گروه نرم افزاری آسمان


هند


خلاصه:

هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هندوستان (هندی: भारत गणराज्य؛ تلفظ: بْهَارَتْ گَنَرَاجْیَه) کشوری در جنوب آسیا است که پایتخت آن دهلی نو است. هند از شمال غربی با پاکستان؛ از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت؛ و از شمال شرقی با برمه و بنگلادش همسایه‌است. همچنین هند از باختر با دریای عرب، از خاور با خلیج بنگال، و از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد.
پهناوری هند ۳٬۴۰۲٬۸۷۳ کیلومتر مربع (هفتم در جهان و ۲ برابر ایران) است. بیشتر سرزمین هند پست و هموار است و رشته‌کوه هیمالیا که در شمال کشور قرار دارد باعث شده‌است که رطوبت و ابرهای باران‌زا به شمال آسیا نفوذ نکند و در نتیجه هند کشوری پرباران و مرطوب و دارای خاک بسیار حاصلخیز است. این موضوع باعث شده‌است که این کشور بتواند جمعیّت بسیاری را در خود جای دهد.
جمعیت هند ۱٬۲۱۰٬۱۹۳٬۴۲۲ نفر است که دومین کشور پر جمعیت دنیا پس از چین به شمار می‌آید. بندر بمبئی (مومبائی) با جمعیتی نزدیک به ۱۴ میلیون تن، پرجمعیت‌ترین شهر هند است. هند بیش از سی و پنج شهر بزرگ با جمعیت بالای یک میلیون تن دارد. بمبئی، دهلی، کلکته، مدرس، بنگلور، حیدرآباد، اگرا، میسور، جی‌پور، گوا، پونا، بوپال، تریواندروم، سورات و کانپور از شهرهای مهم این کشور پهناور هستند.
هند دارای تاریخ و فرهنگ بسیار کهن و پرباری است که به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد. هند سرزمین نژادها، زبان‌ها، آیین‌ها، و فرهنگ‌های فراوان و گوناگون می‌باشد. در هند صدها زبان و هزاران گویش و لهجه وجود دارد. علاوه بر دو زبان هندی و انگلیسی که در قانون اساسی این کشور زبان رسمی اعلام شده‌است، ۲۲ زبان دیگر در یک یا چند ایالت موقعیت زبان رسمی را دارند.
طی ۸۰۰ سال تسلط فارسی‌زبانان یا ایرانیان بر هند، این کشور از فرهنگ ایران و زبان فارسی تأثیر بسیاری پذیرفته‌است. زبان فارسی در دورهٔ غزنویان به هند راه یافت و با فرمانروایی دودمان گورکانیان هند زبان رسمی شد. زبان فارسی هند شاعران بزرگی همچون بیدل دهلوی، و امیر خسرو دهلوی و دستگاه شعری سبک هندی را در خود پروراند. زبان فارسی تأثیر فراوانی بر زبان‌های هند به‌ویژه زبان اردو گذاشته‌است. زبان فارسی پیش از آنکه هند مستعمره انگلستان شود (سده ۱۹ میلادی)، دومین زبان رسمی این کشور و زبان فرهنگی و علمی به‌شمار می‌رفت.

اطلاعات کلی:
نوع حکومت: جمهوری فدرال، مساحت: 3287000 کیلومتر مربع، جمعیت: حدود یک میایارد و دویست میلیون نفر، پایتخت: دهلی نو، تعدادی از شهر های بزرگ بالای 10 میلیون نفر: بومبای (بمبئی)، کلکته، مدرس، حیدر آباد، پونا، تیره انسانی: هندی 97 و ایرانی 3 درصد، دین: هندو 82 %، مسلمان 12 %، مسیحی و سیک و غیره 6 درصد. زبان رسمی علمی: انگلیسی، زبان رسمی دولتی هندی، بیش از 1500 زبان و لهجه دیگر، واحد پول: روپیه، تاریخ استقلال 1947 .


موضوعات:

1-نام گذاري و اطلاعات کلي
2-تاريخ
3-جغرافيا
4-جامعه و آداب و رسوم
5-اقتصاد
6-فرهنگ و هنر
7-ورزش
8-سياست
9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
10-سطح آموزش و توليد علم
11-پزشکي و سلامت
12-رسانه هاي عمومي
13-راه و ترابري


1-نامگذاري

1-1-معني لغت

نام: «هند» (و هم‌چنین صورت‌های آن در زبان‌های غربی ازجمله India در انگلیسی) برگرفته از زبان فارسی باستان است که به جای واژه سانسکریت «سیندو» (Sindhu) به‌کار می‌رفته و نام رودخانه سند بوده‌است.همچنین واژه «هندوستان» که به عنوان نام کامل این سرزمین در اغلب کشورها از جمله خود هند رواج دارد واژه‌ای فارسی است به معنی «سرزمین هندوها».


1-2-نام گذاري در زبان هاي ديگر

1-3-مساحت,جمعيت,منطقه زماني,واحد پول,دين رسمي,زبان رسمي,پيش شماره,نماد ملي,شعار ملي,مرز خاکي,مرز دريايي,بلندترين نقطه,پرچم

مساحت:

۱ E۱۲ ۳٬۱۶۶٬۴۱۴*کیلومتر

زبان رسمی:


دین رسمی:

جمعيت:

۱٫۲ میلیارد۲

منطقه زماني:


IST (ساعت جهانی+۵:۳۰)
- تابستانی (DST) +۵:۳۰ (ساعت جهانی+۵:۳۰
واحد پول:

روپیه هند (₨) (INR)

زبان رسمي:
هندی

دين رسمي:

پيش شماره:
+۹۱

نماد ملي:

شعار ملي:
सत्यमेव जयते
«تنها راستی است که پیروز است»

مرز خاکي:

مرز دريايي:

بلندترين نقطه:
بمبئی

پرچم:


سرود ملی:
2-تاريخ

2-1-دوره نياتاريخي(عصر آهن,عصر برنز,عصر مس)

عصر آهن:

عصر برنز:

عصر مس:

2-2-دوره پيشا تاريخي(نوسنگی,ميان سنگي,پارينه سنگي)

نوسنگی:

به گزارش ایرنا این یافته ها در بررسی مرکز یک سنگ بستر در وسط یک جوی آب که دارای یک شکاف با عرض 21 متر بود کشف شده است.
از این شکاف بر روی سطح سنگ ایجاد شده بود و مردمان نوسنگی از لبه های تیز ،محور آن برای جلا دادن سنگ های خود استفاده می نمودند و زمانی که صیقل می خوردند در داخل شکاف قرار می دادند.
رامش پژوهشگر گروه تاریخ حوزه دانشگاه پوندیچری در زمینه این کشف می گوید: این شیار در ماه گذشته میلادی در اکتشافات بر روی تپه جوادی، در پنج کیلومتری شمال پودرو در ایالت نادو و در بر داشت های اولیه شناسایی شده بود.
این اولین بار است که شیارها یا شکاف های مورد استفاده برای تیز کردن ابزار سنگی در تامیل نادو کشف شده است و ما توانسته ایم ابزاری با این خصوصیات را در این منطقه کشف کنیم.
رامش همچنین در ادامه افزود 75 محور سنگ جلا از دوره نوسنگی جمع آوری و توسط روستاییان در نزدیکی یک جوی به دست آمده، روستاییان این ابزار سنگی پیدا شده را مدت ها ، همراه با سنگ های معمولی، در نزدیکی معبد گانش که یک پرستشگاه با نام ˈسامی کالˈ (سنگ الهی)است نگهداری می کردند.
این پژوهشگر هندی در مورد نحوه پیدا شدن سنگ های بیشتر گفت روستاییان مکانی نزدیک سنگ بستر رودخانه را محلی برای ستایش خدایان قرار داده بودند.
به عقیده بومیان این منطقه محل زانو زدن گاوها است. که با تحقیقات بیشتر و پیدا شدن 10 شیار در لایه های سنگ ما توانستیم به ابزار بیشتری از دوران نوسنگی دست بیابیم.
دکتر راجان یک پژوهشگر دیگر هندی نیز درمورد این اکتشاف گفت: تحول فرهنگی از جمع آوری مواد غذایی به تولید مواد غذایی ارتقاء پیدا کرد که می توان آن را یک انقلاب در تاریخ بشر دانست که در طی دوران نوسنگی ظهور پیدا کرده است.
بگفته وی این ابزار نشان دهنده آغاز تولید محصولات کشاورزی در جنوب هند که در حدودپنج هزار سال پیش است و زمانی است که انسان تصمیم می گیرد در یک مکان باقی بماند، و با مشاهده فصول شروع به کشاورزی می کند. دکتر راجان گفت که این ابزار برای رسیدن به شکل نهایی خود باید چهار مرحله را طی مینمودند جدا نمودن سنگ، رتبه دهی بر اساس نوع شکست، پایه و پرداخت که در نهایت انجام می شد.
این ابزار پس از آن که به طور مداوم به سنگ ساییده می شدند، ملایم می شدند. انسان نوسنگی به طور مداوم از این ابزار(محور) برای برش گیاهان و درختان، یا حفر کردن و بیرون آوردن غده ها از خاک استفاده می نمود.
ابزارهای سنگی جلا دو گونه هستند محور و داس، در حالی که محور برای برش گیاهان و درختان مورد استفاده قرار می گرفت، داس برای شخم مورد استفاده قرار گرفت.
اغلب انتهای داس را با گیاهان خشک می پوشاندند و برای شخمزدن استفاده می نمودند. پس از ظهور از عصر آهن حدود 1000 پیش از میلاد، خیش آهن ساخته شده است.
این پژوهشگر هندی گفت که از آنجا که محور سنگ سه مرحله اول ساخت خود را، یعنی جدا نمودن سنگ، رتبه دهی بر اساس نوع شکست، پایه را در این مکتن طی نموده اند به احتمال قوی باید زمین ها ی کشاورزی و خانه های ، آنان را باید در همین منطقه جستجو نمود.

ميان سنگي:

عصر سنگ کهن یا دورۀ پارینه‌سنگی بیش از یک میلیون سال به‌درازا کشید و در درازای این زمان، تغییرات آب و هوایی‌ای رخ داد که اثر بسیاری بر فرگشت انسان گذارد. ریخت‌شناسی واژگانیِ انسان‌ها نیز از این دوره تا گذر از بخش‌های نزدیک‌تر عصر سنگ نمو نمود.
بازۀ زمانی میان پایان عصر یخ میان ۱۰ تا ۶ هزار سال به‌درازا انجامید و ویژگی آن پدید آمدن دریاها و تغییرات محیطی و نیاز به یافتن منبع‌های خوراکیِ تازه بود. گسترش و پیشرفت ابزارهای ظریف سنگی، واکنشی به این نیاز بود. این ابزارهای پیشرفته، ابزارهای دورۀ پارینه‌سنگی بود. در اروپا این ابزارها در دورۀ میان‌سنگی از خاور نزدیک کهن بدانجا برده‌ شده‌بود. این ابزارها شکار را پیشرفته‌ کرده و ماهی‌گیری را ممکن ساخت. رام کردن سگ برای شکار، محصول این دوران است.


پارينه سنگي:

2-3-چهار هزار سال قبل از ميلاد مسيح تا ميلاد مسيح(آغاز تمدن,شهر نشيني و تجارت)

آغاز تمدن:

خبرگزاری فارس: تمدن هند را می‌توان به رودخانة بزرگی تشبیه کرد که سنت‌های فرهنگی گوناگون مانند جویبارهایی کوچک در محدودة این رودخانه قرار دارند و در قسمت هایی از مسیر، به رود بزرگ می‌پیوندند و به آن ویژگی متمایزی می‌بخشند.
هر تمدنی، ویژگی‌های خاصی دارد که از نظر کلیت و مرتبط بودن با هم، پیکربندی غالب خود را شکل می‌دهد و آن را از سایر تمدن‌ها متمایز می‌کند. تمدن هند از نظر استمرار و ناهمگونی، ویژگی‌های استقرار و ترکیب شکلی خود از سایر تمدن‌های دنیا متمایز می‌شود. ساخت ترکیبی تمدن هند از رشته‌ها و سایه‌هایی از بافت‌ها و رنگ‌های گوناگون تشکیل شده است.
اغراق نیست اگر بگوییم هند از دوران باستان، مرکب از نژادها و فرهنگ‌های مختلف بوده است. تمدن هند را می‌توان به رودخانة بزرگی تشبیه کرد که سنت‌های فرهنگی گوناگون مانند جویبارهایی کوچک در محدودة این رودخانه قرار دارند و در قسمت هایی از مسیر، به رود بزرگ می‌پیوندند و به آن ویژگی متمایزی می‌بخشند.
شبه‌قارة هند در آسیا واقع شده و از جنوب به اقیانوس هند و از شمال به رشته کوه‌های هیمالیا منتهی می‌شود. دریای عرب و خلیج بنگال به ترتیب در غرب و شرق آن قرار گرفته‌اند. هند با کشورهای پاکستان‌، چین‌، نپال‌، بوتان‌، برمه و بنگلادش هم مرز است‌. مساحت آن 3287590 کیلومتر مربع است که 2973190 کیلومتر مربع آن را خشکی تشکیل می‌دهد.
سرزمین هند به سه بخش تقسیم می‌شود: 1٫ فلات‌های مرتفع شمالی که از مرتفع‌ترین فلات‌های جهان است‌؛ 2٫ جلگه‌های جنوبی که از نظر کشاورزی اهمیت بسیاری دارد؛ 3٫ فلات‌های جنوب که از صخره‌های سخت آتشفشانی تشکیل شده است‌.در کل شبه‌قارة هند به دلیل وسعت فراوان و همجواری با آب‌های اطراف‌، از تنوع آب‌وهوایی ویژه‌ای برخوردار است و به طور کلی چهار فصل اصلی در آن دیده می‌شود.
هندوستان افزون بر موقعیت راهبردی، به دلیل دسترسی به آب‌های آزاد و واقع‌شدن در مرزهای میان آسیای جنوب غربی و آسیای شرقی، معادن ارزشمند طبیعی و خاک حاصلخیز کشوری ثروتمند محسوب می‌شده و همواره مورد توجه طبقات مختلف مردم و نیز مورد تاخت و تاز دولت‌های بیگانه به‌ویژه استعمارگران قرار گرفته است.
مورخان قدیم هندو، ناحیة شمالی کشور هند را «آریاورتا»، یعنی سرزمین «آریاها» نامیده‌اند. مؤلفان مسلمان، این ناحیه را هندوستان، یعنی سرزمین هندوها گفته‌اند، هرچند متأخران لفظ «هندوستان» را به سراسر کشور از شمال تا جنوب اطلاق می‌کنند. مورخان متقدم، شبه‌جزیرة جنوبی را سرزمینی مستقل برشمرده‌اند و آن را «دکشینا» نامیده‌اند که در زبان سانسکریت «جنوب» معنا می‌شود. استعمال «دکن» به این ناحیه نیز از همین روی است. ناگفته نماند، فلات جنوبی (ایالات بمبئی و حیدرآباد) نیز دکن خوانده می‌شود.
هندوستان سرزمین نژادها، زبان‌ها، آیین‌ها و فرهنگ‌های فراوان و گوناگون است. در هند صدها زبان و هزاران گویش و لهجه وجود دارد. علاوه بر دو زبان هندی و انگلیسی که در قانون اساسی این کشور زبان رسمی اعلام شده‌ است، 22 زبان دیگر در یک یا چند ایالت، موقعیت زبان رسمی را دارند. طی 800 سال تسلط فارسی‌زبانان یا ایرانیان بر هند، این کشور از فرهنگ ایران و زبان فارسی تأثیر بسیاری پذیرفته ‌است.
زبان فارسی در دورة غزنویان به هند راه یافت و با تأسیس سلسلة گورکانیان هند زبان رسمی شد. و شاعران بزرگی همچون بیدل دهلوی، امیر خسرو دهلوی و دستگاه شعری سبک هندی را در خود پروراند. زبان فارسی تأثیر فراوانی بر زبان‌های هندوستان به‌‌ویژه زبان اردو گذاشته ‌است، و پیش از آنکه هندوستان مستعمرة انگلستان شود، دومین زبان رسمی این کشور و زبان فرهنگی و علمی به‌شمار می‌رفت.
تا نیمة اول قرن بیستم تصور عموم بر این بود که تمدن هندوستان با آریایی‌ها آغاز می‌گردد، و قبل از ورود این قوم به هندوستان، تمدنی در این منطقه وجود نداشته است. اما با کاوش‌های انجام گرفته در منطقة «موهنجودار» و migxnhi) (Daro آثاری پدیدار گشت که حکایت از قدیمی‌ترین آثار تمدن جهان می‌نماید. این اکتشافات ثابت می‌کند که در سند و پنجاب طی هزارة سوم وچهارم پیش از میلاد، یک زندگی شهری بسیار مترقی وجود داشته است. از مهم‌ترین این تمدن‌ها می‌توان به موهنجودارو و «هاراپان» Harapan)) اشاره کرد که دارای قدمت بسیاری هستند و از نظر تکنیک و مدنیت در سطح بالایی قرار داشتند.
پیشینۀ حضور انسان در شبه‌قارة هند به دویست تا چهارصد هزار سال می‌رسد. اما اولین تمدن به معنای واقعی در این سرزمین، تمدن حوزة رود سند با قدمت نزدیک به سه هزار سال است که با تمدن شهر سوخته در ایران همزمان بوده و با آن مراودات نزدیک داشته ‌است و تقریباً پس از ورود آریایی‌ها بین سال‌های 1800 تا 2000 پیش از میلاد، هر دو از بین رفته‌اند.
از هزارة دوم قبل از میلاد، تمدن هند میزبان چندین گروه از مهاجران و جماعت‌های مختلف از سراسر جهان بود. پیدایش آریایی‌ها، مغول‌ها، کوشان‌ها، ساکاها، یونانی‌ها، هون‌ها، عرب‌ها، ایرانی‌ها، و ترک‌ها در مقاطع مختلف زمانی نشان‌دهندة گستردگی مهاجرت به هند طی تاریخ پر فراز و نشیب آن است. گروه‌ها و دسته‌های مهاجر، سنت‌های مورد علاقه و الگوهای رفتاری را از سرزمین‌های بومی خود به هند آوردند، با گذشت زمان، ارتباط خود را با سرزمین اصلی‌شان از دست دادند و در معرض فرآیند دگرگونی فرهنگی قرار گرفتند.
فرآیند سازگاری و تعامل با گروه‌های گوناگون از یک سو موجب پدیدار شدن تنوع شخصیتی هند و از سوی دیگر یک سنت فرهنگی مرکب شد. منابع تاریخی، مطالعات معاصر و پژوهش‌های انجام‌شده در حوزة فرهنگ عامه (فولکلور) نشان‌دهندۀ این واقعیت است. در حدود دو هزار سال پیش از میلاد، آریایی‌ها که از خویشاوندان نزدیک ایرانی‌ها بودند، و به زبان هند و اروپایی سخن می‌گفتند، شروع به مهاجرت از ایران کرده، و پس از عبور از گردنة کوهستان‌ها به جلگه سند رسیدند.
آریایی‌ها بخش شمالی هند را تصرف کردند، به تدریج به منطق جنوبی‌تر رسیدند و بخش هیئت حاکمة هند را تشکیل دادند. ورود آریایی‌ها به هند در فرهنگ، دین، ادبیات و سیستم اجتماعی این سرزمین بسیار تأثیرگذار بوده ‌است؛ ازجمله می‌توان به شکل‌گیری زبان سانسکریت، تدوین متون مقدس هندو و شکل‌گیری نظام طبقاتی جدید براساس نظام کاستی اشاره نمود..
اولین امپراتوری در هند با حکومت سلسله «موریان» بین سال‌های 200 تا 326 پیش از میلاد شکل گرفت. شخصی به نام چاندراگوپتا (Chandragoupta) پس از پیروزی علیه مخالفان، سلسله موریان را بنیان گذاشت. به تدریج او به مطیع ساختن تمام نواحی شمال موفق شد و بدین‌سان وسیع‌ترین دولت هند باستان را بنیان نهاد. در حقیقت چاندراگوپتا موفق شد وحدت را در بخش عمده‌ای از سرزمین هند پایه‌گذاری کند و نظام اداری بسیار قوی تشکیل دهد. نوة چاندراگوپتا که نامش، اشوکا (Ashoka) بود برای ایجاد وحدت و تمرکز در سرزمین هند مذهب بودا را مذهب رسمی کشور قرار داد و به وسیلة این ایدئولوژی واحد، تمرکز و وحدت را در سراسر کشور ایجاد نمود.
آشوکا به‌رغم تلاش‌های خود نتوانست دولتی استوار و واحد به وجود آورد و بلافاصله پس از مرگ او امپراتوری موریاها به انحطاط گرایید. در حدود سال 187پیش از میلاد، واپسین بازماندة این خاندان به وسیله یکی از سران سپاهی خلع و کشته شد. این فرماندة سپاهی، سلسلة جدیدی به نام شونگا (Counga) را بنیان نهاد. در همین دوره است که از قسمت شمال غربی هند، اقوامی شروع به حمله در داخل سرزمین هند کردند که معروف‌ترین آنها کوشان‌ها بودند.

کوشان‌ها به تدریج به قسمت‌های شمال غربی هند وارد شدند. این عده در ناحیه ماورالنهر، افغانستان، پاکستان و غرب هند دولتی را با همین نام تشکیل دادند. کوشان‌ها نیز مذهب بودایی را قبول کردند و کانیشکا، معروف‌ترین امپراتور این دولت، که از حامیان متعصب آیین بودا بود، اقدام به ساختن معابد و صومعه‌های بسیاری نمود.این امپراتوری اندکی پس از مرگ کانیشکا رو به ضعف نهاد، و در حدود سال 230 انحطاط آن کاملاً آشکار گردید و در این بین امپراتوری گوپتا پا به عرصه وجود نهاد؛ امپراتوری گوپتا در زمان سلطنت چاندرای گوپتای دوم به اوج عظمت خود رسید.

او قسمت عظیمی از پنجاب و سرزمین‌های هند مرکزی را به تصرف درآورد. دولت وی از خلیج بنگال تا دریای عمان گسترده شده بود. همزمان با این دوره (که برابر با دورة ساسانیان بود) هند شمالی دستخوش هجوم هفتالش (Hephtalltes Huns) گردید. این قبایل که از آسیای مرکزی آمده بودند، به امپراتوری گوپتا یورش بردند و به واسطة همین جنگ‌ها بود که این سلسله رو به ضعف گذاشت.

پس از آن، در حدود قرن هشتم میلادی، اسلام با گذشتن از سرزمین پاکستان و افغانستان وارد سرزمین پنجاب شد. لشکریان اسلام تا مرز هند پیش رفتند، ولی آیین اسلام توسط بازرگانان و مبلغان به سرزمین هند راه یافت. بعدها، سلطان محمود غزنوی نیز به هند لشکر کشید و آن سرزمین را فتح کرد. سرزمین هندوستان مدت‌ها بعد از حمله سلطان محمود، مورد تهاجم مغولان قرار گرفت. در دورة مغولان، تیمور به هندوستان حمله نمود و سرزمین هند مورد کشتار و ویرانی زیادی قرار گرفت.

مغولان از بزرگ‌ترین امپراتوری‌های قرون میانه محسوب می‌شدند. بابر نخستین حکمران مغولان هند بود که در سال 1526م از دشت‌های آسیای مرکزی به هند یورش آورد. نوادگان بابر بیش از دویست سال بر هند حکم راندند. امپراتوری مغولان تا پایان قرن هفدهم تقریباً بر تمامی نواحی هند به جز منتهی‌الیه جنوبی این کشور سلطنت می‌کردند. مغولان با ورود خود به هند، اندیشه‌ها و دیدگاه‌های نوینی در حوزه‌های معماری، جنگاوری، و هنرهای گوناگون وارد این کشور کردند. اما شاید بتوان مهم‌ترین تأثیر این سلسله را در هند، ورود اسلام به این سرزمین دانست.

برخی از مشهورترین آثار کهن هند ازجمله تاج‌محل بناهایی اسلامی هستند که به دست مغولان هند احداث گردیدند. با مرگ اورنگ زیب در سال1707 م امپراتوری مغولان هند رو به انحطاط رفت و اندکی بعد انگلیسی‌ها بر هند سلطه یافتند.دولت بریتانیا بر اثر شورش‌های سال 1857م در هند، کمپانی هند شرقی بریتانیا را که گردانندة هند بود، منحل کرد و به این سرزمین خودمختاری داده شد. در سال‌های 1906 تا 1915م، دولت بریتانیا ناچار شد که ادارة بعضی از امور کشور را به مردم هند واگذار نماید. در این هنگام رهبر بزرگ جنبش استقلال هند، ماهاتما گاندی قیام کرد و علیه استبداد بریتانیا مبارزه نمود.

سپس اختلاف شدیدی در بین سران هند و سران مسلمانان هند، که رهبر آنها محمدعلی جناح بود، به وجود آمد. هدف مسلمانان این بود که کشوری مرکب از مناطق مسلمان هند تشکیل دهند. در آن هنگام بریتانیا قوانینی وضع نمود که به‌ موجب آن به هند و سیلان و پاکستان استقلال داده شد. در ماه اوت 1947 آخرین سرباز بریتانیایی خاک هند را ترک گفت و در تاریخ ژانویه 1950 هند حکومت جمهوری مستقل خود را اعلام نمود و به عضویت اتحادیه کشورهای مشترک المنافع بریتانیا درآمد. اختلافات مرزی دولت هند با پاکستان در منطقة کشمیر هنوزهم برطرف نشده ‌است.

درحقیقت، اهمیتی که تمدن هند در تاریخ بشری دارد، به خاطر پیشرفت‌های علمی در زمینه‌های پزشکی، صنعت، علوم، فنون و هنر بوده است. این تمدن از نظر فرهنگی با معنویت بالا و فلسفة بسیار گسترده‌ای که داشته تأثیری بسزایی در تمدن‌های اطرافش گذاشته است.براساس سرشماری‌ها، 17درصد مردم هند، مسلمان هستند؛ از این میان حدود70درصد، سنى و پیرو مکتب حنفی‌ و 30درصد شیعه هستند که اکثریت آنان اثناعشری و تعداد کمى پیرو فرقة اسماعیلیه‌اند.

لکنهو که یکى از بلاد مهم هند به‌شمار می‌رود، یگانه مرکز و کانون فعلى شیعه اثناعشرى در هند است. در این شهر، بخش مهمى از آثار شیعه از قبیل مساجد و حسینیه‌ها دیده می‌شود. شیعیان سراسر هند برای یافتن پاسخ مسائل دینى و علمى و حتى سیاسى به این مرکز مراجعه می‌کنند. مراسم عزاى حسینى در ایام محرم و سایر مراسم ویژه شیعیان، هر سال در این ناحیه برپا می‌شود. البته هم‌اکنون در همة نقاط هند، شیعیان به چشم می‌خورند و هیچ شهرى در هند وجود ندارد که شیعه در آن زندگی نکند.

شهر نشيني وتجارت:

2-4-ميلاد مسيح تا جنگ هاي صليبي(تاريخ باستان,تمدن ها,قرون وسطا,پيدايش اسلام)

تاريخ باستان:

سرزمین هند ، امپراتوری متعددی به خود دیده است . نخستین امپراتوری ، امپراتوری موریا بود . در این امپراتوری بود که ناحیه ی سند امروزی نام هند به خود گرفت . امپراطور بزرگ دوره ی موریا ، آشوکا نام داشت که پس از جنگ و کشتار های بسیار ، مذهب هندو را به جای آیین بودایی ، مذهب رسمی کشور اعلام کرد ؛ اما احترام متقابل بین مذاهب مختلف را هم مقرر ساخت . در دوره ی او برای روستاها بیمارستان ساخته شد . سیستم های آبیاری بهبود یافت و مراکزی برای درمان بیماران با گیاهان روستایی تاسیس کرد . در زمان وی ، ادبیات و هنر ، نقاشی و معماری مورد توجه خاصی قرار گرفت . هنر و معماری در دوره ی این امپراطوری ، در سرزمین هند گسترش یافت و معبد زیبا و تاریخی استوپای سانجی یادگاری از آن دوره است که منبت کاری های زیبایی دارد . اگر از درس ریاضی خوشتان می آید ، باید همین جا اضافه کنم که اختراع عدد صفر و عدد پی ( 14/3 ) در ریاضی از اختراعات هندیان بود . هندی ها همچنین به نجوم و روان شناسی علاقه مند بودند . پارچه بافی و فلز کاری هم از هندیان باستان بوده است . امپراطوری مهم دیگر هند باستان ، امپراطوری گوپتا بود که در حدود ظهور حضرت مسیح (ع) در هند حکومت می کرد . دوره ی این امپراطوری را عصر طلایی تاریخ و هنرمند هم می گویند . این امپراطوری بر بخش بزرگی از شبه قاره هند حکومت می کرد و طی حکومت آن ، هنرها ، ادبیات و فلسفه در هند گسترش بسیار یافت .

در این امپراطوری بود که مجمع مشورتی با امپراطور تشکیل شد و روستاها نقش مهمی در اجتماع هند بر عهده گرفتند . امپراطوری گوپتا بر اثر هجوم هون ها ، اقوام جنگجوی آسیای مرکزی از هم پاشید و آنان بدون رویارویی با مقاومتی جدی ، وارد هند شدند و به امپراطوری گوپتا پایان دادند . بسیاری از گنجینه های هند امروز یادگار دوره ی گوپتا است . حمله ی هون ها و از هم پاشیدن امپراطوری های باستانی در کشور هند ، به تقسیم کشور بین شاهزادگان متعدد منجر شد . گسترش دین اسلام در قرن هفتم میلادی در کشورهای اسلامی ، سرزمین هند را هم بی نصیب نگذاشت و مسلمانان در قرن اول هجری پس از فتح ایران ، به دره ی سندر رسیدند و آن جا را تصرف کردند . گسترش دین اسلام در هند بیشتر توسط ترکان مسلمان ( غزنویان و غوریان ) صورت گرفت . بعد ها فاتحان مسلمان ، حکومت سلاطین دهلی را در هند پایه گذاری کردند ودر طول حکومت آنان ، بسیاری از عوامل اصلی گرایش هندوهای کشور هند به دین اسلام ، شعار توحید و برابری مسلمانان بود که هندوهای بیزار از نظام کاست را به خود جذب کرد .حکومت مسلمانان در هند موجب برخی تحولات فرهنگی و اجتماعی شد . از جمله ، سبک معماری هندی از معماری اسلامی تاثیر پذیرفت .
در دوره ی تیموریان ، هند آسیب بسیاری دید ؛ اماسلسله ای به نام گورکانیان در آن به قدرت رسید که به مغولان کبیر معروف شدند . بنای زیبای تاج محل و بسیاری از بناهای زیبای هندی مربئط به این دوره هستند . متاسفانه ، استعمار غرب نیز از این دوره به هند سرایت کرد . در دوره ی حکومت جلال الدین محمد اکبر ، پادشاه معروف سلسله ی مغولان کبیر ، آثار معماری و هنری بسیاری در هند به وجود آمد . نظام اداری هند منظم شد و با گسترش تجارت به وسیله ی تجار مسلمان ، تجارت هندی رونق فوق العاده یافت . در این دوره ، آرامش جامعه هند با همزیستی عناصر هند و مسلمان برقرار شد و مسلمانان در اقتصاد و فرهنگ هند نقشی اساسی بر عهده گرفتند

تمدن ها:

هر تمدنی، ویژگی‌های خاصی دارد که از نظر کلیت و مرتبط بودن با هم، پیکربندی غالب خود را شکل می‌دهد و آن را از سایر تمدن‌ها متمایز می‌کند. تمدن هند از نظر استمرار و ناهمگونی، ویژگی‌های استقرار و ترکیب شکلی خود از سایر تمدن‌های دنیا متمایز می‌شود. ساخت ترکیبی تمدن هند از رشته‌ها و سایه‌هایی از بافت‌ها و رنگ‌های گوناگون تشکیل شده است.

اغراق نیست اگر بگوییم هند از دوران باستان، مرکب از نژادها و فرهنگ‌های مختلف بوده است. تمدن هند را می‌توان به رودخانة بزرگی تشبیه کرد که سنت‌های فرهنگی گوناگون مانند جویبارهایی کوچک در محدودة این رودخانه قرار دارند و در قسمت هایی از مسیر، به رود بزرگ می‌پیوندند و به آن ویژگی متمایزی می‌بخشند.

شبه‌قارة هند در آسیا واقع شده و از جنوب به اقیانوس هند و از شمال به رشته کوه‌های هیمالیا منتهی می‌شود. دریای عرب و خلیج بنگال به ترتیب در غرب و شرق آن قرار گرفته‌اند. هند با کشورهای پاکستان‌، چین‌، نپال‌، بوتان‌، برمه و بنگلادش هم مرز است‌. مساحت آن 3287590 کیلومتر مربع است که 2973190 کیلومتر مربع آن را خشکی تشکیل می‌دهد.

سرزمین هند به سه بخش تقسیم می‌شود: 1٫ فلات‌های مرتفع شمالی که از مرتفع‌ترین فلات‌های جهان است‌؛ 2٫ جلگه‌های جنوبی که از نظر کشاورزی اهمیت بسیاری دارد؛ 3٫ فلات‌های جنوب که از صخره‌های سخت آتشفشانی تشکیل شده است‌.در کل شبه‌قارة هند به دلیل وسعت فراوان و همجواری با آب‌های اطراف‌، از تنوع آب‌وهوایی ویژه‌ای برخوردار است و به طور کلی چهار فصل اصلی در آن دیده می‌شود.

هندوستان افزون بر موقعیت راهبردی، به دلیل دسترسی به آب‌های آزاد و واقع‌شدن در مرزهای میان آسیای جنوب غربی و آسیای شرقی، معادن ارزشمند طبیعی و خاک حاصلخیز کشوری ثروتمند محسوب می‌شده و همواره مورد توجه طبقات مختلف مردم و نیز مورد تاخت و تاز دولت‌های بیگانه به‌ویژه استعمارگران قرار گرفته است.

مورخان قدیم هندو، ناحیة شمالی کشور هند را «آریاورتا»، یعنی سرزمین «آریاها» نامیده‌اند. مؤلفان مسلمان، این ناحیه را هندوستان، یعنی سرزمین هندوها گفته‌اند، هرچند متأخران لفظ «هندوستان» را به سراسر کشور از شمال تا جنوب اطلاق می‌کنند. مورخان متقدم، شبه‌جزیرة جنوبی را سرزمینی مستقل برشمرده‌اند و آن را «دکشینا» نامیده‌اند که در زبان سانسکریت «جنوب» معنا می‌شود. استعمال «دکن» به این ناحیه نیز از همین روی است. ناگفته نماند، فلات جنوبی (ایالات بمبئی و حیدرآباد) نیز دکن خوانده می‌شود.

هندوستان سرزمین نژادها، زبان‌ها، آیین‌ها و فرهنگ‌های فراوان و گوناگون است. در هند صدها زبان و هزاران گویش و لهجه وجود دارد.علاوه بر دو زبان هندی و انگلیسی که در قانون اساسی این کشور زبان رسمی اعلام شده‌ است، 22 زبان دیگر در یک یا چند ایالت، موقعیت زبان رسمی را دارند. طی 800 سال تسلط فارسی‌زبانان یا ایرانیان بر هند، این کشور از فرهنگ ایران و زبان فارسی تأثیر بسیاری پذیرفته ‌است.

زبان فارسی در دورة غزنویان به هند راه یافت و با تأسیس سلسلة گورکانیان هند زبان رسمی شد. و شاعران بزرگی همچون بیدل دهلوی، امیر خسرو دهلوی و دستگاه شعری سبک هندی را در خود پروراند. زبان فارسی تأثیر فراوانی بر زبان‌های هندوستان به‌‌ویژه زبان اردو گذاشته ‌است، و پیش از آنکه هندوستان مستعمرة انگلستان شود، دومین زبان رسمی این کشور و زبان فرهنگی و علمی به‌شمار می‌رفت.

تا نیمة اول قرن بیستم تصور عموم بر این بود که تمدن هندوستان با آریایی‌ها آغاز می‌گردد، و قبل از ورود این قوم به هندوستان، تمدنی در این منطقه وجود نداشته است. اما با کاوش‌های انجام گرفته در منطقة «موهنجودار» و migxnhi) (Daro آثاری پدیدار گشت که حکایت از قدیمی‌ترین آثار تمدن جهان می‌نماید. این اکتشافات ثابت می‌کند که در سند و پنجاب طی هزارة سوم وچهارم پیش از میلاد، یک زندگی شهری بسیار مترقی وجود داشته است. از مهم‌ترین این تمدن‌ها می‌توان به موهنجودارو و «هاراپان» Harapan)) اشاره کرد که دارای قدمت بسیاری هستند و از نظر تکنیک و مدنیت در سطح بالایی قرار داشتند.

پیشینۀ حضور انسان در شبه‌قارة هند به دویست تا چهارصد هزار سال می‌رسد. اما اولین تمدن به معنای واقعی در این سرزمین، تمدن حوزة رود سند با قدمت نزدیک به سه هزار سال است که با تمدن شهر سوخته در ایران همزمان بوده و با آن مراودات نزدیک داشته ‌است و تقریباً پس از ورود آریایی‌ها بین سال‌های 1800 تا 2000 پیش از میلاد، هر دو از بین رفته‌اند.

از هزارة دوم قبل از میلاد، تمدن هند میزبان چندین گروه از مهاجران و جماعت‌های مختلف از سراسر جهان بود. پیدایش آریایی‌ها، مغول‌ها، کوشان‌ها، ساکاها، یونانی‌ها، هون‌ها، عرب‌ها، ایرانی‌ها، و ترک‌ها در مقاطع مختلف زمانی نشان‌دهندة گستردگی مهاجرت به هند طی تاریخ پر فراز و نشیب آن است. گروه‌ها و دسته‌های مهاجر، سنت‌های مورد علاقه و الگوهای رفتاری را از سرزمین‌های بومی خود به هند آوردند، با گذشت زمان، ارتباط خود را با سرزمین اصلی‌شان از دست دادند و در معرض فرآیند دگرگونی فرهنگی قرار گرفتند.

فرآیند سازگاری و تعامل با گروه‌های گوناگون از یک سو موجب پدیدار شدن تنوع شخصیتی هند و از سوی دیگر یک سنت فرهنگی مرکب شد. منابع تاریخی، مطالعات معاصر و پژوهش‌های انجام‌شده در حوزة فرهنگ عامه (فولکلور) نشان‌دهندۀ این واقعیت است. در حدود دو هزار سال پیش از میلاد، آریایی‌ها که از خویشاوندان نزدیک ایرانی‌ها بودند، و به زبان هند و اروپایی سخن می‌گفتند، شروع به مهاجرت از ایران کرده، و پس از عبور از گردنة کوهستان‌ها به جلگه سند رسیدند.

آریایی‌ها بخش شمالی هند را تصرف کردند، به تدریج به منطق جنوبی‌تر رسیدند و بخش هیئت حاکمة هند را تشکیل دادند. ورود آریایی‌ها به هند در فرهنگ، دین، ادبیات و سیستم اجتماعی این سرزمین بسیار تأثیرگذار بوده ‌است؛ ازجمله می‌توان به شکل‌گیری زبان سانسکریت، تدوین متون مقدس هندو و شکل‌گیری نظام طبقاتی جدید براساس نظام کاستی اشاره نمود..

اولین امپراتوری در هند با حکومت سلسله «موریان» بین سال‌های 200 تا 326 پیش از میلاد شکل گرفت. شخصی به نام چاندراگوپتا (Chandragoupta) پس از پیروزی علیه مخالفان، سلسله موریان را بنیان گذاشت. به تدریج او به مطیع ساختن تمام نواحی شمال موفق شد و بدین‌سان وسیع‌ترین دولت هند باستان را بنیان نهاد. در حقیقت چاندراگوپتا موفق شد وحدت را در بخش عمده‌ای از سرزمین هند پایه‌گذاری کند و نظام اداری بسیار قوی تشکیل دهد. نوة چاندراگوپتا که نامش، اشوکا (Ashoka) بود برای ایجاد وحدت و تمرکز در سرزمین هند مذهب بودا را مذهب رسمی کشور قرار داد و به وسیلة این ایدئولوژی واحد، تمرکز و وحدت را در سراسر کشور ایجاد نمود.

آشوکا به‌رغم تلاش‌های خود نتوانست دولتی استوار و واحد به وجود آورد و بلافاصله پس از مرگ او امپراتوری موریاها به انحطاط گرایید. در حدود سال 187پیش از میلاد، واپسین بازماندة این خاندان به وسیله یکی از سران سپاهی خلع و کشته شد. این فرماندة سپاهی، سلسلة جدیدی به نام شونگا (Counga) را بنیان نهاد. در همین دوره است که از قسمت شمال غربی هند، اقوامی شروع به حمله در داخل سرزمین هند کردند که معروف‌ترین آنها کوشان‌ها بودند.10

کوشان‌ها به تدریج به قسمت‌های شمال غربی هند وارد شدند. این عده در ناحیه ماورالنهر، افغانستان، پاکستان و غرب هند دولتی را با همین نام تشکیل دادند. کوشان‌ها نیز مذهب بودایی را قبول کردند و کانیشکا، معروف‌ترین امپراتور این دولت، که از حامیان متعصب آیین بودا بود، اقدام به ساختن معابد و صومعه‌های بسیاری نمود.این امپراتوری اندکی پس از مرگ کانیشکا رو به ضعف نهاد، و در حدود سال 230 انحطاط آن کاملاً آشکار گردید و در این بین امپراتوری گوپتا پا به عرصه وجود نهاد؛ امپراتوری گوپتا در زمان سلطنت چاندرای گوپتای دوم به اوج عظمت خود رسید.

او قسمت عظیمی از پنجاب و سرزمین‌های هند مرکزی را به تصرف درآورد. دولت وی از خلیج بنگال تا دریای عمان گسترده شده بود. همزمان با این دوره (که برابر با دورة ساسانیان بود) هند شمالی دستخوش هجوم هفتالش (Hephtalltes Huns) گردید. این قبایل که از آسیای مرکزی آمده بودند، به امپراتوری گوپتا یورش بردند و به واسطة همین جنگ‌ها بود که این سلسله رو به ضعف گذاشت.

پس از آن، در حدود قرن هشتم میلادی، اسلام با گذشتن از سرزمین پاکستان و افغانستان وارد سرزمین پنجاب شد. لشکریان اسلام تا مرز هند پیش رفتند، ولی آیین اسلام توسط بازرگانان و مبلغان به سرزمین هند راه یافت. بعدها، سلطان محمود غزنوی نیز به هند لشکر کشید و آن سرزمین را فتح کرد. سرزمین هندوستان مدت‌ها بعد از حمله سلطان محمود، مورد تهاجم مغولان قرار گرفت. در دورة مغولان، تیمور به هندوستان حمله نمود و سرزمین هند مورد کشتار و ویرانی زیادی قرار گرفت.

مغولان از بزرگ‌ترین امپراتوری‌های قرون میانه محسوب می‌شدند. بابر نخستین حکمران مغولان هند بود که در سال 1526م از دشت‌های آسیای مرکزی به هند یورش آورد. نوادگان بابر بیش از دویست سال بر هند حکم راندند. امپراتوری مغولان تا پایان قرن هفدهم تقریباً بر تمامی نواحی هند به جز منتهی‌الیه جنوبی این کشور سلطنت می‌کردند. مغولان با ورود خود به هند، اندیشه‌ها و دیدگاه‌های نوینی در حوزه‌های معماری، جنگاوری، و هنرهای گوناگون وارد این کشور کردند. اما شاید بتوان مهم‌ترین تأثیر این سلسله را در هند، ورود اسلام به این سرزمین دانست.

برخی از مشهورترین آثار کهن هند ازجمله تاج‌محل بناهایی اسلامی هستند که به دست مغولان هند احداث گردیدند. با مرگ اورنگ زیب در سال1707 م امپراتوری مغولان هند رو به انحطاط رفت و اندکی بعد انگلیسی‌ها بر هند سلطه یافتند.دولت بریتانیا بر اثر شورش‌های سال 1857م در هند، کمپانی هند شرقی بریتانیا را که گردانندة هند بود، منحل کرد و به این سرزمین خودمختاری داده شد. در سال‌های 1906 تا 1915م، دولت بریتانیا ناچار شد که ادارة بعضی از امور کشور را به مردم هند واگذار نماید. در این هنگام رهبر بزرگ جنبش استقلال هند، ماهاتما گاندی قیام کرد و علیه استبداد بریتانیا مبارزه نمود.

سپس اختلاف شدیدی در بین سران هند و سران مسلمانان هند، که رهبر آنها محمدعلی جناح بود، به وجود آمد. هدف مسلمانان این بود که کشوری مرکب از مناطق مسلمان هند تشکیل دهند. در آن هنگام بریتانیا قوانینی وضع نمود که به‌ موجب آن به هند و سیلان و پاکستان استقلال داده شد. در ماه اوت 1947 آخرین سرباز بریتانیایی خاک هند را ترک گفت و در تاریخ ژانویه 1950 هند حکومت جمهوری مستقل خود را اعلام نمود و به عضویت اتحادیه کشورهای مشترک المنافع بریتانیا درآمد. اختلافات مرزی دولت هند با پاکستان در منطقة کشمیر هنوزهم برطرف نشده ‌است.

درحقیقت، اهمیتی که تمدن هند در تاریخ بشری دارد، به خاطر پیشرفت‌های علمی در زمینه‌های پزشکی، صنعت، علوم، فنون و هنر بوده است. این تمدن از نظر فرهنگی با معنویت بالا و فلسفة بسیار گسترده‌ای که داشته تأثیری بسزایی در تمدن‌های اطرافش گذاشته است.براساس سرشماری‌ها، 17درصد مردم هند، مسلمان هستند؛ از این میان حدود70درصد، سنى و پیرو مکتب حنفی‌ و 30درصد شیعه هستند که اکثریت آنان اثناعشری و تعداد کمى پیرو فرقة اسماعیلیه‌اند.

لکنهو که یکى از بلاد مهم هند به‌شمار می‌رود، یگانه مرکز و کانون فعلى شیعه اثناعشرى در هند است. در این شهر، بخش مهمى از آثار شیعه از قبیل مساجد و حسینیه‌ها دیده می‌شود. شیعیان سراسر هند برای یافتن پاسخ مسائل دینى و علمى و حتى سیاسى به این مرکز مراجعه می‌کنند. مراسم عزاى حسینى در ایام محرم و سایر مراسم ویژه شیعیان، هر سال در این ناحیه برپا می‌شود. البته هم‌اکنون در همة نقاط هند، شیعیان به چشم می‌خورند و هیچ شهرى در هند وجود ندارد که شیعه در آن زندگی نکند.

قرون وسطا:

اولین تمدن بزرگ به معنای واقعی آن، تمدن حوزه رود سند با قدمت نزدیک به سه هزار سال است که به تمدن دره سند معروف است که وسیعترین گستره تمدنی زمان خود بوده و با تمدن شهر سوخته در ایران همزمان است و مراودات نزدیک داشته‌است و تقریباً پس از ورود آریائی‌ها بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد، هر دو از بین رفته‌اند.

ورود آریائیها به هند در فرهنگ دین و ادبیات و سیستم اجتماعی این سرزمین نقش بسیار مهمی داشته‌است که از آن جمله می‌توان به شکل‌گیری سانسکریت اولیه، تدوین متون مقدس هندوئی و سیستم طبقاتی جامعه هند اشاره نمود.

در دوره هخامنشی، قلمرو سلطنت داریوش کبیر تا پنجاب گسترش یافت و صنعت‌گران، پیشه وران و بازرگانان از هند به ایران و بالعکس رفت‌وآمد داشتند. و حتی در برخی از جنگ‌های میان ایران و یونان باستان لشکریان هندی بخشی از سپاه هخامنشی را تشکیل می‌دادند. در دوره اشکانیان نیز، مهرداد اول نواحی پنجاب را ضمیمه قلمرو پادشاهی خود کرد.

پيدايش اسلام:

در مورد ورود اسلام به شبه قاره هند روایت‌های متفاوتی وجود دارد. برخی عقیده دارند که اسلام از طریق حملات نظامی و با زور شمشیر به شبه قاره هند راه پیدا کرده است. اما بسیاری از مورخان منصف بر این عقیده‌اند که پیش از حملات نظامی مسلمانان به شبه قاره هند، اسلام به این منطقه راه یافته بود که شواهد تاریخی نیز مدعای مورخین اخیر را به اثبات می‌رساند .

چگونگی ورود اسلام به شبه قاره هنددر مورد ورود اسلام به شبه قاره هند روایت‌های متفاوتی وجود دارد. برخی عقیده دارند که اسلام از طریق حملات نظامی و با زور شمشیر به شبه قاره هند راه پیدا کرده است. اما بسیاری از مورخان منصف بر این عقیده‌اند که پیش از حملات نظامی مسلمانان به شبه قاره هند، اسلام به این منطقه راه یافته بود که شواهد تاریخی نیز مدعای مورخین اخیر را به اثبات می‌رساند .

بسیاری از مستشرقین آغاز ورود اسلام به شبه قاره را حمله نظامی محمدبن قاسم در سال 711 میلادی (94 هجری قمری) می‌دانند. برخی نیز معتقدند که اسلام نخستین بار توسط بازرگانی به نام ملهب‌بن ابی صفره به شبه قاره وارد شد. نخستین نقاط شبه قاره که در معرض این انتقال فرهنگی قرار گرفت، سواحل جنوب و جنوب غربی شبه قاره به ویژه نواحی مالیا، خلیج کامبلیه، دکن و سیلان بود. از این رو می‌توان گفت مدت‌ها قبل از آنکه محمدبن قاسم دره ی سند را فتح کند، اسلام در ابعاد محدودتری به شبه قاره رسیده بود (جمشیدی بروجردی، 1372: 22-21). اما از این مباحث تاریخی که بگذریم، درمجموع می‌توان گفت اسلام از دو طریق وارد شبه قاره هند شد:

الف: روش‌های غیر نظامی،

ب) روش‌های نظامی

الف: روش‌های غیر نظامی: در مورد روش‌های غیر نظامی ورود اسلام به شبه قاره، به طور عمده می‌توان گفت اگر چه بعدها مبلغینی نیز برای تبلیغ و آشنایی هندوها با اسلام به این منطقه گسیل داده شد، اما این بازرگانان عرب بودند که در ابتدا اسلام را وارد شبه قاره کرده و مردم این منطقه را با اسلام آشنا کردند. روابط بازرگانی بین اعراب و شبه قاره قدمت بسیار زیادی دارد. بازرگانان عرب قبل از اسلام در منطقه مالابر (Malabar)- که نقطه اتصال آنها با جنوب شرق بود- به معاملات تجاری می‌پرداختند (www.cfr.org). آنان از خلیج فارس گذشته و به بندر قدیمی موسوم به «دیبل» نزدیک شهر کراچی کنونی می‌رسیدند و از آنجا از ساحل بندر بمبئی کنونی گذشته به جنوب می‌رفتند و از دماغه‌ی کماری دور زده به طرف شرق- مدراس کنونی- می‌رفتند و از بندرگاه‌های خلیج بنگال گذشته و به برمه و سیام می‌رسیدند و از آنجا پیش رفته، وارد بنادر چین می‌شدند و از همان راه نسبتاً طولانی به عربستان باز می‌گشتند (مطیع‌الاسلام، 1375: 7-246).

با ظهور اسلام، اعراب دارای نیروی فرهنگی برجسته‌ای در سرتاسر جهان شدند. تجار و بازرگانان عرب، حامل دین جدیدی شدند و به هر جا که قدم می‌گذاشتند اقدام به انتشار آن می‌نمودند. با ورود بازرگانان عرب مسلمان به شبه قاره، آنان اقدام به انتشار دین خود نموده و مساجدی نیز در این منطقه ساخته تا به امور عبادی خود نیز بپردازند. مالک‌بن دنیار به همراه بیست نفر از پیروان پیامبر (ص) در سرزمین کرونگالور در کرالا- اولین سرزمینی که از طریق آن به هندوستان رسدند- سکنی گزیده و اولین مسجد هندوستان را در سال 629 میلادی بنا نهادند. این مسجد، دومین مسجدی است که در دنیا پس از مدینه در عربستان صعودی، جهت اقامه نماز جمعه ساخته شد. این افراد سپس ده مسجد دیگر را در هند بنا نهادند (www.wikipedia.com).

در نتیجه رفت و آمد اعراب و توسعه تجارت بین ممالک عرب و هند، برخی از اعراب در نواحی جنوب هند اقامت گزیدند و با زنان محلی ازدواج کرده و در زمره اهالی حقیقی آنجا در آمدند. کسانی که در نواحی مزبور اقامت سکنی داشتند، موسوم به «نوایت» بودند. عده‌ای دیگر از اعراب که از دماغه کماری دور زده و در سواحل جنوب شرقی هند اقامت گزیدند، موسوم به «لبی» گردیدند. در نتیجه گذشت زمان و اقامت اعراب در نواحی جنوب و جنوب شرق هند، کم‌کم فرهنگ مسلمانان در هندوها اثر کرده و برخی از آنها به دین اسلام علاقمند گردیدند (مطیع‌الاسلام، پیشین: 248).

ب: شیوه‌های نظامی: دومین شیوه‌ای که منجر به رسوخ اسلام در شبه قاره گردید، شیوه‌های نظامی است. البته منظور از شیوه‌های نظامی صرفاً این نیست که اسلام به زور شمشیر در شبه قاره گسترش یافته، بلکه مطابق با اسناد تاریخی همزمان با حملات نظامی مسلمانان به شبه قاره مردم این منطقه که با تعالیم اسلام آشنا می‌شذدند به اسلام گرویده و حتی عده‌ای در سلک سپاهیان اسلام نیز در می‌آمدند. چرا که تعالیم اسلام ماند آزادی و برابری، نقطه مقابل نظام کاستی هندوستان بود.

حملات نظامی مسلمانان به هندوستان در چهار دوره صورت گرفت که در یک دوره (دوره‌ی گروکانیان) منجر به تشکیل یک حکومت اسلامی در هند شد. این چهار دوره عبارتن از: 1-دوره خلیفه دوم 2-دوره خلافت ولیدبن عبدالملک (86-96 هـ. ق) 3- حمله سلطان محمود غزنوی به هندوستان در سال 392 هجری قمری 4- دوره‌ی حکومت‌های اسلامی هند.

2-5-جنگ هاي صليبي تا جنگ هاي جهاني دوم(عصر مدرن)

2-6-جنگ جهاني دوم تا پايان جنگ سرد(قرن بيستم)

2-7-تاريخ معاصر(قرن 21)

پیش گفتار

تاریخ و تاریخ اجتماعی، هندوستان، ایران بزرگ، قاره کهن و شمال آفریقا خیلی بهم وابسته و نزدیک هستند، به همین جهت تاریخ این کشور را با دید دیگری به مرور می نویسم و پست می کنم.


قبل از پیدایش استعمار گران در هندوستان، و زمان حکومت های بابری فارسی زبان، که در دروغ های تاریخی می گویند مغولها، هندوستان در رونق و شکوفا بود. در زمان بابری هندوستان براحتی می توانست وارد تمدن جدید بورژوازی، و سپس انقلاب صنعتی شود، اما حمله نادر شاه افشار که چون تیر پیکانی فقط دهلی را هدف قرار داد، سیستم هندوستان از هم پاشید، و راه ورود استعمار آماده شد. در این مورد تحقیقات و تحلیل های تاریخی خیلی کم است، آیا دسیسه ای برای حمله نادر به هندوستان وجود داشت، آیا جبر تاریخ بود؟ و پرسش های دیگر که باید درباره آنها بررسی شود.

کنگره ملی هند

سال 1922 استعمار گران انگلیسی موفق شدند، به جنبش آزادی بخش ملی هندوستان ضرباتی وارد آورند، دادگاه ها و محاکمه و مجازات مبارزان راه استقلال را ادامه دادند. ارگان های استعماری حکومت آتش اختلاف بین هندو ها و مسلمانان را شعله ور ساخت، تا از اتحاد زحمت کشانی که به ادیان گوناگون اعتقاد داشتند جلو گیری کند. این امر همبستگی طبقاتی زحمتکشان را مشکل می نمود، و به نفع استعمار تمام می شد، اما در 1928 ــ 1929، بویژه در زمان عمیق تر شدن بحران اقتصادی جهان اعتلای جنبش ضد امپریالیستی از نو آغاز شد. همین سالها بسیاری از موسسات صنعتی تعطیل شدند، و تولید روبه کاهش رفت، بیکاری افزایش یافت، حقوق کار عموماً 30 الی 40 درصد کم شد. بحران کشاورزی در وضعیت سنگینی خود را نمایان ساخت، از میزان زمین های زیر کشت کاسته شد، و بر شمار روستائیان بی زمین افزوده گردید. فقر و گرسنگی بر پاره ای از مناطق سایه انداخت، با همه اینها نهاد های بریتانیائی مالیاتها را افزایش دادند. تمام اینها که ناشی از ستم استعمار انگلیس بود، خشم مردم را قوت بخشید. شرکت فعالانه کارگران، دهقانان، خرده بورژوازی و روشنفکران در جنبش آزادیبخش ملی، کنگره هندوستان را وادار ساخت، تا از ارگان های حکومت انگلیس پاره ای خواستها را طلب نمایند.

گاندی برنامه ای شامل 11 ماده، به نام کنگره ملی هند اعلام نمود، رئوس آنها بشرح زیر است:

کاهش 50 درصدی از مالیت های زمین، الغای انحصار دولتی بر نمک و مالیات بر نمک، لغو تعرفه های حمایت آمیز از کالا های بافتنی خارجی، کاهش پرداخت های رفاهی به مأموران انگلیس، آزادی زندانیان سیاسی، انحلال اداره پلیس مخفی، و...

در این برنامه خواستها اقتصادی ــ سیاسی گنجانیده شده بود، اما به اصول سیستم استعماری لطمه نمی زد، با اینهمه حکومت انگلیس این برنامه را رد کرد. در مارس 1930، گاندی در جواب آن، مبارزه مبنی بر عدم تابعیت شهروندی را اعلام نمود. این مبارزه با راهپیمایی مردم موسوم به راهپیمایی نمک، که علیه انحصار انگلستان بر نمک صورت گرفت آغاز شد. این انحصار برای مردم هندوستان یوغ سنگینی به شمار می رفت، گاندی از تمام هندیها دعوت کرد، که شخصاً به استخراج نمک بپردازند. او خود در رأس 78 نفر از نمایندگان برجسته کنگره ملی مخالف با ارگان های حکومتی، در رابطه با انحصار نمک به ساحل دریای گجرات رفت، تا از آب دریا نمک تهیه نماید. راهپیمایی سه هفته ادامه یافت، و باعث شد که قشر های تازه ای از مردم به مبارزه علیه استعمار کشیده شده، و به شهرت گاندی و کنگره ملی افزوده شود.

با اینکه گاندی تلاش می کرد مبارزه عدم تابعیت شهروندی، به آرامی انجام پذیرد، اما در بسیاری از مناطق این حرکت گسترش یافته، به مبارزه مسلحانه ضد امپریالیستی تبدیل شد. در اواخر آوریل 1930، در شهر پیشاور مرکز ایالت شمال شرقی شورشی به وقوع پیوست، شهر دو هفته به دست شورشیان افتاد، برای سرکوبی شورش سربازانی را که دین هندو داشتند گسیل کردند. اما آنها از گشودن آتش به روی اهالی مسلمان پیشاور امتناع کردند. مبارزه مسلحانه ای که در ماه مه در شهر شولاپور مرکز صنایع بافندگی ایالت بمبئی بوقوع پیوست، از اهمیت کمی برخوردار نبود. کارگران بافندگی انگلیسها را از شهر خود رانده، و دو هفته شهر را در دست داشتند. شورش مناطق روستایی را نیز فرا گرفت، در بعضی از این مناطق روستائیان نه تنها علیه اشغالگران انگلیسی، بلکه علیه مالکان زمین هندی نیز اقدام می کردند. حوادث نشان می داد که مردم رفته رفته، از شیوه های صلح آمیز مبارزه به صورت روز افزون دور می شدند. ارگان های حکومتی بریتانیا نسبت به شورشیان مجازات های سختی را در پیش گرفتند، آنها در بزرگترین شهر های هندوستان حکومت نظامی اعلام کردند. بسیاری از نمایندگان کنگره ملی هند زندانی شدند، به این ترتیب دوائر حاکم انگلیسی می کوشیدند، که جنبش آزادیبخش ملی را دو پاره نموده، و از طریق سازش با بخش معتدل بورژوازی و مالکان آن را تضعیف کنند.

عکس مراسم دینی هندوستان، که بسیار دیدنی و زیبا و رنگی هستند، عکس های 4101 آ و ب، استعمار گران خیلی تلاش و تبلیغات می کردند، تا هندی ها گرفتار دینها و خرافات شوند، در صورتی که قبل از استعمار در هندوستان دینها و مراسم دینی وجود داشت، ولی خرافات در آنها خیلی کم بود. مشکل اساسی مردم هندوستان تا آخر قرن 20 این بود، که نمی توانستند خود را از اینهمه خرافات رها کنند، تا اینکه در قرن 21 انفجار موج نو دارد کم کم جوانان با هوش آنها را بیدار می کند، و حرکت به جلو را آغاز کرده اند. این شتاب چندانی است، و می گویند، در آینده تا ده بیست سال دیگر هندوستان دومین اقتصاد دنیا بعد از چین می شود، البته باشندگان دچار بحران امپریالیسم نو خواهند شد.

سیاست های کنگره ملی هند

رهبران کنگره ضمن جلب کارگران، دهقانان، صنعتگران و روشنفکران، به جنبش آزادی ـ ملی هندوستان می کوشیدند، با شیوه های غیر قهر آمیز مبارزه مردم را محدود نموده، از طرح خواست های طبقاتی زحمتکشان و نفوذ اندیشه های قهر آمیز مبارزه در میان مردم جلوگیری کنند. رهبریت کنگره ملی هندوستان تحت تأثیر نیرومند جناح راست قرار داشت، که از بورژوازی و مالکان بزرگ دفاع می کرد. این گروه از فعال شدن مردم به هراس افتاده، و آماده بودند از طریق سازش با انگلیسها حقوق دومینیون، برای هندوستان کسب نمایند. اما جناح چپ متشکل کنگره ملی هند، به مقابله با این سیاست برخواست، این گروه بخشی از بورژوازی ملی، خورده بورژوازی، و جوانان مدرسه را متحد می ساخت.

یکی از رهبران جناح چپ جواهر لعل نهرو Jwaher lal Nehru 1886 ــ 1964 ، بود. او در خانواده نماینده بر جسته کنگره ملی هند متولد شده بود، و پس از اتمام تحصیل در انگلستان به هند بر گشت، و یکی از فعالان جنبش آزادی ـ ملی و از رهبران کنگره ملی گردید. جناح چپ که در ارتباط با تشدید مبارزه ضد امپریالیستی رو آمده بود، با قاطعیت هر چه بیشتر از استقلال کامل هندوستان دفاع می کرد، رهبران کنگره ملی در اثر فشار مردم مجبور شدند، که استقلال کامل هند را در برنامه خود بگنجانند، اما آنها تلاش می کردند با نهاد های انگلیسی مذاکره کنند، و با سازش های پی در پی، از رشد و گسترش مبارزه انقلابی و تشدید تضاد های طبقاتی جلوگیری نمایند.

2-8-فهرست حاکمان(پادشاهان و سلاطين,نخست وزيران , رئيس جمهوران)

پادشاهان و سلاطين:

ظهیر الدین محمد بابر
نصیرالدین محمد همایون
شیر شاه سوری
اسلام شاه سوری
نصیرالدین محمد همایون
جلال الدین محمد اکبر
نورالدین محمد جهانگیر
شهاب‌الدین محمد شاه‌جهان
محی‌الدین محمد اورنگ‌زیب عالمگیر
بهادرشاه اول
جهاندارشاه
فَرُّخ‌سِیَر
رفیع‌الدرجات
رفیع‌الدولت یا شاه‌جهان دوم
نیکوسیر
محمد ابراهیم
محمد شاه
احمدشاه بهادر
عالمگیر دوم
اکبرشاه دوم
بهادرشاه دوم

نخست وزيران:

شری جواهر لعل نهرو
شری گلزار لعل ناندا
شری بهادر شاستری
شری گلزار لعل ناندا
خانم ایندیرا گاندی
شری
شری چودهاری چاران سینگ
خانم ایندیرا گاندی
شری راجیو گاندی
شری چاندرا
شری اتل بیهاری
شری اتل بیهاری واجپایی
دکتر منموهن سینگ

رئيس جمهوران:

راجندرا پراساد
س‍روپ‍ال‍ی راده‍اک‍ری‍ش‍ن‍ان
ذاکر حسین
محمد هدایت‌الله
واراهاگیری
ونکاتا گیری
فخرالدین علی احمد
باساپا داناپا جاتی
نیلم سنجیوا ردی
جیانی زیل سینگ
رمسومی ونکترمن
شانکار دایال شارما
کچریل رامان ناریان
ابوبکر زین‌العابدین عبدالکلام
پراتیبا پتیل
پراناب موکرجی

2-9-فهرست جنگ ها

جنگ 1965 هند- پاکستان نقطه اوج مناقشات مابین این دو کشور از ماه آوریل تا سپتامبر سال 1965 بود. این مناقشه که به جنگ دوم کشمیر معروف شد بر سر منطقه تحت مناقشه کشمیر بود که در برای اولین بار در 1947 بر سر مالکیت آن جنگی درگرفته بود. این نبرد با انجام عملیات جبل الطارق از سوی پاکستان که با هدف نفوذ نیروها به جامو و کشمیر به منظور تسریع روند شورش بر علیه حکومت هند در مناطق ذکر شده بود ، آغاز گردید.

جنگ پنج ماهه باعث به بار آمدن تلفات بسیار از هر دو طرف شد و در نهایت با آتش بس تحمیلی سازمان ملل متحد و پس از صدور اعلامیه تاشکند پایان پذیرفت. بخش عمده این جنگ توسط نیروهای زمینی هر دو طرف در کشمیر و در امتداد مرز بین المللی میان هند و پاکستان صورت پذیرفت. این نبرد بزرگترین گردآوری نیروهای نظامی در کشمیر از زمان تجزیه هند در سال 1947 بود و تنها در بن بست نظامی سال 2001 و 2002 تحت شعاع قرار گفت.

در بیشتر مراحل این جنگ ، پیاده نظام و واحد های زرهی هر دو طرف با حمایت های قابل توجهی از سوی نیروهای هوایی وارد نبرد با یکدیگر شدند و در کنار آن عملیات های دریایی نیز صورت گرفت. البته بسیاری از جزئیات این جنگ همانند دیگر نبردهای مابین هند و پاکستان تاکنون نامشخص باقی مانده است.


بامداد ششم سپتامبر سال ۱۹۶۵ (۱۳۴۴ هجری)، دومین جنگ هند و پاكستان بر سر كشمیر با حمله نیروهای هندی به منطقه لاهور آغاز شد. زد و خوردهای پراكنده دو كشور از ماه اوت (امرداد) آغاز شده بود. پاكستان در واكنش به حمله تمام عیار هند، همان روز (ششم سپتامبر) در راجستان هند چترباز پیاده كرد. در جریان این جنگ، ایران به پاكستان كمك غیرعلنی كرد و تعدادی هواپیمای نظامی ساخت آمریكا به آن كشور تحویل داد. در جریان این جنگ، امیر عباس هویدا نخست ویر وقت نیز در صدر هیاتی از پاكستان دیدن كرد. جنگ دوم هند و پاكستان، با پادرمیانی شوروی ـ دوست هند، پس از این كه نیروهای چین با هدف حمایت از پاكستان در مرزهای هند تقویت شدند پایان یافت. دولت چین ششم سپتامبر ساعتی پس از آغاز حمله همه جانبه هند به پاکستان اعلام کرده بود که ضرور می بیند نیروهای خود را در مرزهای مشترک تقویت کند و به حالت آماده باش درآورد که در آن زمان اخطاری به هند تلقی شده بود.
هنگامی كه سران دولت های هند و پاكستان به میانجیگری شوروی در آسیای میانه با هم مذاكره می كردند، لعل بهادر شستری نخست وزیر وقت هند بر اثر سكته مغزی درگذشت و بانو ایندیرا گاندی نخست وزیر هند شد.
تلفات دومین جنگ هند و پاكستان بر سر كشمیر، سنگین گزارش شده است.
نخستین جنگ دو كشور در سال ۱۹۴۷ انجام شده بود و سومین آن در سال ۱۹۷۱. مسئله كشمیر همچنان لاینحل باقی مانده و آتشی است در زیر خاكستر.

2-10-آثار باستاني

فهرست میراث جهانی یونسکو در هند شامل ۲۸ میراث (۵ میراث طبیعی و ۲۳ میراث فرهنگی) می‌باشد که تا سال ۲۰۱۰ در یونسکو به ثبت رسیده‌اند. میراث جهانی یونسکو نام عهدنامه‌ای بین‌المللی است که در تاریخ ۱۶ نوامبر ۱۹۷۲ میلادی به تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید. موضوع آن حفظ آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر است که اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، می‌باشند.برپایه این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو، می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به‌عنوان میراث جهانی کنند. حفاظت از این آثار پس از ثبت در عین باقی‌ماندن در حیطه حاکمیت کشور مربوطه، به عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود. مکان‌های میراث جهانی ثبت‌شده در سازمان یونسکو، مکان‌هایی مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر هستند.هند کشوری در جنوب آسیاست که پایتخت آن دهلی نو است. هند از جمله کشورهایی است که دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی کهن است. این مکان‌ها از اهمیت فرهنگی و طبیعی بالایی برخوردار هستند.

هند در ۲۴ نوامبر ۱۹۷۷ به کنوانسیون میراث جهانی یونسکو پیوست.و با ۲۸ میراث ثبت شده بعد از چین رتبه دوم در آسیا و هفتمین کشور در جهان می‌باشد. در سال ۱۹۷۹ قلعه آگره یا قلعه سرخ در شهر آگره هند، ایالات اوتار پرادش که در شمال بنای تاج‌محل، واقع شده‌است نخستین مکانی در هند بود که با معیارهای (iii) به فهرست میراث جهانی اضافه شد. در حال حاضر ۳۰ مکان برای بررسی و ثبت از سوی هند به میراث جهانی پیشنهاد شده‌است که می‌توان به گلکنده، حیدرآباد (هند)، نصیرالدین همایون، دربار صاحب، گوتاما بودا و احمد آباد اشاره کرد.جانتر مانتر که مجموعه‌ای از ابزارهای معماری نجومی است آخرین میراث ثبت شده در هندوستان است که در سال ۲۰۱۰ به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

3-جغرافيا

هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هندوستان (هندی: भारत गणराज्य؛ تلفظ: بْهَارَتْ گَنَرَاجْیَه) کشوری در جنوب آسیا است که پایتخت آن دهلی نو است. هند از شمال باختری با پاکستان؛ از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت؛ و از شمال خاوری با برمه و بنگلادش همسایه‌است. همچنین هند از باختر با دریای عرب، از خاور با خلیج بنگال، و از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد.

پهناوری هند ۳٬۴۰۲٬۸۷۳ کیلومتر مربع (هفتم در جهان، ۲ برابر ایران) است. بیشتر سرزمین هند پست و هموار است و رشته‌کوه هیمالیا که در شمال کشور قرار دارد باعث شده‌است که رطوبت و ابرهای باران‌زا به شمال آسیا نفوذ نکند و در نتیجه هند کشوری پرباران و مرطوب و دارای خاک بسیار حاصلخیز است. این موضوع باعث شده‌است که این کشور بتواند جمعیّت بسیاری را در خود جای دهد.

جمعیت هند ۱٬۲۱۰٬۱۹۳٬۴۲۲ نفر است که دومین کشور پر جمعیت دنیا پس از چین به شمار می‌آید. بندر بمبئی (مومبائی) با جمعیتی نزدیک به ۱۴ میلیون تن، پرجمعیت‌ترین شهر هند است. هند بیش از سی و پنج شهر بزرگ با جمعیت بالای یک میلیون تن دارد. بمبئی (مومبائی)، دهلی، کلکته، مدرس، بنگلور، حیدرآباد، اگرا، میسور، جی‌پور، گوا، پونا، بوپال، تریواندروم، سورات، کانپور و احمدآباد از شهرهای مهم این کشور پهناور هستند.

3-1-موقعيت جغرافيايي


3-2-همسايگان

بنگلادش
برمه
بوتان
چین
تبت
نپال

3-3-اقيانوس ها,دريا ها,درياچه ها,تالاب ها

اقيانوس ها:

اقیانوس هند

دريا ها:
دریای عرب

درياچه ها:
چاندرتال
سورج تال
دال
پانگونگ
سوموریری
روپکاند
دودیتال
خاتلینگ
پیچولا

تالاب ها:

3-4-جزاير,بنادر,رود ها,کوه ها,جنگل ها,کوير ها

جزایر:

جزیره دیه‌گو گارسیا

بنادر:

کوه ها:

رود ها:

ویندهیان
آراولی
کوه یاتکایی

جنگل ها:

کویر ها:

33-5-حيوانات

من همیشه فکر می کردم که فیل حیوان ملی کشور هندوستان است . ولی چیزی که درست هست اینه که ببر به عنوان یک حیوان سلطنتی حیوان ملی کشور هندوستان می باشد . این حیوان به خاطر شکوه و عظمت ، زیبایی ، قدرت و چالاکی به حیوانی سلطنتی معروف شده است.

این حیوان گربه سان و گوشت خوار با رنگی زرد مایل به قهوه ای و راه های پهن سیاه و شکمی سفید حیوانی آسیایی است که روز به روز تعداد آن کم تر می شود . در سرشماری تعداد ببرها در جهان تعداد آنها برابر با عددی بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ می باشد. از این تعداد حدود ۲۵۰۰ تا ۳۷۵۰ تا از آنها از نوع گونه هندی می باشد و تعداد ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ تا هم از نوع بنگلادشی و نپال و بوتان و چین می باشد.

با توجه به رو به انقراض بودن نسل این حیوان ، از آوریل سال ۱۹۷۳ پروژه ای در هند به نام " پروژه ببر " شروع شده که هدف آن حفظ جمعیت ببرها در هند است . در سایه همین برنامه امروزه ببرها در هند وضعیت نسبتا مناسبی دارند. و امروزه این پروژه در حال بررسی موشکافانه تری هست. و از طرف دوستداران محیط زیست حمایت می شود.

لازم به ذکر هست که تلاشهای زیادی از طرف افرادی در هند برای تغییر حیوان ملی از ببر به گاو ( به علت مقدس بودن گاو در هند ) صورت گرفته است .

3-6-گياهان , ميوه ها

گياهان:
کاد هندی
کات هندی

ميوه ها:
Longan
انبه
Totinegal
انجیر رز
جک فروت
میوه جیکو
پاپایا
شاخ شاخ
انبه های نیم کیلویی هندی

3-7-آب و هوا(ميزان بارندگي,دماي هواو...)

ميزان بارندگي:

دماي هوا:
آب و هوای غالب در شهر دهلی نو به آب و هوای استپی محلی شناخته شده است. در طی سال میزان بارش در دهلی نو کم است. این منطقه به وسیله Köppen and Geiger به BSh طبقه بندی شده است متوسط دما در اینجا 25.2 سانتی گراد است. میانگین میزان بارش سالانه 693 میلی متر است

3-8-زمين شناسي(گسل ها و....)

زمین شناسی الماس در هند

بسیاری از افراد نمیدانند که هندوستان یکی از معادن الماس در جهان بوده و الماسهای بسیار معروفی را در خود جای داده است.
آموزشگاه گوهرتراشی و گوهرشناسی آرگو

بسیاری از افراد نمیدانند که هندوستان یکی از معادن الماس در جهان بوده و الماسهای بسیار معروفی را در خود جای داده است. گلکنده یکی از مناطق هند است که در میان رودهای گوداواری ، وینگانگا ، کریشنا ، و ایالت مهاراشترا و آندرا پرادش قرار دارد. امروزه منابع دقیق «معادن گلکنده» مشخص نیست و تنها چیزی که از منابع الماس هند باقی مانده در ماجگاوان (یکی از شهرهای آندرا پرادش) نزدیک پانا می باشد.

الماس های گلکنده که در اصل متعلق به شبه قاره هند هستند از ایجاد فشار توسط تکتونیک صفحه ای (تئوری که به بررسی و مطالعه حرکات وسیع مقیاس در لیتوسفر کره زمین می پردازد) و در حالی که پوسته اقیانوسی تتیس به هم می خورد، تشکیل می شود. اگرچه که جا به جایی و بهم خوردن این صفحات و لایه های اقیانوسی هر سال حدود 10 سانتی متر است و صدها میلیون سال طول می کشد. همین میزان انرژی برای تشکیل رشته کوه های هیمالیا که باعث بروز فعالیت های آتش فشانی برای ایجاد مناطق الماس خیز و سنگ های آتشینی همچون کیمبرلیت می شود؛ کافی است.

میلیون ها سال پس از فرسایش در اثر بارش باران و برف، الماس ها از حالت سخت (همچون کیمبرلیت) در آمدند و در مناطق آبرفتی همچون گلکنده رسوب شدند. در یک مقاله قدیمی به نام Utapalaparmala مربوط به جواهرشناسی ویژگی های یک الماس ایده آل این گونه بیان شده است: خالص و عاری از هر گونه لک، شفاف، شش گوشه، دارای 8 سطح تراش خورده با لبه های تیز.

طبق نوشته های قدیمی هند، الماس ها 8 سرچشمه ی اصلی داشته اند که هر کدام از آنها، با توجه به رنگ نوع الماس شان قابل تشخیص هستند. الماس هایی که در سواحل ونا یافت می شوند خالص و بی رنگ، الماس های مناطق هیمالیا مس رنگ، الماس های کالینگا (یکی از استانهای فیلیپین) طلایی روشن، الماس های کوسالا (یکی از مناطق قدیمی در هند) کم رنگ شبیه شکوفه های آلبالو، الماس های ماتانگا دارای رنگی شبیه شکوفه های گندم، الماس های پوندرا خاکستری رنگ مایل به آبی تیره، الماس های سائوراسترا قرمز مسی کم رنگ، و الماس های سوپارا مشکی رنگ هستند.

الماس ها به عرفان و بودا، هند و تیبتان نیز مربوط می شوند. دورجس ، یک جادوگر بودایی قدیمی الماس را به شکل هرم در می آورد. طبق افسانه های قدیمی بودا، دورجس تجلی بخش کوه مرو ، کوه مقدسی که در مرکز جهان واقع شده است، می باشد. افسانه های بسیار دیگیری نیز درمورد الماسهای هند وجود دارند که نشان از اهمیت و کهن بودن آن دارد.

3-9-زيست بوم ها

3-10-مراکز تفريحي
رودخانه چاپورا
رودخانه چاپورا
گجرات
هاریانا
هیماچال پرادش
جامو و کشمیر
باغ‌های شالیمار

3-11-تقسيمات کشوري
کشور هند شامل ۲۸ ایالت و ۷ ناحیه هم‌پیوسته (اتحادیهٔ منطقه‌ای) است.

3-12-زير ساخت ها

3-13-مساحت,محيط,مرزآبي,مرز خشکي

مساحت:
۱ E۱۲ ۳٬۱۶۶٬۴۱۴*کیلومتر مربع

مرزآبي:
خلیج بنگال
دریای عرب
اقیانوس هند

مرز خشکي:
پاکستان
چین
نپال
بوتان
تبت
بنگلادش
برمه

4-جامعه و آداب و رسوم

جامعه:
در ادامه بررسی وضعیت زنان در کشورها، جامعه هند، با توجه به بافت اجتماعی و فرهنگی ویژه آن، توجه خاصی را می طلبید. از این رو این بررسی بگونه ای مشروح، در سه قسمت تدوین یافته است که تقدیم خوانندگان محترم خواهد شد. در فرصتهای دیگر مسائل زنان در دیگر کشورها را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. این مقاله نیز همانند موارد مشابه، ابتدا نگاهی کلی به کشور هند دارد و آنگاه به موضوع اصلی بحث می پردازد. آرزو می کنیم بتواند اطلاعات مفیدی را در اختیار خوانندگان عزیز قرار دهد. ان شاءاللّه .

آداب و رسوم:
سرزمین‌های واقع در مشرق زمین مهد آداب و رسوم و سنت‌های كهن هستند. یكی از كشورهایی كه فرهنگ و سنت‌های قدیمی‌دارد هندوستان است. در این مطلب سعی می‌شود به اختصار شما را با برخی از آداب و رسوم مردم كشور هندوستان آشنا كنیم. در واقع این مقاله یك پیش زمینه است برای شما تا بیشتر در مورد كشورهای دیگر به خصوص سرزمین‌های مشرق زمین اطلاعات داشته باشید.آداب و رسوم مردم هندوستان, آداب و رسم غذا خوردن در هند


Namaskar
این كلمه یادآور متداول‌ترین و مشهورترین نوع سلام و علیك در هند است كه در هنگام خوش‌آمد گویی و یا خداحافظی به كار می‌رود. در این شیوه سلام كردن، كف دو دست را به هم می‌چسبانند و در زیر صورت به سمت بالا نگه می‌دارند و كمی‌خم می‌شوند و سپس به شخصی كه دیده‌اند به این روش سلام می‌كنند.
مردم هندوستان معتقدند كه چسباندن دو دست به یكدیگر نشانه همفكری و همرنگی با شخص مقابل است و از طرفی دست راست را مظهر روح و طبیعت معنوی انسانی و دست چپ را نشانگر جهان مادی و جسم انسانی می‌دانند و با این حركت می‌خواهند یكی بودن جسم و جان خود را به شخص مقابل بدهند.


Tilak
تیلاك نشان مذهبی‌ای است كه آن‌ها بر روی پیشانی خود می‌گذارند و معتقدند برای آن‌ها سعادت، خیر و بركت به ارمغان می‌آورد. این نشان معمولاً از خمیر قرمز رنگی كه تركیبی از زردچوبه، زاج سفید، ید و كافور است تهیه می‌شود و سپس به صورت لكه‌ای كوچك در بین ابروان گذاشته می‌شود. به عقیده مردم هند، این نقطه از پیشانی محل خرد نهفته، تمركز و عقل انسانی است.در ضمن از نظر مسائل عبادی هم كانون مهمی‌به حساب می‌آید و از طرفی آن را چشم سوم وجود خود می‌دانند و تمام مراسم مذهبی آن‌ها با گذاشتن تیلاك و چند دانه برنج با انگشت نشانه شست روی این نقطه انجام می‌شود. در ضمن این رسم در بعضی مواقع برای خوش‌آمد گویی یا وداع با میهمان هم دیده می‌شود.آداب و رسوم مردم هندوستان, آداب و رسم غذا خوردن در هند


Arati
انجام این سنت نشانی از عشق و تكریم است و در شرایط و موقعیت‌های متفاوت چون ستایش و درخواست بركت از خدا، تولد كودكان، خوش‌آمد گویی به مهمان، شركت در محافل شعری و سرود و خوش‌آمد گویی به عروس و داماد جدید به فراخور موضوع استفاده می‌شود.


روش كار هم بسیار ساده است؛ پنج لامپ یا چراغ كوچك را با كره یا روغن پر می‌كنند و در سینی فلزی كوچكی قرار می‌دهند. در كنار آن نیز صدف حلزونی با آب پر می‌شود و اطرافش را با گل و برگ تزئین می‌كنند. بخور كافور هم به عنوان عطر سینی استفاده می‌شود و در نهایت سینی تهیه شده به حالت چرخان در محافل ذكر شده حركت داده می‌شود تا ارواح شیطانی و تأثیرات چشم‌های شیطانی از آن مجلس دور شود.


حلقه‌های گل
درست كردن حلقه‌های گل در هند بسیار مرسوم است. در هنگام نشان دادن ادب و احترام بیشتر دسته‌گل‌هایی از یاس سفید با گل‌های جعفری یا همیشه بهار (نارنجی رنگ) تهیه می‌كنند. و به شكل ریسمانی به هم می‌بافند و ته آن را گره می‌زنند و آن را در مراسم مختلف بر گردن كسی كه می‌خواهند به او احترام بگذارند می‌اندازند. استفاده از حلقه گل در مراسم ازدواج بسیار مرسوم است.


سنجاق روی بینی
سنجاق روی بینی كه یك نگین براق است، مظهر اخلاص و نشان ازدواج و تأهل زنان هندی است. اگرچه با گذشت زمان این زینت مورد استفاده دخترها هم قرار گرفته است.آداب و رسوم مردم هندوستان, آداب و رسم غذا خوردن در هندMangalsura
گردنبندی است بر گردن زنان متأهل و معادل حلقه ازدواج در غرب و سایر كشورها است. گردنبند فوق معمولاً از دو رشته كوتاه از مهره‌های سیاه و آویزان از طلا است. در روز عروسی این گردنبند توسط داماد بر گردن عروس آویخته می‌شود تا دانه‌های سیاه آن عروس خانم را در مقابل شیطان حفظ كند.Shakna-Paula
دستبندی است كه از مرجان قرمز و صدف تهیه می‌شود كه در مجلس عروسی به دست عروس خانم بسته می‌شود. مفهوم این دستبند در میان مردم هند این است كه با این دستبند داماد به عروس قول می‌دهد تا او را خوشبخت كند و او را همیشه دوست داشته باشد. هندی‌ها به این دستبند، دستبند عشق می‌گویند.آداب و رسوم مردم هندوستان, آداب و رسم غذا خوردن در هندآداب و رسوم غذا خوردن در هند
هندى‌ها آداب خاصى در مصرف غذا دارند، آنان در غذا خوردن اسراف نمى‌كنند، زیرا معتقدند با افراط در غذا دچار تنبلى شده و این امر مانع رشد فكرى و جسمانى‌شان مى‌شود.
از سویى دیگر سعى مى‌كنند غذاى مصرفى‌شان به چرخه طبیعت بسیار نزدیك باشد. به همین دلیل غذاهایى چون ماهى و گوشت را كه برای به‌دست آوردن آن باید موجود زنده‌ای را كشت و در نتیجه باعث برهم زدن چرخه طبیعت می‌شود را مانع آرامش روح و نیایش با خدا مى‌دانند.


از آداب جالبی که دارند، با دست غذا خوردن است که هیچ طبقه‌ی خاصی را هم شامل نمی‌شود، هندى‌ها معتقدند براى غذا خوردن نباید واسطه‌اى وجود داشته باشد تا انرژى بین غذا و انسان در تعامل باشد.
شبیه گستره جغرافیایی ایران، عادات غذایی در هر منطقه هند متفاوت است به طور مثال در جنوب (شهرهایى چون حیدر آباد، شانل و...) غذاهاى تند مصرف مى‌كنند، در غرب (مثل كلكته) غذاى شیرین و در شمال (مثل دهلى) غذاى تند و روغنى.


امّا در كل برخى غذاهاى مشترك را در همه مناطق هند مى‌توان دید.

به طور مثال «دال» كه از حبوبات تشكیل شده است و معمولاً آن را بر روى برنج مى‌ریزند و مى‌خورند، در تمام هندوستان بسیار رایج است. «دال» (Dal) را با عدس لوبیا و نخود می‌پزند؛ ولى هر كدام از این حبوبات به طور جداگانه پخته مى‌شوند و همین باعث تنوع در غذا مى‌شود.«دوساسامبار» (Dososambar) با اینكه غذاى مخصوص جنوب هند است، امّا مصرف آن در همه جاى هند بسیار رایج است. این غذا از یك نان بلند و نازك تشكیل شده كه وسط آنرا سیب زمینى، پیاز و فلفل می‌گذارند و مى‌پیچند و برای جاشنی هم از سس خاصى استفاده مى‌كنند، كه «چتنى» (Chatni) نام دارد و با نارگیل و خود سس «سامبار» (Sambar) كه حاوی سبزیجات مختلف است، درست شده است.


باتورا (Batura) هم یكى از نان‌هاى معروف در هند است (البته بعد از نان چاپاتى) كه همراه با غذایى به نام چولا (Chala) خورده مى‌شود. چولا از نخود، گوجه فرنگى، پیاز و فلفل و ادویه تشكیل شده و همانند خورشت درست مى‌شود و آن را با نان باتورا كه روغنى و پفى شكل است می‌خورند.


سمبوسه نیز غذایى آشنا و پرطرفدار است كه بیشتر به صورت عصرانه مصرف مى‌شود و در خیابان‌ها مى‌توان شاهد دستفروش‌هایى بود كه سمبوسه مى‌فروشند.
در كل اینگونه معروف است كه طبقات محروم و پایین غذاهاى تندترى مصرف مى‌كنند و غذاها در طبقات بالا از درجه تندى كمترى برخوردار است.


هندوها معتقدند كه گاو ماده را نباید كشت و گوشت این حیوان مفید و مقدس را نباید خورد، این یكى از دلایلى است كه آنان از گوشت حیواناتى چون بز، گاو نر و گوسفند استفاده مى‌كنند. البته مصرف گوشت در بین هندی‌ها چندان پسندیده نیست، حتى امروزه هم مى‌توان هندو‌هایى را دید كه در طول زندگى‌شان هرگز گوشت مصرف نكردند.

4-1-اقوام و جمعيت

هند دومین کشور پرجمعیت دنیا است و نزدیک به یک ششم جمعیت جهان را در خود جای داده‌است. تنوع نژادی، فرهنگی، زبانی و مذهبی به این کشور چشم‌اندازی شگرف از همزیستی مسالمت آمیز میان اعتقادات گوناگون بخشیده‌است.

نژاد مردم هند، شامل: ۲۵ ٪ هندوآریایی، ۷۵ ٪ دراویدی و ۳ ٪ نژاد زرد است که این نژادها بر اساس شرایط مکانی، فرهنگی و دینی نیز دارای تقسیمات خاص خود هستند.

۶۱٪ مردم هند باسواد هستند که این آمار در مردان ۷۳٫۴٪ و در زنان ۴۷٫۸٪ می‌باشد.


4-2-اديان

هند معجونی از ادیان مختلف و فرقه‌های مذهبی گوناگون است که اغلب آنها از هندوئیسم، اسلام و آیین بودایی نشات گرفته‌اند.

حدود ۸۰٫۵٪ مردم هند پیرو آئین‌های هندو و حدود ۱۳٫۴٪ مسلمان هستند. هند همچنین بیش از ۲٫۳٪ مسیحی و ۱٫۹٪ سیک دارد. هند اگرچه زادگاه آئین بودا بوده، اما جمعیت بودائیان هند در حال حاضر تنها حدود ۰٫۸٪ برآورد می‌شود. علاوه‌بر آن پیروان آیین جینیسم ۰٫۸٪ و مجموع پیروان دین زرتشتی، یهودی، بهایی و بقیه مذاهب ۰٫۴٪ می‌باشد. با این وجود هند بزرگ‌ترین اجتماع فرقه احمدیه و مذاهب ایرانی بهائی و زرتشتی در سراسر جهان است. مسلمانان بیشتر در دهلی، بنگال غربی و نواحی شمال غربی کشور زندگی می‌کنند و در کشمیر، بیشتر جمعیت را تشکیل داده‌اند. به این ترتیب هند پس از اندونزی و پاکستان پرشمارترین جمعیت مسلمان جهان را داراست.

زرتشتیان، از مهمترین اقلیت‌های دینی هند هستند که به پارسی معروفند و طی بیش از پنج سده اولیه حمله اعراب به ایران، از ایران به هند مهاجرت کرده‌اند و بیشتر در مناطق مختلف گجرات و مهاراشترا به مرکزیت بمبئی اقامت دارند. اگر چه جمعیت آنان کمتر از۲۰۰ هزار نفر است، اما نزدیک به ۱۷ ٪ اقتصاد هند را در دست دارند. شرکت‌های بزرگی مانند: «تاتا» و «گودریج»، متعلق به زرتشتیان است. گروه دیگری از اقلیت‌های کم جمعیت بهره‌ها هستند که قدرت اقتصادی مهمی در هند دارند. صاحب شرکت معروف «ویپرو» که جزو ثروتمندترین افراد جهان می‌باشد، از این فرقه‌است.

4-3-زبان ها

در هند ۴۲۸ زبان وجود دارد که ۴۱۵ زبان زنده هستند و کاربرد دارند و ۱۳ زبان امروزه منسوخ شده‌است.

طبق آمار رسمی دولت در سال ۲۰۰۱، در سرزمین هند ۲۹ زبان دارای گویشور بالای یک میلیون نفر است و ۱۲۲ زبان دیگر دارای گویشورانی بیش از ده هزار نفر هستند.تعداد گویش‌ها، لهجه‌ها و زبان‌هایی که روزانه در این کشور مکالمه می‌شود بسیار بیشتر است. در حالی که زبان‌های هندی و انگلیسی ارتباطات رسمی و امور دولتی را برعهده دارند، هر ایالت دارای زبان‌های رسمی و ملی ویژه خود است برای نمونه زبان رسمی ایالت دهلی یا ناحیه ملی پایتخت به ترتیب انگلیسی، اردو و هندی است.

در قانون اساسی هند، زبان هندی (از شاخه زبان‌های هند و ایرانی یا زبان‌های هندواروپایی) زبان رسمی سراسر کشور اعلام شده‌است. افزون برآن در سال ۲۰۰۵ زبان‌هایی که به‌عنوان زبان‌های رسمی در ایالت‌های هند شناخته شده‌اند به ۲۲ زبان رسید که عبارتند از: هندی، زبان اردو، زبان آسامی، زبان اوریا، زبان بنگالی، بودو، زبان پنجابی، زبان تلگو، زبان تامیلی، زبان دوگری، زبان سانتالی، زبان سانسکریت، زبان سندی، زبان گجراتی، زبان کنکانی، زبان کشمیری، زبان کانارا، زبان مالایالم، زبان میتی، مایتیلی، مرآتی و نپالی نیز به رسمیت شناخته شده‌اند. این زبان‌ها به دو شاخه اصلی دراویدی (۲۲٪) که بیشتر در جنوب هند تکلم می‌شوند و هندو اروپایی(۷۰٪) تقسیم

زبان‌های سانسکریت و تامیل، زبان‌های اصلی و سنتی هند شناخته می‌شوند و در طول تاریخ طولانی این سرزمین در تغییر و تحول زبان‌های رایج در این منطقه زبان‌های فارسی و انگلیسی نقش مهمی بر عهده داشته‌اند. سالیان دراز حکومت استعماری بریتانیا بر شبه قاره هند و انجام بخش عمده‌ای از امور اداری به زبان انگلیسی موجب شده این زبان، زبان دوم بسیاری از مردم هند باشد.


4-4-مراسم(جشن ها,اعياد و...)

هند سرزمین هزار ادیان و دموکراسی ترین کشور جهان، یکی از دیدنی ترین مناطق این کره خاکی است، که عموما آن را کشور هفتاد و دو ملت می خوانند . تعدد ادیان و مذاهب اقوام و فرهنگ ها، این کشور را در جهان بی نظیر کرده است . . کتاب سبز (هند)، وزارت امور خارجه، تهران 1379، ص 134)

در کشور هند، روزانه اکثریت مردم به آیین و مناسک دینی موجود در ادیانشان می پردازند . این آیین و مناسک که بیشتر مدیون گذشته است دائما در حال تکامل است . بدین ترتیب می توان گفت، دین یکی از مهم ترین وجوه تاریخ و زندگی معاصر هند است .

هندویزم محصول فرهنگهای بسیاری است و این رادر غالب رسوم وجشنهای اجتماعی روشن میشود روزانه اعمالی شامل نمازها عبادتها و ایین گوناگون است هیچ عمل خاصی برای هیچ کس اجبارنیست (کتاب ماه دین شماره 146اذر 1388 ص42)

آئین هندو، از حیث قدمت، کهن ترین مذهب زنده جهان است و اکنون بالغ بر پانصد میلیون تن پیرو دارد. این آیین شارع و پیامبر ویژه ای ندارد و اساساً دین بومی و ارثی است و تاریخ آن مانند پیروانش در طول زمان و اعصار، به گونه ای دستخوش انقلاب و دگرگونی شده و با افسانه های گذشتگان و رسوم و عادات نیاکانی و قومی در آمیخته که اصول و فروع آن را به آسانی از یک دیگر نمی توان تشخیص داد( . جلالی نائینی، سیدمحمدرضا، هند در یک نگاه، انتشارات شیرازه، صفحه 73 جلد اول 1375)

ایین هندوئی

این آیین که ریشه ای بسیار قدیمی دارد بر خلاف ادیان الهی که اغاز و انجام مشخصی دارند این ایین در طی زمانها و اعصار در حال جذب عقاید و اصولی و ترک عقاید و اصول دیگر بوده و تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است آثار توتم پرستی از نشانه های ادیان بدوی است که دیده میشود مثل پرستش گاو. در ایین ودای فدیه و قربانی مهم است معتقدند الهه میافریند و خدایان گذشته از اهمیت میافتند و خدایان جدید جای ان را میگیرند

(کتاب سبز هند.عباس ملکی21-24) در سرودهای ریگ ودا نه تنها ستایش یاما و روان مردگان فراوان است بلکه از پدران و نیاکا ن یاد شده است و این جزی مهم از ایین دینی ایشان بوده و همواره بر روی زمین خوانی به نام اموات میگسترده واز نانهای گندم و برنج و حبوبات و ...می نهاده و سرودهای خطاب به ارواح نیاکان می سروده و از انها دعوت میکرده اند که بیایند و از ان خوان بخورند و بنوشند(تاریخ جامع جان ناس ص138)

. جشن ها و اعیاد، نه تنها در ارتباط با رب النوع ها و ربه النوع ها هستند، بلکه در ارتباط با خورشید، ماه، گیاهان، رودخانه ها، اقیانوس ها، درختان و حیوانات اند . بعضی از اعیاد هند طرفداران زیادی دارد; نظیر عید دی والی، هلی، دسهرا، گنش چاتورتی . پنگال، جاناماساتی و شیوا راتری . این جشن ها به آیین هندوئیسم جاذبه محبوب کننده تری می دهد و سنت هندی را غنی و زنده می سازد . در اسطوره شناسی هند، قهرمانان حماسی شبیه موهاباهارات و رامایانا وجود دارند که زندگی جاوید به آنها بخشیده شده است و هنوز در زندگی روزانه مردم هند زنده اند . خدایان هندوئیسم زمانی ابرانسان و انسان هستند. (کتاب سبز هند.عباس ملکی26)

در مواقع دراجرای مراسم آیینی یا مخصوص مانند عیدهای مذهبی یا از راه رسیدن میهمان غذای مفصلتری فراهم می اورند همراه با غذا سورا suraیا مدهوmadhu که نوشابه های سکر اور بود می آشامیدند .لباس مردم ساده بود .بیشتر لنگی بر کمر میبستند اما استفاده از زینت الات رواج داشت و برای صاحبان ان مطبوع و دلپذیر بود .ایام فراغت با نواختن آلات موسیقی و اواز خواندن و رقصیدن و قمار کردن میگذ شت .مسابقه گردونه رانی از ورزشهای با اهمیت و جالب بود که به عنوان بخشی از ایین های مراسم سلطنتی به شمار میامد(تاریخ هند ج1 .رومیلا تاچار .ترجمه همایون صفتی زاده48-49)

نقش معبد در ایین و مراسم هند

در روزهای جشن مربوط به خدای هر معبد غالبا آداب و مراسم و راه پیمایی های بسیار چشم گیر و مجللی انجام می شوند، به نحوی که افراد از مکان های دور به آن معبد می روند. از تکالیف الزامی هیچ فرد هندو نیست که به معبد برود، هر چند خیلی ها این کار را می کنند. پرستش و عبادت خدایان امری خصوصی (شخصی) به حساب می آید. فرد هندو به امید دریافت «دارشانا» (نظر یا تجربه) ای از خدای معبد اهدای نذورات و پیشکش ها، انجام دعا و طلب چیزی از خدای معبد و یا شاید انجام عهد و سوگند به معبد می رود. غالبا غذایی که به محضر خدای معبد پیشکش و بدین ترتیب مقدس و متبرک (پراسادا) شده است در اختیار زایرین معبد قرار می گیرد که این از نظر زایران سعادت بسیار بزرگ و مطلوبی است.
جشن ها ی دینی هند
هندوئیسم را به عنوان دین جشن، روزه و اعیاد برشمرده اند، پاره ای از فرقه ها و طبقات (کاست ها)ی خاص جشن های مخصوص به خود را دارند. جشن های پیرامون یک خدای خاص نیز، بیش از همه متوجه همان الوهیت هستند. اولین ماه (قمری) سال دینی هندویی ماه «چییت»chayat (آوریل- مه) می باشد که شامل نوروز، «ناواراتری navaratriاصغر»، نه شب مخصوص خدای مونث «رام ناوامیrama navami» زادروز نام و <<هانو من جایانتیhanaman jayanti» یا زادروز هانو من می باشد. ماه «آسار» (ژوئن- ژوئیه )شامل جشن «راتا یاتراrata yatera» یا سفر ارابه است که برای کریشنا در مقام «جاگانات» جشن گرفته می شود. این ماه هم چنین سرآغاز «چاتورماسا»ست که دوره چهار ماه روزه و ریاضت های مختلف است. جشن های « ناگ پنجامی» که به خدایان هفت گانه اختصاص دارد در ماه «بهاد» (اگوست- سپتامبر) جشن تولد کریشنا قرار دارد که از ایام مهم روزه خانم ها و ده روز عبادت و نیایش «گانشganesh» است. ما ه(کوار) (سپتامبر- اکتبر) شامل جشن های «پیتری- پاکشا» دو هفته پدران است که طی آن هدایایی به محضر ارواح سه نسل گذشته تقدیم می شوند و نیز ناواراتریnavaratri عمده که مشتمل بر نه شب . به نحوی که روز پایانی دورگا- پوجا و روز پیروزی رام هر دو در یک روز جشن گرفته می شوند که از جشن های عمده دین هندویی است. ماه (فاگون)(فوریه –مارس)نیز حاوی دو جشن عمده است یکی «ماها شیواراتریmahashivratri»، شب بزرگ شیوا و دیگری فستیوال «هولیholi» که جشن پر سر و صدای بهاره است.مهمترين اعياد هندو ها

هولي :holi

مهمترين عيد هندوان است و سه روز و با شركت همه مردم طول ميكشد ، سرتاسر هند غرق شادي ميشود .

عيد هولي در بين فوريه تا مارس برگزار شده و در شهرهايي نظير متورا چند هفته به طول مي انجامد. پایان زمستان و آغاز بهار طبیعت را جشن می‌گیرند.
آیین جشن دو روز است. در روز اول آتشی بزرگ در غروب و یا شب هنگام روشن می‏شود. قبل ازآن، آتش‏ بزرگ دیگری برروی مکانی که از قبل آماده شده روشن‏ می‏شود و تمثالی از هولیکا که از خیزران و بوریا ساخته‏ شده و تمثال در وسط تل آتش گذارده می‏شود و دستیار برهمن، هفت بار آن ‏را طواف می‏کند و قبل از این‏که آن را آتش بزنند، اشعاری را در ستایش هولی‏ می‏خوانند.

سپس مردم به خانه‏هایشان برمی‏گردند. در روز دوم از صبح زود تا ظهر بر سر و روی دوستان و خویشان گرد رنگ‏ می‏ریزند یا با آب‏فشان آب‏رنگی می‏پاشند. اما مسن‏ترها گرد قرمز را به آرامی روی صورت هم‏ می‏ریزند. مردم البته از رنگین شدن لباس‏هایشان ناراحت‏ نمی‏شوند. در غروب همان روز، مردم شیرینی تعارف می‏کنند؛ دوستان سه‏بار همدیگر را در آغوش می‏گیرند و برای هم‏ آرزوی خوشبختی می‏کنند و کودکان و نوجوانان برای‏ ادای احترام بر پاهای بزرگ‏ترهایشان دست می‏کشند.


ديواليdiwali :

ديوالي مشتق از دياوالي سنسكريت بوده و به معناي خوشه نور است.عيد ديوالي 5 روز طول كشيده و عيد نوروز هندوها بوده و در پاييز برگزار ميشود. این جشنواره پنج روزه بر اساس گاهشماری هندی، در روز پانزدهم کارتیکا آغاز می‌شودطی روزهای قبل از جشن، تمام خانه‌ها پاکیزه و مرتب شده و پنجره‌ها برای خوشامدگویی به لاکشمی (Lakshmi)، الهه توانگری و کامیابی گشوده می‌شوند.

ديوالي يادبودي از بازگشت راما قهرمان قصه رامايانا پس از 14 سال سرگرداني است.

هندو ها در عيد ديوالي مجسمه بزرگي از كره خالص ميسازند و انرا با ساز و آواز و تشريفات خاص در رودخانه مي اندازند.

گل آرایی و آتش بازی، این جشن را که پیام آور شادی، نشاط و خوشبختی در سال جدید است، از شکوه و زیبایی خاصی برخوردار می‌کند.

روز اول

روز اول دیوالی دهان ترایوداشی (Dhantrayodashi)، این نام به روز سیزدهم از نیمه اول ماه قمری کارتیکا اشاره می‌کند که در آن، دهان وانتاری (Dhanvantari)، یکی از نمودهای ویشنو (Vishnu) خدای هندی، از آبهای اقیانوسی که دانش طب روحانی "اهوروداً را در خود دارد، خارج می‌شود و به مردم کمک می‌کند بر علیه بیماری و مرگ مبارزه کنند. در غروب این روز، هندوها باید حمام کنند و هدایای خود را که شامل فانوس‌های روشن را به خدای مرگ تقدیم کنند.

روز دوم

روز دوم دیوالی نارک چاتورداسی (Narak Chaturdasi) نام دارد. در این روز کریشنا (Krishna بزرگ‌ترین خدای هندویان)، اهریمنی به نام ناراکاسور (Narakasur) را نابود کرده و جهان را از ترس رهانیده‌است. مادر ناراکاسور، اعلام می‌کند که روز مرگ فرزندش - که موجب ناراحتی عموم را فراهم می‌کرده- نباید به عزاداری بگذرد و باید روزی برای جشن و شادی اعلام شود

روز سوم: روز اصلی دیوالی

مراسم واقعی دیوالی در روز سوم اجرا می‌شود. در این شب ماه به کلی غروب می‌کند و تاریکی کامل آسمان را فرا می‌گیرد. در این تاریکی، دیوالی امکان تجلی واقعی خود را به دست می‌آورد.

در این روز مردم از لاکشمی، الهه ثروت، برای نعمات متعدد او سپاسگزاری می‌کنند و مراسم دعای شکرگزاری که پوجا (Puja) نام دارد، هم در سپیده دم و هم هنگام غروب آفتاب انجام می‌گیرد.

هنگام غروب، خانه‌ها و خیابانها با چراغها، فانوسها و شمعهای بی شمار تزیین می‌شود. و مردم در خارج از خانه‌ها گرد آمده و منتظر ورود الهه به داخل خانه و برکت بخشیدن به آن هستند. در این مدت آنها به آتش بازی و تماشای فانوسها می‌پردازند.

روز چهارم

. اهمیت این روز در داستانی است که از کریشنا نقل می‌شود.مردم از ایندره طلب باران کافی میکنند کریشنا این کار را نکوهش می‌کند و می‌گوید که هر کس موظف است از گاوهای خود که مهم‌ترین بخش زندگی آنها هستند نگهداری کند نه اینکه به پرستش خدایی خشمگین بپردازد. این گفته موجب خشم فراوان ایندرا می‌شود و طوفانی را بر سر دهکده روانه می‌کند. کریشنا نیز با بلند کردن تپه گوواردهان (Govardhan) و نگه داشتن آن بر فراز دهکده، از مردم محافظت می‌کند. تا امروز نیز در شمال هند، مردم به طور سمبولیک به پرستش تپه گوواردهان می‌پردازند و

آن را محل عبور کریشنا می‌دانند در این روز، برای سال نوی اقتصادی، دفترهای پس انداز تازه‌ای می‌گیرند

تا سال را با موفقیت مالی و رونق اقتصادی سپری کنند.

روز پنجم

به خواهران اختصاص یافته‌است. در این روز یاما (خدای مرگ) به دیدار خواهر خود یامونا (Yamuna) رفت و به عنوان هدیه به او مزیتی اعطا کرد که به موجب آن، هر کس در این روز به دیدار یامونا می‌رفت، از تمام گناهانش بری می‌شد.

دسه را desera:

دسه را از اعياد بزرگ هنوست و 10 روز طول ميكشد كه هفت روز اول آن مراسم مذهبي در خانه است و روز هشتم جشن گرفته شده و روز دهم قرباني حيواني به دورگا همسر شيوا تقديم ميشود

ماهاشي واراتري :

شب يلداي هندوان همان ماهاشي واراتري خوانده ميشود.

تمام روز را هندوان روزه گرفته و شب را نميخوابند و روز بعد جشن مفصلي به افتخار شيوا برگزار ميشود

گنش چاتورتيgansh chatuthi :

گنش پسر شيواست كه شكمي بزرگ و خرطوم فيل دارد و در اين روز متولد شده

و باعث کامیابی و رفاه می شود هندوها قبل از شروع هر کاری از گنیشه تجلیل می کنند رفتن به زیارت و مسافرت ، گشودن مدارس آغاز کسب و کار و حتی در ابتدای پرداختن به هر نوع فعالیت روزمره او پاسدار خانواده است و خانه و خدایان خانگی را تواما از تاثیرات شوم و نامیمون مصون می دارد .

چهارمین روز نیمه تاریک که مردم برای گنیشه بدین امید که مانع بروز مشکلات شود نذر می کنند .

موقعی که چهارم گنیشه به ماه بهادراپادا ( اوت و دسامبر ) می افتد جشن بزرگی به افتخار خدای مزبور در ایلات ماهه راشتره برگزار می شود . در همین جشن خانواده ها مورتی گلی گنیشه را در محراب های خانوادگیشان نصب می کنند بیش از آمکه خدا فرا رسد خانه باید کاملا تمیز گردد و اعضای خانواده هم باید مطابق آداب و تشریفات دینی غسل کنند . و در اين عيد هندوان مجسمه گنش را از بازار خريده و پس از اجرای مراسم آن را در رودخانه ، درياچه يا دريا غرق ميكنند. . گنیشه ، خدای فیل سر را پیش از همه وظایف نیایش می کنند زیرا وی آفریننده و بر طرف کننده موانع است او همچنین امکان دسترسی به سایر خدایان را برای پیروان خود فراهم می سازد .

ناواراتری،نه شبnavaratri

جشن ناواراتری نه شب و ده روز طول می کشد این جشن موسوم خرمن است که بر حسب ماه نو بین وسط سپتامبر و اکتبر می افتد و به بانو – خدایانی مانند سروسواتی ، لوکشمی ، دروگا( یا پاروواتی ) اختصاص داده شده است نماد پردازی کشاورزی ناوارات ری تقریبا سراسر هند را بر می گیرد دانه های غلات به ویژه جو در طی نه روز جشن به عنوان تجلی بانو خدا جوانه می زند روز دهم به لوکشمی ، بانو خدای نیک بختی اختصاص دارد

جان ماشتامي :jan mashtami

روز تولد كرشنا بوده و مراسم مخصوص مذهبي به افتخار كرشنا برگزار ميشود.

نارالي پورنيما :

نارالي پورنيما يا روز نارگيل جشني است كه به افتخار وارونا خداي دريا برگزار ميشود . در اين روز مردم نارگيل خريده و انرا به دريا مي اندازند.

راماناوامي :

روز تولد راما است .

هنومن جايانتي hanaman jayanti:

روز تولد هنومن يا رستم هند است كه سيتا همسر راما را از چنگ راوانا نجات داد.

ناگا پانچامي :

پنجمين روز ناگا است و روز مخصوص پرستش مار است .

در هند مار پرستي رواج داشته و مار پس از گاو و ميمون حيوان مقدسي محسوب ميشود .

در اين روز شخم زدم زمين ممنوع است تا مبادا ماري كه در خاك به سر ميبرد به قتل برسد .

گودي پروا :

در اين عيد پرچمي ابريشمي زربافت می افزانند و جشن ميگيرند.

مومنين هندو در اين روز برگ درخت نيم را كه بسيار تلخ است ميخورند با اين اعتقاد كه در طول سال از سلامتي برخوردار ميشوند.

بيساكهي :

جشن خرمن برداري است و در آغاز سال برگزار ميشود و روستائيان با لباسهاي رنگي دست افشان و رقص كنان به سوي مزرعه ميروند و مراسم جشن را برگزار ميكنند.

ركشا بندان :

خواهران تعويذي به مچ برادرانشان بسته و به آنها شيريني ميدهند.

واسانتاپنچامي

روز مخصوص پرستش سرسوتی رب النوع ادبيات و هنرهاي زيباست .

در اين روز در جلوي تمثال سرسوتي ، كتاب ، قلم مو نقاشي ، مداد و اشيا ديگر ميگذارند. (هند سرزمين عجايب - مهرداد مهرين)

پیشینهٔ جشن شب یلدا

یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.(دهخدا)

آنان ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند. این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکش‌اند. مردم دوران باستان و از جمله اقوام اریای از هند و ایرانی –هند و اروپایی ، دریافتند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید نامیده اند و جشن میگیرند ( هاشم رضی، گاهشماری و جشن‌های ایران باستان، ص ۵۵۳ و ۵۵۴)که این جشن در هند مهاشیوه راتری نامیده میشود وجشن شب بزرگ شیوه است و در ماه پهلگونه اتفاق میافتد .(ویتمن. سیمن .ایین هندو .علی موحدیان ص83)ایین و جشنهای فردی در هند

تولد

رفتن به معبد محلی و از حفظ خواندن دعای حاجت برای عمر طولانی همراه با نیکبختی استجشنهای ویژه ای به خاطر نامگذاری کودک ،خوردن اولین غذای غیر مایع ، و نخستین اصلاح

سر برگزار شود.

اوپانیانه

مراسم رسیدن به حد بلوغ اوپانیامه نامیده میشود.. پسر را بر حسب رسم و آئین غسل

می دهند و رداهای مخصوص بر تنش می کنند و نزد ، یک معلم ، تدریس علوم ودائی کهن می

آورند . به او نخستین درس از وداها را می آموزد . این نخستین درس عبارت از به یاد سپاری منتره (سرودهای مقدس اغلب در مدح و ثنای خدایان ودایی سروده شده است و توضیحاتی درباره مراسم عبادی میدهد و امور مربوط به قربانی را در ذهن ما مجسم میسازد=ادیان و مکتبهای فلسفی هند ج2 داریوش شایگان=) است. بعداز انجام یافتن مراسم ، جشنی برگزار می کنند و پسر هدایای دریافت می دارند.مراسم به حد بلوغ رسیدن زنان:

. در این جوامع دختر به مدت سه روز در یک اتاق تاریک می ماند. در روز چهارم،او را تطهیر

میکند و جشنی نیز برگزار می شود. جشنها ممکن است شکل یک عروسی کوچک را پیدا کنند، به طوری

که خانواده به دختر پول یا پوشاک هدیه کنند.

ازدواج :

ازدواج بزرگترین مراسم چرخهء زندگی در نزد اکثر مردم است. ازدواج یک مرحلهء تغییر بزرگ در مسئولیت است.نخست یک همسر شایسته باید توسط والدین در نظر گرفته شودوطالع عروس و داماد هم می باید هماهنگ باشد. مراسم ازدواج مستلزم دعا و نیایش است ، راه رفتن در اطراف آتش محراب ،خواندن منتره های خوش یمن توسط یک نفر روحانی.دعا و نیایش میخوانند وظائفشان را نسبت به خدایان با برگزاری مناسک خانوادگی در منزل خود به جا می آورند.

مرگ

در هنگام مرگ ، افراد خانواده نعش مرده را دسته جمعی به سوی یکی از محلهای مرده سوزی می برند

هنگامی که جسد در حال سوختن است، به خواندن دعاهای مخصوص می پردازند . ، تا خدای مرگ به شخص در گذشته مکانی مناسب در میان نیاکان عطا کند، روح شخص مرده برای چند روز بعد از در گذشت به حالت شبحی در می آید و باید از راه برگزاری مراسمی بنامشراده به او غذا داده شود ، تا موقعی که به قلمرو نیاکان بازگردد. این

مراسم بر تعارف کردن غذا و خواندن دعا برای سعادت منسوبان متوفا متمرکز می شود . بزگترین پسر شخص

متوفا به شبح ، آب و گلوچه هایی از برنج، برای خنک کردن روح بعد از سوختن ، تعارف می کند که به او

برای سفرش نیرو می دهد.

همین که روح رهسپار عالم دیگر شد ، بزرگترین پسر باید انجام دادن مراسم شراده را برای نیاکان خود در

روز اول هر ماه ، در نخستین سال بعد از مرگ والدینش ، ادامه دهد. بعد از گذشت یک سال ، این مراسم

سالیانه برگزار می شود . به سبب اینکه انجام دادن مراسم شرداه جزو وظایف پسر است، هندوها برای تولد

یک فرزند مذکر اهمیتی بسیار قائلند. بدون داشتن یک پسر برای برگزاری مراسم شراده ، متوفا برای همیشه مانند یک شبح سرگردان است-(سیبل شاتوک،بدیعی محمدرضا ،آئین هندو،نشر امیرکبیر1387)

4-5-ميانگين سني

4-6-غذا ها و نوشيدني ها

غذا ها:

بگارابیگن هندی
قلیا هندی
شامی سیب زمینی هندی
خورش ماهی هندی
پلو سه رنگ هندی
کباب کشمیری
خورش کاری مرغ
آشپزخانه هندی
کوفته با سس گوجه و بادمجان
خوراک جوجه و فلفل هندی
سمبوسه ماهی هندی
استیک هندی با سالاد پنیر
هندی‌بازی درآشپزخانه!
قلقلی هلندی
خورش ماست به طریق هندی
کوفته با سس گوجه فرنگی و پوره بادمجان
طرز تهیه دال هندی
مرغ کره ای هندی
پلو سبزیجات هندی
سالاد هندی
نخودفرنگی با مرغ
پاکورا غذای هندی
کوفته کباب هندی
سالاد ریتا
بجیه هندی
پلوی مخلوط هندی
گوشت بند انگشتی هندی
خوراک میگو و قارچ (هندی)
سالاد برنج باسماتی
جوجه بریانی به سبک هندی پاکستانی
طرز تهیه چیکن تیکا هندی
طرز تهیه اسفناج پلوی هندی
خوراک کاری لوبیا
میگو سوخاری سحری هندی
جوجه کباب آشوکا
خوراک کاری مهاراجه
گوجه فرنگی پرشده هندی
پلو دال هندی
مرغ با فلفل سیاه هندی
نان هندی
خورش مرغ هندی با ماست

نوشيدني ها:

4-7-اقليت هاي قومي و مذهبي
دهلی نو-ایرنا- رئیس جمعیت علمای هند ،حمله تندروهای هندو به مسلمانان ،مسیحیان و قشرهای عقب مانده این کشور را به شدت محکوم کرد و تصریح کرد وضعیت اقلیت های مذهبی در هند در بدترین شرایط قرار دارد.


4-8-اماکن مذهبي

4-9-سن ازدواج
سن ازدواج در میان گروه‌ها و مذاهب مختلف در هند متفاوت است و این کشور پایین‏ترین معدل سنی ازدواج را چه در میان دختران و چه در میان پسران در جهان دارا است.

بر اساس اعتقادات مذهب هندوئیسم، باید دختر را به محض رسیدن به سن مناسب برای ازدواج به خانه بخت فرستاد و اگر پدر و یا قیم دختری که به سن ازدواج رسیده، تا سه سال پس از این مقطع او را به خانه بخت نفرستد، گناه بزرگی مرتکب شده است و در همین حال اگر والدین، دختر را در این مدت به خانه بخت نفرستند، دختر آزاد است که زوج خود را به دلخواه خود انتخاب کرده و با او ازدواج کند.

گرچه سن ازدواج در مناطق شهری هند رو به افزایش است، اما ازدواج کودکان و ازدواج در سنین پایین‏تر هنوز هم در روستاهای هند مرسوم است. سنین ازدواج در هند از نوزاد ۶ ماهه شروع می‏شود و تا سنین بالا ادامه می‏یابد. هم‏اکنون در بسیاری از مناطق روستایی هند، نوزادان کوچک دختر و پسر را با برگزاری مراسم مذهبی همانند سایر مراسم ازدواج به عقد یکدیگر در می‏آورند و سپس نوزاد دختر به خانه شوهرش یعنی منزل پدر پسر خواهد رفت و در حقیقت مابقی عمر را تا رسیدن به بلوغ جسمی و عقلی در آنجا خواهد گذراند. هدف این نوع ازدواج که بیشتر در ایالتهای راجستان و مناطق جنوبی هند رواج دارد، وابسته کردن دختر و پسر به زندگی مشترک از ابتدای دوران کودکی است.

4-10-طلاق

در گذشته، طلاق در جامعه هند شایع نبود و علت این بود که در دین هندوئیسم نظیر فرقه مسیحیان (کاتولیک) طلاق وجود نداشت و چنان گمان می شد که عقد ازدواج میان زن و مرد در آسمانها بسته شده و جدایی این دو فرد امکان پذیر نیست. در دین هندو، این امر به گونه ای بود که حتی زمانی که مرد می مرد، زن او را همراه جسد شوهرش در آتش می سوزاندند، گویی در

مرگ نیز این دو تن جداشدنی نیستند.

از طرف دیگر، بُعد اجتماعی، مردسالاری و رواج الگوی خانواده گسترده، وقوع طلاق را غیر محتمل و مشکل تر می ساخت. زنی که از شوهرش جدا می شد، در جامعه لکه ننگی را برای همیشه یدک می کشید و کسی حاضر نبود با وی ازدواج کند. از جمله ارزشهای جامعه آن بود که پدر و مادر به دختر یادآور می شدند که زندگی و مرگ او در خانه شوهرش خواهد بود.

در متن فقهی هندو یعنی رساله مانو که نام اصلی آن «مانواسمرتی شاستار» است و به عنوان مجموعه قوانین «مانو» نامیده می شود، معتبرترین مأخذ فقه باستانی آریایی است که از صدها سال پیش بر زندگی هندوها حاکمیت داشته است، احکامی راجع به طلاق ذکر شده است. بر حسب قانون «مانو» ازدواج یک رسم دینی است و نه یک قرارداد، و از این رو قابل فسخ نیست. (مگر در مورد بعضی از کاستهای پایین تر و یا در مورد تغییر دین و یا رفتار خلاف عفت).

در این رساله رها کردن شوهر به وسیله زن و رها کردن زن باعفت به وسیله شوهر، گناهی بزرگ تلقی شده که انسان را در سطح نجسها و بردگان می آورد. چنین مردی یا زنی حق ندارد در یک سفره با افراد نجیب بنشیند، او باید از غذای باقی مانده که برای سگان و نجسها بر زمین ریخته می شود بخورد. این امر نشان می دهد که در قانون آریاییهای هندو، جدا شدن شوهر و زن بسیار زشت تلقی می شود.(1) بدین سان در فقه هندو، طلاق اصلاً طرح نمی شود و به طور ضمنی به جدایی شوهر و زن اشاره شده، چنانکه در این رساله آمده است: «نه از طریق بیع و نه از طریق رها کردن، زن از شوهر جدا شدنی نیست، چنین است

قانونی که خداوند «گارت پرباچاتی» (رب العالمین) از دیرزمان برای ما وضع نموده است.»

روشن است وقتی طلاق، مطرح نیست، برای ازدواج مجدد زن، موردی باقی نمی ماند. در رساله «مانو» با صراحت گفته شده است که هیچ فردی نمی تواند با زن فرد دیگری همبستر شود. جالب آن است که در رساله «مانو» ضمن بیان احکام فقه هندو گفته شده که اگر همسر یک مرد نتواند از شوهر خود باردار شود، می تواند با برادر کوچک وی همبستر شود و اولادی که از وی خواهد داشت، اولاد شوهر اصلی او محسوب خواهد شد.

در برخی کاستها، همبستر شدن فرد خاصی با بیوه جایز است، اما باید بیش از یک فرزند از وی نداشته باشد و همبستری برای اولاد باید باشد، نه برای التذاذ.

از آیه 72 تا 83 رساله «مانو»، شرح احکام سلب حقوق زوجیت می باشد. اما باید گفت که سلب حقوق زوجیت و رها کردن زن یا شوهر به معنای محروم کردن آنان از ارث و همبستری است، نه در معنای طلاق. پس بعد از آن نیز آنان، زن و شوهر تلقی می شوند.

ترجمه بعضی از ماده های رساله فقهی «مانو» چنین است:

ـ اگرچه شخص، دختری را به حباله عقد در آورده ولی چنانکه، اگر او نقص و عیب (جسمی) جدّی داشته باشد یا به مرض شدیدی مبتلا باشد و یا بکارت نداشته باشد و یا خدعه یا نیرنگی در کار باشد، می تواند او را رها کند.

ـ اگر کسی دختر خود را بدون اطلاع از عیبها (و موارد نامبرده) به عقد مردی در آورد، شوهر می تواند عقد را فسخ کند.

ـ شوهری که همسرش از او متنفر می باشد، می تواند یک سال انتظار بکشد (تا وضع بهبود یابد) سپس از دارایی و املاک او را محروم کند و با وی همبستری ننماید.

ـ زنی که به شوهرش احترام نمی گذارد، یا مبتلا به شهوات نفسانی زشتی است، مشروب خوار و یا مریض است، برای سه ماه از زیورآلات و همبستری محروم می شود.

ـ اما زنی که از شوهرش متنفر باشد، که از نجسهاست، یا بیمار است، دارای توانایی مردانه نیست (ناتوانی جنسی دارد)، یا مبتلا به امراضی است که از اعمال سوء ناشی می شود، نه از دارایی و ملک محروم می شود، نه رها می شود.

ـ زنی که شراب می خورد، دارای رفتار زشت است، یاغی است، بیمار است، اسراف کننده یا حیله گر است، می توان بر او زن دیگری را اختیار نمود. (یعنی شوهر حق دارد ازدواج مجدد کند.)

ـ زنی که شایسته بارداری نیست (عقیم است)، در سال هشتم می تواند بر وی زن دیگری وارد شود، یا زنی که بچه های او می میرند در سال دهم، زنی که تنها دختر را به بار می آورد در سال یازدهم از حقوق اختصاصی همسری محروم می شود، اما زن جنجال برانگیز و پر سر و صدا که دعوا به راه می اندازد، بدون تأخیر، مرد حق دارد به عنوان مجازات فورا با زن دیگری ازدواج نماید.

ظاهرا زنی که شوهرش او را از حقوق همسری خلع کند، حق ندارد خانه شوهر را ترک کند.

پیداست که در رساله «مانو» و رساله های فقهی قدیم هندو، زن جزو ملک و دارایی مرد محسوب می شود و مرد هر گونه خواست با وی رفتار می کند. عجیب آن است که هندوهای افراطی در هند، فقه اسلامی را متهم به موضع گیری علیه زن می کنند و آن را ضد حقوق زنان قلمداد می نمایند، در حالی که حقیقت آن است که در فقه اسلامی ز شخصیت حقیقی و حقوقی دارد و در فقه هندو، نظیر یکی از املاک مرد می باشد. جالب است بدانید در یکی از رساله های فقهی هندو به نام رساله «واسیشتا» (Vasishtha) که یکی از متون باستانی فقهی هندو است نیز به تفصیل بیان شده که یک زن چند گونه فرزند می تواند داشته باشد، از جمله آنکه می تواند با برادر کوچکتر شوهرش همبستر شود و یا با فردی که از طریق شوهرش برای همبستری انتخاب می شود و یا ممکن است هنگام ازدواج از پیش باردار باشد. اما در هر حال فرزند به شوهر قانونی او تعلق دارد. دلیل همان است که درخت مال صاحب مزرعه است، بذر را هر کس پاشیده باشد.

4-11-تعطيلات رسمي
در هند به طور سراسری تنها سه روز تعطیلی رسمی وجود دارد. اما بجز این سه روز هر یک از ایالت‌ها تعطیلات رسمی جداگانه خود را دارند.


با توجه به تنوع زیاد فرهنگی، مذهبی و دینی، ایام مهم ادیان و مذاهب مختلف در این کشور تعطیلات سراسری محسوب می‌شوند. چهار رویداد اسلامی عید قربان، عاشورا، میلاد پیامبر اسلام و عید فطر جزو تعطیلات سراسری هند هستند.

4-12-اعتياد

4-13-خودکشي

همه ساله نزدیک به ۸۰۰٬۰۰۰ تن در جهان خودکشی می‌کنند که ۱۳۵٬۰۰۰ تن از آنان (۱۷٪) اهل کشور هند هستند؛کشوری که مردمانش ۱۷٫۵٪ کل جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد. از ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۷، نرخ خودکشی در این کشور از ۷٫۹ به ۱۰٫۵ تن در هر ۱۰۰٬۰۰۰ تن افزایش یافت و البته این میزان در مناطق جنوبی و شرقی هند بیش‌تر هم هست.در سال ۲۰۱۲ تامیل نادو با ۱۲٫۵٪، ماهاراشترا با ۱۱٫۹٪ و بنگال غربی با ۱۱٫۰٪ بیش‌ترین نرخ خودکشی در این کشور را به خود اختصاص دادند. همچنین نسبت مردان به زنان در خودکشی ۲ به ۱ است.

آمارها از میزان خودکشی در این کشور گوناگون است. به طول مثال در تحقیقی به سال ۲۰۱۰ عنوان شد که ۱۸۷٬۰۰۰ تن خودکشی کرده‌اند.در حالی که دولت هند نرخ خودکشی در سال ۲۰۱۰ را ۱۳۴٬۶۰۰ مورد اعلام کرده است.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی نرخ خودکشی بر پایه جنسیت در هند ۱۶٫۴ تن در هر ۱۰۰٬۰۰۰ تن برای زنان (ششمین کشور از نظر نرخ خودکشی زنان) و ۲۵٫۸ برای مردان (بیست‌ودومین کشور از نظر نرخ خودکشی مردان) است.

4-14-فرار از خانه

4-15-مرگ و مير

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی سازمان ملل، میزان مرگ و میر کودکان در هند حتی بیشتر از کشورهای آفریقایی است.

به گزارش بی باک به نقل از خبرنگار فارس در دهلی نو، بر اساس گزارش سازمان ملل روزانه ۱۹ هزار کودک زیر پنج سال در سراسر جهان جان خود را از دست می‌هند که در این میان هند با یک میلیون و ۶۵۵ هزار نفر بالاترین میزان نرخ مرگ و میر کودکان را در سال ۲۰۱۱ به خود اختصاص داده است.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی یونیسف در مورد میزان مرگ و میر کودکان در سراسر جهان، صرفاً ۵۰ درصد از میزان مرگ و میر کودکان زیر پنجسال در پنج کشور هند، نیجریه، جمهوری دموکراتیک کنگو، پاکستان و چین رخ داده است.

در میان این کشورها، حتی میزان تلفات هند از نیجریه با ۵۶۷ هزار مرگ و میر، جمهوری دموکراتیک کنگو با ۴۶۵ هزار کودک و پاکستان با ۳۵۲ هزار تلفات در سال ۲۰۱۱ قرار دارد.

البته این وضعیت اسفناک صرفاً به کودکان مربوط نمی‌شود. چندی پیش نیز بر اساس تحقیقات صورت گرفته، وضعیت زنان هند در میان ۲۰ کشور اقتصادی جهان بدترین وضعیت حتی نسبت به زنان عربستان سعودی اعلام شد.

5-اقتصاد
اقتصاد هند چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است. هند با رشد اقتصادی متوسط ۸ درصد طی ۸ سال گذشته به یک قدرت اقتصادی تبدیل شده‌است. این میزان رشد نزدیک به رشد اقتصادی کشور همسایه آن چین است. بر اساس برابری قدرت خرید، اقتصاد هند اکنون چهارمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می‌آید. میلیونها تن هنور در فقر شدید زندگی می‌کنند و در آمد سرانه ۷۲۰ دلار آمریکا در سال است. مشکلات زیربنایی نیز در هند ادامه دارد.

اگرچه هنوز بیش از ۳۴٪ جمعیت هند کمتر از یک دلاردر روز درامد دارند (رتبه ۲۲ دنیا) و حدود ۸۰٪ مردم با کمتر از دو دلار در روز زندگی می‌کنند،(رتبه ۱۶دنیا) و بیش از۳۰۰میلیون نفر در زیر خط فقر زندگی می‌کنند، اما پیشرفت‌های اقتصادی عظیم این کشور در چند سال اخیر رشد اقتصادی هند را به رقم ۸٪ رسانده و کارشناسان پیش بینی می‌کنند، در سال‌های آینده هند به رشد اقتصادی ۱۰٪ در سال نیز نائل شود.78

اگر روزی، نام هند فقر و تنگدستی را به یاد می‌آورد، اکنون پیشرفت‌های اقتصادی و رنسانس علمی این کشور توجه همگان را به خود جلب کرده‌است. مدت‌هاست که سرمایه‌گذاری‌های عظیم خارجی در این کشور امری عادی به شمار می‌آید و فروش کالاهای هندی در بازارهای جهان به شدت افزایش یافته‌است.

کارشناسان سرآغاز پیشرفت‌های اقتصادی هند را سال ۱۹۹۱ می‌دانند. در این سال مانموهان سینگ وزیر دارایی هند، برنامه‌هایی را برای خروج کشور از اقتصاد برنامه‌ریزی شده به تصویب رساند و به تدریج به اجرا درآورد. از آن زمان به بعد به تدریج قوانین مالیاتیِ دست و پاگیر لغو شدند، قوانین صادرات و واردات کشور تعدیل شدند، امکان سرمایه‌گذاری خارجی فراهم آمد وامنیت سرمایه‌های داخلی تامین شد. مانموهان سینگ اکنون نخست وزیر هند است و توسعه طرح‌هایی را که خود شروع کرده، ادامه می‌دهد. تحلیل گران اقتصادی پیش بینی می‌کنند هند تا سال ۲۰۲۰ میلادی پس از آمریکا و چین سومین کشور صنعتی جهان باشد و درامد سرانه کشور به ۵۰۰۰ دلار یعنی دوبرابر میزان فعلی برسد.

طبق سنجشی که طبق برابری قدرت خرید صورت گرفته، اقتصاد هند با داشتن تولید ناخالص داخلی GDP) ۶۱۱/۳) تریلیون دلار، در مقام چهارم را دارد. طبق محاسبه بر اساس نرخ برابری ارزی با دلار آمریکا، تولید ناخالص داخلی این کشور با رسیدن به میزان ۸/۷۱۹ میلیارد دلار (۲۰۰۵)، در مقام بیستم را به خود اختصاص می‌دهد. در پایان سه‌ماهه اول سال ۲۰۰۶، اقتصادهند با رشد ۹/۸ درصدی تولید ناخالص داخلی، از نظر سرعت رشد دومین اقتصاد مهم جهان بود. با این حال تعداد بسیار بالای جمعیت باعث شده‌است درآمد سرانه طبق برابری قدرت خرید به ۳۳۰۰ دلار و بر طبق تولید ناخالص داخلی اسمی به ۷۱۴ دلار برسد.

اقتصاد هند، اقتصادی متنوع است و کشاورزی، صنایع دستی، نساجی، صنعت و گستره وسیعی از خدمات را در بر می‌گیرد. اگر چه هنوز دوسوم نیروی کار هند، درآمد خود را بطور مستقیم یا غیر مستقیم از بخش کشاورزی بدست می‌آورند، نقش بخش خدمات در اقتصاد هند اهمیت روزافزونی به خود گرفته‌است. آغاز عصر دیجیتال و خیل فراوان جمعیت تحصیلکرده و مسلط به زبان انگلیسی در هند، به تدریج اقتصاد این کشور را برای آندسته از شرکت‌های بین‌المللی که خدمات به مشتریان و پشتیبانی فنی خود را برونسپاری می‌کنند به یک مقصد مهم تبدیل کرده‌است. هند یکی از مهم‌ترین صادرکنندگان نیروی کار متخصص در زمینه‌های خدمات مالی و نرم‌افزاری و مهندسی نرم‌افزار است.

هند عمدتاً در طی دوران استقلالش، رویکردی سوسیالیستی نسبت به اقتصاد درپیش گرفته و بر مشارکت بخش خصوصی، بازرگانی خارجی و سرمایه‌کذاری مستقیم خارجی نظارتهای دولتی سختگیرانه‌ای را اعمال می‌کرد. با این حال در اوایل دهه نود، هند با درپیش‌گرفتن رویکرد اصلاحات اقتصادی و کاهش کنترل دولت بر تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی، به تدریج بازار خود را باز کرد. خصوصی‌سازی صنایع دولتی و آزاد کردن برخی بخش‌ها به نفع مناع بخش خصوصی و خارجی، در میان بحث و جدل‌های سیاسی به کندی پیش رفته‌است.

هند در حال حاضر با مسئله آغاز رشد جمعیت و چالش کاستن از نابرابری اقتصادی و اجتماعی روبروست. اگرچه از آغاز استقلال، میزان فقر عمدتاً به خاطر انقلاب سبز و انجام اصلاحات اقتصادی کاهش چشمگیری یافته‌است، اما همچنان به عنوان یک معضل جدی پا برجاست.

5-1-ميزان بودجه و هزينه
بودجه همگانی در آخرین روز کاری ماه فوریه، وزیر دارایی هند، بودجه اتحادیه‌ای سالانه را به مجلس ارائه می‌کند. این بودجه باید پیش از به اجرا درآمدن در اول آوریل یعنی آغاز سال مالی هند، توسط لوک سابها به تصویب برسد. پیش از بودجه اتحادیه‌ای، بررسی اقتصادی صورت می‌گیرد که در آن جهت‌گیری کلی بودجه و عملکرد اقتصادی کشور در سال مالی گذشته بطور مختصر بیان شده‌است.

بودجهِ اتحادیه‌ای هند برای بودجهِ اتحادیه‌ای هند (۰۶-۲۰۰۵)\۰۶-۲۰۰۵ {{معادل ۵٫۱۴٫۳۴۴ کرور روپیه برابر با ۱۱۸ میلیارد دلار بود. عواید مالیاتی هند معادل ۲٫۷۳٫۴۶۶ کرور روپیه (۶۳ میلیارد دلار) است. کسری بودجه هند معادل ۵/۴٪ برابر با ۱٫۳۹٫۲۳۱ کرور (۳۲ میلیارددلار) است.

5-2-درامد ها و توليد ناخالص
درامد ها:
توسعهء زیرساخت‌ها در بخش گردشگری توانست در سال ۲۰۰۶ به درآمد _۶/۶ میلیارد دلاری از این صنعت دست یابد. گردشگری در این کشور در سه ماههء اول سال ۲۰۰۷ نسبت به ۲۰۰۶، ۴۴ درصد رشد داشته که به این ترتیب این صنعت توانست به یکی از مهم‌ترین شبکه‌های درآمد مبادلهء خارجی در هند تبدیل شود.
به گزارش وزارت گردشگری هند، در طول پنج سال اخیر میزان گردشگران ورودی به این کشور تا ۷۸ درصد افزایش پیدا کرده است. براساس همین گزارش این کشور بخش عظیمی از رشد گردشگری در خاورمیانه را از آن خود کرده است به طوری که یک میلیون و ۴۹۵ هزار نفر از این منطقه طی سال گذشته به هند سفر کرده‌اند که این رقم نسبت به سال گذشته رشد ۱۸ درصدی نشان می‌دهد. این حرکت موجب شناخت همه جانبهء هند در سطح جهان شده است. « Conde nast traveller » که یکی از موفق‌ترین نشریات گردشگری در جهان است، جاذبه‌های گردشگری هند را در بین چهار مقصد پرطرفدار جهان قرار داده است. از سوی دیگر مجموعهء معروف « lonely planet » که ناشر کتاب‌های راهنمای گردشگری برای کشورهای مختلف جهان است، در تحقیقی از ۱۶۷ کشور، هند را در فهرست پنج مقصد گردشگری بین‌المللی قرار داده است.
انجمن دفاتر خدمات مسافرتی بریتانیا نیز از این کشور به عنوان مقصد شماره یک، در میان بهترین‌های ۵۰ مقصد گردشگری جهان _نام برده‌ است. این کشور با استفاده از امکانات موجود و تبلیغات موثر توانست شعار «هند افسانه‌ای» (Incredible India campaigiv) را به عنوان بهترین فراخوان تبلیغاتی جهان در زمینهء مسافرت و اوقات فراغت به ثبت برساند. این کشور همچنین توانست جایزه‌های مختلف بین‌المللی را از آن خود کند که می‌توان به جایزه‌هایی در حوزهء مقصد پیشرو در آسیا، کشوری پیشرو از نظر اجرای پروژه‌های گردشگری، بهترین برگزارکنندهء مجمع و همایش‌های گردشگری اشاره کرد. انجمن مسافرت و گردشگری هند در برنامه‌ریزی همایش ۱۷۴ کشور را مورد هدف قرار داده و درصدد است در دههء آینده به رشد ۸/۸ درصدی دست یابد که این بالاترین رشد در بخش گردشگری بین‌المللی در سطح جهان محسوب می‌شود. دستیابی به جذب و ورود _۱۰ میلیون گردشگر خارجی تا سال ۲۰۱۰ از دیگر اهداف این کشور در بخش توسعهء گردشگری است.
صنعت گردشگری در هند به عنوان موتور اصلی رشد اقتصادی عمل می‌کند و تلاش‌های همه‌جانبه‌ای برای رسیدن به توسعهء پایدار در این بخش _صورت می‌گیرد.
گردشگری در هند_ به طور مستقیم و غیرمستقیم در تولید خالص داخلی (GDP) سهم ۹/۵ درصدی دارد و برای ۸۵/۴۱ میلیون نفر اشتغال‌زایی کرده که این رقم حدود _۷۸/۸ درصد کل مشاغل این کشور است.
دست‌اندرکاران صنعت گردشگری و متولیان امر در هند برای افزایش سهم خود از گردشگری در سطح جهان، دست به ابتکارات جدیدی زده و گردشگران را به داشتن تجربیات جدیدی نظیر افزایش معنویات، غنی‌سازی فرهنگی، نیروبخشی جسمی و جوان‌سازی ذهنی دعوت می‌کنند. در همین راستا اقدام به توسعهء انجام پروژه‌هایی از قبیل راه‌اندازی قطارهای گردشگری، کشتی مسافرتی، ایجاد زمین‌های گلف کرده‌اند. دولت هند برای تشویق هرچه بیش‌تر سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری صددرصد آنان حمایت می‌کند. همین امر موجب شده تا «توماس کوک» که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های گردشگری در جهان است در این کشور بیش‌ترین سرمایه‌گذاری و تبادل گردشگر را داشته باشد. از آنجایی که پروژه‌های هتل‌سازی در این کشور برای سرمایه‌گذاری زودبازده و اقتصادی بوده است، هتل‌های زنجیره‌ای هچون شرایتون، هیلتون، رادیسون، مریوت، آکور، هالیدی این، کنتری این، نووتل، شنگ ریلا و حیات در آن شعباتی را راه‌اندازی کرده‌اند.
از سوی دیگر این کشور برای معرفی بیش‌تر خود سرمایه‌گذاران داخلی را به ساخت هتل‌های تاج‌محل و ابروی ( Abroy ) در سایر کشورها تشویق کرده است. هند در بخش زیرساخت‌های اقامتی ۱۰۰هزار اتاق در ردهء هتل‌های ستاره‌دار دارد. متولیان امر گردشگری در این کشور، هند را یک «مقصد ۳۶۵ روزه» برای گردشگران نامگذاری کرده‌اند و به همین جهت هم از همهء توانایی‌های خود در گردشگری پزشکی، دریایی، فرهنگی و اکوتوریسم بهره‌برداری می‌کنند، به طوری که امروزه گردشگری پزشکی هند، جایگاه خود را در بازارهای جهانی پیدا کرده است و توانسته در زمینهء جراحی‌های قلب، پیوندهای کلیه و کبد، جراحی‌های پلاستیک، تعویض زانو، مراقبت‌های دندانپزشکی با هزینهء کم‌تری نسبت به اقصی نقاط جهان گردشگران را به کشور خود جذب کند. برای تحقق این امر اقدام به صدور «ویزای پزشکی» ( Medicd visa ) یک‌ساله (که تا سه سال قابل تمدید است) کرده است.
ناگفته نماند که کشور ما نیز بسیاری از جاذبه‌های حوزه‌های فعالیتی هند در بخش گردشگری را داراست اما تاکنون نتوانسته آن‌طور که باید از توانایی‌های بالقوهء خود بهره‌برداری کند. از سوی دیگر ایران با همهء توانایی‌هایی که در بخش فرهنگی، تاریخی و گردشگری دارد نتوانسته است جایگاه ویژه‌ای در بین نشریات معتبر جهان کسب کند چراکه این امر خود تبلیغ بسیار خوبی برای کشورها محسوب می‌شود و گردشگران با خواندن نام برخی کشورها در این نشریات با اطمینان بیش‌تری سفر به آن‌جا را در فهرست مقاصد گردشگری خود قرار می‌دهند. با این‌که تاکنون بارها از مسوولان مختلف کشورمان شنیده‌ایم که ایران از نظر میراث فرهنگی جزو ۱۰ کشور اول جهان قرار دارد اما می‌بینیم که CNN پس از تحقیقی که روی کشورهای مختلف جهان از نقطه‌نظر غنی بودن در میراث و فرهنگ انجام داده، چین و هند را در بالاترین مرتبه در میان ۱۵ کشور در آسیای سواحل اقیانوس آرام، اروپا و آمریکای شمالی قرار داده است. این کشور همچنین ۲۶ محوطهء جهانی ثبت شده در یونسکو دارد.

توليد ناخالص:
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی اکونومیک تایمز موسسه تحقیقات اقتصادی دان اند براد استریت اعلام کرد ارزش تولید ناخالص داخلی هند تا سال 2020 میلادی علی رغم کاهش رشد اقتصادی این کشور به بیش از 5 تریلیون دلار خواهد رسید .

بر اساس این گزارش ، ارزش تولید ناخالص داخلی هند تا سال 2020 میلادی معادل ارزش تولید ناخالص داخلی ژاپن در سال 2010 میلادی خواهد شد . به اعتقاد کارشناسان اقتصادی روند نزولی رشد اقتصادی هند تا سال 2015 میلادی ادامه خواهد داشت ولی پس از این سال رشد اقتصادی هند بار دیگر روند صعودی خود را آغاز خواهد کرد .

رشد اقتصادی هند در سه ماه نخست 2012 میلادی به کمتر از 5.3 درصد رسیده است که این رقم پایین ترین میزان در نه سال اخیر به شمار می رود .

بر این اساس ، پیش بینی می شود سهم سرمایه گذاری در تولید ناخالص داخلی هند تا سال 2020 به بیش از 40 درصد برسد. این رقم در سال 2010 میلادی به کمتر از 36.6 درصد رسیده است .به اعتقاد کارشناسان اقتصادی دولت هند باید به سرمایه گذاران خارجی اجازه دهد تا در شرکتهای بزرگ این کشور مثل شرکتهای هواپیمایی سرمایه گذاری کنند و سهام این شرکتها را خریداری کنند . رشد اقتصادی هند سال گذشته نیز به کمتر از 6.5 درصد رسیده است .

موسسات رتبه بندی اس اند پی و فیچ نیز در تازه ترین گزارشهای خود چشم انداز بلند مدت اقتصادی هند را از با ثبات به منفی تنزل داده اند . میزان سرمایه گذاری خارجی در هند طی ماههای آوریل تا می 2012 میلادی نیز با 59 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 3.18 میلیارد دلار رسیده است .

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد رشد اقتصادی هند در سال جاری میلادی به کمتر از 6.1 درصد خواهد رسید.

5-3-صنايع

5-4-معادن

5-5-کشاورزي و باغ داري

5-6-دامپروري ,پرورش آبزي,پرورش طيور

دامپروري:

پرورش آبزي:
پس از ورود میگوی وانامی به عرصه تکثیر و پرورش میگوی هند ، صنعت غذا در این کشور تغییرات عمده ای را تجربه نموده است بطوریکه شرکت های جدیدی وارد این حوزه شده و در کنار آن ، شرکت های موجود توسعه یافته اند .

در حال حاضر حدود 25 شرکت تولید غذای آبزیان درهند فعالیت دارند . مجموع غذای تولیدی این کارخانه ها ، در سال 2014 ، نزدیک به 1.25 میلیون تن ( ماهی و میگو)تخمین زده شد که از این میان 600هزار تن سهم میگو و 650 هزار تن نیزغذای ماهی بوده است . اگر تولید تمام شرکت های کوچک تولید غذا نیز در این خصوص محاسبه شود ، کل تولید غذای آبزیان در سال 2014 در کشور هند به رقم یک میلیون و پانصد هزار تن بالغ خواهد گردید .

عمده تولید غذا در آبزی پروری هند توسط شرکت های CP( هند) ،Avanti، Godrej Agrovet، Growl، Waterbase ، Grobest و Nexus Feed تولید می شود که از این بین ، CP و Avanti با سهمی حدود 500 هزار تن در سال 2014 ، مهمترین تولیدکنندگان این زیر بخش بوده اند. شرکت CP هند ، با سرمایه گذاری در خرید سایر کارخانجات و نیز احداث کارخانه های جدید ، در صدد توسعه فعالیت خود در این کشور می باشد.

تقاضا در صنعت پرورش میگو هند برای غذا ، رو به افزایش است و در سال 2015 شرکت Avanti تصمیم دارد فروش خود را به میزان 50 درصد بیش از سال 2014 ارتقاء دهد .

در این میان اما ، بعضی شرکت های تولید غذا تنها از 50 درصد ظرفیت خود بهره می گیرند به طوریکه احتمال دارد در سال 2016 برخی از آنها ، در صورت عدم تغییر در راهبرد فروش ، بهبود کیفیت محصول و ارائه خدمات فنی به پرورش دهندگان مجبور به توقف تولید گردند.

کارخانه های غذا ، محصول خود را اغلب از طریق شعب توزیع و یا واسطه ها به فروش می رسانند . البته مزارع متعلق به شرکت های بزرگ غذای مورد نیاز خود را مستقیما از کارخانه تهیه می کنند . به علاوه شرکت های تولید غذا برای افزایش میزان فروش و سهم از بازار غذای آبزیان ، راه هایی را از طریق ایجاد انگیزه و ارائه تخفیف یافته اند . برای صاحبان مزارع پرورش ، کیفیت غذا ، ضریب تبدیل مناسب ، سلامت میگو و موفقیت در دوره پرورش ، عوامل جذابی جهت انتخاب غذا محسوب می گردند .

در کشور هند ، غذا به صورت اعتباری نیز فروخته می شود .این سیستم سبب شده بسیاری از شرکت های کوچک با ضرر و زیان مواجه شده و در اندیشه فروش و واگذاری کارخانه های خود باشند.در این بین شرکت های بزرگ با منابع قوی تر مالی ، شانس بقا خواهند داشت .

قیمت غذا بر اساس شرایط فروش ( نقدی یا اعتباری ) متفاوت است . در حال حاضر بهای خرده فروشی غذای میگو تقریباً بین 1.1 تا 1.4 دلار( 3644 تا 4638تومان) در هر کیلوگرم متفاوت است . خریداران نقدی از 10 تا 15 درصد تخفیف برخوردار خواهند بود . تخفیف به واسطه ها نیز در همین حدود بوده و سود کارخانه نیز از 10 تا 15 درصد متغیر است.

غذای میگو تولید شده توسط این شرکت ها ، بین 32 تا 38 درصدپروتئین و 5 تا 6 درصد چربی دارد.بعضی کارخانجات ،غذای پلت اکسترود شده فرورونده(Sinking)تولید کرده اند که این نوع غذا توفیق چندانی نداشته است .

تمرکز شرکت های تولید کننده غذا بر بهبود رشد استوار بوده و ضریب تبدیل غذای تولیدی میگو در مزارع به میزان 1.4 تا 1.8 گزارش شده است .

کیفیت پودرماهی ، پودر گوشت و آرد سویای تولید شده در هند از کیفیت و نوسان بهای متفاوتی برخوردار است . مواد خام با کیفیت بالا عمدتاً به خارج از این کشور صادر می شود و ورود فرآورده های پودری جانوری ممنوع می باشد .همچنین مالیات بر واردات فرآورده های جانبی سویا ، ذرت و گندم بین 30 تا 40 درصد تعیین شده است . دسترسی به بعضی مواد خام همچون پودراسکوئید ، پودرکریل وعصاره ماهی نیز مشکل و بسیار پرهزینه است.

فرمولاسیون مناسب غذا در هند از چالش های مهم محسوب میگردد. کارخانه های غذا برای کاهش هزینه های تولید تمهیداتی را در خرید مواد خام اندیشیده اند. بعضی شرکت های کوچک از پریمیکس در غذای تولیدی خود استفاده ننموده و برخی دیگر پریمیکس غذای طیور را مصرف می کنند. هرچند در بازار هند اغلب مکمل های تولید شده توسط شرکت های مشهوردردسترس است ،با اینحال به دلیل گران بودن این ترکیبات ، مقدار استفاده از آنها در غذا بسیار اندک است .

صنعت تولید غذا برای کارگاه های تکثیر نیز در هند ظرف سال های اخیر با پیشرفت همراه بوده است . عرضه این نوع غذا دراین کشور را شرکت های چندملّیتی همچون زیگلر(آمریکا)، INVE ( بلژیک) ، Biomar( دانمارک) و Nutreco( نروژ) انجام می دهند .

در طول نوار ساحلی کشورهند صدها کارگاه تکثیر احداث شده و تقاضا برای لارو با کیفیت میگو به ویژه پست لاروهای SPF رو به افزایش است.

سابقه پرورش میگو در هندوستان

توسعه پرورش میگو در هند روندی رو به رشد دارد . در ابتدا مزارع پرورش میگو عمدتاً در ایالات آندراپرادش و تامیل نادو متمرکز بودند اما امروزه در سایر ایالت های هند نظیر اوریسا و بنگال غربی ( در حاشیه شرقی ایالت) و ساحل غربی گجرات نیز این مزارع احداث گردیده و توسعه یافته اند .علاوه بر این در سال های ابتدای فعالیت ، برداشت از مزارع در طول سال تنها دو باربود اما در برخی مناطق، هم اکنون مزارع پرورش ، سالانه سه نوبت به پرورش میگو اشتغال دارند .

در سال 2014 صادرات میگوی پرورشی وانامی در کشورهندوستان حدود 3.5 میلیارد دلار بود و پیش بینی می شود با وضعیت موجود این رقم در 2015 به 5 میلیارد دلار بالغ گردد.

دوره طلایی پرورش میگووانامی مربوط به سال 2012 و در زمانی است که قیمت میگو بسیار مناسب بود. این دوره تا اوایل سال 2014 تداوم یافت .در این زمان تعداد مزارع پرورش میگو به دوبرابرافزایش یافت . اما در فصل دوم پرورش سال 2014 ، تولید این گونه ، با افت 60 درصدی ( نسبت به سال 2013) مواجه شد. دلیل این افت ، بیماری های لکه سفید ، بیماری RMS( بیماری پیش رونده میگو ) و EMS( مرگ زودرس میگو) گزارش شده است .

تولید میگو در جنوب شرق آسیا و چین نیز به دلیل بیماری مرگ زودرس (EMS) به تدریج موجب کاهش 30 تا 40 درصدی مواجه گردید و در نتیجه قیمت این محصول در بازارهای جهانی افزایش یافت . اما به دلیل عدم بروز EMS در هند ، سهم گونه وانامی از تولید ، به حدود 90 درصد ارتقاء و این سهم در خصوص گونه مونودون به کمتر از 10 درصد کاهش یافت.گونه مونودون در ایالت های گجرات ، بنگال غربی و بعضی مناطق آندرا پرادش پرورش داده می شود .

تراکم ذخیره سازی برای گونه وانامی بین 25 تا 50 قطعه پست لارو در مترمربع و هزینه تولید برای سایز 40 قطعه در هر کیلوگرم ( میگوی 25 گرمی) بین 4 تا 5 دلار( 132520 ریال تا 165650 ریال با نرخ دلار 33130 ریال ) بر اساس نوع غذای مصرفی و مقدارانرژی مورد استفاده متغیر است .

پس از گذشت 44 روز ،سرانجام ذخیره سازی لارو در مزارع پرورش میگو چوئبده به اتمام رسید .هرچند ابتدا قرار براین بود که این مدت کمتر و تقریبا در حدود 33 روز باشد بااینحال چنانکه پیش از این نیز انتظار می رفت ،روند توسعه سایت و ملزومات تعیین شده جهت آماده سازی مزارع ،این تمدید را ایجاب می نمود.در اینخصوص حدیث بسیار است و مجال اندک و بهتر است به مسائل حاشیه ای در جای خاص خود پرداخته شود.آنچه در اینجا می آید نخست خلاصه ای است از آمار ذخیره سازی لارو به عنوان مقدمه فعالیت سایت چوئبده در سال 93 و سپس اطلاعات جانبی راجع به نمودار رشد میگو وانامی در کشور هندوستان که با توجه به این ایام که نخستین بیومتری مزارع انجام شده و یا در حال انجام است جهت مقایسه (در کنار پوستری که توسط اداره توسعه میگو پیش از این در بین متقاضیان توزیع شده) مفید به نظر می رسد.

آمار 93 و مقایسه اجمالی وضعیت ذخیره سازی

طی 44 روز ،از 25 اردیبهشت ماه لغایت 12 تیرماه 93،در حدود 93.3 میلیون قطعه لارودر مزارع پرورش میگو چوئبده ذخیره سازی گردید .به این ترتیب هرگاه پارامترهای تولید سال گذشته نظیر درصد بقاء ،متوسط وزن و ...را در سال جاری نیز بصورت پیش فرض قرار دهیم تولید 1300 تا 1500 تن میگو دور از ذهن نخواهد بود .

میگوی وانامی در هند

در کشورهندوستان چندسالی است که گونه لیتوپنئوس وانامی تقریباً به گونه غالب پرورشی مبدّل گردیده و این کشور بویژه با توجه به بروز بیماری مرگ زودرس در کشورهای پیشرو در آسیا،جایگاه مطلوبی در بین کشورهای تولید کننده میگو پرورشی در جهان پیدا نموده است.مجله Asian Aquaculture در شماره اخیر خود اطلاعاتی در خصوص پرورش میگو وانامی در هند ارائه نموده که بد نیست با عنایت به برخی پارامترهای مشابه تولید نظیر شوری،pH و دما با منطقه چوئبده (سوای تراکم در واحد سطح) پرورش دهندگان از آن مطلّع شوند:پرورش طيور:

5-7-بانک ها

بانک مرکزی هند، (به انگلیسی: State Bank of India) شرکت خدمات مالی و بانکداری هندی است، که بیش از ۵۰۱ میلیارد دلار دارایی داشته و با در اختیار داشتن ۱۵٫۰۰۳ شعبه در هند و ۱۵۷ شعبه در کشورهای دیگر، به‌عنوان بزرگترین شرکت خدمات مالی و بانکداری در کشور هند شناخته می‌شود.

شعبه مرکزی این بانک در شهر بمبئی، مهاراشترا، هند قرار دارد و سهام آن در بازار بورس بمبئی، بورس ملی هند و بورس لندن معامله می‌شود. بانک مرکزی هند در سال ۲۰۱۲ در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ در رتبه ۲۸۵ از بزرگترین شرکت‌های جهان قرار گرفت.
بانکداری در هندوستان در اوایل قرن هجدهم ریشه گرفت، و در سال ۱۷۸۶ بانک ملت هندوستان تاسیس گردید.

امروزه بازار پول هند به بخش‌های زیر تقسیم می‌شود: بخش‌های سازمان‌دهی شده شامل بانک‌های تجاری خصوصی، (دولتی و خارجی) و بانک‌های تعاونی که کلاً از آنها به عنوان "بانک‌های نعیین شده" یاد می‌شود است و بخش‌های سازمان‌دهی نشده (شامل بانکداری بومی شخصی خانوادگی و یا وام دهنده و شرکت‌های مالی غیربانکی (NBFCs) است). بخش‌های سازمان‌دهی نشده و اعتبارات خرد هنوز هم در مناطق روستایی و حومهِ شهرها بر بانک‌های سنتی ارجحیت دارند، خصوصاً در مورد اهداف غیرتولیدی مانند وام‌های کوتاه مدت.
پیشینه و توسعه

ایندیرا گاندی در سال ۱۹۶۹ بیش از ۱۴ بانک را در هند ملی کرد و پس از آن در سال ۱۹۸۰ شش بانک دیگر را نیز ملی کرد و بانک‌ها را مجبور ساخت که ۴۰٪ (از آن زمان به ۱۰٪ کاهش یافته) از اعتبارات خالص خود را به بخش‌های مهم مانند کشاورزی، صنایع کوچک، تجارت زنجیره‌ای، تجارت‌های کوچک و غیره اختصاص دهند و این امر برای این بود که تعهدات بانک‌ها به اهداف اجتماعی و توسعه‌ای تضمین شود. ازآن زمان تعداد شعب بانک‌ها از رقم ۱۰ هزار و ۱۲۰ عدد در سال ۱۹۶۹ به سقف ۹۸ هزار و ۹۱۰ شعبه در سال ۲۰۰۳ رسید و تعداد افراد تحت پوشش هر شعبه از رقم ۶۳ هزار و ۸۰۰ به سطح ۱۵ هزار نفر کاهش یافت. کل سپرده‌ها ی بانک‌ها بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۱ حدوداً ۶/۳۲ برابر شد، این در حالیست که این رقم در فاصلهِ سال‌های بین ۱۹۵۱ تا ۱۹۷۱ کمتر از ۷ برابر بود. با وجود رشد تعداد شعب در مناطق روستایی از رقم ۱ هزار و ۸۶۰ معادل ۲۲٪ کل شعب در سال ۱۹۶۹ به سقف ۳۲ هزار و ۲۷۰ شعب معادل ۴۸٪، تنها ۳۲ هزار و ۲۷۰ روستا از ۵ لک (عدد) (۵۰۰ هزار) روستا تحت پوشش بانک‌های تعیین شده هستند.

از زمان لیبرال شدن، دولت هند اصلاحات مهمی در بخش بانک‌داری انجام داده‌است. بعضی از این اصلاحات در ارتباط با بانک‌های ملی می‌باشد (مانند تشویق به ادغام، کاهش دخالت دولت و افزایش رقابت و سوددهی) و برخی دیگر درهای بانکداری و بیمه را برای بخش‌های خصوصی و خارجی باز کرده‌اند.

5-8-پول ملي
رای مردم برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باعث ،سقوط ارزش سهام و کاهش ارزش پول ملی هند شد.

به دنبال اعلام نتایج همه پرسی،روز جمعه 29 از 30 بازار بزرگ سهام هند با کاهش ارزش مواجه شد، به گونه ای که ارزش سهام بمبئی پایتخت اقتصادی هند با کاهش 800 واحدی به کمتر از 27 هزار واحد رسید.

بازار 30 سهمی هند ،یک بازار سهام شناور و آزاد است که متشکل از 30 شرکت بزرگ تثبیت شده مالی و تجاری در بازار سهام بمبئی است .این 30 شرکت از جمله فعالترین و بزرگترین نمایندگان بخش های مختلف اقتصادی هند است.

بازار بورس روز جمعه با کاهش 800 واحدی به کمتر از 27 هزار واحد رسید.

29 سهم از 30 سهم بازار بزرگ هند با قرمز شدن وضعیت به صورت منفی خرید و فروش شد.

روزنامه انگلیسی زبان هندو درگزارشی نوشت روند منفی بازار در حالی ادامه دارد که بیش از 1500 سهم در بازار سهام بمبئی بصورت قرمز و با کاهش قیمت معامله شده بود.

ارزش بازار سهام هند روز جمعه با کاهشی 2.98 درصدی به 26 هزار و 198 واحد رسید.

سهام شرکت 'تاتا' نیز با کاهش 10 درصدی، بیشترین رشد منفی را در بازار سهام هند داشت .

ارزش سهام شرکت فولاد تاتا نیز 6.46 درصد کاهش یافته است. این کاهش شدید در ارزش سهام شرکت تاتا به دلیل حضور این شرکت در انگلیس و مالکیت شرکت 'جگوارلندرور' است.
ارزش پول ملی هند(رویپه) نیز روز جمعه دربرابر دلار با کاهش حدود 50 پیسا، به 68 روپیه در هر دلار خرید و فروش شد.

دولت هند و بانک مرکزی این کشور برای کنترل نوسان در بازار های سهام و ارز این کشور وارد عمل شده اند.

'شاکتیکانتا داس'، معاون وزیر اقتصاد هند گفت:دولت آماده مقابله با هرگونه رخدادی است.
وی در مورد بحران در بازار سهام هند گفت: این واکنش ابتدایی به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است.

به گفته وزیر اقتصاد هند،ارزش روپیه نیز مانند دیگر ارزهای آسیایی در مقابل دلار کاهش یافت .
'انوجدوگال' معاون بانک مرکزی هند گفت:خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاثیر طولانی مدت در هند برجا نمی گذارد.

هند سومین سرمایه گذار بزرگ خارجی در انگلیس است .

کنفدراسیون صنعتی هند پیش از این از دولت خواسته بود برای خروج احتمالی انگلیس از اتحادیه اروپا آماده شود.

اتحادیه اتاق های بازرگانی و صنعتی هند نیز در بیانیه ای اعلام کرد: هند به عنوان یک بازار درحال ظهور مهم با سرمایه گذاری بالای خارجی با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا دچار نوسان شدیدی می شود.

براساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت اقتصاد هند ،ارزش تجارت دوجانبه هند و انگلیس درسال 2015-2016 به 14.2 میلیارد دلار رسید که 8.83 میلیارد دلار مربوط به صادرات هند و بقیه مربوط به صادرات انگلیس است .

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، آینده ای نامشخص را برای شرکت های هندی در انگلیس رقم می زند .
این اقدام باعث تاثیر منفی بر سرمایه گذاری خارجی و کاهش حضور نیروی کار آموزش دیده هند در انگلیس می شود.

5-9-واردات
5-10-صادرات
تا زمان لیبرالیزاسیون در سال ۱۹۹۱، هندوستان تا حد زیادی از سطح بین‌المللی و بازارهای جهان منزوی شده بود تا بتواند اقتصاد نوپا خود را محافظت و پشتیبانی کند و به خودکفایی برسد. تجارت خارجی مشمول تعرفه واردات، مالیات صادرات و محدودیتهای کمیتی می‌شد، و این در حالی بود که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به واسطه پایین بودن سهام ارزش ویژه، محدودیت‌های موجود بر سر راه انتقال تکنولوژی، تعهدات صادراتی و تاییدیه‌های دولتی محدود و کم شده بود؛ این تاییدیه‌ها برای تقریباً ۶۰٪ از سرمایه گذاری‌های مستقیم خارجی در بخش صنعتی لازم و ضروری بود. هدف از اعمال محدودیتها آن بود که اطمینان حاصل شود که متوسط سالانه سرمایه گذاری خارجی در خلال سالهای ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۱ قریب به ۲۰۰ میلیون دلار بوده‌است و این میزان تضمین و تامین شود؛ بخش اعظمی از گردش‌های سرمایه شامل کمکهای خارجی، وام اقتصادی و سپرده‌های NDI تامین شده‌است.
دفتر اصلی بازار سهام هند در بمبئی که یکی از قدیمی‌ترین بازارهای بورس سهام آسیا به‌شمار می‌رود

بازار بورس بمبئی یکی از دو بازار بورس بزرگ در هند است. از شاخص این بازار برای سنجش توان اقتصاد هند استفاده می‌شود.

به‌علت سلطه چای، تولیدات کنف و کتان که تقاضاها برای آنها به طور کلی انعطاف پذیری (اقتصاد) بود، در ۱۵ سال اول پس از استقلال، صادرات هند دچار رکود و کسادی شد. در آن دوران، واردات نیز عمدتاً شامل ماشین آلات، تجهیزات و موارد خام بود که علت این امر صنعتی سازی نوپا بود. از زمان لیبرالیزاسیون، ارزش تجارت بین المل هند بیشتر مبتنی بر خارج بوده‌است و از ۲۵۰/۱ کرور در سالهای ۵۱- ۱۹۵۰ به ۶۳/۰۸۰/۱۰۹ کرور در سالهای ۴-۲۰۰۳ رسید. شرکای تجاری اصلی هند را چین، ایلات متحده، امارات متحده عربی، بریتانیا و انحادیه اروپا تشکیل می‌دادند..در طول ماه اوت سال ۲۰۰۶ صادرات هند به ۳/۱۰ میلیون دلار رسید که رشدی معادل ۴/۴۱٪ را نشان می‌داد و واردات این کشور به ۸۷/۱۳ بیلیون دلار رسید که در مقایسه با یک سال پیش از آن ۱۶/۳۲٪ رشد داشته‌است. .

هند از سال ۱۹۷۴ یکی از اعضای بانی و بنیان گذار موافقت نامه عمومی درباره تعرفه‌های گمرکی و بازرگانی (گات) و جایگزین آن سازمان تجارت جهانی بوده‌است. هند در حالی که به طور فعال در نشستهای شورای عمومی آن شرکت می‌کند، همواره در ابراز نگرانی و اعتراض در خصوصشورهای در حال توسعه دنیای در حال توسعه بسیار تعیین کننده بوده‌است. من‌باب مثال، هند به مخالفت خود با گنجاندن موضوعاتی از قبیل کار و مسائل زیست محیطی و دیگر " موانع غیر تعرفه‌ای در سیاستهای سازمان تجارت جهانی ادامه می‌دهد..توازن پرداختها

توازن پرداختهای هند بر حساب جاری این کشور از زمان استقلال منفی بوده‌است. از زمان لیبرالیزاسون در دهه نود قرن بیستم (که با وقوع بحرانی در توازن پرداخت رخ داد)، صادرات هند به طور ثابت در حال رشد بوده‌است و ۳/۸۰٪ صادرات این کشور در سال ۴-۲۰۰۳ را پوشش داد، در حالی که این میزان در سالهای ۹۱-۱۹۹۰ تنها ۲/۶۶٪ بود. اگرچه هند در حال حاضر یکی از واردکنندگان صرف و خالص محسوب می‌شود، از ۷-۱۹۹۶، توازن پرداخت کلی (یعنی شامل توازن حساب سرمایه آن مثبت بوده‌است که علت این موفقیت نیز عمدتاً افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی و حسابهای به دست آمده از NRI بوده‌است. تا این زمان، توازن کلی تنها هر از گاهی به خاطر کمک‌های خارجی و وام‌های بازرگانی مثبت بود. در نتیجه، ذخایر حساب ارزی هند به ۱۴۱ بیلیون در سال ۶-۲۰۰۵ رسید.

وابستگس هند به کمکهای خارجی و وامهای بازرگانی از سال ۲-۱۹۹۱ کاهش یافته‌است، و از ۰۳-۲۰۰۲ این کشور به بازپرداخت قروض خود اقدام نموده‌است. نرخ سود کاهش یافته و کم کردن از میزان وامها، نسبت بدهی هند را از ۳۵/۳٪ در سال ۹۱-۱۹۹۰ تا ۱/۱۴٪ در سال ۰۲-۲۰۰۱ کاهش داده بود..
سرمایه گذاری مستقیم خارجی در هند

هند که چهارمین اقتصاد بزرگ جهان را دارا می‌باشد، یکی از مرجح‌ترین و مطلوبترین مقصدها برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) محسوب می‌شود؛ هند همچنین در فناوری اطلاعات و دیگر حوزه‌ها از قبیل قطعات اتومات و خودکار، محصولات شیمیایی، پوشاک، داروسازی و جواهرات توان بالایی دارد. هند همیشه یکی از منابع و استعدادها برای سرمایه گذاران جهانی بوده‌است، اما سیاستهای خشک مربوط به سرمایه گذاری مستقیم این کشور، مانع بزرگی در این زمینه محسوب می‌شد. اکنون در نتیجه یک سری اصلاحات اقتصادی مثبت و خوش بینانه که به منظور حذف نظارت دولت از اقتصاد و سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته، هند به یکی از کشورهای پیش روی منطقه آسیا-اقیانوسیه تبدیل شده‌است که با سرعت بالادر حال رشد و پیش روی است. هند خاستگاه منبع عظیمی از کارشناسان و متخصصان زبده مدیریتی و فنی است. میزان جمعیت طبقه متوسط این کشور ۳۰۰ میلیون نفر است که از جمعیت ایالات متحده و اتخادیه اروپا بیشتر است و نشان می‌دهد که این کشور بازار مصرف بسیار قدرتمندی دارد.

سیاست سرمایه‌گذاری خارجی هند که اخیراً (۲۰۰۵) آزاد شده‌است، سرمایه گذاری تا حد سهام ۱۰۰٪ را مجاز می‌داند. با اصلاحاتی که در سیاست صنعتی این کشور رخ داده، الزامات مربوط به صدور پروانه تا حد متنابعی کاهش یافته، محدودیتهای توسعه تا حد زیادی از بین رفته و دسترسی آسان به‌فناوری خارجی و سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) تسهیل شده‌است. منحنی رو به رشد بخش املاک و مستغلات مدیون اقتصاد رونق یافته هند و آزادسازی نظام سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این کشور است. در مارس ۲۰۰۵، دولت با اصلاح و تعدیل قوانین مربوطه، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی تا حد ۱۰۰٪ را در تجارت و اقتصاد مجاز اعلام کرد..

این مسیر خودکار و اتومات در احداث شهرک‌های کوچک، مسکن، زیر ساخت و پروژه‌های مرتبط با توسعه ساختمانی از جمله خانه سازی، محوطه‌های بازرگانی، هتلها، تفریح گاهها، بیمارستانها، موسسات آموزشی، مکانهای تفریح و سرگرمی و زیرساختهایی که در سطح شهر و منطقه صورت می‌گیرد نیز رعایت می‌شود.

5-11-قاچاق
روایت‌های متفاوت از محبوبیت و کیفیت قهوه هند بسیار است. چه روایت آن‌ها که از طعم قهوه‌ی موسمی «مالابار» لذت می‌برند و چه روایتی که می‌گوید قهوه‌های نامرغوبِ بازار، اغلب از هند می‌آیند. برای آشنایی با قهوه هند شاید بهتر باشد این روایت‌ها را کنار بگذاریم و مروری کنیم بر تاریخ ورود قهوه‌دانه به این شبه قاره و مسیری که این صنعت در آنجا گذرانده تا به امروز که هند ششمین کشور صادرکننده‌ی قهوه در جهان است.

5-12-بيکاري
5-13-فقر
هند کشوری است با عقاید و دیدگاه‌های مختلف که البته فاصله طبقاتی زیادی هم در آن وجود دارد. یک عکاس به هند رفته تا از بینوایان این کشور تصاویری را تهیه کند تا شاید فقر آن‌ها بازتابی متفاوت در هند داشته باشد و راه‌حلی برای آن پیدا شود.

به گزارش فرادید به نقل از دیلی‌میل، چروک‌های عمیق صورت بر چهره‌های بینوایشان خودنمایی می‌کند. همین خطوط درهم و برهم سال‌ها بر عمر چهره‍ غم‌زده این فقرا اضافه می‌کند. اندوه اجتماعی و شاید هم آیین‌شان هر روز بر رنجی که می‌کشند اضافی می‌کند. این است چهره حقیقی فقر در هند که دامان میلیون‌ها نفر را گرفته است. شاید باور کردنش سخت باشد اما اغلب آن‌ها با روزی 22 روپیه (کمتر از هزار تومان) زندگی می‌کنند که در هند مبلغی ناچیز است.

روبرتو پاتزی عکاس ایتالیایی به هند رفته تا نمایی از فقر در این کشور را نشان دهد. او اما چشمش به افراد دیگری هم می‌خورد. کشیش‌های هندی در لباس‌های گران‌قیمت خود می‌چرخند و زنان مو رنگی هم به دنبال خرید کیف و کفش در مغازه‌های لوکس هستند. البته در همان خیابان‌ها زنان مو خاکستری نیز هستند که دستانشان را در مقابل شما دراز می‌کنند تا پول خردی نصیبشان شود. بله، درست شنیده‌اید، در هند گدا زیاد وجود دارد.

عکاس 42 ساله ایتالیایی سه هفته در حومه شهرهای اصلی هند مانند دهلی‌نو و کلکته قدم زد تا بلکه تصاویر مورد انتظار خود را تهیه کند. روبرتو می‌گوید که به واقع اسیر جو سوژه‌هایش شده است. بنا به گزارش بانک جهانی، حدود 180 میلیون نفر در هند زیر خط فقر هستند و چالشی سخت برای بقا دارند.

روبرتو 42 ساله در شهر ترویگلیو زندگی می‌کند و مدیر فروش یک شرکت است. او می‌گوید: « این عکس‌ها را گرفتم تا روزنه‌ای به زندگی مردم هند باز شود و مردم جهان آن را ببیند. احساس می‌کنم که صورت، چشم، دست‌ها و چروک‌های صورتشان خود گویا باشد. انگار بدن آن‌ها داستانی را روایت می‌کند. آن‌ها زندگی ساده‌ای دارند و گاهی اوقات خوشحال هم می‌شوند. فارغ از مسئله فقر، ساده‌زیستی خود یک الگوی اخلاقی است که جامعه ما هم باید از آن پیروی کند.»

روبرتو در طول سفر خود با مردم فقیر زندگی کرد تا سبک زندگی آن‌ها را از نزدیک ببیند. او می‌گوید: «خیلی از کسانی که من از آن‌ها عکس گرفتم قبل از آن لحظه اصلا دوربین ندیده بودند. یادم می‌آید که یک مرد خیلی فقیر داشت در پایین خیابان بادام‌زمینی می‌فروخت. وقتی از او عکس گرفتم، او آن‌قدر شگفت‌زده شده بود که تمام اعضای خانواده را صدا کرد تا بیایند و دوربین من را ببینند. از عکسی که گرفته بودم خیلی خوشش آمده بود و وقتی خواستم بروم یک بسته بادام‌زمینی خود را به من تعارف زد. آن بسته تمام دار و ندارش بود.»

«فقیرترینِ فقرا» عنوانی است که روبرتو از آن استفاده می‌کند. سوژه‌های عکاسی او آدم‌های معمولی هستند، مثلا زنی پیر در جای‌پور، یک مرتاض در بنارس و یا گدای خیابانی در کلکته. شهر «جای‌پور» روبرتو را شدیدا متاثر کرده بود، زیرا به کاخ‌های صورتی‌رنگش معروف است اما همزمان چنین فقرایی هم در آن زندگی می‌کنند.

روبرتو در پایان حرف‌هایش می‌گوید: «عکاسی به من یاد دارد که همیشه ساده‌ترین چیزها مهم‌ترین سوژه‌های زندگی هستند. امیدوارم که عکس‌های که گرفتم فلسفه فکری مرا بازتاب دهد.»

5-14-اختلاس,پولشويي


دزدی های میلیارد دلاری معمولا در پوشش طرح های عمرانی انجام می شود سرمایه گزاران خارجی معتقدند مفاسد مالی این کشور را محیطی ناامن و هراس انگیز برای کسب و کار تبدیل کرده است.

افزایش اختلاس، رشوه و فسادمالی دولتمردان و بی تفاوتی نهادهای نظارتی به این موضوع جامعه هند را در حالت انفجار قرار داده است.

به گزارش الف به نقل از هفته نامه اکونومیست، سوء استفاده های مالی و اختلاس در هند به یک مشکل بسیار بزرگ دولت تبدیل شده است. فساد دولتمردان در هند به حدی رواج یافته که مردم هند دوران خدمت مسئولان را «دوره شیادی و کلاهبرداری» نام گذاشته اند.

دزدی های میلیارد دلاری که معمولا در پوشش طرح های عمرانی انجام می شود مردم هند را به ستوه آورده است. نمونه این مفاسد اقتصادی، دزدی40 میلیارد دلار در ایالت ایالت اوتارپرادش از طریق ترفند های یارانه ای کردن غذا و سوخت برای فقرا بوده است.

بازرگانان خارجی و تمام کسانی که میزان سرمایه گذاری آنها نسبت به سال گذشته کاهش داشته میزان بالای سوءاستفاده های مالی را در هند بزرگترین مشکل سرمایه گزاری در این کشور می دانند و معتقدند مفاسد مالی این کشور را محیطی ناامن و هراس انگیز برای کسب و کار تبدیل کرده است.

فساد مالی در هند بیشتر در مقاطعه کاری‌های دولتی خود را نشان می‌دهد اخیراً دولت هند اعلام کرده است که در برنامه 5 ساله جدید که از سال 2012 آغاز می‌شود، یک تریلیون دلار در احداث جاده‌ها، بنادر و راه آهن سرمایه‌گذاری می‌کند. میلیارد دلار دلار دیگر هم در ارتش و فعالیت‌های رفاهی به مصرف حواهد رسید. با توجه به سیستم فساد گسترده در فرایند مناقصه‌های دولتی هند، بسیاری از مردم معتقدند بخش بزرگی ازاین پول‌ها در جریان فساد مالی از بین خواهد رفت و بجای اینکه برای رفاه عمومی هزینه شود، به جیب سیاستمداران دولت مرکزی و ایالتی خواهد رفت.

هرچند رشد فساد در دستگاه‌های اداری هند، مردم را بیش از هر زمانی عصبانی کرده است اما رسوایی‌های مالی پدیده‌ای جدیدی در هند نیست. در سال 1989 رسوایی مالی مشهور به بوفورس، دولت این کشور را سرنگون کرد و باعث استعفای نخست وزیر شد.

5-15-تحريم اقتصادي

6-فرهنگ و هنر
. سرزمین هند

شبه قاره هند، سرزمینی پهناور و مثلثی شکلی در جنوب قارهٔ آسیا است که اقوام و نژاد‌ها با زبان‌ها و مذاهب مختلفی در آن زندگی می‌کنند. شمال آن را کوه‌های پُر برف هیمالیا فراگرفته و جنوب آن که مجاور اقیانوس هند است آب و هوایی گرم و مرطوب دارد. هند تنها در قرن بیستم دارای حکومتی یک پارچه شد و تا پیش از این تاریخ، سلسله‌های متعددی که گاه همزمان بودند، در مناطق شمال و جنوب هند حکومت کردند.

در حدود ۱۵۰۰ پیش از میلاد مهاجمان هند و اروپایی از سمت شمال غرب وارد این سرزمین شدند و بر ساکنان بومی غلبه کردند. دین اسلام با ورود اعراب و مغولان در هند رواج یافت. هند با وجود تنوع قومی، نژادی و مذهبی از تمدنی یک دست و کهن برخوردار است که مشابه آن کمتر وجود دارد. آنچه بیش از همه سبب اتحاد آنها است، اعتقاد به مذهب برهمنی (هندو) و حفظ سنن آن است. تمدن هند، تمدنی تأثیر گذار بوده و کشورهای شرق دور همچون چین، ژاپن، کره، اندونزی و … تحت تأثیر آن بوده‌اند.۲. خصوصیات هنر هند

هنر هند، هنری مذهبی و بر اساس نیازها و دستورالعمل‌های مذهب بودایی و برهمنی است و نمادهای مذهبی را در قالب تندیس، نقاشی و ساخت معابد متجلی می‌کند. هدف هنرمند هندی ساخت یک اثر زیبا نیست، بلکه تجسم حقایق مذهبی و معنوی برای مؤمنان است. اغلب تندیس‌ها، شخصیت‌های مذهبی را در شکلی انسان گونه نشان می‌دهند، تا برای نیایشگر قابل فهم باشند. حجم قابل توجهی از تندیس‌های بودا درحالت‌های مختلف ایستاده و نشسته و تندیس‌های ایزدان مرد و زن و رقص‌های مذهبی، چشمگیرترین جلوه هنر هند است که در طول تاریخ هند، شیوه بیان هنری آنها تقریباً ثابت بوده است.
۳. تمدن دره سند

حدود هزاره سوم پیش از میلاد و همزمان با تمدن‌های میانرودان، ایلام و مصر، جوامع عصر نوسنگی دره سند وارد عصر شهرنشینی شدند. محوطه‌های موهنجو دارو و‌هاراپا در کنار رود سند، مراحل شکل‌گیری تمدن هند را نشان می‌دهند. کاوش‌های باستان شناسی نشان داده که ساکنان دره سند در زمینه شهرسازی با خیابان‌های منظم، ساخت حمام‌های بزرگ، ساخت تندیس‌های سفالی، سنگی و فلزی و مُهر سازی توانا بوده‌اند.
کهن‌ترین نقش مایه‌های هنر هندی چون گاو کوهاندار، فیل، تمساح، کرگدن و ایزدان انسان ریخت، بر روی مُهرهایی از جنس سنگ صابون، دیده می‌شوند.

برخی از نقوش این مهرها متأثر از هنر فلات ایران و میانرودان است و نشان دهندهٔ ارتباط مردم دره سند با این سرزمین‌ها است. پیکرک‌های مکشوفه دره سند دارای شکل‌های نرم و خمدار و اندام گِرد و برجسته هستند و این شیوه باز نمایی در تندیس سازی‌های آینده هند استمرار یافت. یکی از قابل توجه ترین آنها نیم تنه مردی است که از موهنجودارو کشف شده است.
۴. هنر هند در دورۀ بودایی

اقوام آریایی پس از غلبه بر ساکنان دره سند، آنها را به سمت جنوب هند راندند. به تدریج مذهب آریایی‌ها، جایگزین آیین‌های بومی هند شد و با نام کیش برهمنی، حیات خود را آغاز کرد. مذهب و فرهنگ بومیان هندی نیز با فرهنگ این تازه واردان ادغام شد. هسته مرکزی اغلب مذاهب هندی اعتقاد به تناسخ و چرخهٔ حیات بود که روح می‌توانست بنا به اعمال گذشته خود به مدارج بالاتر، صعود یا پست‌تر، نزول کند.

با ظهور بودا در سدهٔ ششم پیش از میلاد، دگرگونی‌های گسترده ای در مذاهب هند رخ داد. بودا برای رستگاری انسان دستورالعمل‌هایی صادر و راه رسیدن به آن را چشم پوشی از خواسته‌های نفسانی دانست. آیین بودا به سرعت در سراسر شبه قاره هند گسترش یافت و سبب شکل گیری هنر بودایی در قالب پیکره تراشی، نقاشی و معماری معابد شد. هنر هند به تناسب سلسله‌هایی که در این زمان بر هند حکومت کرده‌اند، به دوره‌هایی تقسیم بندی می‌شوند:
دوره مئوریا (۱۸۵ – ۳۲۲ پیش از میلاد)

دوره مئوریا یکی از درخشان ترین دوره‌های تاریخ هند است که در این دوره هنر هند در زمینه‌های مختلف شکوفا شد. ابتدا از هنر هخامنشی و سپس به دلیل حضور یونانی‌ها در افغانستان (در جوار هند) از هنر یونانی‌ها متأثر شد.


آثار به جای مانده از این دوره نشان می‌دهد که معماری این زمان به ویژه ساخت تالارهای ستون دار متأثر از بناهای تخت جمشید بوده است. افزودن بر آن در این عصر فرامین حکومتی بر ستون سنگی، مسی و سنگ لوح‌ها نوشته می‌شد. یکی از این سرستون‌ها، متشکل از سر و سینه چهار شیر غرّان است و بر استوانه ای مدوّر و گل نیلوفر آبی وارونه ای ایستاده اند. ظرافت کنده کاری به ویژه تزیینات یال شیر‌ها و طرح نیلوفر آن گواه ارتباط میان پیکرتراشان هندی و ایرانی است.

آشوکا فرمانروای هنر پرور این دوره دین بودایی را پذیرفت و آن را رواج داد و در زمان او هنر بودایی هند شکل گرفت. او در شهرهای مختلف هند پرستش گاه‌هایی بنا نهاد که الگوی معماری هند شد. این پرستش گاه که استوپا (یادگار بودا) نام داشت، شامل یک گنبد توپر بر پایه ‌ای گرد یا چهارگوش بود. در این پرستش گاه‌ها تصاویر ایزدان مختلف همراه با نقاشی گیاهی و جانوری که روی سنگ حجاری می‌شدند قرار داشت.
دوره‌های شونگا و آندرا (۱۸۵ پیش از میلاد تا ۳۲۰ میلادی)

سلسلهٔ شونگا در شمال مرکزی هند و سلسله آندرا در مرکز و جنوب هند حکومت می‌کردند. در دورهٔ آنها غار معبد ساخته می‌شد. ورودی غار معبدها دارای تاق گهواره ای و پیرامون آن دارای تاقچه‌های تزیینی، پنجره‌های نورگیر و تعدادی بالکن است. فضای داخلی این غار معبد‌ها تالار طویلی با دو ردیف ستون با سقف گهواره ای است و انتهای تالار که به مهراب (استوپایی کوچک) ختم می‌شود به شکل نیم دایره است.


تالار معبد چایتیا در بَهاجا، سده اول پیش از میلاد

استوپای عظیم سانچی یکی از بزرگترین معابد بودایی هند در دوره شونگا است و از ماسه سنگ زرین محلی ساخته شده است. این استوپا نیم گنبدی است که روی صُفّه ای مدور بوده و دارای حصار و دروازه است. نمای دروازه‌ها صحنه‌هایی از رخداد‌های زندگی بودا، زنان رقصنده، سواران روی اسب و فیل و غیره را که بر سنگ نقش شده‌اند، نشان می‌دهند.
دوره کوشان (۳۲۰ – ۵۰ میلادی)

هم زمان با آغاز مسیحیت، اقوام کوشانی در هند قدرت را به دست گرفتند و عصر درخشان دیگری در هنر شکل گرفت. در این دوره تندیس‌های بودا با استفاده از سنت‌های بومی هند ساخته می‌شد. این تندیس‌ها دارای شانه‌های پهن، کمر باریک، چهره لطیف و ردایی نازک بود. از طرفی با نفوذ هنر یونان، سبک دیگری با تلفیق از سنت‌های هلنی یونان و هندی به وجود آمد که بر ویژگی‌های عاطفی و طبیعت گرایانه تأکید بیشتری داشت.


با فروپاشی دورهٔ کوشان، عصر درخشان دیگری در هنر با پادشاهی گوپتا از اوایل سدهٔ چهارم میلادی، شروع می‌شود که از آن به عنوان دوره کلاسیک هنر هند نام برده می‌شود. در این دوره، نقاشی، مجسمه سازی، رقص و موسیقی به اوج کمال رسیدند.

مهم‌ترین نمونه‌های هنری این دوره، دیوارنگاره‌های غارهای آجانتا است. موضوع این نقاشی‌ها داستان زندگی بودا و صحنه‌های زندگی روزمره است. در یکی از نقاشی‌های ارزشمند این غار، اعضای صورت بودا بسیار ظریف نقاشی شده و نرمی حرکات و برجستگی جسمانی تندیس‌های دوره‌های گذشته را در خود دارد.
۵. هنر هند در دوره‌های متأخر (دوره هندو)

با سقوط سلسلهٔ گوپتا در سده هفتم میلادی، سرزمین هند نه تنها به قلمروی از حکومت‌های محلی تبدیل شد بلکه مذهب هندو که ریشه کهنسالی داشت رونق و رواج تازه ای گرفت و دین بودا را در خود مستهلک و جایگزین آن شد. اساس مذهب هندو بر پایه ستایش از خدایان سه گانه، برهما (خدای خالق و آفرینندهٔ جهان)، ویشنو (نگهدارندهٔ جهان) و شیوا (نابود کننده و بازسازی کنندهٔ جهان) و شماری از خدایان دیگر است.

در فاصله سدهٔ هفتم تا سیزدهم میلادی هنر هند در خدمت مذهب هندو بود و در طی این دوره، معابد باشکوهی همراه با تمثال‌هایی از مظاهر این خدایان به ویژه شیوا ساخته شدند. معابد آیین هندو اغلب دارای گنبدی عظیم و هرمی شکل هستند و نمای آنها دارای تزیینات فراوانی است.


مهمترین دستاورد هنر هندو در این دوره در قالب تندیس‌های فلزی شیوا و قدیسان مربوط به او نمایان شد. تندیس شیوا در مقام رقصندهٔ کیهانی به گونه ای تجسم یافت که نابود کردن و بازسازی عالم را همزمان القا کند. شیوا بیشتر به حال رقص در میان حلقه آتش مجسم می‌شد و از شور و پویایی بسیار برخوردار بود.

6-1-نوازندگي (موسيقي ,ساز,تنبک و...)
6-2-نگارگري(نقاشي,طراحي,مينياتورو...)
امپراتوری مغولان هند (۱۵۲۶-۱۸۵۷) همگام با دستاوردهای سیاسی و اجتماعی فراوان، نتایج درخشانی در حوزۀ هنر و معماری نصیب این شبه قارۀ پهناور نمود. شیوه­‌های هنر نگارگری فاخر ایران در عصر صفوی توسط مغولان مورد حمایت چشمگیر قرار گرفته و زمینه­‌های شکل­‌گیری سبکی تلفیقی که بعدا از آن تحت عنوان هنر نگارگری مغولی یاد شده فراهم آمد. در ادامه این مطلب درباره این تاثیر بیشتر می‌خوانیم؛ با هزارویک‌بوم همراه باشید.

ذکر این نکته در اینجا لازم است که واژۀ مغولی شاید تا حدودی بحث برانگیز باشد. در بسیاری از متون پارسی از امپراتوری مغولان هند تحت عناوینی همچون مغولان اعظم، مغولان هند، گورکانیان، بابری­‌ها و غیره استفاده شده که در این میان شاید مورد گورکانیان بیشتر به چشم بخورد. اما در این نوشتار با توجه به این­که در بیشتر متون انگلیسی مرجع حال حاضر از واژۀ مغول (Mughal) بهره جسته در اینجا نیز همین رویکرد مورد نظر قرار می­‌گیرد. در متون انگلیسی مزبور از مغولانی که حدود سه سده پیشتر از مغولان هند از صحراهای مغولستان به سمت غرب حمله کرده تحت عنوان Mongol یاد می­‌شود. بنابراین هر جا در این متن به واژۀ مغول یا مغولی برخورد کنیم منظور همان مغولان هند یا گورکانیان است.

نخستین پادشاه و بنیانگزار سلسلۀ مغول بابر (۱۴۸۳-۱۵۳۰) بیشتر درگیر تثبیت قدرت سیاسی و نظامی بود و فرصت چندانی در برپایی کارگاه­‌های هنری نداشت. فرزند او همایون (۱۵۰۸-۱۵۵۶) موقعیتی ویژه را تجربه کرد؛ به طوری که از دست دادن موقتی قدرت سیاسی در سال ۱۵۴۰ باعث پناهندگی او به دربار صفوی ایران شد. در مدت بیش از یک دهه اقامت در دربار صفوی همایون با شیوۀ کار نگارگران دربار شاه طهماسب اول آشنا شد. در این زمان شاه صفوی از هنر و هنرمندان روی گردانده بود و همین امر موجب بیکار ماندن عدۀ زیادی از آنها شده بود. وقتی همایون وقتی با کمک نیروهای صفوی اقدام به بازپس‌­گیری قدرت از دست رفته­‌اش کرد؛ با توجه به گرایش‌­های هنری بالایی که داشت از شاه ایران درخواست کرد تا چندین نفر از اساتید نگارگری کارگاه صفوی را با خود به هندوستان ببرد، درخواستی که بدون مخالفت مورد قبول قرار گرفته و نقطۀ عطفی در انتقال هنر نگارگری صفوی به شبه قارۀ هندوستان به شمار می‌­آید.

بدین سان دو تن از نگارگران برجستۀ ایرانی یعنی خواجه عبدالصمد و میرسید علی پس از به قدرت رسیدن دوبارۀ همایون در هندوستان به عنوان مدیران ارشد کارگاه هنری مغولان هند منصوب شدند. هرچند بخت با همایون چندان یار نبود و قدرت بازیافتۀ او پس از دو سال به واسطۀ مرگ ناگهانی او در اثر یک حادثه به تاریخ پیوست و فرزند او اکبر سُکاندار تاج و تخت مغولان شد. اکبر که خودش گرایش شدیدی به آثار هنری و به­ ویژه نسخه­‌های خطی و هنر نگارگری داشت و از آن حمایت کرد و بدین ترتیب دوران او مملو از تولید نسخه­‌هایی بسیار ارزشمند با موضوعاتی متنوع شد. موضوعات نظیر داستان­‌های حماسی ایرانی همچون شاهنامه، حماسه­‌های مقدس هندوان (رامایانا و مهابهاراتا) و موضوعات تاریخی و دینی و ادبی. در کارگاه نگارگری اکبر که تصویرخانه نامیده می­‌شد بیش از یکصد هنرمند مسلمان و هندو در کنار هم مشغول به کار بودند.
تسلط اساتید ایرانی در کارگاه دربار اکبر به ویژه در اوایل حکومت او باعث تسلط شیوه‌­های نگارگری ایرانی در نسخه­‌های تولیدی این کارگاه شد. در این راستا رویکردهای تجریدی و انتزاعی ایرانی بسیار مورد توجه قرار می­‌گرفت و هنوز تا تلفیق جاافتادۀ این رویکردها با شیوه­‌های واقع­گرایانه­‌تر بومی هند فاصله‌ای باقی مانده بود. ب ه­طور مثال با وجود اهتمامی که میرسیدعلی برای ترسیم واقع­گرایانۀ عناصر بصری به خرج می‌­داد، هنوز فرم‌­ها و فضاسازی‌های رایج در نگاره­‌های ایرانی عصر صفوی در آثارش برتری داشت. چنین رویکردی را می­‌توان در اثری از عبدالصمد که در آن اکبر را در دوران ولیعهدی در حال تقدیم یک نقاشی به پدرش همایون به تصویر کشیده است مشاهده کرد. در این تصویر نیز عدم ژرفانمایی و پیکره­‌های فاقد وزن رایج در نگاره‌­های ایرانی آشکارا قابل مشاهده است.

اما این به معنی تسلط بی­‌چون و چرای شیوه‌­های ایرانی در آثار اولیۀ مغولی نیست، بلکه از همان دوران همایون نیز رگه‌­هایی از انشعاب از شیوه‌­های مذکور دیده می­‌شود. برای مثال می‌­توان به نگاره‌ه­ای با عنوان «جشنی در آلاچیق باغ» یا برخی از نگاره­‌های یک نسخه از خمسۀ نظامی که در دوران حکمرانی همایون تهیه شده اشاره کرد. در این آثار تأکید قابل توجهی در ترسیم طبیعت­‌نگارانۀ عناصر بصری از جمله چهرۀ افراد که مغایر با شیوه­‌های تجریدی ایرانی است صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که یکی از تغییرات مهمی که در فرم کلی نسخه­‌های خطی تولید شده در کارگاه­‌های هنری مغولان صورت گرفت، شکل عمودی صفحات بود که در نگارگری اسلامی رایج بود؛ شکلی که با گرایش افقی رایج در نسخ بومی هند که پوتهی (pothi) نامیده می‌­شد، تفاوت داشت.

از نکات تکنیکی قابل توجهی که در آثار نگارگری دوران اکبر می­‌توان بدان­ اشاره کرد، ظرافت و دقت بالا در ترسیم جزئیات و توجه به بازنمایی بصری دقیق روایت مربوطه است. در ارتباط با نوشتار، خط نستعلیق برتری داشت و عمل نگارش پیش از نگارگری صورت می­‌گرفت.

برای نگارگری معمولا سه گروه هنرمند به کار اشتغال داشتند:

دستۀ نخست که به کار طرح مشغول بوده و طراحی صفحه را انجام می­‌دادند.

دستۀ دوم که چهره‌­نمایی یا ترسیم صورت­‌ها را برعهده داشتند

دستۀ سوم که تخصصشان رنگ‌­آمیزی یا عمل بود.

بنابراین هر نگاره معمولاً حاصل کار چند هنرمند بود که با توجه به تعداد زیاد هنرمندانی که روی صفحات مختلف یک نسخه کار می­‌کردند، غالبا نگاره‌­های یک نسخه از همگنی ساختاری برخوردار نبوده و در برخی از موارد تفاوت‌­های آشکاری داشتند. همین موضوع در پاره­‌ای از آثار که فاقد مشخصات هنرمند است باعث سردرگمی متخصصین در شناسایی هنرمندان می‌شود.

نخستین اثر بزرگی که در کارگاه سلطنتی مغولان هند تولید شد داستان امیرحمزه بود. این اثر که حاوی دوازده جلد یا بنابر قولی چهارده جلد بوده، در حدود هزاروچهارصد نگاره داشت که روی پارچه نگاشته و مصور شده بودند. تاریخ تولید آن نیز در حدود ۱۵۵۸ تا ۱۵۷۷ میلادی در منابع گوناگون ذکر شده.
از آثار دیگری که در دوران حکومت اکبر در تصویرخانۀ سلطنتی تولید شد می­‌توان به نسخه‌­هایی از طوطی­‌نامه، گلستان سعدی، داراب­‌نامه، بهارستان جامی، خمسۀ نظامی، اکبرنامه، تاریخ اَلفی، تیمورنامه، بابرنامه، رامایانا و مهابهاراتا اشاره کرد. دو مورد واپسین و چند نمونۀ مشابه آنها نشانه‌­ای از وجود روح تسامح و تساهل دینی و انگیزه‌­های قابل توجه برای آگاهی از متون مقدس سایر ادیان موجود در شبه قارۀ هند توسط دربار مغولان است.

پس از ترجمه و تولید نسخه­‌هایی از رامایانا و مهابهاراتا برای اکبر چندین نسخۀ دیگر از این کتاب­‌ها برای صاحب­‌منصبان درباری تولید شد که از آن جمله می‌توان به نسخه‌­هایی که برای وزیر اعظم اکبر عبدالرحیم خان خانان تولید شد اشاره کرد.
نگاره‌­ای از رامایانای عبدالرحیم خان خانان، عمل (رنگ­‌آمیزی) ندیم

دوران حکمرانی جهانگیر (۱۶۰۵-۱۶۲۷) مصادف بود با رویکرد قابل توجه هنرمندان دربار به طبیعت­­‌گرایی و همچنین ترسیم صفحات مستقل تحت عنوان مرقّع. جهانگیر علاقۀ زیادی به گیاهان، حیوانات و پرندگان داشت و در اردوکشی‌­هایی که انجام می­‌داد همواره چندین نقاش همراه می‌کردپ تا در فرصت مناسب طبیعت مورد علاقۀ او را با قلم­‌هایشان ثبت کنند. از ویژگی­‌های تکنیکی بارز این آثار می‌­توان به طراحی دقیق و کاربرد رنگ‌­های درخشان اشاره کرد.


شاه جهان که پس از جهانگیر سلطنت مغولان را در اختیار گرفت اهتمام ویژه‌­ای به معماری داشت و گرایش او به هنر نگارگری به اندازۀ پیشینیانش نبود. این امر باعث شد که تعداد نسخه­‌های خطی نگارگری شده در دوران حکومت شاه جهان نسبت به قبل کاستی یابد. البته شایان ذکر است که نسخۀ شکوهمند پادشاه‌­نامه که در همین دوره خلق شد، از آثار برجستۀ دوران حکومت مغولان به­ شمار می‌­آید. در این دوران توجه بیشتری به حواشی کار و تزئینات دور نگاره­‌ها صورت گرفت و آثاری بدیع و چشم‌­نواز با ظرافت و واقع­‌گرایی بالا آفریده شد.
برگی از پادشاه­‌نامه، اثر بیچیر

پس از شاه­ جهان رکودی قابل توجه در حمایت دربار از هنر و نگارگری صورت گرفت. اورنگ زیب به ­واسطۀ پاره­‌ای از باورهای محافظه­ کارانۀ مذهبی تمایل چندانی به هنر نگارگری نداشت. با این وجود آثاری فاخر در این دوران کماکان تولید شد ولی دیگر همچون گذشته تمرکز و حمایت قابل­ توجهی که پیشتر از هنر نگارگری صورت می­‌گرفت در دربار مغولان رخ نداد و هر از گاهی آثاری در کارگاه­‌های دربارها تولید شد. بسیاری از این آثار به بازنمایی شکوه و عظمت دربار پادشاهان یا صحنه­‌هایی از بزم‌­های عاشقانه اختصاص یافت.

هنر نگارگری مغولان که در ابتدا تلفیقی از چند شیوۀ خارجی و داخلی بود در طول دوران رشد و بالندگی­‌اش به درجه­‌ای از کمال و پختگی رسید که در گذر تاریخ هنر یکی از گوشه­‌های درخشان هنرهای بصری را به خود اختصاص داده و مورد ستایش عموم و متخصصان این رشته قرار داشته است. پژوهش‌­های گوناگون روی این آثار که همچنان در مراکز معتبر هنری و علمی جهان ادامه دارد بخش­‌های مهمی از فرهنگ و باورهای رایج در زمان خلق این آثار را در اختیار پژوهشگران قرار داده است.

6-3-بافندگي(فرش بافي,ريسندگي,پارچه و..)

6-4-ادبيات(شعر,کتاب و...)
ادبیات هند، به ادبیات تولید شده در شبه قاره هند تا سال ۱۹۴۷ (استقلال هند) و پس از آن اشاره دارد. هند ۲۲ زبان به رسمیت شناخته شده دارد و آثار بسیاری به این زبان‌ها نوشته شده است.تاریخچه

آثار نخستین ادب هند، بیشتر شفاهی بوده اند و سینه به سینه منتقل می‌شده اند. ادبیات سانسکریت با پیدایش ریگ ودا مجموعه ای از سرودهای مقدس هندوان در ۱۵۰۰-۱۲۰۰ پیش از میلاد آغاز می‌شود. به نظر می رسد حماسه های رامایانا و مهاباراتا در زبان سانسکریت، پایان هزاره اول پیش از میلاد نوشته شده باشند. نمونه هایی از آثار ادبی نیز در زبان‌های «کانادا» و تلوگو مربوط به سده های پنجم و یازدهم پیدا شده است. پس از آن، آثار دیگری در زبان‌های مرهتی و بنگالی و فارسی و اردو و دیگر زبان‌های هندی تولید شده است.
ادبیات معاصر هند

در سال ۱۹۱۳ رابیندرانات تاگور، شاعر و نویسندهٔ هندی با دفتر شعر گیتانجالی توانست جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کند. شاعران و نویسندگان دیگری نیز هستند که در زمینه شعر و داستان فعالیت می‌کنند و آثار خود را به انگلیسی یا یکی از زبان‌های هند به چاپ می‌رسانند.
جایزه های ادبی

دو جایزه مهم ادبی در هند وجود دارد:

«جایزه انجمن ساهیت‌یا آکادمی» (Sahitya Akademi Fellowship)
«جایزه جنان‌پیث» (Jnanpith Award)

ادبیات هندی به زبان انگلیسی

در سده بیستم میلادی، شماری از نویسندگان هندی با نوشتن در زبان انگلیسی افزون بر زبان هندی یا یکی از زبان‌های شبه قاره، خود را از دیگر نویسندگان متمایز نمودند. تاگور، برنده جایزه نوبل ادبیات، نویسنده‌ی بنگالی زبان بود که برخی از آثار خود به زبان انگلیسی نوشته بود. در سال ۱۹۵۰، برای پشتیبانی و انتشار آثار هندی در زبان انگلیسی، در شهر کلکته کارگاهی همگانی توسط شاعر و مقاله نویس پی لعل بنیان نهاده شد که تا به امروز کوشیده است کنکاش‌گاهی برای ادبیات هند به زبان انگلیسی فراهم نماید.

از دیگر نویسندگان هندی که به زبان انگلیسی آثاری از خود به جای گذاشته اند به این نام‌ها می‌توان اشاره کرد:

سلمان رشدی
جومپا لاهیری
آر. کی. نارایان
ویکرام سِت
ویکرام چاندرا
آرونداتی روی
بهاراتی موخِرجی

6-5-(خوشنويسي)خط
خوشنویسی هندی (به انگلیسی: Indian calligraphy)، به خوشنویسی متون سانسکریت و دیگر زبان‌ها و خط‌هایی گفته می‌شود که در هند مرسوم بوده و هست. بیشتر متون خوشنویسی‌شده در هند، متعلق به خوشنویسان ایرانی یا پیروان آنها، متون سانسکریت باستان یا هندوئیسم و متون آیین‌های جین و بوداگرایی است.


پیشینه
دوران باستان
در Anderson 2008 درباره خوشنویسی هندی گفته شده:

"فرمان‌های آشوکا (۲۶۵-۲۳۸ پیش از میلاد) بر روی سنگ نبشته می‌شدند. این نوشته‌ها مستقیم و زاویه‌دار بودند. پس از سبک آشوکا، دو سبک جدید خوشنویسی هندی پدید آمد: خاروستی و براهمی. خاروستی در شمال‌غربی هند در سده سوم تا چهارم میلادی بکار گرفته می‌شد و تا سده هشتم در آسیای مرکزی کماکان بکار می‌رفت.
از صفحه‌های مسی نیز در نوشته‌های هندی بسیار استفاده می کردند. در سده دوم میلادی در شمال هند از پوست درخت غان برای نوشته‌ها استفاده می‌شود. نوشته‌های هندی زیادی بر برگ درختان پالم و بعدها کاغذ (از سده سیزدهم) باقی مانده‌اند. از هر دو طرف برگ برای نوشتن استفاده می‌کردند و کتاب را با رشته‌هایی به هم می‌بستند. این چنین کتاب‌هایی در آسیای جنوب‌شرقی معمول بود. برگ پالم برای نوشتن سطحی عالی پدید می‌آورد."

دوران میانه

نوشته‌های هندی از طریق بازرگانان، راهبان و نظامیان به کشورهای آسیای جنوب‌شرقی برده شد که بر زبان و خط آنها تاثیر زیادی بر جای گذاشت؛ از جمله بر ساختار درونی، نحوه قرارگیری سیلاب‌ها و ارایه حروف و همچنین جهت نوشتن (چپ به راست). خوشنویسی‌های سانسکریت که بر برگ پالم نوشته می‌شد به مناطق مختلفی از جمله بالی فرستاده می‌شد.

تاثیر خوشنویسی و زبان فارسی در دوره حکومت مغولان در هند بر خوشنویسی هندی را نمی‌توان انکار کرد تا آنجایی که بر متون کلاسیک و افسانه‌های هندی چون رامایانا نیز تاثیر گذاشت. بسیاری از پادشاهان امپراتوری مغولی هند از جمله نصیرالدین همایون و اکبر کبیر خوشنویسان ایرانی زیادی را در بارگاه خود گرد آوردند.

از اواسط سدۀ دهم هجری مهاجرت شاعران و خوشنویسان ایرانی به شبه قاره نمود افزایش یافت و در سده یازدهم هجری به اوج خود رسید. از جملۀ عوامل مهاجرت خوشنویسان در ربع دوم سدۀ یازدهم هجری، کشته شدن میرعماد قزوینی به اشارۀ شاه عباس صفوی بود که باعث دلسردی و مهاجرت بسیاری از شاگردان او شد. (از جمله عبدالرشید دیلمی)

نوشته عربی قطب منار در خط کوفی که با سبد و تاج‌گل تزیین شده نشان‌دهنده تاثیر سنت‌های هندو و جینیسم بر خوشنویسی‌های فارسی و عربی است. از سده شانزدهم میلادی،‌دین سیک‌ها نقش مهمی در تاریخ خوشنویسی هند داشته‌ چون سیک‌ها متون مقدس خود را خوشنویسی می‌کرده‌اند. گورو گرانت صاحب کتاب‌های دین سیک را خوشنویسی کرده و با تذهیب زیبا می‌کرد. نسخه‌ای از شیکشاپاتری که در آکسفورد نگهداری می‌شود نمونه زیبایی از خوشنویسی سانسکریت است.

6-6-معماري(مسجد,معبد,کليسا,کاخ,آب انبارو....)
جنوب غربی جاری است و پنچ شعبه مهم دارد که به پنجاب مشهور است .
▪ زبان : هند دارای چندین زبان و لهجه و گویش است خط و زبان اولیه آنها سانسکریت است که کتابهای زیادی به این زبان وجود دارد. مهمترین زبان عصر حاضر هند زبان اردو است که تشکیل شده است از لغات فارسی – عربی و ترکی و انگلیسی و لغات محلی .کلمه هند از نام بومی سیندهو که نام یک رودخانه بومی هند است و ایرانیها سیندهو را به هندو بدل کردند و هند را به نام هندوستان یهنی سرزمین رودخانه ها خواندن از این کلمه یونانیها کلمه ایندیا را بکار بردند.
▪ باستانشناسی هند : هنوز در هند حفاریات باستانشناسی به طور نسبی هم انجا م نگرفته است و از آثار دوره پارینه سنگی هند چیز زیادی بدست نیامده و تنها اشیاء نادری هست که در موزه های کلکته و بمبئی نگهداری می شود.
هنر دره سند :هند تمدنی به قدمت ایران و مصر و بین النهرین دارد چهار مرکز مهم تمدن باستانی هند شامل:
ـ موهنجودارو در هزاره سوم ق م
ـ هاراپا با فاصله کوتاهی بعد از تمدن موهنجودارو و در هزاره دوم ق م
ـ لوتال هزاره دوم ق م
ـ چان مودارو هزاره دوم ق م .
تمدن موهنجودارو در شمال غربی هند یعنی پاکستان قرار گرفته و هاراپا در پنجاب غربی واقع شده است و این دو شهر با وجود فاصله زیادی که از هم دارند تمدن نزدیک به همی دارند و این تمدن ها قبل از ورود آریائیها به هند است.
موهنجودارو و هاراپا از نظر معماری برای ساختن خانه های خود از خشت پخته و نیز از مصالح چوب برای پلکان و کف و بام خانه ها استفاده کرده اند و در این دو شهر حمامهای عمومی ،فاضلاب و مغازه های متصل به منازل ساخته اند و خیابانهای پهن و کوچه های بطور عمودی به یکدیگر ساخته شده و خانه ها اغلب چهارگوش و اطراف آنرا حیاط فرا گرفته و موهنجودارو بعدها بر اثر طغیان رود گنگ از بین رفته و لایه هایی ازشن و ماسه خانه ها را پرُ کرده است.
آثار هنری در سند به پنچ دسته تقسیم می شود :
ـ ظرفهای سفالین یا سفالینه های منقوش
ـ پیکره های سفالین کوچک اندام و بت های گلی
ـ مهرهای مسطح چند ضلعی
ـ مفرغینها
ـ مجسمه های سنگی با نقوش برجسته.
وسایل و اشیاء سفالین شامل سبوها و شکسته هایی از کاسه و ظروف دیگر به رنگ سرخ روشن و نخودی به ابعاد کوچک تا بزرگ، و ظروف بزرگ غالباً برای ذخیره آذوقه بوده است و نقوش روی زمینه های سرخ روشن و نخودی غالباً هندسی بارنگ سیاه بصورت دوایر متقاطع و نقش درخت و گاه پرندگان و جانوران و انسان هم دیده شده اند و بعضی از این سفالها با چرخ کوزه گری ساخته شده است که در زمان خودش ممتاز بوده است .پیکرهای سفالین چند نوع هستند بعضی ها احتمالاً اسباب بازی کودکان بوده مثل گاوهای کوهان دار کوچک با ارابه های گلی و میمونها که با ریسمانی به زمین کشیده می شدند.
● سر ستون سارانات
▪ مجسمه ها : مجسمه ها که در ابعاد کوچکتر ساخته می شد و بهترین نمونه این مجسمه ها مردی است با ریش بلند که از سنگ آهک ساخته شده و شبیه به مجسمه های سومری است و لباس یکره سنگی منقوش به گل سه پر است.
● اهمیت تمدن موهنجودارو:
تاریخ نشان داده زمانی که خئوپس اولین هرم بزرگ را در مصر می ساخت موهنجودارو دورة ترقی خود را طی می کرد و با سومر و بابل روابط بازرگانی و مذهبی و هنری داشته و دلیل وجود این روابط مهره های مشابهی است که در موهنجودارو و سومر پیدا شده و همچنین در خرابهای بابل مهره های گلی بدست آمده که به نظر" سرجان مارشال "در حدود هزاره دوم ق م از موهنجودارو به بین النهرین آورده شدند بعضی از پژوهشگران عقیده دارند که این تمدن شگفت انگیز از تمدن سومری اقتباس شده و برخی دیگر معتقد هستند که سومریان فرهنگ خودشان را از هند گرفته اند"وولی" هردو تمدن سومری و هند باستان را از یک اصل و یک فرهنگ می داند به هرحال نتیجه می گیریم که در آغاز هزاره سوم ق م تمدن سند از فرهنگ بابلی جلوتر و شکوفاتر بوده است .
● تمدن هند و تقسیمات آن :
هند را به دوره های مختلف تقسیم می کنند:
۱) دوران دراویدها
۲) دوره ودائی که ۱۵۰۰ ق م تا ۸۰۰ ق م
۳) دوره برهمن
۴) عصر فلسفی که از ۵۰۰ تا ۱۰۰ ق م
۵) احیاء هندوئیزم و عقیده بر پیدایش مظاهر الهی ۱۰۰ ق م تا ۵۰۰ میلادی
۶) دوره اسلامی قرن ۱۶ میلادی
۷) دوره استعمار و مسیحیت.
▪ دوره دراویدها : که ارواح کوه ،درخت و ستاره و سگ ومار واژدها را می پرستیدند و مار در بین این مردم مظهر ظهور و نیروی تولید می دانستند و جنبه الوهیت داشته است.
▪ دوران ودائی : قدیمی ترین خدایان ودائی نیروها و عناصر موجود در طبیعت بوده مثل آسمان و خورشید و زمین و آتش و نور وباد و آب و...
ودا به معنی دانش است و از کلمه ویده مشتق شده است یعنی دانش مقدس ،دعاها و وردها و اسطوره ها همه در کتاب ودا معروف است و یکی از معروفترین کتابهای دنیا است که به زبان سانسکریت نوشته شده و با کتاب اوستا حالت خواهری دارند و به همین دلیل اسطوره ها و خدایان ایرانی با هندی فوق العاده نزدیک هستند .خدایان در هند حالت طبقاتی دارند و به سه طبقه تقسیم می شوند:
ـ فرمانروا
ـ جنگجو
ـ مظاهر طبیعت.
▪ اوپانیشادها (برهمن ) : اوپانیشادها چکیده وداها هستند و به معنی نزد استاد نشستن است برهمن خالق کل است و "آتمن" یعنی" خود" و روح خود است و در مقابل برهمن است و اول باید انسان خود را بشناسد و سپس خالق کل را بشناسد و اوپانیشادها مردمی بودند که در جنگلها و دور از مردم زندگی می کردند و تزکیه روح و نفس می شدند و این منابع به آنها الهام می شده و یکی از منابع عرفان جهان است .
شاگردی از استادش سوال می کند که موجودات بعد از مرگ به کجا می روند و استاد جواب می دهد که برای ارواح ود راه وجود دارد ۱- راه خدایان ۲- راه نیاکان .
هندوها از همان زمان ودائی اعتقادداشتند که بعد از مرگ چشم انسان به خورشید برمی گردد و نفس و دم به باد می پیونددو کلامش به اتش و بطور کلی اعضاءبدنش به کائنات متصل می شود ولی در اوپانیشادها مراتب هستی توسعه پیدا کرده است کسانی که راه نیاکان را می پیمایند بعد از مرگ به دود تبدیل می شوند و بعد وارد سیاهی شب شده و از آنجا مرحله ای را طی می کنند تا به ماه برسند و این روح که بالا آمده در ماه مستقرمی شود و به اندازه کارهای نیکی که انجام داده در آنجا بهره می برد و وقتی فضایل او به اتمام رسید با همان شرایط از ماه خارج می شود و وارد هوا می شود و تبدیل به دود می شود و به صورت ابر و باران به زمین می رسد و مثل دانه ای در زمین رویش می کند و تغذیه می کند و بعد وارد مرحله جدیدی می شود راه نیاکان راهی
است که افراد عادی طی می کنند یعنی کسانی که در زندگی دنیوی دارای قید و بند بودند و به مقام آزادی و نجات نرسیده اند و بعد از مرگ دچار گردونه دنیا می شوند و ماه یک بهشت موقت است برای آنها.
راه خدایان : به نظر اوپانیشادها دانایان و فرزانگان که بیشتر زندگی خود را صرف تصفیه نفس کرده اند به واقعیت مطلق رسیده اند بعد از مرگ به آتش وارد می شوند و سپس به روشنایی روز و بعد به ماه می رسند و بعد به خورشید و سرانجام به بارگاه برهمن راه پیدا می کنند و این راهی است بی بازگشت.
▪ عصر فلسفی ۵۰۰ تا ۱۰۰ ق م :
جین ها : موسس این مسلک "مهاویرا" بود تولد او را قرن ششم ق م می دانند .این مذهب به علت اینکه با سیستم کاست موافقت داشته در هند استمرار پیدا کرده است جین ها پا برهنه راه می روند و تنها از پوشش یک لنگ استفاده می کنند و گوشت هیچ موجود زنده را نمی خورند و هنگام عبور از معابر جارو بدست موجودات کوچک را کنار می زنند و راه رستگاری را در ریاضت کشی می دانند و اعتقاد به این موضوعات دارند:
ـ دروغ نگوئید
ـ هیچ موجود
زنده را نکشید
ـ به لذتهای دنیا توجه نکنید
ـ چیزی را که به شما نداده اند به زور نگیرید.
بودا ::بودا شاهزاده ای بود در بنارس بدنیا آمده و در زیر درخت به روشنگری رسید و بعد به نیروانا وارد شد.
در هند یکی از کسانی که این مذهب را گسترش داد "آشوکا" بود که سومین پادشاه از سلسله موریانی هند بود .
روحانیون مذهب بودائی لباس بلند می پوشیدندو برحسب دوره های مختلف تحصیلی و کسب علوم دینی رنگ لباسها فرق می کند مثلاً رنگ زرد نشانه اجتهاد است و مومنین سرهایشان را می تراشند زن و مرد، وتسبیح بلند نیز دارند.
ساتوها هستند که در طرفین بودا قرار می گیرند .چشمان مجسمه های بودا فرو افتاده که علامت بصیرت هست و بینایی کامل ،گوشهای بزرگ که تا روی شانه هست که رمز و علامت دانایی است و خال وسط پیشانی به معنی چشم سوم و علامت معرفت است و موهای روی سر جمع شده و سمبل فوق
جنسیت است و گاهی در بین مجسمه ها لبخندی بچشم می خورد که مفهوم آن بی اعتنایی به دنیا است.
▪ هنر معماری بودایی :بودا هنگام رحلت از جهان به شاگردانش وصیت کرد که او را بسوزانند و خاکستر او را بر تقاطع چهار راهی دفن کنند این چهار راه به معنی رمز و علامت است و این علامتها عبارتند از :
ـ مرده سوزی
ـ قرار دادن خاکستر مرده درون یک ظرف
ـ دادن کفاره
ـ نصب یادبود . البته عمل مرده سوزی در آئین هندوئیزمها وجود داشته که وارد مذهب بودائی شده و در بین بودائی ها گاهی بعد از مرده سوزی خاکستر مرده را یا به آب گنگ می دهند یا از فراز کوهی به باد می دهند که چیزی از آن باقی
نماند.بعداز اینکه خاکستر را دفن نمودند بر فراز آن ظرف خاکستر ،تلی از خاک انباشته کرده و به همان شکل بنایی سنگی بوجود آمد که در اصطلاح زبان هندی به آن "استوپا" می گویند که بناهای سنگی هندی هستند یکی از بزرگترین استوپاها در زمان "آشوکا" و بنام" سانچی استوپا" (تل خاک بسیار بزرگ ساخته شد .
● استوپا قدیمیترین بنای مذهب بودیسم
استوپاهای قدیمی غالباً یکی از آثار بودا در زیر آن دفن است مثل دندان ،تارمو،جارو،و غیره استوپاها دارای چهار دروازه ورودی هستند که احتمالاً این دروازه ها چوبی بوده که بعداً به علت پوسیدگی از دروازه های سنگی استفاده کردند و تمام قسمتهای این دروازه ها پر از نقوش است که عمل کنده کاری روی چوب را تداعی می کند و فضای خالی بین نقوش وجود ندارد که از مهمترین خواص هنر شرق است نقوش عبارتند از : نقش فیل – درخت – بودا ساتوها- گردونه مقدس – گل نیلوفر- چتر سلطنت – اسب بی سوار – تخت خالی – جای پا – زنان وسوسه گر.
● مراحل تحول اولیه استوپا
▪ استوپا سانچی : گنبد بسیار بزرگی است که در روی یک صفه سنگی است که این بنای گنبدی شکل را بعضی تشبیه به تخمدان گل نیلوفر می کنند و بسیاری از محققین عقیده دارند این نوع گنبدها بی تاثیر بر روی گنبدهایی که بعداً در شرق بوجود آمده نیست .دورتادور گنبد دارای نرده است که سابقاً چوبی بوده که حالا سنگی است و دور کل بنا نرده بزرگی است که زوار بتوانند به راحتی این محل مذهبی را زیارت کنند بالای گنبد میله ای قرار دارد که علامت چرخ سلطنت است.
معابد بودایی بطور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:
۱) معابدی که دارای یک سالن بزرگ مرکزی و دوتا سالن جناحی هستند که این سالن های جناحی بوسیله ستونها مشخص می شوند و در بالای تالار اصلی یک استوپا قرار دارد.
۲) معابد مستطیل شکل که دارای تالار مرکزی که در اطراف این تالار حجرهایی قرار دارد که مربوط به راهبان هندی است.
غارهای آجانتا : مجموعه معابدی هستند که در دل کوه کنده شده که این مجموعه دارای ۳۳ زیارتگاه بوده که اکنون ۲۹ عدد از آنها سالم مانده است و بقیه به علت نفوذ بیگانگان بخصوص انگلیسی ها در هند از بین رفته چرا که کشف این غارها بطور تصادفی بوده و بیگانگان با عجله آثار هنری داخل آنها را به تاراج برده اند و نقاشیهای داخل غارها در اثر بی توجه ای از بین رفته است (معابد بودایی بطور کلی جهت زیارت مطلق نیست بلکه بیشتر برای ریاضت کشی است )
آثار درون غارهای آجانتا مربوط می شود به قرن دوم ق م تا قرن ششم میلادی و بیشتر آثار مربوط به بودائیان است طرز کشیدن نقشها به این شرح است: ابتداء دیوار غار را صاف می کردند و بعد چند لایه مخلوطی از شن و پودر صدف و گرد آجر و یک نوع سریشم مخصوص با لعاب سبوس برنج که چندین بار این لایه ها روی دیوار کشیده شده بود و آخرین بار پوشش از موم و پودر سنگ خارا به دیوار اضافه می کردند ورنگهای بکار رفته در نقوش سفید- سیاه – آبی – قرمز و زرد است که همه از مواد طبیعی گرفته می شد و طرح های اولیه با ذغال مشخص می شده و بعد از اتمام نقاشی رنگ ذغال را پاک می کردند و طرز طراحی به طریق خطوط تند و کند بوده است (ظریف و ضخیم )اطراف بینی و چشمها را بسیار ظریف قلم گیری می کردند و بطور کلی مجموعه نقاشی در مرکز صحنه، خود بودا قرار داشت و جای خالی دیده نمی شود.
نفوذ هنر هخامنشی در هند در دوران آشوکا: بعضی از محققین اعتقاد دارند که وارث تمدن هخامنشی در هند اسکندر و سردارانش بوده اند در حالی که وارث حقیقی این تمدن سلسله موریانی هند بوده است بسیاری از بناهایی که در این دوران در هند ساخته شده کاملاً تحت نقوذ هنر هخامنشی بوده و احتمالاً سلسله موریانی از نژاد ایرانیان می باشند.ستونهای فرمان یا منفرد که در سراسر هند نظیر آنها پیدا می شود مربوط به آشوکا است که تعلیمات بودا و گفته های آشوکا روی آنها نوشته شده که این ستونها الهام گرفته از ستونهای ایرانی است (دوران هخامنشی داریوش )
ونهای هخامنشی (پرس پلیس) تخت جمشید آپادانا از هر تسفلد ۴- سرستون پاتالی پوترا ۳- مدخل لومارساریشی نخستین نمونه سنگ نگاری هند از سالنامه باستان شناسی هند
▪ مقایسه ستونهای دوران آشوکا و ستونهای هخامنشی:پایه ستونهای تخت جمشید به صورت زنگ برگشته و بدنه ستون دارای تراش قاشقی شکل است و سرستون هخامنشی دو گاو یا عقاب یا شیر پشت به هم داده است ولی در هند پایه ستونها مربع شکل است و بدنه ستون بدون تراش و بر روی آن تختک قرار دارد و در روی تختک سه شیر پشت بهم داده شده است و در چهار طرف تختک چهار نقش برجسته وجود دارد که نشانگر چهار حیوان مقدس است شیرهای دوره آشوکا قابل مقایسه با شیرهای هخامنشی است و اندازه ستونها در هردو کشور قابل مقایسه است تفاوت این ستونها در این است که در تخت جمشید ستون جزء ساختمان است و حمال سقف است ولی ستونهای هند منفرد و جنبه فرمان دارد .گل نیلوفر در هردو کشور زیاد استفاده شده ولی در مذهب بودا جنبه تقدس دارد ولی در ایران علامت سلطنت است.
دوره هندوئیزم (برهمنیزم ) در هندوئیزم به سه خدای مهم بر می خوریم: ۱- برهما ۲- شیوا ۳- ویشنو برهما که خالق کل است و هندی ها اعتقاد زیادی به این خدا ندارند چرا که با خلقت ،مردم را به رنج و عذاب انداخته است.
۳) شیوا یکی از بزرگترین خایان هند است که یک حالت پیچیده دارد خدای کشنده و فنا کننده است قهار و جبار است و اگر برگ خشکی از درخت بیفتد معلول قدرت اوست و مردم قدیم عقیده داشته اند او در کوهستان زندگی می کند و از قله کوهها می آید و باعث نابودی می شود و برای این باعث نابودی می شود که زمینه را برای زنده کردن آمده کند و این دلیل آب و هوای هند است و در این سرزمین نابودی مطلق نیست و اگر چنین فکر را مو شکافی کنیم می بینیم که شیوا خدای بدی نیست بلکه نمادی از تولد و تناسل است پیرها باید بروند تا جوانان بیایند و او را بصورت رقص نشان می دهند در روی مجسمه شیطان دروغ و او دارای چهار تا بازو است در یکدست طبل کوچک است و در دیگری شعله فروزان و شکل هلالی ماه روی سرش است و چشمی در پیشانی و آب رود گنگ از موهای او جریان دارد و سرتا پای وجودش نیروی حیات است و رقص شیوا رمز چرخش زائیدن و مردن است یکی بدنیا می آید و با سرعت بسوی مرگ می رود و چشم پیشانی نشانه قدرت بیشتر اوست و رنگ صورت او کبود است و گردنبندی از مار به گردن دارد و صورت دیگری که از شیوا نشان می دهند در حال تفکر است و اطراف او خاکستر است و موهایش پریشان است و به همین دلیل او را حامی مرتاض ها می دانند و برای شیوا چند همسر قائل هستند و حتی پرستش همسرهای شیوا در هند خودش یک مکتبی را بوجود می آورد.یکی از فرزندان شیوا سرفیل و پیکر انسان دارد و دیگری بصورت گاو تجسم شده است .
رقص شیوا رمز زادن و مردن است بطوریکه رقص در هند جنبه مذهبی دارد و رقاص سعی می کند با تنظیم حرکات بدن خودش را به خدا نزدیک کند و شیوا بر طبل می نوازد و آغاز حیات را اعلام می کند و آتش که به دست دارد رمز مردن و تباهی است و همسر شیوا مهمترین رقص مذهبی را انجام می دهد و بر خاکستر شیوا می رقصد یکی از سمبلهای مهم شیوا مار است رقص شیوا با مار کبری به این ترتیب است که اگر رقاص از گزند نیش مار رهایی یابد توانسته است با حرکات رقص او را سحر کند و به مرتبه خدایی برسد.(رقص همسر شیوا بر روی خاکستر شیوا معروف است )
▪ معماری برهمنیزم : معابد ویشنو پرستان در شمال هند است و مشخصات آن عبارتند از تالار بزرگ به علاوه یک بتکده مربعی شکل با برجی بسیار بلند و بام اغلب این معابد بصورت نیلوفر است در داخل تالار معبد نقش برجسته خدایان است و ویشنو گاهی بصورت شیر و زمانی بصورت قهرمان انسانی تجسم می شود
مهمترین معبد ویشنو بصورت کالسکه ای بزرگ با چرخ ساخته شده است که هرکدام از چرخها حدود ۱۰ پا بلندی داردو در حقیقت معبد را شبیه به ارابه ای نقش کرده اند که ویشنو را به آسمان ببرد.
معابد شیوا پرستان در جنوب هند قرار گرفته است و دارای حیاط وسیع و مستطیل شکل و با پوشش سقف بصورت زیگورات است
غالباً خارج معابد دارای تزئینات بی شمار است و هزینه قسمت خارجی معابد از تمام هزینه های ساختمان بیشتر است حدود هزارو دویست معبد قدیمی در هند است که همه دارای نقشهای برجسته است که این نقوش شبیه کنده کاری روی چوب است نقوش زن در بین حجاری ها دیده می شود که غالباً به مفهوم مادر می آید و نقوش جزئی از معماری است و نقوش فیل ومارکبری وافعی زیاد است و مجسمه های مختلف در داخل معابد است و برهما را گاهی
بصورت سه صورت یا چهار صورت نشان می دهند و شیوا را با سه چشم تجسم می کنند.

6-7-حکاکي(خاتم کاري,منبت کاري,معرق کاري,مينا کاري,سفالگري و....)

6-8-ساير(عروسک سازي,شيشه گري,طلاکاري,مس گري و....)

6-9-سينما و تئاتر
6-10-هنرمندان
6-11-مراکز فرهنگي


عضویت افتخاری آکادمی؛
5
.
عضویت آنند؛
3
.
عضویت پریم چند؛
عضویت افتخاری اکادمی بالاترین افتخاری است که از طرف اکادمی به نویسندگان اعطا می شود. عضویت آنند
که از سال
4550
آغاز شده به پژوهشگران کشورهای آسیایی اعطا می شود تا آنها بتوانند پروژه های ادبی
مختلف را اجرا کنند.
عضویت پریم چند از سال
5559
آغاز شده و به پژو
هشگرانی داده می شود که در زمینه ادبیات هند یا
نویسندگان مهم کشورهای سارک ( به جز هند) تحقیق می کنند.
این مرکز از سال
4591
هر سال به کتاب های برجسته ادبی که به زبان های مهم هند نوشته می شوند جوایزی
اعطا می کند. مبلغ این جایزه در آغاز
9555
روپیه بود ولی بع
دها این مبلغ به ده هزار روپیه در سال
4593
، بیست
و پنج هزار روپیه در سال
4599
، چهل هزار روپیه در سال
5554
و پنجاه هزار روپیه در سال
5553
تغییر یافت.
این اکادمی هر سال کتاب هایی به
51
زبان و در زمینه مونوگراف، آثار مهم ادبیات هند، تاریخ ادبیات، ترجمه
آثار
کلاسیک هند و دیگر کشورها، مجموعه داستان، نظم و نثر، زندگی نامه، کتاب شناسی و
دایرةالمعارف
ادبیات هند و به ویژه کتاب هایی را که جوایز مختلفی کسب کرده اند، را ترجمه و چاپ می کند. این اکادمی
تاکنون
0555
عنوان کتاب در موضوعات ذکر شده منتشر کرده است. این اکادم
ی سه فصلنامه ادبیات هند(دو
ماهانه به زبان انگلیسی)، ادبیات معاصر هند( دو ماهانه به زبان هندی) و سمسکریتا پرتیبا ( شش ماهانه به زبان
سانسکریت) منتشر می کند. اکادمی هر سال
595
تا
355
عنوان کتاب چاپ می کند. این مرکز پروژه های ویژه
ای درباره ادبیات باستانی ، ا
دبیات قرون وسطی و ادبیات معاصر هند دارد که کلاً از ده جلد تشکیل شده است.
این مرکز هر سال تعداد زیادی سمینار ملی و بین المللی درباره ادبیات و تاریخ ادبیات و زبان شناسی و یک
فستیوال ادبی در ماه فوریه برگزار می کند که یک هفته طول می کشد و شامل اعطای جوایز و س
مینار ملی
است.
8
مرکز ملی ایندرا گاندی برای هنر
(IGNCA)
1
:
این مرکز که در سال
4591
میلادی به یادبود اندیرا گاندی، نخست وزیر فقید هند، تاسیس شده است، در
زمینه های مختلف مانند پژوهش، انتشارات، آموزش و مستند سازی فعالیت می کند. این مرکز شش بخش
جداگانه دارد ک
ه شامل گنجینه های هنری، کتابخانه، بخش هنر که در زمینه پژوهش و انتشار متون اصلی به
زبان های هند فعال است، سبک زندگی، بخش اجرایی که پژوهشها و مطالعات انجام گرفته را به شکل ملموس
در قالب نمایشگاه عرضه می کند ، مرکز انفورماتیک فرهنگی که مسئول استفاده ار تک
نولوژی جدید در راستای
حفاظت از فرهنگ است، و بخش اداری که هماهنگ کننده فعالیتهای بخشهای دیگر است. این مرکز سه
نمایندگی منطقه ای دارد.

نمایندگی جنوب هند در شهر بنگلور که در سال
5554
تاسیس شده است و هدف عمده آن تمرکز بر
پژوهش های هنری و فرهنگی در منطقه جنوب
هند است.

نمایندگی این مرکز در شهر وارانسی مسئول تعذیه علمی مرکز است.

نمایندگی بخش شمالی هند در شهر گواهاتی قرار دارد و هدف عمده آن همکاری در برگزاری برنامه
های مرتبط با فرهنگ غنی مردم مناطق شمال شرقی هند است.
مرکز منابع فرهنگی و آموزش
5
(CCRT)
:
این مرکز
که در سال
4515
تاسیس شده تحت نظارت وزارت فرهنگ دولت هند در زمینه ارتباط بین
فرهنگ و آموزش فعالیت می کند. این مرکز یک دفتر اصلی در شهر دهلی نو و سه نمایندگی منطقه ای در شهر
های اودی پور، حیدرآباد و گواهاتی دارد. هدف عمده این مرکز احیاء نظام آموزشی از طریق
آگاهی بخشی
دانش آموزان درباره تعدد فرهنگ های منطقه ای هند و ادغام این دانش با آموزش است. تمرکز اصلی این مرکز
بر پیوند آموزش و فرهنگ و آگاهی بخشی درباره اهمیت فرهنگ در برنامه های توسعه و پیشرفت است. این
مرکز همچنین برنامه های آموزشی متنوعی برای معلمان مناط
ق مختلف کشور برگزار می کند. این مرکز برنامه
های آموزشی درباره هنر و فرهنگ هند برای معلمان و دانش آموزان کشورهای دیگر را نیز برگزار می کند.
این مرکز در راستای آموزش عملی هنر و صنایع دستی، کارگاه های آموزشی برای رشته های مختلف هنری
مانند، تئاتر، موسیقی و ...
را نیز برگزار می کند.
این مرکز طی سالها، منابع هنری خوبی در قالب متن، اسلاید رنگی، عکس،آرشیو صوتی ، تصویری و فیلم
گردآوری کرده است و تیم مستند سازی مرکز هر سال برنامه هایی در مناطق مختلف هند با هدف احیاء و
تشویق هنر و صنایع دستی در روستاها برگزار می کند.
این مرکز همچنین به کودکان با استعداد در گروه سنی
45
-
41
سال کمک هزینه تحصیلی پرداخت می کند که
تا سن
55
سالگی ادامه دارد. این مرکز هر سال به معلمان نمونه منتخب جوایزی اعطا می کند که شامل تقدیر
نامه، لوح و مبلغ ده هزار روپیه است.
مراکز فرهنگی منطقه ای
6
(
ZCC
:)
هدف این مراکز آگاهی بخشی در زمینه فرهنگ های محلی و بیان چگونگی ادغام این فرهنگ ها به
صورت فرهنگ منطقه ای و تشکیل فرهنگ متنوع ، مرکب و غنی هند است. این مرکز نه فقط در زمینه ترویج
هنرهای نمایشی فعال است بلکه نقش مهمی در زمینه هنرهای تجسمی و ادبی ایفا می کند
. بین سالهای
4599
تا
4590
هفت مرکز منطقه ای در شهرهای پتیالا، کلکته، تانیاور، اودی پور، الله آباد، دیماپور و ناگپور تاسیس شده
است. بودجه این مراکز از طریق دولت مرکزی و با همکاری دولت
های ایالتی تامین می شود. دولت مرکزی
مبلغ پنج کرور

هر کرور برابر ده میلی
ون

و دولت ایالتی مبلغ یک کرور

هر کرور برابر ده میلیون

به هر
یک از این مراکز پرداخت کرده است که فعالیتهای آن از سود حاصل از این رقم انجام می شود.
از سال
4553
هر سال تمامی این مراکز هنرمندان محلی خود را برای شرکت در فستیوال رقص محلی که به
مناسبت روز جمهو
ری در دهلی برگزار می شود، اعزام می کنند. یک نمایشگاه صنایع دستی در مراکز منطقه ای
مختلف همزمان با روز جمهوری برگزار می شود. این نمایشگاه فرصت مهمی برای هنرمندان برای نمایش
محصولات خود و نحوه ساخت آنها به بازدید کنندگان است. مستند سازی هنرهای محلی و قبایلی
به ویژه نوع
نادر و در حال نابودی، از فعالیتهای مهم این مراکز است. این مرکز همچنین تحت عنوان تبادل فرهنگی،
هنرمندان، موسیقی دانان و پژوهشگران هندی را به ایالتهای مختلف می فرستد.
6
.
Zonal Cultural Centers
10
اداره باستان شناسی هند
7
(
ASI
)
:
این مرکز در سال
4904
تاسیس شده و به عنوان یک دف
تر وابسته به اداره فرهنگ فعالیت می
کند.
فعالیتهای این مرکز عبارتند از:

بررسی حفاری ها و آثار باستانی؛

نگهداشت و حفاظت از آثار باستانی؛

بررسی آثار باستانی از نظر معماری؛

گسترش و توسعه پژوهش کتیبه ها و سکه شناسی؛

تاسیس موزه ها؛

آموزش باستان شناسی؛

انتشار گز
ارش فنی و پژوهشها؛
این مرکز با
9
دفتر منطقه ای و
51
نمایندگی در سراسر هند فعالیتهای خود را دنبال می کند. در حال حاضر
3019
اثر باستانی در هند توسط این اداره ثبت شده است که
54
اثر در فهرست آثار باستانی سازمان یونسکو قرار
دارند.
این اداره دارای بخش های زیر می
باشد:
4
.
بخش آثار باستانی زیر آب: جستجو و بررسی و محافظت از میراث فرهنگی زیر آب که شامل حفاری
در خلیج بنگال و دریای عمان است.
5
.
بخش علمی: دفتر مرکزی بخش علمی در شهر دهرادون و آزمایشگاه های آن در شهرهای مختلف واقع
است. این بخش مسئول محافظت از آثار باستانی،
عتیقه ها و نسخ خطی و نقاشی از نظر شیمیایی است.
3
.
بخش باغبانی علمی: این بخش مسئول باغ های موجود در
591
اثر باستانی است.
1
.
بخش کتیبه خوانی: بخش کتیبه خوانی واقع در شهر میسور مسئول فعالیتهای پژوهشی به زبان های
سانسکریت و دراویدی و بخش کتیبه خوانی شهر ناگپور مسئول
پژوهش در زبان های عربی و فارسی
است.
9
.
بخش خارجی: این بخش مسئول انجام پروژه های محفاظتی در خارج از کشور هند است.
7
.
Archaeological Survey of India
11
مرکز ملی آثار باستانی و تاریخی
8
(
NMMA
)
:
این مرکز در سال
5551
با بودجه
55
کرور

هر کرور برابر ده میلیون

روپیه تاسیس شده است. هدف
این مرکز تهیه یک فهرست ملی از آثار تاریخی و باستانی و تهیه پایگاه اطلاعاتی برای استفاده پژوهشگران و
دست اندرکاران است.
مرکز ملی نسخ خطی
9
:
این مرکز در سال
5553
توسط دولت هند و همکاری مرکز ملی ایندیرا گاندی برای هنر تاسیس شده
است.
هدف اصلی این مرکز احیاء میراث علمی مندرج در نسخ خطی است. این مرکز
10
نمایندگی منابع نسخ
خطی،
33
مرکز محافظت از نسخ خطی،
15
مرکز همکاری کننده و
355
مرکز همکاری کننده محافظت از نسخ
خطی در سراسر هند دارد. فعالیتهای عمده این مرکز شامل مستند سازی نسخ خطی به وس
یله بررسی، حفاظت
پیشگیرانه و درمانی نسخ خطی، برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی نسخه شناسی و محافظت از نسخ
خطی و دیجیتالی کردن، پژوهش و انتشارات و برگزاری برنامه هایی برای آگاهی بخشی به مردم در زمینه
حفاظت از نسخ خطی است.
موزه ملی
10
:
این موزه در سال
4515
تاسیس شده و از سال
4505
تحت نظارت وزارت فرهنگ فعالیت می
کند. این
موزه دارای
5.0
لک

هر لک برابر صد هزار

شی عتیقه از زمان ماقبل تاریخ به بعد است. فعالیتهای عمده موزه
به قرار زیر است: برگزاری نمایشگاه، ساماندهی گالری ها، فعالیتهای آموزشی و برنامه های مردم
ی، روابط
عمومی، انتشارات، مستند سازی تصویری، برنامه های تعطیلات تابستانی و ...
گالری ملی هنر مدرن
11
(
NGMA
)
:
این گالری در سال
4591
در شهر دهلی نو تاسیس شد. هدف اصلی این گالری ترویج هنر هندی معاصر
است. این گالری دارای
41999
اثر هنری از
4119
هنرمند هندی معاصر
است. این آثار شامل نقاشی، مجسمه، هنر
گرافیک و عکس است. این گالری یک نمایندگی در شهر بمبئی و یک نمایندگی در شهر بنگلور دارد.
8
.
National Mission on Monuments a
nd Antiquities
9
.National Mission for Manuscripts
10
.
National Museum
11
.
National Gallery of Modern Art
12
موزه ملی بنیاد تاریخ هنر، حفاظت و موزه شناسی
12
:
این مرکز یک نهاد مستقل دولتی است که دفتر آن در شهر دهلی قرار دارد و بودجه آن را
وزارت
فرهنگ تامین می کند. این مرکز در سال
4595
به عنوان
دانشگاه نیمه دولتی
43
تاسیس شد. این دانشگاه تنها
دانشگاه مربوط به موزه شناسی در هند است. اهداف اصلی این مرکز از این قرار است:

برگزاری دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های تاریخ هنر، حفاظت و موزه
شناسی

دوره های آموزشی کوتاه مدت

برگزاری سمینار، کارگاه آموزشی، کنفرانس در رابطه با موزه شناسی، هنر و فرهنگ
مرکز پژوهشی حفاظت از میراث فرهنگی
41
(
NRLC
)
این مرکز در سال
4510
توسط اداره فرهنگ تاسیس شد و وزارت علوم و تکنولوژی آن را به عنوان یک موسسه
علمی دولتی به رسمیت می شناسد. هدف اصلی این مرکز حفاظت از آثار فرهنگی هند است. این مرکز خدمات
مشاورتی و فنی خود را به موزه ها، آرشیوها، بخش باستان شناسی و موسسات
دیگر عرضه می کند. این مرکز
همچنین آموزش هایی در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی عرضه می
کند. دفتر مرکزی آن در شهر لکهنو و
یک نمایندگی آن در شهر میسور قرار دارد.
12

13
.
در هند سه نوع دانشگاه وجود دارد: الف) دانشگاه هاا دولیا
Government University
ب) دانشاگاه هاا واتهایه
دولی
Deemed University
کاه تاه ی ا اخ تهای هاا دولیا واتهایگ دارناد. گا دانشاگاه هاا و ا
Private
University
.
14
. National Research Laboratory for Conservation of Cultural Property
13
مرکز مطالعات مردم شناسی
15
:
مرکز مطالعات مردم شناسی یک مرکز پژوهشی تحت نظارت وزارت فرهنگ است که د
ر مورد جنبه
های فرهنگی زیستی مردم هند
پژوهش می کند و علاوه بر این ، به گردآوری، حفاظت، نگهداری مستند سازی
و مطالعه نژادی آثار باقی مانده از اسکلت های انسانی می پردازد.
دفتر اصلی این مرکز در شهر کلکته قرار دارد که با همکاری هفت نمایندگی منطقه ای، یک مرکز م
حلی، یک
ایستگاه میدانی ثابت و هشت ایستگاه میدانی دیگر فعالیت می کند.
آرشیو ملی هند
16
(
NAI
)
:
این مرکز در سال
4954
در شهر کلکته با نام مرکز بایگانی سلطنتی آغاز به کار کرد ولی بعد از آزادی
هند به نام آرشیو ملی هند تغییر نام داد. این مرکز محل نگهداری مدارک قدیم
ی و مهم دولت هند است. این
مرکز یک نمایندگی در شهر بوپال و سه مرکز بایگانی در شهر های بوبنیشور، جیپور و پاندیچری دارد.
اهداف عمده آرشیو ملی هند از این قرار است: در دسترس قرار دادن مدارک بایگانی
شده برای نهادهای دولتی
و پژوهشگران ، تهیه منابع مرجع، بررسی
علمی و حفاظت مدارک بایگانی شده، تهیه برنامه های مدیریت آرشیو،
کمک فنی به افراد و موسسات در زمینه حفاظت از مدارک قدیمی، برگزاری دوره های آموزشی مدیریت و
تعمیر و نگهداشت آرشیو و نسخ خطی و کتاب ها و ...
این مرکز همچنین به موسسات دیگر که در زمینه حفاظت از آرشی
و و مدارک قدیمی فعالیت می کنند ، کمک
مالی می کند.
15
. Anthropological Survey
of India
16
. National Archives of India
14
کتابخانه ها
کتابخانه ملی
17
:
کتابخانه ملی شهر کلکته در سال
4519
تاسیس شد. اهداف این کتابخانه به شرح زیر می باشد:
گردآوری و حفاظت از مواد چاپی و نسخ خطی مهم، گردآوری کتاب های چاپی درباره هند بدون در نظر
گر
فتن محل نشر، عرضه خدمات کتاب شناسی و مستند سازی ، فعالیت به عنوان یک مرکز مرجع، فعالیت به
عنوان یک مرکز تبادل کتاب در سطح بین المللی .
کتابخانه دبیرخانه مرکزی وزارت فرهنگی هند
18
(
CSL
)
این کتابخانه که نام اصلی آن کتابخانه دبیرخانه شاهی است در سال
4954
در شه
ر کلکته بنیاد نهاده شد و در
سال
4505
به دهلی نو منتقل شد. این کتابخانه شامل هفت لک

هر لک برابر صد هزار

آرشیو در زمینه علوم
اجتماعی و انسانی است. این کتابخانه مخزن اسناد رسمی دولت مرکزی و دولت ایالتی هند است. ذخیره بخش
مطالعات منطقه ای این کتابخانه منحصر
به فرد است و کتابها به ترتیب مناطق جغرافیایی چیده شده اند. علاوه بر
این گنجینه کتابهای زندگی نامه این مرکز نیز خیلی مهم است.
این مرکز همچنین دارای یک مرکز میکروفیلم است که حاوی تعداد زیادی میکروفیلم است. این کتابخانه شامل
دو بخش است: بخش کتابهای هندی و دیگ
ر زبانهای محلی که شامل
4.5
لک

هر لک برابر صد هزار

عنوان
کتاب است. و بخش کتاب های درسی که برای رفع نیازهای فرزندان کارمندان دولت مرکزی است.
این کتابخانه در سال
5559

راه اندازی کرده است

7-ورزش
ورزش‌های آبی در هند‏ (خالی)
بدمینتون در هند‏ (۱ ر، ۱ ص)
بسکتبال در هند‏ (۱ ر، ۱ ص)
تنیس در هند‏ (۱ ر)
چوگان در هند‏ (۱ ص)
راگبی در هند‏ (خالی)
ژیمناستیک در هند‏ (۱ ر)
شطرنج در هند‏ (۱ ر، ۲ ص)
شنا در هند‏ (۱ ر)
فوتبال در هند‏ (۶ ر، ۱ ص)
کبدی‏ (۴ ر، ۱ ص)
کریکت در هند‏ (۲ ر)
هاکی روی چمن در هند‏ (۱ ر)
هندبال در هند‏

7-1-ورزش هاي بومي

7-2-ورزش کاران

7-3-باشگاه هاي رسمي

7-4-تيم هاي ملي
پونه سیتی
نورث‌ایست یونایتد
مومبی سیتی
کرلا بلاسترس
گوآ
دهلی دیناموس
چنیان
اتلتیکو کلکته

7-5-استاديوم ها
کلکته

7-6-مقام ها و دستاورد هاي بين المللي

7-7-ورزش بانوان
مسابقات والیبال زنان انتخابی قاره آسیا در دو مرحله برگزار می‌شود که در مرحله نخست رقابت‌ها در پنج گروه پیگیری می‌شود و تیم‌های قهرمان این پنج گروه به همراه پنج تیم برتر قاره آسیا در مرحله نهایی در دو گروه به مصاف یکدیگر می‌روند.

زهره میرسپاسی، نایب رئیس بانوان فدراسیون والیبال درباره برنامه‌های تیم ملی ایران برای حضور در این رقابت‌ها گفت: 15 بازیکن به اردوی تیم ملی دعوت شدند که تمرینات خود را از 12 آذر ماه در کمپ بانوان مجموعه ورزشی آزادی تهران آغاز می‌کنند.

وی تصریح کرد: تیم ملی والیبال بانوان ایران 23 آذر ماه راهی هند می شود تا در رقابت های انتخابی منطقه آسیای مرکزی که با حضور چهار تیم هند، مالدیو، ایران و بنگلادش از 26 آذرماه شروع می شود، شرکت کند.

میرسپاسی درباره اقدامات انجام شده برای دریافت ویزای تیم ملی بانوان گفت: اقدامات دریافت ویزا آغاز شده اما دریافت ویزا از سفارت هند در تهران زمان بر است و از سوی دیگر دعوت نامه ارسالی فدراسیون این کشور به صورت کلی بود که باید تغییراتی در آن لحاظ و دوباره برای ایران ارسال شود.

نایب رئیس فدارسیون والیبال درباره تعطیلی لیگ برتر بانوان برای این رقابت ها نیز گفت: سه هفته تعطیلی لیگ برتر بانوان قطعی است.

7-8-ميزباني مسابقات بين المللي

8-سياست
حکومت هند را بزرگترین دموکراسی جهان می‌نامند. استقلال هند (که در آن هنگام پاکستان، بنگلادش و نپال را هم دربر می‌گرفت) در ۱۵ اوت ۱۹۴۷ (برابر ۲۳ مرداد ۱۳۲۶) اعلام شد. جواهر لعل نهرو که «پاندیت» به معنی «معلم» خوانده می‌شد و یکی از بزرگ‌ترین رهبران جنبش استقلال هند از کنگره ملی هند بود به عنوان اولین نخست‌وزیر هند انتخاب شد.

قانون اساسی هند در سال ۱۹۴۹ به تصویب رسید و از ۲۶ ژانویه ۱۹۵۰ به اجرا درآمد که از آن هنگام تاکنون بدون تغییر اساسی با موفقیت اجرا شده‌است. این قانون به دولت‌های ایالتی اختیارات گسترده‌ای اعطا کرده‌است. در نظام سیاسی هند، نخست وزیر بالاترین مقام اجرایی کشور است و رئیس‌جمهور مقامی تشریفاتی است که معمولاً از میان چهره‌های دارای محبوبیت گسترده در سراسر کشور انتخاب می‌شود.

حزبی که اکثریت آرا را در انتخابات به دست آورد، نخست وزیر را تعیین می‌کند و با احزاب ائتلافی هیئت دولت را تشکیل می‌دهد. رئیس جمهور از جمعبندی آراء نمایندگان مجالس مرکزی و ایالتی از میان کاندیداهای احزاب تعیین می‌گردد. کمیسیون انتخابات این کشور یک نهاد مستقل دولتی است که اختیار کامل در تشخیص شرایط برگزاری و نظارت کامل بر برگزاری انتخابات را دارد. حداقل سن قانونی رای‌دهندگان ۱۸ سال است.

قوه مقننه هند دربرگیرنده دو مجلس با نام‌های لوک‌سابا (مجلس عوام) و راجیاسابا (مجلس سنا) ست. نمایندگان راجیا سابا ۲۵۰ نفرند که ۱۲ تن را رئیس جمهور و بقیه را نمایندگان مجالس ایالتی برمی‌گزیند. سناتورها باید در زمینه ادبیات، علم، هنر و مسائل اجتماعی متخصص باشند. همچنین ریاست جلسات این مجلس با معاون رئیس جمهور است. لوک سابا ۵۴۵ نماینده دارد که ۵۳۰ تن با رای مستقیم شهروندان و ۱۳ تن از ۷ فرمانداری کل انتخاب می‌شوند، ۲ نفر را نیز رئیس جمهور از میان بریتانیایی‌های هندی تبار برمی‌گزیند. نخست وزیر از سوی حزب حاکم در مجلس لوک سابا معرفی می‌شود.

اولین انتخابات سراسری هند در ۱۹۵۲ برگزارشد. از آن زمان تا سال ۱۹۶۷ کنگره ملی هند پیوسته بیش از ۷۳٪ کرسی‌های لوک سابا را در اختیار داشت، اما پس از آن احزاب دیگر به ویژه حزب ناسیونالیست بهاراتیا جاناتا و احزاب ایالتی رشد چشمگیری را در محبوبیت خود شاهد بوده‌اند.

تنها یک بار وقفه‌ای در روند دمکراسی این کشور ایجاد شد. آن هم در اواخر دهه ۱۹۷۰ بود که درگیری‌های داخلی منجر به اعلام حالت فوق‌العاده از سوی ایندیرا گاندی و در نهایت سرنگونی دولت وی توسط ارتش هند شد. گفتنی است یکی از مهم‌ترین عوامل نارضایتی از ایندیرا گاندی برنامه‌های او برای ترویج تنظیم خانواده به منظور کاهش رشد سرسام‌آور جمعیت بود.

8-1-سياست داخلي

8-2-سياست خارجي
انتخابات شانزدهمین دوره مجلس عوام هند (لوک سابا) که از آن به عنوان انتخابات سرنوشت ساز مجلس عوام یاد می شد، تحت تدابیر شدید امنیتی در شهرهای بزرگ این کشور برگزار شد و شمار رای دهندگان پنج برابر اولین انتخابات لوک سابا در 60 سال گذشته معرفی شد.

انتخابات 9 مرحله ای هند تا روز 12 مه یعنی شش هفته ادامه داشت و نتایج آن در روز 16 مه اعلام شد. 814 میلیون هندی واجد شرایط رای دادن بودند و در انتخاباتی شرکت کردند که گزارشها درباره فساد مقامات دولتی و نرخ بالای تورم بر نتایج آن سایه افکنده بود. در جریان این انتخابات که پرهزینه ترین انتخابات در جهان پس از انتخابات سال 2012 آمریکا معرفی شد، شانزدهمین پارلمان جدید در پی اعلام نتایج و پایان فعالیت پانزدهمین دوره "لوک سبها" در 31 می تشکیل شد.

کمیسیون انتخابات هند هزینه انتخابات هند را 35 میلیارد روپیه اعلام کرده که پس از انتخابات دوره قبلی آمریکا که هفت میلیارد دلار هزینه در برداشته، پرهزینه ترین انتخابات در جهان معرفی شد.

نارندرا مودی از حزب مخالف اصلی بهاراتیا جاناتا فردی ناسیونالیست بوده که همین موضوع توجه اکثریت مردم هند را به خود جلب کرد و در نهایت در انتخابات پیروز شد. نارندرا مودی معتقد است که هندوستان کشور هندوها است و مسلمانان باید از سال 1947 به پاکستان می رفتند و دیدگاه بسیار منفی نسبت به اقلیت ها دارد.

نارندرا مودی سروزیر سابق ایالت گجرات در غرب هند همچنین متهم به سکوت در قبال کشتار صدها مسلمان در شورش هندوها در ایالت گجرات هند در سال 2002 است.

سیاست های داخلی مودی

همزمان با افزایش انتقادها از دهلی نو به خاطر تجاوز و قتل دو دختر نوجوان، مبارزه با تجاوز جنسی به زنان و خشونت علیه این افراد از جمله اولویت های سیاست داخلی نارندرا مودی نخست وزیر جدید هند معرفی شده است.

تاکید مودی بر مبارزه با خشونت علیه زنان پس از انتشار گزارشها درباره افزایش میزان تجاوز جنسی و ثبت هزار و 559 مورد تجاوز به عنف در پايتخت هند در سال گذشته بود. از سوی دیگر یک سوم قربانيان تجاوز جنسی در هند کودکان هستند و سالانه بيش از هفت هزار و 200 کودک در اين کشور مورد تجاوز جنسی قرار می گيرند.

کاهش نرخ بیکاری، ادامه رشد اقتصادی، سرمایه‌ گذاری در صنایع زیربنایی و کنترل تورم از دیگر اولویت های داخلی حزب حاکم بی جی پی عنوان شده است، چنانچه "پرناب موکرجی" رئيس جمهوری هند در نشست مشترک لوک سابا مجلس نمايندگان و راجيا سابا مجلس سنای هند با تاکید بر لزوم رشد اقتصادی این کشور خواستار همراهی مردم و مقامات هندی برای رشد 8 درصدی اقتصاد دولت مرکزی هند شد.

موسسه کارنگی نیز در گزارشی می نویسد دو هفته پس از معرفی نخست وزیر هند، شری نارندرا در مراسم رونمایی از کتاب "بازگشت به مسیر قبلی هند" شرکت کرد که در آن مطالبی در زمینه چگونگی بازگشت هند به مسیر رشد اقتصادی و پیشرفت های بین المللی منتشر شده است.

نخست وزیر جدید هند در این مراسم گفت سیاست گذاران هندی باید در سیاست های خود تحلیل کارشناسان را فراموش نکرده و آن را در چارچوب سیاست های خود قرار دهند. موسسه کارنگی همچنین از هند به عنوان یکی از مهمترین قدرت های جهانی و پرنفودترین بازیکن اصلی در سطح جامعه بین المللی یاد کرد و از تصمیم کارشناسان این موسسه برای ایجاد یک اندیشکده در دهلی نو خبر داد.

همچنین انتشار گزارشها درباره فساد مالی شماری از مقامات ارشد هندی از دیگر دلایل مهم موفقیت حزب ملی‌ گرای بهاراتیاجاناتا در انتخابات بود زیرا همین موضوع باعث شد تا حزب بی جی پی اکثریت کرسی‌ های پارلمان هند را از آن خود کند، این درحالیست که در 30 سال گذشته هیچ یک از احزب حاکم نتوانسته اکثریت کرسی های پارلمان را به خود اختصاص دهد.

سیاست های خارجی مودی؛ از ایران تا آمریکا

دعوت مودی از سران کشورهای عضو اتحادیه همکاری جنوب آسیا (سارک) برای شرکت در مراسم تحلیف خود نشان دهنده تصمیم نخست‌ وزیر جدید هند برای تقویت مناسبات این کشور با همسایگانش به خصوص پاکستان است که چندین دهه دچار اختلاف و تنش با هند بوده است. "آتال بیهاری واجپایی" از حزب بی‌ جی‌ پی تنها نخست وزیر هندی در 25 سال گذشته بوده که از پاکستان دیدار کرده و می توان گفت که مودی نیز دنباله روی سیاست های واجپایی است.

دعوت از نواز شریف نخست وزیر پاکستان برای شرکت در مراسم تحلیف نخست‌ وزیر جدید هند نشان می دهد که با وجود اختلافات دهلی نو و اسلام آباد در زمینه کشمیر، بلندی‌ های سیاچن و ساخت سد بر روی رودخانه‌ هایی که از هند وارد پاکستان می‌شوند، مودی در پی ایجاد تغییر بزرگ در سیاست خارجی کشورش است.

البته چالش های اساسی در روابط دهلی نو و اسلام آباد وجود دارد که باید از طریق گفتگو و به روشی دیپلماتیک حل شود و موضوع اول مبارزه با گروههای جهادی است که در پاکستان مستقر بوده و موضوع دیگر ازسرگیری روابط تجاری میان دو کشور است.

نارندرا مودی که پانزدهمین نخست وزیر هند به شمار می رود، همچنین از تصمیم خود برای گسترش همکاریها با افغانستان و به خصوص داشتن روابط اقتصادی و استراتژیک با چین خبر داده است.

در صورت مخدوش شدن روابط دهلی نو و پکن، آمریکا از فرصت استفاده کرده و به هند نزدیک شده که به زیان چین تمام می شود. حزب بهاراتیا جاناتا شاید تا حد کمی در سیاست های خود در قبال پکن تجدید نظر کند اما در قضیه پاکستان به طور کلی متفاوت عمل می کند.

از سوی دیگر با توجه به آنکه هند چهارمین وارد کننده نفت جهان بوده و مودی اصلاحات اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده می توان پیش بینی می کرد که همکاریهای اقتصادی دهلی نو و تهران نزدیک تر از قبل خواهد شد زیرا ایران یکی از کشورهای بزرگ دارنده منابع غنی نفت و گاز به شمار می رود که می تواند به کمک هند بیاید.

البته دهلی نو پیش از این با بی اعتنایی به تحریم های یکجانبه غرب علیه تهران نفت خود را از ایران تامین کرده است، چنانچه طبق گزارش آژانس بین‌ المللی انرژی در سه ماه نخست سال 2014 رقم صادرات هند به دهلی نو در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش چشمگیری داشته است.با توجه به آنکه ایران یک کشور اسلامی است، حزب کنگره به شکل سنتی با ایران بهتر بوده اما واقعیت این است که سیاست کلی هندوستان بر اساس منافع کشورش است. تمام احزاب در راستای منافع کشور حرکت می کنند و اینگونه نیست که با روی کار آمدن حزب مخالف سیاست های کلی نظام هند تغییر کند.

هندوستان با توجه به عامل پاکستان ارتباط خود را با ایران نزدیک نگاه داشته و به خصوص در دستیابی به چابهار جدی تر شده است. دهلی نو برای تجارت با کابل احتیاج به یک راه زمینی دارد و به دلیل تنش ها با پاکستان هند در چابهار سرمایه گذاری کرده و با مقامات ایرانی در این باره رایزنی کرده است.

نارندرا مودی همچنین یک روز پس از آنکه رسما به عنوان نخست وزیر جدید هند سوگند یاد کرد، نخستین اعضای کابینه خود را در دولت جدید آن کشور معرفی کرد که "اسمرتی ایرانی" جوان‌ ترین وزیر کابینه معرفی شده، 38 سال سن دارد و تنها وزیر مسلمان نیز نجمه هپتولا، 74 ساله است.

نکته حائز اهمیت این است که نارندرا مودی در پی ایجاد توازن در سیاست های خارجی خود و حفظ قدرت اقتصادی و منطقه ای اش بوده، چنانچه رسانه ها از رایزنی مقامات هندی با مقامات آمریکایی در زمینه تاریخ مناسب برای سفر نخست وزیر به آمریکا در ماه سپتامبر خبر می دهند. استقبال آمریکا و بریتانیا از پیروزی مودی نیز حکایت از تمایل واشنگتن و لندن برای داشتن روابط دوستانه با دهلی است.

8-3-نهاد هاي دولتي

8-4-روابط با کشور هاي خارجي
سقوط رژیم پهلوی فضای جدیدی در روابط ایران و هند ایجاد شد. عنصر مطلوب در انقلاب ایران برای کشور هند تاکید ایران بر هویت و استقلال خویش بود. هر چند که تفاوت‌هایی میان دو کشور در خصوص مسایل بین‌المللی و منطقه‌ای وجود داشته است، اما این تفاوت‌ها هیچگاه موجب مخدوش شدن روابط دوستانه میان این دو کشور نگردیده و هند از جمله کشورهایی بود که در زمانی اندک انقلاب اسلامی ایران را به رسمیت شناخت. چالش‌هایی چون جنگ ایران و عراق، عدم تمایل ایران به برقراری رابطه با کشورهای سکولار و نیز ناآرامی‌های کشورهای حوزه خلیج‌فارس تا حدودی در روابط ایران و هند اثرات نامطلوبی را بر جا گذاشت. هر چند که دو کشور در دهه‌ی ۱۹۸۰ با وجود تمامی این مسایل در چالش‌ها به ارتباط خود در زمینه اقتصادی ادامه دادند. گرچه اعزام برخی گروه‌های مهندسی هندسی به ایران برای گره‌گشایی روابط دو کشور که باعث توسعه روابط آنها در سال‌های ۱۹۹۰ گردید را نمی‌توان نادیده گرفت.
● توسعه روابط ایران و هند در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰
در این سال‌ها به دلیل پدیدار شدن منافع اقتصادی، تکنولوژیکی، سیاسی و دیدگاه‌های مشترک در خصوص موضوعات ژئواستراتژیک، روابط دو کشور رو به توسعه نهاد. همگرایی دو کشور در خصوص موضوع افغانستان موجب ایجاد اراده‌ی قوی و مثبت میان دو کشور در خصوص موضوعات مختلف گردید؛ به طوری که ملاقات‌های بسیاری در سطح مقامات عالی‌رتبه در این ایام میان آنها صورت گرفت و شرایطی فراهم گردید تا دو کشور در خصوص مسایل مهم و استراتژیک تبادل‌نظر نمایند. اوج این ارتباطات دیدار نخست‌وزیر هند (واج‌پایی) از ایران در سال ۲۰۰۱ بوده است. چنان که رییس جمهور ایران (خاتمی) و وزیر امور خارجه وی نیز آن را فصل جدیدی در روابط بین دو کشور عنوان نمودند. در این دیدار طرفین توافق‌نامه‌هایی را به منظور ارسال هیات‌های اجرایی جهت تحقق اهداف تعیین شده در بخش‌های انرژی، حمل و نقل، صنعت، کشاورزی و خدمات به امضا رساندند. همچنین در بخش‌های تکنولوژی عمومی و آموزشی نیز توافق‌‌هایی صورت گرفت و نیز بر اهمیت مبارزه علیه تروریسم بین‌المللی تاکید شد.
● همکاری در زمینه‌ انرژی
موضوع انرژی از محورهای مهم مذاکرات دو کشور بوده چنان که باعث نزدیک‌تر گردیدن روابط نیز شده است. در دیدار آقای خاتمی در سال ۲۰۰۳ از هند، تاکید شد که ایران و هند و دارای منافع اساسی در بخش انرژی هستند و این بخش می‌بایست به بخش استراتژیک روابط آینده دو کشور تبدیل شود. ایران دارای منابع عظیم انرژی بوده و هند نیز با توجه به اقتصاد در حال رشد خود نیاز روزافزون به انرژی دارد. این منافع و روابط در بخش انرژی در کوتاه و بلندمدت در هسته خود روابط تولیدکننده و مصرف‌کننده را مطرح نموده است. هند در سال‌های اخیر به یکی از بزرگترین واردکننده و نیز مصرف‌کننده نفت در جهان تبدیل شده است. پیش‌بینی می‌شود که نیاز هند به گاز تا سال ۲۰۱۰ به چهار برابر اکنون خواهد رسید. این تقاضای گاز هند از ۵۳ درصد کنونی به ۹۱ درصد افزایش می‌یابد در حالی که واردات نفت به ۷۸ درصد می‌رسد. با توجه به اینکه هند می‌خواهد به قدرت بزرگ اقتصادی مبدل شود، روابط انرژی برای او بسیار حایز اهمیت است. از طرفی دیگر ایران نیز با منابع عظیم خدادادی انرژی در صدد صادرات گاز خود به هند می‌باشد. ایران مقام دوم منابع گازی را در جهان دارد و تخمین منابع آن به ۲۳ تریلیون مترمکعب می‌رسد. بنابراین جایگاه مهمی در روابط هند در مقایسه با کشورهای حوزه خلیج‌فارس دارد. در همین رابطه در سال ۲۰۰۵ ایران و هند توافق‌نامه چند میلیارد دلاری را امضا نمودند که بر اساس آن مقرر گردید که ایران سالانه ۵/۷ میلیون تن گاز طبیعی مایع به مدت ۲۵ سال از سال ۲۰۰۹ به هند صادر نماید. در این راستا ایران و هند ساخت خط لوله گازی از طریق پاکستان را در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ در دستور کار خود قرار داده‌اند که البته پاکستان نیز در خصوص امنیت این خط لوله تضمین داده است.
● عامل آسیای مرکزی
آسیای میانه از جمله مناطقی است که مورد توجه هر دو کشور می‌باشد. قبل از فروپاشی شوروی روابط هند با آسیای مرکزی از طریق مسکو صورت می‌پذیرفت اما پس از فروپاشی شوروی ایران به دروازه ورود هند به این کشورها تبدیل ‌شد چنان که هند از طریق ایران روابط اقتصادی، تکنولوژیکی و فرهنگی خود را با آنها برقرار می‌سازد.
راه ترانزیتی ایران جهت تسهیل دسترسی هند به آسیای مرکزی به نفع تهران نیز خواهد بود؛ خصوصا اینکه بتواند به توسعه‌ی زیرساخت‌های حمل و نقلی و دریایی منجر شود. در این خصوص گام‌های جمعی نیز توسط دو طرف برداشته شده است. در سال ۱۹۹۵ موافقت‌نامه‌ای میان ایران- ترکمنستان و هند جهت ایجاد کریدور حمل و نقلی که آسیای مرکزی را به هند متصل کند به امضا رسید که طبق آن، این کریدور از طریق راه‌های شوسه و شبکه ریلی ایران، آسیای مرکزی را به بندر امام خمینی متصل می‌کند که موجب دسترسی کالاهای هندی به آسیای مرکزی و افغانستان می‌گردد. همچنین هند موافقت نموده است تا در طرح توسعه بندر چابهار مشارکت نموده و در اتصال این بندر به راه‌آهن که در نهایت اتصال به اروپا و آسیای مرکزی را فراهم می‌سازد، مساعدت نماید.
بخش دیگر همکاری اقتصادی ایران و هند کریدور حمل و نقل شمال- جنوب است. این کریدور حاصل توافق سه کشور ایران، هند و روسیه در سال ۲۰۰۰ است که طبق آن بمبئی از طریق بندرعبارس به سن‌پترزبورگ روسیه متصل می‌گردد که در نتیجه‌ی آن اقیانوس هند به دریای بالتیک و اروپا متصل خواهد شد. این کریدور نه تنها موجب افزایش حجم تجاری هند با ایران و آسیای مرکزی می‌شود، بلکه موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه جهت ترانزیت کالاهای هندی به منطقه شده و در نهایت قدرت و رقابت اقتصادی هند را در بازار منطقه افزایش خواهد داد.
● روابط سیاسی و دیپلماتیک
پس از انقلاب ایران و تحریم‌های صورت گرفته علیه آن از طرف ایالات متحده، ارتباط با کشوری چون هند برای ایران حایز اهمیت بوده است. هر چند که هند به دلیل لحاظ منافع ملی خود دارای روابط گسترده‌ای با کشورهای آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای جنوب شرق و شمال آسیاست، تلاش می‌کند تا در راستای ایجاد توازن قدرت در پاکستان با کشورهای مسلمان از جمله ایران روابط خوبی را برقرار نماید و این ارتباط اعتباری برای هند محسوب می‌شود. همچنین ایران در سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان یک عضو صاحب نفوذ می‌تواند برای تامین امنیت هند نقش مهمی را ایفا نماید. هند نیز به رابطه خوب و مسالمت‌آمیز با ایران جهت ملاحظات سیاسی داخلی خود نیازمند است. این رابطه موجبات رضایت شمار زیاد مسلمانان در حال افزایش هندی را فراهم می‌آورد که این امر برای هندی‌ها بسیار حایز اهمیت است.
● تجارت و تکنولوژی
با توجه به تغییرات چشمگیر در فناوری اطلاعات، هند به عنوان گزینه جایگزین تکنولوژی کشورهای غربی برای ایران مطرح گردید. همچنین هند می‌تواند به عنوان منبع مناسبی برای کالاهای صنعتی و سرمایه‌گذاری خارجی نیز مورد توجه ایران قرار گیرد. هند ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوانی برای ایجاد زیرساخت‌هایی چون حمل و نقل دریایی در بخش‌های تولیدی انبوه در اقتصاد ایران را داراست و نیز این کشور بازار بزرگی را برای کالاهای ایرانی در خود به وجود آورده است. از طرف دیگر هند نیز در این رابطه دارای منافعی می‌باشد. جمعیت ۷۰ میلیونی ایران- بازار صادراتی پررونقی را برای هند به ارمغان آورده است. پیشرفت‌های تکنولوژیکی سال‌های اخیر که در هند به وقوع پیوسته است، این کشور را به عنوان گزینه‌ای جذاب و جالب برای ایران مطرح نموده است. اهمیت نزدیکی بیشتر دو کشور در این رابطه دو جانبه را پیمان‌های تهران و دهلی که در خصوص فناوری اطلاعات و همکاری‌های مشترک در زمینه‌های تکنولوژیکی به امضا رسیده‌اند، بیشتر نمایان می‌سازد.
● محدودیت‌های روابط ایران و هند
علی‌رغم آنچه ذکر شد، مواردی نیز وجود دارد که روابط ایران و هند را تا حدودی دچار چالش می‌کند؛ گرچه افزایش گره‌های کور میان هند و ایالات متحده به عنوان عاملی در جهت ارتباط بیشتر هند با ایران کمک نموده است، اما ارتباط گسترده هند با آمریکا و هم‌پیمانانش در زمینه‌های مختلف که بر اساس منافع ملی تعریف شده است از یک سو و مشکلات رابطه ایران و ایالات متحده از سوی دیگر کار را برای هند در خصوص ارتباط با ایران تا حدی دشوار نموده است که این مساله در خصوص رژیم اسرائیل نیز مطرح می‌باشد.
● نتیجه
فاز جدید موافقت‌نامه‌ها در سال‌های اخیر در سطح وسیعی به شکل دوجانبه میان کشورهای هند و ایران به امضا رسیده است. هند برای ایجاد ارتباطی مستحکم با ایران سعی بر این دارد که خود را از مسایل ارتباطی میان ایران و برخی کشورها دور نگه داشته و در راستای روابط گسترده‌تر و دوستانه با ایران تلاش نماید.

8-5-احزاب و گروه هاي سياسي
بیش از ۷۰۰ حزب سیاسی در هند وجود دارد که به سه گروه ملی (کشوری)، منطقه‌ای (ایالتی) و محلی تقسیم می‌شوند. از میان این احزاب براساس سابقه و قدرت حزبی، حزب کنگره که بنیانگذار آن گاندی و نهرو بودند، حزب بهاراتیا جاناتا (بی،جی،پی) که دارای گرایش‌های شدید نژادی و هندو است، و حزب کمونیست مارکسیست هند(cpi-m) از بزرگترین احزاب و فراگیر به شمار می‌روند.

احزاب مهم سیاسی هندوستان عبارتند از : فهرست احزاب سیاسی در هند. حزب کنگره ( I ) • جاناتادال ( حزب خلق ) • حزب بهاراتیا جاناتا ( حزب خلق هند؛ هندوی راست‌گرا) •کنگره ملی هند

یکی از مهمترین احزاب سیاسی در پارلمان هند حزب کنگره ملی هند است. هند دارای دو مجلس است با نام‌های لوک‌سابا (مجلس عوام) و راجیاسابا (مجلس سنا). نمایندگان راجیاسابا(سنا) ۲۵۰ نفرند که ۱۲ تن از آنها را رئیس جمهور برمی‌گزیند و بقیه را نمایندگان مجالس ایالتی انتخاب می‌کنند. ریاست مجلس بطور معمول با معاون رئیس جمهور است. لوک‌سابا (مجلس عوام) ۵۴۵ نماینده دارد، که ۵۳۰ نفر با رای مستقیم شهروندان و ۱۳ نفر از ۷ فرمانداری کل انتخاب و به مجلس عوام راه پیدا می‌کنند. ۲ نفر را نیز رئیس جمهور از میان بریتانیایی‌های هندی تبار برمی‌گزیند. معرفی و رسمیت نخست‌وزیر از طریق حزب حاکم یا ائتلاف احزاب در مجلس عوام (لوک‌سابا) صورت می‌پذیرد.
حزب کمونیست

حزب کمونیست هند (مارکسیست)• حزب کمونیست هند حزب کمونیست هند و تعدادی گروه‌بندیهای منطقه‌ای. حزب کنگره ملی هند(INC) که در سال ۱۸۸۵ میلادی تاسیس شده است، بزرگترین تشکل شرکت‌کننده در انتخابات و دارای بیشترین تعداد نامزدها است. رقیب اصلی این حزب، حزب بهاراتیاجاناتا (بی،جی،پی) است .
بهاراتیا جاناتا
حزب بهاراتیاجاناتا (بی،جی،پی) است که در سال ۱۹۸۰ تاسیس شد، طی ۲۰ سال به تدریج از قدرت چشمگیری برخوردار گردیده و بخصوص پس از واقعه تخریب مسجد بابری با حمایت این حزب، =بی،جی،پی= توانست طی سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴ قدرت را در دست داشته باشد. اگرچه در این حزب گرایش‌های نژادپرستانه و بخصوص ضدمسلمانان وجود دارد، اما از گذشته افراطی خود فاصله گرفته است و اکنون با تعدیل سیاسی و فکری، همچنان رقیب جدی برای حزب کنگره ملی بشمار می‌رود.
8-6-قانون اساسي
قانون اساسی هند (به هندی: भारतीय़ संविधान) عالی‌ترین متن قانونی در کشور هند است. این قانون در ۲۶ نوامبر ۱۹۴۹ به تصویب مجلس مؤسسان هند رسیده و از ۲۶ ژانویه ۱۹۵۰ لازم‌الاجرا شده است.به همین جهت ۲۶ ژانویه هر سال به عنوان روز جمهوری تعطیل رسمی است و در سراسر هند گرامی داشته می‌شود.در این قانون هند یک جمهوری دمکراتیک معرفی شده که برقراری عدالت، برابری و آزادی را برای شهروندانش تضمین می‌کند.

این قانون اساسی طولانی‌ترین قانون اساسی نوشته در بین تمام کشورهای مستقل دنیاست و از ۳۹۵ اصل، ۱۲ پیوست و ۸۳ الحاقیه تشکیل می‌شود.

8-7-عضويت در سازمان هاي بين المللي
هند از طرف داران حفظ موجودیت و تقویت سازمان ملل متحد است. هند ( تور هند ) در اکثر سازمان های وابسته به آن، عضویت داشته و همواره در فعالیت های سازمان ملل به طور فعال مشارکت می کند. هند ( تور هند )، بارها وفاداری خود را به اصول سازمان ملل متحد و حمایت از آن اعلام کرده و ابتکاراتی برای رهایی کشور های در بند استعمار در مذاکرات و جلسات این سازمان ارائه داده است. / تور هند /هند نقش بسیار مهمی در ایجاد صندوق وام سرمایه ای سازمان ملل و صندوق مخصوص توسعه ایفا کرده است. هندوستان (” تور هند “) به همراه آلمان، ژاپن و برزیل با توجه به توسعه و پیشرفت های خود تقاضای عضویت دائم در شورای امنیت و اضافه شدن به پنج عضو دائم فعلی را دارد. (تور هند . )

سازمان کشورهای مشترک المنافع، یونیسف، یونسکو و سازمان تجارت جهانی از دیگر سازمان های بین المللی هستند که هند در آنها عضو است. هند از موسسین و اعضای موثر گروه کشورهای غیر متعهد نیز هست. – تور هند و تور گوا –


ارتباط با ایران – تور هند

ایران و هند (” تور هند “) به حکم قدمت تمدن خود در قرون متمادی و رهبری فرهنگی و معنوی در این منطقه از جهان، علائق بسیار نزدیک سیاسی – فرهنگی – اقتصادی و بازرگانی داشته اند. قبل از نفوذ انگلستان بر شیه قاره هند ، دو کشور به مناسبت های مختلف، سفرای متعددی مبادله کرده اند. /. تور هند .

تا مرداد 1326 ( اوت 1947 ) – که هند مستقل شد – روابط و مناسبات ایران و هند ، در حقیقت، جزئی از روابط سیاسی ایران و انگلیس بوده است ( تور گوا – تور هند ). پس از استقلال هند ، سر کنسولگری ایران در دهلی – که قبلا تاسیس شده بود – به سفارت تبدیل گردید و مناسبات ایران و هند وارد مرحله ی تازه ای شد. در 24 اسفند 1328 ( 15 مارس 1950 ) قرارداد مودت بین دولت ایران و دولت نو بنیاد هند (- تور هند ) انعقاد یافت و بر اثر تماس ها و مسافرت های مقامات بلند مرتبه ی دو کشور، عهدنامه های دوستی و تجارت و دریانوردی در سال های 1330 و 1336 و موافقت نامه هایی فرهنگی و بازرگانی در سال های 1337 و 1343 بین دو کشور امضا شد. = تور هند =

در سال های 1344 و 1350 ، روابط دو کشور بر اثر اختلافات هند و پاکستان به سردی گرائید، اما نیازهای متقابل، باعث بهبود مجدد روابط شد. وزیر خارجه ی وقت ایران در آذر 1352 در راس هیاتی به هند { تور هند }، سفر کرد و با مقامات هندی مذاکراتی در خصوص مسائل منطقه ای و بین المللی انجام داد. در پاسخ، وزیر امور خارجه ی هند همراه هیاتی برای شرکت در کمسیون وزیران به تهران سفر کرد و در پایان مذاکرات، پرتکلی در تاریخ سوم بهمن 1352 بین دو طرف به امضا رسید.

8-8-دموکراسي و حقوق بشر

8-9-مراکز سياسي

8-10-وقايع مهم سياسي

8-11-تقسيمات کشوري(استان ها,ايالات ,شهر ها)
کشور هند شامل ۲۸ ایالت و ۷ ناحیه هم‌پیوسته (اتحادیهٔ منطقه‌ای) است.
ایالت‌ها

آندرا پرادش
آروناچال پرادش
آسام
بیهار
چاتیسگر
گوآ
گجرات
هاریانا
هیماچال پرادش
جامو و کشمیر
جارکاند
کارناتاکا
کرالا
مادایا پرادش
ماهاراشترا
مانی‌پور
مگالایا
میزورام
ناگالند
اودیسا
پنجاب
راجستان
سیکیم
تامیل نادو
تریپورا
اوتار پرادش
اوتارانچاند
بنگال غربی
تلانگانا

ناحیه‌های هم‌پیوسته

جزایر آندامان و نیکوبار
چندیگر
دادرا و ناگار هاولی
دامان و دیو
لاکشادویپ
ناحیه پایتختی ملی دهلی
پودوچری

8-12-مناطق خود مختار

8-13-پايتخت,مراکز سياسي

پايتخت:
دهلی نو

مراکز سياسي:

8-14-سفارت خانه ها(سفارت ديگر کشور ها)
آدرس: تهران ، خيابان شهيد بهشتي، خيابان ميرعماد، خيابان نهم، پلاک 22
tel تلفن: 88755103 - 88755104 - 88755105 (021)
fax فکس: 88755973 (021)
web آدرس وب سایت: www.indianembassy-tehran.com
email آدرس پست الکترونیکی: amb.tehran@mea.gov.in

8-15-جنگ داخلي

8-16-اختلافات مرزي
ديدار ون جيابائو، نخست وزير چين، از هند و ملاقات وي با مانموهان سينگ، نخست وزير هند، بين پرجمعيت ترين دو كشور جهان به امضا رسيده كه در عين حال در سال هاي اخير از رشد اقتصادي قابل توجهي برخوردار بوده اند.

يكي از هدف هاي اصلي ون از سفر به هند تلاش براي رفع اختلاف مرزي دو كشور بوده است كه در سال 1962 به جنگ بين آنها منجر شد.

در پايان مذاكرات نخست وزيران هند و چين، مشاور امنيت ملي دولت هند گفت كه مقامات دو كشور طرحي را براي حل و فصل اختلاف در مورد بيش از 3550 كيلومتر مرز خود را تهيه و امضا كرده اند.

وي ابراز اميدواري كرد كه امضاي اين طرح بتواند روند حل و فصل اختلافات مرزي دو كشور را به جريان بياندازد.

بيانيه مشتركي كه در پي مذاكرات رهبران دو كشور صادر شده حاوي جزييات بيشتري در مورد اين سند نيست و تنها به عزم دولت هاي چين و هند براي حل مسايل مرزي و پيشبرد منابع دوجانبه اشاره دارد.

در سفر نخست وزير چين به هند موضوع همكاري دو كشور در زمينه هاي اقتصادي و تجاري به خصوص در بخش صنايع كامپيوتر نيز مطرح شد.

دو كشور چين و هند در سال هاي اخير به فعاليت در صنايع كامپيوتري روي آورده اند و در حاليكه چين به موفقيت هايي در زمينه سخت افزاري دست يافته، هند در توليد برنامه هاي كامپيوتري پيشرفت هايي داشته است.

پايين بودن سطح دستمزد در هند در كنار رواج زبان انگليسي در آن كشور باعث شده است تا بسياري از شركت هاي بزرگ جهان نرم افزار كامپيوتري از امكانات هند براي توليد برنامه هاي هندي استفاده كنند.

نخست وزير چين گفته است كه چين و هند بايد امكانات و مهارت هاي خود را در زمينه هاي سخت افزاري و نرم افزاري با هم تركيب كنند و رهبري جهاني را در اين بخش در دست بگيرند.

وي افزوده است كه دو كشور به زودي يك برنامه پنج ساله را براي پيشبرد همكاري هاي جامع در زمينه هاي اقتصادي و تجاري انتشار خواهند داد.

دولت هاي هند و چين كه مي كوشند روند رشد اقتصادي خود را تسريع بخشند به اين نتيجه رسيده اند كه تنش هاي سياسي با واقعيات اقتصادي همسو نيست.

نخست وزير چين اعلام داشته است كه نمايندگان ويژه دو كشور به زودي جلساتي را براي بررسي اختلافات مرزي برگزار مي كنند و ابراز اميدواري كرد كه اين مساله به نفع هر دو كشور حل و فصل شود.

8-17-گروه هاي مسلح داخلي(گرروه هاي شبح نظامي)

8-18-گروه ها و احزاب مخالف دولت(گروه هاي سياسي يا شبه نظامي)
به گزارش ایرنا،قرار است یک هیات 30 نفره به ریاست 'راجنات سینگ ' وزیر کشور هند برای گفت وگو با احزاب وگروههای مختلف برای پایان دادن به ناآرامی ها عازم سرینگر مرکز تابستانی ایالت جامو و کشمیر شود.
وزیر کشور دو هفته پیش نیز با سفر به کشمیر با سروزیر و تعدادی از فعالان کشمیر دیدار و گفت وگو کرده بود.
'راجنات سینک' در سفر قبلی هیچ دیداری با رهبران جدایی طلب کشمیر که یکی از طرف های اصلی اعتراض ها در کشمیر هستند دیداری نداشت .
برخی از احزاب سیاسی هند تنها راه موفقیت گفت وگوهای در کشمیر را مشارکت دادن همه احزاب و گروههای سیاسی مخالف دانستند.
'سیتارام یچوری' دبیر کل حزب کنگره هند گفت: دولت باید حزب حریت را برای مشارکت در این گفت وگوهای سیاسی دعوت کند.
وی خاطرنشان کرد دولت باید اقداماتی مانند ممنوع کردن استفاده از اسلحه های ساچمه ای ، خروج ارتش از مناطق غیر نظامی و جبران خسارات آسیب دیدگان خشونت های کشمیر به پایا خشونت ها و بازگشت این منطقه به حالت عادی کمک کند.
'غلام نبی آزاد'، رهبر حزب مخالف در پارلمان هند ( راجیا سابها) و رهبر حزب کنگره گفت: باید گفت وگوها در کشمیر با شرکت تمامی گروهها آغاز شود.
وی خاطرنشان کرد دولت مرکزی و ایالتی خوب می داند که منظور از همه گروهها و طرف ها چه کسانی هستند.
این رهبر حزب کنگره همچنین خواستار جایگزینی اسلحه های کم خطر به جای اسلحه های ساچمه ای برای کنترل اعتراض ها در کشمیر شد.
راجنات سینگ وزیر کشور هند نیز گفت که دولت در نظر دارد به جای اسلحه های ساچمه ای برای کنترل اعتراض ها از گاز اشک آور استفاده کند.
منابع دولتی هند اعلام کردند که بیش از 1000 گلوله گاز اشک آور فردا به کشمیر فرستاده می شود.
این تصمیم دولت هند پس از حکم دادگاه عالی ایالت جامو و کشمیر مبنی بر ممنوعیت استفاده از اسلحه های ساچمه ای علیه معترضان کشمیری انجام می شود.
نیروهای امنیتی هند اخطار داده اند که ممنوعیت استفاده از اسلحه های ساچمه ای این نیروها را وادار می کند برای کنترل جمعیت از گلوله استفاده کنند که این امر تلفات درگیری ها را افزایش می دهد.
پیش از این 'راجنات سینگ' اعلام کرده بود که دولت با هرگروهی که خواهان حل مشکل کشمیر در چارچوب قانون اساسی هند باشد، گفت وگو می کند.
وی درعین حال اعلام کرده بود که حاضر به گفت و گو با گروههای جدایی طلب کشمیری نیست .
در چند روز گذشته دولت هند چندین رهبر جدایی طلب کشمیری را برای پایان دادن به ناآرامی ها در کشمیر دستگیر کرد.
ناآرامی ها در کشمیر امروز بار دیگر به دنبال درخواست رهبران جدایی طلب از مردم برای حضور در خیابان ها و ادامه اعتراض بار دیگر با برقراری منع عبور و مرور در برخی از مناطق ادامه یافت.
نیروهای امنیتی و پلیس هند با آغاز خشونت ها و ناآرامی ها از 19 تیرماه گذشته درکشمیر با اعزام بیش از چهار هزار نیروی کمکی اقدام به قراری منع عبور و مرور در بخش های زیادی از این ایالت کردند.
براساس گزارش های رسمی،براثر درگیری پلیس و نیروهای امنیتی با معترضان در 53 روز گذشته 73 نفر کشته و هفت هزار نفر دیگر مجروح شدند.
وزیر کشور هند پیش از این اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی به جای درگیری با معترضان در خیابان ها ،عوامل اصلی ناآرامی ها را دستگیر کنند.
مقامات امنیتی اعلام کردند که عملیات دستگیری 400 نفر از رهبران جدایی طلب و حامیان آنها را برای برقراری آرامش در کشمیر آغاز شده است.
دولت هند تاکنون برای ارتباط بیشتر با مردم کشمیر و یافتن راه حلی برای پایان دادن به درگیری ها در کشمیر تاکنون 2 بار 'راجنات سینگ' وزیر کشور را به سرینگر فرستاده است.
سید علی شاه گیلانی از جمله رهبران برجسته جدایی طلب کشمیری اعلام کرده است که حاضر به گفت و گو با هیات سیاسی منتخب دولت هند نیست.
'محبوبه مفتی' سروزیر ایالت جامو و کشمیر پس از دیدار با نخست وزیر هند در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد هرگروهی که علاقه مند به پایان دادن به خشونت ها و بازگشت آرامش به کشمیر است ، باید در گفت وگو ها شرکت داشته باشد.
وی تصریح کرد گروه کوچکی در کشمیر در حال ترغیب مردم به خشونت و ایجاد مشکل در روند صلح است.
'محبوبه مفتی' روز شنبه هفته گذشته در دیدار با 'نارندرا مودی'در خصوص راههای پایان دادن به خشونت ها و بازگشت صلح دراین ایالت گفت و گو کردند.
'نارندرا مودی' نخست وزیر هند چندی پیش در سخنانی اعلام کرد که تنها از طریق توسعه جامو و کشمیر و ایجاد شغل برای جوانان کشمیری می شود به بحران در این منطقه پایان داد.
'سید علی شاه گیلانی' رهبر جدایی طلب کشمیر در واکنش به سخنان 'نارندا مودی نخست وزیر هند اعلام کرد: تنها راه دستیابی به صلح از طریق به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت مردم کشمیر است.
نیروهای امنیتی هند هشتم جولای ( 18 تیر) با دریافت اطلاعاتی در خصوص حضور 'برهان وانی' در نماز جمعه در منطقه 'انانتاگ' در ایالت جامو و کشمیر با حضور در منطقه، وی و دو همراهش را به قتل رساندند.
کشمیر تنها ایالت هند با اکثریت مسلمان است و درگیری میان شبه نظامیان کشمیری و نیروهای امنیتی هند از سال 1989 تاکنون 68 هزار کشته برجای گذاشته است.

9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح

9-1-نيروها و سازمان هاي دولتي
نیروی دریایی هند، شاخه دریایی نیروهای مسلح هند می باشد. رئیس جمهور هند فرماندهی کل قوای نیروی دریایی هند را در دست دارد. رئیس ستاد نیروی دریایی (CNS) که معمولاً یک افسر چهار ستاره با درجه دریابد می باشد که نیروی دریایی را فرماندهی می کند.

اگرچه وظیفه اصلی نیروی دریایی هند حفظ امنیت مرزهای آبی این کشور می باشد، هندوستان از نیروی دریایی خود برای کمک به روابط فرامرزی از راه شرکت در تمرینات مشترک، بازدید از بنادر و ماموریت‌های بشردوستانه از جمله امدادرسانی، استفاده می کند. در سال های اخیر، نیروی دریایی هند دستخوش نوسازی قابل توجهی برای جایگزینی تجهیزات فرسوده در حال خدمت شده است. این بخشی از برنامه "India's drive" برای تبدیل شدن به یک قدرتی تکامل یافته از نیروی دریایی آب های آبی (به انگلیسی: blue-water navy) است.

9-2-نيرو ها و سازمان هاي امنيتي
به گزارش ایرنا،سازمان های اطلاعاتی هند پیش از این نسبت به تلاش سازمان اطلاعاتی پاکستان برای نفوذ در مالدیو و گسترش افراط گرایی اخطار داده بودند.
انتشار این گزارش از سوی سازمان های امنیتی و اطلاعاتی هند باعث نگرانی مقامات هندی شده است .
منابع دولتی هند با بیان اینکه تعداد کمی از این کشور به داعش پیوسته اند خاطرنشان کردند دولت هند در جلوگیری از نفوذ داعش دراین کشور موفق بوده است .
دولت هند چندی پیش اعلام کرده بود که تلاش گروه تروریستی داعش برای نفوذ و گسترش افکار افراطی در میان جوانان هندی با موفقیت کمی همراه بوده است .
به گفته دولت هند اگر چه تعدادی از شهروندان هندی به گروههای افراط گرایی در سوریه پیوسته اند ولی دولت با اشتراک گذاری اطلاعات و همکاری با دیگر کشورها این افراد را کنترل می کند.
چندی پیش امارات متحده عربی چندین شهروند هندی را به اتهام ارتباط با داعش از این کشور اخراج کرد.
به گفته مقامات امنیتی و پلیس هند؛تاکنون 150 از این کشور تحت تاثیر افکار افراطی داعش قرار گرفته اند که 24نفر از این افراد در سوریه و عراق درحال جنگ هستند.

9-3-جنگ افزار ها
براساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان سیا و كتابخانه كنگره آمریكا و برآورد آنها در سال ‌2011، هم‌اكنون هند از نظر توان نظامی در رده چهارم قدرت‌های نظامی جهان قرار دارد.

بر اساس اطلاعات عنوان شده از سوی سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) و كنگره آمریكا، هند كه جمعیت آن یك میلیارد و 189 میلیون و 172 هزار نفر است، هم‌اكنون دارای ‌یك میلیون و 325 هزار پرسنل فعال نظامی است و تعداد نیروهای ذخیره فعال این كشور یك میلیون و747 هزار نفر است.

نیروی زمینی هند دارای 5 هزار دستگاه تانك، 3 هزار دستگاه نفربر، 10 هزارعراده توپ یدك كش، صدعراده توپ قابل حمل بر روی خودرو، 292سامانه پدافند موشكی، 5 هزارخمپاره‌ انداز، 51 هزار و 799 سامانه ضد تانك، 15 هزار و 508 سامانه پدافند هوایی و 70 هزار وسیله نقلیه لجستیكی است.

اخیرا نیروی زمینی هند به منظور تقویت قدرت نظامی خود دومین مجموعه موشك‌های مافوق صوت كروز 'برهموس' با برد 290 كیلومتری و ومجهز به 16 اسلحه ویژه را به روسیه سفارش داد.

موشك مافوق صوت برهموس به طور مشترك توسط هند و روسیه تولید شده و قابلیت پرتاب از زیردریایی، كشتی، هواپیما و یا زمین را دارد.

نیروی هوایی هند نیز دارای ‌2462 فروند جنگنده و هواپیما، 848 فروند هلیكوپتر و 352 فرودگاه عملیاتی است.

نیروی دریایی هند نیز دارای 175 فروند كشتی، هفت بندر، یك ناو هواپیمابر، 15 زیر دریایی، 31 قایق نظامی گشت زنی، 12 ناوچه، 8 ناوشكن و 20 قایق‌ جنگی خشكی آبی است.

بودجه نظامی هند در سال 2011، 36 میلیارد دلار بوده است. كشور هند دارای مساحت 3 میلیون و 287 هزار و 263 كیلومتر مربع، 7 هزار كیلومتر خط ساحلی و 14 هزار و 103 كیلومتر مرز مشترك است.

هند همچنین هفته گذشته یك موشك با قابلیت حمل كلاهك هسته‌ای آزمایش كرد.

هند این موشك را كه Agni-IV نام دارد، در سواحل شرقی خود آزمایش كرد.

سیتانشو كار، سخنگوی وزارت دفاع هند اظهار داشت: این موشك با موفقیت در مناطق ساحلی "اوریسا" آزمایش شد.

این موشك دو مرحله‌ای 3 هزار كیلومتر برد دارد و ظرفیت ترابری آن یك تن است.

9-4-جنگنده,بمب افکن و رهگير,بالگرد,هواپيما هاي ترابري

جنگنده:
ناوگان هواپیماهای جنگندۀ هند متشکل از 33 اسکادران روسی، انگلیسی و فرانسوی است، اما ارتش این کشور برای برابری با پاکستان و چین، دو همسایه رقیبِ خود، به 45 فروند جنگنده نیاز دارد.

منوهار پریکار، وزیر دفاع هند، پس از پرواز موفقیت‌آمیز تجاس در حساب شخصی خود در شبکۀ اجتماعی توئیتر این پیروزی را به مردم کشورش تبریک گفت. وی نوشت: لحظه‌ای غرور‌آفرین از منظر ملی است. جنگندۀ ساخت داخلِ تجاس به نیروی هوایی پیوست. تجاس قدرت هوایی ما را به سطوح بالاتری ارتقاء خواهد داد.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند نیز آغاز بهره‌برداری از نسل جدید جنگندۀ تجاس را امری دانست که دل مردم هند را سرشار از افتخار و سعادت کرده است.

جنگنده تجاس؛ نگین درخشان دهلی در آسمان + تصاویر

جنگندۀ تک سرنشینِ تجاس از همتایان خود مانند جنگندۀ جی.اف-17 که محصول مشترک چین و پاکستان است، برتر محسوب می‎شود. طرح هند برای ساخت جنگنده‌های چندمنظوره از دهۀ 1970 میلادی آغاز شد، اما ساخت این هواپیماها از دهۀ 1980 شروع شد. تجاس برای نخستین بار در ژانویۀ سال 2001 (حدود دی ماه 1379) به پرواز درآمد. براساس برآوردهای صورت گرفته، ساخت هر یک از این جنگنده‎ها 40 میلیون یورو هزینه در بر خواهد داشت.

نیروی هوایی هند قصد دارد در آینده 200 فروند جنگندۀ تجاس را به ناوگان هوایی کشور بیافزاید.

در سال ۱۹۶۹ نیروی هوایی هند خواهان ساخت یک جنگنده چند منظوره در داخل شد. این کار بر عهده صنایع اچ.ال.ای نهاده شد ولی این پروژه در سال ۱۹۷۵ با مشکل روبرو شده بود، زیرا از نیازهای اولیه طراحی موتور در داخل بود درست چیزی که برای هند ممکن نبود و از این رو باید دست به تامین موتور در خارج از هند زده می‌شد.

این طرح تا مدت‌ها جدی گرفته نشد. شاید دلیل آن تولید تحت امتیاز میگ۲۱ در هند بود که در آن روزگار دو رقیب ارتش هند یعنی چین و پاکستان نیز جنگنده‌ای برتر از میگ۲۱ نداشتند و البته در همان زمان نیز هند شکاری میگ۲۳ را نیز در خدمت داشت. در سال ۱۹۸۰ هند با در نظر گرفتن این موضوع که تا میانه دهه ۱۹۹۰ بخشی از ناوگان میگ۲۱ خود را باید از خدمت خارج می‌کرد که متعلق به دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ بودند و یک خلا ۴۰% در ناوگان پیش می‌آمد. از این رو هند خواهان یک جنگنده برای جایگزینی میگ۲۱ تا اواخر دهه ۱۹۹۰ بود.

جنگنده تجاس؛ نگین درخشان دهلی در آسمان + تصاویر

در سال ۱۹۸۱ هند برنامه جنگنده چند منظوره جدید را ال.سی.ای (LCA) نامید که قرار بود در هند توسعه یابد، ولی این کار بدین راحتی‌ها نبود، زیرا هند زیربنای مورد نیاز در آن زمان را نداشت و هندی‌ها با اعتماد به نفس بالا تصمیم داشتند با توسعه ال سی ای ، صنعت هوافضای خود را نیز در بخش‌های مختلف توسعه دهند.

شرکت اچ.ای.ال هند با سه چالش بزرگ روبرو بود که شامل ساخت رادار پالس داپلر، ساخت سامانه کنترل پرواز دیجیتال با سیم و در نهایت ساخت موتور توربوفن بود، چیزی که در هند در دهه ۸۰ میلادی هیچ زیر بنایی برای ساخت آن وجود نداشت.

اما دو چالش دیگر نیز وجود داشت که دست کم هند از پس آن دو بر آمد، یکی ساخت مواد کامپوزیت برای ساخت بدنه و دیگری تجهیزات دیجیتال و نرم‌افزارهای لازم در کابین. در سال ۱۹۸۵ قرار شد تجاس در سال ۱۹۹۰ پرواز کرده و در سال ۱۹۹۵ رسما عملیاتی شود. در این سال گفته شده که از ۳۵ اجزاء مهم برای ساخت تجاس تنها ساخت سه بخش به خارج وابسته بود که شامل نمایشگرهای رنگی ساخت فرانسه،غلاف نشانه‌گذار لیزری و نابری ساخت اسرائیل و همچنین کلاه پروازی ساخت اسرائیل. ولی به زودی مشخص شد این تنها یک رویا است.

جنگنده تجاس؛ نگین درخشان دهلی در آسمان + تصاویر

در سال ۱۹۸۸ این طرح به تصویب رسید که شامل جنگنده‌ای با بال دلتا و بدون کانارد بود و شرکت داسا فرانسه نیز به عنوان پیمانکار فرعی مورد پذیرش قرار گرفت. در همان سال مشخص شد زیر ساخت‌های لازم برای توسعه بسیاری از فناوری‌ها تا اواخر دهه ۱۹۹۰ در دسترس نخواهد بود، از این رو ورود به خدمت جنگنده در نسخه پایه تک سرنشینه به سال ۲۰۰۴ موکول شد.

یکی از چالشی‌ترین بخش کار ساخت سامانه کنترل پرواز دیجیتال بود. این سامانه برای اولین بار روی اف۱۶ نصب شد که پایداری هواپیما در هنگام پرواز توسط رایانه انجام می‌شد، ولی هند تصمیم داشت با کمک لاکهید مارتین این فناوری را به دست آورد، اما آزمایشات اتمی سال ۱۹۹۸ هند و تحریم تسلیحاتی این کشور برنامه را با مشکل روبرو کرد، اگرچه هند در سال ۲۰۰۱ این برنامه را پیش برد و به نسخه بومی این سیستم دست یافت.

اولین نسخه ال.دی.ای که تجاس نامیده شده در ۴ ژانویه سال ۲۰۰۱ پرواز کرد و در سال ۲۰۰۳ به سرعت صوت دست یافت.

جنگنده تجاس؛ نگین درخشان دهلی در آسمان + تصاویر

این جنگنده ۱۱ سال بعد از پیش‌بینی اولیه پرواز کرد و ۲۴ سال بعد از پیش‌بینی اول و ۱۱ سال بعد از پیش‌بینی دوم عملیاتی شد. بخش بسیار بزرگی از فناوری‌های بومی تجاس آنقدر در بروکراسی اداری هندی‌ها باقی ماند که هند مجبور به دریافت آنها از خارج شد، اگر چه بخشی از دلیل تاخیر تحریم‌های چند ساله هند بود که تا سال ۲۰۰۴ همچنان ادامه داشت.

تجاس جنگنده‌ای است با بالی دلتا فاقد دم و یا کانارد که هدف از ساخت این نوع بال دلتا افزایش چالاکی آن بود. هدف از طراحی تجاس ساخت یک شکاری رهگیر با نقش ثانویه حمله به زمین بود. استفاده از بال دلتای وسیع اجازه حمل سوخت بیشتر در بال را می‌دهد و همچنین این اجازه را می‌داد که جایگاه‌های بیشتری را زیر بال و بدنه حمل کند.

بدنه تجاس از آلومینم، تیتانیوم و لیتیوم ساخته شده و مواد ترکیبی کامپوزیت ۴۵% هواپیما را تشکیل می‌دهد که باعث کاهش وزن هواپیما تا ۴۰% نسبت به نصب قطعات فلزی شده است. همپنین گفته می‌شود با در نظر گرفتن استفاده از مواد ترکیبی گسترده سطح مقطعی این جنگنده بسیار پایین است. خلبان در درون کابین دید مناسبی دارد، ولی نه به خوبی اف۱۶ و یا تایفون. همچنین تجاس دارای صندلی پرتاب شونده صفر صفر مارتین بیکر است.

جنگنده تجاس؛ نگین درخشان دهلی در آسمان + تصاویر

هواپیما دارای یک سامانه پرواز دیجیتال با سیم چهار کاناله توسعه‌یافته در هند است که کنترل‌پذیری تجاس را بسیار مطلوب کرده است. جنگنده دارای بالی با یک تکه فلاپ است و سکان عمودی آن دارای بخش تمام متحرک است. در جلوی بال نیز چهار بخش متحرک برای کنترل زاویه حمله است و تمامی سطوح کنترل توسط یک رایانه دیجیتال توسعه یافته در هند کنترل می‌شود.

تجاس دارای کابین هماهنگ با دوربین دید شبانه است و از سه نمایشگر رنگی چندکاره بزرگ و دو نمایشگر کوچکتر در بالا و دو طرف پنل پروازی بهره می‌برد و یک صفحه کلید برای برنامه‌ریز جنگنده در اختیار خلبان است. تجاس به عنوان یک جنگنده چند منظوره می‌تواند طیف وسیعی از تسلیحات را حمل کند و از آنجایی که در نیروی هوایی هند جنگنده‌های غربی و شرقی مختلفی با تسلیحات غربی و شرقی بسیار است، از این رو تجاس نیز این سلاح‌ها را به ارث می‌برد.

تجاس دارای هشت مقر تسلیحاتی است که سه عدد زیر هر بال، یکی زیر بدنه و یکی نیز در زیر یکی از ورودی‌های هوا برا حمل غلاف خارجی است و می‌تواند ۳٫۵ تن سلاح خارجی را حمل کند که باید گفت در مقام قیاس کمتر از جنگنده‌های چون سوخوی ۳۰ و یا میراژ ۲۰۰۰ در خدمت هند است.

سلاح داخلی تجاس توپ ۲۳ م م دو لول جی اس اچ -۲۳ است که بر روی جنگنده‌های میگ۲۱ و میگ۲۳ ارتش هند نصب است و دارای ۲۲۰ گلوله است.

از دیگر تسلیحات تجاس در رزم هوایی می‌توان به موشک هوا به هوای روسی ار ۷۳،ار۷۷، موشک اسرائیلی پاینتون ۳ و رادار فعال دربی و موشک بومی رادار فعال استرا با برد ۱۰۰ کیلومتر را حمل کند. همچنین طیف وسیع از دیگر سلاح‌های روسی همچون موشک ضد کشتی خا ۳۵،خا ۳۱، انواع هوا به زمین خا ۵۹ و بمب هدایت‌اپتیکی کا۵۰۰ تی و لیزری کا۱۵۰۰ و بمب غربی لیزری جی بی یو۱۶ و انواع راکت‌های ۸۰ و ۱۳۰ م م و انواع بمب‌های خوشه‌ای و سقوط ازاد را حمل می‌کند.

جنگنده تجاس؛ نگین درخشان دهلی در آسمان + تصاویر

تا کنون ۱۶ فروند تجاس تولید شده که اولین اسکادران عملیاتی تجاس در اواخر سال ۲۰۱۴ رسما عملیاتی شد. این اسکادران در حال حاظر در حال نوشتن دفترچه‌های عملیاتی اسکادران است و در آن آزمایشاتی چون پرتاب موشک ار۷۳ و بمب هدایت‌لیزری جی بی یو۱۶ را انجام داده است. همچنین در این آزمایشات بمب‌های ۵۰۰ کیلوگرمی و خوشه‌ای از این هواپیما افکنده شده است، ولی هنوز از لیست بلند تسلیحات قابل حمل توسط تجاس خبری به صورت عملیاتی نیست.

بمب افکن و رهگير:

بالگرد:
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «راواندرجیت سینگ» وزیر دفاع هند اعلام کرد: دهلی‌نو در راستای همکاری‌های منطقه‌ای خود با کابل، سه فروند بالگرد جنگی را به نیروی هوایی افغانستان تحویل داد.

وی با ارسال نامه‌ای به پارلمان هند گفت: وزارت دفاع هند در تاریخ 9 آوریل سال جاری میلادی سه فروند بالگرد را به نیروی هوایی افغانستان تحویل داده است.

وزیر دفاع هند افزود: این بالگرد‌ها از نوع «چیتال» و تولید شرکت « صنایع هوایی هندوستان» می‌باشد.

سینگ تصریح کرد: بالگردهای مذکور قابلیت حمل و نقل، عملیات نجات و ظرفیت بکارگیری برای بررسی، شناسایی و نقشه‌برداری را دارا می‌باشد.

راواندرجیت سینگ اذعان داشت: از دیگر قابلیت‌های این نوع بالگرد توانایی پرواز در مناطق کوهستانی و ارتفاعات است.

پیش از این نیز وزارت دفاع افغانستان از پیوستن رسمی بالگرد‌های جنگی آمریکایی مدل MD-530 به ناوگان نیروهای هوایی این کشور خبر داده بود.

این وزارت اظهار داشت: این بالگردها در تاریخ 9 آوریل سال جاری میلادی برای حضور در عملیات‌های نظامی به ناوگان هوایی افغانستان ملحق شده است.

یادآور می‌شود که ملحق شدن بالگردهای جنگی آمریکایی به ناوگان نیروی هوایی افغانستان برای جایگزینی با بالگردهای روسی موجود در این کشور می‌باشد.

برهمین اساس خلبانان افغان بارها گفته‌اند: بالگردهای روسی به‌مراتب بهتر و قوی‌تر از بالگردهای آمریکایی در افغانستان عمل می‌کنند و با شرایط جوی و جغرافیایی افغانستان سازگاری بهتری دارند و در آب‌وهوای این کشور از قدرت مانور بالایی برخوردار هستند.

به‌گفته خلبانان افغان، بالگردهای آمریکایی در ارتفاعات افغانستان کارآیی خود را از دست می‌دهند و در اکثر نقاط این کشور به هیچ وجه سازگار با شرایط اقلیمی نیستند.

هواپيما هاي ترابري:
روسیه و هند قصد دارند تا در پروژه ای مشترک، اقدام به طراحی و تولید هواپیمای ترابری-نظامی جدید نموده که چندی پیش در همین راستا، اولین گروه از متخصصان هندی برای شروع نخستین جرقه های همکاری میان این دو کشور، وارد مسکو شدند.

روسیه و هند قصد دارند تا در پروژه ای مشترک، اقدام به طراحی و تولید هواپیمای ترابری-نظامی جدید نموده که چندی پیش در همین راستا، اولین گروه از متخصصان هندی برای شروع نخستین جرقه های همکاری میان این دو کشور، وارد مسکو شدند. به عقیده ی آقای "واسیلی کاشین " کارشناس مرکز پژوهش های استراتژیکی روسیه، روسیه و هند باید برای پیشی گرفتن از رقبای سرسخت و شرکت های هواپیماسازی دنیا تلاش بسیاری کرده و برای گرفتن نبض بازار هواپیما های ترابری کلاس متوسط در بازارهای جهانی، بهترین انتخاب را عرضه نمایند.

ورود متخصصان هندی به روسیه را می توان به عنوان اولین روزنه های امید به سوی انجام و اتمام پروژی مشترک ساخت هواپیمای ترابری میان دو کشور روسیه و هند به شمار آورد. پس از انجام مذاکرات طولانی، در سال 2010 میلادی این دو کشور به نقطه مشترکی برای طراحی و تولید این پروژه رسیده و در نهایت در اکتبر سال جاری میلادی اقدام به عقد اولین قرارداد همکاری برای طراحی و تولید هواپیمای ترابری چند منظوره (Multirole Transport Aircraft ) نمودند. این هواپیمای ترابری به منظوری جایگزینی مدل پیشین =آنتونوف-12= با توان باربری تا سقف 20 تن، در دو کشور هند و روسیه و همچنین در کشورهایی که هم اکنون از =آنتونوف-12= استفاده می کنند، در نظر گرفته شده است.

به عقیده ی آقای کاشین، مهمترین رقیب این پروژه، هواپیمای =Y-8C = چین و مدل پیشرفته ی آن =Y-9 = بوده که این دو هواپیما نیز بر پایه ی هواپیمای ترابری روسیه =آنتونوف-12= طراحی شده اند. رئیس کارخانه هواپیماسازی چین = Shaanxi Aircraft Industry Corporation 陕西飞机工业(集团)有限公司 = پیش از این اعلام کرد که در صدر برنامه های خود قصد دارد با تولید مدل پیشرفته ی =Y-8 =، اقدام به صادرات عمده ی این هواپیما به کشورهای مختلف نماید. این شرکت چینی برای به تحقق نشاندن آرمانهای خود اقدام به سرمایه گزاری های کلان در بخش پیشرفته سازی قطعات و بالابردن قدرت موتور و همچنین استفاده از نقشه های طراحی دیجیتال در پروژه ی جدید خود نموده است.

در حال حاضر روسیه از هواپیماهای ترابری کلاس متوسط با توان حمل بار تا سقف 20 تن، برخوردار نبوده و استفاده از هواپیماهای ترابری کلاس سنگین ارتش روسیه =ایل-76= که در کارخانه هواپیماسازی شهر اولیانوفسک بازسازی می شوند، منجر به صرف هزینه های کلان برای بهره برداری شده که در بسیاری از موارد به نفع نخواهد بود. هواپیما های ترابری کلاس سنگین، تنها در برخی از کشورهای پهناور با وسعت قلمروی بالا، می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

همان طور که اشاره شد، از یک سوی، استفاده از هواپیما های ترابری =ایل-76= در بسیاری از کشورهای درحال توسعه منجمله کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین نیاز به صرف هزینه های بالا برای تعمیرات و نگداری داشته و از سوی دیگر برای مثال استفاده از هواپیمای ترابری ایالات متحده =Lockheed C-130J = با توان حمل بار تا سقف 20 تن، بسیار گران تمام می شود. به همین خاطر در این کشورها تا به امروز شاهد پرواز صدها فروند =آنتونوف-12= هستیم که تمامی آنها تا 10 الی 15 سال آینده نیازمند جایگزینی می باشند.

چین در مقایسه با سایر کشورها یک قدم جلوتر بوده و هم اکنون در حال اتمام پروژه ی تولید هواپیماهای ترابری کلاس متوسط می باشد. این در حالی است که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، اولین هواپیمای مشترک روسیه و هند تنها در سال 2016 به پرواز درآمده و تولید انبوه آن نیز در سال 2019 میلادی آغاز خواهد شد. با این تفاسیر این هواپیمای مشترک نسبت به دیگر هواپیماهای همین کلاس، از سرعت بیشتر، موتوری پیشرفته و قدرتمندتر و همچنین مشخصات فرود و برخاست بهتری برخوردار می باشد.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، هواپیمای مشترک هند و روسیه می تواند 20 تن بار را تا 2000 کیلومتر و 12 تن بار را تا 4700 کیلومتر جا به جا نماید. از دیگر مشخصات این هواپیما می توان به توان فرود در باندهای خاکی، فرود در مناطق کوهستانی تا ارتفاع 3000 متر از سطح دریا، امکان نصب سامانه ی سوخت رسانی در هوا و همچنین موتور های پیشرفته توربوفن اشاره نمود.

600 میلیون دلار بودجه برای انجام طراحی و تولید این پروژه تا سال 2019 میلادی در نظر گرفته شده است. به نظر می رسد دو کشور روسیه و هند برای به دست آوردن بازار هواپیماهای ترابری کلاس متوسط و جایگزینی =آنتونوف-12=، از هیچ تلاشی قافل نخواهند شد.


9-5-ناو,ناوچه,ناو هواپيما بر

ناو:

ناوچه:

ناو هواپيما بر:
ناو هواپیمابر INS Vikrant به عنوان اولین ناوهواپیمابر بومی کشور هندوستان در حال ساخت توسط شرکت هندی Cochin Shipyard Limited است. این ناو در طی مراسمی از بندرگاه جدا شده و مراحل توسعه آن ادامه پیدا خواهد کرد. در حال حاضر چیزی در حدود 80 درصد از کارهای مربوط به ساخت این ناو به پایان رسیده است.


INS Vikrant به احتمال زیاد در اواخر سال 2018 میلادی به نیروی دریایی هند تحویل داده می شود. این ناو هواپیمابر به جنگنده های میگ 29 مدل K ، جنگنده تجاس ، بالگردهای کاموف 31 و سی کینگ مجهز خواهد شد.

9-6-سلاح هاي سبک(تفنگ,مسلسل,موشک ضد تانک,نارنجک اندازو....)
INSAS مخفف(Indian Small Arms System ) خانواده از سلاح های پیاده نظام متشکل از مسلسل تیر بار،هجومی و لوله کوتاه (کارابین) است.
ارتش هند از دهه ی 1950 با سلاح بلژیکی FN FAL مجهز بود پس از اینکه در دهه ی 1980 کالیبر 7.62 منسوخ شد هند شروع به ساخت این سلاح کرد که ترکیبی از طرح های سلاح های هم عصر خود بود البته تا حد زیادی از AKM کپی برداری شد.
از سال 1997 تفنگ هجومی و تیر بار آماده تولید انبوه شدند و در سال 1998 اولین واحد ارتش هند با این تفنگ مسلح و در روز جمهوری این کشور با این سلاح رژه رفتند . در آن زمان چون هند توانایی تولید کالیبر 5.56 را نداشت آنرا از اسرائیل وارد کرد و در حدود 300,000 قبضه از این سلاح در اختیار ارتش هند است.
طریقه مسلح شدن این سلاح از سلاح AK-47 کپی برداری شده همچنین سلکتور وضعیت آتش آن از FN FAL که در سمت چپ بالای قبضه قرار گرفته است و گلنگدن آن که در سمت چپ است از ژ-3 کپی برداری شده است.
قبضه و قنداق و قسمتی که در جلو سلاح و جود دارد (مبلمان) ساخته شده از پلیمر هستند.خشاب های آن از پلیمر نیمه شفاف ساخته شده و قابلیت نصب نارنجک انداز و سر نیزه را دارد.
نمونه هجومی این سلاح نیمه اتوماتیک است و دارای چکاننده ی 3 تیر پشت سر هم را دارد.
در جنگ با پاکستان این سلاح دارای برخی مشکلات بود از جمله غیر قابل اطمینان بودن در هوای سرد که مشکلاتی در خشاب های پلیمری آن ایجاد میکرد و دیگر مشکل این بود که وقتی آنرا در حالت 3 تیر میگذاشتند سلاح به طور اتوماتیک شلیک میکرد که بعدا تمام این مشکلات توسط کارخانه رفع شد.


موشک ضد تانک:
وزارت دفاع هند در یک آزمایش دو مرحله ای گونه هواپرتاب موشک ضد تانک Nag را به اسم HeliNa آزمایش کرد. بر اساس اعلام منابع هندی این آزمایش در بخش اول شکست خورده و در بخش دوم موفقیت آمیز بوده است.این موشک هوا به سطح 8 کیلومتر برد داشته و پس از اتمام آزمایش ها و تولید انبوه بر روی دو مدل از بالگردهای بومی ساخت هند نصب خواهد شد. کار برای طراحی و تولید خانواده موشکهای ضد زره Nag از دهه 1980 میلادی در وزارت دفاع هند آغاز شده است.

9-7-سلاح هاي سنگين (توپخانه,توپ ضد هوايي,خمپاره انداز)
رییس جمهور کرزی و مقام های دولی هند، روی گسترش همکاری های دفاعی و امنیتی میان دو کشور به توافق رسیدند.

رییس جمهور کرزی و سران مقام های دولی هند، روی گسترش همکاری های دفاعی و امنیتی میان دو کشور به توافق رسیدند. رییس جمهور کرزی و سران مقام های دولی هند، روی گسترش همکاری های دفاعی و امنیتی میان دو کشور به توافق رسیدند.
هیات های تخنیکی و مسلکی هند و افغانستان، کارشان را در مورد ارسال اسلحه سبک و سنگین به نیروهای امنیتی افغان در آینده نزدیک آغاز می کنند.
شیدا محمد ابدالی، سفیر افغانستان در هند به رسانه ها گفته است که حامدکرزی، مقامات دولتی هند را در مورد ارسال سلاح های سبک و سنگین به نیروهای امنیتی افغانستان، قناعت داده است.
او همچنان گفته است: "در سفر قبلی لیستی را در مورد تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان به دولت هند دادیم که در آن زمان رویش بحث زیاد شد، اما خوشبختانه در این سفر حامدکرزی، پیشرفت های زیادی در مورد لیست قبلی حاصل شده است."
آقای ابدالی می گوید که دولت هند مطابق این لیست، سلاح های سبک و سنگین را از طریق گروه های تخنیکی، به افغانستان انتقال خواهد داد.
هند از جمله کشورهای است که در جریان یازده سال گذشته، میلیاردها دالر را در بخش های مختلف به دولت افغانستان کمک کرده است.
پس از روی کار آمدن حامد کرزی و حضور ناتو در افغانستان، هند از دوستان نزدیک دولت افغانستان خوانده شده است.
مقامات دولتی افغانستان و هند دوسال پیش، به منظور گسترش روابط میان دو کشور پیمان استراتژیک را نیز به امضا رساندند.
از آن پس در چوکات این موافقتنامه، ده ها افسر نظامی افغانستان در هند آموزش دیدند که این روند در حال حاضر نیز ادامه دارد.
امضای این موافقتنامه، اما واکنش تند دولت و برخی احزاب سیاسی پاکستان را به دنبال داشته است.
مقامات دولتی و برخی احزاب سیاسی آن کشور، امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و هند را خط سرخ برای دولت پاکستان عنوان می کنند.
اما شماری از کارشناسان مسایل سیاسی، احزاب سیاسی و فعالان مدنی افغانستان، تاکید دارند که امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و هند به سود کشور است.
رییس جمهور کرزی، ظهر روز (پنج شنبه 21 قوس) در سفری چهار روزه برای گسترش روابط افغانستان و هند، عازم "دهلی نو" پایتخت این کشور شد.
هر چند حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان، برای شرکت در کنفرانس "روابط بین المللی هند و مشارکت انکشافی در آسیا و افریقا" به هند سفر کرد اما ریاست جمهوری کشور با نشر خبرنامه اعلام کرده است که حامدکرزی قبل از برگزاری این کنفرانس، با برخی مقامات بلند پایه هند در مورد تجهیز نیروهای امنیتی کشور، مسایل امنیتی، سیاسی و پروسه انتقال نیز گفتگو کرده است.
در خبرنامه تاکید شده است که صدراعظم هند، به کرزی وعده داده که کشورش در جریان پروسه انتقال و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان، کمک می کند.
براساس خبرنامه، رییس جمهور کرزی و آقای من موهن سینگ، بر توسعه فرصت های آموزش عالی نظامی افغانستان در هند، موافقت کرده و نیز بر مبارزه مشترک علیه تروزیم به توافق رسیده اند.

9-8-رادار ها و پدافن هوايي(سامانه هاي ضد هوايي)

9-9-موشک(بالستيک,هوا به هوا,هوا به سطح,ساحل به دريا,اژدر,کروز,ضد کشتي)
هند یک موشک هسته ای زیر دریایی بالستیک جدید موسوم به "اس ال بی ام" با قابلیت برد طولانی را آزمایش کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از تایمز هند، موشک جدید بالستیک هسته ای هند بیش از 2000 کیلومتر برد دارد و نسبت به موشک های کنونی که تنها 750 کیلومتر برد دارد، پیشرفته تر است. این موشک هسته ای جدید روز دوشنبه از طریق یک سکوی زیر دریایی در خلیج بنگال آزمایش شده است.

بر اساس این گزارش این موشک هسته ای بالستیک قرار است پیش از بهره برداری عملیاتی در ناوگان زیر دریایی های هند چندین بار دیگر نیز آزمایش شود. گرچه هند مجهز به موشک های "آگنی" و جنگنده های قادر به حمل سلاح های هسته ای است ولی کمبود موشک های بالستیک هسته ای با برد زیاد از مهمترین نقاط ضعف نظامی این کشور به شمار می رود.

موشک های بالستیک هسته ای موسوم به کی 15 با برد 750 کیلومتر نیز هنوز توسط زیر دریایی های هند مورد آزمایش قرار نگرفته است.

9-10-پهپاد ها
به گزارش مشرق، دولت هند قرار است نیروهای خود را با هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی مسلح کند و این گام نخست دهلی‌نو به سوی مسلح شدن به هواپیمای جاسوسی واشنگتن محسوب می‌شود.

گفته می‌شود که این نخستین گام دهلی‌نو به سوی استفاده ازهواپیماهای جاسوسی آمریکا است که برای نظارت بر مرزهای این کشور با چین و پاکستان استفاده خواهد کرد.

دهلی‌نو این گام را برای جمع‌آوری اطلاعات، افزایش قدرت آتش در مرزهای طولانی هند با چین و پاکستان و همچنین نظارت بر دریای هند برداشته است.

هند پیش از این نیز پهپادهای جاسوسی برای نظارت بر مناطق کوهستانی «جامو و کشمیر» از رژیم صهیونیستی خریداری کرده بود.

در حقیقت آمریکا هند را برای جلوگیری از نفوذ چین در منطقه مورد اهمیت قرار می‌دهد. بنابراین، دهلی‌نو با در نظر گرفتن گسترش روابط دفاعی با واشنگتن از مقامات آمریکا خواسته تا هواپیماهای بدون سرنشین با تکنولوژی جدید به هند ارائه کند.

لازم به ذکر است که دهلی‌نو – اسلام‌آباد برای رقابت با یکدیگر در حال افزایش توان نظامی خود هستند. برخی کارشناسان بر این باورند که عامل اصلی تنش‌های هند و پاکستان غرب است زیرا کشورهای غربی برای فروش سلاح خود به کشورهای مختلف تلاش می‌کنند تا تنش‌های این کشورها در منطقه ادامه یابد.

آمریکا پیش از این قرارداد هشت فروند جنگنده «اف-۱۶» به پاکستان را تصویب کرده است و قرار است ۱۰ فروند دیگر این جنگنده به این کشور بفروشد.

9-11-خودرو ها و زره پوش ها(تانک,نفربرو...)
نفربر:در نمایشگاه DEFEXPO امسال یعنی سال 2014 یک نفربر جدید از طرف هند رو نمایی گردید که توجه همگان را به خود جلب کرد. نفربر دوزیست 8 چرخ "کسترل" نام دارد نام دارد که توسط صنایع نظامی هند ساخته شده است. طراحی این نفربر نه ظاهر غربی دارد و نه روسی، یعنی کسانی که این نفربر را طراحی کرده اند سعی خود را بر آن داشتند تا آنجا که می توانند طراحی اش بومی و اختصاصی باشد. طراحی این نفربر زرهی توسط سازمان تحقیقات و توسعه وزارت دفاع صورت گرفته است و در طراحی اش تجهیزات مدرن و امروزی را وارد کرده اند تا این نفربر مانند سایر نفربر های جهان ظاهری نظامی داشته باشد. در اصل ارتش هند هدفش از طراحی و ساخت گسترده ای این نفربر آن است که بتواند با نفربر های قدیمی و از رده خارج BMP که از سالها قبل و همینطور در حال حاضر در خدمت ارتش هند است، جایگزین نماید.


هنگامی که به اصول حفاظتی این نفربر نگاه می کنیم، متوجه می شویم که در این نفربر از جنگ افزار های مدرنی استفاده شده، همچنین کسترل به گونه ای طراحی شده تا بتواند خدمه و افرادی که در آن قرار می گیرند از درجه حفاظت و مقاومت بالایی برخوردار باشند، زره مقاومتی این نفربر می تواند در برابر آتش سلاح های سبک و همچنین سپر تراشه ای و پنهانش در برابر انفجار ها مقاوم است. یک سری کیت های اضافی برای این نفربر در نظر گرفته شده است که می تواند توان دفاعی و مقاومتی این نفربر را در برابر آتش های سنگین مناطق جنگی در امان نگه دارد. این کیت ها بر اساس نیاز استفاده کننده به آنها تحویل داده می شود. کف بدنه نیز از لحاظ حفاظتی خیلی مورد توجه قرار گرفته، به طوری که می تواند در مقابل مین های کنار جاده ای و تهدیدات کوچک دوام بیاورد و آسیب نبیند.


همانطور گفتم این نفربر 8 چرخ است، پیکره بندی آن به حالت تعلیق در بالای سیستم بادی به صورت آرایش دو جناغ قرار گرفته است.
تمامی چرخ ها به صورت Run Flat است که به خودرو اجازه می دهد در صورتی که سوراخ شدند باز هم به حرکت خود بدون مشکلی ادامه دهند. با چهار محور که بصورت مجموعه ای از هدایت شونده ها است، باعث می شود شعاع چرخش خودرو کاهش یابد. نکته بسیار مهم و ویژه در نفربر زرهی کسترل وجود مخزن های سوخت خارجی است که اجازه می دهد تا مسافت های طولانی تری را طی کند.
مکانیزم استاندارد خدمه دو نفر است، یک فرمانده و یک راننده که در یک خط کنار هم می نشینند. برجک استاندارد نصب شده بر روی نفربر گونگسبرگ پروتکتور MCT-30R نام دارد که می توان اسلحه های ریموت کنترلی خودکار برا بر روی آنها نصب کرد. توپ نصب شده بر روی نفربر به ترتیب یک مسلسل 30 میلیمتری و دو مسلسل هم محور 7.62 میلیمتری به همراه مسلسل ریموت کنترلی نفربر 12.7 میلیمتری سنگین است. بعضی از منابع نیز اعلام کرده اند که یک توپ نارنجک انداز 40 میلیمتری نیز بر روی نفربر قرار می گیرد. خودرو دارای یک پرتاپگر موشک ضد تانک هدایت شونده است که قرار است به دو عدد ارتقاء داده شود. در اینصورت خودرو می تواند پیاده نظام دشمن، خودرو های زرهی سبک و خطوط دفاعی را نیز نابود کند.
در بیشتر نفربر ها درگاه ها و قسمت هایی برای افراد مسلح درون نفربر قرار داده شده است تا بتوانند با سلاح های شخصی خود اقدام به شلیک نمایند، این نفربر نیز برای این امر تدبیری اندیشیده تا سربازان علاوه بر اینکه در خودرو قرار دارند بتوانند اهداف تعیین شده را نابود کنند.


تقریبا حدود 10 مرد کاملا مسلح می تواند درون این خودروی زرهی جای بگیرد. موتور خودرو در جلو و سمت چپ قرار گرفته تا بتوان رمپ پشتی را در سمت عقب برای ورود و خروج آسان تعبیه کرد. یکی از مهم ترین ویژگی های یک نفربر بخش ورود و خروج افراد است که بیشتر طراحان هنگام طراحی آن را در نظر می گیرند. حالت نشستن افراد در نفربر به صورت پشت به پشت است. رمپ پشتی به صورت مستطیلی است تا بتوان نهایت سرعت عمل را در هنگام باز و بسته شدن داشته باشد.
این نفربر به علت قرار گرفتن دو واتر جت دو زیست است، یعنی با منابع نگهدارنده ای که در ورودی ها قرار گرفته اند می توان در مناطق آبی کم عمق تردد کرد. موتور دیزلی با کارایی بالا که نهایت سرعت 62 مایل بر ساعت در جاده را به کسترل می دهد. البته این سرعت هنگام عبور و مرور در آب کاهش می یابد.
ارتش هند در نظر دار تا حدود 2000 عراده از این نفربر را با نفربر های BMP جایگزین نمایدو.
تانک:هند و پاکستان تا کنون چندین بار با هم در درگیریهای کوچک و بزرگ شرکت داشته اند و هم اکنون نیز با آنکه بین دو کشور آتش بس بر قرار شده است ، اما مشابه اتفاقی که در جریان جنگ سرد مابین شوروی و آمریکا اتفاق می افتاد و هر یک از دو کشور آمریکا و شوروی با ساخت جنگ افزار جدید ، طرف مقابل را تهدید می کرد ، ما بین هند و پاکستان نیز چنین رقابت تسلیحاتی بر قرار است . اگر هند موشک بالستیک جدیدی را آزمایش کند ، بلافاصله پس از چند روز پاکستان نیز موشک بالستیک جدید خود را آزمایش می کند . اگر پاکستان شناور جدیدی را وارد ناوگان دریایی خود کند ، بلافاصله پس از چند روز هند اقدام به آزمایش موشک ضد کشتی می کند . در جریان این رقابت تسلیحاتی که ما بین این هند و پاکستان رخ داده است ، ارتش هند تانک قدرتمند آرجون را برای تقویت قوای زرهی خود طراحی و تولید کرد ، پس از چند سال ارتش پاکستان در پاسخ به تولید تانک آرجون از طرف هند ، تانک مدرن الخالد را به منظور افزایش توان زرهی خود تولید کرد . در این مقاله به مقایسه این دو تانک می پردازیم .


تانک ARJUN

طول بدنه : 7.2 متر
طول با احتساب لوله توپ : 10.63 متر
عرض : 3.86 متر
ارتفاع : 2.32 متر
وزن تانک : 58.5 تن
موتور : MTU 838 / KA 501 دیزل
قدرت موتور : 1400 اسب بخار
نسبت قدرت به وزن : 24 اسب بخار در هر تن
حداکثر سرعت جاده ای : 70 کیلومتر بر ساعت
برد رزمی / 450 کیلومتر
تسلیحات / توپ 120 میلیمتری خاندار + 39 گلوله
تیربار 7.62 میلیمتری هم محور با توپ اصلی + 3000 گلوله
تیربار 12.7 میلیمتری برجک + 1000 گلوله
تحرک عمودی توپ / از 9- درجه الی 20+ درجه

در پایان جنگ سال 1971 که بین هند و پاکستان رخ داد ، ارتش هند متوجه ضعف و ناکارآمدی تانک های خود شد . به خصوص اینکه تانک های هندی در مناطق ناهمواری مثل راچستان و مناطق ناهموار مرزی با پاکستان از قابلیت های Off Road بسیار پائینی برخوردار بودند . این بود که پس از پایان جنگ بلافاصله دست به کار طراحی و تولید یک تانک کارآمد زد . اجرای طرح این تانک به سازمان تحقیقات و توسعه دفاعی هند ( DRDO / Defence Research & Development Organization ) سپرده شد. از سال 1974 طراحی تانک آرجون آغاز شد. علت اینکه ساخت این تانک مدت زیادی به طول انجامید این بود که نمونه های ابتدایی آرجون در سال 1984 آماده شد. اما به دلیل وجود پاره ای مشکلات فنی ، تولید انبوه آن به تعویق افتاد. از آنجایی که مناطق مرزی مشترک هند با پاکستان که قرار بود تانک آینده ارتش هند در آن مکان مستقر شود و به انجام عملیات بپردازد ، عمدتا مناطق مرتفع و بیابانی بود ، درخواست اولیه ارتش هند یک تانک با وزن حدود 40 تن و توپ 105 میلیمتری خاندار بود. اما از آن سو نیز ارتش پاکستان از اوایل سال 1980 با آمریکا وارد مذاکره برای خرید تانک آبرامز شد که با مخالفت آمریکایی ها مواجه شد. پاکستان سپس در سال 1985 با اوکراین برای خرید تانک های تی 84 وارد مذاکره شد و سرانجام تعداد 320 دستگاه تی 84 که در واقع مدل به روز شده و بهینه شده تانک های تی 80 روسی به شمار می رفتند ، به پاکستان فروخته شد. با ورود این حجم تانک قدرتمند تی 84 به یگان های زرهی ارتش پاکستان ، هند نیز به منظور برابری قوای زرهی خود با پاکستان ، اقدام به بهینه سازی و به روز رسانی سیستم های کنترل آتش و سیستم برجک تانک خود کرد. هند ابتدا تصمیم به ساخت یک تانک سبک با وزن 40 تن و توپ 105 میلیمتری بود. اما با ورود این حجم از تانک های قدرتمند تی 84 اوکراین به پاکستان ، ارتش هند نیز تغییراتی در طرح خود اعمال کرد و تانک جدیدی مجهز به توپ 120 میلیمتری و زره سنگین کامپوزیتی طراحی کرد. هر چند این تاخیر در اجرای طرح تولید این تانک اجتناب ناپذیر بود ، ولی در هر صورت به شدت باعث افزایش هزینه های تمام شده تولید این تانک شد. به طوریکه هم اکنون قیمت تمام شده یک دستگاه آرجون بیشتر از قیمت تمام شده تولید یک دستگاه T90 است که تحت لیسانس در هند تولید می شود. یک دستگاه آرجون 168 میلیون روپیه هند قیمت دارد. در حالیکه یک دستگاه تی 90 که در داخل هند مونتاژ می شود ، حدود 120 میلیون روپیه قیمت دارد. البته قیمت آرجون به نسبت تانک های غربی نیز خیلی گران به نظر می رسد که عمدتا حدود 170 الی 240 میلیون روپیه هند قیمت دارند. در نمونه های اولیه آرجون ، سیستم کنترل آتش این تانک از نوع آنالوگ بود که در ادامه بهینه سازی ها ، با همکاری شرکت البیت رژیم صهیونیستی یک سیستم کنترل آتش دیجیتالیزه شده مجهز به کامپیوتر بالستیک برای این تانک در نظر گرفته شد. آرجون از یک توپ 120 میلیمتری خاندار استفاده می کند که دارای دقت فوق العاده بالایی می باشد. برای این تانک مهماتی در داخل هند توسط کارخانجات DRDO طراحی شده است. به جز مهمات طراحی شده در داخل ، آرجون قادر است از گلوله های M322 از نوع APFSDS و گلوله های APAM–MP–T از نوع HEAT ساخت رژیم صهیونیستی نیز استفاده کند که توان به دلیل عملکرد فوق العاده مهمات اسرائیلی ، توان رزم آرجون بسیار افزایش خواهد یافت. همچنین سیستم کنترل آتش آرجون مجهز به سایت هدفگیری لیزری LRF می باشد. سیستم دید ترمال نیز برای این تانک در نظر گرفته شده است که توان رزم شبانه تانک را بسیار افزایش خواهد داد. سیستم کنترل آتش تانک قادر به شناسایی خودکار اهداف می باشد و می تواند به صورت خودکار اهداف را شناسایی کند. به واسطه نصب این سایت لیزری بر روی آرجون ، این تانک قادر به استفاده و شلیک از موشک قدرتمند لاهات در توپ اصلی خود می باشد. این موشک دارای 8000 متر برد می باشد و قدرت نفوذ آن نیز 800 میلیمتر عنوان شده است. توپچی تانک نیز به یک سایت دید مجزا مجهز شده است. هم پریسکوپ توپچی و هم پریسکوپ فرمانده تانک مجهز به صفحات محافظ می باشند که می توانند در صورت خط بلافاصله با پوشش پریسکوپ ، آنرا از خطر مصون بدارند. آرجون به یک زره کامپوزیتی با نام KANCHAN مجهز شده است که ساختار آن بسیار شبیه به زره درچستر تانک های خانواده چلنجر 1 و ویکرز می باشد. چرا که هند در ابتدا به منظور طراحی زره کامپوزیتی جدید خود دست به دامان انگلیسی ها شده بود. ضمن اینکه هند تجربه گسترده ای از نبرد تانک با تانک در جنگ با پاکستان کسب کرده بود و از مونتاژ کنندگان تانک های تی 72 و ویکرز بوده است. در نسل اول زره کانچان ، چندین لایه از فولاد سخت در ترکیب زره به کار رفته بود که مابین این لایه ها را ترکیبات انفجاری قرار می گرفتند. استفاده از لایه های فولاد سخت سبب افزایش وزن زره و به تبع آن افزایش وزن تانک می شد. اما در ادامه تنها اولین و آخرین لایه زره از ترکیب فولاد سخت در نظر گرفته شدند و به جای مابقی لایه ها از ترکیب لایه های سرامیک ، آلومین و فایبر گلاس در ترکیب این زره استفاده شد. ترکیبات فایبر گلاس به کار رفته در این زره به خوبی قادر به جذب انرژی پرتابه های ضد زره می باشد و می تواند با جذب انرژی این گونه پرتابه ها ، از رسیدن این پرتابه ها به بدنه اصلی تانک جلوگیری کند. لایه های سرامیکی نیز به خوبی قادر به دفع اثرات انفجاری پرتابه های خرج گود می باشند. به دلیل طراحی لایه لایه این زره ، می توان در صورت لزوم از آن به صورت سفارشی نیز استفاده کرد. به عنوان مثال در نبردهایی که خطر بیشتری از جانب تانک های دشمن وجود دارد ، می توان با افزودن لایه های فایبر گلاس ، مقاومت زرهی را در برابر این پرتابه ها افزایش داد و در نبردهایی که تانک از جانب پیاده نظام دشمن در خطر است ، می توان از لایه های سرامیکی بیشتری در ترکیب زره تانک استفاده کرد و به این ترتیب تانک بقاپذیری بیشتری در برابر پرتابه های انفجاری دشمن خواهد داشت. زره کانچان به صورت عملی توسط پرتابه های مختلفی تست شده است. این زره به وسیله تفنگ های 106 میلیمتری ریکویل لس تست شد و توانست به خوبی در برابر آن مقاومت کند. همچنین در برابر انواع پرتابه های تی 72 های بهینه سازی شده ارتش هند توانست مقاومت بسیار چشمگیری از خود ارائه دهد. همچنین بنا بر اطلاعات تایید نشده ، زره کانچان در سال 2000 در برابر انواع گلوله های 120 میلیمتری APFSDS اسرائیلی که در اختیار هند قرار دارد ، تست شد و توانست مقاومت قابل قبولی از خود ارائه دهد. آرجون به یک موتور دیزل مدل 838KA501 مجهز شده است که دارای خروجی قدرت 1400 اسب بخار است. آرجون به واسطه دارا بودن موتور قدرتمند خود و ریتم بالای قدرت موتور به وزن ، یک تانک با تحرک بالا و مانور پذیر به حساب می آید. این تانک می تواند بیش از 70 کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد. برد این تانک نیز 450 کیلومتر عنوان شده است. آرجون تانک امنی برای پرسنل آن به شمار می رود. مهمات آماده برای استفاده در قسمت عقب برجک و در محفظه ای ایزوله شده نگهداری می شود و به وسیله دریچه های دسترسی ، لودر تانک می تواند در لحظه لود ، مهمات را از این قسمت بردارد. مابقی مهمات نیز در قسمت جلوی شاسی نگهداری می شود. به این ترتیب هیچ گونه مهماتی در داخل برجک و محل استقرار پرسنل نگهداری نمی شود. به این ترتیب زمانی که تانک به هر دلیل مورد حمله واقع شده و صدمه ببیند ، خدمه شانس بسیار بیشتری برای زنده ماندن خواهند داشت.

تانک آرجون علیرغم قابلیت های رزمی بالایی که دارد ، از ابتدا تانکی بود که کارشناسان نسبت به قابلیت های آن به دیده تردید می نگریستند. واقعیت امر این است که این تانک از ابتدای طراحی خود تاکنون ضعف های زیادی از خود بروز داده است. شاید یکی از بزرگترین ضعف هایی که برای آرجون می توان نام برد ، سیستم تحرک برجک تانک است. موتور تانک هم برای شرایط اقلیمی هند چندان مناسب و سازگار نیست. به هر حال در سال 2004 تانک آرجون رسما وارد خدمت ارتش هند گردید . آرجون نام یکی از شاهزادگان هندی در افسانه ماهابهارات است که از اسطوره های مبارزه و نبرد هند به شمار می رود ( مشابه رستم در فرهنگ ایرانی ) . این تانک مجهز به سیستم هشدار دهنده لیزری ALWCS (Advanced Laser Warning Countermeasure System ) می باشد و می تواند هر گونه قفل لیزری را بر روی این تانک با پرتاب نارنجک های دودزا از بین ببرد. تاکنون 124 دستگاه آرجون به تولید رسیده است که بخش عمده ای از آنها در مناطق غربی و شمال غربی هند در حال انجام خدمت هستند. از سال 2005 هند دست به کار توسعه آرجون شد. این بار رژیم صهیونیستی نیز در توسعه تانک آرجون به کمک هند شتافت. مدل جدیدی از آرجون طراحی شد که با نام آرجون مارک 2 شناخته می شود. این مدل از آرجون مجهز به یک موتور 1500 اسب بخار است که در داخل هند طراحی شده است. البته صنایع زرهی اوکراین نیز یک موتور با قدرت 1800 اسب بخار نیز برای این تانک طراحی کرده است. سیستم کنترل آتش جدید این تانک توسط کارخانجات البیت رژیم صهیونیستی طراحی شده است. این مدل کماکان از توپ خاندار 120 میلیمتری استفاده می کند. این توپ دارای دقت فوق العاده بالایی است. ترکیب این توپ دقیق با سیستم کنترل آتش دیجیتال طراحی شده توسط اسرائیل ، دقت شلیک آرجون را به طرز چشمگیری افزایش داده است. زمانی که تانک در حال حرکت باشد و هدف نیز در حال حرکت باشد ، احتمال انهدام هدف بیش از 90 درصد می باشد. آرجون مارک 2 از زره های واکنشگر سنگین به صورت نوک تیز در جلوی تانک استفاده می کند. از آنجایی که هند امتیاز تولید تی 90 را از روسیه به دست آورده است ، اکثر کارشناسان نظامی این زره نصب شده بر روی آرجون مارک 2 را همان زره کنتاکت 5 و یا نمونه ای مشابه آن ساخت داخل عنوان کرده اند. وزن آرجون مارک 2 از 59 تن به 55 تن کاهش یافته است. به نظر می رسد این کاهش وزن به دلیل کاستن از لایه های زره کامپوزیتی اصلی و اضافه شدن زره کنتاکت 5 به جلوی تانک می باشد. و یا شاید هم زره کامپوزیتی جدیدی برای تانک طراحی شده است که وزن آن به نسبت زره کانچان بسیار سبکتر است و زره کنتاکت 5 به منظور حفاظت بیشتر در قسمت جلوی برجک نصب شده است. چرا که سایر قسمت های تانک تفاوت چندانی نداشته است. آرجون مارک 2 تست های خود را پشت سر گذاشته است و ارتش هند تعداد 124 دستگاه از آنرا سفارش داده است.

تانک ALKHALID

طول بدنه : 6.9 متر
طول با احتساب لوله توپ : 10.07 متر
عرض : 3.4 متر
ارتفاع : 2.3 متر
وزن تانک : 48 تن
موتور : KMDB /6TD شش سیلندر دیزل
قدرت موتور : 1200 اسب بخار
نسبت قدرت به وزن : 26 اسب بخار در هر تن
حداکثر سرعت جاده ای : 70 کیلومتر بر ساعت
برد رزمی / 400 کیلومتر
ظرفیت حمل مهمات / 39 گلوله
تیربار 7.62 میلیمتری / 2000 گلوله
تیربار 12.7 میلیمتری / 500 گلولهارتش پاکستان در سال 1980 به فکر تقویت قوای زرهی خود افتاد . به خصوص اینکه ارتش هند قرار بود کم کم به تانک های آرجون مجهز شود و این می توانست خطری برای بر هم خوردن توازن قوای دو کشور باشد. به همین دلیل روند بهبود توان زرهی ارتش پاکستان شتاب بیشتری به خود گرفت. پاکستان ابتدا با ایالات متحده درباره خرید تانک های آبرامز وارد مذاکره شد. ولی آمریکا از فروش تانک های آبرامز به پاکستان خودداری کرد. از سوی دیگر ، در همین سالها که ارتش پاکستان در فکر تقویت قوای زرهی خود بود ، ارتش چین برای جایگزین کردن تانک های قدیمی Type 59 خود به دنبال طراحی تانک جدیدی بود. ارتش چین با استفاده از طرح تانک T72 اقدام به طراحی و تولید تانکی با نام Type 90II کرد . تانک Type 90II همانند تانک T72 یک تانک سبک بود. اما این تانک بنا به دلایلی در ارتش چین پذیرفته نشد. اما این تانک برای صادر در نظر گرفته شد. از آنجایی که ارتش پاکستان بعد از چین دومین تولید کننده و استفاده کننده بزرگ تانک Type 59 (همان T55 چینی) بود، برای جایگزین کردن تانک های قدیمی Type 59 خود دست همکاری را به سمت چین دراز کرد و سرانجام با مذاکراتی که بین چین و پاکستان صورت گرفت ، امتیاز تولید تانک Type 90II به پاکستان واگذار شد. تانک Type 90II در سال 1991 وارد پاکستان شد و از سال 1991 به بعد کار بهینه سازی و انطباق این تانک با شرایط و الزامات محیطی پاکستان طی مدت هشت سال آغاز شد. کلیه امور بهینه سازی و انطباق این تانک در کارخانجات صنایع سنگین تاکسیلای پاکستان به سرپرستی سرتیپ حمید جاوید انجام شد. طرح چین و اوکراین کار انطباق تانک تایپ 90 را با شرایط و الزامات ارتش پاکستان انجام دادند. پس از هشت سال عملیات انطباق تانک به اتمام رسید و تانک متولد شده الخالد نامگذاری شد. چهار مدل پروتوتایپ از روی نمونه تایپ 90 ساخته شد که به ترتیب با مدلهای1P الی P4 شناخته می شدند. هر یک از این مدلها دارای ویژگی خاصی بودند. مدل پی 1 مجهز به یک موتور 1500 اسب بخار ساخت فرانسه بود. مدل پی 3 مجهز به یک موتور پرکینز کندور (موتور نصب شده بر روی تانکهای سری چلنجر انگلیسی) با قدرت 1200 اسب بخار به همراه یک توپ 120 میلیمتری بود. مدل پی 4 نیز مجهز به یک موتور ساخت ام تی یو آلمان بود. پس از آنکه پاکستان در سال 1998 آزمایش هسته ای خود را انجام داد ، کشورهای غربی از دادن موتور تانک به پاکستان خودداری کردند و پاکستان به ناچار از موتور 6TD-2 ساخت اوکراین استفاده کرد. پس از اینکه آخرین بهینه سازی ها نیز بر روی این تانک انجام شد ، خط تولید آن رسما با حضور ژنرال اشفق پرویز کیانی ، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان ، در کارخانجات صنایع سنگین تاکسیلا افتتاح شد . در مارس 2001 این تانک در نمایشگاه صنایع دفاعی ابوظبی تحت عنوان تانک MBT 2000 به معرض نمایش در آمد . ستاد مشترک ارتش پاکستان ، این تانک را الخالد نامگذاری کرد . نام الخالد از نام خالد بن ولید اقتباس شده است.

الخالد یک تانک نسل سوم است که از تکنولوژی تانک های چینی به صورت پایه و برخی تجهیزات الکترونیکی غربی استفاده می کند. این تانک مجهز به یک توپ 125 میلیمتری می باشد که به جز مهمات 125 میلیمتری ، قادر به شلیک موشک رفلکس و یا نمونه اوکراینی آن (Kombat) نیز می باشد. برد این موشک به 5 کیلومتر نیز می رسد که می توان به وسیله آن علاوه بر تانک ها ، با انواع هلیکوپترها و یا بی سرنشین ها نیز درگیر شد. یک تیربار کالیبر 7.62 میلیمتری به همراه 2000 گلوله به صورت هم محور با توپ اصلی قرار می گیرد و یک تیربار 12.7 میلیمتری به همراه 500 گلوله بر روی برجک تانک قرار می گیرد که به وسیله آن می توان هم با اهداف زمینی دور دست و هم با اهداف هوایی درگیر شد. توپ 125 میلیمتری این تانک نیز به همراه 39 گلوله بارگذاری می شود. الخالد دارای سه نفر پرسنل است که به دلیل آنکه توپ آن به صورت خودکار لود می شود ، تنها دارای سه نفر خدمه می باشد. اتولودری که بر روی الخالد نصب شده است ، از نوع کاروسل (یا همان چرخ فلکی) است که توسط چین ساخته شده است که چین هم آنرا از روی اتولودرهای تانک های روسی تقلید و طراحی کرده است. اتولودر این تانک 22 گلوله را در داخل خود نگاه می دارد. توپ 125 میلیمتری الخالد قادر است انواع مهمات 125 میلیمتری روسی و چینی را شلیک کند. همچنین مهمات جدید ضد زره NAIZA که از نوع APFSDS بوده و دارای پنتریتور از جنس اورانیوم ضعیف شده می باشد که توسط پاکستان طراحی شده است نیز از این توپ قابل شلیک می باشد. همچنین تانک های تی 80 پاکستان نیز قابلیت شلیک این گلوله را دارا می باشند. بنا به ادعای سازندگان این گلوله ، این گلوله دارای عملکرد بهتری نسبت به گلوله های مشابه ساخت چین می باشد. همچنین بنا به ادعای سازندگان این گلوله در نمایشگاه IDEAS 2002 این گلوله در فاصله 2000 متری قابلیت نفوذ معادل 550 میلیمتر را دارا می باشد. فرمانده تانک دارای یک پریسکوپ با قابلیت چرخش 360 درجه می باشد. گانر تانک نیز به یک پریسکوپ دیگر مجهز شده است که هر دو دارای قابلیت تصویر برداری ترمال جهت استفاده در شب می باشند. سایت دید توپچی مجهز به سیستم Auto Track است که توسط فرانسه برای این تانک طراحی شده است. حفاظت زرهی الخالد به صورت ترکیبی از زره کامپوزیتی و زره واکنشگر است. ترکیب ساختار زره آن بسیار شبیه به تانک های روسی و چینی است. زره کامپوزیتی یک پارچه که جلوی برجک را می پوشاند و بر روی آن قطعات زره های واکنشگر نصب می شوند که این زره های واکنشگر بسیار شبیه به زره کنتاکت 5 می باشند. الخالد دارای یک ویژگی نامعمول ، عجیب و نامتعارف است و آن اینکه محفظه موتور آن به گونه ای طراحی شده است که قابلیت استفاده از انواع موتورهای تانک های غربی را دارا می باشد. همانطور که در مقدمه نیز عنوان شد ، پاکستان در به روز رسانی تانک تایپ 90 موتور های تانک های اروپایی را بر روی الخالد تست کرد. موتور پرکینز کندور سی وی 12 که بر روی تانک های سری چلنجر بریتانیا نصب می شود ، یک موتور طراحی شده توسط شرکت MTU آلمان مدل MTU-871/TCM و یک موتور آمریکایی مدل AVDS 1790 نیز بر روی این تانک قابل نصب است. اما پاکستان به دو دلیل در نهایت مجبور به استفاده از موتور 6TD F ساخت اوکراین شد. اول اینکه این کشور در سال 1998 اولین آزمایش هسته ای خود را انجام داد و سبب شد که کشورهای اروپایی پاکستان را تحریم کرده و از ارائه قطعات ساخت تانک به این کشور خودداری کنند. دلیل دوم قیمت سنگین موتورهای ساخت کشورهای اروپایی بود که سبب می شد قیمت تمام شده تانک به طور چشمگیری افزایش یابد. این بود که پاکستان سرانجام مجبور شد از یک موتور شش سیلندر خطی ساخت اوکراین استفاده کند. دلیل دیگری که بر این تصمیم پاکستان وجود دارد این است که این کشور در سال 1995 تعداد 320 دستگاه تانک T80UD از اوکراین خریداری کرد. موتوری که برای تانک های الخالد در نظر گرفته شده است ، دقیقا همان موتوری است که بر روی تانک های تی 80 پاکستان نصب شده است و این می تواند هزینه های عملیاتی تانک های ارتش پاکستان را بسیار کاهش دهد. تانک الخالد مجهز به یک سیستم هشدار دهنده لیزری پیشرفته است. همچنین این تانک مجهز به سیستم مدیریت میدان نبرد است. سیستم های هدفگیری و سایت های اپتیکی این تانک تماما ساخت چین می باشند. شاید بتوان بزرگترین ایراد این تانک را در سیستم لود خودکار و همچنین سیستم ذخیره سازی مهمات آن دانست. این تانک از یک اتولودر دقیقا مشابه اتولودرهای تانک های چینی که آن هم کپی برداری از تانک های روسی است ، استفاده می کند. هنوز مشخص نیست که اتولودر این تانک و سایر تانک های چینی مشابه اتولودر تی 72 است و یا تی 80 . در تی 72 مهمات به صورت موازی با هم در اتولودر قرار می گرفتند. ولی در تی 80 سرجنگی به صورت افقی در پایین اتولودر و شارژ پرتابی به صورت عمودی در بالای آن قرار می گرفت. با توجه به ارتفاع بسیار کم الخالد به احتمال زیاد این تانک از اتولودر مشابه تی 72 استفاده می کند. به فرض اینکه مهمات قرار گرفته بر روی اتولودر از امنیت کافی برخوردار باشند (که البته این موضوع نیز مبهم است و معلوم نیست که آیا واقعا از مهمات قرار گرفته بر روی اتولودر به درستی حفاظت می شود یا خیر؟؟ به هر حال ما اینطور در نظر می گیریم که حفاظت مهمات اتولودر به خوبی انجام گرفته است) مابقی مهمات به دلیل ارتفاع کم تانک و طول آن (که مشابه تی 72 است) در داخل برجک و در کنار پرسنل تانک نگهداری می شوند. دو دلیل دیگر که این احتمال را تقویت می کند این است که الخالد قابلیت استفاده از موتور های سنگین پرکینز کندور را دارا می باشد. اگر قسمت پشت شاسی تانک قابلیت نصب چنین موتور سنگین و حجیم را داشته باشد ، پس قاعدتا دیگر جایی برای نگهداری مهمات در قسمت پشت شاسی تانک باقی نمی ماند. راننده تانک نیز دقیقا در قسمت جلوی برجک و در وسط شاسی تانک مستقر می شود که این هم نشانگر آن است که در جلوی شاسی نیز مکان کافی برای نگهداری مهمات تانک وجود ندارد. به این ترتیب می بایست مهمات یدکی در داخل برجک نگهداری شوند. به این ترتیب الخالد از نظر امنیت پرسنل آن مشابه تانک های روسی و چینی بوده و از این نظر عقب تر از آرجون قرار می گیرد. در آرجون هیچ گونه مهماتی در داخل برجک و در محل استقرار پرسنل تانک نگهداری نمی شود. مهمات آماده برای شلیک در قسمت پشت برجک و مابقی مهمات یدکی نیز در قسمت جلوی شاسی و در محفظه ای ایزوله شده به صورت کاملا مجزا از پرسنل نگهداری می شود (مشابه تانک های غربی) به همین دلیل آرجون یک تانک ایمن برای پرسنل آن به شمار می رود. تعداد دقیق تانک های الخالد که تاکنون ساخته شده اند ، نامشخص است. منابع مختلف از 25 دستگاه الی 220 دستگاه تعداد ساخته شده این تانک را گزارش کرده اند. بنگلادش قراردادی با پاکستان به منظور خرید این تانک منعقد کرده است. پرو نیز تمایل به خرید این تانک داشت که البته در ادامه تی 90 را برای خرید مناسب تر تشخیص داد. عربستان سعودی نیز تمایل زیادی برای خرید این تانک از خود نشان داده است. مدل جدید تری از این تانک با نام VN – 1A هم اکنون در چین در حال طراحی است. این مدل آپگرید سنگینی از تانک الخالد است که در ترکیب آن از تجهیزات و سیستم های الکترونیکی و هدفگیری تانک های قدرتمند تایپ 99 و تایپ 98 استفاده شده است.

9-11-رزمايش ها
هند چندی پیش به طور رسمی ازآمادگی این كشور برای شركت در رزمایشی با حضور امریكا و ژاپن خبر داده بود.

مقامات دفاعی هند اعلام كردند هند با چهار كشتی جنگی در این رزمایش شركت می كند.

رزمایش دریایی «مالابار» با شركت هند ،استرالیا،ژاپن و سنگاپور درسپتامبر 2007 در نزدیكی دریای جنوب چین باعث واكنش و اخطار شدید پكن به دهلی نو شد.

«آرون پراكاش» فرمانده اسبق نیروی دریایی هند گفت:برگزاری رزمایش دریایی «مالابار» نشان دهنده عزم جدی دهلی نو برای برقراری رابطه دائمی با امریكا و ژاپن است.

استرالیا نیز خواستار پیوستن به این رزمایش سه جانبه شده است ولی دهلی نو برای جلوگیری از حساس شدن چین تاكنون با ان مخالفت كرده است.

امریكا دهلی نو را برای پیوستن استرالیا به این رزمایش تحت فشار قرار داده است.

رسانه های هند در چند روز گذشته از زیر نظر گرفتن حركت زیردریایی های چینی در آب های اقیانوس هند خبر دادند.

هند و امریكا از افزایش حضورزیردریایی های چین در آب های اقیانوس هند كه می تواند امنیت منطقه را به چالش بكشد، نگران هستند.

هند ماه گذشته با تغییر سیاست خود ،قرار داد همكاری لجستیكی با امریكا امضا كرد.

براساس این قرارداد در زمان صلح 2 كشور می توانند از پایگاههای نظامی یكدیگر برای اهداف لجستیكی و پشتیبانی استفاده كنند.

9-12-فرماندهان,سرلشکران,رهبران

ژنرال بکرام سینگ
کودانرا ماداپا کاریاپا
سام ماکنشاو

9-12-مراکز نظامي

10-سطح آموزش و توليد علم

10-1-دانشگاه ها
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری مهراد گفت: در هندوستان صد ها دانشگاه وجود دارد که در بین 8 دانشگاه در میان برترین های رتبه بندی جهانی محسوب می شوند که این نکته باید مورد توجه علاقمندان به تحصیل در این کشور قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر جعفر مهراد با اشاره به ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی در کشور هند گفت: یکی از کشور هایی که دانشجویان ایرانی بدان کشور جهت ادامه تحصیل مسافرت می کنند کشور هندوستان است که علت آن نزدیکی جغرافیایی، ارزان تر بودن زندگی و هزینه های تحصیل در دانشگاه و فرهنگ مردم و نزدیکی به فرهنگ مردم ایران است.

وی عنوان کرد: گرچه وزارتخانه های علوم و بهداشت در ارزیابی های خود دقت لازم را به عمل می آورند، اما نتایج رتبه بندی های دانشگاهی وضعیت متفاوتی را از دانشگاه های این کشور به تصویر می کشد.

مهراد افزود: در هندوستان صد ها دانشگاه وجود دارد که دارای دوره های تحصیلی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی هستند. تعدادی از این دانشگاه ها از جایگاه بهتر، اعضای هیأت علمی برجسته و زیرساخت های مناسب و کیفیت برتر برخوردارند. در بین این دانشگاه ها تنها چند دانشگاه را می توان در بین 10 دانشگاه برتر این کشور منظور کرد و این نکته ای است که هم وزارتین و هم دانشجویان باید بدان توجه ویژه داشته باشند.

این مسئول آگاه در زمینه رتبه بندی دانشگاه ها گفت: بر اساس رتبه بندی QS در سال 2014 میلادی، در بین صدها دانشگاه کشورهای آسیا، تنها 8 دانشگاه از کشور هندوستان از اعتبار و شهرت بین المللی برخوردارند. انستیتو فناوری هندوستان در دهلی با کسب رتبه 38 آسیا و با امتیاز 74.5 (ازمجموع 100)، رتبه اول دانشگاه های هندوستان را در اختیار دارد.

وی ادامه داد: رتبه های دوم و سوم به ترتیب به انستیتو فناوری هندوستان در بمئی با رتبه 41 در آسیا و با امتیاز 71.8، و انستیتو فناوری هندوستان در کانپور با رتبه 52 در آسیا و با امتیاز 66.1 تعلق دارد. به علاوه، این دانشگاه در رتبه بندی تایمز که در سال 2013 برای قاره آسیا انجام شد با کسب امتیاز 40.6 رتبه 33 آسیا را به دست آورده است.

مهراد اظهار داشت: رتبه چهارم مربوط به انستیتو فناوری هندوستان در مَدرَس است. این انستیتو موفق به کسب رتبه 53 در آسیا با امتیاز 66 از مجموع 100 امتیاز شده است. انستیتو فناوری هندوستان در خاراگپور نیز رتبه پنجم دانشگاه های هندوستان را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در جایگاه 60 در آسیا قرار دارد و امتیاز آن 63.6 است. این دانشگاه در رتبه بندی تایمز برای قاره آسیا موفق شده رتبه 30 را با امتیاز 41.6 از آن خود کند.

وی خاطرنشان کرد: رتبه های 6، 7 و 8 به ترتیب به انستیتو فناوری هندوستان در رورکی (جایگاه 70 در آسیا و با امتیاز 58.9)، انستیتو فناوری هندوستان در گوواهاتی(جایگاه 95 در آسیا و با امتیاز 51.4) و انستیتو فناوری اطلاعاتی هندوستان در الله آباد (در دامنه ای بین 250-201) اختصاص دارد. انستیتو فناوری هندوستان در رورکی در رتبه بندی تایمز نیز جزو دانشگاه های ممتاز آسیا است. رتبه این دانشگاه با کسب امتیاز 29.9 در بین دانشگاه های آسیا رتبه 56 است.

این استاد علم اطلاعات و دانش شناسی گفت: غیر از مؤسساتی که نام آنها در رتبه بندی QS در سال 2014 میلادی جزء دانشگاه های ممتاز آورده شده است، دانشگاه دهلی به خاطر پژوهش و آموزش از اعتبار ویژه ای برخوردار است. این دانشگاه، دانشگاهی است دولتی و طبق نظام رتبه بندی (India Today & Nielsen) در سال 2013 میلادی رتبه اول را در بین دانشگاه های این کشور به دست آورده است.

مهراد با معرفی انستیتو All India Institute of Medical Sciences در دهلی نو و ارائه توضیحاتی در این خصوص اظهار داشت: این انستیتو در واقع دانشگاه دولتی است که در تحقیقات پزشکی از اعتبار علمی ویژه ای برخوردار است. این دانشگاه تحت نظر وزارت بهداشت و رفاه خانواده هندوستان که در سال 1956 تاسیس شده است، فعالیت تحقیقاتی و علمی دارد.

سرپرست ISC خاطرنشان ساخت: مرکز تحقیقات علمی پیشرفته جواهر لعل نهرو در بنگلور که با هدف ارتقاء تحقیقات علمی و فعالیت در مرزهای علوم و مهندسی تاسیس شده است، در 6 شاخه ی علمی فعالیت تحقیقاتی دارد: ژئودینامیک، فناوری آموزشی، علوم نظری، ژنتیک و بیولوژی مولکولی ، مهندسی مکانیک و شیمی فیزیک مواد.

مهراد گفت: دانشگاه چاندیگیر در پنجاب دارای 57 دپارتمان آموزشی و تحقیقاتی و 15 مرکز آموزشی است. این دانشگاه 188 کالج وابسته دارد. بر اساس رتبه بندی تایمز 2014-2013، این دانشگاه در بین دانشگاه های هندوستان مقام اول را بدست آورده است.

به گفته سرپرست ISC دانشگاه هایی که از آنها نام برده شد عموما از اعتبار علمی و تحقیقاتی برخوردار بوده و دانشجویان فارغ التحصیل از این دانشگاه ها به سرعت جذب بازار کار در هندوستان و سایر کشور های جهان می شوند. توجه به معیار های سنجش و رتبه بندی که سطح علمی، تحقیقاتی و فناوری دانشگاه ها را مشخص می سازد در تربیت دانشجو و اثربخشی فارغ التحصیلان اهمیت فراوان دارد.

10-2-مدارس ,آموزش عمومي ,سطح سواد
آموزش عمومي:
ساختار نظام آموزشی:
در ساختار نظام آموزشی کشور هند تمرکز عمده بر بعد وسیع ارائه خدمات آموزشی و اهمیت ساختار، سازماندهی و ارتقاء آن استوار است. به علاوه، ساختار سیستم آموزشی کشور هند بر رشد آموزش مناطق مختلف کشور و برقراری رقابت های آموزشی بین این مناطق تأکید دارد. سیستم آموزش ابتدایی هند از دومین رتبه جهان برخوردار است.
گرچه سالها برنامه ریزان هندی مانند برنامه ریزان کشورهای جهان سوم به طراحی برنامه های غیر واقعی مبادرت می نمودند، اما ویژگی های خاص هند مانند جمعیت زیاد گرسنگی و سوء تغذیه، فقر و بیسوادی و فقدان منابع رایگان مالی مانند نفت، مانع دوری آنها از واقعیت ها می گردید.
تمرکز زدایی آموزش ابتدایی :
طرح تمرکز زدایی آموزش ابتدایی بخشی از سیاست های ملی کشور هند طی سال 1986، یعنی تقریبا 20 سال پیش، به شمار می رود. این طرح توسط کمیته هایی تحت عنوان، کمیته های آموزش روستایی ( VECs ) در جهت مدیریت هر چه بهتر آموزش ابتدایی در کشور هند به مورد اجرا در آمده است.
طرح مذکور با هدف اجرای سیاست های خانواده محور و دانش آموز محور در حوزه آموزش،به ویژه در آموزش ابتدایی و دستیابی کلیه کودکان به امکانات آموزشی مناسب در مدارس رسمی یا غیر رسمی و ادامه تحصیلات در این مراکز است.
آموزش و پرورش هند تحت نظارت سه گروه مشتمل بر دولت مرکزی، دولت های ایالتی و مقامات محلی اداره می گردد. ساختار آموزش و پرورش کشور هند غیر متمرکز می باشد. به عبارت دیگر توزیع قدرت و اختیارات قانونی در سطوح مختلف تصمیم گیری، اعم از عالی، میانی، اجرایی و حتی در سطح مدارس صورت می گیرد.
نقش دولت مرکزی در آموزش و پرورش کشور هند:
در کشور هند مدیریت آموزشی بر عهده وزارت توسعه برقراری منابع انسانی است، که به حفظ استانداردهای ملی و هماهنگ در زمینه های مختلف آموزش و پرورش در سطوح عمومی و عالی مبادرت می نماید. بررسی اجمالی و تاریخی مأموریت ها و وظایف و ساختار سازمانی وزارتخانه آموزشی طی 5 دهه اخیر نشان می دهد که سیاست تمرکز زدایی در آن تحقق یافته است. به نحوی که در حال حاضر اداره آموزش و پرورش به عنوان یکی از توابع وزارت نمود یافته است.
مقطع آموزش ابتدایی در کشور هند :
آموزش ابتدایی در کشور هند از 6 سالگی آغاز می شود و به مدت 8 سال ادامه دارد، به عبارت دیگر این دوره، کودکان 6 تا 14 ساله را تحت پوشش قرار می دهد. دولت های ایالتی موظف به ارائه آموزش و پرورش رایگان و اجباری به این گروه سنی می باشند. هر سال تحصیلی نیز ار 200 روز کاری تشکیل شده است، که از اوایل تابستان آغاز و تا تابستان آتی ادامه میابد. 8 سال آموزش ابتدایی، خود به دو دوره 5 ساله آموزش ابتدایی و دوره 3 ساله آموزش میانه تقسیم می شود. البته شرایط سنی می تواند در ایالات مختلف، متفاوت باشد.
زبان آموزش :
در اکثر ایالات، ربان مادری یا زبان محلی به عنوان واسطه آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد، این در حالی است که تسهیلات آموزشی و سایر امکانات از مکانی به مکان دیگر متفاوت است.
علاوه بر مناطقی از کشور که مردم شان به زبان هندی تکلّم می نمایند در اکثر ایالت های غیر هندی زبان، آموزش زبان هندی اجباری است که این آموزش اجباری زبان هندی از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است.
آموزش زبان انگلیسی هم در تمامی ایالات به غیر از ایالات بیهار، اجباری است. با این که آموزش زبان انگلیسی در اکثر مدارس اجباری است، باز هم از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت می باشد.
سیستم امتحانی و مدارک تحصیلی کشور هند :
ارزشیابی تحصیلی در نظام آموزشی هند از جایگاه ویژه ای برخوردار است. به طور علمی، در تمام ایالت های این کشور سطوح تحصیلی به کلاس ها با پایه های متعدد تقسیم شده و ارتقاء از یک پایه به پایه بعدی متوسطه به نتیجه ارزشیابی تحصیلی در پایان سال تحصیلی بستگی دارد.
در سطح آموزش ابتدایی، آزمون ها از انعطاف کافی برخوردار می باشند و به صورت داخلی و در سطح مدرسه ای برگزار می شود. در این مقطع سیاست های آموزشی به گونه ای است که کلیه دانش آموزان به گذراندن کلاس های اول تا پنجم با موفقیت و بدون نیاز به تکرار پایه مبادرت می نمایند.
مدارک دوره 8 ساله ابتدایی توسط مدارس صادر شده و از اعتبار کافی جهت ورود به آموزش متوسطه برخوردار می باشد. مسئولیت اجرای آزمون های مقطع متوسطه در پایه های نهم و یازدهم از وظایف مدارس به شمار آمده است و این در حالی است که مسئولیت اجرای آزمون در پایه های دهم و دوازدهم این دوره بر عهده هیئت مدیره آموزش متوسطه ایالتی می باشد. این هیئت با استفاده از آزمون های استاندارد شده با همکاری معلم مجرب مبادرت نموده و بر اساس آن مدارک تحصیلی پایه های دهم و دوازدهم جهت ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی متوسطه و دوره های عالی فنی و حرفه ای و یا جهت استخدام الزامی است.
مدارس:
ساختار آموزشی مناسب داشتن، حداقل چیزی است که از مسئولان یک مدرسه انتظار می رود، اما قطعا مشخصه های دیگری هم هستند که یک مدرسه را خاص می کنند.

مدرسه «مونتسوری» در هند با بیش از ۴۸ هزار دانش آموز، یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین مدارس جهان است. پنجاه و چهار سال پیش، این مدرسه با کمتر از ۵ یورو وام و ۵ دانش آموز در شهر لاکنو، مرکز ایالت اوتارپرادش آغاز به کار کرد، اما به سرعتی باور نکردنی مراحل رشد و ترقی را پیمود و اکنون ۴۸ هزار ۱۴۴ دانش آموز را در ۲۰ شعبه تحت پوشش دارد. بزرگترین شبعه این مجموعه عظیم، ۷۰۰ دانش آموز را در خود جا داده است. محبوبیت این مدرسه در چیست و چگونه به چنین دستاورد آموزشی دست یافته است؟یکی از مسئولین این مدرسه در بیان دلیل موفقیت و بارز بودن این مدرسه از دیگر مدارس می گوید: اول حفظ و اجرای برنامه های درسی است که برای والدین نیر خیلی اهمیت دارد و دیگر برگزاری کلاسهایی تحت عنوان کلاسهای صلح که مورد توجه سازمان های صلح جهانی نیز قرار گرفته است.

10-3-توليد علم

10-4-نانوتکنولوژي
کشور هند با یک میلیارد نفر جمعیت، در حال هموار کردن راه خود به سوی عصر نانوتکنولوژی است. دولت هند در حال حاضر پیشگامی علوم و فناوری نانو را شروع نموده است. سازمان­های سرمایه­گذاری گوناگونی مثل وزارت علوم و فناوری ( DST ) و شورای کمک ­ های بلاعوض دانشگاهی ( (UGC ، برنامه­های تحقیقاتی زیادی در زمینه علوم نانو شروع نموده­اند. تحقیقات اصلی علوم نانو در مؤسسه­هایی مثل مؤسسة علوم هند (بنگلور) مؤسسة فناوری هند (مدرس، چنای، خاراگپور، بمبئی، دهلی نو)، مؤسسة مرکزی تحقیقات مهندسی الکترونیک (پیلانی)، دانشگاه پونا، آزمایشگاه فیزیک حالت جامد (دهلی) و مؤسسة تحقیقات بنیادی تاتا در حال انجام است. اخیراً مؤسسه­های دیگری نیز تحقیقاتی را در زمینه علوم و فناوری نانو آغاز نموده­اند. این مؤسسه­ها عبارتنداز: مؤسسة تحقیقات رامان (بنگلور)، آزمایشگاه ملی شیمی (پونا)، مؤسسه مرکزی تحقیقات شیشه و سرامیک (جاداوپور)، دانشگاه دهلی و دانشگاه حیدرآباد.
دولت هند، سه سال پیش برنامه ملی مواد هوشمند را با بودجة ۱۵ میلیون دلار برای ۵ سال با همکاری ۵ سازمان دولتی شامل ۱۰ مرکز تحقیقاتی در سراسر هند و با تمرکز اصلی روی فناوری MEMS شروع نمود. در این برنامه، موضوع نانومواد نیز مدنظر بوده و سرمایه­گذاری بیشتری برای گسترش آن انتظار می­رود. سال گذشته وزارت علوم و فناوری برنامة ملی نانوتکنولوژی را با هزینة ۱۰ میلیون دلار برای یک دورة سه ساله آغاز نمود. مؤسسة علوم هند( IISc ) مبلغ ۱ میلیون دلار به مرکز تحقیقات علوم نانو اعطا کرد. این مؤسسه به عنوان قطب علمی هند شناخته شده است.
نانوتکنولوژی در هند طیف وسیعی از موضوعات شامل MEMS ، سنتز و تعیین مشخصات نانوساختارها، تراشه­های DNA ، نانوالکترونیک (ترانزیستور، محاسبات کوانتومی و اپتوالکترونیک­)، نانومواد (نانولوله­های کربنی، نانوذرات، نانوپودر، نانوکامپوزیت) و غیره را پوشش می­دهد.
● دلایل موفقیت هند در عرصه فناوریهای نو
شبکة علوم، فناوری و تجارت هند نیز مانند چین در سراسر جهان گسترش دارد. هر چند یکی از مشکلات بازدارنده همکاری بین المللی با دانشمندان هندی و جامعة تجاری هند، مشکلات گرفتن ویزا برای اکثر کشورها می باشد، اما تکلم انگلیسی در هند، آن را برای دنیای غرب قابل دسترسی­تر نموده و باعث جذب بهتر سرمایه­گذاری­ها و فرصت­های همکاری بین­المللی شده است.
برای مثال، طرح "ایندیانانو" که جدیداً توسط آمریکا و جامعة هندی­های مقیم آمریکا در "درة سیلیکون" راه اندازی شده است، به همراه انجمن تحقیق و توسعه هند تلاش می­کند تا دانشگاه ­ ها، شرکت ­ ها، آزمایشگاه ­ های دولتی و خصوصی، سرمایه ­ گذاران، شرکت ­ های کوچک، صاحبان مالکیت معنوی، سرمایه ­ گذاران مشترک، ارایه­دهندگان خدمات و اتحادیه­های راهبردی هند را همسو و هماهنگ نماید.
موارد فوق نمونه­ای از توسعه­های جدید در صنعت نانوتکنولوژی هند بوده و بویژه شرکت­های خصوصی شروع به سرمایه­گذاری در آزمایشگاه­های تحقیق و توسعه در دانشگاه و مؤسسه­های دولتی نموده­اند.
شرکت­های خصوصی در اکثر موارد فقط در حد مشاوره و در دوره­ای کوتاه­مدت با آزمایشگاه­های دانشگاهی همکاری داشته­اند. این همکاری هرگز به صورت طولانی مدت برای ایجاد محصولی از تحقیق و یا توسعة فناوری صورت نگرفته است. آزمایشگاه CranesSci ، اولین آزمایشگاه تحقیقاتی MEMS است که به طور مشترک توسط مؤسسة علوم هند و شرکت بین المللی نرم­افزار کرانز ( CSIL ) سرمایه­گذاری شده است تا با ایجاد هماهنگی بین مؤسسات تحقیقات دولتی و صنایع بخش خصوصی، موجب پیوستگی بیشتر بین حرفه­های مرتبط با نانوتکنولوژی در هند گردد.
● فناوری ممز؛‌ به عنوان میانبر فناوری نانو
همة طرح­ها باید از نمونه خارجی الگوبرداری شده و تعیین مشخصات آنها در داخل کشور انجام شود. از آنجا که آزمایش کیفیت MEMS ، خود نوعی تخصص مورد نیاز استانداردسازی است، فرصتی تجاری برای ارایه آن به صورت خدمات به سایرین ایجاد می­گردد. اهداف برنامة سرمایه­گذاری آنها، ایجاد امکانات آزمایشگاهی بصورت واحدی خودکفا در یک دورة کوتاه­مدت است. در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد سرمایه­گذاری آزمایشگاه کرانز توسط شرکت CSIL ( یک شرکت ثبت شده در بمبئی با سرمایة حدود ۲۰ میلیون دلار و یکی از مهره­های اصلی عرصة تولیدات علمی و مهندسی نرم افزار می باشد. ) انجام شده است. این آزمایشگاه همچنین توسط شورای کمک­های بلاعوض دانشگاهی مورد حمایت واقع می­شود. آنها در حال حاضر در جستجوی سرمایه­گذاری بیشتر از سوی سازمان­های سرمایه­گذار هندی و سرمایه­گذاری­های مخاطره­آمیز خارجی می­باشند. درآمد آنها از دو منبع تأمین می­گردد:
۱) فروش فناوری
۲) تولید و ساخت
شرکت CSIL امتیاز تولید همة ابزارهایی که توسط آزمایشگاه طراحی و توسعه یافته­اند را دارد، مگر اینکه ساخت ابزار ویژه به طور کامل توسط شریک سوم و با موافقت دو شریک دیگر (مؤسسه IISc و شرکت CSIL ) انجام شود. در حال حاضر شرکت CSIL برای تولید نرم­افزار طراحی MEMS ، میکروفون MEMS و سیستم تصویربرداری پزشکی ماوراء صوت MEMS برنامه دارد. انتظار می­رود تراز مالی این شرکت در سال ۲۰۰۷ به ۶۰ میلیون دلار برسد.
امروزه فناوری MEMS بدون شک امیدبخش­ترین و خوش­آینده­ترین فناوری است. این فناوری اولین و حیاتی­ترین گام به سوی نانوتکنولوژی است. MEMS چه در زمینة توسعه فرآیند و چه تولید، محرک بازار است. نکتة جالب اینجاست که علی­رغم افزایش رقابت، فضای زیادی برای همه در این فناوری وجود دارد.

10-5-هوا و فضا
سازمان پژوهش‌های فضایی هند (هندی: भारतीय अंतरिक्ष अनुसंधान संगठन) (انگلیسی: Indian Space Research Organisation) که به اختصار ISRO نامیده می‌شود، آژانس فضایی اصلی هند است و بزرگ‌ترین آژانس فضایی دولتی دنیا به‌شمار می‌رود. هدف اصلی این سازمان توسعه فناوری فضایی و کاربرد آن در منافع ملی است.

سازمان پژوهش‌های فضایی هند در سال ۱۹۶۹ بنیادگذاری شد و نخستین ماهواره خود به نام آریاباتا را با کمک اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در آوریل ۱۹۷۵ به فضا پرتاب کرد. ماهوراه روهینی نخستین ماهواره‌ای بود که توسط تجهیزات ساخت هند (SLV-3) در مدار قرار گرفت. این سازمان پس از آن راکت PSLV را برای قرار دادن ماهواره در مدار قطب‌آهنگ و راکت GSLV را برای قرار دادن ماهواره‌های زمین‌آهنگ ساخته است. این راکت‌ها چندین ماهواره مخابراتی و ماهواره دیدبانی زمین را در مدار قرار داده‌اند.

سامانه‌های ناوبری جهانی مانند GAGAN و سامانه ماهواره‌ای ناوبری منطقه‌ای هند نیز توسط این سازمان توسعه یافته‌اند.

سازمان پژوهش‌های فضایی هند در ۲۲ اکتبر ۲۰۰۸ نخستین فضاپیمای خود به نام چاندریان-۱ را به ماه فرستاد. در ۵ نوامبر ۲۰۱۳ نیز فضاپیمایی را به مریخ فرستاد که در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۴ با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت. بدین‌ترتیب هند تبدیل به نخستین کشور آسیایی شد که توانسته به مدار مریخ دست یابد

10-6-پزشکي10-7-هسته اي
موافقت نامه هسته‌ای غیر نظامی هند-آمریکا که به نام معامله هسته‌ای هم شناخته می‌شود توافقی دوجانبه بین ایالات متحده آمریکا و هند می‌باشد که تحت این قرارداد آمریکا امکان دستیابی هند به فناوری هسته‌ای غیرنظامی وسوخت هسته‌ای در ازای بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه‌های هسته‌ای هند را فراهم می‌کند. بنا بر نظر شرکت انرژی اتمی هند بااجرایی شدن این توافقنامه، هند می‌تواند در سال ۲۰۲۰ میلادی به تولید ۲۵٬۰۰۰ مگاواتی برق از طریق انرژی اتمی دست یابد.پس از امضای موافقت نامه در تاریخ ۲۷ ژوئن ۲۰۰۷ ، گروه‌های چپ گرای مخالف حزب حاکم هند (میثاق اتحاد برای ترقی) به شدت به مخالفت بااین توافقنامه پرداختند. این گروه‌ها توافقنامه را در جهت تخریب استقلال سیاست خارجی هند دانستند و حزب حاکم را متهم می‌کنند که بندهایی از این توافقنامه را که به بومی سازی برنامه هسته‌ای هند آسیب می‌زند را از رسانه‌ها مخفی کرده‌است.در ۹ ژوئن ۲۰۰۸ با خارج شدن جبهه چپ گرای از دولت تعداد نمایندگان حامی دولت در مجلس لوک سابای هند به ۲۷۶ نفر(کمتر از حدنساب مورد نیاز برای تشکیل دولت) رسید.ولی دولت در تاریخ ۲۲ ژوئن با ۲۷۵ رأی موافق در مقابل ۲۶۵ رأی مخالف نمایندگان مجلس توانست رای اعتماد مجلس را به دست آورد.

10-8-رايانه و نرم افزار

10-9- : زمین شناسی
10-10-المپياد هاي علمي

10-11-دانشمندان

10-12- : اکتشافات
سازمان فضایی هند و آژانس فضایی آمریکا دو توافقنامه برای توسعه اکتشافات در مریخ منعقد کردند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مدارگرد مریخ ماون (MAVEN)‌ ناسا 22 سپتامبر (31 شهریور) پس از یک سفر 10 ماهه وارد مدار سیاره سرخ شد و مدارگرد مریخ MOM هند نیز به فاصله دو روز بعد در تاریخ 24 سپتامبر (دوم مهر) به در مدار این سیاره گرفتار شد.

با این موفقیت، نام هند بعنوان نخستین کشور آسیایی در کنار ناسا، آژانس فضایی اروپا (ESA) و روسیه قرار گرفت که موفق به ارسال کاوشگر به مریخ شدند.

در پی این موفقیت، دو قرارداد همکاری مشترک در حوزه اکتشافات در مریخ بین «راداکریشنان» رئیس سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO)‌ و «چارلز بولدن» مدیر ناسا منعقد شد.

مفاد توافقنامه اول، ایجاد یک مسیر برای مأموریت‌های آینده اکتشافات در مریخ و توافقنامه دوم، همکاری در ماهواره رصدگر زمین است؛ پروژه ماهواره رصدگر زمین، مأموریت NISAR نامیده می‌شود که سال 2020 به فضا پرتاب خواهد شد.

انتقال و تجزیه و تحلیل داده‌ها بین مدارگرد مریخ ماون و مدارگرد مریخ MOM از دیگر طرح‌های دو سازمان فضایی هند و آمریکا اعلام شده است.

همکاری مشترک NASA-ISRO علاوه بر منافع علمی برای هر دو کشور بخصوص در حوزه اکتشافات آینده در مریخ، به بهبود زندگی بر روی زمین نیز کمک می‌کند.

اختراعات:
کشور هند از دیرباز با تکیه بر نیروی انسانی تحصیل کرده‌ی خود جزو پیشروترین کشور های دنیا در زمینه های علمی و فرهنگی بوده است و بسیاری از افراد صاحب منصب در جهان اصالتی هندی دارند. اما شاید جالب باشد بدانید بسیاری چیزهایی که امروزه در اطرف ما هستند و از آنها استفاده می‌کنیم، از این کشور سرچشمه می‌گیرند. با زومیت همراه باشید.هند برای غذا های متنوع، فرهنگ های مختلف، نشاط و پویایی مردم و البته جمعیت زیاد در سطح جهان شناخته شده است. این کشور همچنین زادگاه بسیاری از رهبران بزرگ تاریخ، مخترعان پیشگام و متفکرین است و همیشه در اختراع و نوآوری های تازه از سرآمدان جهان بوده است. امروز در زومیت می‌خواهیم نگاهی داشته باشیم به ۷ چیزی که هندی ها آنها را اختراع کرده‌اند و در دنیای امروز بسیار پرطرفدار هستند و بعضی از آنها نیز جزو ملزومات اولیه حیات به حساب می‌آیند.
۱.

یوگا

یوگا یکی از پرطرفدار ترین ورزش ها در سطح دنیاست و امروزه تقریبا در هر شهری حداقل یک کلاس برای آموزش این ورزش یافت می‌شود. ورزش یوگا از تاریخ کهن هند سرچشمه می‌گیرد و ریشه‌ای عمیق در ادیان بودایی‌، هندو و جین دارد. از دیدگاه آیین بودایی یکی از راه های توقف رنج اندیشه‌ی درست و تمرکز درست است و اینها همان مفاهیمی هستند که ورزش یوگا بر پایه‌ی آنها ساخته ‌شده است.
۲. رادیو

هر چند که امروزه همه‌ گولیلمو مارکونی را مخترع سیستم بی‌سیم تلگرافی یا همان رادیو می‌دانند اما برای اولین بار یک دانشمند بنگالی به نام جاگادیش چاندرا از محدوده طول موج امواج مایکروویو برای آتش زدن باروت و به صدا درآوردن زنگ استفاده کرد. در سال ۱۸۹۴ جاگادیش چاندرا در یک مقاله در یک نشریه‌ی بنگالی گفت: "نور نامرئی به راحتی ‌می‌تواند از دیوار های آجری، ساختمان ها و... عبور کند. بنابراین پیام را نیز می‌توان به وسیله آن و بدون نیاز به سیم منتقل کرد". نویل مات، برنده جایزه نوبل در سال ۱۹۷۸، در مورد چاندرا می‌گوید که "او ۶۰ سال از زمان خود جلوتر بود".

۳. فیبر نوری

آیا می‌توانید جهان را تصور کنید که در آن نمی‌توانید ویدئو های خنده دار دوستانتان را در یوتیوب تماشا کنید یا آخرین پیشنهادات برای محصولات جدید را در اینباکس ایمیلتان دریافت کنید؟ اگر پاسختان منفی است پس باید از هندی ها سپاسگذار باشید. ناریندر سینگ کاپانی که از او به عنوان پدر فیبر نوری نیز یاد می‌شود یک فیزیکدان و کارآفرین اهل پنجاب هندوستان بود که برای اولین بار کار بر روی فیبرنوری را آغاز کرد. کاپانی بیش از ۱۰۰ مقاله‌ی علمی و ۴ کتاب نیز منتشر کرده است.
۴. بازی مار پله

آیا شما هم موافقید که جدیدترین و بروزترین بازی های کنسول های مختلف هم نمی‌توانند آن لذت بازی مارپله را به بچه های دهه ۶۰ و ۷۰ منتقل کنند؟ بازی مارپله که یکی از محبوب‌ترین بازی های دوران کودکی همه‌ی ما بوده است هم اصالتی هندی دارد. از بازی مار پله برای آموختن آموزه های هندو به کودکان استفاده می‌شده. در این بازی پله نماد تقوا و فضیلت و مار نماد شیطان است و شما باید به "ویکونثا" که در آموزه های هندو به معنی آسمان است برسید.
۵. پورت های یو اس بی

پورت های یو اس بی که باعث ایجاد انقلابی در برقراری روابط دستگاه های الکترونیکی با یکدیگر شدند، اولین بار توسط فردی هندی به نام آجای بات ساخته شدند. در سال ۱۹۹۰ آجای بات و تیمش کار بر روی دستگاهی را شروع کردند که در اواخر این دهه به یک قابلیت کلیدی در برقراری ارتباط دستگاه های کامپیوتری مبدل شد. بات حتی در سال ۲۰۰۹ در یک تبلیغ تلویزیونی اینتل نیز بازی کرد و در سال ۲۰۱۳ جایزه‌ی بهترین مخترع غیر اروپایی ساکن اروپا را کسب کرد.
۶. سیفون توالت

مورد ششم شاید یکی از جالب ترین موارد اخترع شده توسط هندی ها باشد. هندی ها اولین مردمانی در سراسر دنیا بودند که از توالت هایشان سیفون دار بوده. شواهد باستانی نشان داده است که تمدن های هندی ساکن دره‌ی ایندوس از توالت های سیفون دار که به یک سیستم فاضلاب پیچیده وصل بوده استفاده می‌کردند.
۷. شامپو

آیا می‌توانید حمام کردن بدون شامپو را تصور کنید؟ قطعا غیر ممکن است. آخرین مورد از این لیست که هندی ها در اختراع آن دست داشتند بدون شک پرکاربردترین مایع تمیز کننده در جوامع امروزی است. نمونه های اولیه شامپو در قرن ۱۵ میلادی در هندوستان ساخته شد. این نمونه های اولیه از جوشاندن گیاهی به نام اسپیدونس به دست می‌آمد و سپس ماده‌ای به نام آملا که نوعی از انگور فرنگی هندی است به آن اضافه‌ می‎‌شد.

۷ موردی که در بالا ذکر شد از جمله مواردی بی‌شماری هستند که هندی ها در ساخت آنها نقش داشته اند و هرکدامشان به اندازه‌ی خود جهان را تحت تاثیر قرار داده است. نظر شما در مورد اختراعات هندی ها چیست؟ اصلا فکرش را می‌کردید وسایلی که هر روزه از آن استفاده می‌کنید، شامپویی که به سر میزنید و ورزشی که انجام می‌دهید سرچشمه‌ای از هند داشته باشند؟

10-13-اساتيد دانشگاه ها
تحقیقات انجام شده در 28 دانشگاه مهم و برجسته هند نشان داد که فقط 25 درصد استادان دانشگاه‌ها در هند را زنان تشکیل می‌دهند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، به نقل از یونی‌ورسیتی‌ ورد نیوز، تحقیقی در هند انجام و در آن نسبت استادان دانشگاه‌ها بر حسب جنسیت در 28 دانشگاه برجسته و مهم هند بررسی شد، نتایج این تحقیق نشان داد که فقط 25‌درصد استادان دانشگاه در هند را زنان تشکیل می‌دهند یعنی از 7,743 دانشگاه در هند، 5,681 استاد مرد و 2,062 استاد زن هستند.

در دانشگاه اسلامی علیگر و دانشگاه مرکزی کشمیر بیشترین شکاف جنسیتی در تعداد کارمندان زن و مرد وجود داشت. در دانشگاه‌های پایتخت هند یعنی دانشگاه‌هایی نظیر جواهر لعل نهرو، دانشگاه دهلی، دانشگاه اسلامی جامیا ملیا و دانشگاه ملی ایندیرا گاندی تعادل نسبی بین استادان زن و مرد این دانشگاه وجود داشت. به عنوان مثال دانشگاه ملی ایندیرا گاندی که سرفصل‌های مختلفی نظیر علوم پایه، علوم انسانی، علوم اجتماعی و... را ارائه می‌دهد 133 استاد زن و 154 استاد مرد داشت.

دانشگاه‌های جنوب هند از جمله دانشگاه کرالا، دانشگاه کارناتاکا و دانشگاه تامیل نادو نیز به ترتیب تناسب جنسیتی تقریبا متعادلی یعنی 68 مرد و 25 زن، 62 مرد و 20 زن و 49 مرد و 15 زن را داشتند.

10-14-دستاورد هاي علمي

11-پزشکي و سلامت
دهلی نو - ایرنا - هند با کسب درآمد 18میلیارد دلاری از گردشگری پزشکی در سال گذشته میلادی جزو پنج کشور برتر جهان در بهره برداری ازاین صنعت قرار گرفت.
درآمد 18میلیارد دلاری هند از گردشگری پزشکی

به گزارش ایرنا، دراطلاعاتی که روز شنبه در رسانه های هند در این رابطه منتشر شد آمده که این کشور توانسته با ارایه خدمات پزشکی و درمانی ارزان ، درکنار مناظر طبیعی بکر و کم نظیر، گردشگران زیادی را جذب کند.
از طرفی افزایش هزینه های درمانی و گردشگری در کشورهای دیگر پیشتاز دراین بخش موجب شده خارجیان به سمت کشورهای ارزان تر جذب شوند و این مهم هند را در گردشگری پزشکی و سلامت، چند پله ارتقا داده است.
مصر که در سالهای قبل جزو کشورهای برتر در جذب گردشگر پزشکی بود در دو سال اخیر به علت بحران های سیاسی و اجتماعی با افت شدید مواجه شده و این فرصت را در اختیار کشورهایی مانند هندوستان قرار داده است.
در فصل گرما بیمارستان ها و مراکز درمانی استاندارد هند میزبان تعداد زیادی از مسافران عرب است.
هند برای پیشتازی در این زمینه ، مترجم و راهنماهایی را در بیمارستان ها برای گردشگران کشورهای عربی در نظر گرفته تا مراحل درمان به راحتی صورت گیرد و رزرو بلیت و هتل از داخل بیمارستان انجام شود.
سال گذشته هند موفق شد در فهرست کشورهای جذاب توریستی جهان قرار گیرد و به این ترتیب به یک مقصد توریستی رقیب مصر ، ترکیه و تعدادی از کشورهای اروپایی تبدیل شده است.
از طرفی در سال های اخیر تقویت ارزهای خارجی در مقابل روپیه هند، سفر ارزان تری را برای گردشگران خارجی رقم زده و این موضوع به رونق گردشگری در این کشور کمک کرده است.
تنوع محیطی، فرهنگی و تمدنی و همچنین مراکز درمانی متعدد و پیشرفته، از دیگر عوامل رشد گردشگری پزشکی و سلامت در هندوستان به شمار می آید.
هند تعداد زیادی از کاخ های قدیمی و مناطق باستانی خود را به هتل هایی با حال و هوای تاریخی تبدیل کرده تا گردشگران خارجی علاقه بیشتری به اقامت در این کشور پیدا کنند.
مسافرانی که با مقاصد درمانی یا تجاری به هند سفر می کنند ترجیح می دهند در این فرصت از مناطق دیدنی و تاریخی این کشور نیز بازدید کنند و این خود موجب طولانی تر شدن سفر و صرف هزینه بیشتر و در نتیجه رونق گردشگری در هند شده است.
نکته دیگر اینکه علم پزشکی و دانشکده های علوم پزشکی و دارویی هند در سال های اخیر از رشد چشمگیری برخوردار بوده و هر سال هزاران نفر در رشته های پزشکی و درمانی و داروسازی در هند فارغ التحصیل می شوند و این موضوع به رشد علم پزشکی و درمانی در این کشور کمک کرده است.
از سوی دیگر هند یکی از بزرگترین کشورهای جهان در زمینه تولید گیاهان دارویی و طب سنتی به شمار می آِید که در سال های اخیر با توجه به عوارض داروهای شیمیایی ، داروهای گیاهی طرفداران زیادی پیدا کرده است.
بخش گردشگری هند از سال گذشته تسهیلات ویژه ای را در زمینه اعطای روادید در اختیار مسافران 180 کشور جهان قرار داده است.
گردشگری درمانی تا قبل از قرن هجدهم اهمیت چندانی نداشته ولی به تدریج رو به گسترش گذاشته است.
در برخی کشورها این بخش از گردشگری به شهرهای دارای چشمه های آب گرم اختصاص داشت و عموماً مناطقی که آب های معدنی داشتند برای درمان امراض مختلف از بیماری های روده ای گرفته تا کبدی و برونشیت مورد توجه قرار می گرفتند.
امروزه برخی کشورهای پیشرفته در زمینه بهداشت و درمان، اقدام به توسعه شهرک های گردشگری درمانی در کشورهای خود کرده اند تا بیمارانی که نیاز به عمل های جراحی دارند با هزینه کمتر مداوا شوند.

11-1-سلامت عمومي و واکسينه
واکسن هست اما کم است!
3 کودک از هر 4 کودک هندی که در زیر سن 5 سالگی می‌میرند، مرگشان به‌دلیل بیماری‌هایی است که با واکسیناسیون می‌توان از آنها پیشگیری کرد. پونا، در نزدیکی بمبئی، شهری بی‌دروپیکر است که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های هند جدید در آن بنا شده؛ موسسه سرم هند متعلق به میلیاردر هندی، سیروس پوناوالا، بزرگ‌ترین تولیدکننده واکسن جهان از نظر حجمی.
امپراتوری واکسن‌های تزریقی پوناوالا بخشی از صنایع در حال پیشرفت واکسن‌سازی در هند است که محصولات خود را به سازمان جهانی بهداشت، یونیسف، صندوق کودکان ملل متحد، بانک جهانی و نیز 150 کشور جهان می‌فروشد. عجیب اینکه این غول واکسن‌سازی در کشوری بنا شده که بعد از آفریقای زیرصحرا کمترین پوشش واکسیناسیون را دارد.
همزمان با گسترش صنایع واکسن‌سازی هند، فاصله بین این دستاورد با ناتوانی در دستیابی به اهداف پایه سلامت عمومی از سوی جریان‌های رسانه‌ای تا حد زیادی نادیده گرفته شده است.
هند در این زمینه از همسایگان بسیار فقیر خود هم عقب‌تر است. براساس آمار 2012 یونیسف، میزان ایمن‌سازی کودکان هندی از همه همسایگان در جنوب‌ شرقی آسیا شامل نپال که سرانه تولید ناخالص داخلی آن یک‌سوم هند است نیز کمتر است. فقط در کشورهای بی‌ثباتی مانند افغانستان و هائیتی وضعیت واکسیناسیون از هند بدتر است.
وضعیت اقتصادی ماجرای واکسیناسیون بهت‌انگیز است؛ سازمان جهانی بهداشت با توجه به تعدیل هزینه‌های درمان و بهبود بهره‌وری، ارزش سود سالانه اقتصادی و اجتماعی حاصل از تولید 90 درصد از واکسن‌های پنومونی و روتاویروس، نوعی ویروس مولد اسهال، برای هند را بیش از 9 میلیارد دلار برآورد کرده است.
یکی از توضیحات برای کمبود واکسیناسیون نبود یا کمبود تقاضای مردم برای ایمن‌سازی است. این موضوع را در پاکستان هم می‌توان مشاهده کرد که طالبان در مناطق تحت نفوذ خود افکار عمومی را نسبت به کمپین‌های واکسیناسیون بدبین کرده بودند. البته عوامل دیگری هم در این بدبینی موثر بوده‌اند؛ از جمله اینکه سیا برای شکار اسامه بن‌لادن نوعی کمپین واکسیناسیون قلابی در منطقه راه انداخت که با مراجعه خانه به خانه و بررسی نمونه‌های DNA توانستند جای بن‌لادن را کشف کنند. هم مخالفان آمریکا و هم کارشناسان اخلاق پزشکی این سوءاستفاده را به چالش کشیدند. در سال 2015 میلادی، دولت پاکستان با تمسک به همین موضوع، خیریه بین‌المللی «نجات کودکان» را که سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی در برنامه‌های واکسیناسیون کرده بود، از پاکستان بیرون کرد.
گرفتاری هند، مخالفت‌های نظری علیه واکسیناسیون نیست. هرچند یکی از دلایل کمبود تقاضا برای واکسیناسیون را کمبود آموزش مناسب می‌دانند، اما کمپین‌های مثبت به‌تدریج جای خود را پیدا می‌کنند.
به ‌احتمال‌ زیاد آنچه امروز درباره سلامت عمومی در هند می‌بینیم، حاصل سرمایه‌گذاری ناکافی دولت در امور سلامت و کمبود سرمایه‌گذاری خارجی در این زمینه است. اگر بدانیم دولت هند فقط 2/1 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به سلامت اختصاص داده و چین 7/2 و متوسط جهانی 5/6 درصد است، آن‌گاه میزان این سرمایه‌گذاری اندک بیشتر مشخص می‌شود. به‌ عبارت‌ دیگر، دولت هند برای هر یک از شهروندان خود در سال 39 دلار هزینه می‌کند.
با محاسبه همه این عوامل، اقتصاددانان و کارشناسان سلامت عقیده دارند نظام سلامت عمومی هند بسیار محدود است و کاملا بد کار می‌‌کند.
خبر خوب اینکه هر جا در مناطق روستایی، سرمایه‌گذاری کافی در امر سلامت انجام شده، نتایج مثبت هم دیده شده‌ است. اکنون، در مناطق روستایی هند مردم به ‌آسانی می‌توانند در بیمارستان‌های دولتی رایگان واکسینه شوند.
با وجود انفجار جمعیت شهری در هند، این تمهیدات در شهرها به سرعت مناطق روستایی گسترش پیدا نکرده است. تحقیقات دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد احتمال اینکه یک کودک 1 تا 3 ساله شهرنشین هندی واکسینه شود، 80 درصد کمتر از کودک همسن خود در مناطق روستایی است. می‌توان گفت رسانه‌های هندی نیز برای اینکه پاسخی از مسوولان سلامت کشورشان درباره تمهیدات نابرابر واکسیناسیون در مناطق شهری و روستایی بگیرند، کاملا ناموفق عمل کرده‌اند. خبرها به ‌ندرت مسائل سلامت را پوشش می‌دهند. بررسی‌ها نشان می‌دهند در سال 2012 میلادی، کمتر از 1 درصد از مطالب سردبیری در روزنامه‌های مهم و پرتیراژ هند به موضوع سلامت اختصاص داشته است.
با این ‌حال، نمی‌توان کتمان کرد مسوولان هندی کم‌کم به فکر لزوم عملی یکپارچه و هماهنگ افتاده‌اند. مسوولان دولت فعلی این کشور، کمپین جدیدی را با نام «ماموریت ایندراهانوش» راه‌اندازی کرده‌اند که تصمیم دارد تا سال 2020 میلادی پوشش واکسیناسیون علیه 11 بیماری قابل‌پیشگیری با واکسن را به 90 درصد برساند. این بزرگ‌ترین گسترش ایمن‌سازی در تاریخ است.
امروز، 2 سال بعد از راه‌اندازی کمپین، نگرانی‌ها درباره منابع مالی آن بالا گرفته است. در سال 2014 میلادی، موسسه بین‌المللی گوی نیم میلیارد دلار صرف حمایت از ماموریت ایندراهانوش کرد، اما با افزایش تولید ناخالص داخلی کشور تا سال 2021 میلادی، گوی دیگر دلیلی برای این حمایت نمی‌بیند. از سوی دیگر، تغییر شیوه زندگی که چاقی و دیابت را با خود همراه کرده، بار بیماری‌های عفونی و غیرعفونی را در هند افزایش داده و دردسر «بار مضاعف بیماری» و در نتیجه فشار بر بودجه سلامت را بیشتر کرده است. یکی از راه‌های برون‌رفت هند از مشکلات سلامت، افزایش پوشش واکسیناسیون است.

11-2-خدمات درماني و بيمه

11-3-بيمارستان ها و مراکز درماني

11-4-پزشکان
تاریخ پزشکی در سرزمین هندوستان بسیار قدیمی است. در کتاب ودا که به زبان سانسکریت است (Vid به معنی علم و دانش است) در 1600 سال قبل از میلاد علم پزشکی را خدا دادی می دانستند.
در وداها (1) یعنی ریک ودا (2) و ساماودا (3) و اتاروادا (4) و آیورودا (5) بیماری را خشم یزدان می دانستند. به علاوه سرودهائی که حاکی از تضرع و استغاثه در پیشگاه پزشکان الهی است، در باره افاقه بیماری به عمل می آوردند. در آیورودا که در باره علم الحیات است و در هشت قسمت نوشته شده از دارو و جراحی و امراض اطفال گفتگو می کند.
دو رساله یا دو خلاصه در کتب الهی و مذهبی هندوان دیده می شود. اول رساله جراحی دوم رساله پزشکی. در این دو رساله با دو خلاصه مطالبی درباره بیمارستان و ملازمین آن یعنی پرستاران دیده می شود.
در رساله جراحی از اعمال دستی و پیوند بینی و پوستی و بیماری های گوناگون چشم جلب توجه می نماید.
نکته دیگر ذکر صفات عالیه طبیب است (به مانند سوگند بقراطی) که درباره طبیب می گوید:
«طبیب باید لباس خود را نظیف و پاکیزه نگاه دارد. صورت خود را خوب بتراشد و نگذارد ناخن هایش بلند شود. جامه سفید و کفش بپوشد و به پا کند، عصا و چتر در دست داشته باشد و با یک نگاه ملایم و ملاطفت آمیز که حاکی از دوستی او نسبت به تمام مخلوقات است به مردم نگاه کرده و با ایشان به گردش و تفریح برود .... الخ»
از مراکز معتبری که اثر آن بر روی پزشکیایران و نتیجه بر روی پزشکیاسلامی بسیار زیاد مشهود می باشد، هندوستان است. رابطه بین ساکنین و دانشمندان شبه قاره هندوستان و تمدن اسلامی بیشتر از راه جندی شاپور بوده است که عده ای از دانشمندان و اطباء هندی مخصوصاً در دوران خلفای عباسی در نقل یا ترجمه کتب هندی به عربی دخالت داشته اند. از میان آنان می توان کنگه(6) و ابن دهن را نام برد.
از کتب پزشکی هندوان سه اثر بزرگ که در حقیقت سه رکن اعظم پزشکی هندی به شمار می رود، آثار سسرد (7) و کارا کا(8) و واگبهاتا(9) می باشد. معروف است که ایندرا(10) پزشکی را به داونتاری(11) تعلیم داد که وی به سهم خود آن را به سسرد (سوسترا) و سوسترا پزشکی را به شاگردانش انتقال داده است.

کنگه
وی در دوران خلافت بنی عباس شهرت فراوان داشت. وی علاوه بر طبیب منجم نیز بوده و در قرن دوم و اوائل قرن سوم هجری قمری می زیسته است. در بغداد در خدمت هارون مقامی بلند داشت. به علاوه او از وجود برمکیان بسیار بر خوردار گردید و چنانکه آمد «کتاب السموم» را با همکاری مترجمان از هندی به پهلوی یا عربی برگردانده است.
دیگر از ترجمه های کنگه ترجمه «کتاب سسرد» هندی است که جهت یحی فرزند خالد برمکی نگاشته و به صورت کناش (فرمولریا مجموعه پزشکی) بوده و در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گرفته است.
غیر از کتب بالا کتاب های دیگری به کنگه نسبت داده اند که مهم ترین آن ها عبارتند از «کتاب اسرار الموالید» و «کتااب اسماء عقاقیرالهند».
چنین شهرت دارد اعرابی که در هند به سر برده اند در دوران عباسیان شورش کردند. منصور خلیفه عباسی آن ها را سرکوب کرد و قرار شد که آنان (اعراب شورشی) تسلیم و برای صلح نماینده ای به بغداد بفرستند. با فرستاده ی مزبور مردی هندی به نام «کنگه» همراه بود که از حکمت هندی و علوم دیگر بهره ای داشت و گفته های وی را مترجمی به عربی ترجمه می کرد. اما ابوریحان بیرونی محقق بزرگ اسلامی (متوفی به سال 440 هجری قمری مطابق 1048 میلادی) این مطلب را صحیح نمی داند.

ابن دهن
وی از مترجمان هندی و از معاصران کنگه بود که به امر برمکیان امور بیمارستان بغداد را عهده دار گردید و کتب چندی از هندی به عربی برگردانده است.
در این جا متذکر می گردیم که ترجمه ی انگلیسی کاراکا(12) به سال های 1890 و 1125 میلادی و ترجمه ی انگلیسی سسرد (13) به سال 1925 میلادی در کلکته به چاپ رسیده و ترجمه ی آلمانی و اگبهاتا نیز توسط لوئیزهیلدنبرک(14) و ویلی بالد کیرفل (15) به عمل آمده است.
اما اختلاف فرهنگ هندی و ایرانی چنان که مختصری از آن آمد بر اثر مسافرتها و آمد و شد بین فلات ایران و سرزمین هند به عمل آمد. که گذشته از رخنه کتب پزشکی کتاب کلیله و دمنه (کلیلک و دمنک) می باشد. برزویه طبیب این کتاب را از سفر هند به ایران آورد و معروف است که آن را از زبان سانسکریپ به پهلوی و تقریباً در همان ایام به زبان سریانی و بعداً ابن مقفع آن را به عربی برگردانده است.
از آن گذشته معروف است که بازی شطرنج نیز از هند به ایران آمده است. این مطلب از روایتی قدیمی از کتاب (مادیگان چترنگ(16) می باشد.
اکنون متذکر می گردیم که این اختلاط فرهنگ ایرانی و هندی از دو راه انجام شده است:
اول از راه دریائی - چنان که در مقاله و ابواب قبل آمد. میراث پزشکی یونانی و اسکندرانی از سرزمین های یونان و آسیای صغیر و سوریه و مصر و انطاکیه به ایران انتقال یافت و این انتقال به نحوی غیر مستقیم و به طرق چندی به مانند راه اسکندریه به هند و از آن جا به ایران کشانده شده است.
دیگر آن که از آسیای مرکزی یعنی باکتریا(17) (بلخ) و فرغانه و سغد(18) (سگدیانا - سگدیان) که بهره ای از تمدن یونانی داشتند و از دوران اسکندر این تمدن در این سرزمین ها باقی مانده بود و به هند و سپس به ایران و آنگاه به بغداد انتقال یافت.
از طرفی تأثیر تمدن بودائی هند نیز به ایران و ممالک اسلامی رخنه یافته و امر تبادل افکار را بین هندی و ایرانی و بعدها به تمدن اسلامی وارد ساخته است.
در این مقاله به ذکر نکته ای از نکات مهمه ی که یادآوری آن بسیار واجب است می پردازیم و آن مطالب مکتب مرو و نواحی اطراف آن است که پس از جنگ های ایران با اسکندر به واسطه وجود عده ی زیادی از اسراء جنگی در این سرزمین ها تشکیل گردید که همین امر نهضت کم نظیری از تمدن یونانی و طرفداران آن می باشد و یکی از نطفه های بزرگ و نقش مؤثر در تمدن ماقبل اسلام و پس از آن در تمدن ایران و اسلام است.
به هر حال راه خلیج فارس که وسیله ی بسیار معتبر و مهم تأثیر و اختلاط بین تمدن هندی و ایرانی بود که یونانیان نیز در ابتدای تاریخ مسیحی سهم به سزا داشتند.
باید دانست که این اختلاط تمدن و فرهنگ قبل از رسیدن به خلیج فارس از انطاکیه به رودخانه ی فرات رسیده و با آنکه مشکلات فراوانی داشته به خلیج فارس و دریای آزاد راه یافته تا به داخل شبه قاره ی هندوستان وارد گردیده است. به علاوه دریای قرمز نیز یکی از این راه های دریائی بوده که از باب المندب به طرف اقیانوس هند می رفته و این راه نیز سهم به سزا در این اختلاط و تأثیر هند از راه دریائی در تمدن ایران و اسلام داشته است.
مطلب مهم آن که اصولاً راه دریائی بین هند و ایران چه از راه خلیج فارس و چه از راه اقیانوس هند و باب المندب و عربستان و افریقا و چه از شمال و غرب و آسیای صغیر و سوریه و انطاکیه و بین النهرین و سرزمین های غرب ایران برای بازرگانان هندی بی اندازه عادی به شمار می رفته و همین امر یعنی بازرگانی بین هند و سایر قسمت ها زمینه وسیعی برای اختلاط فرهنگ بین هند و سایر کشورها و نتیجه ی ایران داشته، به نحوی که علوم اسکندرانی مخصوصاً نجوم و ریاضیات در هند رخنه و رسوخ یافته و در تمدن ایران قبل از اسلام و بعدها در تمدن اسلامی آثاری به وجود آورده است.
دوم از راه خشکی - این راه به طور اجمال با مراجعه به نقشه ی جغرافیایی هند و کشورها و سرزمین های مجاور آن (مقصود غرب شبه قاره و پاکستان است) از طرق زیر انجام یافته است:
1. باکتریا - توضیح آن که قبل از حمله ی اسکندر رابطه بین باکتریا و ایران و ساکنین بین النهرین برقرار بود ولی حمله ی اسکندر به شرق ایران و تأسیس پایگاه های نظامی و گماردن فرمانداران در این نواحی تمدن یونانی طبیعه گسترش یافته است. پارتیان نیز که به تقلید یونانیان پرداخته و رسوم و آداب یونانی یا یونانی مآبی را اتخاذ نموده بودند، در این امر سهمی وافی داشته اند.
جانشینان و فرمانداران اسکندر بیشتر مایل به حکومت و فرمانروائی سرزمین های غرب ایران بودند ولی پارتیان به قسمت شرقی فلات ایران علاقه تام داشتند و چون اشک اول مؤسس سلسله ی پارتی در باکتریا تولد یافته بود، این توجه در مشرق بسیار چشم گیر می باشد. چنان که شهر هکاتوم پیلس(19) (یا شهر صد دروازه) که نزدیک هندوکش و افغانستان نیز شهر اسکندریه (یکی از چندین شهر اسکندریه) را تأسیس کرد. آن چه از تواریخ مستفاد می گردد، آن که بسیاری از پادشاهان اشکانی و ولاه و فرمانداران و جانشینان اسکندر بیشتر به سرزمین های شرق فلات ایران چنانکه آمد علاقه داشتند.
بنابراین شبه قاره ی هندوستان (مخصوصاً سرزمین پنجاب) از طرف افغانستان و سلسله کوه های هندوکش به ایران ارتباط داشته و نتیجه اختلاط تمدن هندی را به ایران برقرار کرده است.
از طرفی حمله های مکرری که از طرف قبائل و فرمانروایان شرق فلات ایران به هند به عمل آمده، این ارتباط را با شبه قاره هندوستان زیاد کرده که شرح کامل آن ها از حوصله این کتاب خارج است.
2. راه مرو - این راه که میان امپراطوری ایران و روم از طرفی و هندوستان از طرف دیگر از طریق خشکی طی می شده در حقیقت از سوریه تا مرو ادامه داشته است.
مرو یکی از کوچ نشینان یونان به شمار می رفته که توسط آنتیوخوس (20) (240-280 قبل از میلاد) توسط عده ای کوچ نشین یونانی بنا گردید که کم کم بر تعداد آن ها افزوده شد و عده ای از یونانیان به این شهر و اطراف آن روی آورده و یکی از مراکز بزرگ تجاری (مخصوصاً در دوران اشکانیان) شد که کالاهائی بین این شهر از طرفی و غرب آن رد و بدل می گردید.
شهر مرو علاوه بر آن که مرکز تجاری بود نفوذ کلیمیان و نسطوریان در آن مشاهده می گردد و از نظر یونانی مآبی شدن سهم به سزائی داشته است.
پس از هجوم اعراب به ایران و فرار یزدگرد سوم پادشاه ایرانی و کشته شدن وی در مرو نسطوریان در این شهر صومعه و مدارس داشته و خدماتی انجام می دادند. به شرح ایضاً مرو یکی از مراکز مهم پارتیان و مورد نظر آنان بوده و به علاوه از تمدن یونانی بهره وافی داشته و اصول یونانی مآبی توسط یونانیان و نسطوریان (هم چنین یهودیان) در این شهر برقرار بوده است.
به هر حال مرو و سرزمین های اطراف آن یکی از مراکز مهم ارتباط بین ایران و شبه قاره هندوستان بوده است. یکی از اطباء یهودی مرو علی بن ربن طبری (21) معروف است.
در این قسمت مختصراً متذکر می گردیم که برمکیان (برامکه) پس از آن که از بلخ به مرو منتقل گردیدند. با این شهر ارتباط کم نظیر داشته و همین برمکیان بوده که در تأسیس دولت عباسی نقش مهمی ایفا کرده اند.
وجود ایرانیان و نفوذ آنان در دستگاه حکومت باعث گردید که دولت عباسی رنگ ایرانی به خود گرفت.

12-راه و ترابري
سیستم حمل و نقل شهر دهلی را اتوبوس ها ، ریکشا و یا همان سه چرخه‌های موتوری ، مترو ، تاکسی و قطارهای حومه شهری تشکیل می دهند. متروی این شهر یکی از مدرن ترین سیستم های حمل و نقل زیرزمینی دنیا به شمار می رود. یکی از پرطرفدار ترین وسایل حمل و نقل عمومی در این شهر سه چرخه های موتوری هستند که معمولا به رنگ سبز در شهر دیده ‌می شوند. این وسیله بسیار ارزن تر از تاکسی های زرد و مشکی دولتی و خصوصی است. بیش از 60درصد سفرهای درون شهری با اتوبوس انجام می شود. این شبکه اتوبوسرانی ایستگاههای مترو را به خوبی تحت پوشش دارند.

12-1-راه آهن
هندوستان: بخشی از خط ۶ متروی دهلی از دبیرخانه مرکزی تا ماندی هاوس به طول ۲ / ۳ کیلومتر در روز ۲۶ ژوئن به روی مسافران گشوده شد.

عملیات ساختمانی برای حفر تونل در ماه مه ۲۰۱۱ با استفاده از دو دستگاه ماشین تونل زنی آغاز شد و ساخت ایستگاه ها نیز با روش کند و پوش ( ترانشه باز ) صورت گرفته است.قطارها با فاصله گذر ( هد وی) هر ۳ دقیقه و ۱۵ ثانیه مسافران را جا به جا میکند و امکان تغییر مسیر سفر بین این خط و خط ۳ مترو در ایستکاه تقاطعی ماندی هاوس فراهم شده است. شرکت مترو ریل دهلی انتظار دارد که با افتتاح این مسیر تا سال ۲۰۱۶ روزانه ۷۰ هزار نفر بر آمار مسافرانی که از ایستگاه ماندی هاوس استفاده می کنند افزوده گردد. بر پایه طرح فاز سه شبکه مترو، خط ۶ از ایستگاه ماندی هاوس تا کشمیر گیت به طول ۲ / ۶ کیلومتر دیگر امتداد خواهد یافت.

12-2-فرودگاه(داخلي و خاجي)
فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی (به هندی: छ्त्रपती शिवाजी अंतरराष्ट्रीय विमानतळ) فرودگاهی بین‌المللی است که در شهر بمبئی، هند واقع شده است. این فرودگاه که سابقاً به نام فرودگاه سحر نامیده می‌شد، بزرگ‌ترین و پر رفت‌وآمدترین فرودگاه بین‌المللی این کشور محسوب می‌شود.

فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی، هم‌اکنون دارای دو ترمینال مجزا برای پروازهای داخلی و خارجی خود است.

بیشترین پروازهای خارجی به مقصد کشور هند، در فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی و یا فرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی در دهلی انجام می‌شود. فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی، از لحاظ میزان نقل و انتقال مسافر، شلوغ‌ترین فرودگاه در شبه‌قاره هند است.

فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی، قطب شرکت هواپیمایی ایر ایندیا و جت ایرویز است.

12-3-راه هاي زميني
هند بزرگترین خط راه آهن جهان را دارد

از خاورمیانه – از ایران

می توانید از طریق تهران با قطار به زاهدان و سپس از زاهدان ایران به اسلام آباد پاکستان رفته و از لاهور به هند بروید

از پاکستان

از لاهور قطار برای هند وجود دارد

از نپال

قطار برای هند وجود دارد

از بنگلادش

برای هند قطار وجود دارد که مهمترین آن مسیر داکا- کلکته است

با اتویوس

از نپال

اتوبوس بصورت روزانه از نپال به هند می رود. اتوبوس ها پس از طی شهرهایی همچون کاتماندا و بیرگنج در نپال وارد هند شده ، شهرهای مظفرپور ، پتنا ، واراتسی (بنارس ، شهر مقدس آیین برهمایی) ، لوکنو به دهلی نو می روند

از بیرگنج نپال اتوبوس برای پتنا و کلکته هند وجود دارد

از بوتان

از تیمبو پایتخت بوتان اتوبوس برای کلکته وجود دارد گفته می شود این مسیر از میان مناظر طبیعی زیبایی حرکت می کند

از پاکستان

روزانه از لاهور پاکستان اتوبوس برای امریتسر هند وجود دارد که از مرز آتاری (پاکستان) و وگاه (هند) عبور می کند. تاکسی هایی هم میان این مسیر حرکت می کنند.

اتوبوس میان کشمیر تحت کنترل پاکستان و هند وجود دارد که اتباع بیگانه نمی توانند از آن استفاده کنند

از بنگلادش

اتوبوس از داکا پایتخت بنگلادش برای کلکته در هند وجود دارد

با اتومبیل

از خاورمیانه

اگر علاقه مند به سفر با اتومبیل هستید می توانید از استانبول ترکیه تا دهلی در هند را اتومبیل سفر کنید که می تواند سفری جالب باشد

از پاکستان

می توانید از مسیر لاهور – امریتسر از طریق مرز آتاری وارد شوید

با کشتی

به علت ارزانی پروازهایی که از کشورهای حوزه خلیج فارس به هند وجود دارد کسی از کشتی برای سفر استفاده نمی کند. اما کشتی هایی مسافربری از دبی به هند حرکت می کند.

12-4-راه هاي دريايي

مدیرعامل کشتیرانی ایران و هند گفت: با لغو تحریم ها بسیاری از موانع موجود در راه تجارت و حمل و نقل دریایی میان ایران و هند برداشته و زمینه افزایش چشمگیر صادرات فراهم می شود.
به گزارش مانا مهندس جمشید خلیلی که به همراه هیات تجاری کشورمان به دهلی نو سفر کرده است روز شنبه از توافق دو کشور ایران و هند برای گسترش حمل و نقل دریایی خبر دارد و گفت: پس از لغو تحریم ها و محدودیت ها، همکاری دریایی دو کشور گسترش می یابد.
وی با اشاره به اینکه در این سفر مهمترین مسایل و مشکلات کشتیرانی ایران و هند مطرح و دو طرف برای رفع آن توافق کردند گفت: در حال حاضر مجوزهای کشتیرانی به صورت یک ساله صادر می شود که در گفت وگو با مقام های هندی با قول مساعد آنها، قرار شد این مجوزها به صورت دایمی صادر شود تا مشکلات بیمه ای کشتی های ایرانی برطرف شود.
مدیرعامل کشتیرانی ایران و هند با اشاره به مشکلات تردد برخی از کشتی های ایرانی در آب های هند گفت: در گفت وگو با مقام های هندی همچنین اقدامات لازم برای ایجاد تسهیلات و تردد کشتی های ایرانی فراهم شد.
وی با اشاره به ویژگی های حمل و نقل دریایی به عنوان یکی از ارزانترین راه های انتقال کالا به ایرنا گفت: با توافق های صورت گرفته، زمینه رونق چشمگیر تجارت و بازرگانی و افزایش حمل و نقل دریایی میان دو کشور فراهم می شود.
خلیلی به ظرفیت کشتیرانی ایران و هند اشاره کرد و گفت: دو کشور از امکانات بسیار خوب بندری و کشتیرانی برخوردار هستند و گسترش همکاری ها در این بخش می تواند زمینه مناسبی برای توسعه تجارت و بازرگانی میان دو کشور فراهم کند.
وی افزود: در حال حاضر حجم بالایی از کالاهای صادراتی دو کشور به صورت فله و کانتینری با کشتی جابجا می شود و حمل و نقل دریایی جایگاه ویژه ای در تجارت و بازرگانی میان دو کشور دارد.
مدیرعامل کشتیرانی ایران و هند به تاثیر برنامه جامع اقدام مشترک و لغو تحریم ها در توسعه حمل و نقل دریایی و تجارت میان ایران و هند اشاره کرد و گفت: با لغو تحریم ها بسیاری از موانع موجود در راه تجارت و حمل و نقل دریایی میان دو کشور برداشته می شود و زمینه افزایش چشمگیر صادرات فراهم می شود.
ایران و هند در سال های اخیر برای سرعت بخشیدن به روند اجرای طرح های ترانزیتی و حمل و نقل در بندرچابهار اقدامات مناسبی انجام دادند که این امر می تواند به رونق هرچه بیشتر تجارت میان دو کشور کمک کند.


مسجد تاج محل