.
آخرین آمار منتشرشده حاکی از آن هستند که این بازار در طول سال جاری میلادی با درآمدی نجومی برای فعالان خود همراه بوده است.

رقم به‌دست‌آمده در بازه زمانی ۹ ماهه گزارش یادشده برابر با ۳.۰۵۳ تریلیون یوان چین یعنی معادل بیش از ۴۵۱ میلیارد دلار بوده است.

در این میان خدمات مربوط به فناوری اطلاعات بیش از نرم‌افزارهای خام درآمدزایی داشته‌اند و این رده در طول یک سال با رشدی بالاتر از ۱۵ درصد روبرو بوده است.

تولید ناخالصی:

چین دیروز آماری را منتشر کرد که نشان می داد تولید ناخالص داخلی این کشور برابر با پنج تریلیون دلار است به این ترتیب چین را باید دومین اقتصاد بزرگ جهان دانست.
ژاپن از سال 1968 صاحب دومین اقتصاد بزرگ جهان بود كه به نظر می رسد اكنون چین آن با 5 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی آن را پشت سر گذاشته باشد.

آمار و ارقامی که ژاپن منتشر كرد به رشد اقتصادی آن کشور که کندتر از حد انتظار در سه ماه دوم سال جاری بود اشاره داشت.

تولید ناخالص ملی ژاپن طی ماه های آوریل، مه و ژوئن برابر با ۱/۲۸۸ تریلیون دلار اعلام شد در حالی که تولید ناخالص ملی چین طی همان مدت برابر با ۱/۳۳۷ تریلیون دلار بر آورد شده است.

پایان یافتن طرح رونق اقتصادی در ژاپن و بالا رفتن ارزش ین در مقابل دلار آمریکا در از دست رفتن جایگاه اقتصاد دوم جهان برای ژاپن و اختصاص این رتبه به چین نقش اصلی را داشته است.

بر اساس این گزارش احتمال می رود که اقتصاد چین در پایان سال 2010 رشدی 10 درصدی داشته باشد و این در حالی است که کارشناسان رشد اقتصادی 3 درصدی را برای ژاپن در سال جاری پیش بینی کرده اند.

چین در سال های اخیر به نخستین کشور صادر کننده جهان و بزرگترین تولید کننده فولاد در جهان تبدیل شده است.

آمریکا هم اکنون با دارا بودن 15 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی بزرگترین اقتصاد جهان است.

کارشناسان معتقدند حدود ۲۰ سال طول خواهد کشید که چین بتواند خود را به ایالات متحده آمریکا برساند.

ولی برخی كارشناسان رشد شتابان اقتصادی چین را ناشی از سرمایه گذاری های خارجی و صادرات توصیف می كنند كه اگر با واردات دیگر كشورها مهار یا متعادل نشود ناپایدار خواهد بود و نتیجه دلخواه چینیان را در پی نخواهد داشت .

از طرف دیگر روزنامه آمریکائی وال استریت ژورنال نوشت: در حالی که بانک مرکزی آمریکا تصمیم دارد با خرید بدهی های خارجی خود ارزش دلار را تثبیت کند، چین با توجه به کاهش ارزش دلار امریکا برای جلوگیری از کاهش ارزش اندوخته های خود اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا را می فروشد.

به نوشته وال استریت ژورنال چین درماه ژوئیه برای دومین ماه پیاپی به بزرگترین فروشنده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا تبدیل شده است و در ماه ژوئیه بیست و چهار میلیارد دلاراوراق قرضه خزانه داری امریکا را به فروش رسانده است.

با وجود این چین با 843 میلیارد دلار اندوخته اوراق قرضه، بزرگترین بستانکار خزانه داری امریکاست. موضوعی كه در كنار رشد اقتصادی چین ، اقتصاد آمریكا را تهدید و سبب نگرانی واشنگتن شده است.

5-3-صنايع

شرکت صنایع کشتی‌سازی چین (انگلیسی: China Shipbuilding Industry Corporation) شرکت خوشه‌ای چینی است، که در زمینه کشتی‌سازی، کشتیرانی، ترابری دریایی، صنایع جنگ‌افزاری و دفاعی فعالیت می‌نماید.

شرکت صنایع کشتی‌سازی چین در سال ۱۹۹۹ توسط حزب کمونیست چین (ساساک) راه‌اندازی شد و در حال حاضر مالک ۹۶ شرکت تابعه و سایت کشتی‌سازی در شمال و غرب چین می‌باشد و بعنوان بزرگترین شرکت کشتی‌سازی جمهوری خلق چین و پنجمین شرکت کشتی‌سازی جهان، شناخته می‌شود. دفتر مرکزی این شرکت در شهر پکن، جمهوری خلق چین قرار دارد.

5-4-معادن


5-5-کشاورزي و باغ داري

تحولات بنیادی و اعجاب برانگیز سه دهه گذشته اقتصاد چین همه جهانیان رابه تعج واداشته است. کسب دومین جایگاه قدرت اقتصادی جهان درکنارسرمایه گذاری عظیم نظامی اعزام فضانوردبه مدار زمین همه نشان ازشتاب وشدت بیداری این اژدهای کهن دارد. بسیاری ازتحلیلگران توجه خود را بر روند تحول صنعت و خدمات در این کشور متمرکز نموده اند در حالیکه تغییرات بنیادی در بخش کشاورزی این کشور روی دیگر سکه بوده و سیاستهای متخذه در این بخش نشاندهنده اوج و عمق تحولات در این کشور میباشد. دولت چین با بکار بستن برنامه ها و سیاستهای اصولی توانسته است در سه دهه گذشته بهره وری تولیدات کشاورزی را به شدت افزایش دهد بنحویکه تنها با داشتن هفت درصد از اراضی کشاورزی جهان، بیست درصد از جمعیت جهان را تغذیه نماید. اما همکنون و در ادامه ارتقاء امنیت غذایی با معضلاتی همچون محدودیت فزاینده منابع آب، خطرات زیست محیطی و چالشهای جدی دست به گریبان است. مروری کلی بر الگوی تحولاتدربخش کشاورزی کشور چین در سی سال گذشته و چالشهای پیش رو بیانگر درسهای آموزنده ای برای کشورهای در حال توسعه که اقتصاد آنها در حال گذار از کشاورزی سنتی و معیشتی میباشد، خواهد داشت.

اصلاحات سریع و ساختاری کشاورزی در چین :

پس از انقلاب کمونیستی و دردوران مائو در روستاهای چین کمونهای اقتصادی و نظامی تشکیل گردید. روستائیان در چارچوب کشاورزی معیشتی با منابع محدود آب و خاک تلاش مینمودند و در ازإ این تلاش غذادریافت می نمودند. بدینترتیب، سیستم برابری وبدون رقابت وخلاقیت،کمون اقتصادکشاورزی چین رابارکودبی سابقه‌ای روبروساخته و در پایان دهه۶۰ چین از جمله کشورهای فقیر جهان به شمار می رفت .

از آغاز سال ۱۹۷۹ حزب کمونیست چین سیاستهای اصلاحات و درهای باز را که تنگ شیائوپنگ مطرح کرد به اجرا گذارد. پس از اجرای سیاستهای اصلاحات و درهای باز به این طرف، توسعه اقتصاد ملی و اجتماعی چین به دستآورده‌های چشمگیری نائل آمده‌است.سرمایهخصوصی (داخلی،بویژهخارجی) امکان پیداکردبااستفاده ازکارارزان، موادخام ارزان، بازاروسیع داخلی تولیدات صنعتی، بویژه در تولیدات محصولات مصرفی دراز مدت، به شکل بی سابقه‌ای افزایش یابد و بازار جهانی را تسخیر کند.

رهبران سیاسی این کشور با تغییرات بنیادی در سیاست های اقتصادی نه تنهامسیرسیستم اقتصادی وسیاسی بلکه نظام کشاورزی وزندگی روستایى کشور را بکلی دگرگون نمایند. کمون‌های روستائی جای خود را به سیستم اجاره داری زمین داده، تعاونی‌های خانوادگی تشکیل گردد و از این طریق تولید محصولات کشاورزی به شکل فزاینده ای افزایش یابد. الگوی تحول کشاورزی و زندگی روستایی در چین، که کماکان در فرایند تغییر و تحول به سر میبرد، برای بسیاری از کشورهای عقب مانده الگوی مناسب و راه آن راهی نسبتاً هموار است. اصلاحات فراگیراقتصادی نه تنهااقتصادکشاورزی بلکه نوع زندگی در روستا را متحول ساخت و الگوی جدیدی از توسعه روستایی را در صحنه اجرا و مکاتب علمی به ثبت رسانید.

سیاست جدید اقتصادی تنگ شیائوپنگ، صحت نظریه همگرائی گالبرایت اقتصاددان سرشناس آمریکائی را به اثبات رساند. همگرائی دو سیستم اقتصادی سرمایه داری و سوسیالیستی را با هدایت واحد دولتی متکی به اقتصاد بازار، رشد جهش وار و اعجازآمیز اقتصاد چین را تامین نمود و جهان را حیرت زده کرد و تئوری های متداول و مرسوم مربوط به عقب ماندگی جهان سوم را به زیر سئوال برد. چین در عرض ۲۰سال (۲۰۰۰- ۱۹۸۰)، راهی که دیگر کشورها در یک قرن طی نموده اند را پیمود. در این مدت، کیفیت زندگی مردم چین ۲۲ برابر بهترشده، درآمد سرانه روستائیان ۵۴ بار افزایش و شمار جمعیت کم درآمد از ۵۳ درصد به۸درصد کاهش یافت.

سال ۱۹۷۹، سال آغاز رفرم در چین بود. رهبری چین در آغاز رفرم، برنامه رشد اقتصادی سه مرحله‌ای تنظیم نمود و آنرا به مرحله اجرا در آورد:

مرحله اول(۱۹۹۰-۱۹۸۰)، تولید ناخالص ملی دو برابر شد. در این مرحله، مسئله تامین اهالی با غذا و لباس حل شد.

مرحله دوم؛ (۲۰۰۰-۱۹۹۱) تولید ناخالص ملی سه برابر افزایش یافت. این افزایش امکان داد مردم چین به مرحله متوسط زندگی دست یابند.

مرحله سوم رفرم (٢٠١٠-٢٠٠١)دراین مرحله،مدرنیزاسیون اقتصادملی و موازی باآن، مدرنیزاسیون کشورتکمیل شده وبرنامه تبدیل سیبری وخاوردوربه اقتصادجنبی چین،اصلی ترین اهداف بود.

ویژگیهای بارزکشاورزی کشور چین:

چین کشوری است که تنها تا دو دهه قبل اکثریت مطلق جمعیت آن در روستا زندگی کرده و به کشاورزی مشغول بودند. اماهمکنونتنها٣٥٪نیرویکارآندربخشکشاورزیشاغلهستند. هرچندسهم کشاورزی ازتولیدناخالص داخلی٩٪می باشداماارزش تولیدات کشاورزی این کشور در سال ٢٠١٢ به رکورد ٢٢٠ میلیارد دلار رسید و کماکان کشاورزی دراقتصادچین جایگاه مهمی دارد. ترکیب منابع تامین تولید ناخالص داخلی GDP در چین و ترکیب اشتغال نیروی انسانی نشانگر اوج تحولاتی است که در چند دهه گذشته در چین اتفاق افتاده است. همانطور که در نمودار های زیر دیده میشود این ترکیب به سرعت باعث تغییر در ترکیب منابع مالی و نیروی انسانی این کشور در سه بخش صنعت خدمات و کشاورزی شده و نتیجتا بسیاری پیامدهای اجتماعی و اقتصادی در این کشور را رقم زده است.باوجودآنکه چین۹ میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع سرزمین دارد اما مساحت اراضی قابل بهره براداری باغیو زراعیاینکشوریکصدوبیستوششملیونهکتارمیباشدکه تقریبآ حدود ۷ در صد مساحت کل مزارع جهان را شامل می‌شود. ویژگی بسیارمهم درموردکشاورزی چین کوچک بودن متوسط مالکیت زمین ها بازإ واحد بهره بردارمیباشد. بطورمتوسط مساحت مزارع بهره بردارچین تنها نیم هکتارزمین زراعی است و از تنوع شدید اقلیمی برخوردار است. کشت و زرع مهمترین بخش تولید کشاورزی چین می‌باشد. محصولات غلات چین عمدتاً شامل برنج، گندم، ذرت، سویا و غیره و محصولات اقتصادی شامل پنبه، بادام زمینی، نیشکر، چغندر و غیره است. توسعه سریع کشاورزی چین پس از اصلاحات در سی سال گذشته، اساسا چهره روستاها را دگرگون ساخته و با تکیه برمالکیت جمعی و تحت هدایت بازار، از ساختار سنتی به ماهیت جدید بازار محور تغییر کرده است. کشاورزان بدون این که مالکزمین ها باشند از طریق قراردادهای اجاره مدت دار می توانند روی زمین ها کار کرده و مازاد محصول خود را در بازار بفروشند. اصلاحات کشاورزی برای روستاییان منافع اقتصادی زیادی بهمراه داشته وبخشی از نیرویمولد ومازاد روستایی راآزادکرده و عملا باعث شده که تولید و بهره وری کشاورزی چین به دستآوردهای چشمگیری نائل آید. اکنون میزان تولید غلات، پنبه، تخم کلم، برگ تنباکو، گوشت، تخم مرغ، محصولات آبزی و سبزی چین در مقام اول جهان قرار دارد. در سالهای اخیر، دولت چین به منظور تحقق تدریجی توسعه همآهنگ روستاها و شهرها، همواره به توسعه کشاورزی بسیار اهمیت داده و به طور مستمر سرمایه گذاری در کشاورزی و درآمد کشاورزان را افزایش داده است. چینیها از نقطه نظر آمایش سرزمین نیز به توسعه بخشهای غربی و شمالی کشور، که تاکنون از چرخه توسعه بازمانده اند، حساس شده و معتقدند که توسعه روستایی و ارتقا بهره وری کشاورزی در این مناطق میتواند به توازن توسعه منطقه ای در این مناطق کمک شایانی کند.

تاثیر سیاستهای حمایتی و سرمایه گذاری دولت در بخش کشاورزی را میتوان در روند افزایش تولیدات زراعی و غلات که از سال ٢٠٠٥ شروع شده تاثیرات جدی بر میزان تولیدات کشاورزی چین گذاشته است، بنحویکه ارزش تولیدات زراعی از نود میلیارد دلار به بیش از دویست میلیارد دلار افزایش یافته است. افزایش حجم تولیدات زراعی عملا باعث گردیده که چین به یکی از اصلی ترین بازىگران بازار جهانی غلات تبدیل گردد. هر چند، ٣٠٪ازبرنج تولیدی و٢٨٪ازپنبه تولیدی دربازارجهان و٢٢٪ازذرت توسط چین تولیدمی شودامابدلیل افزایش مصرف داخلی کماکان سهم چین درصادرات غلات کمترازیک درصدمی باشد. نگاهی به آمار و اطلاعات زیر تصویری شفاف از روند تحولات سریع در کشاورزی چین را نشان می دهد.از پایان دهه ۷۰ قرن بیستم به این طرف، صنایع خدماتی چین پیشرفت پر شتابی را تجربه نموده است طبق آمار، از سال ۱۹۷۸ تا سال ۲۰۰۲، ارزش افزوده صنایع خدماتی چین از ۸۶ میلیارد و ۵۰ میلیون یوان به ۳۴۵۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یوان افزایش یافته که ۳۹ برابر شده و میزان رشد سالانه متوسط آن بیش از ۱۰ در صد بوده که در مقایسه با سرعت رشد ارزش تولیدات داخلی بیشتر است. در صد ارزش افزوده کل صنایع خدماتی نیز از ۴/۲۱ در صد در سال ۱۹۷۹ به ۷/۳۳ در صد در سال ۲۰۰۲ ارتقا یافته است. از طرف دیگر، صنایع خدماتی چین به تدریج به کانال مهم اشتغال زایی در کشورمبدل شده است. شمار دست اندرکاران این صنایع از ۴۸ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در سال ۱۹۷۸ به ۲۱۰ میلیون نفر در سال ۲۰۰۲ افزایش یافته که در مقایسه با شمار شغلهای افزوده صنایع چین در این مدت دو برابر شده است. همین امر باعث شده نیروی انسانی و شاغلین بخش کشاورزی به سمت شهرها و مراکز جمعیتی چین هجوم بیاورند بنحوی که تنها در ظرف دهسال (٢٠١٢-٢٠٠٢) جمعیت روستایی کشور چین ٩٪ کاهش یابد. بدیهی است این امر بر کاهش نیروی فعال و شاغل در بخش کشاورزی نیز تاثیر معنا داری گذاشته و بحرانهای اجتماعی را در مناطق روستایی چین بهمراه داشته است. در سال ۱۹۹۰ کشاورزی چین و اقتصاد روستایی با مشکل بی‌سابقه‌ای مواجه شد، اما شتاب توسعه همچنان در وضعیت مناسبی بود. در اکثر محصولات مصرفی و ذخیره‌ای تولید و تقاضا در یک توازن مناسب قرار گرفت و سال ۲۰۰۴ نقطه عطفی در بخش کشاورزی کشور چین شد، به‌طوری که تولید غلات به حدود ۴۷۰میلیون تن رسید و چین توانست تولید غلات دنیا را هدایت کند.نقش حمایتی دولت در بخش کشاورزی و جامعه روستایی چین.

شکاف فزاینده درآمدی بین جامعه روستایی و شهری در دو دهه گذشته از یکسو، و تاثیرات منفی ناشی از شیوع بیماری سارس و بلایای خشکسالی و جاری شدن سیل در دهسال گذشته باعث ظهور علایمی هشدار دهنده در سطح ملی گردد. این امر باعث گردید عنصر عدالت اجتماعی که از آرمانهای حزب کمونیست میباشد به زیر سئوال رود و بناچار دولت تدابیر ویژه ای برای ایجاد تعادل بین جامعه روستایی و شهری و همچنین حمایت فزاینده بخش کشاورزی رادر برنامه های ملی خود اتخاذ نماید. دولت در یک آسیب شناسی کلی و عمومی اصلی ترین عامل را سیاست ملی وآمایشی خود دانست. شرق چین و مناطق حاشیه اقیانوس در سه دهه گذشته رشد مناسبی داشته اند و مناطق غربی و شمالی چین از فرآیند توسعه عقب نگهداشته شده اند، شکاف درآمدی بین مناطق روستایی و شهری بطور چشمگیر و فزآینده ای افزایش یافته که یکی از دلایل آن عدم حمایت از بخش کشاورزی میباشد که میبایست مورد حمایت قرار میگرفت. در یک بازنگری اصولی دولت چین سیاست خود را در مورد کشاورزی مورد تجدید نظر قرار داد. در کنار این مشکلات، اهمیت عنصر امنیت غذایی برای چین که به یک ابر قدرت نظامی سیاسی جهان تبدیل شده است نیز فراموش شود. چین در تاریخ معاصر خود خاطره از مرگ جمعیتی بیش از ٣٦ ملیون نفر را در فاصله ١٩٥٩-١٩٦٣ را بدلیل فقر و گرسنگی فراموش نمیکند. هر چند رشد جمعیت در چین بصورت معجزه آسایی محدود مانده است اما الگوی مصرف مردم با بهبود وضعیت اقتصادی به شدت در حال تغییر است و این موضوع باعث افزایش سرسام آور نیاز به مواد غذایی شده است. اکنون جمعیت یک و نیم ملیاردی چین شش برابر جمعیت ایالات متحد آمریکا گوشت خوک مصرف می کند. مصرف گوشت خوک چینی ها اخیرا بسیار افزایش یافته هنوز هم سرانه مجموع گوشت مصرفی چینی ها حدود ۵۴ کیلو گرم به ازای هر نفر است که تقریبا نصف مصرف ۱۰۶ کیلوگرمی آمریکایی هاست. چینی ها نیز همچون بسیاری از دیگر مردم جهان الگوی مصرف مواد غذایی خود را تغییر داده و همین امر شدت تقاضا در بازار را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است. درچین رشد جمعیت کند شده و این افزایش مصرف عمدتا ناشی از آن است که جمعیت عظیم چین پیوسته از پلکان زنجیره غذایی بالا می رود و مقدار بیش تری گوشت و شیر و تخم مرغ مصرف می کند که برای تولید آنها نیز میبایست حجم عظیمی از غله مصرف گردد. از سال ۲۰۰۶ تا کنون مصرف غله چین سالانه ۱۷ میلیون تن افزایش یافته است. منابع آبی که کشاورزان چین در اختیار دارند پیوسته محدودتر می شود وسفره های آب زیر زمینی در برخی مناطق سالانه ۳ متر پایین تر می رود. در همین حال منابع آب به مصارف غیر کشاورزی اختصاص داده می شود و زمین های کشاورزی نیز پیوسته برای ساخت مسکن و احداث تاسیسات صنعتی تغییر کاربری داده میشود. با در نظر گرفتن این که اکنون عملکرد غله چین یکی از بالا ترین عملکرد های جهان است، پتانسیل محدودی برای افزایش تولید غله درداخل چین وجود دارد و این امر امنیت غذایی و امنیت ملی چین را به شدت به مخاطره انداخته است.چالش هاو چاره های پیش روی توسعه کشاورزی در چین:

توسعه همواره و در مسیر پر چالش خود مدیران سیاسی و سیاست گذاران را با چالش روبرو مینماید و انتخاب چاره های مناسب همیشه آزمونی بر شایستگی آنهاست، کشاورزی چین نیز از این قاعده مستثنی نیست. معضلات زیست محیطی همراه با پدیده گرم شدن زمین و کاهش منابع آب در چین اصلی ترین چالش پیش روی سیاست گذاران در عرصه "منابع" است.افزایش سطح درآمد و تغییرشیوه زندگی و الگوی مصرفباعث ایجاد چالش اصلی در حوزه "تقاضا" شده است و این دو برهم زننده تعادل و ایجاد اصلی ترین چالش ملی چین که پایداری منابع وتهدید امنیت غذایی است، شده است. بر اساس پیش بینی انجام شده و در خوش بینانه ترین حالت باید گفت میزان بهره وری کشاورزی در چین از همکنون تا سال دو هزار و پنجاه ثابت خواهد ماند اما در بدبینانه ترین حالت کارشناسان پیش بینی می کنند که میزان تولید برنج در این کشور بین چهار تا چهارده درصد، گندم بین دو تا بیست درصد و ذرت حتی تا بیست و سه درصد نسبت به میانگین تولید این محصولات در فاصله سالهای هزار و نهصد و نود و شش تا دو هزار ، کاهش خواهد یافت.

مروری بر تحول سیاست های توسعه کشاورزی چین بیانگر آنست که پس از شروع اصلاحات و به مرور زمان به‌دلیل افزایش سریع صادرات کالاهای صنعتی از نقش کشاورزی در تأمین منابع ارز کاسته شده و تاکید اصلی توسعه کشاورزی به محورهای زیر تغییر مسیر داد:

- تأمین امنیت پایدار غذایی ملی در بلندمدت،

-افزایش درآمد کشاورزان بمنظور بهبود سطح زندگی،

- آزادسازی تدریجی تجارت کشاورزی به‌منظور الحاق به سازمان تجارت جهانی

- توجه بیشتر به ملاحظات زیست محیطی و

-توسعه فراگیر و متعادل روستایی .

بر مبنای اصول فوق و مشکلات، دولت چین حمایت‌های خود از بخش کشاورزی را بصورت سیستماتیک اصلاح نموده و در دهسال گذشته روند حمایتی خود را تسریع نموده است. این کمکها در قالب سیاست‌های حمایتی همچون؛ اعتباری و سرمایه‌ای، نهاده‌ای، بیمه‌ای، قیمتی و بازاریابی و توسعه صنایع تبدیلی آغاز نموده که در توسعه متوازن بخش کشاورزی این کشور تأثیرگذار بوده هر چند دغدغه ها را از بین نبرده است.

چین برای توسعه تولید و افزایش انگیزه کشاورزان برای افزایش کشت غلات در راستای افزایش خودکفایی و تأمین امنیت غذایی، حمایت‌های مالی خود را در قالب پرداخت یارانه در نظر گرفته است، به‌طوری که برای تکنولوژیهای نوین و نهاده های پر بازده منجمله بکارگیری واریته‌های اصلاح‌شده یارانه پرداخت می‌کند. حجم این کمکها و روند شتاب آن در ده سال گذشته بسیار چشمگیر بوده است، این در حالیست که دولت چین به سرعت یارانه بخش صنعت و خدمات و حمایت صادراتی آنها را قطع کاهش داده است. بر اساس اطلاعات سازمان خوار بار جهانی FAO، میزان یارنه های حمایتی دولت چین از بخش کشاورزی در فاصله سالهای ٢٠٠٥ تا ٢٠١٤ ده برابر شده و از سه میلیارد دلار به حدود سی میلیارد دلار رسیده است.

همانطور که در نمودار زیر دیده می شود، دولت مرکزی چین چهار نوع یارانه به تولید کنندگان بخش کشاورزی پرداخت مینماید. بخش اصلی این یارانه ها در قالب تامین نهاده های پر بازده کشاورزی است. از سال ٢٠٠٥ تا سالجاری ٢٠١٤ تنها یارانه نهاده های کشاورزی از دوازده میلیارد به یکصد وهفت میلیارد یوآن افزایش یافته است.

بحران فزاینده کمبود منابع آب و خشکسالیهای دوره ای از مشکلات اصلی بخش کشاورزی در چین میباشد بهمین دلیل دولت بهره وری در منابع آبى کشاورزی از طریق اجرای آبیاری آب‌اندوز و شکل‌گیری تشکلهای مربوطه در بین کشاورزان را یکی از سیاست‌های اصلی خود قرارداده است و حامی کلیه فناوریهایآب‌اندوز (بیولوژیک، شیمیایی، مکانیکی، خاک ورزی)به‌عنوان رهیافت حاکم در توسعه کشاورزی چین میباشد.

بمنظور ثبات فعالیت های کشاورزی و کاهش ریسک تولید و آسیب پذیری روستاییان در قبال حوادث و بحرانهای محیطی، دولت از طریق اعمال سیاستهای حمایتی به توسعه و ترویج بیمه در بین کشاورزان پرداخته است. شرکت های بیمه در چین در سال 2013 میلادی حدود 73 میلیون هکتار از زمین های کشاورزی را تحت پوشش قرار داده اند و می توان گفت که این شرکت ها 45 درصد از کل زمین های زارعی چین را تاکنون تحت پوشش قرارداده اند.

افزایش فزآینده نیاز به محصولات غذایی و تهدید امنیت غذایی چین که تهدیدی برای امنیت ملی این کشور محسوب میگردد، سیاست گذاران حزب کمونیست این کشور را در یک دهه گذشته بدنبال شیوه هایی بدیع در تامین امنیت غذایی بدون تکیه بر منابع آب و خاک این کشور واداشته است. "کشاورزی فرا سرزمینی"استراتژی مناسبی است که دولت چین در مواجهه با تهدید امنیت ملی و بمنظور دست یابی بهامنیت غذایی برای خود برگزیده است. با گشوده شدن مرزهای بین المللی از یکسو و عضویت چین در سازمان تجارت جهانی و از سوی دیگرضعف اقتصادی کشورهای جهان در چند سال گذشته، چین راهی جدید برای اعزام کارشناسان کشاورزی و تشویق سرمایه گذارن بخش خصوصی خود بمنظور مهاجرت به دیگر کشورها و شروع به فعالیت در بخش کشاورزی دیگر کشورهای جهان یافته است. از اینطریق هم مشکل اشتغال بسیاری از شاغلان و کارشناسان بخش کشاورزی برطرف شده و هم سرمایه های مازاد این کشور در مسیر نفوذ موثر به دیگر کشورها و بخش کشاورزی هدایت میگردد و همین که تولیدات فرا سرزمینی کشاورزان چینی می تواند در زمان حساس به کمک اقتصاد چین و امنیت غذایی چین بیاید.

زمینه های مشترک همکاری و تعامل سازنده بین دو کشوردر حوزه کشاورزی:

اصلی ترین حوزه تعامل با کشور چین در دو دهه اخیر و از سوی هر دو کشور در همه عرصه ها نهایتا در میدان پر منفعت صادرات و واردات کالا جستجو میشود و سکاندار اصلی روابط دو کشورعملا تجار و بازرگانان دو طرف میباشد. اما اگر کمی عمیقتر و طولانی مدت تر به این حوزه بیاندیشم قطعا باید پا را فراتر از مرز "تبادل کالا"، که همیشه به سود یکطرف ختم میشود، گذاشت و بدنبال یادگیری در عرصه مبادلات فکر واندیشه بین این دو حوزه تمدنی آسیا بود. بنظر می رسد، چالش های مشترک توسعه کشاورزی چین و ایران میتواند زمینه ساز تعامل فعال بین سیاستگذاران توسعه کشاورزی دو کشور قرار گیرد. بحرانهای مشترک هر دوکشور در حوزه منابع آب و مشکلات زیست محیطی ناشی از توسعه سریع کشاورزی که به ناپایداری منابع پایه منجر شده است و تغییر سریع الگوی مصرف همراه با رشد تقاضا ی محصولات کشاورزی از اصلی ترین دغدغه های مشترک دو کشور در امنیت غذایی خواهد بود.

کوچک بودن مساحت واحدهای تولید و زندگی در نظام روستایی از اشتراکات این دو کشور باستانی است که عملا باعث شده تمرکز بر کشاورزان و تشکلهای اجتماعی-صنفی آنان بعنوان یک ثروت اجتماعی از اصلی ترین زمینه ها و سرمایه های تحول در کشاورزی قلمداد گردد. هر چند نظام مالکیت، تولید و بهره برداری از زمین در این دو کشور بسیار متفاوت میباشد اما شیوه های بدیع و چاره های توصیه شده از سوی محقیقین و بکار رفته توسط کشاورزان چینی در حوزه فنآوری و مدیریت، علیرغم تفاوتهای ماهیتی دو کشورمیتواند نقطه شروع تبادل همکاریها تلقی گردد.

5-6-دامپروري ,پرورش آبزي,پرورش طيور

دامپروري:

یک مقام چینی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در روز جهانی تخم‌مرغ با اعلام مطلب فوق گفت: چین بزرگ‌ترین تولیدکننده تخم‌مرغ جهان است و آمریکا، ژاپن، روسیه و هند پس از آن قرار دارند.
او اعلام کرد: چین در سال گذشته 28 میلیون و 790 هزار تن تخم‌مرغ تولید کرد.
وی افزود: سرانه تولید تخم‌مرغ در چین در سال گذشته به طور میانگین 22 کیلوگرم بوده است.
این در حالی است که لوشیائوپینگ ـ یک مقام وزارت کشاورزی و دامپروری چین ـ گفت که تخم مرغ تولیدی چین از کیفیت خوبی برخوردار نیست و توانایی رقابت آن در بازار‌های جهانی پایین است.
به گزارش خبرگزاری شینهوا، سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نیز در گزارشی اعلام کرد که صادرات تخم‌مرغ چین کمتر از یک دهم مجموع صادرات تخم‌مرغ جهان است.

پرورش آبزي:

اولین بار در سال ۱۹۷۰ پرورش ماهی در کشور چین به صورت آزمایشی کلید خورد که این پروژه آزمایشی موفقیت آمیز بود. از سال ۱۹۸۱ پرورش آزمایشی ماهی به شکل تجاری توسعه یافت. تمامی تولیدات حاصل از این روش در سال‌های ابتدایی به هنگ‌کنگ و ماکائو صادر می‌شد که سود اقتصادی قابل توجهی را نصیب پرورش‌دهندگان ماهی کرد. از سال ۱۹۸۴ این روش در تمامی خط ساحلی چین مورد استفاده گسترده قرار گرفت به طوری که بیش از ۵۷۰۰۰ قفس در سواحل چین فعال بودند.توسعه صنعت پرورش ماهی باعث ایجاد اشتغال در این بخش شد؛ به نحوری که در خلال سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ بیش از ۳۰۰ هزار نفر از صیادی به پرورش ماهی در قفس، روی آوردند. توسعه این صنعت به وسیله سرمایه‌گذاری و حمایت‌های سیاسی دولت مرکزی انجام گرفته است.
بیشترین تعداد قفس ها در ایالت‌های فوجیان، گوانگ‌ژو و ژی‌ژیانگ قرار دارد که بیش از ۸۰ درصد کل قفس‌های پرورش ماهی چین را شامل می‌شود. جدول زیر پراکندگی تعداد قفس‌ها در سال ۲۰۰۴ را نشان می‌دهد:همچنین روند رشد تعداد قفس‌های پرورش ماهی در قفس در نمودار زیر قابل مشاهده است:توسعه این صنعت در سال‌های پایانی دهه ۱۹۹۰ سرعت زیادی پیدا کرد و در سال ۱۹۹۸ چهار قفس پرورش ماهی به ابعادی بزرگتر از قفس‌های سنتی پرورش ماهی که در چین تولید می‌شد از نروژ وارد چین شد و همچنین ۳۲ قفس دیگر نیز از سایر کشور‌ها وارد شد.علل رشد فزاینده صنعت پرورش ماهی در قفس
اما چرا توسعه این صنعت برای چین با اهمیت است؟ کشور چین جمعیتی بیش از ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر دارد و سرانه زمین در این کشور نسبت به متوسط جهانی بسیار کمتر است و با توجه به نیاز شدید این کشور به کشت غلات، استفاده از ظرفیت خط ساحلی برای تولید غذا به عنوان یک استراتژی بلند مدت مد نظر سیاستگذاران این کشور قرار دارد.
در کشور چین توسعه صنعت پرورش ماهی در دریا یک هدف اصلی را دنبال می‌کند و آن گسترش منابع آبزی از دریا‌ها می‌باشد و این کار را با توسعه این صنعت و کنترل کردن ماهیگری انجام داده است. این سیاست‌ها به نحوی است که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ بیش از ۳۰۰۰۰۰ ابزار ماهیگیری و نزدیک به ۲۰۰۰۰۰ هزار نفر از صنعت ماهیگیری خارج شده‌اند و به بخش پرورش ماهی در قفس پیوستند.حمایت از پرورش ماهی در قفس و سیاست‌های تعدیل ماهیگیری در کشور چین باعث تغییر رژیم تولید ماهی در این کشور شد بنحوی که در سال ۱۹۹۵ تنها ۲۹ درصد تولید ماهی در چین در قفس انجام می‌شد ولی امروز نزدیک به نیمی از تولید ماهی در قفس انجام می‌شود که نشان‌دهنده تغییر راهبرد چین از سمت ماهیگیری به سمت پرورش ماهی در قفس است. جدول زیر شامل داده‌های پرورش ماهی در طی ۱۰ سال گذشته است:صنعت پرورش ماهی در قفس رشد فزاینده‌ای (متوسط ۲۲ درصد) را در خلال سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ داشته است. نمودار زیر نشان دهنده رشد این صنعت است:همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید دولت چین از یک سو از رشد صیادی جلوگیری کرده است و از سوی دیگر با اتخاذ سیاست‌های حمایتی باعث رشد سریع صنعت پرورش ماهی در قفس شده است. این دست سیاست‌ها باعث تغییر گسترده در رژیم تولید ماهی در کشور چین شده است به طوری که پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده میزان پرورش ماهی در قفس از صیادی پیشی بگیرد.پرورش ماهی در قفس یکی از روش‌های نوین پرورش ماهی در جهان می‌باشد که از ۴۰ سال گذشته به صورت گسترده در اقصی نقاط جهان مورد استفاده قرار گرفته است؛ به تازگی در کشور ما مزیت‌های استفاده از این روش مطرح شده است که امید می‌رود در سال‌های آینده شاهد رشد شتابنده این روش آبزی‌پروری باشیم.


پرورش طيور:
5-7-بانک ها

5-8-پول ملي

یوان چین (نشان:元؛ کد:CNY) یکای جدید شمارش ارز کشور چین است. فرق میان یوان و رنمینبی همانند فرق میان پوند و استرلینگ است. پوند (بجای یوان) یکای حساب و استرلینگ (بجای رنمینبی) ارز واقعی است. یوان همچنین در زبان محاوره‌ای کوای (块 - به معنای خرده) نیز نامیده می‌شود. یک یوان از ده جیائو (角) یا مائو(毛 - به معنای پَر) و هر جیائو از ده فِن (分) تشکیل یافته است.

نماد یوان (元) همچنین برای اشاره به پول‌های کره جنوبی و ژاپن نیز بکار می‌رود. این نماد همچنین برای ترجمه یکای پول دلار به چینی بکار می‌رود؛ برای مثال در زبان چینی به دلار آمریکا مِیوان (美元) یا یوان آمریکا گفته می‌شود. طبق برآورد ۳۰ ژوییه ۲۰۱۰، هر یوان ۰٫۱۴۷۶ دلار آمریکاست.

5-9-واردات

5-10-صادرات

در روند رشد مستمر و سریع اقتصاد چین، تجارت خارجی این کشور نیز به طور مداوم توسعه یافته است. در فهرست رده بندی تجارت جهان، چین از مقام ۳۲ در سال ۱۹۷۸، مقام ۱۵ در سال ۱۹۸۹، مقام ۱۰ در سال ۱۹۹۷ به مقام ۶ در سال ۲۰۰۱ ارتقا یافته است. در سال ۲۰۰۱ همچنین حجم کل تجارت واردات و صادرات چین از ۵۰۰ میلیارد دلار تجاوز کرد و به ۵۰۹ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار رسید و در مقایسه با سال ۱۹۷۸، سال ۱۹۸۹ و سال ۱۹۹۷ به ترتیب ۷/۲۴، ۶/۴، ۵۷/۱ برابر رشد کرد. در سال ۲۰۰۲، حجم کل واردات و صادرات چین به سطح جدید معادل ۶۲۰ میلیارد و ۷۷۰ میلیون دلار و در سال ۲۰۰۳ این رقم به ۸۵۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال ۲۰۰۲ ۱/۳۷ در صد افزایش نشان می‌دهد. از این میان حجم صادرات به ۴۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسیده که در مقایسه با سال ۲۰۰۲ ۶/۳۴ در صد افزایش یافته و حجم واردات به ۴۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده که ۹/۳۹ در صد فزونی گرفته است. بر این اساس، چین اکنون در مقام چهارم رده بندی تجارت جهان قرار دارد. اکنون چین جمعاً با بیش از ۲۲۰ کشور و منطقه جهان تجارت می‌کند و ژاپن، آمریکا، اتحادیه اروپا، منطقه اداری ویژه هنگ کنگ، اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی، کره جنوبی، استان تایوان چین، استرالیا، روسیه و کانادا ۱۰ شریک بزرگ تجاری چین هستند.

5-11-قاچاق

خبرگزاری تسنیم: امحای کالاهای قاچاق یکی از گزینه های متداول در سطح جهان برای مبارزه با پدیده شوم قاچاق است.

مواد مخدری مثل تریاک، هروئین و حشیش تنها کالاهای قاچاق نیستند که آتش زده می شوند تا به دست مصرف کننده نرسند.

بسیاری از کشورها در راستای سیاست حمایت از تولید داخل و حفظ بهداشت و سلامت عمومی، کالاهای تجاری را نیز که از مبادی غیر رسمی وارد شوند معدوم می کنند.

چین از جمله این کشورهاست که به ویژه مواد غذایی قاچاق را امحا می کند. این کشور برای حمایت از تولید ملی و به دلیل نگرانی های بهداشتی چندی پیش یک محموله بزرگ گوشت قاچاق از آمریکا را امحا کرده است.

5-12-بيکاري

تهران - بر اساس اعلام رسمي دولت چين نرخ بيكاري در اين كشور 22 درصد جمعيت فعال است.
به گزارش اخبار صوتي تصويري ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني نشريه فرانسوي لوپوئن،‌ دولت چين اعلام كرد كه در اين كشور بيش از يك ميليارد نفر مشغول بكارند و نرخ بيكاري چين 22 درصد ارزيابي مي شود.
اين در حالي است كه آمار رسمي كه تاكنون اعلام شده بر اين نكته اشاره داشته است كه تنها 780 ميليون نفر از جمعيت اين كشور كار دارند.
به نوشته اين نشريه، ' يي شانگي' سخنگوي وزارت نيروي انساني و تامين اجتماعي چين گفت: چين با معظل بزرگي در زمينه بيكاري مواجه است و در آينده نيز اين مشكل به مراتب جدي تر خواهد شد.
اين مقام چيني افزود: باتوجه به گسترش شهرها و افزايش تقاضاي كار از سوي كارگراني كه از مناطق روستايي به شهرها مهاجرت مي كنند، سير صعودي بيكاري در اين كشور به سرعت افزايش خواهد يافت.
سخنگوي وزارت نيروي انساني و تامين اجتماعي چين همچنين خاطرنشان ساخت كه امروزه يكصد ميليون كارگر روستايي بدون كار و شغل هستند و اين شمار بيكاران در آينده به شمار افراد جوياي كار اضافه خواهد شد.
نشريه لوپوئن در ارتباط با اين موضوع در گزارش خود افزود،‌ وضعيت بازار كار از سالهاي گذشته تاكنون نامشخص بوده و دولت پكن همواره تنها شمار بيكاران شهري و نه روستايي را مطرح مي كرده است.
به نوشته اين روزنامه، نرخ جمعيت شهري چين تا 700ميليون نفر افزايش خواهد يافت و اين در حالي است كه جمعيت كلي اين كشور بالغ بر يك ميليارد و 300 ميليون نفر ارزيابي شده است.

5-13-فقر

با اینکه تلاش دولت چین برای فقرزدایی، سال گذشته 10 میلیون نفر را از زیر خط فقر خارج کرد، اما تازه ترین آمارها نشان می دهد که در این کشور پهناور بیش از 70 میلیون نفر همچنان از شرایط زندگی نامناسبی برخورداند.

انتشار این آمار در حالی صورت می گیرد که دولت تاکید کرده است نمی گذارد این وضعیت باقی بماند و فقر را ریشه کن خواهد کرد.

اداره آمار ملی چین ارقامی را منتشر کرده است که بر اساس آن 70 میلیون و 170 هزار نفر در این کشور همچنان زیر خط فقر بسر می برند.

اگرچه این رقم در یک سال گذشته بیش از 12 میلیون نفر کاهش یافته است اما همچنان رقم اعلام شده بسیار بالا بوده و از جمعیت بسیاری از کشورهای اروپایی نیز فراتر رفته است.

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین، 17 اکتبر سال 2014 میلادی - 25 مهرماه سال 1393- را «روز ملی حمایت از فرودستان» نامید و از همه مسوولان اجرایی کشورش خواست ضمن به رسمیت شناختن واقعیتی به نام «فقر»، شناسایی ریشه ای دو مفهوم «فقر جمعی» و «فقر فردی» را در دستور کار قرار دهند.

بعد از این فرمان بود که کارگروهی به همین منظور تشکیل شد و بیش از 125 هزار تیم کارشناسی مبارزه با فقر به 128 هزار روستای چین اعزام شدند تا از نزدیک وضعیت روستاییان را بررسی و گزارش کنند.

بعد از آن بود که دولت چین اعلام کرد با اجرای برنامه رفاه همه جانبه، تمامی افراد تهی دست این کشور تا سال 2020 میلادی از زیر خط فقر بیرون خواهند رفت.

آنان تلاش دارند تا درآمد خانواده های فقیر را از طریق ایجاد مدل توسعه اقتصادی صنعت محور که بر پایه ایجاد صنایع و فناوری های جدید در این روستا ها متکی است، افزایش دهند.

تارنمای «یی سی ان» چین از قول «وانگ یانگ» معاون نخست وزیر این کشور آورده است: تدابیری اتخاذ خواهیم کرد که اطمینان می دهد دیگر در چین فقیری وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه دولت فقر را ریشه کن خواهد کرد، افزود: ما باید از رفتن بچه ها به مدرسه اطمینان حاصل کنیم، درآمد سرانه مردم را ارتقا دهیم و نظام بهداشتی و پزشکی را گسترده تر سازیم به این ترتیب نظام رفاه همه جانبه شکل خواهد گرفت.

«وانگ» که ریاست کمیته فقرزدایی کشور چین را بر عهده دارد، می گوید: به همه نهادها دستور داده ایم فقیران را در سراسر کشور شناسایی و معرفی کنند.

وی گفت که هیچ نهادی نباید از مسوولیت فقرزدایی شانه خالی کند. ایجاد جامعه نسبتا مرفه برنامه ای درازمدت است که باید محقق شود.

این مقام چینی همچنین ایجاد فضاهای لازم اشتغال برای خانواده های فقیر را گوشزد کرد و گفت : سرمایه گذاری برای فقرزدایی در کنار اشتغال زایی مد نظر قرار خواهد گرفت.

بر اساس گزارش های منتشر شده، در سال 2012 بیش از 82 میلیون نفر از مردم چین درآمد روزانه کمتر از یک دلار داشتند که بر اساس تعریف بانک جهانی کسانی که درآمد روزانه آنان یک دلار و 25 سنت باشد، زندگی زیر خط فقر را تجربه می کنند.

اما با اجرای برنامه هایی که به دستور مقامات چینی صورت گرفته این کشور توانست با ارائه طرح های امنیت شغلی و درآمدی، نقش مهمی در کاهش این پدیده اجتماعی داشته باشد.

کارشناسان، ثبات اقتصادی و تاثیرات مثبت آن را یکی از دلایل مهم کاهش فقر می دانند.

مقامات و مسوولان حزب کمونیست در آخرین نشست حزب در اواخر سال گذشته میلادی (2014)، بار دیگر مبارزه با فقر و کمک به توسعه اجتماعی را شعار اصلی خود در سال 2015 میلادی اعلام کردند.

گفتنی است، بهبود چشمگیر شرایط اقتصادی چین طی سال های اخیر که به ثروتمند شدن بخش قابل توجهی از مردم این کشور و تغییر محسوس وضعیت زندگی آنها منجر شده، علاوه بر ایجاد شرایط رشد و توسعه جمعی؛ در مواردی باعث بروز گسست های اجتماعی حاصل از اختلافات طبقاتی در میان اقشار مختلف جامعه شده است.

5-14-اختلاس,پولشويي

بانک مرکزی چین گزارش تازه ا ی را منتشر کرده که در آن نشان می دهد مقامات این کشور که از آنان به عنوان "مقامات فاسد" نام برده صد ها میلیارد دالر را اختلاس کرده اند.
این بانک رقم دقیق این اختلاس را بیش از صد میلیارد دالر اعلام کرده که از سال 1990 تا اکنون به گونه ها مختلف اختلاس شده است.
مسئولان بانک مرکزی چین می گویند که بیشتر این پول به طور غیر قانونی از کشور خارج شده است.
ون جیابائو نخست وزیر چین در واکنش به این گزارش، فساد مالی را یکی از بزرگترین خطر برای کشورش خوانده است.
در گزارش بانک مرکزی چین آمده است که حداقل 18 هزار نفر که در چوکی های بلند دولت کار می کردند، این پول را به وابستگان و یا هم به معشوقه های شان در بیرون از چین انتقال داده اند.
در این گزارش گفته شده است که معلوم نیست عاملان این اختلاس بزرگ هم اکنون در کجا بسر می برند، زنده هستند یا نه.
شماری از رسانه انقتاد کردند که بانک مرکزی چرا این گزارش را دیر منتشر کرده است.

5-15-تحريم اقتصادي

6-فرهنگ و هنر

فرهنگ چینی گونه‌ای فرهنگ رشد کرده در گستره‌های جغرافیایی بزرگی از آسیای شرقی است با تنوعی عظیم از پوشش و آداب میان شهرها و استان‌های گوناگون کشور چین. این فرهنگ، که یکی از کهن‌ترین فرهنگ‌ها در جهان به شمار می‌رود، شامل ادبیات، موسیقی، هنرهای تجسمی، هنرهای رزمی، هنر آشپزی و غیره می‌شود که در منطقه گسترده‌ای از چین و در میان مردمان چینی اجرا می شده و می‌شود.


هویت

امروزه ۵۶ گروه قومی در چین شناسایی شده‌اند. از دیدگاه تعداد اما پرشمار ترین گروه قومی در چین، قوم هان هستند. در طول تاریخ بسیاری از این گروه‌ها در گروه‌های دیگر جذب شدند و یا اثری از آن‌ها در تاریخ باقی نماند. در همین حین، بسیاری درون قوم هان فرهنگ‌ها و زبان‌های گوناگونی اختیار کردند.
معضلات فرهنگی

قمار چنان در فرهنگ چینی جاافتاده است که تنها در سال ۲۰۱۲ میلادی سود قمارخانه‌های ماکائو مبلغی بالغ بر ۳۸ میلیارد دلار در مقایسه با قمارخانه‌های لاس‌وگاس با تنها ۶ میلیارد دلار بود.

6-1-نوازندگي (موسيقي ,ساز,تنبک و...)

6-2-نگارگري(نقاشي,طراحي,مينياتورو...)

6-3-بافندگي(فرش بافي,ريسندگي,پارچه و..)

6-4-ادبيات(شعر,کتاب و...)

چینی‌ها به دو دلیل می‌توانند ادعا كنند كه دارای كهن‌ترین ادبیات بشری هستند. اول اینكه خط و الفبای آنها تصویری است و هر عكس و نشانه‌ای را می‌توان خط نامید. دوم اینكه فعالیتهای فرهنگی آنها و انسان قدیم مانند، فالگیری، غیبگویی، پیشگویی، جن زدایی و غیره را كه امروزه خرافات می‌نامند، دارای عناصر قوی ادبی بودند.

ادبیات چین امروزه نشانه هویت فرهنگی جمعیت یك سوم بشریت كره زمین می‌باشد. آغاز خط چین حتى امروزه هم در تاریكی هزاره‌های قبل از میلاد قرار دارد. ادبیات چین همچون ادبیات ایران همیشه نقش و وظیفه ادبی، آموزشی و تربیتی را نیز مد نظر داشته است.

ادبیات چین حداقل سه هزار سال سابقه دارد، قدمتی كه در سایر فرهنگهای باستان نمی‌توان یافت. در روی ظروف سفالی علائم و نشانه های زبانی و تصویری پنج هزارساله مانند، كوه، رودخانه، تور ماهیگیری و یا جای پای انسان و غیره كشف شده. الفبای كنونی چین حدود 9500 حرف و نشانه و تصویر دارد. به نظر شرق‌شناسان، چینی ها دو هزار سال قبل از میلاد دارای خط و هنر صحافی كتاب بودند.

از قرنهای قبل از میلاد حدود 3776 كتاب بجا مانده كه در كتابخانه‌ها و موزه‌ها نگهداری می‌شوند. به ادعای محققین، چینی ها 1200سال قبل از میلاد، دارای ادبیات فولكلوریك رئالیستی بودند. به ادعای روشنفكران ملی گرا، مامورین و بازرسان و جاسوسان درباری، اشعار و ترانه‌های عامیانه را جمع می‌كردند تا با درد و رنج مردم آشنا شوند.

چینی ها 11 قرن قبل از میلاد از استخوان و یا اسكلت لاك پشت برای نوشتن استفاده می‌كردند. قدیمى‌ترین كتاب شعر چینی، گلچینی است كه از قرن دهم پیش از میلاد به جا مانده است. ادبیات ابتدایی چین شامل، آواز و سرودهای مذهبی، قصه‌های اسطوره‌ای، وردهای دفع جن زده گی، احضار ارواح مردگان، حل معماهای سرگرم كننده، فالگیری، غیبگویی، وقایع نگاری و غیره بود.

شعر، مهمترین ژانر ادبیات چین باستان بود، كه در آن تجربیات طبیعی، خاطرات تاریخی، آداب و رسوم اسطوره‌ای منعكس می‌شد و یا مورد بحث قرار می‌گرفت. ادبیات چین همیشه اجتمایی و سیاسی بوده است. مطالعه ادبیات، بخشی از آموزش و تربیت مردم بود. ادبیات همیشه نشان بیان احساسات و درد و رنج زیردستان در برابر حاكمان بود.

روشنفكران اصلاحگرا و انقلابیون ملی گرا و سوسیالیست در اوایل قرن بیستم سعی كردند به علت تحقیر اروپائیان و ژاپنیها به نقد و ارزیابی ادبیات قدیم و باستانی چین بپردازند. سالها در غرب ادبیات سرگرم كننده چینی مانند رمان و نوول ترجمه می‌شد و یا مورد توجه قرار می‌گرفت، ولی به شعر و سایر ژانرهای ادبی اهمیتی داده نمی‌شد.

كنفوسیوس، یكی از چهره‌های مذهبی، فرهنگی و فلسفی چین، نامی مستعار است كه یونانیها در غرب معرفی كردند. او متفكری بود كه بین سالهای 479 تا 551 زندگی نمود. كتاب گلچین شعری شامل سه هزار بیت را به او نسبت می‌دهند. قرنها است كه از اشعار این كتاب به عنوان جملات قصار و نقل قول استفاده می‌شود. از زمان كنفوسیوس، شاعران و ادیبان و فیلسوفان به محافل درباری و حاكمان راه یافتند و نقش مهم و زنده‌ای در اشاعه فرهنگ در جامعه به‌عهده گرفتند.

در بعضی از این اشعار، انتقاد از رهبران عقب افتاده و ارتجاعی یا موضوعات عشقی مطرح می‌شد. در چین باستان قشر روحانی گونه‌ای وجود داشتند كه شامل، دعانویسها، غیبگویان، فالگیران، پیشگویان، معركه گیران و غیره بودند.

6-5-(خوشنويسي)خط

سرچشمه ی تمدن درخشان سرزمین وسیع چین در ابهام قرار دارد. با توجه به افسانه ها می توان گفت فرهنگ چین در انزوای کامل و به دور از تمدن مغرب زمین، در سال 2000ق.م بوجود آمد. اقوام چین ، با وجود این انزوا، برخی از مهمترین اختراعات و کشفیات بشر را در پروندهخود داردند: قطب نما، ابداع کاغذ، ابداع صنعت چاپ و کشف باروت تنها برخی از این اختراعات است که توانسته تحول عمیقی در جامعه ی بشری ایجاد کند.

خوشنویسی چینی، سنگ محک شخصیت

در میان تمامی هنرها، هنر خوشنویسی دارای والاترین جایگاه در تفکر اقوام چینی بوده است. چینیان سالها قبل از امپرسیونیست ها به اهمیت لحظه و ثبت آن در اثر هنری پی برده بودند و آن را در تکنیکهای خاص خوشنویسی و نقاشی خود بکار بسته بودند.

جایگاه و اهمیت خوشنویسی تا آنجا بود که مهمترین وزرا دارای خطی خوش بودند و اصولا خوشنویسی و داشتن خط زیبا یکی از مهارتها، برای برگزیدگی افراد، خاصه در شغلهای بالای سیاسی محسوب می شد.در این مقاله قصد داریم به جایگاه این هنر ، علل اهمیت آن، و دلایلی که باعث چنین امتیازاتی برای صاحب خط می شد بپردازیم.

خوشنویسی چینی زبان بصری ناب به شمار می رود. الفبایی نیست و هر نماد آن ترکیبی از تعدادی خطوط است که به طرزی خاص در مربعی فرضی شکل گرفته است.

در افسانه ها چنین آمده که در سال 1800ق.م "تسانگ شیه" خوشنویسی را با الهام از رد پای حیوانات و اثر پنجه پرندگان ابداع کرد. "تسانگ شیه" صورتنگاری های ابتدایی 1 را تغییر داد ، وی اشکال آنها را کاملا نقش پردازی کرد و ترکیب آنها را با حداقل خطوط به طرزی که براحتی قابل تشخیص باشد ممکن ساخت.

چینیها از واقعگرایی موجود در هیروگلیف به دلیل طرح های انتزاعی تر چشم پوشی کردند. به نظر می رسد که آن ها، از همان ابتدای کار، شیفته ی جنبه های زیبایی شناسی نگارش بودند.

در آغاز ، اسامی ساده پدید آمد و زبان به تدریج پخته شد و با ابداع علائمی که احساس ، عمل، رنگ ، اندازه و نوع را نشان می داد ، قوام گرفت.2

علائم خوشنویسی چینی "واژه نگاشت " است یعنی هر علامت یا نشانه گرافیکی ، یک کلمه کامل است، مانند علامت $ که واژه نگاشت دلار است.
از خوشنویسی پرسیدند چرا انگشتان مرکبی خود را چنین محکم در موهای قلم فرو می کنید. پاسخ داد که تنها اینگونه می تواند حس کند که "تائو"( 3 ) از دست او به قلم و بر کاغذ انتقال می یابد

هرچند در مناطقی مانند بین النهرین، مفهومنگاشت ها و اقتباسهای آوایی – کاربرد علامت واژه ای با صدای مشابه- به وجود آمد ، اما خط چینی هیچ وقت مانند خط میخی به علائم هجایی یا علائم الفبایی برای بیان اصوات ابتدایی تجزیه نشد. به همین علت بین زبان گفتاری و زبان نوشتاری چینی ارتباط مستقیمی وجود ندارد و هر کدام در انتقال مفاهیم ، تابع نظامهای مستقلی هستند؛ یعنی صدا از دهان به گوش و علامت از دست به چشم می رسد.

آموختن تمام واژگان که چیزی بالغ بر 44هزار علامت می شد، بیانگر علم اشخاص بود. به همین دلیل کسی که قادر به نوشتن و خواندن این 44هزار علامت بود نه تنها از هوش بالایی برخوردار بود بلکه این قابلیت، نشان از پشتکار، درایت و تیزبینی وی نیز داشت.
خوشنویسی چینی، سنگ محک شخصیت

از سوی دیگر خوشنویسی ، رابطه ای بسیار نزدیک با نقاشی داشت. هنرمند و خطاط تلاش می کرد در اثر خود ، به ثبت حالت شی بپردازد و حس درونی آن را تجسم بخشد. این دیدگاه ارتباط مستقیمی با "جهان بینی تائو" 3 در چین داشت.

بیان حالات گذرا و لحظه ای ، مهمترین خصلت خطوط خوشنویسی و نقاشی های چینی است. به عبارتی چینی ها بر این باور بودند که در خوشنویسی حالات روحی و احساسات عمیق قابل بیان است. قلم گذاریهای ضخیم و بی رمق، بیانی غم انگیز داشت . خوشنویسی اشعاری که در ستایش بهار بود ، شاداب و لطیف می نمود .

از خوشنویسی پرسیدند چرا انگشتان مرکبی خود را چنین محکم در موهای قلم فرو می کنید. پاسخ داد که تنها اینگونه می تواند حس کند که "تائو" 3 از دست او به قلم و بر کاغذ انتقال می یابد.

چینی ها بر این باورند که خوشنویسی ، استخوانبندی(قدرت و حجم)، گوشت (تناسب حروف)، خون (بافت سیال مرکب) و ماهیچه (روح و نیروی حیاتی) دارد.

انسانی که بتواند در خلق اثر، هماهنگی کاملی میان تمامی این اجزا برقرار کند ،انسانی فرزانه و دارای روحی وسیع و تفکری عمیق است که می تواند آحاد جامعه را به رستگاری رهنمون شود. به همین دلیل چینیها، خوشنویسی را سنگ محک شخصیت افراد می دانند.

6-6-معماري(مسجد,معبد,کليسا,کاخ,آب انبارو....)

معماری چین نیز همانند سایر هنرهــــای آن از گستردگی و تنـوع فراوان برخوردار است، هر چند آثار معماری آنـــان گاه به علت استفاده از مصالح کم دوام از بین رفته‌اند، ولیکن آنچـــه از این آثار باقی‌مانده، گویای این حقیقت است که آثار چین در حد معماریهای مصر و بین النهـــرین و ایران باستان است. به طور کلی معماری چین شامل معابد (کنفوسیوسی، لائوتسه، بودایی) پاگودا، قصر، دیوار بزرگ چین، خانه و دیرها، آرامگاهها و معابد صخره‌ای (غارها) است.

معماری چین یگانه سیستم معماری در جهان است که ترکیب بندی چوبی عمد ه ان می‌باشد که تجلی بخش عمیق اصول اخلاقی چینی‌ها و دیدگاه‌های زیبائی، ارزش و طبیعت است.


خصوصیات معماری چین

خصوصیات عمده هنر معماری چین که بر اساس سنن عمیق فرهنگی مبتنی است به قرار ذیل است:
به علت برجسته ساختن ایده تقدم قدرت امپراتوری بر هر چیز و نظریه طبقاتی موفقیتهای حاصله دربرنامه ریزی قصرها و شهرها بیشتربوده‌است.
به زیبایی مجتمع توجه خاصی شده لذادر ترکیب بندی عمده معماریها شکل برقراری خانه‌ها وحیاط‌ها به شکلی است که دو طرف همانند اهرم متقابل عمل کنند.
به طبیعت به هماهنگی عالی معماری با طبیعت عطف توجه خاصی شده‌است. در تاریخ چین در زمینه خصوصیات هنری و سبک و شیوه‌های سازندگی و طراحی معماری به تبادلات با خارج اهمیت زیادی داده شده و این مسئله بر معماری ژاپن، کره، ویتنام و مغولستان تاثیرات زیادی داشته‌است.

خانه چینی
نمونه‌ای از خانه چینی در پکن

اولین سکونتگاههای چینی گودالهایی هستند که به صورت دایره ساخته شده‌اند و روی آن را با شاخ و برگ درختان پوشانده‌اند.

از نظر تزئینی نمونـــه‌های خانه گلی دوره هان کاملاً شبیه سبک‌های موجــــود در چین است. مدخل اصلی در داخل توسط “ مانع ارواح ” (دیواری در مقابل مدخل) حفاظت می‌شود، به طوریکه حیاط از داخل خانه از نظر پنهــــان است. بر اساس عقاید چینی، شیاطین و ارواح پلید در خط مستقیم حرکت می‌کردند و این دیوارها در مقابل مدخل مانع ورود آنها به داخل خانه می‌شدند.

ساختمان معماری خانه امروز چین دقیقاً به نمونه اولیه خویش در هزار سال پیش شباهت دارد. اجزای ضروری این ساختمانهــــا عبارتند از: یک تالار چهار گوشه زیر یک بــــام نوک تیز با قرنیزهای بر آمده، بر روی یک شبکه نگاهدارنده و ستونهــای چوبی، که دیوارها هیچ نقشی در نگاهـداری از سقف ندارند بلکه در حکم پرده‌ها و تیغه‌های جدا کننده می‌باشند. معماری چین در چهارچوب این فرمول محـدود، توجهش را بر نمای ساختمــان متمرکز می‌کند. کارایی ساختمان غالباً تابع تزئینات آن بود. جالب توجه‌است که در طی چند قرن جهت همه ساختمانها شمالی ـ جنـــوبی بوده‌است. در معابد یا منازل چینی بام بسیـار اهمیت دارد، جنس آن از آجر و کاشی است و اگر بر سریرهای سلطنتی سایه افکند زرد و گرنه سبز، ارغـــوانی، سرخ یا آبی است.
قصرها و کاخ‌ها


کاخها و قصرهای درباری پرابهت و مجلل و سنگفرش شده از آجرهای زراندود و مواد یشمی است و تاکنون نیز جلال و درخشندگی خاص خود را حفظ کرده‌است. از دوران سلسله امپراتوری چین قصرها محل اقامت و زندگی امپراتور و خاندان او بوده و کاخها مکان رتق و فتق امور دولتی از طرف امپرائور گردیده بود. مقیاس ساختمان‌های قصر و کاخ در سالیان بعد پیوسته توسعه یافت.
خصوصیات

خصوصیات مشخص آنها گنبد بسیار بزرگ و شیروانی پوشیده از آجرهای کاشی زرد رنگ وهمچنین نقاشیهای پرطمطرق، سقف‌های گنبدی باحکاکی‌های ظریف و زیبا، زیرسازی مستحکم، پارتیشن‌ها، تیرهای چوبی و ستونهای سنگ مرمری و بناهای متنوع و رنگارنگ حاشیه آن می‌باشد. کاخ تای خه در شهر ممنوعه پکن از نمونه‌های معماری قصرها و کاخهای امپراتوری محسوب می‌شود. در چین باستان در زمینه سازندگی کاخ به منظور تجسم تقدم قدرت امپراتوری بر هرچیز و نمایاندن نظام طبقاتی با محوریت امپراتوری، ترکیب‌بندی سخت محوری در معماری‌های یادشده مراعات شده‌است.
معابد چینی

در معماری هر کشوری پرستشگاههــا از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردارند. مجموعه معابد به جای مانده در کشور چین با توجه به تعدد و تنوع ادیان مورد قبول در آن بسیــار متنوع می‌باشند. که این معابد عبارتند از:

معابد بودایی: به این معابد راههــای طبیعی بسیار زیادی منتهی می‌شود، که معمولاً بر سرازیرهای پیچ در پیچ کشیده شده و با دروازه‌های آراسته‌ای بنام “ پای لوش “ مشخص گردیده‌است. بـرای رهانیدن شیطان در برخی مدخلهـا، پیکره‌های کراهت انگیزی گذاشته شده‌است. رواج آئین بودایی ظاهراً تغییر مهمی در طــرح معابد چینی بوجود نیاورد، چون معابد تائویی و بودایی را از روی یک نقشـه می‌ساختند که در واقع همـــــان نقشه خانه چینیان بود و آن را برای مقـــاصد مذهبی آماده می‌کردند. ترتیب حیاط سازی، با تالارهای مجـاور، شبیه خانه‌های مسکونی بود. تالارهای واقع در حیاطهای جلو اختصــاص به پرستش خدایان یا بودا داشت، در صـــورتی که نقاط مسکونی در پشت معبد محل اقامت راهبان بود. عمده مصالح معابد بودایی چـوب و سنگ است. سقف شیـــروانی است و از پوشش سفـــالی یا چوبی ساخته شده‌است. در بیشتر معـــابد روی سقف بنایی به شکل کشتی قرار دارد که از نظــر هنر بودایی سمبلیک است و به طـــــور کلی سقف این بناها دارای تزئینات پر کــاری است. در معبد رنگ مسلط بر مجموعه بنا رنگ قرمز است.
معابد کنفوسیوسی: دلاویزترین معـــــابد چینی آنهایی است که در پکن به دین ملی و رسمـــی آن کشور اختصاص داده شده‌است. معبد کنفوسیوس دارای طاقهـــای باشکوهی است که با ظرافت بسیار کنــده کاری شده، ولی خود معبد بیشتر نمودار حالت فلسفی دارد تا هنــــری. به طور کلی ستونهـای معابد، چوبی و سنگی است و غالباً به صـــورت ستون پیکره‌ای از اژدها و سیمرغ که در روبروی مدخل معبد قرار داده شده‌است.

پاگودا

از آثار برجسته و شاخص هنر معماری خاور دور بویژه چین پاگودا است. این بناهای چتری شکل. چند طبقه‌اند که تعداد طبقات آنهـا فرد است چون عدد زوج در نزد چینی‌ها نحس است. پاگودا از درون دارای پله‌های مارپیچی و گردان است. هر چتر به ایـــوان گردی ختم می‌شود که ماموران حکومتی در این ایوانها مسائل مملکتی را را بررسی می‌کردند، دومین کارکرد این بناهـــا جهت دعا و نیایش بوده و سوم پیشگویان چین در آن بخش طالع بینی می‌کردند و از طرفی جهت وزش باد را مشخص می‌نمود.

پاگودا نوعی از ساختمان سازی و معماری بودایی است که به نماد کشور چین تبدیل شده‌است، این بناها که بیشتر در روستـــاها برافراشته شده‌اند و جزء طبیعی آن نقاط به نظر می‌رسند و از استوپای هندی تقلید شده‌اند، با این تفاوت که چینیها به جـــای نقشه گرد، نقشه چهار، شش یا هشت ضلعی را ترجیح می‌دادند و طبقات را تا ارتفاع حداکثر ۹۰متر روی یکدیگر می‌انباشتند.
دیوار چین

مهمترین آثار چینی‌ها دیوار چین است که تا به امروز پا برجاست. این دیوار از شمال شرق چین به سمت شمال غرب امتـــداد دارد که طول آن ۶۴۰۰ کیلومتر و ارتفاع دیــوار ۷ الی ۵/۷ متر است، عرض دیوار هم حدوداً ۵/۷ متر است، به فاصلــه هر چند متر برجهای دیده بانی در دیوار بزرگ تعبیه گردیده‌است. دیوار دارای چهار دروازه بزرگ است، مصالح این دیوار از آجر و سنگ است، سازنده این دیوار “ شی هوانگ دی ” خاقــان “ بنیانگذار سلسله چین ” بود. این دیوار جهت حفاظت چین از هجـــوم اقوام بیابانگرد زرد پوست به نام “ هونها ” بوده‌است. این دیوار از قرن ۴ ق. م به صورت دیوارهای بریده از چینه و گل وجود داشته‌است ولی در زمان امپراطوری شی هوانگ دی، این دیوارهای مجــزا به یکدیگر متصل شد و از مصالح سنگ و آجر در ان استفاده کرد.
سبک‌های معماری چینی (شمالی و جنوبی)

در ساختمانهای مذهبی اعم از پاگوداهـــا و معبدها می‌توان دو سبک مشخص معمـــاری چینی را مشاهده کرد. این دو سبک معمولاً شمالی و جنوبی خوانده می‌شود.

تفاوت عمده میان این دو سبک عبارتنـــد از: انحنای شیب سقف و مقدار تزئینـات لبه بامها و پیش آمدگی آنهاست. در سبک جنوبی، سقفها به اندازه‌ای انحنـا پیدا کرده‌اند که گوشه‌های آنها، مثل شاخ گاو به طرف بالا متمایل می‌شود.

سبک شمالی را غالباً سبک قصـــری می‌نامند، زیرا که بهتــرین نمونه‌های این نوع معماری را در عمارات با شکوه شهر ممنوع و آرامگاههای خاقانهای سلسله‌های منگ و منچو می‌تــوان دید. در سبک قصــری، انحنای بام نرم است و به شیب و سقف چادر شبیه شده‌است، تزئینات نیز کمتر و محدودتر است. مجسمه فقط در گوشه‌های بامها دیده می‌شود.

ساختمانهای انـــدکی از روزگاران گذشته بر جای مانده‌اند یا سبک معماری چین در سده‌های گذشته دستخـــوش تحولات چشمگیر نشده‌است، ساختمان در چین امروز دقیقــــا به نمونه اولیه خویش در هزار سال پیش شباهت دارد.

6-7-حکاکي(خاتم کاري,منبت کاري,معرق کاري,مينا کاري,سفالگري و....)

نگین تک از جنس یشم چین حکاکی سوره ناس

یشم خوش رنگ و با کیفیت

این نگین متعلق به کشور چین است و همانطور که می دانید بهترین نوع یشم ، یشم چین می باشد .

حکاکی کار دست ، بسیار زیبا آیات سوره مبارکه ناس به قلم استاد طوبی

نگین مستطیل شکل و اندازه آن در حدود 43 در 33 میلیمتر است !

این نگین ، یک اثر هنری خاص به شمار می رود .

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ مَلِکِ النَّاس إلَهِ النَّاسِ مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ


جنس نگین این نگین تک زیبا از یشم اصل بوده و تمامی خواص معدنی و درمانی ویژه خود را دارا می‌باشد.
توجه کیفیت این سری نگین‌ها بالا بوده و به همین دلیل برای موارد زیر نیز مناسب هستند :
می‌توانید این نگین یشم را بصورت تک استفاده نمایید.
در صورت تمایل می‌توانید برای این نگین ، سفارش ساخت مدال و یا انگشتر ارائه دهید.

6-8-ساير(عروسک سازي,شيشه گري,طلاکاري,مس گري و....)


6-9-سينما و تئاتر

نمایشگاه تجهیزات سینما و تئاتر گوانگجو یک رویداد است و من رویداد‌ها را دوست دارم. نمایشگاه تجهیزات سینما و تئاتر گوانگجو بخش های مختلفی از این صنعت، مثل بازیگری در سینما و تئاتر، تجهیزات نور پردازی سینما ها و تئاتر ها، تجهیزات و ابزار دکور و سایر وسایل مورد نیاز فیلمبرداری و اجرای تئاتر را پوشش می دهد. علاوه بر این، نمایشگاه تجهیزات و امکانات سینما و تئاتر چین به عنوان یک نمایشگاه موضوعی GLIE ( نمایشگاه بین المللی تفریح گوانگژو )، برای شش سال متوالی با موفقیت برگزار شده است، که آنرا به تنها نمایشگاه بین المللی در این زمینه تبدیل کرده است. این نمایشگاه بیش از 80 غرفه دار و 12.000 بازدید کننده را جذب خود کرده است. این نمایشگاه در طول این سالها، بیش از 200 شرکت مشهور در داخل و خارج کشور را جهت شرکت در نمایشگاه سینما و تئاتر چین، دور هم جمع کرده است. نمایشگاه قطعا بهترین بستر تجاری است که برای شما به منظور بهره برداری از بازار چین، مهیا شده است. انتظار می رود که بازار فیلم چین به دومین بازار فیلم بعد از آمریکا در مرحله آخر این طرح، تبدیل شود.
نمایشگاه سینما و تئاتر چین در سال 2015 با موفقیت برگزار شد، شرکت های شناخته شده ای تجهیزات سینمایی خود را به معرض نمایش گذاشتند، صندلی سینمای چهار بعدی، تجهیزات صدا، و دیگر محصولات مربوطه در سالن نمایشگاه، مثل لوازم AiMeiSi، مواد دکوراسیون Boma، مواد نساجی Boss Flame Retardant، CEMAC، Defeng، انیمیشن سازی Dayibai، صداهای Fuyi(چینگدائو)، ماشین های دیجیتالی Jingmin، لوازم Jinlide، Quinette Greatwall، Shuqee Digital و ... . بیشتر غرفه داران و خریداران، در مورد نمایشگاه سینما و تئاتر چین به دلیل تاثیر غیر منتظره ی آن بسیار سخن گفتند. این نمایشگاه به دلیل مزیت های جغرافیایی و صنعتی در گوانگجو، آخرین محصولات این صنعت را برای تمام شرکت کنندگان به معرض نمایش خواهد گذاشت، نمایشگاه سینما و تئاتر چین، ساختن یک بستر تجاری و ارتباطی درجه یک را مورد هدف قرار داده است.


فعالیت های مهم نمایشگاه تجهیزانت و اماکانت سینما در گوانگجو :

اول، بستری مهم برای گرد آمدن برند های مشهور است. این برند ها آخرین محصولات خود را ارائه دادند و غرفه های خود را به شکل کاملا لوکس تزئین کردند تا اثر تصویری قوی برای بازدید کنندگان به ارمغان بیاورند.
دوم، شرکت های کوچک و متوسط، در مواجهه با رقابت شدید، از نمایشگاه سینما و تئاتر چین برای یافتن موقعیت های مناسب، بهره بردند.
سوم، مشارکت بالا. در اولین روز این نمایشگاه، حضور بیش از 3،000 بازدید کننده حرفه ای ثبت شده است و تعداد کل در طول این سه روز به 12،000 نفر رسید.
چهارم، امتیاز رضایت بالا در میان غرفه داران. نظر سنجی غرفه داران نشان داد که 74% غرفه داران سفارشاتی گرفتند و 69% خواسته های خود را به منظور شرکت در نمایشگاه پیش رو به صراحت بیان کردند.
پنجم، رزرو غرفه های بزرگ. غرفه داران نشان دادند که در طول این نمایشگاه موفقیت های زیادی بدست آورده بودند. بیشتر آنها به رزرو غرفه در نمایشگاه سال 2017 علاقه نشان دادند.


دسته بندی بازدید کنندگان نمایشگاه تجهزات سینما و تئاتر چین 2017:

انجمن های تجاری ملی، مقامات دولتی، شرکت های سرمایه گذاری تئاتر و سینما و ...
تئاتر ها و سینما ها، شهر استودیو، قصر های کودکان، موزه ها و ...
سازمان ها و خرده فروشان تجهیزات سه بعدی/چهار بعدی/پنج بعدی، تجهیزات فیلم و ...
شرکت های کارگزاری عملکرد، شرکت های فروش و اجاره تجهیزات و ...
شرکت های کاگزاری در اقتصاد و اجرای داخلی و خارجی و صنعت سرگرمی، سرمایه گذاران و شرکای فیلم و ضبط
دانشکده های فیلم، آکادمی های هنر، آکادمی های اجرایی و ...


دسته بندی های محصولات نمایشگاه امکانات و و ابزار سینما و تئاتر چین:

تجهیزات نمایش سینما
لوازم و وسایل مورد نیاز دکور سینما و تئاتر
خدمات سینما
تجهیزات صدا و نور در سینما و تئاتر
تولید و تصویربرداری فیلم

6-10-هنرمندان

چی بایشی
شانگ ژیائوگانگ
آی وی‌وی

6-11-مراکز فرهنگي


معرفی مراکز فرهنگی چین در خارج ( Chinese Cultural Centre )
CCC
چین برای معرفی و توسعه فرهنگی خود با ایجاد مراکز فرهنگی چین در سراسر جهان و دایر کردن کلاسهای آموزشی، احداث کتابخانه و برگزاری برخی فعالیت های فرهنگی از جمله در موریس، بنین، قاهره، پاریس، مالزی، سئول، برلین، توکیو و اولانباتور مغولستان همکاریهای فرهنگی خود را توسعه می دهد .

مراکز فرهنگی چین در خارج، موسسات فرهنگی دولتی هستند که ماموریت دارند برای ترویج و گسترش فرهنگ چین در خارج از کشور و برای توسعه سطح درک متقابل مردم دو کشور و همچنین توسعه و تعمیق تبادلات فرهنگی بین چین و کشور میزبان تلاش و همکاری نماید .


مراکز فرهنگی چین به عموم مردم کشورهای میزبان در مورد چین و فرهنگ چینی مشاوره داده ، و این مراکز با اطلاع رسانی از طریق وب سایت ها، کتابخانه ها، انجمن ها، سمینارها، و غیره، به مردم علاقمند اطلاعات دقیق و معتبری را در خصوص چین ارائه می دهند .


این مراکز علاوه بر آموزش زبان چینی برای فراگیری و ارتقاء سطح زبان چینی در خارج از کشور، برخی از آموزش ها و مهارت های فرهنگی را از جمله رقص، هنرهای رزمی، خوشنویسی، آشپزی چینی و غیره را که با فرهنگ چین مرتبط است نیز آموزش می دهند .


مراکز فوق از طریق اجرای برنامه های مختلف که به طور مستمر برگزار می شود سایر فعالیت های فرهنگی را انجام می دهند که از جمله آنها : برگزاری نمایشگاه ها ، برپایی جشنواره های فیلم، ایجاد نمایشگاه های کتاب و دیگر فعالیت های فرهنگی می باشد و از این طریق به مردم کشورهای میزبان جذابیت های فرهنگ چینی را ارائه می نمایند .


این نهادهای فرهنگی چینی با همکاری سایر موسسات فرهنگی کشور میزبان، خدمات دیگری را نیز به مردم ارائه می دهند : از جمله با همکاری موسسات فرهنگی کشور میزبان اقدام به برگزاری هفته فرهنگی چین، جشنواره های هنری خاص، راه اندازی نمایشگاه فروش محصولات فرهنگی و غیره را با شرکت های داخلی انجام می دهند .

عملا از سال 1988، مراکز فرهنگی چین علاوه بر فعالیتهای فرهنگی فوق " تورهای علمی و گردشی چین "، "بورس ها و کمک هزینه های تحصیلی برای دانش آموزان ممتاز "، " برنامه ریزی برای دیدار از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی چین" ،" برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت " ، " مسابقات معرفی نام تجاری محصولات چینی در سال جدید " و معرفی مجموعه ای از نامهای تجاری اقلام و محصولات فرهنگی چین " برگزار می نمایند .

مراکز فرهنگی چین در نگرش مردم کشورهای میزبان تاثیرات گسترده ای داشته ، و مورد استقبال عموم مردم و مقامات دولتی این کشورها قرار گرفته است .

جذب 655.000 دانشجو در موسسات کنفسیوس :

بنا بر گزارش دفتر مرکزی موسسه کنفسیوس چین ، در سال 2012 موسسات و کلاس های کنفسیوس در حدود 655.000 نفر از دانشجویان را در 108 کشور و منطقه از جهان ثبت نام کرده اند .

موسسه کنفسیوس و کلاس های کنفسیوس، که هر دو به نام کنفسیوس فیلسوف باستانی چین نامیده شده ، به عنوان نهادهای عمومی غیر انتفاعی با هدف ترویج زبان و فرهنگ چینی در کشورهای خارجی به فعالیت مشغول هستند .

گزارش منتشره از سوی دفتر مرکزی موسسه کنفسیوس افزوده است : در حال حاضر 400 موسسه کنفسیوس و بیش از 500 کلاس کنفسیوس در سراسر جهان تاسیس شده و مشغول فعالیت است .

در این بیانیه آمده است ، علاوه بر اینها با استفاده از امکانات گسترده فرهنگی و در راستای فعالیت های فرهنگی صورت گرفته در سال 2012 این مراکز در مجموع میزبان480/9 میلیون شرکت کننده در بیش از 16،000 رویداد و برنامه فرهنگی بوده اند .

این بیانیه همچنین اظهار داشته که طی هفتمین کنفرانس بین المللی موسسه کنفسیوس که از 16 تا 18 آذرماه در پکن برگزار شد ، نمایندگانی از دانشگاه های خارجی و موسسات کنفسیوس در آن شرکت داشته و در خصوص موضوعاتی چون " توسعه برنامه های مراکز در آینده، آموزش اساتید چینی و ارزیابی اثربخشی برنامه درسی " بحث و تبادل نظر شد .

معرفی مختصر مراکز فرهنگی چین در کشورهای موریس، بنین، مصر ، فرانسه ، مالزی ، کره جنوبی ، آلمان و ژاپن :

ساختمان سنتی مرکز فرهنگی چین در جنوب غربی شهر پورت لوئیس پایتخت جزیره موریس

مرکز فرهنگی چین در کوتونو پایتخت بنین که در 27 سپتامبر ، 1988 تاسیس شد

مرکز فرهنگ چین در قاهره ، اولین مرکز فرهنگی بزرگ چین در خارج ، که توسط سان ( Sun ) وزیر فرهنگ سابق این کشور در 29 اکتبر سال 2002 رسما افتتاح گردید .

با حضور نقاش معروف چین آقای ژائو ووجی ( Zhao Wuji ) و آقای ژو دیچون ( Dequn Zhu ) مرکز فرهنگی چین در 29 نوامبر سال 2002 افتتاح شد .
این مرکز فرهنگی در منطقه 7 خیابان موبورتا ورسای ( Mobuerta Orsay ) پاریس در تقاطع خیابان ریورساید، نزدیک رود سن در سمت غربی بیمارستان نظامی قرار گرفته است .

مرکز فرهنگی چین در مالزی که در ماه ژوئیه سال 2001 طی سفر رئیس جمهور چین، جیانگ زمین ( Zemin Jiang ) به مالزی با امضاء مشترک رهبران مالزی و چین ایجاد مراکز فرهنگی مورد موافقت قرار گرفت و در 19سپتامبر 2003 این مرکز تکمیل و افتتاح شد .

در آوریل سال 2002 دولتمردان چین و آلمان موافقت نامه " تاسیس متقابل مراکز فرهنگی " را با حضور رئیس جمهور وقت چین، جیانگ زمین ( Jiang Zemin ) در آلمان امضا کردند. مرکز فرهنگی چین طی مراسمی در برلین با حضور رئیس جمهور چین ( خو جین تائو و گرهارد شرودر) ، صدراعظم آلمان در سال 2005 افتتاح شد .

مرکز فرهنگی چین در کره اولین مرکز فرهنگی چین در آسیا است که درخیابان ( Jongno ) سئول پایتخت کره جنوبی واقع شده است . این مرکز پس از مراکز فرهنگی این کشور در موریس، بنین، مصر، فرانسه و مالزی افتتاح شده است .
در سفر ژو رونجی ( Rongji Zhu ) نخست وزیر وقت چین به کره در سال 2001 موافقت نامه تاسیس مراکز فرهنگی بین دو کشور امضاء شد .

در14 دسامبر سال 2009 و با حضور معاون رئیس جمهور وقت چین (شی جین پین) ( Jinping Xi ) در منطقه مرکزی توکیو، مرکز فرهنگی چین رسما افتتاح شد .

7-ورزش

ووشو مادر همه ی ورزشهاي رزمي جهان است در واقع ووشو يا همان كونگ فو يا بوكس چيني يك ورزش نيست بلكه هنري است در بر دارنده بيش از 15 ورزش يك ووشو كار بايد مانند يك بوكسور دستهايش قوي باشد ، مثل يك جودو كار يا كشتي گير فنون درگيري را بلد باشد ، پاهايش ورزيده بوده و از فنون كامل پا ، بهره كامل داشته باشد و مثل يك ژيمناست از حركات آكروبات قوي برخوردار باشد.

ضربات دست ، پا ، درگيري ها و فنون دفاع شخصي ، حركات آكروبات ، چين نا ها يا همان فنون قفل مفاصل ، سرعت ، قدرت ، پرشهاي طولي و عرضي ،فرمهاي قوي ؛ سريع و زيبا و مبارزات قدرتمند در قالب ساندا كه مبارزه آزاد مي باشد و سانشو كه مبارزه مسابقاتي است تن ووشوكار را به بهنرين نحو سيقل مي دهد.

اما موضوع در همين جا پايان نمي گيرد بلكه تازه شروع كار است . در اين مرحله است كه او به جرگه تمرينات رواني مي پيوندد ، او بايد روحش را نيز قدرتمند كرده و از نيروهاي نهفته اش بهره گيرد . مي گويند «تاي چي» آخر ووشو است ، ولي اينطور نيست ، براي هنر رزمي ، مخصوصا ووشو نهايتي نيست چون مبنايش الهام از طبيعت است و به قدمت طبيعت ادامه دارد . يك ووشو كار ماهر علاوه بر رزمیكار بودن بايد پزشك ماهري نيز براي خودش باشد . البته تمرينات اصولي ووشو جان را صفا داده و از امراضي كه اكثرا ريشه در روح انسان دارند جلوگيري ميكند . به نظر بنده امروزه بايد دنبال روشي به نام ورزش درماني باشيم كه در واقع ورزش دواي اكثر دردهاست و ورزش و هنر رزمي ووشو در اين مسئله پيشگام است .

ميگويند ووشو در اصل از قسمت ترك نشين چين ريشه گرفته است و مبين اين مسئله كلمه ووشو است كه «وو» به معني هنر رزمي كه درتركي « وُرشماق _وُر» كه همان رزم است ريشه دارد.

قدمت ووشو در كشور چين به زمانهاي بسيار دور كه اولين صورت هاي اجتماعات بشري در جوامع اوليه بوجود آمدند ، باز مي گردد . در آن زمان به منظور حفظ سلامتي ، درمان بيماري ها ، افزايش بنيه جسماني و طول عمر و تعليم مهارتهاي نظامي به افراد آن جوامع ، حركاتي ابداع گرديد كه بسط و گسترش آن در طول ادوار مختلف ، به ورزش زيبا و جذاب ووشوي امروزي بدل شده است .

درطي قرون 14 تا 16 ميلادي چهره هاي برجسته ورزشهاي رزمي بتدريج در معبد شائولين گرد هم آمدند و سبك هاي اصلي ووشو را به تقليد از حركات حيواناني همچون پلنگ ، درنا ، مار ، ببر و اژدها بوجود آوردند . ليكن امپراتور وقت كه بتدريج از فعاليت هاي ساكنان اين معبد دچار ترس و نگراني شده و معبد را تهديدي عليه حكومت خود مي ديد ، فرمان انهدام و به آتش كشيدن معبد شائولين را صادر كرد . در لشكركشي امپراتور براي انهدام معبد ، فقط تعداد اندكي از افراد آن توانستند جان سالم از مهلكه بدر ببرند . اين واقعه تلخ تاريخي از سوي ديگر موجب انتشار و اشاعه ورزشهاي رزمي معبد شائولين كه تا آن زمان محفوظ و مخفي مانده بود به ساير نقاط كشور چين گرديد ، هر چند امپراتوران برخي از سلسله هاي حاكم بر كشور پهناور چين تمرينات ورزشهاي رزمي را خطري براي حکومت خود قلمداد نموده و انجام آنرا ممنوع اعلام كرده بودند ليكن امپراتوراني هم بودند كه خود شيفته اين تمرينات بوده و موجبات ترويج آنرا فراهم كرده اند . در دوران سلسله هاي شانگ (Shang) و ژو (Zhau) حرکاتي از ووشو بوجود آمدند كه براي آموزش سربازان استفاده مي شد و همه ساله در پائيز و بهار مسابقات كشتي خاصي به نام جيائو براي انتخاب سربازان نمونه و اعطاي عناوين افتخاري برگزار مي شد . با ايجاد کاربرد نظامي براي ووشو ، رفته رفته حركات رزم با شمشمير ، نيزه و چوب نیز به وجود آمدند . ظهور گروههاي نمايش خياباني بنام لوكي ( Luqi ) كه از طريق نمايش حرکات رزمي امرار معاش مي كردند ، خود باعث گسترش هرچه بيشتر ووشو گرديد. دوران سلطنت سلسله هاي كينگ (Qing) و مينگ (Ming) را مي توان عصر شكوفايي ووشو به شمارآورد.

از پيشكسوتان و سكانداران اين ورزش در ايران مي توان به اساتيد حسين داودي پناه (داداشي) - محمد پورغلامي - قدرت الله داودي پناه - علي جهانگيري - مراد يوسفي - توحيد اسديان - سهراب زاده - علي دانش – ناصر ابوالقاسمي- رضا رضايي افشار - مهرداد شيرازي - همايون خرم - ناصر حق شناس - علي اكبر كوهزادي - حجت حاتم - حسين حضرتي - كامران پيرنيا – صمد وليزاده و ساير عزيزاني كه شايد فراموش شدند نام برد ووشو داراي سبكهاي بيشماري است كه شايد هيچكس نتواند اسم همه سبكها را با خصوصياتشان براي ما باز گو كند.

7-1-ورزش هاي بومي

7-2-ورزش کاران

7-3-باشگاه هاي رسمي

باشگاه فوتبال بیجینگ گوان
باشگاه فوتبال تیانجین تدا
باشگاه فوتبال تیانجین چوانجیان
باشگاه فوتبال جیانگسو سونینگ
باشگاه فوتبال چانگچون یاتای
باشگاه فوتبال دالیان هایچانگ
باشگاه فوتبال شاندونگ لیونگ
باشگاه فوتبال شانگهای شنهوآ
باشگاه فوتبال گوانگ‌ژو آر و اف
باشگاه فوتبال گوانگ‌ژو اورگراند
باشگاه فوتبال گوئیژو رن
باشگاه فوتبال هانگژو گرین‌تاون
تیم‌های فوتبال در پکن
باشگاه فوتبال هانگژو گرین‌تاون
باشگاه فوتبال گوئیژو رن
باشگاه فوتبال گوانگ‌ژو اورگراند
باشگاه فوتبال گوانگ‌ژو آر و اف
باشگاه فوتبال شانگهای شنهوآ‏
باشگاه فوتبال شاندونگ لیونگ‏
باشگاه فوتبال دالیان هایچانگ‏
باشگاه فوتبال چانگچون یاتای‏
باشگاه فوتبال تیانجین تدا‏
باشگاه فوتبال تیانجین تدا‏

7-4-تيم هاي ملي

7-5-استاديوم ها

ملی پکن
المپیک گوانگدونگ
شانگهای
شانژی
المپیک نانجینگ
دالیان اسپورت
شنژن
المپیک هفئی
المپیک شن‌یانگ
المپیک تیانجین
لیونگ بیگ
زیبو
بامبو
المپیک هوئیژوو
فوتبال تدا
اوردوس
هانگکو

7-6-مقام ها و دستاورد هاي بين المللي

7-7-ورزش بانوان

به گزارش ایسنا، در فینال رقابت های والیبال جام کنفدراسیون های زنان آسیا، دو تیم چین و قزاقستان به مصاف هم رفتند که در نهایت چین موفق به شکست حریف خود شد.
چینی ها سه بر صفر حریف خود را از پیش رو برداشتند. در دیدار رده بندی نیز تایلند ژاپن راشکست داد و سوم شد.

بانوان ایران نیز برای نخستین بار در این رقابت ها در جایگاه ششم قرار گرفت.

7-8-ميزباني مسابقات بين الملليچین میزبانی مسابقات المپیک زمستانی 2022 را کسب کرد

کمیته بین المللی المپیک در کوالالامپور اعلام نمود که مسابقات زمستانی المپیک 2022 در پیکنگ پایتخت چین برگزار می گردد. همچنان میزبان مسابقات زمستانی جوانان 2020 نیز تعیین گردید.


گزینش کشور میزبان مسابقات المپیک 2022 در کوالالامپور با یک اشکال فنی آغاز گردید. در این انتخابات برای نخستین بار قرار شد تا 85 کشور عضو کمیته المپیک آرای خویش را با استفاده از سیستم الکترونیک ارائه نمایند؛ اما سیستم مذکور فعال نگردید و همه مجبور گردیدند تا آرای دست نویس خود را تسلیم بدهند. بنابراین نتیجه شمارش آراء نیز وقت گرفت و پس از یک ساعت تاخیر اعلام گردید.

نامزدان برگزاری این مسابقات آلماآتی پایتخت قزاقستان و پیکنگ پایتخت چین بودند. نامزدهای دیگر علاقمند برگزاری این مسابقات قبل از آغاز رآی گیری درخواست خویش را پس گرفته بودند.

8-سياست

جمهوری خلق چین یکی از معدود دولت‌های سوسیالیستی دنیاست که آشکارا مدافع کمونیسم است. این دولت زیر نظر حزب کمونیست چین و بر مبنای قانون اساسی چین اداره می‌شود که در سال ۱۹۸۲ تصویب شده‌است. حکومت چین به دلیل محدودیت‌هایی که در بسیاری از زمینه‌های اجتماعی از جمله آزادی رسانه، دسترسی به اینترنت، آزادی تجمع، حقوق باروری، آزادی تأسیس سازمان‌های اجتماعی و آزادی ادیان برقرار کرده مورد انتقاد قرار گرفته‌است. رهبران چین نظام سیاسی، ایدئولوژیک و اقتصادی کشور خود را به ترتیب با اصطلاحات «استبداد دمکراتیک مردمی»، «سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی» و «اقتصاد سوسیالیستی بازار» توصیف می‌کنند.

نظام سیاسی چین از طریق دمکراسی نمایندگی و انتخابات برگزیده می‌شود اما نظام انتخاباتی این کشور بسیار متفاوت از نظام موجود در کشورهای غربی است. سیستم انتخاباتی چینی‌ها به صورت سلسله‌مراتبی است. اعضای کنگره‌های محلی خلق با رأی مستقیم تمام مردم انتخاب می‌شوند اما اعضای کنگره‌های رده بالاتر فقط با رأی اعضای کنگره رده پائین خود انتخاب می‌شوند. نظام سیاسی چین به مقدار قابل توجهی مرکززدا است یعنی مقامات استانی و شهرستانی از خودمختاری قابل توجهی برخوردارند. به جز حزب کمونیست، حزب‌های دیگری هم در این کشور وجود دارند که در کنگره ملی خلق و کنفرانس مشورتی سیاسی خلق نیز حضور دارند اما اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان از حزب کمونیست چین انتخاب می‌شوند و اپوزیسیون واقعی در مقابل آن وجود ندارد. با این وجود حمایت مردمی از حکومت رضایت عمومی از شیوه مدیریت کشور بالاست و بر اساس یک تحقیق در سال ۲۰۱۱ حدود ۸۰ تا ۹۵ درصد مردم از حکومت مرکزی خود رضایت دارند.

8-1-سياست داخلي

8-2-سياست خارجي

سیاست خارجی چین از سال 1949م تاکنون تغییر‌ و تحول زیادی داشته است. وجود گرایش­های ایدئولوژیک در سیاست خارجی این کشور در آغاز انقلاب، اتخاذ سیاست ‌انزواگرایی در دهه‌‌های1950و1960م، تحول در سیاست خارجی از انفعالی در اواخر دهۀ1960م به فعال در دهۀ1970م، در پیش‌گیری سیاست خارجی تعاملی و کمرنگ شدن نمادهای ایدئولوژیک در آن در اواخر دهۀ1980م و اتخاذ و استمرار سیاست خارجی بدون تنش و مسالمت‌آمیز از آغاز قرن بیست‌ و‌ یکم، ادعای مذکور را تأیید می‌کند. با آگاهی از اینکه در فرایند تدوین و اتخاذ سیاست‌ خارجی در هر کشوری عوامل متعدد داخلی نظیر عوامل فیزیکی، ساختاری، فرهنگی و انسانی، همچنین عوامل مختلف خارجی مانند عوامل منطقه‌ای، فرامنطقه‌ای و نیز ساختار نظام ‌بین‌الملل تأثیرگذار است؛ اما در برهه‌های زمانی متفاوت برخی از عوامل تأثیرگذارترند و نقش مؤثرتری در تدوین سیاست خارجی ایفا می‌کنند؛ از این‌رو در این پژوهش درصددیم به این سؤال‌ها پاسخ دهیم که در استمرار سیاست خارجی مسالمت‌آمیز چین به ویژه از اوایل قرن بیست ‌و یکم تاکنون، چه عواملی از تأثیرگذاری بیشتری برخوردار بوده‌اند؟ و سیاست خارجی این کشور در آینده چگونه خواهد بود؟ فرضیۀ این مقاله بر این ‌است که در استمرار سیاست خارجی مسالمت‌آمیز چین از اوایل قرن بیست ‌و یکم، دستیابی به توسعۀ اقتصادی، عامل اصلی شکل‌دهندۀ سیاست خارجی چین بوده است و در این راستا مؤلفه‌هایی نظیر در اولویت قرار‌گرفتن توسعۀ اقتصادی و گذار از اقتصاد متمرکز به اقتصاد آزاد، لزوم گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورها، ضرورت جذب سرمایه خارجی، افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و تضمین عرضۀ انرژی و تأمین امنیت آن، که در مجموع وابستگی چین به اقتصاد جهانی را موجب شده است، از تأثیرگذاری بیشتری برخوردار بوده ‌است. همچنین به موجب افزایش وابستگی این کشور به اقتصاد بین‌الملل به‌ واسطۀ عوامل مذکور و نیاز شدید آن به بازارهای مصرف جدید در آینده و به دلیل تأکید این کشور بر توسعۀ اقتصادی هر چه بیشتر و تأمین ضروریات اقتصادی برای توسعه، سیاست خارجی مسالمت‌آمیز و صلح‌جو در این کشور در دستور‌کار قرارگرفته است و در آینده نیز تداوم خواهد یافت.

8-3-نهاد هاي دولتي

یک شرکت پیشرو در امور اطلاع رسانی در چین اعلام کرد که اطلاعات ارتش و برخی از نهادهای این کشور به تازگی توسط نفوذگرهای اینترنتی (هکرها) مورد حمله سایبری قرار گرفته است.به گزارش ایرنا، چین می‌گوید که یکی از بزرگ‌ترین قربانیان حملات سایبری در جهان است و به‌خصوص از جانب کشورهای غربی از جمله آمریکا چنین حملاتی علیه پکن صورت می‌گیرد.برخی گزارش‌ها حاکی است که در پی این حمله که آخر هفته گذشته رخ داده، بخش‌های بزرگی از شبکه اینترنتی چین مختل شد و دولت پکن این حمله اینترنتی را «بزرگ‌ترین نمونه در تاریخ» این کشور خوانده است.

8-4-روابط با کشور هاي خارجي

داکتر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان حین سخنرانی خویش در مراسم تحلیف ریاست جمهوری نقش کشور ها را در روابط خارجی این کشور به پنج حلقه تقسیم نموده که در آن کشور های همسایه به دلیل موقعیت خاص جغرافیائی این کشور، تعاملات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و وابستگی های متقابل میان آنها، مورد توجه خاص قرار گرفته است که بر همین اساس رئیس جمهوری اسلامی افغانستان اولین سفر های خارجی خویش را از چین و پاکستان منحیث دو کشور تاثیر گذار در تحولات افغانستان آغاز نمود.

سفر رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به چین که مورد استقبال گرم دولت آنکشور قرار گرفت، دست آورد های زیادی از جمله امضای چهار موافقتنامه میان دو کشور داشت. چین طی دوازده سال گذشته با دولت افغانستان مساعدت های فراوان داشته و یکی از شرکای مهم افغانستان در مجامع بین المللی محسوب گردیده و طی کنفرانس های متعدد از موقف جمهوری اسلامی افغانستان حمایت نموده است و اخیراً میزبان کنفرانس وزرای قلب آسیا بود.

چین در سیاست خارجی افغانستان پس از امریکا منحیث یکی از کشور های مهم اقتصادی جهان و نقش که در تحولات منطقه و روند گفتگوهای صلح با مخالفین مسلح با توجه به روابط استراتیژیک آنکشور با پاکستان دارد، از اهمیت خاص برخوردار است. از جانبی هم افغانستان و پاکستان برای اهداف ژیوپولیتیکی چین اهمیت ویژ دارد.

چین پاکستان را متحد خویش در برابر هند دانسته و با نگاه تاریخی به روابط دو کشور، این روابط در عرصه های متعدد در حال گسترش بوده است. چین در تقویت تاسیسات و بنیان های نظامی آنکشور همکاری داشته چنانچه کارخانه های نظامی از جمله تاسیسات اتمی، تانک و موشک سازی پاکستان به همکای چین ساخته شده و اخیراً ۵۰ بال هلیکوپتر نظامی را در اختیار آنکشور قرار داده است.

در عرصه های اقتصادی نیز دو کشور پیشرفت های داشته، چین خواهان گشترس مبادلات تجارتی و اقتصادی آنکشور از طریق پاکستان به خلیج فارس بوده روی این ملحوظ از طرح ساختن بندر گوادر با هزینه شش ملیارد دالر حمایت می نماید. از جانبی چین نگران نفوذ غرب بر اسلام گرایان مستقر در پاکستان و تحریک آنها علیه آنکشور می باشد.

بالمقابل پاکستان از یک طرف با بی ثباتی سیاسی و مشکلات اقتصادی مواجه بوده و از جانی هم با هند کشمکش دارد که برای رفع بحران کنونی و نیازمندی های اقتصادی و نظامی خویش، مناسبات با چین را حیاتی میداند.

قابل یادآوریست که ایالات متحده امریکا هند را متحد خویش در منطقه آسیای جنوبی دانسته و نسبت به پاکستان هند را ترجیح می دهد که پاکستان ضرورت دارد تا جای خالی امریکا را از این منظر نیز برای چین واگذارد.

Ashraf Ghani Meets with China President

کشور چین نیز در حال مبدل شدن به یکی از کشور های اقتصادی بوده و منحیث یکی از کشور های تولید کننده و صادر کننده جهان، ضرورت به مواد خام دارد تا برعلاوه حفظ بیلانس تولیدات و صادرات، آنرا گسترش دهد. ولی اختلافات اسلام آباد و کابل بر چگونگی این سرمایه گذاری سایه انداخته است. بناً چین علاقمند میانجی گیری جهت حل اختلافات میان دو کشور می باشد تا زمینه خوبتر سرمایه گذاری مساعد گردد.

از جانبی چین نگران گسترش افراط گرائی در منطقه پس از خروج نیروهای بین المللی به رهبری امریکا بوده روی این ملحوظ می خواهد تا در امر مبارزه با دهشت افگنی و روند گفتگوهای صلح با مخالفین مسلح؛ دولت افغانستان را همکاری نماید. پاکستان امید دارد تا با همکاری چین از یک طرف نفوذ هند (که از اهداف عمده پاکستان میباشد) را کم تر نماید و از طرف دیگر تجارت را با افغانستان توسعه دهد تا با بازارهای آسیای مرکزی راه بیابد.

دلیل تغیر در سیاست پاکستان؛

پاکستان قبل از انتخابات مدعی شده بود که با حکومت جدید افغانستان بیشتر در عرصه صلح همکاری خواهد کرد و در این اواخر از میانجیگری چین نیز استقبال نموده است. بدون شک بازیگران داخلی و دیگاه صاحبان قدرت یکی از عوامل تاثیر گذار در تدوین و اجرای سیاست خارجی کشور ها بوده و پاکستان از بدو تاسیس اش همواره احساس تهدید از جانب هند می نموده که امینت را در سیاست خارجی پاکستان اجتناب ناپذیر می نمود و نظامیان بعنوان تدوین کننده گان سیاست خارجی پاکستان نقش اساسی را عهده دار بوده است. و در مواقع فشار های بین المللی ویا مشکلات سیاسی و داخلی با اجرای اقدامات فرمایشی و سیاست های اعلامی از جانب حکومت ملکی در کوتاه مدت امتیازاتی را بدست آورده اند. با توجه به مشکلات بی ثباتی در داخل گروه های سیاسی پاکستان، کمبود انرژی برق و مشکلات اقتصادی ظاهراً حکومت نواز شریف را وادار به تغیر کوتاه مدت در سیاست های خویش در قبال افغانستان نموده است. در عین حال چون حکومت وحدت ملی در حال رای زنی ها در مورد ایجاد کابینه و مقامات ارشد حکومت می باشد ظاهراً می خواهد تا با اتخاذ نرمش در رفتار خویش، مهره های خویش را در نهاد های کلیدی حکومت افغانستان جای داده و به جانب افغانی در ازای همکاری در روند صلح کاهش نقش هند در افغانستان را مطالبه نماید تا فرصت بیشتر سرمایه گذاری ها را در قرارداد های کلان بدست آورد.

پاکستان از یک دهه بدین سو با مشکلات اقتصادی و کمبود انرژی مواجه می باشد که ایجاب سرمایه گذاری های کلان را می نماید که چنین برنامه در توان حکومت پاکستان موجود نمی باشد بناً با یک برنامه ریزی زیرکانه می خواهد از یک طرف به چین اطمینان دهد که طالبان و گروه های افراط گرائی به دلیل آنکه بالای آنها نفوذ دارد، به عنوان تهدید مطرح نیست و در برابر این کار می خواهد تا مشوق های اقتصادی بیشتر را از جانب چین بدست آورد.

به نظر میرسد چین نیز در این اواخر سیاست خود را تغیر داده است و به هیچ صورت نمی خواهد تا طالبان مجدداً در صحنۀ سیاسی افغانستان مثل گذشته ظاهر شوند. چین علاقمند است تا ابتکار مذاکره و میانجیگری میان حکومت افغانستان، دولت پاکستان و طالبان را روی دست گیرد و خواهان نشست منطقوی برای مذاکره صلح در افغانستان شده است که این نشانه علاقمندی آنکشور در قضایای افغانستان و توسعه روابط آن کشور با افغانستان است.

همکاری پاکستان در روند صلح

نقش کشورهای همسایه و منطقه در مذاکرات صلح با طالبان و تامین صلح در افغانستان حتمی است. برای تامین صلح باید به دخیل ساختن همه بازیگران منطقه و مهار ساختن تحرکات افراط گرائی که چالش به همه منطقه شده میتواند، کوشش شود. در این مورد فرصت خوبی وجود دارد تا افغانستان با استفاده از چین، پاکستان را زیر فشار قرار دهد تا سیاست خود را در قبال تروریزم را تغیر دهد و زمینه گفتگوهای صلح را میان حکومت افغانستان و طالبان مساعد گرداند.

چین در نشست کنفرانس وزرای قلب آسیا اظهار داشت که با هر دو جانب پاکستان و افغانستان همکاری و کمک لازمۀ خواهد نمود. بالمقابل سرتاج عزیز نیز حمایت خویش را از میانجی گیری چین اعلان نمود.

چین با توجه به روابطی که با ارتش پاکستان دارد، می تواند نقش مهمتری را در مقایسه با همکاران غربی افغانستان داشته باشد. بناً دولت افغانستان باید با دادن فرصت های خوب سرمایه گذاری چین در داخل افغانستان همکاری پاکستان را جلب نماید. در عین زمان باید در هماهنگی با متحدین بین المللی خویش منجلمه امریکا کفتگوهای چندین جانبه میان افغانستان، چین و پاکستان را فراهم سازد تا از این طریق راهی برای برای حل جنگ افغانستان دریافت گردد. حکومت ملکی پاکستان به رهبری نواز شریف با مشکلات اقتصادی فراوان مواجه است که با دخیل ساختن پاکستان در سرمایه گذاری ها در افغانستان نیز می تواند زمینه ساز گفتگو های سودمند بین دو کشور باشد.

8-5-احزاب و گروه هاي سياسي

جمهوری خلق چین (PRC) رسماً کشوری چندحزبی تحت رهبری حزب کمونیست چین در یک جبهه متحد مشابه جبهه‌های مردمی کشورهای اروپای شرقی دوره-کمونیستی نظیر جببهه ملی آلمان دموکراتیک است.

در چارچوب طرح یک کشور دو نظام، مناطق اجرایی ویژه هنگ کنگ و ماکائو با نظامی سیاسی متفاوت از سایر مناطق جمهوری خلق چین عمل می‌کنند. هم اکنون در دوی آنها نظامهای چند حزبی دارند.
هشت حزب ثبت شده کوچکتر تحت هدایت حزب کمونیست چین:
اتحادیه دمکراتیک خودگرانی تایوان
جامعه جیوسان
حزب ژی گونگ چین
حزب دمکراتیک کارگران و پیشه وران چینی
انجمن توسعه دمکراسی چین
انجمن ملی دموکراتیک ساختمان چین
اتحادیه دمکراتیک چین
کمیته انقلابی کومین تانگ8-6-قانون اساسي

جمهوری خلق چین یک کشور سوسیالیستی است، نظام سوسیالیسم،نظام اصلی جمهوری خلق چین می‌باشد.

چین از سال ۱۹۹۶ عضو پیمان امنیتی سازمان همکاری‌‌‌ شانگهای می‌باشد،این سازمان از دل رقابت قدرت‌های بزرگ برسر منطقه ژئوپلیتیک آسیای میانه ظهور کرد.

قانون اساسی

پس از تأسیس جمهوری خلق چین در اول اکتبر سال ۱۹۴۹، چهار قانون اساسی در سال‌های ۱۹۵۴، ۱۹۷۵، ۱۹۷۸ و ۱۹۸۲ جداگانه در جمهوری خلق چین تنظیم و صادر شد.

چهارمین قانون اساسی جمهوری خلق چین یعنی قانون اساسی فعلی در چهارم دسامبر سال 1982 در مجلس ملی نمایندگان خلق چین به تصویب رسیده و صادر شد.

این قانون ضمن ادامه و توسعه اصول اساسی قانون اساسی سال 1954، با توجه به جمع‌بندی تجربیات توسعه سوسیالیستی چین و جذب تجربیات بین‌المللی در این زمینه، یک قانون اصلی دارای ویژگی‌های چین و منطبق با نیاز ساختار مدرنیزاسیون سوسیالیستی چین محسوب می‌شود.

در این قانون به طور مشخص نظام‌های سیاسی و اقتصادی جمهوری خلق چین، حقوق و وظایف اتباع تأسیس ارگان‌های دولتی و چارچوب ماموریت و وظایف اصلی کشور در آینده قید شده‌ است.

ویژگی‌های اساسی این قانون ، تشخیص چهار اصل اساسی و رهنمود اساسی اصلاحات و درهای باز است، در این قانون قید شده‌ که مردم تمام ملت‌ها و سازمان‌های سراسر کشور باید طبق قانون اساسی فعالیت کرده و هیچ سازمان یا شخصی حق تخطی و نقض قانون اساسی و قوانین دیگر را ندارد.

این قانون به پنج بخش ، مقدمه، برنامه اساسی، حقوق و وظایف اساسی اتباع، ارگان‌های دولتی، پرچم ملی، نشانه ملی و پایتخت تقسیم شده و شامل ۴ فصل و ۱۳۸ ماده‌ است، چین پس از صدور این قانون چهار بار در آن تجدید نظر کرده‌ است.

مجلس ملی نمایندگان خلق

نظام مجلس ملی نمایندگان خلق، نظام اصلی سیاسی چین بوده و شکل سازمانی قدرت سیاسی جمهوری دموکراتیک خلق چین و نظام دولتی چین به شمار می‌رود. مجلس ملی نمایندگان خلق چین متفاوت با پارلمان نظام تفکیک و توازن سه قوا است.

مجلس ملی نمایندگان خلق چین بر اساس قانون اساسی به عنوان عالی‌ترین مرجع قدرت کشور تعیین شده‌ است، هر تبعه چینی از 18 سالگی حق انتخاب کردن و انتخاب شدن به عنوان نماینده مجلس ملی را دارد.

مجلس ملی نمایندگان خلق چین در حال حاضر 2987 نفر عضو دارد، نمایندگان مجلس در سطوح شهرستان‌ها و روستاها با انتخابات مستقیم برگزیده می‌شوند و نمایندگان سطوح بالاتر از طریق انتخابات غیر مستقیم انتخاب می‌شوند.

مجلس ملی نمایندگان خلق سراسری ، مرکب از نمایندگان منتخب استان‌ها، مناطق خودمختار، شهرهای تابع مرکز و ارتش است، دوره ماموریت مجلس ملی سطوح مختلف 5سال است و سالانه یک اجلاس عمومی برگزار می‌شود.

در اجلاس سالانه مجلس ملی نمایندگان خلق چین، نمایندگان ضمن استماع گزارش کار دولتی و گزارش‌های مهم دیگر، به بررسی و رسیدگی آنها پرداخته و قطعنامه‌های مربوط را به تصویب می‌رسانند.

در زمانی که کنفرانس تشکیل جلسه نمی‌دهد کمیسیون دائمی مجلس ملی نمایندگان خلق، ارگان دائمی مجلس ملی نمایندگان سطوح مختلف اختیارات محوله از سوی مجلس ملی را اجرا می‌کند.

برای نمونه قدرت کمیسیون دائمی مجلس ملی عبارت است از تشریح قانون اساسی، نظارت بر اجرای قانون اساسی، تنظیم و اصلاح قوانین به غیر از قوانین تنظیم شده توسط اجلاس عمومی مجلس ملی و مسئولیت‌پذیری در برابر مجلس ملی و تسلیم گزارش کار به مجلس ملی و غیره.

قدرت اساسی مجلس ملی شامل حق قانون‌گذاری، حق نظارت، حق تصمیم گیری درباره امور بزرگ ، نصب و عزل پرسنل است.

در چین تنظیم برنامه‌های توسعه اقتصاد ملی و اجتماعی راهبرد مهمی برای مساعدت به پیشرفت اجتماعی چین محسوب می‌شود، ولی این برنامه‌ها تنها در صورت تصویب در مجلس ملی نمایندگان خلق سراسری اعتبار حقوقی می‌گیرد.

در قانون چین قید شده‌ که رهبران عمده چین از جمله رییس جمهور و رییس کمیته دائمی مجلس ملی باید به مجلس ملی نمایندگان خلق معرفی و از طریق انتخاب برگزیده شوند.

نخست‌وزیر شورای دولتی و وزیران وزارت‌های مختلف نیز باید به مجلس ملی نمایندگان خلق معرفی و سپس منصوب شوند، مجلس ملی نمایندگاه خلق سراسری نیز می‌تواند از طریق تشریفات طرح پیشنهادی عزل رهبران منتخب و تعیین شده از جمله رییس کمیته دائمی مجلس ملی نمایندگان سراسری، رییس جمهور و نخست وزیر را عنوان کنند.


نظام همکاری چندحزبی و مشورت سیاسی

نظام همکاری چند حزبی و مشورت سیاسی به رهبری حزب کمونیست چین نظام سیاسی اصلی چین محسوب می‌شود، چین کشوری چند حزبی است.

به غیر از حزب کمونیست، 8 حزب دموکراتیک در این کشور وجود دارد که قبل از ایجاد جمهوری خلق چین به وجود آمده و در زمینه سیاسی طرفدار رهبری حزب کمونیست است و این انتخاب تاریخی را آنان در جریان همکاری طولانی و مبارزات مشترک به اتفاق حزب کمونیست چین انجام داده‌اند.

حزب کمونیست چین و دیگر احزاب دموکراتیک باید طبق قانون اساسی فعالیت کنند، احزاب دموکراتیک از لحاظ سازماندهی مستقل بوده و از آزادی سیاسی، استقلال تشکیلاتی برابری حقوقی در چهارچوب مقررات در قانون اساسی بهرمند هستند.

رهنمود اساسی همکاری حزب کمونیست چین با احزاب دموکراتیک دیگر همزیستی دراز مدت، نظارت متقابل، نشان صداقت و شفافیت متقابل و مشارکت در افتخارات و مشکلات یکدیگر است.

احزاب و گروه‌های دموکراتیک چین احزاب اپوزاسیون و یا حزب مخالف نیست، بلکه احزابی هستند که در امور سیاسی و دولتی مشارکت دارند.
مضامین اساسی مشارکت احزاب و گروه‌های دموکراتیک در امور سیاسی و دولتی عبارت است از مشارکت در مشورت‌های مرتبط با رهنمودهای مهم کشور و نامزدهای رهبری کشور، شرکت در مدیریت امور کشور و اجرای سیاست‌ها، قوانین و مقرارت کشور.

حزب کمونیست چین پیش از اتخاذ تدابیر بزرگ و تصمیم‌گیری درباره امور مهم و بزرگ مربوط به امور ملی و زندگی مردم ضمن مشورت گسترده با احزاب دموکراتیک و شخصیت‌های بی‌طرف نظریات و پیشنهادهای آنان را استماع می‌کند و بعد تصمیم می‌گیرد.

احزاب دموکراتیک و شخصیت‌های غیر حزبی در مجلس ملی نمایندگان خلق و کمیته دائمی این مجلس، کمیسیون ویژه دائمی در محلس، نمایندگانی دارند تا به این شکل بتوانند بهتر در رایزنی‌های سیاسی مشارکت کرده و نقش نظارتی خود را به خوبی ایفا کنند.

این احزاب در کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین نیز ایفای نقش می‌کنند و اعضای خود را برای کادر رهبری و ارگان‌های دادگستری سطوح مختلف نامزد می‌کنند.


اشکال عمده همکاری چند حزبی و مشورت سیاسی به شرح زیر است:

1. کنفرانس مشورت سیاسی خلق، کنفرانس مشورت سیاسی خلق محل مهم مشارکت احزاب دموکراتیک، گروه‌های مردمی و نمایندگان محافل مختلف در امور سیاسی و دولتی و مشورت و بررسی آن محسوب می‌شود.

2. نشست‌های کمیته مرکزی حزب کمونیست و کمیته حزبی مناطق مختلف. در این نشست‌ها ضمن اطلاع رسانی درباره مهم‌ترین مسائل درباره رهنمودها و سیاستهای مهم، نامزدهای رهبری دولت کشور و دولتهای محلی، نمایندگان مجلس ملی و اعضای کنفرانس مشورت سیاسی خلق با احزاب دموکراتیک مشورت می‌شود تا نظرات و پیشنهادهای آنان را استماع گردد.

3. مشارکت نمایندگان احزاب دموکراتیک به عنوان نمایندگان مردم در مجالس سطوح مختلف نمایندگان خلق در امور سیاسی و دولتی و ایفای نقش نظارتی.

4. اعضای احزاب دموکراتیک به پستهای رهبری شورای دولتی و وزارتها و دولت‌های بالاتر از شهرستان‌ها و ادارات مربوطه معرفی می‌شوند.

5. اعضای احزاب دموکراتیک واجد شرایط ، به عنوان رهبران ادارات دادستانی و دادرسی معرفی می‌شوند.8-7-عضويت در سازمان هاي بين المللي


8-8-دمکراسي و حقوق بشر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در تاریخ 1 نوامبر 1991، دفتر اطلاعات شورای دولتی چین اولین گزارش با عنوان "پیشرفت وضعیت حقوق بشر در چین" را منتشر کرد. این سند شامل 1 مقدمه و 10 بخش بود که به طور عمده به موضوعات اساسی چین و سیاست این کشور در مسائل مربوط به حقوق بشر می پرداخت. هدف عمده دولتمردان چین از تهیه و انتشار چنین گزارشی در سطح بین المللی و بطور سالانه آن است که به درک صحیح و جامع جامعه بین المللی از وضعیت حقوق بشر در چین کمک کنند. آخرین گزارش دولت چین در خصوص روندهای جاری و پیشرفت های حقوق بشری در این کشور در تاریخ 26 مه 2014 (5 خرداد 1393) انتشار یافت که به موضوعاتی از جمله: " حق پیشرفت، حق امنیت اجتماعی، حقوق دموکراتیک، حق آزادی بیان، حقوق فردی، حقوق اقلیت های قومی، حقوق افراد معلول و کم توان، حق داشتن محیط زیست سالم، تبادلات و همکاری های خارجی در زمینه حقوق بشر" می پردازد. گزارش پیشرفت حقوق بشر در چین در سال 2013 تصریح می کند که در موضوعاتی چون برجسته سازی عدالت اجتماعی، عدالت و آزادی بیان پیشرفت های قابل توجهی حاصل شده است. برابر این گزارش، حزب کمونیست و دولت چین بر اساس شرایط و واقعیت های حاکم در کشور چین و با هدف ترویج عدالت اجتماعی، عدالت و رفاه مردم، انجام اصلاحات جامع و عمیق تر، ترویج تعهدات مختلف در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حفاظت از حقوق مردم، نسبت به مشارکت و رشد برابر آحاد ملت اقداماتی را انجام داده اند. در ذیل خلاصه ای از این گزارش 50 صفحه ای می آید:

1. حق پیشرفت: سطح زندگی مردم به طور پیوسته در سال 2013 افزایش یافته است. به عنوان مثال دولت چین به طور مداوم ظاهر شهری و روستایی ساکنان، غذا، مسکن، و شرایط حمل و نقل را بهبود می بخشد.

2. حق امنیت اجتماعی: بر اساس این گزارش اگر چه چین بسیار توسعه یافته نیست، ولی این کشور در صدد برقراری یک سیستم امنیت اجتماعی وسیع که بزرگترین نمونه در جهان و مناسب با شرایط اجتماعی چین در حال حاضر باشد، است. این گزارش تأکید دارد: "ساکنان روستایی و شهری، به ویژه مردم در شرایط بد و تنگنا می توانند عزتمندانه شرایط اولیه زندگی خود را بهبود ببخشند."

3. حقوق دموکراتیک: دولت چین برنامه ها و سیاست هایی را برنامه ریزی و اجراء نموده است تا سطح دموکراسی و نظام حقوقی را در این کشور بیشتر تقویت کند. به همین منظور برای اولین بار در طول تاریخ چین، تمام مردم شهری و روستایی این کشور در انتخابات نمایندگان کنگره ملی خلق چین در سال 2013 شرکت کردند. این به نوبه خود یک گام مهم در افزایش حضور مردم و مشارکت آنان در فرآیند سیاسی این کشور محسوب می گردد. این اقدام یک گام مهم به جلو در ایجاد یک دولت پاک و محدود شدن استفاده از قدرت و سرکوب فساد حاکمیتی محسوب می شود.

4. حق آزادی بیان: چین به طور مداوم سیاست گزاری های دموکراسی مشورتی و ترویج آزادی بیان که از جمله مهمترین اصول دموکراسی عمومی است را به اجراء گذارده است. شهروندان چینی در حال حاضر برای تحقق حقوق دموکراتیک خود راه های زیادی در پیش رو دارند که با توجه به قانون می توانند هرکدام از آن ها را اعمال نمایند. با این اقدامات قانونی، زندگی سیاسی در کشور دموکراتیک تر شده است. دولت چین ظرفیت به روز رسانی سیستم حاکمیت خود را در طول سال 2013 افزایش داده است. به روز رسانی سیستم حاکمیتی موجب تضمین اعمال قدرت مبتنی بر روش مندی کامل، کار شفاف تر دولت و آزادی های عمومی بیان بیشتر می شود.

5. حقوق فردی: در کشور چین سیستم های بازآموزی از طریق کار لغو شده است و سیاست های متعدد برای جلوگیری از اخاذی، اعترافات تحت شکنجه، جلوگیری از شکایت های ناعادلانه و اشتباه به تصویب رسید. دولت چین تلاش های زیادی در راستای تضمین سلامت غذا و دارو به منظور حفاظت بهتر از حقوق شهروندان، زندگی، سلامت و آزادی های فردی انجام داده است. بر اساس این گزارش، استفاده و دسترسی به اینترنت "به طور چشمگیری" گسترش یافته و از این طریق فضای آزادی بیان در کشور چین بازتر شده است. "در چین اینترنت به یکی از کانال های مهم برای عموم مردم برای بیان افکار خود تبدیل شده است." شهروندان چینی بیش از 250 میلیون پیام میکروبلاگ و بیش از 20 میلیارد We Chat و دیگر پیام های فوری و روزانه در فضای مجازی انتشار می دهند.

6. حقوق اقلیت های قومی: سیاست ها و اقدامات دولت نسبت به ارائه سیاست های ترجیحی برای اقلیت های قومی همچنان ادامه دارد و جامعه جهانی مطمئن باشد که آنها (اقلیت های قومی، زبانی و نژادی) می توانند از حقوق خویش براساس قانون متمتع شوند. دولت چین تعهدات حمایت از حقوق اجتماعی، اقتصادی و انسانی در مناطق مسکونی مختلف اقلیت های قومی، از جمله مناطق خود مختار سین کیانگ، اویغور و تبت را در اولویت برنامه و سیاست های اجرایی خود قرار داده است.

7. حقوق افراد معلول و کم توان: چین در تلاش برای بهبود بخشیدن به شرایط زندگی معلولان و ناتوانان جسمی وارد مرحله جدیدی شده است. سیاست ها در جهت حفاظت از حقوق افراد معلول و کم توان جسمی و ارتقای سیستم خدمات اجتماعی برای مشارکت در زندگی اجتماعی آنان به طور برابر با افراد سالم طراحی و اجراء شده است.

8. حق داشتن محیط زیست سالم: دولت چین سیاست هایی در راستای پیشرفت های زیست محیطی، افزایش درآمدهای مالی، حفاظت از محیط زیست، مجازات جرایم زیست محیطی، را تصویب و به اجراء گذارده است. هدف از انجام این مهم تلاش برای ساختن چینی زیبا در جهان می باشد. تلاش برای ایجاد "چین زیبا" برنامه ای است که در این کشور برای بهره مندی از محیط زیست و دفاع از آن در مقابل مخاطرات انجام می گیرد. در این رابطه دولت چین 338300000000 یوان در سال 2013 با نرخ رشد 14.2 درصد سالانه برای صرفه جویی در مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست اختصاص داده است.

9. تبادلات و همکاری های خارجی در زمینه حقوق بشر: پیشرفت های چین در عمل به تعهدات حقوق بشر به نحوی انجام شده است که همه جهان می توانند آن را به راحتی مشاهده نمایند و هر ناظر بی طرف و منطقی می تواند نتیجه گیری عادلانه ای از وضعیت موجود داشته باشد. در عین حال، کشور چین هنوز یک کشور در حال توسعه بزرگ با مشکلات آشکار از توسعه نامتوازن، ناهماهنگ و غیر قابل تحمل محسوب می شود. بنابراین، تلاش های بیشتری مورد نیاز است تا این کشور را به استانداردهای بالاتری برای محافظت از حقوق بشر برساند. البته نبایستی از ارتباطات و تجربیات دیگر کشورها در این زمینه نیز غافل ماند. دولت چین در نظر دارد تا میزان ارتباطات بین المللی خود را در زمینه حقوق بشر و ارتقای کیفیت آن افزایش دهد. البته در مورد چین و شرایط اجتماعی آن، این مطلب ثابت شده است که تنها با پیوستن به مسیر سوسیالیستی با ویژگی های چینی می توان تعهدات حقوق بشر و روند توسعه را هرچه سریعتر و بهتر پیمود تا توسعه جامع تر برای مردم چین محقق گردد.

8-9-مراکز سياسي

8-10-وقايع مهم سياسي

8-11-تقسيمات کشوري(استان ها,ايالات ,شهر ها)

استان ها:

یون‌نان
هونان
هوبئی
هبئی
هیلونگ‌جیانگ
هنان
هاینان
لیائونینگ
گوانگ‌دونگ
گوئیژو
گانسو
فوجیان
شاندونگ
شانشی
شاآنشی
سیچوآن
چجیانگ
چینگهای
جی‌لین
جیانگشی
جیانگسو
آن‌هوئی

ايالات:

شهر ها:

هفئی
نانجینگ
نانچانگ
چانگچون
شی نینگ
هانگژو
چنگدو
شی‌آن
تائی‌یوان
جینان
فوژو
لانژو
گوئیانگ
گوانگ‌ژو
شن‌یانگ
هائیکو
ژنگ ژو
هاربین
شیجیاژوانگ
ووهان
چانگشا
کون‌مینگ

8-12-مناطق خود مختار

تبت
سین‌کیانگ
گوانگشی
مغولستان داخلی
منطقه خودمختار تبت
نینگ‌شیا
سین‌کیانگ
گوانگشی
نینگ‌شیا

8-13-پايتخت,مراکز سياسي

پايتخت:
پکن

مراکز سياسي:

8-14-سفارت خانه ها(سفارت ديگر کشور ها)

آدرس و شماره تلفن سفارت چین در تهران
سفارت در تهران سفارت چین (China)
آدرس خیابان پاسداران- چهارراه فرمانیه- خیابان نارنجستان هفتم- پلاک ۳۲
تلفن ۱-۲۲۲۹۱۲۴۰، ۲۲۸۱۶۶۰۰
فکس ‏۲۲۲۹۰۶۹۰‏

8-15-جنگ داخلي

جنگ داخلی چین (یا جنگ داخلی کمونیست‌ها و ناسیونالیست‌ها) تخاصمی نظامی در کشور چین بین کومینتانگ (جبههٔ ناسیونالیست‌های چین) و حزب کمونیست چین بود. این جنگ در ۱۹۲۶ با تصفیهٔ جبههٔ متحد کومینتانگ از اعضای چپ و کمونیست توسط رهبر وقت کومینتانگ، چیانگ کای شک، آغاز شد و در ۱۹۴۹ با پایان غیررسمی تخاصمات نظامی پایان یافت. در نتیجه کمونیست‌ها کنترل بخش قاره‌ای چین را به دست گرفتند و ناسیونالیست‌ها به مناطق کوچکی در تایوان، پنگ‌هو و جزایر فوجیان عقب‌نشینی کردند.

ریشه‌های جنگ

حدود سال ۱۸۵۰ که چین در جنگ تریاک از انگلیسی‌ها شکست خورد و ابهت و عظمت چین تا یکصد سال در هم شکست ملکه تسوشی (در بعضی منابع او را با لقبش: داوگار یا داونجر خطاب کرده‌اند) حدود ۱۰ سال بعد به دربار امپراتوری منچو چینگ راه یافت و شرایطی فراهم آورد که همسرش به شرابخواری دچار شده و مریض بشود و کم‌کم بمیرد آنگاه پسر خود را به این درد مبتلا کرد تا به جای او عنوان نایب‌السلطنه را به خود اختصاص داده و بر چین حکمرانی کند اما در زمان حکومت او چین به بدبختی‌های عظیمی دچار شد و دو امپراتور بعدی نیز به همین سرنوشت مبتلا شدند (مجموعاً سه امپراتور به دست او بدبخت شدند).

در سال ۱۹۰۰ شورش بوکسورها نخست با همکاری ملکه به پیروزی‌هایی دست یافت ولی از آنجایی که دول خارجی در چین نیروی نظامی داشتند پکن را تهدید کرده و ملکه دست از حمایت از آنان برداشت تا سرکوب شدند. سال ۱۹۰۷ ملکه قبل از مرگ خود امپراتور را با سم کشت و دو روز قبل از مرگ خود پسر بچه‌ای از تبار منچو چینگ (برادر زاده امپراتور قبلی) که ۵ سال بیشتر نداشت را به جای خود گماشت نام این پسر بچه نگون‌بخت: «آیسین جیرو پویی» بود کسی که تنها نام امپراتور را با خود داشت و تا آخر عمر چیزی جز بدی از این نامش ندید.

در این گیر و دار یک روشنفکر به نام دکتر سون یات سن با همراهی تعدادی از وطن پرستان چینی حکومت امپراتوری را ساقط و حکومت جمهوری ایجاد کرد و حزب گومین دانگ (جبههٔ ملی) را پایه‌گذاری کرد اما حکومتی که او پایه‌گذاری‌اش را کرد بیشتر به یک حکومت ملوک الطوایفی شباهت داشت چون خودش در شانگهای، یوان شی کای در پکن، و چیانگ کای شک در کانتون (گوانگ ژو فعلی) عنوان ریاست جمهوری را یدک می‌کشیدند و جالب اینکه همگی یکدیگر را به رسمیت می‌شناختند! ژنرالهای چین نیز اختیارات کامل داشتند و در داخل چین به این سوی و آن سوی لشکر می‌کشیدند.
به قدرت رسیدن چیانگ کای شک

در این گیر و دار یوان شی کای و سون یات سن فوت کردند و عرصه برای تاخت و تازهای چیانگ کای شک آماده شد. او اعلام کرد که از این روز رهبری حزب گومین دانگ را بر عهده دارد و تلاش برای به دست گرفتن حکومت را آغاز کرد. گومین دانگ دولت رسمی محسوب می‌شد ولی کنترل کامل کشور را در دست نداشت در این هنگام که کمونیست‌ها و حزب گومین دانگ درگیر بودند کروه اول از شوروی درخواست کمک کرد ولی شوروی اعلام کرد که تنها در صورتی به کمونیست‌ها کمک می‌کند که با گومین دانگ متحد شوند! مائو به این درخواست آنها تن در داد و کمونیست‌ها عنوان جناح چپ حزب گومین دانگ را به خود اختصاص دادند ولی کمک‌ها به ملی‌ها ارسال می‌شد و به دست نیروهای کمونیست نمی‌رسید.

در این هنگام جناح راست ملی‌ها که خود به دو جناح در درون تقسیم شده بود در داخل توسط جناح راست داخلی دچار تصفیه‌ای خونین شد و جرم آن را به گردن کمونیست‌ها انداختند و در هر شهری که توسط ملی‌ها تصرف می‌شد نخستین کسانی که دستگیر و تیر باران می‌شدند کمونیستها بودند!!!! کمونیستها به خاطر حفظ اتحاد نتوانستند از شورش کارگری هنگ کنگ که علیه خارجی‌ها اتفاق افتاده بود حمایت کنند.

8-16-اختلافات مرزي

چین تمام تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و علاوه بر این با چندین کشور دیگر نیز مناقشات مرزی قدیمی دارد. آنها از دهه ۱۹۹۰ تلاش‌هایی را برای حل این منازعات قدیمی از طریق مذاکرات انجام داده‌است. نوار مرزی چین و هند که در کوه‌های هیمالیا قرار دارد مورد اختلاف دو کشور است و یکی از مهمترین اختلافات در مورد مرز دو کشور در ناحیه کشمیر است. دو کشور در دهه ۱۹۶۰ بر سر منطقه اقصای چین با هم وارد جنگ شدند که جنگ با موفقیت چین به پایان رسید و آنها بیشتر این منطقه وسیع کوهستانی را به تصرف درآوردند. اقصای چین در شمال کشمیر منطقه‌ای خالی از سکنه است اما بهترین راه ارتباطی بین تبت و سین کیانگ محسوب می‌شود. چین با بوتان نیز اختلاف مرزی دارد و دو کشور هنوز نتوانسته‌اند مرز خود را مشخص کنند.
چینی‌ها همچنین در مورد حکومت بر جزایر متعدد واقع در سواحل شرقی و جنوبی با کشورهای مختلفی از جمله ژاپن، تایوان، فیلیپین و ویتنام اختلاف دارند. چین اختلافات مرزی مهمی نیز با اتحاد جماهیر شوروی داشت که حتی به جنگ کوتاهی در سال ۱۹۶۹ منجر شد. اما پس از دهه ۱۹۹۰ بیشتر این اختلافات با امضای معاهدات مرزی با کشورهای بازمانده از فروپاشی شوروی حل‌ و فصل شده‌است

8-17-گروه هاي مسلح داخلي(گرروه هاي شبح نظامي)

8-18-گروه ها و احزاب مخالف دولت(گروه هاي سياسي يا شبه نظامي)

9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح

ارتش آزادی‌بخش خلق (به چینی: 中国人民解放军) ارتش ملی جمهوری خلق چین است که در ۱ اوت ۱۹۲۷ همزمان با قیام نانچانگ با نام «ارتش سرخ کارگران و دهقانان چینی» تشکیل شد و در سال ۱۹۴۹ با فتح سرزمین اصلی چین به حکومت جمهوری چین بر این سرزمین پایان داد.ارتش ازادی بخش خلق چین از لحاظ تجهیزات بعداز ارتش ایالات متحده امریکا و نیروهای مسلح روسیه سومین ارتش قدرتمند در جهان است و از لحاظ تعداد پرسنل و نیروهای نظامی در مکان اول قرار دارد.

ارتش آزادی‌بخش خلق از چهار بخش؛ نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی و سپاه پشتیبان توپخانه، تشکیل می‌شود. هرچند در قوانین چین خدمت سربازی اجباری است اما این قانون با توجه به تعداد زیاد داوطلبان فعالیت در ارتش هیچگاه اجرا نشده است.


جنگ‌ها

در سال ۱۹۵۹ میلادی، ارتش آزادی‌بخش خلق با نهضت مقاومت تبت، وارد «جنگی نابرابر» شد و در ۱۰ مارس ۱۹۵۹ مقاومت لهاسا را در هم شکست و تبت را به اشغال نظامی جمهوری خلق چین درآورد.
توان نظامی
ارتش آزادی‌بخش خلق، در سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱٬۳۲۰ فروند جنگنده، ۹ زیردریایی هسته‌ای، ۲۷ ناوشکن و ۲۴۰ کلاهک هسته‌ای داشته‌است.


9-1-نيروها و سازمان هاي دولتي


شورای دولتی و وزارتخانه های آن

  
شورای دولتی

شورای دولتی چین که همان دولت مرکزی خلق می باشد ، عالی ترین ارگان اداری کشور است که ضمن اجرای قوانین تنظیم شده و قطعنامه های مصوبه توسط مجلس ملی نمایندگان خلق چین و کمیته دائمی ، در قبال مجلس ملی نمایندگان خلق و کمیته دائمی پاسخگو بوده و فعالیتهای خود را برای انان گزارش می کند. شورای دولتی حق دارد در چهارچوب اختیارات خود تدابیر و مقررات اداری را تنظیم و تصمیمات و دستورهایی را صادر می کند. شورای دولتی مرکب از نخست وزیر ، معاونین نخست وزیر ، اعضای شورای دولتی ، وزیران ، رییسان کمیسیونها ، رییس اداره آمار و دبیر کل است. نخست وزیر فعلی شورای دولتی چین " ون جیا بائو " است. اکنون شواری دولتی چین دارای 28 اداره می باشد ازجمله وزارت خارجه ، وزارت دفاع، کمیسیون ملی توسعه اصلاحات ، وزارت آموزش و پرورش ، وزارت علوم وفنون ، کمیسیون علوم و فنون و صنایع دفاعی ، کمیسیون ملی امور ملیتها ، وزارت امنیت عمومی ، وزارت امنیت ملی ، وزارت نظارت ، وزارت امور مدنی ، وزارت قضایی ، وزارت امور پرسنل ، وزرات کار و تامین اجتماعی ، وزارت راه آهن ، وزارت راه و ترابری ، وزارت منابع زمینی ، وزارت سازندگی ،وزارت اطلاع رسانی ، وزارت آبیاری ، وزارت فرهنگ ، وزارت بهداشت ، وزارت کشاورزی ، وزارت بازرگانی ، کمیسیون ملی جمعیت و تنظیم خانواده ، بانک خلق و اداره رسیدگی و ممیزی .

وزارت خارجه

وزارت خارجه ارگان اجرایی شورای دولتی و مسئول اجرای سیاست های خارجی کشور و کارهای خارجی روزمره است. وزارت خارجه به نمایندگی از طرف کشور و دولت امورخارجی را اداره می کند که شامل صدور سیاستهای خارجی و تصمیمات دولت ، صدور اسناد و بیانیه های خارجی ، مسئول مذاکرات خارجی ، امضای اسناد خارجی از جمله پیمانها و توافقنامه ها ، شرکت در اجلاسهای بین المللی سازمان ملل و بین دولتها و فعالیتهای سازمان های بین المللی ایجاد سفارت و کنسولگری و ارگانهای نمایندگی در خارج از کشور ، مدیریت کارمندان مقیم خارج از کشور ، راهنمایی ، سازماندهی و هماهنگی ارگانهای امورخارجی وابسته به وزارتخانه های شورای دولتی و فعالیتهای خارجی استانها مناطقرخودمختار ، شهرهای تابع مرکز ، مسئول پرورش کادرهای امور خارجی و مدیریت بر آنها است.

وزیر خارجه فعلی چین " لی جائو شینگ" است .

کمیسیون ملی توسعه واصلاحات

وظایف عمده این کمیسیون تنظیم و تشکل در اجرای راهبرد، برنامه میان مدت و دراز مدت و طرح سالانه توسعه اقتصاد ملی و اجتماعی ، تحقیق و تحلیل وضعیت اقتصادی داخلی و خارجی و وضعیت توسعه آن ، پیش بینی و هشدار اقتصاد کلان تحقیق و بررسی مسائل مهم مربوط به امنیت اقتصاد ملی ، طرح پیشنهادهایی در مورد سیستهای کنترل کلان هماهنگی جامع توسعه اقتصادی و اجتماعی ، برنامه ریزی پروژه های مهم و تنظیم نیروی مولده ،برنامه ریزی برای وجوه سازندگی مربوط به دارایی کشور ، راهنمایی و نظارت بر استفاده از وجوه سازندگی وام های خارجی ، هدایت و نظارت بر استفاده از وامهای سیاسی ، هدایت استفاده ازسرمایه مردمی در سرمایه گذاری دراموال غیرمنقول ، تحقیق وطرح اهداف راهبردی و سیاست استفاده از سرمایه های خارجی و سرمایه گذاری در خارج ، برنامه ریزی پروژه های سازندگی با وجوه اختصاصی دولتی ، اجرای پروژه های مهم و بزرگ ، پروژه های بزرگ با سرمایه گذاری خارجی، پروژه های عمرانی منابع خارجی و پروژه های سرمایه گذاری با ارز زیاد ، تنظیم مقررات اداری مربوط به توسعه اقتصاد ملی و اجتماعی ، اصلاحات نظام اقتصادی و درهای باز ، مشارکت در تدوین پیشنویس و اجرای قوانین و مقررات اداری مربوطه و غیره.

رییس فعلی کمیسیون توسعه و اصلاحات کشور " ما کایی " است.

وزارت بازرگانی

وزارت بازرگانی چین مارس سال 2003 رسما تاسیس شد. وظایف عمده این وزارت تنظیم راهبرد توسعه ، رهنمود ، سیاست تجارت داخلی و خارجی و همکاری بین المللی اقتصادی ،پیش نویس قوانین و مقررات قانونی مربوط به بازرگانی داخلی و خارجی ، همکاری بین المللی اقتصادی و سرمایه گذاری تحارت خارجی و تنظیم برنامه توسعه تجارت داخلی ، تحقیق و طرح پیشنهاد درباره نظام گردش ، تنظیم و توسعه بازارهای شهری وروستایی ، تحقیق و تنظیم سیاستهای جعت استاندارد کردن حرکت بازار ، نظم و ترتیب در گردش درهم شکستن انحصار بازار و محاصره منطقه ای ، ایجاد سیستم بازاری سالم ، واحد ، باز و منظم ، نظارت و تحلیل حرکت بازار و وضعیت عرضه و تقاضا ، سازماندهی و اجرای کنترل بر بازار اجناس مهم مصرفی و سیستم گردش و مدیریت وسایل تولیدی مهم ، تحقیق و تنظیم روشهای مدیریت فراوردهای صادراتی و وارداتی و فهرست فراورده های وارداتی وصادراتی ، سازماندهی و اجرای برنامه سهمیه واردات وصادرات ، تضمین سهمیه و صدور اجازنامه تنظیم و اجرای سیاست مناقصه سهمیه فراورده های وارداتی وصادراتی ، مسئول سازماندهی و هماهنگی ضد دامپینگ ، ضد یارانه ، ضد تدابیر کمکی و کارهای دیگر مربوط به تجارت برابر و پایاپایی وارداتی و صادراتی ، ایجاد نظام پیش اخطار تجارت برابر و پایاپایی وارداتی وصادراتی ، بررسی خسارات صنعتی ، هدایت و هماهنگی درباره مقابله با پرونده های ضد دامپینگ ضد یارانه و تدابیر کمکی کشورهای خارجی در مورد کالاهای صادراتی چین و کارهای مربوط آن می شود

9-2-نيرو ها و سازمان هاي امنيتي

9-3-جنگ افزار ها


9-4-جنگنده,بمب افکن و رهگير,بالگرد,هواپيما هاي ترابري

جنگنده:

رسانه های بین المللی در طول ماه های اخیر گزارش هایی مبنی بر تلاش چین برای فروش بیشتر این نوع جنگنده به برخی کشورها در آسیا و آفریقا نوشته اند. بنا به گزارش‌ها پاکستان معامله‌ای را با چین برای خرید 36 فروند جنگنده جی -10 مدل ای در سال 2009 میلادی انجام داده بود.

رسانه های فوق عمدتا اشاره نکرده اند که در صورت صحت این خبر، جنگنده هایی اهدایی به ایران از مدل ای این جنگنده ها است یا مدل بی. سایت دبکا فابل قاطعانه اظهار داشته که جنگنده ها از مدل بی هستند که نوع پیشرفته تر این جنگنده ها می باشد.

گفته می شود که جنگنده های جی-10 قابلیتی مشابه جنگنده های اف-16 آمریکا و رافائل فرانسه دارند. سایت دبکا فایل در ادامه به ویژگی‌های این نوع از جنگنده‌ها اشاره کرده و می‌نویسد: «چنگ دو جی 10 جنگنده‌ای تک موتوره است که برای اولین بار توسط نیروی هوایی چین در سال 2004 میلادی مورد استفاده قرار گرفت و قابل مقایسه با جنگنده اف-16 امریکا است. این جنگنده معایب متعددی دارد از جمله آن که در اواخر دهه 90 میلادی و در زمان طراحی اولیه آن مشخص شد که دارای نقص در سیستم سوخت است.»

شماری از آگاهان نظامی بر این باورند که جنگنده جی-10 مدلی از طرح های جنگنده لاوی است که در دهه هشتاد آمریکا و اسرائیل مشترکا پیگیری می نمودند اما پس از مدتی طرح فوق را رها نمودند. برخی گزارش ها در طول چندین سال گذشته حاکیست اسرائیل نقشه اولیه هواپیماهای لاوی را بر خلاف میل آمریکا، به چین فروخته است.

به نوشته ی دبکا فایل هم اکنون دست کم ده فروند از جنگنده های مدل بی آن در حال حاضر در خدمت نیروی هوایی ارتش چین هستند و قرار است این میزان تا پایان سال جاری میلادی به 24 فروند برسد. گفته می شود این هواپیماها حدود سه هزار کیلومتر یعنی خیلی بیشتر از برد پروازی هواپیماهای جت کنونی ایران ، برد دارند.

این نخستین بار نیست که شایعات متعددی درباره علاقمندی ایران به خرید جت های جی - 10 از چین منتشر می شود. به عنوان مثال در سال 2007 رسانه های دولتی روسیه اعلام کردند «‌ نمایندگان شرکت صنعتی تولید هواپیمای ایران اعلام کرده اند که چین در طول سال های 2008 تا 2010 در مجموع 24 فروند جت به ایران می فروشد.»‌ ولی مقامات چینی بعدها این گزارش ها را تکذیب کردند. خبر فوق در حالی منتشر شده است که ایران در تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد قرار دارد. برپایه توافق هسته‌ای اخیر میان ایران و گروه 1+5، تحریم‌های تسلیحاتی ایران تا 5 سال دیگر ادامه خواهد یافت در حالی که تحریم موشک‌های بالستیک تا 8 سال دیگر برقرار خواهد بود.

بمب افکن و رهگير:


اولين بمب افكن مدرن استراتژيك چين

اولين بمب افكن مدرن استراتژيك چينچين به طوررسمي اعلام كرد كه ورود به خدمت بمب افكن H-6K در خلال برگزاري جشنهاي شصتمين سالگرد تاسيس جمهوري خلق چين انجام پذيرفته اما اين بمب افكن در اواخر 2006 و اوايل 2007 به همراه عكس در وب سايتهاي چيني و برخي منابع open source قابل رويت بود. H-6K به شدت تحت تاثير خبري ديگر جنگنده هاي خبرساز چيني مانند FC-1، J-10 و J-11 قرارداشته و يكي از عللي كه اطلاعات در باره اين بمب افكن كم ميباشد همين مورد است. براي يگان بمب افكن استراتژيك نيروي هوائي چين H-6K به همان اندازه مهم ميباشد كه براي يگان تاكتيكي چين J-10، J-11 و Su-27.

در حقيقت H-6K اولين بمب افكن استراتژيك به معناي واقعي چين با مشخصات هواپيماهاي جديد و امروزي بوده و داراي بدنه تغيير يافته، موتور جديد،‌ آويونيك بهتر و برد افزايش يافته ميباشد. H-6K همچنين اولين بمب افكن چيني است كه قادر به حمل موشك هاي كروز چيني برد بلند مدرن كه قادر به شليك خارج از برد دفاع هوائي دشمن مي باشد است. H-6K برگرفته از مدل H-6 كه خود نمونه چيني Tu-16 Badger ميباشد مشتق شده است. چين از دهه 70 تا اوايل دهه90 تغييرات زيادي در مدل قديمي H-6 از جمله بر روي ناوبري و سيستمهاي مخابراتي و هدفگيري اعمال كرده بود. چين همچنين مدل دريائي به نام H-6D كه قادر به حمل موشكهاي ضد كشتي بود را ساخت اما تلاش براي ساخت مدل H-6I با موتورهاي جديد ناكام ماند.

در دهه 90 نيروي هوائي چين آشكارا با بحران مواجه بود. H-6 فقط در صورت حمل موشكهاي ضد كشتي بمب افكن معقولي به نظر ميرسيد ، در حاليكه مدل مورد استفاده نيروي هوائي چين فقط قادر به پرتاب بمبهاي سقوط آزاد بوده و در اين صورت احتمال نفوذ به شبكه پدافند هوائي دشمن به حداقل ميرسيد. تمام مدلهاي H-6 از فقدان برد مناسب در رنج بودند . برخي از تحليلگران نظامي چيني در دهه 90 بر اين باور بودند كه پس از دريافت جنگنده هاي Su-30 با قابليت سوختگيري هوائي ديگر هيچ نيازي به نگهداري بمب افكنهاي H-6 نميباشد. مدل H-6H كه در اواخر دهه 90 آشكار شد اولين تلاش چين براي رفع اين مشكلات بود. اين مدل قادر به حمل فقط 2 موشك كروز KD-63 كه نمونه تغيير يافته C-601 براي حمله به اهداف زميني بود.

موشك هاي كروز KD-63 مدلي منسوخ شده و قديمي با بردي فقط معادل 200 كيلومتر بودند كه خلبان را در مواجهه با يك سيستم پدافند هوائي مدرن دچار مشكل مي نمود. ضمن اينكه برد ناكافي H-6 همچنان به عنوان يك معضل باقي مانده بود. از اين روي تصميم گرفته شد تا كار بر روي H-6 اين بار به صورت اساسي و ريشه اي انجام پذيرد. كار بر روي H-6K از سال 2000 آغاز و اولين پرواز آزمايشي در ژانويه 2007 صورت پذيرفت. تفاوت اصلي H-6K در موتورهاي آن است. موتورهاي توربوفن روسي D-30KP-2 جانشين موتورهاي توربوجت WP-8 كه خود كپي چيني از نمونه اوريجينال روسي AM-3M, براي بمب افكنهاي Tu-16 ميباشد شده اند. موتورهاي جديد ساخت NPO Saturn بسيار قدرتمندتر و در عين حال مصرف سوخ كمتري را نيز دارند.

چين اين موتورهاي جديد را قبلا براي يگان Il-76 خود خريداري كرده بود. چين قراردادي براي خريد 55 دستگاه از موتورهاي D-30KP-2 با امكان افزايش 33 دستگاه بيشتر را قبلا به امضاء رسانه بود اما نيروي هوائي چين فقط داراي 14 فروند Il-76 و 5 فروند KJ-2000 ميباشد. برنامه خريد 38 فروند Il-76 و تانكرهاي Il-78 تحت قرارداد سال 2006 در مياه راه ناكام ماند. كاملا اشكار بود كه چين اين قرارداد بزرگ را فقط براي يگان IL-76 خود كه ناگهان موتورهاي آنها دچار مشكل شده بودند نميخواست، چين موتورها را براي اسكادران H-6K در نظر داشت.

براي تطبيق نيروي محركه جديد، ورودي هاي موتور داراي ابعادي بزرگتر و شكل متفاوت تري نسبت به H-6 و Tu-16 ميباشند. اين يكي از مهمترين راه هاي تشخيص بمب افكن جديد با نمونه هاي قبلي ميباشد. يكي از مهمترين دلايل تغيير موتور، رسيدن به برد بيشتر بوده است. رسانه هاي چين براي اين بمب افكن جديد بردي معادل 3000 تا 3500 كيلومتر متذكر شده اند. امري كه تاكنون به صورت رسمي تائيد نشده است. چين سعي بسيار دارد تا وابستگي خود را به موتورهاي روسي قطع نمايد. براي اين منظور، توليد بدون ليسانس موتورهاي WS-18 كه كپي (بدون مجوز) موتورهاي روسي D-30KP-2, ميباشد در دستور كار چين قرار گرفته. اين موتورها قرار است تا در هواپيماهاي ترابري سنگين آينده چين نيز به كار روند. تست موتور WS-18 در سال 2007 و در يكي از کارخانجات Chengfa Group آغاز شد. هنوز مشخض نيست كه چه زماني اين موتور براي توليد انبوه آماده خواهد گشت. برنامه توسعه موتورهاي چيني در مورد زمان بندي بسيار بدنام بوده و زمان مشخصي را براي deadline آنها نميتوان در نظر داشت.

دماغه H-6K به طور كامل مورد بازنگري قرار گرفته و ضمن كوتاه تر شدن پانل شيشه اي ناوبر حذف شده است. به جاي كاكپيت ناوبر، H-6K از رادوم كه پوشش دهنده يك رادار قدرتمند است بهره ميبرد. همچنين رادوم زير كاكپيت ناوبر كه در نمونه H-6H و كليه نمونه هاي دريائي قابل مشاهده بود نيز حذف شده است. اگرچه اطلاعات زيادي از سيستمهاي آويونيك، راديو الكتريك و جنگ الكترونيك H-6K موجود نيست اما تصاوير منتشر شده نشان دهنده ان است كه H-6K مجهز به كاكپيت با نمايشگرهاي MFD است. H-6K مجهز به 6 مقر پرتاب موشكهاي كروز CJ-10A با برد 2000 كيلومتر در زير بال ميباشد. برخي منابع از حمل موشك هفتم در مقر مياني بدنه نيز سخن گفته اند. به نظر نميرسد كه H-6K مجهز به مقر داخلي پرتاب بمب باشد و اين فضا مورد استفاده مخزن سوخت اضافه و تجهيزات راديو الكترونيك قرار گرفته است. برخي كارشناسان نظامي بر اين باورند كه در آينده بمب افكن جديد قادر به حمل موشك ضد كشتي YJ-62 با برد 300 كيلومتر بر پايه موشك CJ-10 خواهد بود. اين احتمال در صورت توليد نمونه دريائي H-6K بيشتر خواهد شد.خانواده موشكهاي YJ-62/CJ-10 بر پايه توسعه موشك هاي كروز Red Bird/ Honhniao بنا نهاده شده كه در طراحي آن شباهتهائي با موشك Kh-55/AS-15 به چشم ميخورد. چين تعداد زيادي از موشك هاي كروز Kh-55/AS-15 را طي سالهاي 1999 تا 2000 از اوكرائين خريداري نمود. احتمال آن ميرود كه اوكرائين در پروژه CJ-10 در حوزه سيستمهاي ناوبري و ساخت موتور به چين كمك كرده باشد. همچنين پس از ناكامي موشكهاي كروز Tomahawk آمريكا در حمله به اهداف طالبان در سال 1999، چين تعداد زيادي از اين موشكها را در پاكستان و افغانستان بدست آورد. اطلاعات بدست آمده از Tomahawk ناكام در افغانستان و پاكستان در پروژه CJ-10/YJ-62 بكار گرفته شد. گزارشهاي رسيده تاكنون حاكيست كه اين موشكها فاقد كلاهكهاي اتمي ميباشند.

با فرض تجهيز H-6K به موشكهاي جديد، اين بمب افكن قادر است تا به اهداف زميني در برد 5000 كيلومتري حمله نمايد.با اين برد ، H-6K يك تهديد جدي براي پايگاه هاي آمريكا در اقيانوس آرام ميباشد و در صورت تجهيز به موشكهاي YJ-62 نيز همين تهديد براي ناوگان آمريكا و متحدانش در منطقه محسوب خواهد شد. همچنين ، مراكز حساس و اتمي هند نيز مورد تهديد جدي واقع خواهند شد و باعث خواهد شد تا هند به فكر ترميم نقاط پدافندي از مراكز حساس اتمي خود باشد. چين بر اين باور است كه مشخصات بمب افكن H-6K نزديك به بمب افكن Tu-22M3 بكفاير ميباشد. H-6K قرار است تا در آينده هسته مركزي اسكادران بمب افكن نيروي هوائي چين را تشكيل بدهد.

بالگرد:

هواپيما هاي ترابري:

9-5-ناو,ناوچه,ناو هواپيما بر

ناو:

دویچه وله: اولین ناو هواپیمابر چین ۳۰۰ متر است. این ناو از هم‌اکنون همسایگان این کشور را به وحشت انداخته است. این ناو حرکت آزمایشی خود را آغاز کرده است. این ناو در پایان دهه ۱۹۹۰ از اوکراین خریداری شد و در بنادر چین مدرنیزه شد.

بودجه دفاعی چین یکی از بالاترین بودجه‌ها در میان کشورهای جهان است. تخمین زده می‌شود که این کشور سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار خرج تسلیحات نظامی می‌کند. از جمله تجهیزات نظامی چین جت‌های جنگی، زیردریایی و اکنون نیز ناو هواپیمابر است. چین برای نخستین بار موفق به تهیه ناو هواپیمابر شده است؛ ناوی که اولین حرکت آزمایشی خود را آغاز کرده.

شین هوا، خبرگزاری رسمی چین اعلام کرده است که اولین ناو هواپیمابر چین صنایع کشتی‌سازی این کشور را در منطقه دالیان در شمال شرق این کشور ترک کرده، اما مسیر حرکت طولانی نخواهد بود و بار دیگر برای افزایش تجهیزات تکنیکی به این منطقه باز می‌گردد. سفرهای آزمایشی دیگری نیز برای این ناوهواپیمابر در نظر گرفته شده‌اند.تاریخچه نخستین ناو هواپیمابر چین

ساخت ناو هواپیمابر چین تایخی طولانی دارد. این ناو قرار بود برای نیروی دریایی شوروی سابق ساخته شود. اسم آن نیز در ابتدا "وارجاگ" تعیین شده بود. اما پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ساخت این ناو نیز در سال ۱۹۹۱ متوقف شد.

دولت چین در سال ۱۹۹۸ این ناو را از اوکراین خرید، البته بدون موتور، سامانه نظامی و دیگر تجهیزات لازم و آن را برای نصب تجهیزات پایه‌ای به ساحل دالیان چین فرستاد.

در روزهای پایانی ماه دسامبر سال ۲۰۱۰ یکی از مقامات بلندپایه چین به خبرگزاری رویترز اعلام کرد که این ناو در سال ۲۰۱۱ آماده حرکت خواهد بود. البته نظامیان آمریکا حدس می‌زدند که این ناو یک سال دیرتر آماده بهره‌برداری خواهد شد.

اکنون نام اولین ناو هواپیمابر چین نیز مشخص شده است. "شی لانگ" نام یکی از ژنرال‌های چین بود که در سال ۱۶۸۱ موفق شد تایوان را تصرف کند و مقامات چین همین نام را بر اولین ناو هواپیمابر کشورشان نهاده‌اند. البته این نام باید به طور رسمی تایید شود.

چند هفته پیش مقامات چین اعلام کردند که از ناو هواپیمابر چین تنها در امور تحقیقاتی و مراقبتی استفاده خواهد شد و یکی از سخنگویان وزارت دفاع چین اعلام کرد که کشورش در نظر ندارد این ناو را در نیروی دریایی این کشور وارد کند.

ناوچه:

ناو هواپيما بر:

چین اعلام کرد نخستین ناو هواپیمابر به ناوگان نیروی دریایی این کشور پیوست.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، وزارت دفاع چین امروز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد این اقدام به افزایش حمایت از حاکمیت و امنیت کشور کمک می کند.تسلیم ناو هواپیمابر "لیاونینگ" (نام منطقه ای خودمختار در شمال شرق چین) به نیروی دریایی چین در حالی انجام شد که روابط این کشور و ژاپن در روزهای اخیر بر سر مالکیت جزایر مرزی ، با تنش روبه رو شده است.
وزارت دفاع چین با انتشار بیانیه ای در وب سایت خود اعلام کرد: پیوستن ناو هواپیما بر به ناوگان نیروی دریایی باعث به روز سای عملیات های نیروی دریایی چین می شود.
پیش بینی می شود استفاده از این ناو هواپیمابر که نام یکی از مناطق شمال شرق چین را برخود دارد در حال حاضر در زمینه آموزشی استفاده شود.

آغاز به کار این ناوهواپیما در مراسمی در پایگاه دریایی بندر دالیان در شمال شرق چین اعلام شد.
چین این شناور را از روسیه خریداری کرده است و پس از تغییرات و به روز سازی، وارد ارتش کرده است. این ناو هواپیمابر در دوره شوروی سابق به نام فاریاج شناخته می شد.این ناوهواپیمابر 300 متر طول و ظرفیت استقرار 50 فروند جنگنده را دارد.
براساس متن منتشر شده در ویکی پدیا، ارتش چین با عنوان " ارتش آزادیبخش خلق چین " متشکل از نیروهای هوایی، دریایی و زمینی است. مجموع بودجه نظامی ارتش چین در سال ۲۰۱۰ میلادی، ۷۸ میلیارد دلار بود که این رقم معادل حدود دو درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است.ارتش چین حدود ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار پرسنل فعال دارد.
ارتش آزادیبخش خلق، در سال ۲۰۱۰ میلادی یک هزار و 320 فروند جنگنده، ۹ فروند زیردریایی، ۲۷ فروند ناوشکن و ۲۴۰ کلاهک هسته‌ای داشته‎است.افرادی که قصد ورود به نیروی هوایی چین را دارند باید به زبان‌های روسی وانگلیسی مسلط باشند.

9-6-سلاح هاي سبک(تفنگ,مسلسل,موشک ضد تانک,نارنجک اندازو....)

تفنگ:

مسلسل:


مسلسل Type 77 heavy machine gun :


کالیبر : 12,7x108mm
وزن : 28 کیلوگرم+28.3 وزن سه پایه
طول :2150 mm
طول لوله : 1016 mm
تغذیه : نوار فشنگ - خشاب 60 تایی
نواخت تیر : 650-700 گلوله در دقیقه
<.>

در خلال سالهای 1970 ارتش چین تصمیم به تولید یک نمونه مسلسل سنگین 12.7 م م سبک مناسب برای واحدهای متجرک ضد هوایی AA و همچنین استفاده روی خودروها برای پشتیبانی هوایی و زمینی نمود . این مسلسل جانشین مسلسل های سنگین Type 54 که یک کپی برداری از DSHK روسی بود شد . سلاح جدید در سال 1977 به طور رسمی توسط ارتش چین پذیرفته شد ولی تولید عمده ان تا سال 1980 مختل ماند .

مکانیزم این مسلسل مقداری با دیگر مسلسل های سنگین هم رده خودش فرق داشت . سیستم جدید قسمتهای متحرک را تا حد زیادی حذف کرده بود تا وزن سلاح کاهش پیدا کند .شکل ظاهری اصلی و سیستم تغذیه مشابه سلاح دشکا روسی است . وزن سلاح با 3 پایه حدود 56 کیلوگرم می شود که حدود نصف وزن مسلسل دشکا یا Type-54 روی همین 3 پایه می باشد .


مسلسل Type-77 دارای یک لوله بسیار سنگین می باشد . Type 77 دارای یک سایت هدفگیری با قدرت کم برای استفاده در ضد هوایی و ضد اهداف زمینی می باشد . این سلاح بعد از 5 سال خدمت در ارتش چین با نمونه جدید به نام Type-85 12.7mm HMG جایگزین شد . این سلاح یک مسلسل دارای مکانیزم گازی - خنک شونده با هوا - سیستم تغذیه نواری و دارای حالت شلیک فقط اتوماتیک می باشد . در این سلاح عمل مسلح سازی با فشار مستقیم گاز باروت انجام می شود و هیچ سیلندر گاز اضافی در این سلاح وجود ندارد .

لوله سلاح دارای قابلیت تعویض سریع بهمراه دستگیره مخصوص است . این مسلسل برای مقاصد ضد هوایی دارای قنداق اهنی تیوب شکل است و بر روی سایت هدفگیری اون انواع دوربین های هدفگیری و دید در شب نصب می شود .
من شخصا تجربه شلیک با این سلاح را داشته ام - از لحاظ کارایی بسیار سبکتر و خوش کاربر تر از سلاح دشکا است و همچنین صدای بسیار کمتری هم دارد . این سلاح در عملیات های مختلف در افغانستان به عنوان سلاح ضد هوایی بر ضد نیروهای امریکایی بسیار پرکاربرد است .

موشک ضد تانک:

9-7-سلاح هاي سنگين (توپخانه,توپ ضد هوايي,خمپاره انداز)

9-8-رادار ها و پدافن هوايي(سامانه هاي ضد هوايي)

9-9-موشک(بالستيک,هوا به هوا,هوا به سطح,ساحل به دريا,اژدر,کروز,ضد کشتي)

9-10-پهپاد ها

به گزارش مشرق، روسیه و چین در برنامه‌ای مشترک در صدد طراحی پهپادی برای خنثی سازی مزیت‌های جنگنده پیشرفته رادار گریز آمریکا هستند.

«زاخاری کک» سردبیر نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در گزارشی در همین رابطه نوشت: اوائل سال جاری اولین تصاویر پهپاد موسوم به « Divine Eagle» که قابلیت پرواز در ارتفاعات بالا را داشته و بنابر نظر تحلیلگران برای شناسایی و مغلوب کردن جنگنده‌های دشمن خارج از خاک چین است، انتشار یافت.

بر اساس این گزارش، «جفری لین» و «پی دابلیو سینگر» از کارشناسان امور نظامی در این رابطه گفتند: «پهپاد برد بلند و ضد جنگنده‌های رادار گریز" Divine Eagle" می‌تواند علیه هواپیماهایی چون بمب افکن «بی_ 2» و ناوشکنی چون «دی دی جی _ 1000» بکار رود. بکارگیری پهپاد Divine Eagle به عنوان دیده‌بان، نیروی هوایی چین را قادر می‌سازد به سرعت جنگنده رادار گریز دشمن، موشک‌ها و کشتی‌های دشمن را قبل از ورود به خاک این کشور رهگیری کند. این پهپاد با پرواز در ارتفاع بالا همچنین می‌تواند کامیون‌های حامل موشک‌های ضد کشتی، سامانه‌های دفاع هوایی مستقر در روی زمین را شناسایی کند.

نشنال اینترست نوشت: بنظر می‌رسد روسیه نیز چنین سامانه‌ای را طراحی کرده باشد به طوری‌که «ولادیمیر می‌کیف» معاون شرکت"کرت" تولید کننده سامانه‌های الکترونیکی که در نمایشگاه ماکس _ 2015 حضور داشت، در این زمینه گفت، پهپاد جدید روسیه شبیه پهپاد Divine Eagle چین بوده و قادر است در بسامدهای پایین راداری پرواز کرده تا بدین وسیله جت‌های رادار گریز «اف _ 35»، «اف _ 22» و بمب افکن‌های «بی _ 2» را که غالبا برای گریز از سامانه‌های راداری با بسامد بالا طراحی شده‌اند، شناسایی کند.

این کارشناس روسی در ادامه با اشاره به مشخصات پهپاد جدید روسیه گفت: «شرکت کرت در حال ایجاد حوزه الکترو مغناطیسی در اطراف این پهپاد است به طوری‌که این هواپیما نه تنها بتواند با موشک‌های هوا به هوا مقابله کند، بلکه از دید رادار نیز پنهان ماند.»

این نشریه در ادامه نوشت: در صورت واقعیت داشتن این سخنان پهپاد جدید روسیه نیز قادر است بدون این‌که خود شناسایی شود، جنگنده‌های رادار گریز آمریکا را شناسایی کند.

«دیو ماجیمدار» سردبیر نشریه نیروی دریایی آمریکا نیز در این باره گفت: «روسیه و چین هم اینک در حال کار بر ساخت سامانه‌های دفاع هوایی همراه با رادارهای جدید با پهنای باند «یو اچ اف» و «وی اچ اف» هستند که سرمایه گذاری عظیم آمریکا بر جنگنده‌های نسل پنجم بهینه سازی شده تنها قادر به اجرای عملیات علیه امواج راداری با بسامدهای بالای "کی یو"، "ایکس"، "سی" و بخشی از "اس" است را خنثی می‌سازد.»

ژنرال «هاوک کارلیسل» رییس بخش فرماندهی نبرد هوایی آمریکا ( از 10 مقر فرمانده‌ای مهم نیروی هوایی آمریکا) نیز در این زمینه گفت: «جنگنده رادار گریز شگفت انگیز است اما شما باید چیزی بیش از یک جنگنده رادار گریز داشته باشید. شما باید تلفیقی از قابلیت‌های مختلف را در این عرصه داشته باشید و این بسیار مهم است.»

9-11-خودرو ها و زره پوش ها(تانک,نفربرو...)

بعد از پایان جنگ سرد و بهبود روابط بین المللی جنگ تمام عیار بین قدرت ها تا حدودی فروکش پیدا کرد و بروز ناگهانی جنگ های کوتاه، شدید، کوچک و منطقه ای به ویژگی اصلی این دوران تبدیل شد. در این دوران تسلیحات و زره پوش های سنگین به دلیل عملکرد آهسته در این نبردها کارایی نداشتند و به مثابه استفاده از ضد هوایی برای نابودی حشراتی مثل مگس! بودند. در نتیجه زره پوش های سبک که تا آن زمان از آن ها غفلت شده بود، نقش قابل توجهی در این جنگ ها پیدا کردند. ظرفیت پاسخگویی سریع، کاربرد آسان، تحرک بالا و ویژگی های به صرفه، این تجهیزات را به لوازم اصلی نیرووهای واکنش سریع تبدیل کرد.

در اواسط دهه 90، چینی ها جهت برطرف کردن نیازهای نیروهای واکنش سریع، به زره پوش های چرخدار 6*6 ZSL-92 type و مشتقات این خانواده خودرویی مجهز شدند. از آنجایی که دپارتمان تسلیحات به سرعت جهت رسیدن به سطوح بالای تجهیزات نظامی تلاش می کرد، خیلی زود تولید خانواده خودروهای زرهی چرخدار 8*8 نیز آغاز شد.

در سال 2000، چینی ها 3 کارخانه خود را جهت تولید زره پوش در نظر گرفتند. یکی از این کارخانه ها با نام شرکت صنایع شمال چین نوع جدیدی از نفربرهای چرخدار با نام ZBL-09 (لئوپارد برفی) را تولید کرد. این خودرو به صورت 8*8 تولید شد که قابلیت مانور بالا، قدرت آتش زیاد و توان حفاظتی آن عملکرد این خودرو را به سطح بین المللی رساند.

نفربر زرهی تایپ 07 جدید چین که با نام لئوپارد برفی (Snow Leopard ZBL-09) نیز نامیده می شود، توسط کمپانی NORINCO توسعه داده شد. این خودرو عضو جدید خودروهای زرهی 8*8 می باشد که توسعه آن از اوایل دهه 1990 شروع شد و به شدت تحت تأثیر نفربرهای زرهی غربی و شرقی قرار داشت. این APC (نفربر زرهی) اولین بار در زمان تست های جاده در سال 2006 دیده شد و در سال 2009 به نمایش عمومی در آمد. این خودرو جانشین همه خودروهای زرهی قدیمی چین شده و به جای APC ها و IFV های تایپ 92 بکارگیری خواهد شد. در حال حاضر این خودرو به صورت گسترده برای ارتش چین تولید می شود و نمونه صادراتی آن با نام VN-1 نیز تولید شده است که به ونزوئلا و تعدادی از کشورهای دیگر صادر شده است.

ZBL-09 از نفربر زرهی 6*6 که در سال 2006 نمایش داده شد الهام گرفته شده است. این خودرو دارای طراحی ماژولار می باشد به گونه ای که ساختار آن شامل 6 ماژول می باشد. که عبارتند از: ماژول موتور، انتقال، کنترل، تعلیق، ماژول بدنه و جایگاه تسلیحات. قرار بود این خودرو به کشورهای دیگر نیز صادر شود ولی هیچ گونه سفارشی دریافت نشد که در نتیجه توسعه مدل 8*8 آن که ZBL-09 نام یافت سریعاً اغاز گردید.

زره لئوپارد برفی به صورت سرتاسری در برابر گلوله های ضد زره 7.62 م.م. مقاومت ایجاد می کند. این مقاومت می تواند از طریق اضافه کردن زره سرامیکی مرکب افزایش پیدا کند. منابع چینی مدعی اند به همراه زره اضافی، مقاومت در برابر گلوله های ضد زره 12.7 م.م. نیز ایجاد خواهد شد. قوس جلویی در برابر پرتابه های ضر زره 25 م.م. مقاومت دارد. با زره های اضافی که در این خودرو به کار گرفته می شود می توان این خودرو را به عنوان IFV (خودروی رزمی پیاده نظام) نیز در نظر گرفت. به نظر می رسد تکنولوژی و تجهیزات بکار رفته در این خودرو سرنشینان را در برابر انفجار مین های زمینی و IED ها محافظت می نماید. این خودرو همچنین به سامانه حفاظت در برابر NBC و سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مجهز است.

اکثر نسخه های این APC چینی به توپ های 30 م.م. turret-mounted و مسلسل 7.62 م.م. coaxial تجهیز شده اند. توپ 30 م.م. نصب شده همانند 2A72 شوروی می باشد که در تعدادی از خودروهای زرهی و هلکوپترهای تهاجمی روسیه نصب شده است. لئوپارد برفی همچنین قادر به تجهیز با موشک های ضد تانک HJ-73 می باشد. گرچه ای موشک ها در مقایسه با نمونه های غربی از رده خارج می باشند ولی هنوز برای خودروهای زرهی تهدید به حساب می آیند. علاوه بر موارد ذکر شده، تعداد دیگری از برجک ها و سلاح ها در این خودرو قابل بکارگیری می باشند. همچنین این خودرو به سامانه مدیریت الکترونیک نبرد نیز مجهز می باشد. در این زمینه به نظر می رسد این خودرو به سامانه مدیریت صحنه نبرد دیجیتالی مانند مکان یابی و ناوبری مجهز می باشد که قابلیت انتقال دیتا بین سایر خودروهای مسابه و پست های فرماندهی را داراست.

ZBL-09 3 نفر خدمه دارد و ظرفیت حمل 7 تا 10 نیرو را دارد. نیروها از طریق درب پشتی سوار و پیاده می شوند. بضی از نسخه ها به پله برقی نیز مجهز شده اند! در مواقع اضطراری، نیروها می توانند خودرو را از طریق دریچه تعبیه شده در سقف ترک کنند. همچنین تعدادی درگاه شلیک و لوازم دیداری جهت نیروها تعبیه شده است.

این خودرو از موتور دیزلی Deutz BF6M1015C بهره می گیرد که تحت لیسانس در چین تولید شده است. جایگاه موتور در قسمت جلویی بدنه قرار گرفته است. خودرو به سامانه بادگیری تایر مرکزی مجهز شده که در عبور از مناطق صحرایی موجب ارتقای حرکت خودرو می شود. این APC جدید چینی قابلیت آبی – خاکی را نیز داراست و در آب از دو واترجت نیرو می گیرد.

تمامی نسخه های این خودرو به تولید رسیده اند و تعدادی از آن ها در حال حاضر در ارتش چین مشغول خدمت می باشد. به نظر می رسد چینی ها از این خودرو برای واحدهای واکنش سریع، همانند تیم های رزمی تیپ استرایکر آمریکایی بهره می برند. هر کدام از تیم ها از انواع متنوعی از این خودرو ها با پلتفورم یکسان استفاده می کنند. سایر مدل های ZBL-09 به کشورهای دیگر صادر می شوند. همچنین مدل های ناشناحته ای از این خودرو نیز تولید شده است.

در حال حاضر نمونه های APC، IFV، ضد تانک با نسخه صادراتی، مهندسی رزمی، هویتزر خودکششی 122 م.م. هویتزر خودکششی 155 م.م.، مدل پدافند هوایی، مدل mortar خودکششی، خودروی فرماندهی و خودروی بازسازی از این خودرو رونمایی شده اند.

انواع

IFV با برجک 30 م.م.

APC با مسلسل 12.7 م.م.

IFV با جایگاه کنترل از راه دور سلاح مجهز به UW4 30 م.م.

PTZ-09 با ضد تانک 105 م.م.

ST1 با تفنگ 105 م.م.

PLZ-09 با هویتزر 122 م.م.

PLL-09 حامل mortar دوتایی

CS/SA-5 : سامانه دفاع هوایی مجهز به Gatling 30 م.م.

نسخه دفاع هوایی با توپ اتوماتیک 35 م.م.

خودوری شناسایی

خودوری مهندسی

خودرروی فرماندهی

VN1: نسخه صادراتی


9-11-رزمايش ها

دو کشور قدرتمند چین و روسیه تصمیم دارند در سال 2015 در آب های مشترک سرزمینی شان مبادرت به برگزاری مانوری مشترک نمایند. در این رزمایش 22 کشنی جنگی، 20 جنگنده و... مشارکت خواهند کرد. تصاویر فوق توسط خبرگزاری تاس منتشر شده است.

9-12-فرماندهان,سرلشکران,رهبران

9-12-مراکز نظامي

10-سطح آموزش و توليد علم

10-1-دانشگاه ها

شهرداری شهر پکن (32 دانشگاه)
1- دانشگاه بیجینگ (پکن) ،2- دانشگاه مطالعات بین المللی بیجینگ ، 3- آکادمی فیلم بیجینگ ، 4- دانشگاه تکنولوژی بیجینگ، 5- دانشگاه بیهانگ ، 6- دانشگاه تکنولوژی شیمی بیجینگ، 7- دانشگاه جیائوتونگ بیجینگ ، 8- انستیتو تکنولوژی بیجینگ ، 9- دانشگاه علوم و تکنولوژی بیجینگ ، 10 - دانشگاه نرمال بیجینگ ، 11- دانشگاه ورزش بیجینگ ، 12- دانشگاه مطالعات خارجی بیجینگ ، 13- دانشگاه زبان و فرهنگ بیجینگ ، 14 - دانشگاه پست و مخابرات بیجینگ، 15- دانشگاه باستان چین در بیجینگ ، 16- دانشگاه جنگلبانی بیجینگ، 17 – دانشگاه اقتصاد و تجارت جهانی ، 18- دانشگاه نیروی برق شمال چین ، 19- دانشگاه تسینگوا ، 20- دانشگاه اقتصاد و تجارت پایتخت ،21- دانشگاه پایتخت نورمال ، 22- کالج آموزش فیریک پایتخت ، 23 – دانشگاه امور خارجه چین ، 24- دانشگاه کشاورزی چین ، 25- دانشگاه رن مین چین ،26- دانشگاه علوم جغرافیای چین ( بیجینگ) ، 27- اکادمی مرکز هنرهای زیبای چین ،28- مرکز آکادمی درام ، 29- مرکز هنرستان موسیقی ، 30 – دانشگاه مرکزی قومیت ها ، 31 - – دانشگاه مرکزی سرمایه گذاری و اقتصاد ، 32 – آکادمی علوم چین مخصوص دوره دکتری

شهر تیان جین ( 7 دانشگاه)
1- دانشگاه نان کای ، 2 - دانشگاه تیان جین ، 3- دانشگاه نورمال تیان جین ، 4- دانشگاه مطالعات خارجی تیان جین ، 5- دانشگاه پزشکی تیان جین ،6- دانشگاه دارو های سنتی تیان جین ،
7– دانشگاه تکنولوژی و آموزش تیان جین

استان هه ایلونگ جیانگ (4 دانشگاه)
1- انستیتو تکنولوژی هاربین ، 2- دانشگاه مهندسی هاربین ، 3- دانشگاه هه ایلو نگ جیانگ ، 4- دانشگاه جیاموسی

استان لیائونینگ (6 دانشگاه)
1-دانشگاه دالیان ماریتایم ، 2- دانشگاه تکنولوژی دالیان ، 2- دانشگاه شمال شرقی ، 3 – دانشگاه لیائونینگ ،4 – دانشگاه نورمال لیائونینگ ، 5- دانشگاه نورمال شن یانگ ،6- دانشگاه پزشکی چین

استان جی لین (6 دانشگاه)
1-دانشگاه جی لین ، 2- دانشگاه نورمال شمال شرق ،3– دانشگاه نورمال جی لین ، 4- دانشگاه علوم و تکنولوژی چانگ چون ، 5- دانشگاه بی هووا ، 6 - دانشگاه یان بی ین

استان شانگهای (13 دانشگاه)
1-دانشگاه فودان ،2- دانشگاه دونگ گوا، 3- دانشگاه علوم و تکنولوژی شرق چین ، 4 - دانشگاه نورمال شرق چین 5- دانشگاه شانگهای ، 6- دانشگاه سر مایه گذاری و اقتصاد شانگهای ، 7- دانشگاه جیائوتونگ شانگهای ، 8- دانشگاه نورمال شانگهای ، 9- دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای ، 10- هنرستان موسیقی شانگهای ، 11- دانشگاه ورزش شانگهای ،12- دانشگاه دارو های سنتی چین ، 13- دانشگاه تونگجی

استان جیانگسو (10 دانشگاه)
1- دانشگاه جیانگسو، 2- دانشگاه جنوب شرق ، 3- دانشگاه هوهای ، 4- دانشگاه جیانگ نان ، 5- دانشگاه نورمال نانجینگ ، 6- دانشگاه نانجینگ دارو های سنتی چین ، 7- دانشگاه نانجینگ علوم اطلاعات و تکنولوژی ، 8- دانشگاه یانگجو ،9- دانشگاه دارو سازی چین ، 10- دانشگاه معدن و تکنولوژی چین

استان ژ جیانگ (4 دانشگاه)
1-دانشگاه نورمال ژ جیانگ ، 2 - دانشگاه ژ جیانگ ، 3 - دانشگاه نینگ بو، - 4- آکادمی ملی هنر های زیبای چین

استان آن هوئی (3 دانشگاه)
1- دانشگاه آن هوئی ، 2- دانشگاه نورمال آن هوئی ،3- دانشگاه علوم و تکنولوژی چین

استان فوجیان (یک دانشگاه)
دانشگاه شیامن

استان شاندونگ (سه دانشگاه)
1- دانشگاه شاندونگ ، 2- دانشگاه معلم شاندونگ ، 3- دانشگاه اقیانوس چین

استان جیانگ شی (دو دانشگاه)
1- داشنگاه نان چانگ ، 2- انستیتو ظروف چینی جینگ دی زن

استان هوبی (هفت دانشگاه)
1-دانشگاه ووهان ، 2- دانشگاه علوم و تکنولوژی هووازونگ ، 3- دانشگاه نورمال مرکزی چین ، 4- دانشگاه کشاورزی هووازونگ ، 5- دانشگاه تکنولوژی ووهان ، 6- دانشگاه علوم جغرافیا ی چین ،
7- دانشگاه اقتصاد و حقوق زونگ نان

استان هونان (دو دانشگاه)
1-دانشگاه مرکزی جنوب ، 2- دانشگاه هونان

استان گوانگدونگ (7 دانشگاه)
1-دانشگاه زونگ سان ، 2- دانشگاه تکنولوژی جنوب چین ، 3- دانشگاه کشاورزی جنوب چین ، 4- دانشگاه نورمال جنوب چین ، 5- دانشگاه طب سنتی گوانگزو، 6- دانشگاه پزشکی جنوبی ،
7- دانشگاه شانتو

یونن (2 دانشگاه)
1-دانشگا ه نورمال یونن ، 2- دانشگاه یونن

استان سی چوان (3 دانشگاه)
1-دانشگاه سی چوان ، 2- دانشگاه اقتصاد و دارایی جنوب غرب ، 3- دانشگاه غرب – جنوب جیائوتونگ

استان چانگ چونگ (2 دانشگاه)
1- دانشگاه چانگ چونگ ، 2- دانشگاه جنوب غرب

استان شانسکی (5 دانشگاه)
1-دانشگاه شیان جیائو تونگ ، 2- دانشگاه چانگان ، 3- دانشگاه مطالعات بین المللی شیان ، 4- دانشگاه پلی تکنیک شمال غرب ، 5- دانشگاه A و F شمال غرب

استان گانسو(1 دانشگاه)
دانشگاه لا نژو

10-2-مدارس ,آموزش عمومي ,سطح سواد

یک تقابل روشن میان چین و هند در زمینه برنامه تنظیم خانواده مشاهده می شود. اگر به آمار و ارقام منتشره در این دو کشور پرجمعیت دنیا توجه کنیم، نخستین مساله ای که جلب نظر می کند، نرخ نازل زادوولد در چین (۲ درصد) نسبت به هند (۶/۳ درصد) است.
تا چه حد می توان این موفقیت را به سیاست های آمرانه نسبت داد، مشخص نیست. با توجه به سطح سواد زنان (تقریبا دو برابر هند)، امید به زندگی (تقریبا ۱۰ سال بیش تر از هند) و سطح مشارکت زنان در بازار اشتغال چین (تقریبا ۴/۳ درصد بیش تر از هند) انتظار می رود که نرخ زادوولد در این کشور نیز بسیار کم تر از رقم فوق (دو درصد) باشد.
اما هند کشوری است که از تنوع قومی، اقلیمی و سیاسی فراوان برخوردار است. ایالت های مختلف این کشور، از نظر سطح سواد، بهداشت و توسعه اجتماعی- اقتصادی، بسیار با یکدیگر فاصله دارند. اغلب ایالت های هند از نظر سطح آموزش، عقب مانده تر از چین هستند. (البته به جز ایالت تبت که یکی از پایین ترین نرخ های باسوادی جهان را داراست). اما ایالت «کرالا» (Kerala) در جنوب هند، از نظر آموزش، بهداشت و دیگر شاخص های اجتماعی اقتصادی، در میان ایالات این کشور ممتاز است. اگرچه «کرالا» با ۲۹ میلیون نفر جمعیت، فقط یک ایالت هند محسوب می شود اما، جمعیت آن بیش تر از بسیاری از کشورهای جهان (مثلا کانادا) می باشد. نرخ موالید در این ایالت ۱۸ در هزار است که کم تر از ۱۹ در هزار چین است. این نرخ، بدون اعمال سیاست های آمرانه به دست آمده است. ریشه موفقیت های «کرالا» راباید در سیاست های اجتماعی مترقیانه این ایالت جست وجو کرد. مثلا نرخ باسوادی زنان در «کرالا» ۸۶ درصد است که بسیار بیشتر از ۶۸ درصد چین است. امید به زندگی در بدو تولد برای زنان و مردان چینی به ترتیب ۶۷ و ۷۱ سال است.
در حالی که در کرالا به ترتیب ۷۱ و ۷۴ سال است. زنان کرالا، از دیرباز در حیات سیاسی و اقتصادی این ایالت، مشارکت فعال داشته اند. بخش بزرگی از نیروی کار ماهر و نمیه ماهر کرالا را زنان تشکیل می دهند.
نخستین ندای عمومی برای آموزش همگانی در هند به سال ۱۸۱۷ در منطقه «تراوانکور» (Travancore) از ایالت کرالا برخاست.
از دهه ها پیش، یک بحث عمومی در این ایالت پیرامون حقوق زنان و مضرات ازدواج زنان در سنین پایین، جریان داشته است. این فرآیند سیاسی، به صورت کاملا داوطلبانه و آزاد جریان دارد و پدیده های غیر اخلاقی همچون سقط جنین در این ایالت، کم تر مشاهده می شود. در حال حاضر، نرخ مرگ ومیر نوزادان در کرالا، ۵/۱۶ به ازای هر هزار تولد است (۱۷ پسر و ۱۶ دختر) درحالی که این نرخ در چین ۳۱ (۲۸ پسر و ۳۳ دختر) است. نسبت زن به مرد در ترکیب جمعیتی کرالا ۰۳/۱ است که به نسبت مربوطه در اروپا و آمریکا بسیار نزدیک است. این نسبت در چین ۹۴/۰ و درکل هند ۹۳/۰ است.
در بررسی برنامه تنظیم خانواده چین، باید این آمار و ارقام را مدنظر قرارداد.
دلیلی که معمولا برای گرایش به روش های آمرانه عنوان می شود، کند بودن آهنگ کاهش نرخ موالید در روش های داوطلبانه و مبتنی بر همکاری و مساعدت عمومی است. اما، تجربه کرالا به عکس این ادعا را ثابت می کند. نرخ زادوولد در این ایالت از ۴۴ در هزار در دهه ۱۹۵۰ به ۱۸ در هزار در دهه ۱۹۹۰ رسید. این کاهش را نمی توان بطئی تلقی کرد. این نمونه، تنها به کرالا محدود نمی شود و موارد دیگری از آن را می توان در سریلانکا، کره جنوبی و تایلند نیز مشاهده کرد.مقایسه جدول زمانی کاهش نرخ زادوولد در چین، با دو ایالت کرالا و «تامیل نادو» (Tamil Nadu) در هند نیز به نتایج جالبی می انجامد.
باوجود سیاست تک فرزندی و دیگر ترتیبات آمرانه در چین، نرخ زادوولد در این کشور، با سرعتی به مراتب کم تر از کرالا و تامیل نادو کاهش یافته است. خلاصه این که، سیاست اجباری تنظیم خانواده، آن چنان که الگوی چین عرضه می کند، به دشواری قابل دفاع است.
● تنظیم خانواده
کسانی که از ترتیبات اجباری و آمرانه دفاع نمی کنند نیز گاهی نادانسته برخی رویکردهای تحمیلی را پیشنهاد می کنند. یکی از این رویکردها، تاکید بر برنامه تنظیم خانواده و اختصاص بودجه کلان به این برنامه به زیان طرح های توسعه است. اغلب شنیده می شود که کاهش چشم گیر نرخ موالید، به اجرای طرح های تنظیم خانواده نسبت داده می شود و مثال بنگلادش، نمونه ای موفق از اجرای این قبیل برنامه ها عنوان می شود. درحالی که نرخ باسوادی در میان زنان بنگلادش فقط ۲۲ درصد و امید به زندگی در این کشور کم تر از ۵۵ سال است، نرخ زادوولد در بنگلادش بسیار نازل است و علت این امر دسترسی آسان به خدمات تنظیم خانواده عنوان می شود. نگارنده سعی کرد، تجربه بنگلادش را با دقت بیش تری مورد بررسی قرار داده و درس های لازم را از آن استنتاج کند.
اولا، نباید اهمیت تجربه بنگلادش را در کاهش نرخ موالید از ۷ به ۵/۴ درصد طی سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ دست کم گرفت. این تجربه، ادعایی را که معتقد است مردم کشورهای فقیر در برنامه های داوطلبانه تنظیم خانواده شرکت نمی کنند، رد می کند.
اما، این که، برنامه تنظیم خانواده، به تنهایی و بدون افزایش سطح آموزش و مشارکت زنان، موفقیت آمیز است، جای بحث فراوان دارد. نرخ ۵/۴ درصدی موالید در بنگلادش هنوز بسیار بالاست. برای تثبیت جمعیت بنگلادش، نرخ زاد و ولد در این کشور باید به دو درصد کاهش پیدا کند. برای نیل به این هدف سطح آموزش و دیگر شاخص های اجتماعی مربوط به زنان باید بهبود چشمگیر پیدا کند.
چشم انداز بحران جمعیت در جهان، برخی کارشناسان و ناظران بین المللی را به این نتیجه رسانده که باید بخش بزرگ تری از منابع کمیاب جهان سوم، به زیان طرح های آموزشی، بهداشتی و توسعه، به برنامه تنظیم خانواده اختصاص یابد. این رویکرد، نه تنها تاثیراتی مخرب بر رفاه مردم بر جای می گذارد و آزادی های ایشان را به شدت محدود می کند، ماهیتا نیز قادر به تثبیت رشد جمعیت نیست. بنابراین شعارهایی چون «قبل از هر چیز، تنظیم خانواده،» ناشی از کژفهمی اهداف توسعه و عدم درک اقداماتی است که باید برای نیل به کاهش نرخ موالید انجام گیرد. این نگرش نیل به توسعه انسانی را بسیار پرهزینه می داند و بنابراین به سوی روش های انحرافی چون تنظیم خانواده، متمایل می شود.
توسعه انسانی، ماهیتا روندی کاربر (Labor-intensive) است و بنابراین، نسبتا کم هزینه بوده و کشورهای فقیر نیز می توانند به آن دست پیدا کنند. ایالت کرالا که پیشتاز توسعه آموزش و بهداشت و نیز کاهش نرخ موالید و مرگ و میر در میان ایالات هند است، یکی از فقیرترین ایالت های هند محسوب می شود. ازاین رو، نرخ ۸/۱ درصدی موالید در این ایالت، به چین (۲ درصد)، آمریکا (۱/۲ درصد) و سوئد (۹/۱ درصد) پهلو می زند.
معضل جمعیت، جدی است اما، این مشکل از «عدم توازن میان جمعیت و غذا» ناشی نمی شود. البته در درازمدت، دلایلی برای نگرانی وجود دارد که تخریب محیط زیست و افول سطح زندگی در اثر افزایش بی رویه جمعیت، از مهم ترین آنهاست.
اما با کاهش نرخ مرگ و میر (به ویژه در میان کودکان)، افزایش امکانات آموزش (به ویژه برای زنان)، ارتقای امنیت اقتصادی (به ویژه برای سالمندان) و افزایش مشارکت زنان در بازار کار و عرصه سیاست، از نرخ زاد و ولد به شدت کاسته و این مهم از طریق تصمیم آگاهانه و داوطلبانه محقق خواهد شد. این امر، اکنون در بسیاری از نقاط جهان عملی شده و رشد جمعیت بسیار کند شده است.
بهترین راه برخورد با معضل جمعیت، تسری تجربه این مناطق به بقیه نقاط جهان است. سیاست کنترل اجباری موالید، مستلزم فداکاری های هولناک اجتماعی است و دستاورد بیش تری نیز نسبت به روش های داوطلبانه و مشارکت جویانه ندارد.

10-3-توليد علم

تازه ترین جزئیات تولید علم در جهان بر اساس آمار ISI اعلام شد که به گفته رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، ایران با تولید 8201 مدرک علمی و 904/1 درصد سهم از تولید علم دنیا، جایگاه بیستم جهان را در این آمار کسب کرده است. جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر، آخرین آمار تولید علم ایران در 5 ماه اول سال 2012 میلادی را بر اساس پایگاه ISI اعلام کرد و گفت: در 5 ماه نخست سال میلادی جاری، جمهوری خلق چین با تولید 66301 مدرک در جایگاه اول تولید علم جهان نشسته و 74/15 درصد از تولیدات علمی جهان را تا این زمان به خود اختصاص داده است. سرپرست ISC افزود: در بین 10 کشور اول تولید کننده علم جهان یک کشور دیگر از آسیا یعنی ژاپن با تولید 27422 مدرک(51/6 درصد از کل تولیدات) رتبه 5 تولید علم جهان را به خود اختصاص داده است. وی ادامه داد: مقام دوم تولید علم جهان به ایالات متحده آمریکا تعلق دارد. این کشور که تا این تاریخ 57/11 درصد کل تولید علم جهان را به خود اختصاص داده در مجموع 48715 مدرک شامل مقاله، مجله و مقاله کنفرانس ها را تولید کرده است. به گفته این مقام مسئول، رتبه های سوم و چهارم به ترتیب به انگلستان و آلمان با 41683 و 39238 مدرک اختصاص دارد و سهم تولیدات علمی این دو کشور از کل تولید علم جهان به ترتیب 90/9 و 32/9 درصد است. مهراد درباره سایر رتبه ها اظهار داشت: رتبه های ششم تا دهم به ترتیب به فرانسه، کانادا، ایتالیا، اسپانیا و استرالیا اختصاص دارد. سهم تولید این کشورها به ترتیب عبارتست از: 27422 مدرک(51/6 درصد)، 25309 مدرک(6 درصد)، 23163 مدرک(5/5 درصد)، 21081 مدرک(5 درصد)، 19767 مدرک(70/4 درصد).


10-4-نانوتکنولوژي

10-5-هوا و فضا

سازمان ملی فضایی چین (چینی: 國家航天局؛ انگلیسی: China National Space Administration (CNSA)) سازمان ملی فضایی کشور چین است.

برنامه فضایی چین از سال ۱۹۶۱ میلادی با پرتاب موشک به فضا آغاز شد وبا ساخت ماهواره با کمک شوروی گسترش یافت.
در سال ۱۹۷۰ میلادی چین توانست پنجمین کشوری شود که ماهواره ساخت خود را به فضا بفرستد. پس از ان چین برنامه فرستادن انسان به فضا را در دستور کار خود قرار داد؛ و بالاخره در سال ۲۰۰۳ میلادی موفق شد پس از شوروی و آمریکا سومین کشور جهان باشد که انسان به کیهان بفرستد.

چین همچنین پیشنهاد همکاری در ایستگاه فضایی جهانی را داد ولی این پیشنهاد با مخالفت آمریکا روبرو شد. به این دلیل چین برنامه ساخت ایستگاه فضایی چینی را در دستور کار خود قرار داده است.

10-6-پزشکي

شهر : جینان (مرکز استان شاندونگ)
استان : شاندونگ
رشته های : پزشکی و دندانپزشکی و …
آخرین فرست برای ارائه مدارک۲۸٫۲۰۱۴Mar.
تاریخ شروع کلاس های ۵٫۲۰۱۴Feb.
زبان تحصیل : انگلیسی
دانشگاه پزشکی شاندونگ در سال ۱۸۶۴ تاسیس گردید . کارشناسان تاسیس دانشگاه پزشکی شاندونگ را آغازی برای آموزش مدرن پزشکی در چین می دانند .این دانشگاه از اعتبار و شهرت زیادی در چین برخوردار است و…


دانشگاه پزشکی شاندونگ در رشته های پزشکی ، بافت شناسی ، جنین شناسی ، زنان و زایمان و ژنتیک در دنیا از اعتبار خاصی برخوردار است .
این دانشگاه توانسته است رتبه ششم چین را در بین دانشگا های پزشکی چین به دست آورد .
از جمله امکانات این دانشگاه می توان به تعداد : ۲۷ کلینیک و موسسه پژوهشی ، ۱۳ آزمایشگاه و ۸ بیمارستان اشاره کرد .
کارمندان بخش آموزش دانشگاه پزشکی شامل ۱۱۴۳ نفر می باشد که از این تعداد حدود ۳۳۵ پروفسور ، ۱۳۶ سرپرست دکتر ۷۴۴ آموزگار کارشناس ارشد می باشند .
در حال حاضر ۱۳۹۳ دانشجوی پزشکی محلی و بیش از ۶۰۰ دانشجوی بین المللی دراین دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند .
دانشجویان ورودی سال 2013 رشته های پزشکی

دانشجویان ورودی سال ۲۰۱۳ رشته های پزشکی

دانشگاه شاندونگ بر خلاف دیگر دانشگاه های چین تجربه خوبی در تدریس به زبان انگلیسی دارد . این دانشگاه کار تدریس به زبان انگلیسی را از سال ۱۹۷۹ آغاز کرده است .
دانشگاه پزشکی شاندونگ در سال ۲۰۰۲ برای جذب دانشجویان پزشکی اقدام نمود و توانست در سال ۲۰۰۷ مدرک MOE را اخذ نموده و واجد شرایط شناخته شود .
این دانشگاه در حال حاضر دانشجویانی از کشورهای : آمریکا ، سوئد ، انگلستان ، کره جنوبی ، آفریقای جنوبی ، عربستان ، ایران ، پاکستان و بنگلادش را جذب نموده است .
داین دانشگاه برای تقویت همکاری های بین المللی خود اقدام به تبادل هیات علمی و تبادل فن آوری با دانشگاه های پزشکی کنتاکی ایالات متحده ، دانشگاه یوتا ، دانشگاه پنسیلوانیا ، دانشگاه لیدن هلند ، دانشگاه های کوئینزرلند و سیدنی استرالیا و دانشگاه پزشکی اکایامای ژاپن نموده است .
دانشگاه پزشکی شاندونگ توسط WHO (سازمان بهداشت جهانی) به رسمیت شناخته شده و فارغ التحصیلان این دانشگاه در رشته های MBBS و DBSآمادگی شرکت در آزمونهای پزشکی سایر کشور ها از جمله آزمون های MCL , PMDC , USMLE , HPCSA , و SCHSN را دارا خواهند بود .

10-7-هسته اي

به گزارش بولتن به نقل از واحد مرکزی خبر، مشاور امنیت ملی جیمی کارتر از چین به عنوان ضامن توافقنامه ی هسته ای نام برد. زبیگنف برژینسکی در ادامه ی مصاحبه ی خود با روزنامه ی هافینگتون پست با این پرسش روبرو شد که آثار راهبردی این موضوع که برخی در طرف آمریکایی، اوباما را محور پارس(ایران) توصیف می کنند چیست؟

زبیگنف برژینسکی در پاسخ گفت: آثار راهبردی برای آمریکا در کوتاه مدت این است که احتمال جنگ آمریکا برضد ایران را کاهش می دهد درحالیکه جنگ برضد ایران می تواند باعث خشونت و بی نظمی گسترده تر در کل منطقه شود. معدودی ازکشورها در همسایگی و نزدیکی ایران هستند که واقعا خواستار چنین رخدادی( جنگ) باشند. همچنین کشورهای بزرگی هم که در این تفاهم اولیه همراه آمریکا بودند خواستار جنگ نیستند. اگر این تلاش برای رسیدن به ثبات و همکاری بیشتر با ایران موفقیت آمیز باشد، کمک بزرگی به کاستن از مناقشه در منطقه خواهد کرد. کاملا روشن و مشخص است که هم اکنون گزینه ی جایگزین این (تفاهم) تشدید آشوب و هرج و مرج است که احتمالا با یک جنگ منطقه ای مهمتر، پیچیده تر خواهد شد. این درحالی است که برخی از منتقدان توافقنامه ، بدون نگرانی از پیامدهای جنگ از آن طرفداری می کنند.

خبرنگار هافینگتون پست در ادامه گفت: آنچه که به نظر می رسد در توافقنامه ی ایران گم شده باشد این واقعیت است که چین به عنوان یک تضمین کننده ،‌این توافقنامه را امضا کرده است. چین همچنین در تلاش برای مهار کردن بلند پروازی های هسته ای کره شمالی با آمریکا همکاری کرده است. از این رو باید گفت که چین یک شریک برای آمریکا در زمینه ی عدم اشاعه است. چین در زمینه ی تغییرات اقلیمی هم با آمریکا توافقنامه دارد.

زبیگنف برژینسکی در پاسخ به این پرسش هافینگتون پست گفت: شما در اینجا به یک نکته ی بسیار مهم اشاره کردید: چین یک قدرت بزرگ است و در عمل به عنوان یک ضامن در این روند امضا کرده است. همچین این واقعیت نیز به همان اندازه مهم است که روسیه هم همین کار را کرده است. به بیانی دیگر، در میان قدرت های بزرگ این درک مشترک در خصوص اهمیت ثبات و اجتناب از ماجراجویی بی پروا وجود دارد.

به فرض اینکه این توافق دوام بیاورد ، احتمال اینکه روابط آمریکا و چین جدی تر شود بیشتر است. باید درک کرد که عدم اشاعه و تغییرات اقلیمی دو موضوع بلند مدت هستند که در حیطه ی همکاری های آمریکا و چین دیده می شوند .

تصمیم چینی ها برای همکاری با آمریکا در مورد ایران در لحظه ی کنونی، یکی از مهمترین جنبه های تکامل در روابط بین آمریکا و چین است.

10-8-رايانه و نرم افزار

10-9-زمين شناسي و زيست شناسي

زمين شناسي:
افتتاح امن ترین آزمایشگاه پیشرفته زیست شناسی چین
سیناپرس: کشور چین با ساخت و افتتاح یکی از پیشرفته ترین و امن ترین آزمایشگاه های زیست شناسی در جهان قادر به مطالعه و بررسی عوامل بیماری زای بسیار خطرناک شده است . ساخت این آزمایشگاه بیش از ده سال به طول انجامیده است .

سینا پرس : دولت چین به طور رسمی مرکزی پژوهشی که عنوان می شود امن ترین آزمایشگاه پیشرفته زیست شناسی در این کشور است را افتتاح کرد . گفته می شود طراحی و ساخت این آزمایشگاه نزدیک به ده سال به طول انجامیده است . این آزمایشگاه مدرن در شهر Wuhan که مرکز ایالت Hubei محسوب می شود ، ساخته شده است . در این آزمایشگاه ، انواع عوامل بیماری زا مورد مطالعه و آزمایش قرار خواهد گرفت و در جه این آزمایش ها از نظر علمی P4 عنوان شده که در این طیح از آزمایش ها ، خطرناک ترین ویروس ها و عوامل بیماری زا که می توانند از طریق هوا منتقل شوند ، مورد آزمایش و مطالعه قرار خواهند گرفت .

دانشمندان و پژوهشگران کشور چین و مراکز پژوهشی رسمی این کشور در روزهای گذشته مراتب خوشحالی خود را از افتتاح این مرکز بیان داشته و عنوان کردند وجود این مرکز پژوهشی در کشور چین می تواند پزشکان و دانشمندان این کشور را قادر به بررسی و مطالعه بیماری های همه گیری مانند ابولا کرده و به این طریق گام ها مهمی در این مسیر برداشت .

ساخت و طراحی این آزمایشگاه در سال 2003 و همزمان با شیوع بیماری سارس of Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS) در چین آغاز شده و بودجه ساخت این آزمایشگاه با همکاری آکادمی علوم چین و شهرداری شهر Wuhan پرداخت شده است .

گفتنی است کلیه بخش های این آزمایشگاه با همکاری دانشمندان چینی و فرانسوی طراحی شده و بخش های زیادی از این ادوات و تجهیزات توسط فرانسه ساخته و به چین تحویل داده شده است .

چین با راه اندازی این آزمایشگاه که Wuhan P4 lab نام دارد ، به جرگه چند کشور معدودی در دنیا خواهد پیوست که به این تکنولوژی دسترسی داشته و قادر به مطالعات دقیق عوامل بیماری زا در این سطح بالای امنیتی هستند . از سوی دیگر گفته می شود وجود این آزمایشگاه اهمیت ویژه ای برای وزارت دفاع چین داشته و در همین رابطه بای چونیل Bai Chunli ، رئیس آکادمی علوم چین بر اهمیت دفاعی این مرکز تائید کرده و افزود : " این آزمایشگاه نقش مهمی در افزایش قدرت کشور چین در حوزه پیشگیری و کنترل بیماری های همه گیر جدید و ساخت واکسن های مرتبط با آن ها ایفا خواهد کرد . "

بر اساس اطلاعات منتشر شده ، ویروس ابولا تا کننون بیش از 22 هزار نفر را مبتلا کرده و از این میان در حدود 8 هزار و 800 نفر آن ها از دنیا رفته اند . به همین دلیل نخستین پروژه این آزمایشگاه ، بررسی و مطالعه بر روی ویروس ابولا و کشف راهی برای درمان این بیماری است .

زمین شناسی:

چین در زمین‌شناسی خمیدگی در طبقات سنگ است که به علت حرکات پوسته زمین ایجاد می‌گردد. اگر میزان فشار وارده به لایه‌های رسوبی کم باشد، لایه‌های رسوبی به صورت قوس‌ها (کمان‌ها) و افتادگی‌هایی در می‌آید که به آن‌ها تاقدیس و ناودیس می‌گویند. در صورتی که فشارهای وارده زیاد باشد، قسمت بالایی چین خمیده می‌شود. با بروز چین‌خوردگی عملیات فرسایشی نیز آغاز شده و برخی قسمت‌های آن را فرسایش می‌دهد.

هر چین در لایه‌های رسوبی بهتر نمایان می‌گردد. هر لایه به صورت یک صفحه با ضخامتی از چند میلی‌متر تا چندمتر مشخص بوده است. سطح بالایی و پایینی هر لایه با صفحات دیگر به صورت یک خط که نمایان‌گر تغییر دو سطح رسوب‌گذاری است مشخص می‌گردد و به نام سقف و کف آن لایه است.

10-10-المپياد هاي علمي


معرفی کتاب المپیادهای ریاضی چین
تاریخ ارسال: يكشنبه، 13 آذر ماه، 1390
دسته بندی: ریاضی، معرفی کتاب، المپیاد ریاضی
تعداد بازدید: 4695

در کتاب المپیادهای ریاضی چین (2000-1986) خواننده به‌خوبی با نوع مسئله هایی که در کشور چین برای گزینش اعضای تیم شرکت کننده المپیادهای ریاضی چین - انتشارات فاطمیدر المپیاد بین المللی ریاضی مناسب دانسته می‌شوند، آشنا می‌شود. موفقیت های خیره كننده کشور چین در المپیاد بین المللی ریاضی، دلیل علاقة افراد به آگاهی از نحوه انتخاب دانش آموزان چینی برای شرکت در این مسابقه معتبر است. مطالعه این کتاب برای دانش آموزان علاقه‌مند به شرکت در مسابقه هایی از نوع المپیادهای ریاضی، دبیران، دانشجویان و سایر علاقه‌مندان مفید است.

10-11-دانشمندان

وو چیا-وی
چارلز کائو
چین-شیونگ وو
یویو تو


10-12-اختراعات و اکتشافات

اختراعات:
سو سونگ
آبیاری قطره‌ای
وان لایمینگ
چینگ وی تانگ
چانگ هنگ
روبن لی
ژوگه لیانگ
شن‌کوا
بی شنگ
چارلز کائو
تسای لون
یوان لنگپینگ
یویو تو

اکتشافات:


10-13-اساتيد دانشگاه ها

10-14-دستاورد هاي علمي

به گزارش خبرگزاری دانا، در کنار برگزاری این نمایشگاه که در آن تازه ترین دستاوردهای رباتیک به نمایش درآمده، همایشی نیز با حضور محققان و کارشناسان بین المللی به منظور بحث و تبادل نظر علمی در این زمینه بر پا شده است.
در این نمایشگاه که از سوی شهرداری پکن در مرکز همایش های بین المللی این شهر برپا شده، محلی مناسب برای گفت وگو در باره توسعه صنعت ربات و ربات سازی در دنیا است.
در نمایشگاه ربات های سال 2015 چین ربات های مختلفی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته که از آن جمله می توان به نمایش ربات هایی اشاره کرد که علاوه بر آشپزی، شیشه ها را پاک می کنند و کارهای خدمات رسانی صورت می دهند.
همچنین در این نمایشگاه ربات های فوتبالیست به نمایش عموم در آمده که با انجام بازی فوتبال مهارت های ورزشی خود را به نمایش می گذارند.
«همکاری مشترک برای منافع مشترک - دستیابی به جامع اطلاعاتی ایده آل» شعار امسال نمایشگاه جهانی ربات های 2015 چین است.
«لی یوان چائو» معاون رییس جمهور چین نیز در آیین گشایش این نمایشگاه در سخنانی اظهار داشت: ربات ها خدماتی به انسان می دهند که بی بدیل است همانطور که امروزه رایانه ها و تلفن های همراه چنین خدماتی در اختیار ما قرار می دهند.
نوع آوری در تولید رباتیک و ورود آن به زندگی روزمره، پیشرفت های تکنولوژی و توجه کشور به آن و دیده شدن نفع مردم در تولید ربات ها از دیگر نکاتی بود که او از تولید کنندگان ربات ها خواست به آن توجه داشته باشند.
دهها کشور جهان از جمله آمریکا، کره جنوبی، چین، ژاپن و آلمان ربات های خود را در نمایشگاهی که 40 هزار نفر در آن حضور دارند و دهها هزار علاقه مند از آن بازدید می کنند به نمایش گذاشته اند.
آمارها نشان می دهد که چین به شدت در حال افزایش سرمایه گذاری در این صنعت است و سال گذشته میلادی (2014) فروش ربات در بازار چین تقریبا 60 درصد رشد داشت و به بالای 57 هزار واحد رسید که برابر با یک چهارم حجم فروش جهانی است.
این کشور حتی سال گذشته و برای دومین بار متوالی به بزرگترین بازار فن آوری رباتیک تبدیل شد.

11-پزشکي و سلامتدر حاشیه نشست و کنفرانس ارتقاء سلامت در چین دکتر هاشمی وزیر بهداشت از بیمارستانی که ۸۰ سال سابقه دارد و بیش از ۶۰ سال توسط خارجی ها اداره می شد بازدید کرد و گزارشی از فعالیت های بیمارستان ژانگ شان دریافت نمود.

زیربنای این بیمارستان ۲۰۵۰ تختخوابه ۹۶هزار متر مربع است و در حال حاضر ۱۹۰۵ تخت فعال دارد. بیمارستان ژانگ شان سالانه بیش از ۳.۵ میلیون بیمار سرپایی دارد.

متوسط بستری بیماران در این بیمارستان از ۱۰ سال گذشته تا سال ۲۰۱۵ از ۱۱ روز به ۶.۹ روز کاهش پیدا کرده است.

تعداد ۱۴۹۹ پزشک و ۱۶۶۸ پرستار در این بیمارستان و ۵۰ کلینیک آن در حال ارایه خدمت هستند.

از جهت آموزشی نیز بیمارستان ژانگ شان بسیار فعال است به طوری که ۲۱ دوره کارشناسی ارشد، ۱۸ دوره پی اچ دی دارد.

رئیس بیمارستان ژانگ شان از حدود ۱۰۰ عمل پیوند کبد در سال ۲۰۱۵ خبر داد و یکی از موفقیت های این بیمارستان را افزایش تعداد جراحی های پیوند کبد به ۱۵۰ مورد تا پایان سال ۲۰۱۶ عنوان کرد.

وی در گفتگو با دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت کشورمان، از آمار ۶۰۰ موردی پیوند کبد در بیمارستان نمازی شیراز با پرسنلی کمتر از پرسنل بیمارستان ژانگ شان اظهار شگفتی کرد.

11-1-سلامت عمومي و واکسينه

نمایشگاه تغذیه و سلامت چین یک رویداد است و من رویداد‌ها را دوست دارم. نمایشگاه تغذیه و سلامت چین صنعتی را پوشش داده است که فرصتی بی بدیل به شما اهدا می کند تا هم به یک ویترین تولید جهانی دسترسی پیدا کنید و هم از این ویترین محصولی جهانی انتخاب کنید. این رویداد نه تنها جایگاهی برای صنعت سلامت است، بلکه نقطه اوج مجریان رده بالای صنعت سلامت محسوب می شود. نمایشگاه سلامت و تغذیه چین توسط دولتمردان، رسانه های صنعت سلامت و تشکیلات اقتصادی برجسته حمایت می شود. در طول این نمایشگاه در دوره های قبل مقاماتی از 20 کشور در چین مستقر می شدند و وزارت سلامت، وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، مرکز توسعه و تحقیق شورای دولتی و 4000 بازدید کننده حرفه ای از 28 کشور شاهد رویدادی بی سابقه بودند. با شرکت در این رویداد، در حالی که از مشاوره ها و تجربیات کارشناسان بهره می برید، باید آخرین گرایش ها و نوآوری ها را نیز بررسی کنید. فرصت های توسعه محصول جدید را جستجو نمایید و اطمینان داشته باشید که با بهره گیری از بازار به سرعت رو به رشد این منطقه می توانید تجارت خود را ارتقا دهید.

ما تلاش می کنیم حضور در نمایشگاه تغذیه و سلامت چین را به تجربه ای فوق العاده برای شما تبدیل نماییم. اگر قصد شرکت در نمایشگاه تغذیه و سلامت چین را دارید، با افتخار کلیه امکانات و تجربیاتی که به پشتوانه سالها فعالیت در این حوزه اندوخته ایم، در اختیار شما قرار می دهیم. مهمترین ماموریت ما تامین مجموعه کاملی از خدمات، برای حضور هرچه موثرتر و بی دغدغه تر شما در نمایشگاه تغذیه و سلامت چین است و راهبرد ما در انجام این ماموریت، ارائه خدمات با کیفیت مطلوب و مورد نظر شماست.

11-2-خدمات درماني و بيمهدر اغلب کشورهای صنعتی دو نوع پوشش بیمه خدمات درمانی ارائه می شود. این دو نوع پوشش بیمه پایه و مکمل می‌توانند جداگانه یا به‌صورت یکپارچه ارائه شوند. در کشور چین هر دو پوشش ارائه می‌شود که بسته پوشش پایه دارای محدودیت مخارج پزشکی برای بیمه‌شده است و خدمات پایه را پوشش می‌دهد. در سوئیس بيمه‌گران، دو پوشش به‌صورت یکپارچه یا جداگانه ارائه می‌دهند. بسته مزایای پایه، مراقبت دندان‌پزشکی و چند استثنا را شامل نمی‌شود. در بازار بیمه درمانی سوئیس زمانی که مطلوبیت خرید بیمه پایه از هزینه مزایای بیمه پایه بیشتر باشد، بیمه‌گذار، بیمه پایه را ترجیح می‌دهد. روش یکپارچه ارائه بیمه درمان پایه و مکمل نسبت به روش تفکیک‌شده آن هزینه کمتری دارد؛ زيرا در روش تفکیک‌شده، هزینه‌های اداری اضافی به ازای هر قرارداد بیمه مکمل به مخارج بیمه‌ای اضافه می‌شود. موضوع بااهمیت در مراقبت سلامت، دسترسی همه مردم به بسته مزایای پایه است. که این پوشش پایه مزایای حداقلی برای بیمه‌شدگان فراهم می‌کند. اما افرادی که مایل هستند پوشش بیمه‌ای حداکثر داشته باشند باید قادر به خرید بیمه مکمل باشند. بیمه‌گرها برای پوشش پایه باید حق‌بیمه یکسانی از بیمه‌شدگان دریافت کنند ولی برای مزایای مکمل می‌توانند حق‌بیمه متناسب با ریسک هر فرد دریافت کنند. در ایران پوشش بیمه پایه از پوشش بیمه مکمل کاملاً جداست و این رویکرد مشکلاتی ایجاد می‌کند. در شرایط کنونی استفاده از تجارب سایر کشورها دراین‌زمینه می‌تواند راهگشا باشد.

11-3-بيمارستان ها و مراکز درماني

11-4-پزشکان

چین یکی از قدیمی ترین تمدنها در جهان است و تاریخ نوشتاری این کشور بیش از ۴۰۰۰ سال است.دارای فرهنگ وسنت پزشکی غنی و دیرباز.که این سنت تا امروز ادامه دارد به خصوص در زمینه آموزش پزشکی.امروزه چین یکی از کشورهائی است که به سرعت مکانی برای تحصیل دانشجویان خارجی خواهان تحصیل رشته پزشکی میگردد.

وزارت بهداشت چین به جهت تضمین کیفیت آموزشی بالا و استاندارد به دانشجویان خارجی ،در سال ۲۰۰۷ ابتدا مقررات موقتی را برای استاندارهای کنترل کیفیت در زمینه رشته پزشکی عمومی به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی منتشر کرد.در حال حاضر این استاندارها هرساله مرور و منتشر میشوند.در این نشریه فهرست حدود ۴۹ مدرسه پزشکی که توسط دولت چین مجوز ارائه این دوره ها را دارند وجود دارد.دانشگاههائی که در این فهرست نباشند مجازبه ثبت نام دانشجویان خارجی برای رشته پزشکی به زبان انگلیسی نیستند.
امروزه تعداد زیادی دانشجو از کشورهای مختلف چین را برای تحصیل رشته پزشکی انتخاب میکنند.سال گذشته بیش از ۱۰٫۰۰۰ دانشجو برای تحصیل پزشکی به چین آمدند .در زیر دلایلی که برای انتخاب چین برای تحصیل در رشته پزشکی وجود دارد آورده شده است.باشد که برای انتخاب شما سودمند واقع گردد.
۱-واجد شرائط برای هر نوع آزمون پزشکی برای اخذ مجوز

۴۹ دانشگاه پزشکی دولتی تحت نظارت دولت چین فعالیت میکنند.تمامی این دانشگاهها را سازمان بهداشت جهانی تائید میکند.یعنی فارغ التحصیلان میتوانند در آزمونهای پزشکی ملی زیر شرکت کنند.
MCI,PMDC,USMLE,PLAB,HPCSA,SCHS,etc.

۲-مدرک شما در سراسر دنیا مورد تائید است.

دانشجویان پس از گذراندن تمام واحد های آموزشی وقبولی در آزمون پایان دوره دانشگاه، مدرک فارغ التحصیلی پزشکی رادریافت خواهند کرد.دانشجویان میتوانند گواهینامه خود را همراه با دیگر مدارک به سفارت کشور خود در چین ببرند و تائید آن را بگیرند.

۳-همتراز با تحصیلات تکمیلی پزشکی غرب

بیشتر دانشگاههای پزشکی چین دارای رنکینک جهانی زیر ۵۰۰ هستند ودر زمینه پزشکی مدرن دارای شهرت خوبی در دنیا میباشد.رشته پزشکی سالها است که در چین به زبان انگلیسی تدریس میشود و بسیاری از فارغ التحصیلان یا در حال گذراندن تحصیلات تکمیلی خود در چین هستندو یا به عنوان پزشک درکشور خود مشغول کارند.

۴-تسهیل در صدور پذیرش برای دانشجویان خارجی

در مقایسه با کشورهائی مانند انگلستان،امریکا،اروپا،امکان ثبت نام در دانشگاههای پزشگی چین بیشتر است.به علاوه تحصیل پزشکی در چین بسیار ارزانتر از دیگر کشورها است.شما با انتخاب چین از رقابت تنگاتنگی که در دیگر کشورها وجود دارد خودتان را نجات میدهید و در ضمن مراحل اخذ پذیرش بسیار راحت است.

۵-هزینه زندگی و شهریه پائین

تحصیل رشته پزشکی در چین ۷۰ در صد ارزانتر از انگلستان یا امریکا است.مثلا رشته پزشکی درامریکا بدون ۴ سال دوره پیش پزشکی حدود ۲۰۰٫۰۰۰-۱۶۰٫۰۰۰ دلار هزینه دارد.در حالی که شما میتوانید دوره کامل ۶ ساله را با هزینه ای حدود ۵۰٫۰۰۰-۳۰٫۰۰۰ دلار بگذرانید.در مقایسه با دیگر کشورها هم شهریه ها در چین خیلی معقولانه تر است.زیرا وزارت بهداشت چین به اساتید دانشگاه کمک هزینه میدهد و هزینه تدریس در این دانشگاهها به نسبت پائین می اید و برای دانشجویان خارجی خیلی به صرفه تر است.

۶-تحصیل در محیط آموزشی بین المللی

از آنجائی که روز به روز بر تعداد دانشجویان خارجی در چین افزوده میشود،چین به طور چشمگیری در حال بین المللی شدن پیش میرود.هنگام تحصیل در چین شما با دانشجویانی از کشورهای مختلف جهان روبرو میشوید.شما علاوه بر فراگرفتن فرهنگ های بین المللی مختلف میتوانید با فرهنگ سنتی چین هم آشنا شوید.بیشتر کشورها در دانشگاهها نماینده دارند.

۷-تعداد زیاد بیمارستانها با کیفیت بالا برای گذراندن دوره انترنی

تمام دانشگاههائی که مجازبه ثبت نام دانشجویان خارجی هستند،باید حداقل استاندارهائی را که وزارت علوم چین تعیین کرده است دارا باشند.بیمارستا نهای وابسته به دانشگاه که دانشجویان دوره انترنی را در آنجا میگذرانند باید
دارای گرید ۳ وسطح الف باشند ،ودارای تجهیزات پزشکی با استاندارهای جهانی و تخت کافی برای بیماران باشند.
چین پر جمعیت ترین کشور دنیاست و به همین دلیل بازار پزشکی چین به سرعت در حال پیشرفت است.وبه زودی یکی از بزرگترین بازارهای پزشکی در دنیا خواهد شد.
۸-آب و هوای چین منطقه به منطقه متفاوت است و هر دانشگاهی زیبائی خاص خود را در فصول مختلف دارد.

دانشجویان میتوانند از زندگی در فضای دانشگاه لذت ببرند و یا در اوقات فراقت به جاهای دیگر بروند.دانشگاهها برای اینکه فرهنگ و سنن با شکوه و جذاب چین را به دانشجویان نشان دهند،فعالیت های متنوع زیادی را برای آنان برنامه ریزی میکنند .دانشجویان نه تنها با تاریخ وفرهنگ چین آشنا میشوند،بلکه میتوانند با روحیه نسل جدید چین هم آشنا شوند.

۹-تحصیل در جامعه ای با درجه امنیت بالا

چین مکانی صلح آمیز ودارای امنیت با لا است.دولت چین برای حفظ امنیت و آرامش مردم و اجتماع چین ،قوانین سختی را برای جرائم اعمال میکند.برطبق آمار رسمی نرخ جرائم در چین هر ساله رو به کاهش است.در عین حال دولت چین برای حفظ امنیت و آرامش دانشجویان خارجی حفاظت های خاصی را برای آنان در نظر گرفته است.

۱۰-کشف تاریخ دیرینه و فرهنگ غنی چین

با دستاوردهای سرسام آوری که چین در طی ۳۰ سالی که وارد جهان خارج شده است به دست آورده ،بیش از ۲۶۰٫۰۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاهها و کالج های بین المللی چین ثبت نام کرده اند.و آنجا را به عنوان یکی از محبوب ترین مکانها برای تحصیل ساخته است.دارای ویژگی های یک فرهنگ مرموز وکهن ویک اقتصاد نوین و پر جنب و جوش است.کشور چین برای هر فردی جذابیت خاصی دارد

12-راه و ترابري

12-1-راه آهن

شرکت ساخت‌وساز راه‌آهن چین، (به چینی: 中国铁道建筑总公司) شرکت دولتی ساخت‌وساز چینی است، که در زمینه مهندسی، طراحی، نقشه‌برداری و ساخت املاک و مستغلات، زیرساخت‌های ترابری ریلی، بزرگ‌راه و زیرساخت‌های شهری فعالیت می‌کند.

شرکت ساخت‌وساز راه‌آهن چین در سال ۱۹۴۸ فعالیت خود را به‌عنوان بازوی ساخت‌وساز و ارائه خدمات لجستیک ارتش آزادی‌بخش خلق آغاز نمود.

این شرکت در سال ۲۰۱۲ پس از شرکت مهندسی راه‌آهن چین در رتبه دوم از بزرگترین شرکت‌های ساخت‌وساز جهان قرار گرفت.

دفتر مرکزی شرکت ساخت‌وساز راه‌آهن چین در شهر پکن قرار دارد و سهام آن در بازارهای بورس اوراق بهادار هنگ کنگ، بورس تایوان و بورس شانگهای معامله می‌شود. این شرکت از سال ۲۰۱۲ مالک ۱۵٪ درصد از سهام باشگاه فوتبال اینتر میلان می‌باشد.

12-2-فرودگاه(داخلي و خاجي)

فرودگاه ووشان شنوفنگ
فرودگاه ونشان پوژوهی
فرودگاه ویهای داشویبو
فرودگاه بین‌المللی ونچو یونگچیانگ
فرودگاه بین‌المللی ژنگژو سین‌ژنگ
فرودگاه بین‌المللی شنژن بن
فرودگاه بین‌المللی یانتای چائوشوی
فرودگاه بین‌المللی یانتای لایشان
فرودگاه تورپان جیائوهه
فرودگاه سوژو گئوانئین
فرودگاه سین‌جین
فرودگاه سینینگ کائوجیابو
فرودگاه شیانگیون
فرودگاه شیچانگ قینگشان
فرودگاه شیشوانگبانا گاسا
فرودگاه فوشان شادی
فرودگاه کوانژو جینجیانگ
فرودگاه کیه‌مو
فرودگاه لوژو لانتیان
فرودگاه لاسا گونگار
فرودگاه لولیانگ
فرودگاه لونجیان گوانژیشان
فرودگاه لویانگ بیجیائو
فرودگاه لیوژو بایلیان
فرودگاه لیانگ پینگ
فرودگاه لیانیونگانگ بایتابو
فرودگاه لیبو
فرودگاه لیپینگ
فرودگاه لیجیانگ سانی
فرودگاه لینفن کیائولی
فرودگاه لینکانگ
فرودگاه لینی شابولینگ
فرودگاه یانان شیلیپو
فرودگاه یانجی چائویانگ‌چون
فرودگاه یانگژو تایژو
فرودگاه ینینگ
فرودگاه ییبین سایبا

12-3-راه هاي زميني


12-4-راه هاي درياييبقدرت رسیدن حزب کومونیست در چین به رهبری مائو تسو تونگ