گروه نرم افزاری آسمان


ژاپن


خلاصه:

مجمع‌الجزایر ژاپن (به ژاپنی: 日本، نیپون یا نیهون) کشوری در اقیانوس آرام واقع در آسیای شمال شرقی است که یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادیِ جهان می‌باشد و سومین اقتصاد بزرگ جهان را از نظر تولید ناخالص داخلی دارد.(۵/۴۷۴ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۰ به گزارش صندوق بین‌المللی پول). ژاپن یک کشور پادشاهی است که برمبنای قانون اساسی اداره
ژاپن کشوری است کاملاً محصور شده در آب که از طریق مرز آبی با کشورهای چین، کره جنوبی و کره شمالی و روسیه همسایه‌است. این کشور در پایان جنگ جهانی دوم، تمامی متصرفات فراسوی دریاهای خود، از جمله کشور کره را که در آن موقع ۴۵/۵ درصد کل کشور را تشکیل می‌داد، از دست داد و وسعت آن به میزان فعلی که در حدود ۳۸۷۰۰۰ کیلومتر مربع است (چیزی کمتر از ایالت کالیفرنیا در آمریکا)،تقلیل یافت.
ژاپن با جمعیتی در حدود ۱۲۸ میلیون نفر دهمین کشور پرجمعیت جهان است. توکیو پایتخت ژاپن با بالغ بر ۳۵ میلیون نفر جمعیت از بزرگترین و گرانترین پایتخت‌های جهان به شمار می‌آید.
ژاپنی‌ها کشورشان را «نیپون کوکو» خطاب می‌کنند که به معنی خاستگاه خورشید است. ژاپن اولین کشوری است که خورشید در آن طلوع می‌کند. مطالعات باستان‌شناسی سابقه سکونت انسان در این کشور را از دوران پارینه‌سنگیپسین می‌داند. ژاپن کشوری کوهستانی است و بیشتر جزایر آن آتشفشانی است و بشدت زلزله‌خیز است، آمار نشان می‌دهد که سالانه حدود ۱۵۰۰ زمین لرزه در آنجا روی می‌دهد.
کشور ژاپن عضو سازمان ملل متحد، G8، G4 و APEC است.ژاپن پنجمین بودجه دفاعی جهان را دارد (۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱) و چهارمین کشور صادرکننده در جهان (۷۶۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰) و ششمین کشور بزرگ وارد کننده است(۶۳۹ میلیارد دلار در سال
در جنگ جهانی اول، ژاپن از متفقین بود و در جنگ جهانی دوم با متفقین می‌جنگید. پایان جنگ جهانی دوم برای ژاپن بسیار تلخ بود، آنها پس از جنگی دراز مدت در اقیانوس آرام، سرانجام پس از بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی، بدون قید و شرط تسلیم شدند. برآیند این جنگ خانمان‌سوز برای ژاپن به اندازه‌ای وحشتناک بود که بسیاری از تحلیلگران در توصیف آن، عبارت «به کلی ویران شده» را به کار بردند. ژاپن پس از اشغال توسط آمریکا، با یک برنامه پیگیر توسعه صنعتی به رشد اقتصادی چشمگیری دست یافت و به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا و همچنین دومین قدرت صنعتی جهان بدل شد. این کشور همچنین از بزرگترین هم‌پیمانان و شرکای تجاری آمریکا در قاره آسیا است.


موضوعات:

1-نام گذاري و اطلاعات کلي
2-تاريخ
3-جغرافيا
4-جامعه و آداب و رسوم
5-اقتصاد
6-فرهنگ و هنر
7-ورزش
8-سياست
9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
10-سطح آموزش و توليد علم
11-پزشکي و سلامت
12-رسانه هاي عمومي
13-راه و ترابري


1-نامگذاري


نقشه ژاپن در قرن هفدهم میلادی که در آن از ژاپن به عنوان یاپونیا نامبرده شده.

ژاپنی‌ها به کشور خود، نیهون (日本) می‌گویند. نیهون از دو واژهٔ نیچی (که به صورت هی نیز تلفظ می‌شود) و هُن تشکیل شده‌است. نیچی یا هی به معنای خورشید و روز است و هُن یعنی ریشه و آغاز. از آنجا که ژاپن در شرقی‌ترین نقطه قاره کهن و کشور چین قرار داشته تصور می‌شده که اولین سرزمینی است که خورشید در آن طلوع می‌کند. بر این اساس با نام سرزمین آفتاب تابان مشهور شده‌است. در زبان ژاپنی این نام نیپّون (日本国) نیز تلفظ می‌شود.

1-1-معني لغت

1-2-نام گذاري در زبان هاي ديگر

1-3-مساحت,جمعيت,منطقه زماني,واحد پول,دين رسمي,زبان رسمي,پيش شماره,نماد ملي,شعار ملي,مرز خاکي,مرز دريايي,بلندترين نقطه,پرچم

کشور ژاپن به نسبت وسعتش از تراکم جمعیت بسیار بالایی برخوردار است، مساحت آن برابر است با ۰/۳ درصد کل مساحت دنیا که به صورت مجموعه‌ای از جزایر در جهت شمال شرقی ـ جنوب غربی بین ۳۵ تا۴۵ درجه عرض شمالی گسترده شده و به شکل یک کمان در میان اقیانوس کبیر و دریای ژاپن محصور مانده‌است.
وسعت ژاپن تقریباً به اندازه مساحت فنلاند (۳۳۸۰۰۰ کیلومتر مربع) و یا پاراگوئه (۴۰۶۰۰۰ کیلومتر مربع) است. در مقام مقایسه به طور تقریبی کشور ژاپن یک بیستم آمریکا، یک نهم هندوستان، یک و نیم برابر بریتانیا و چیزی کمتر از یک چهارم ایران است.

مساحت:

زبان رسمی:

دین رسمی:

جمعيت:

منطقه زماني:

واحد پول:

زبان رسمي:

دين رسمي:

پيش شماره:

نماد ملي:
شعار ملي:

مرز خاکي:

مرز دريايي:

مرز دريايي:

بلندترين نقطه:

پرچم:


موقعیت کشور ژاپن


سرود ملی:


2-تاريخ

مجمع الجزایر ژاپن با اینکه از نظر وسعت کشور کوچکی است، اما از موقعیت استراتژیک و مهمی برخوردار است، مجاورت آن با روسیه، از مهم‌ترین عناصر جغرافیای ـ سیاسی ژاپن به ویژه پس از جنگ دوم جهانی است. از طرف دیگر این کشور بر سر راه کوتاه‌ترین و مهم‌ترین خطوط مواصلاتی بین آمریکای شمالی و خاور آسیا در اقیانوس آرام قرار گرفته‌است و کشتی‌هایی که از سواحل غربی ایالات متحده به مقصد چین، هنگ کنگ، و کشورهای جنوب شرقی آسیا حرکت می‌کنند، معمولاً در بنادر آن پهلو می‌گیرند. به این جهت، ژاپن حائلی است بین اقیانوس آرام و کشورهای روسیه و چین.گرچه گفته می‌شود که نخستین انسان‌ها بیش از ده هزار سال قبل در شبه جزیره ژاپن سکونت داشته‌اند اما خاستگاه واقعی مردمان امروز ژاپن هنوز ناشناخته‌است.آغاز تاریخ ژاپن، با مردمانی از نژاد آینو و مغول به سده‌های پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد و از آن زمان تاکنون تنها یک سلسله امپراتوری بر این سرزمین فرمانروایی کرده‌است.بطور کلی می‌توان تاریخ ژاپن را به چهار دوره تقسیم کرد:
دوران کهن
کشت برنج و استفاده از ابزار فلزی حداقل از سیصد سال قبل از میلاد مسیح در ژاپن آغاز شد. سیستم حکومتی متمرکز بر امپراتور، بین قرن‌های چهارم و هفتم با پایتختی که در استان امروزی نارا قرار داشته، بسط و توسعه یافت:آغاز بهار سال ۶۶۰ پیش از میلاد، همزمان بود با مراسم تاج گذاری امپراتور جیمو تنو در یاماتو (استان کنونی نارا). او نخستین امپراتور ژاپن بود، مورخان آن را آغاز امپراتوری ژاپن می‌دانند.در این دوره آئین بودائی در این سرزمین رخنه کرد و به سرعت انتشار یافت. اصلی‌ترین عامل پیشرفت آن تبلیغات غیر آزارنده و مسالمت آمیز، پرهیزکاری و اطاعت و انقیاد نسبت به حکومت بود. همزمان با به سلطنت رسیدن امپراتریس سویکو، نایب السلطنه او موسوم به امیر «شوتوکو_تیشی» که مدت ۲۹ سال (۶۲۱–۵۹۲م) زمامدار واقعی ژاپن بود، کوشش بسیاری در ترویج آیین بودا انجام داد و به دستور وی معابد بسیاری در سرتاسر ژاپن ساخته شد. کوشش او در این زمینه بحدی بود که به او لقب «آشوکای ژاپن» دادند.
در سال ۶۴۵ میلادی شورش عظیمی در ژاپن رخ داد که در تاریخ این کشور بنام −اصلاح بزرگ− از آن یاد می‌شود، دو تن از شورشیان به نام «باسامی کامتاری» و «امیر ناکا» قدرت را قبضه کردند و سرانجام ناکا تحت عنوان «سلطان تنجی» به سلطنت رسید و عامل ایجاد وحدت در سراسر کشور گردید. وی بر خلاف گذشته که امپراتور فقط ریاست قبایل را بر عهده داشت حکومت را مرکزیت قدرت کشور گردانید و این قدرت تتالیته را در سراسر امپراتوری برقرار کرد. به حکم وی حکام ایالات و ولایات موظف به پرداخت خراج سالانه شدند. بدین ترتیب دوره سیاسی تاریخ ژاپن سپری گردید ودوره امپراتوری، آغاز شد.

2-1-دوره نياتاريخي(عصر آهن,عصر برنز,عصر مس)

عصر آهن:

عصر برنز:

عصر مس:

2-2-دوره پيشا تاريخي(نوسنگی,ميان سنگي,پارينه سنگي)

نوسنگی:

ميان سنگي:

پارينه سنگي:

2-3-چهار هزار سال قبل از ميلاد مسيح تا ميلاد مسيح(آغاز تمدن,شهر نشيني و تجارت)

آغاز تمدن:

شهر نشيني وتجارت:

2-4-ميلاد مسيح تا جنگ هاي صليبي(تاريخ باستان,تمدن ها,قرون وسطا,پيدايش اسلام)

تاريخ باستان:

تمدن ها:

قرون وسطا:

پيدايش اسلام:

2-5-جنگ هاي صليبي تا جنگ هاي جهاني دوم(عصر مدرن)

2-6-جنگ جهاني دوم تا پايان جنگ سرد(قرن بيستم)

2-7-تاريخ معاصر(قرن 21)

2-8-فهرست حاکمان(پادشاهان و سلاطين,نخست وزيران , رئيس جمهوران)

پادشاهان و سلاطين:

نخست وزيران:

رئيس جمهوران:

2-9-فهرست جنگ ها

2-10-آثار باستاني


3-جغرافيا

کشور ژاپن در شرق آسیا قرار دارد و به وسیله دریایی با همین نام از ساحل شرقی قاره آسیا جدا شده‌است. روسیه، چین و جمهوری کره نزدیکترین کشورها به ژاپن هستند. مجمع الجزایر ژاپن از چیزی بیش از ۶۸۰۰ جزیره تشکیل شده‌است. بیشتر این جزایر بسیار کوچکند و تنها ۳۴۰ جزیره بیش از یک کیلومتر مربع وسعت دارند. ۹۸٪ مساحت ژاپن از چهار جزیره به نام‌های هوکایدو، هونشو، شیکوکو و کیوشو تشکیل شده‌است. یوکوهاما و کوبه از مهمترین بنادر ژاپن

از نظر زمین‌شناسی مجمع الجزایر ژاپن حاصل برخورد تدریجی صفحات تشکیل دهنده پوسته زمین، فعالیت‌های آتشفشانی و تغییرات حاصل از خطوط ساحلی اقیانوسی است. ۶۸٪ مساحت کشور ژاپن کوهستانی است. کوههای ژاپن از زیباترین جاذبه‌های طبیعی آن به شمار می‌روند. بلندترین قله کوهستانی ژاپن «فوجی» نام دارد که ارتفاع آن به ۳۷۷۶ متر می‌رسد. یک دهم کل آتشفشانهای جهان در ژاپن قرار دارند و به همین دلیل از زلزله خیزترین مناطق جهان به شمار می‌آید.این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود دارای ۱۰ رودخانه بزرگ و ۱۲ دریاچه است. کشور ژاپن به لحاظ منابع طبیعی، مواد معدنی و ثروت‌های زمینی و زیرزمینی از فقیرترین کشورهای جهان به‌شمار

3-1-موقعيت جغرافيايي

3-2-همسايگان

3-3-اقيانوس ها,دريا ها,درياچه ها,تالاب ها

اقيانوس ها:

دريا ها:

درياچه ها:

تالاب ها:

3-4-جزاير,بنادر,رود ها,کوه ها,جنگل ها,کوير ها

جزایر:

بنادر:

کوه ها:

رود ها:

جنگل ها:

کویر ها:


33-5-حيوانات

ژاپن دارای حیات وحشی بسیار منحصربه‌فرد است و برخی از گونه‌های دارکوب، قرقاول، سنجاقک، خرچنگ، کوسه ماهی، حلزون، سمندر و پستانداران دریایی ژاپن در هیچ جای دیگری یافت نمی‌شوند. با وجود این همه تنوع و گوناگونی، تنها ۱۱۸ نوع پستاندار وحشی زمینی در ژاپن زندگی می‌کنند که بیشتر آنها جوندگان کوچکند. حیواناتی مثل خرس، گوزن، گراز، سنجاب‌های پرنده، خفاش، میمون و نوعی راکون به نام سگ راکون از جمله گونه‌های حیات وحش ژاپن هستند.

3-6-گياهان , ميوه ها

در ژاپن بین ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ گونه گیاهی وجود دارد. در فرهنگ ژاپنی برخی گیاهان دارای معانی نمادینی هستند. به عنوان مثال شکوفه‌های گیلاس یا «ساکورا» نمایانگر زیبایی کوتاه مدت و درخت کاج یا ماتسو نماد عمر طولانی است. در غذاهای ژاپنی نه تنها از میوهها و حبوبات بلکه حتی از برخی از گلها و برگها نیز استفاده می‌شود. تأثیر زیبایی گیاهان در هنر گل‌آرایی به سبک ژاپنی که ایکه‌بانا نامیده می‌شود و نیز در نقاشی، بافندگی، سفالگری و ظروف و وسایلی که با لاک مخصوص رنگ آمیزی می‌شوند دیده می‌شود. ژاپنی‌ها از گیاهان در داروسازی، رنگرزی منسوجات، ساخت کاغذ و ابزار نیز استفاده می‌کنند.

گياهان:

ميوه ها:

3-7-آب و هوا(ميزان بارندگي,دماي هواو...)

ميزان بارندگي:


برگ‌های پاییزی(momiji)در کونگوبوجی، کوهستان کوبه ـثبت شده در میراث جهانی یونسکو
ژاپن مجموعه جزایری است که با طول زیاد از شمال به جنوب کشیده شده است؛ به همین خاطر آب و هوای مناطق گوناگون آن به شدت با یکدیگر مغایرت دارند و نیز دارای چهار فصل در سال است. مجمع الجزایر ژاپن بر روی محور تقریبی شمال ـ جنوب تا ۳۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌است و به دلیل گستردگی طولی بسیار زیاد از تنوع آب و هوایی بسیار زیادی نیز برخوردار است. با وجود اینکه تمامی کشور معتدل است، شمال آن زمستانهای سرد و طولانی و پربرف دارد، در حالی که جنوب آن تابستانهای بسیار گرم و زمستان‌های معتدلی دارد. میزان بارندگی در ژاپن بطور متوسط سالیانه ۱۸۰۰ میلیمتر می‌باشد. ژاپن کاملاً در آب محصور شده‌است: وجود اقیانوس سبب شده‌است که در رژیم غذایی و اقتصاد مردم ژاپن ماهی نقش مهمی داشته باشد (بیشترین سرانه مصرف ماهی در جهان). از این رو ژاپن دارای مقام اول دنیا در زمینه شیلات است. با این حال به دلیل اینکه محصولات دریایی مهمترین ماده غذایی مردم ژاپن را تشکیل می‌دهد، از این لحاظ نیز کشور با کمبود و مشکل روبرو است. به طوری که اکنون شیلات و مواد غذایی بعد از نفت خام دومین اقلام وارداتی ژاپن را تشکیل می‌دهند. رشته کوه‌های آتشفشانی ژاپن اغلب دارای چشمه‌های آب گرم طبیعی هستند. این کشور در تابستان و پاییز اغلب شاهد گردبادهای عظیم و توفانهای شدید گرمسیری است. به دلیل مجاورت با اقیانوس زلزله‌های شدید زیرآبی می‌توانند در آنجا امواج عظیم و جذر و مدی ویرانگر به نام سونامی ایجاد کنند.

دماي هوا:

3-8-زمين شناسي(گسل ها و....)

3-9-زيست بوم ها

3-10-مراکز تفريحي

3-11-تقسيمات کشوري

رتبه شهر استان جمعیت رتبه شهر استان جمعیت اوساکا
(بترتیب نوشته شده است)

۱ توکیو توکیو ۸٬۹۴۹٬۴۴۷ ۱۱ هیروشیما هیروشیما ۱٬۱۷۴٬۲۰۹
۲ یوکوهاما کاناگاوا ۳٬۶۸۹٬۶۰۳ ۱۲ سندای میاگی ۱٬۰۴۵٬۹۰۳
۳ اوساکا اوساکا ۲٬۶۶۶٬۳۷۱ ۱۳ کیتاکیوشو فوکوئوکا ۹۷۷٬۲۸۸
۴ ناگویا آیچی ۲٬۲۶۳٬۹۰۷ ۱۴ چیبا چیبا ۹۶۲٬۱۳۰
۵ ساپورو هوکایدو ۱٬۹۱۴٬۴۳۴ ۱۵ ساکایی اوساکا ۸۴۲٬۱۳۴
۶ کوبه (شهر) هیوگو ۱٬۵۴۴٬۸۷۳ ۱۶ نیگاتا نیگاتا ۸۱۲٬۱۹۲
۷ کیوتو کیوتو ۱٬۴۷۴٬۴۷۳ ۱۷ هاماماتسو شیزوئوکا ۸۰۰٬۹۱۲
۸ فوکوئوکا فوکوئوکا ۱٬۴۶۳٬۸۲۶ ۱۸ کوماموتو کوماموتو ۷۳۴٬۲۹۴
۹ کاواساکی کاناگاوا ۱٬۴۲۵٬۶۷۸ ۱۹ ساگامیهارا کاناگاوا ۷۱۷٬۵۶۱
۱۰ سایتاما سایتاما ۱٬۲۲۲٬۹۱۰ ۲۰ شیزوئوکا شیزوئوکا ۷۱۶٬۳۲۸

3-12-زير ساخت ها

3-13-مساحت,محيط,مرزآبي,مرز خشکي

مساحت:

مرزآبي:

مرز خشکي:


4-جامعه و آداب و رسوم
آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ کشور ژاپن
در یک خانواده ژاپنی، مرد از اهمیت بیشتری برخوردار است ولی در سنتی‌ترین خانواده‌های ژاپنی نیز زنان دارای اختیارات و قدرت قابل‌توجهی هستند. در مدارس ژاپن دخترها و پسرها جایگاه و فرصت‌های برابری دارند و به همین دلیل تعداد زنان دارای تحصیلات عالی در ژاپن بسیار زیاد است. در یک خانواده‌ی سنتی ژاپنی، زن مسئول کارهای خانه و نگهداری از کودکان است و به همین دلیل نظارت بر مخارج خانه و تحصیل بچه‌ها بزرگ‌ترین دغدغه‌ی هر زن ژاپنی محسوب می‌شود. مردان ژاپنی غالباً تمام حقوق خود را در اختیار همسرانشان قرار می‌دهند و فقط مبلغی جزئی به‌صورت هفتگی دریافت می‌کنند. بعدازآن مدیریت مخارج، خریدهای عمده و پس‌انداز به عهده‌ی زنان است و همزمان یابد به وضعیت تحصیلی فرزندان نیز رسیدگی کنند که غالباً این وظایف سنگین را به بهترین شکل ممکن به انجام می‌رسانند.
در حال حاضر متوسط تعداد فرزند برای هر خانواده‌ی ژاپنی 1.8 نفر است و متوسط سن ازدواج برای زنان 26 سال و مردان 28 سال برآورد می‌شود. بیشتر ازدواج‌ها با رابطه رمانتیک آغاز می‌شوند البته تعداد زیاد زنان و مردان مجرد در ژاپن، الزامی دانستن عشق پیش از ازدواج را کمی زیر سؤال می‌برد. به‌طورکلی انتظارات ژاپنی‌ها از زندگی مشترک زیاد نیست و این مسئله به همراه ضروری دانستن زندگی مشترک در فرهنگ این کشور، آمار طلاق را پایین نگه می‌دارد. در طول سه نسل گذشته‌ی مردم ژاپن، اختلاف سن بزرگ‌ترین فرزند با والدین مرتباً رو به کاهش است.
ژاپنی‌ها به نگهداری سگ و گربه علاقه دارند ولی کمبود فضا غالباً این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهد و به همین دلیل نگهداری ماهی، پرنده‌های خانگی و حتی جیرجیرک رواج بیشتری دارد.

آداب لباس پوشیدن:

لباس رسم سنتی ژاپنی‌ها، کیمونو نام دارد به همراه کمربند پارچه‌ای پهنی به نام اُبی پوشیده می‌شود. کیمونوهای زنانه تنوع زیادی دارند ازجمله انواع ساده و بدون تزیینات برای استفاده‌ی روزانه و کیمونوهای ابریشمی فاخر با طرح‌های چشمگیر برای مراسم خاص. مردان ژاپنی معمولاً فقط در مراسم رسمی و یا در هنگام اجرای نمایش‌های آیینی کیمونو می‌پوشند. امروزه استفاده از نوعی کیمونوی کتانی سبک به نام یوکاتا برای پوشیدن در خانه و یا جشن‌های تابستانی محبوبیت زیادی دارد.

پاپوش‌های سنتی ژاپنی‌ها عبارت‌اند از نوعی صندل به نام زوری و یک نوع کفش چوبی خاص موسوم به گتا که به همراه تابی (جورابی مخصوص ژاپنی‌ها که انگشت شصت را از بقیه جدا نگه می‌دارد) استفاده می‌شوند.

بیشتر ژاپنی‌ها در زندگی روزمره از لباس‌های غربی استفاده می‌کنند و البته در مقایسه با آمریکایی‌ها بسیار رسمی‌تر و برازنده‌تر لباس می‌پوشند. جوانان ژاپنی علاقه‌ی زیادی به لباس‌های جین دارند. دانش آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه لباس‌های فرم آبی تیره و یا مشکی می‌پوشند که از نشان‌های نصب‌شده بر روی آن می‌توان فهمید در چه مقطعی و در کدام مدرسه تحصیل می‌کنند.

تفریحات و سرگرمی‌ها

ژاپنی‌ها علاقه‌ی زیادی به تماشای تلویزیون دارند و برنامه‌های تلویزیونی شاد و متنوع همراه با موزیک، مسابقه‌های تلویزیونی با حضور چهره‌های سرشناس، برنامه‌های خبری، سریال‌های خانوادگی طرفداران زیادی دارند. سریال‌های تاریخی در مورد سامورایی‌ها نیز بسیار موردعلاقه‌ی ژاپنی‌ها است.

یکی دیگر از سرگرمی‌ها محبوب در ژاپن رفتن به سینما است. در این کشور فیلم‌های خارجی و به‌خصوص آمریکایی از استقبال بیشتری برخوردار هستند. صنعت سینمای ژاپن بعد از موفقیت جهانی در دهه‌های پنجاه و شصت، سیر نزولی داشته است. در آن دوران آکیرا کورساوا با ساخت فیلم‌هایی مثل راشومون و هفت سامورایی، سینمای جهان را به تسخیر خود درآورده بود.

نمایش عروسکی بونراکو و تئاتر زنده‌ی کابوکی از سرگرمی‌های موردعلاقه‌ی ژاپنی‌ها هستند. حضور در کنسرت به‌خصوص کنسرت‌های کلاسیک و گروه‌های موسیقی پاپ نیز در این کشور رواج دارد.

ژاپنی‌ها به‌عنوان تفریح گروهی به کارائوکه علاقه‌ی زیادی دارند. کارائوکه عبارت است از خواندن آهنگ‌های موردعلاقه و معروف به همراه اجرای زنده‌ی موسیقی در اماکن عمومی مثل رستوران. این سرگرمی که در ژاپن ابداع‌شده در حال حاضر تقریباً تمام در دنیا رواج پیداکرده است.

4-1-اقوام و جمعيت

اقوام:

جمعيت:

4-2-اديان

4-3-زبان ها

4-4-مراسم(جشن ها,اعياد و...)

جشن ها:

اعياد:

4-5-ميانگين سني

4-6-غذا ها و نوشيدني ها

غذا ها:

غذاهای ژاپنی

در کشور ژاپن غذاهای متنوعی استفاده می‌شود ازجمله انواع غذاهای غربی و اغذیه‌ی سنتی چینی. اصلی‌ترین ماده غذایی آن‌ها برنج است که معمولاً بدون روغن و یا چاشنی خاصی در کاسه‌های مخصوص به همراه ماهی، گوشت، سبزیجات، انواع ترشی و یا سوپ صرف می‌شود. در ژاپن غذاهای دریایی محبوبیت زیادی دارند. از غذای معروف دریایی در ژاپن می‌توان به ساشیمی (ماهی خام به همراه سویا) و یا سوشی (ماهی خام، سبزیجات دریایی و برنج) اشاره کرد. البته ماهی معمولاً به‌صورت بریان یا سرخ‌شده در روغن فراوان (تمپورا) استفاده می‌شود.

در فرهنگ بودائی مصرف گوشت مجاز نیست ولی این ممنوعیت در ژاپن رعایت نمی‌شود و گوشت مرغ، خوک و گاو طرفداران زیادی دارد ولی معمولاً در اندازه‌های کم مصرف می‌شود. در تهیه‌ی سوپ ژاپنی (کاتسوبوشی) از سس سویای تخمیر شده (میسو) و ماهی بونیتوی خشک و خردشده استفاده می‌شود. یکی دیگر از غذاهای اصلی محبوب در ژاپن انواع مختلف نودل به شمار می‌آید.

تقریباً همه‌ی غذاهای غربی در ژاپن یافت می‌شود. همبرگر و پیتزا بسیار موردعلاقه‌ی ژاپنی‌ها هستند و در همه شهرهای ژاپن، فست­فود­های معروف آمریکایی شعبه دارند.

در ژاپن دسر بعد از غذا صرف نمی‌شود. ژاپنی‌ها انواع شیرینی و دسر را همراه با چای یا قهوه‌ی عصرانه استفاده می‌کنند. ماده‌ی اصلی شیرین‌های سنتی ژاپن، عصاره‌ی شیرین لوبیا است و انواع مختلف کیک‌ها و کلوچه‌های غربی نیز در فروشگاه‌های این کشور عرضه می‌شوند.

نوشیدنی ملی ژاپن چای سبز است ولی چای سیاه، قهوه، نوشابه‌های گازدار و آبجو نیز در این کشور به‌وفور استفاده می‌شوند. شیر و لبنیات به‌تازگی در رژیم غذایی ژاپنی‌ها قرارگرفته و در چند سال اخیر مصرف آن‌ها به‌شدت افزایش پیداکرده است. به همین دلیل دسرهای ترکیبی جدیدی از مواد غذایی مدرن و سنتی نیز ابداع شده نظیر بستنی چای سبز که دستور تهیه‌ی آن به شرح زیر است:
مواد لازم: نیم لیتر بستنی وانیلی، یک قاشق سوپ‌خوری پودر چای سبز
دستور تهیه: بستنی و پودر چای سبز را به‌خوبی مخلوط کرده و در فریزر قرار می‌دهیم تا هنگامی‌که برای خوردن آماده شود.

غذاهای ژاپنی در چندین ظرف و کاسه‌ی کوچک سرو می‌شوند و در هنگام تهیه غذا، مواد غذایی در قطعات کوچک بریده‌ می‌شوند تا به‌راحتی بتوان برای خوردن آن از چاپ استیک (چوب‌های غذاخوری ژاپنی) استفاده کرد. در هنگام غذا خوردن، رها کردن چاپ استیک در کاسه‌ی برنج و یا استفاده از دو جفت چاپ استیک مؤدبانه نیست. این حرکات مشخصاً به بعضی از آداب مراسم سوگواری ژاپنی‌ها شباهت دارند.

نوشيدني ها:

4-7-اقليت هاي قومي و مذهبي

4-8-اماکن مذهبي

4-9-سن ازدواج

4-10-طلاق

4-11-تعطيلات رسمي

4-12-اعتياد

4-13-خودکشي

4-14-فرار از خانه

4-15-مرگ و مير


5-اقتصاد

آمریکا در ابتدای راه در اوت ۱۹۴۵ پس از یکسری بمباران سراسری و بالاخره بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی، ژاپن را به تسلیم واداشت. پس از این شکست ژاپن با بیش از ۱۳ میلیون نفر بیکار مواجه بود و کمبود مواد غذایی به شدت احساس می‌شد. تورم در حدی بود که حقوق افراد، مکفی مخارج جاری نبود و افراد برای سیر کردن شکم خود اقدام به فروش دارایی خود کرده بودند. برای کالاهی ضروری بازار سیاه درست شده بود و قیمت‌ها ۳۰ تا ۶۰ برابر قیمت رسمی دولت بود. درمورد برنج این رقم به ۱۵۰ برابر نیز رسیده بود. جنگ برای ژاپن به جز ۸ میلیون نفر کشته و زخمی به بهای ویرانی ۲۵٪ از دارایی‌های غیرنظامی ونابودی ۴۱٫۵٪ از ثروت ملی تمام شد. ژاپن بازسازی شده با داشتن ۳. % از خاک کره زمین توانسته ۲۴٪ از تولید جهانی را به خود اختصاص دهد. این کشور به رغم شهرنشینی متراکم نسبتاً از جرم و جنایت به دور مانده است. نسبت سرقت در ژاپن در مقایسه با آمریکا چیزی کمتر از ۰٫۷٪ است. پیشرفت اقتصادی ژاپن چنان چشم گیر بود که در مقطعی آمریکایی هارا به انتقاد از سخت کوشی، کم مصرفی و حجم کلان پس‌انداز ژاپنی‌ها واداشت!. عوامل رشد آنچه تصویر ویران ژاپن ۱۹۴۵ به ژاپن ابرقدرت اقتصاد امروز مبدل کرده است، فرایندی است که عده‌ای آن را معجزه اقتصادی نامیده‌اند. لیکن این معجزه واقعیت آموزنده برای کشورهایی است که هنوز خود را در کاغذ بازی غرق کرده‌اند. تقدس سرزمین به شکل افراطی اش تا برتری نژادی ژاپنی‌ها هم کشیده شده بود. دولت ژاپن آئین (شینتو) را به نقطهٔ قوت مردم تبدیل کرده بود و در سال۱۹۱۳ به منظور تجمع تمامی افراد وگروه‌ها، طی تبلیغات وسیع اعلام کرد که شینتو یک نهاد ملی با هویت تاریخی و معنوی است و هرکس بدون توجه به ایدئولوژی و مرامش، به عنوان یک وظیفهٔ میهنی و نشانه‌ای از وفاداری و صداقتش به میهن، باید در معابد شینتو حضور یابد. در ساختار مدیریتی ژاپن، زمانی که همه کشورها با شور و اشتیاق فراوان اقدام به برگزاری دوره‌ای مدیرت MBA میکردن مکتبی را با عنوان مکتب مدیریت ژاپنی به وجود آورد. وقتی در سال ۱۹۴۵ پیام تسلیم امپراتوری ژاپن قرائت شد، هیچ‌کس انتظار آن را نداشت که ژاپن به این سرعت تسلیم شود. غرور ملی ژاپنی‌ها اجازه نمی‌داد تسلیم دشمنی شوند که حتی از طریق زمینی وارد خاک آنها نشده است. هنوز انگیزه ادامه جنگ وجود داشت(۵۰۰۰ افسر ژاپنی پس از قرائت بیانیه تسلیم، خودکشی کردند) اما تسلیم ژاپن در واقع به نفع ژاپن تمام شد زیرا از وارد شدن خسارت عمده به زیر ساخت صنعتی کشور جلوگیری شد.
مطالب فوق نباید باعث فراموشی این نکته گردد که بسیاری از ارزش‌ها در ژاپن، همواره در جایگاه واقعی خود قرار داشتند. مثلاً، سطح بالای سواد مردم، ژاپن را برای پیشرفت آماده کرد. در اوایل قرن نوزدهم، متوسط طول عمر و استانداردهای زندگی در ژاپن با کشورهای غربی چندان تفاوتی نداشت و به هیچ عنوان کم‌تر از آن‌ها نبود. ژاپن قبل از قرن نوزدهم کشوری واقعاً پیشرفته بود و پیشرفت امروز ژاپن، ادامهٔ همان وضعیت است.میزان این پیشرفت به‌حدی بود که ژاپن از اعضای دائم شورای اجرایی جامعهٔ ملل (که همتراز شورای امنیت سازمان ملل فعلی می‌گردد)

5-1-ميزان بودجه و هزينه

5-2-درامد ها و توليد ناخالص

5-3-صنايع

5-4-معادن

5-5-کشاورزي و باغ داري

5-6-دامپروري ,پرورش آبزي,پرورش طيور

دامپروري:

پرورش آبزي:

پرورش طيور:

5-7-بانک ها

5-8-پول ملي

5-9-واردات

5-10-صادرات

5-11-قاچاق

5-12-بيکاري

5-13-فقر

5-14-اختلاس,پولشويي

5-15-تحريم اقتصادي


6-فرهنگ و هنر

هنر و صنایع‌دستی

بسیاری از صنایع‌دستی کشور ژاپن در سطح جهانی به‌عنوان آثار هنری شناخته می‌شوند. در این کشور تکنیکهای سفالگری مختلفی استفاده می‌شود که بعضی از آن‌ها قدمت باستانی دارند و دارای آداب‌ورسوم خاصی هستند. ظروف سفالی ژاپنی بسیار ظریف و با دقت ساخته می‌شوند و با طرح‌هایی زیبا و چشم‌نواز تزیین می‌شوند. البته ساخت نوع محکم‌تری از ظروف سفالی با روش‌های سنتی و ظاهر ساده‌تر نیز در مناطق روستایی مرسوم است که وابی چا (قوری مخصوص مراسم سنتی نوشیدن چای) یا این روش ساخته می‌شود.

یکی دیگر از صنایع‌دستی محبوب ژاپنی‌ها، ساخت کاغذ دست‌ساز به‌وسیله‌ی پوست درخت توت است. کاغذهای ساخته‌شده یا این روش دارای طرح‌های طبیعی زیبا و متنوعی هستند و به‌طور خاص برای خوشنویسی سنتی ژاپنی و یا بسته‌بندی هدایای ویژه استفاده می‌شوند. رنگ‌آمیزی، نقاشی و تزیین پارچه‌های ابریشمی کیمونوهای زنانه نیز از صنایع‌دستی هنری کشور ژاپن محسوب می‌شود.

هنرمندان مطرح و استادان صنایع‌دستی ژاپنی موردحمایت همه‌جانبه‌ی دولت قراردادند و عنوان گنجینه‌های زنده ملی معرفی‌شده و آثار آن‌ها با افتخار نگهداری و حفاظت می‌شود

6-1-نوازندگي (موسيقي ,ساز,تنبک و...)

سازهای سنتی کلاسیک ژاپنی که عبارت‌اند از:

کوتو: نوعی ساز سیمی که داری سیزده تار بوده و تقریباً شبیه چنگ است.

شاکوهاچی: نوعی ساز بادی از خانواده فلوت و از جنس بامبو

شامیسن: نوعی ساز سیمی که تقریباً شبیه تار است ولی فقط سه سیم دارد.

شاکوهاچی معمولاً به همراه کوتو نواخته می‌شود. البته تک‌نوازی کوتو در حین اجرای گروهی موسیقی علاقه‌مندان زیادی دارد. شامیسن ساز موردعلاقه‌ی عامه‌ی مردم است و معمولاً به‌تنهایی نواخته می‌شود.

در حال حاضر آلات موسیقی غربی مثل پیانو، ویولن و گیتار و همین‌طور موسیقی کلاسیک اروپایی محبوبیت بیشتری از موسیقی سنتی دارند و ر موسیقی مدرن ژاپنی به‌شدت تحت تأثیر سبک‌های موسیقی غربی قرار دارد. ولی رقص‌های سنتی ژاپن با حفظ تمام جزییات و حرکات منحصربه‌فرد آن، همچنان از جایگاه ویژه‌ای در بین مردم برخوردار است که نمونه‌ی آن را در جشنواره بون می‌توان مشاهده کرد.

ادبیات سنتی ژاپن از غنای فرهنگی بالایی برخوردار است و عناوینی مثل کتاب کوجیکی که 721 سال قبل از میلاد نوشته‌شده است، به‌وفور در این کشور یافت می‌شود. مجموعه اشعار زیادی نیز در ژاپن وجود دارد، ازجمله مانیوشو که بین سال‌های 794 تا 710 قبل از میلاد و در دوره‌ی نارا گردآوری‌شده است. ادبیات ژاپن در دوره‌ی هی­آن به اوج شکوفایی خود رسید و زنان دربار امپراتور در این مسئله نقش بسزایی داشتند.

بین سال‌های 1185 تا 1135 میلادی، سرودن اشعار حماسی و جنگی رونق گرفت که مشهورترین آن‌ها افسانه‌ی هیِکه است. در دوران توکوگاوا، نمایش‌های عروسکی بونراکو و سبک خاص تئاتر ژاپنی به نام کابوکی به وجود آمد. در قرن نوزدهم نفوذ فرهنگ غربی الهام‌بخش تدوین تعداد زیادی داستان‌های کوتاه سرگذشت شخصی توسط افراد سرشناس شد که مطرح‌ترین آن‌ها کتاب کوکورو نوشته‌ی ناتسومه ساسوکی به شمار می‌آید و به چندین زبان دیگر نیز ترجمه‌شده است. در حال حاضر نویسندگان مطرحی مانند کاواباتا یاسونوری و اُاِ کنزابورو شهرت جهانی دارند و حتی موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شده‌اند.

6-2-نگارگري(نقاشي,طراحي,مينياتورو...)

6-3-بافندگي(فرش بافي,ريسندگي,پارچه و..)

6-4-ادبيات(شعر,کتاب و...)

6-5-(خوشنويسي)خط

6-6-معماري(مسجد,معبد,کليسا,کاخ,آب انبارو....)

6-7-حکاکي(خاتم کاري,منبت کاري,معرق کاري,مينا کاري,سفالگري و....)

6-8-ساير(عروسک سازي,شيشه گري,طلاکاري,مس گري و....)

6-9-سينما و تئاتر

6-10-هنرمندان

6-11-مراکز فرهنگي


7-ورزش

جایگاه ورزش در کشور ژاپن

ژاپنی‌ها به ورزش علاقه‌ی زیادی دارند و در تمام مقاطع تحصیلی امکانات مدرن ورزشی برای دانش آموزان مهیا می‌شود. بعضی از ورزش‌های رزمی مانند جودو، کاراته و تیراندازی باکمان ریشه در فرهنگ این کشور دارند. در ژاپن بازی بیس‌بال علاقه‌مندان زیادی دارد تورنمنت سالانه‌ی بیس‌بال در دبیرستان‌ها موردتوجه تمام ژاپنی‌ها قرار دارد. در دانشگاه‌ها نیز ورزش حرفه‌ای در قالب تیم‌های بیس‌بال، راگبی، ورزش‌های رزمی و ... دنبال می‌شود.

یکی از مهم‌ترین رویدادهای ورزشی در ژاپن مسابقه بیس‌بال بین تیم‌های منتخب در دو لیگ حرفه‌ای این کشور است. این مسابقه با استقبال بسیاری همراه است و دوستداران این ورزش از سراسر ژاپن برای تشویق تیم‌های موردعلاقه حاضر می‌شوند. مسابقات فوتبال آمریکایی و بسکتبال نیز با استقبال نسبی روبرو می‌شوند. از سال 1990 لیگ فوتبال حرفه‌ای ژاپن موسوم به جی لیگ به‌صورت سالانه برگزار می‌شود.

ورزش ملی کشور ژاپن کشتی سامو است که تورنمنت سالانه‌ی آن در شش نوبت بافاصله‌ی 50 روز انجام می‌شود. در سامو کسی که به هر شکل از تشک کشتی خارج‌شده و یا هر قسمتی از بدن به‌جز کف پای او با زمین برخورد کند، بازنده محسوب می‌شود. ویژگی بارز کشتی‌گیران سامو وزن بسیار زیاد است که بر اساس قانون مبارزه نباید کمتر از 135 کیلو باشد. بعض از کشتی‌گیران سامو تا 230 کیلوگرم وزن‌دارند.

ورزش‌های مفرح نظیر گلف، تنیس، اسکی، کوهنوردی، شنا و ماهیگیری در ژاپن طرفداران زیادی دارند در میان سالمندان، نوعی ورزش گروهی به نام گیت بال رایج است.


7-1-ورزش هاي بومي

7-2-ورزش کاران

7-3-باشگاه هاي رسمي

7-4-تيم هاي ملي

7-5-استاديوم ها

7-6-مقام ها و دستاورد هاي بين المللي

7-7-ورزش بانوان

7-8-ميزباني مسابقات بين المللي


8-سياست

بعد از پایان جنگ جهانی دوم در اوت ۱۹۴۵، ژاپن، گام نهادن در راه تبدیل به کشوری دموکراتیک را آغاز نمود. قانون اساسی ژاپن که از سال ۱۹۴۷ لازم‌الاجرا بوده بر سه اصل استوار است: حاکمیت مردمی، احترام برای حقوق اولیه انسان و کناره گیری از جنگ. قانون اساسی همچنین استقلال سه شاخه مقننه، مجریه و قضائیه را تصریح

ژاپن یک کشور امپراتوری است. حکومت در آن بصورت سیستم پارلمانی، مشابه با بریتانیا می‌باشد که در حقیقت نخست‌وزیر آن را اداره می‌کند. امپراتور نماد کشور و وحدت ملی است و در رابطه با امور حکومتی قدرتی ندارد. تمامی کارهای امپراتور در رابطه با امور کشوری براساس توصیه‌ها و تصویب کابینه صورت می‌گیرد. با این حال امپراتور به عنوان رئیس کشور در مناسبت‌های سیاسی تأثیرگذار است. امپراتور کنونی ژاپن، آکی‌هیتو، در سال ۱۹۸۹ به عنوان یکصدو بیست و پنجمین امپراتور به تخت

نهاد قانونگذار در ژاپن شورای ملی و مجلس مشاوران (سنا) است. شورای ملی ژاپن ۴۸۰ عضو دارد که با رای مردم برای دوره‌های چهار ساله انتخاب می‌شوند. اعضای مجلس مشاوران ۲۴۲ نفر هستند که با رای مردم برای دوره‌ای شش ساله انتخاب می‌شوند.

نخست‌وزیر ژاپن رئیس دولت در ژاپن است که حکمش به وسیله امپراتور تنفیذ می‌شود. ذیل رهبری نخست وزیر، ۱۲ وزارتخانه وجود دارد؛ که عبارتند از: وزارت دادگستری- دارایی- بهداشت و رفاه- بازرگانی و صنعت- پست و ارتباطات- ساختمان- امور خارجه- آموزش ژاپن، علوم و فرهنگ ژاپن- کشاورزی، جنگلداری، ماهیگیری- حمل و نقل- کار و کشور.

سیستم حکومتی ژاپن بر اساس فعالیت احزاب سیاسی قرار داشته و احزاب سیاسی نقش تعیین کننده‌ای در صحنه سیاست کشور دارند. در شرایط کنونی، مهمترین احزاب سیاسی فعال عبارتند از: حزب لیبرال دومکرات، حزب دموکراتیک ژاپن، حزب کومه جدید، حزب کمونیست ژاپن، حزب سوسیال دموکرات. حزب لیبرال دموکرات مهمترین حزب سیاسی در ژاپن است.

8-1-سياست داخلي

8-2-سياست خارجي

8-3-نهاد هاي دولتي

8-4-روابط با کشور هاي خارجي

8-5-احزاب و گروه هاي سياسي

8-6-قانون اساسي

8-7-عضويت در سازمان هاي بين المللي

8-8-دمکراسي و حقوق بشر

8-9-مراکز سياسي

8-10-وقايع مهم سياسي

8-11-تقسيمات کشوري(استان ها,ايالات ,شهر ها)

استان ها:

ايالات:

شهر ها:

8-12-مناطق خود مختار

8-13-پايتخت,مراکز سياسي

پايتخت:

مراکز سياسي:

8-14-سفارت خانه ها(سفارت ديگر کشور ها)

8-15-جنگ داخلي

8-16-اختلافات مرزي

8-17-گروه هاي مسلح داخلي(گرروه هاي شبح نظامي)

8-18-گروه ها و احزاب مخالف دولت(گروه هاي سياسي يا شبه نظامي)


9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح

9-1-نيروها و سازمان هاي دولتي

9-2-نيرو ها و سازمان هاي امنيتي

9-3-جنگ افزار ها

9-4-جنگنده,بمب افکن و رهگير,بالگرد,هواپيما هاي ترابري

جنگنده:

بمب افکن و رهگير:

بالگرد:

هواپيما هاي ترابري:

9-5-ناو,ناوچه,ناو هواپيما بر

ناو:

ناوچه:

ناو هواپيما بر:

9-6-سلاح هاي سبک(تفنگ,مسلسل,موشک ضد تانک,نارنجک اندازو....)

تفنگ:

مسلسل:

موشک ضد تانک:

9-7-سلاح هاي سنگين (توپخانه,توپ ضد هوايي,خمپاره انداز)

9-8-رادار ها و پدافن هوايي(سامانه هاي ضد هوايي)
9-9-موشک(بالستيک,هوا به هوا,هوا به سطح,ساحل به دريا,اژدر,کروز,ضد کشتي)
9-10-پهپاد ها
9-11-خودرو ها و زره پوش ها(تانک,نفربرو...)
9-11-رزمايش ها
9-12-فرماندهان,سرلشکران,رهبران
9-12-مراکز نظامي


10-سطح آموزش و توليد علم

برنامه سوم توسعه ژاپن دو چشم انداز ارائه می کند: اول اینکه علم و فناوری توسط مردم و به خاطر سود رساندن به جامعه موردپشتیبانی قرار گیرد و دوم بر پرورش منابع انسانی و محیط‌های پژوهشی رقابتی تاکید شود.
در ۲۸ مارس ۲۰۰۶، کابینه ژاپن سومین برنامه اصلی علم و فناوری را برای سالهای مالی ۲۰۱۰ – ۲۰۰۶ تصویب کرد.
کسب موقعیت ممتاز در جامعه انسانی برای ژاپن که کشوری فقیر ازلحاظ منابع است، هرگز آسان نیست. درواقع، سعادت کشور در آینده به توسعه علوم و تکنولوژی‎های منحصر به فرد و برجسته بستگی دارد.
براساس این اصل، ژاپن طرحی را برای دستیابی به خلق «ملتی پیشرفته و علم و تکنولوژی‎محور» به‎عنوان یکی از استراتژی‎های کشور آغاز کرد. قانون اولیه علم و تکنولوژی به‎منظور اجرای این استراتژی در سال ۱۹۹۵ وضع شد. این قانون، قاعده و دستور برنامه‎های علم و تکنولوژی را تدوین می‎کند. برنامه اصلی اول برای سال‎های مالی ۲۰۰۰ – ۱۹۹۶ و برنامه اصلی دوم برای سال‎های مالی ۲۰۰۵ – ۲۰۰۱ تدوین شد.
اصل مقدماتی زمینه‎ساز برنامه اصلی اول، پیشرفت مجدانه در هر دو زمینه تحقیق و توسعه جهت برآوردن نیازهای اجتماعی و اقتصادی و به‎منظور خلق داراییهای معنوی بود. درراستای این برنامه، ژاپن هزینه‎های تحقیق و توسعه دولتی را حدود ۱۷ تریلیون ین برآورد کرد، صندوق پژوهش، رقابتی برای ساخت سیستم‎های تحقیق و توسعه جدید را گسترش داد و طرحی را جهت حمایت از ۱۰‌هزار محقق جوان در مقاطع تخصصی فوق‎دکترا اجرا کرد.
برنامه اصلی دوم سه مفهوم اساسی را به‎عنوان چشم‎انداز در سیاستهای علم و تکنولوژی ارائه کرد: مفهوم ملتی
۱) که با خلق و استفاده از دانش علمی به جهان یاری می‎رساند،
۲) دارای قدرت رقابت بین‎المللی و توانایی توسعه پایدار است
۳) سلامت و کیفیت زندگی را تضمین می‎کند.
در لوای این طرح، ژاپن مخارج تحقیق و توسعه دولتی را در کل تا مبلغ ۲۴ تریلیون ین افزایش داد، اولویت استراتژیک علمی را با پیشرفت تحقیق و اولویت‎بندی اصلی تحقیق و توسعه را درزمینه‎های ملی و اجتماعی قرار داد و جهت اصلاح سیستم‎های علم و تکنولوژی عمل کرد.
سرمایه‎گذاری درزمینه تحقیق و توسعه در گذشته منتج به پیشرفت ثابت سطح تحقیق و گسترش همکاری بین صنایع، دانشگاهها و دولت شده است. این امر موجب برخی دستاوردها شده است که به پیشرفت سلامت مردم کمک می‎کند. مانند گسترش درمان جدید سرطان (شتاب‎دهنده پزشکی یون سنگین) و استفاده عملی از یک ماده برای پزشکی احیا‎کننده (استخوان‎های مصنوعی).
ژاپن در زمینه تولید برق فتوولتائیک بالاترین کارایی تبدیل را در جهان به‎دست آورده است و توسعه موفق تکنولوژی‎های تولید انبوه آن موجب شد تا سهم ۵۰ درصدی از تولید جهانی را به‌دست آورد. موفقیت در علم و تکنولوژی حمایت از ژاپن را به‎عنوان ملتی پیشرفته و دوستدار محیط زیست فراهم می‎کند. امروزه، تجارت درزمینه وسایل خانگی و اجزای ساختاری پیشرفته، نقش موتور محرکه چرخه اقتصادی ژاپن را ایفا می‎کند. دستاوردهای این حوزه‎های تجاری، در اتحاد با قدرت صنایع ژاپن سهم بسیار موثری در ایجاد مزایای رقابتی برای کشور فراهم ساخت.
● دستور و قواعد برنامه اصلی سوم
اقدامات یادشده در بالا به‎لحاظ حیاتی‎بودن در افزایش بهره‎وری اقتصادی ژاپن که از جمعیت سالخورده تشکیل شده است، در برنامه سوم، گسترده‌تر و عمیق‌تر شد. مردم انتظارات زیادی از علم و تکنولوژی دارند، درحالی که تعداد اندکی از آنها با این پدیده‎ها (علم و تکنولوژی) آشنا و به آنها علاقه‌مند هستند. به‎علاوه، نگرانی عظیمی درمورد پیشرفت سریع علم و تکنولوژی وجود دارد.
با درنظرگرفتن این شرایط، برنامه اصلی سوم دو چشم‌انداز اساسی عرضه می‎کند: اول اینکه علم و تکنولوژی توسط مردم و به‎خاطر سودرساندن به جامعه مورد پشتیبانی قرار گیرد و دوم بر پرورش منابع انسانی و محیط‎های پژوهشی رقابتی و تغییر از «سخت» به «نرم» مانند منابع انسانی و اهمیت بیشتر افراد در موسسات تاکید شود.
● هزینه‎های تحقیق و توسعه دولتی
سرمایه‎گذاری خصوصی در تحقیق و توسعه درست از هنگام برنامه اصلی اول و دوم رو به افزایش بوده است. اما کشورهای توسعه‎یافته غربی و ملل عمده آسیایی در زمانهای اخیر به‎طور فزاینده‎ای در تحقیق و توسعه سرمایه‎گذاری می‎کنند. جهان درحال ورود به عصر رقابت معنوی به‎مقیاس زیاد است. حتی تحت محدودیت مالی شدید، ژاپن می‎باید درجهت افزایش هزینه‎های تحقیق و توسعه دولتی تلاش کند. تحت این شرایط در پیشنهادی برای حصول اطمینان از اینکه هزینه تحقیق و توسعه دولتی به یک‎درصد تولید ناخالص داخلی یعنی معادل سطح کشورهای عمده غربی در طی دوره اجرای آن برسد، برنامه اصلی سوم موید بر این نکته است که کل مبلغ هزینه تحقیق و توسعه دولتی درحدود ۲۵ تریلیون ین در سال مالی ۲۰۰۶ تا سال مالی ۲۰۱۰ برآورد شده است.
● اولویتها و اصلاحات استراتژیک
مخارج تحقیق و توسعه دولتی نیازمند اولویت‎بندی استراتژیک از نقطه‎نظر پیشرفت موثر و کارایی علم و تکنولوژی است. به‎علاوه، سیستم‎های علم و تکنولوژی می‎باید به‎منظور به‎حداکثررساندن سودهای ناشی از سرمایه‎گذاری اصلاح شوند.
برای تدوین اولویت استراتژیک، استراتژی‎های سرمایه‎گذاری به‎طور جداگانه برای تحقیق و توسعه برای موضوعات خط‎مشی‎محور طرح‎ریزی شده‎اند. تحت این استراتژی‎ها، تحقیق اصلی برای پروراندن بذرهای طیف گسترده تحقیق و توسعه به‎طور ثابت پیشرفت خواهد کرد.
ازطرف دیگر، سرمایه‎گذاری شدید در امر تحقیق و توسعه برای موضوعات خط‎مشی‎محور تخصیص خواهد یافت. برنامه اصلی در زمینه «چهار اولویت» پیشرفت خواهد کرد. این چهار زمینه عبارتند از: علوم زندگی، اطلاعات و ارتباطات از راه دور، علم زیست‌محیطی، نانوتکنولوژی و مواد. برنامه اصلی همچنین در «چهار زمینه پیشرفت» انتخاب شده است، یعنی انرژی، تکنولوژی‎های ساخت، زیرساخت اجتماعی و مرزها. این به‎معنای ادامه اولویتهای تدوین‎شده در برنامه اصلی دوم است. استراتژی‎های پیشرفت برای تمرکز بر هشت حوزه مختلف به‎طور جداگانه فرمولی و منظم شده و به‎عنوان برنامه اصلی سوم آغاز شده‎اند. در این حوزه‎ها، ۲۷۳ قلم به‎عنوان موضوعات تحقیق و توسعه کلیدی برگزیده شده اند که موردنظر دولت قرار دارند و ۶۲ مورد از آنها تحت‎نام «علم و تکنولوژی استراتژیک» اولویت‎بندی‎شده اند، به‎طوری‎که هزینه‎ها می‎باید در طی دوره پنج‎ساله بر آنها تمرکز کنند. بودجه این علم و تکنولوژی استراتژیک اولویت‎بندی‎شده درحدود ۲۰% بودجه تحقیق و توسعه برای موضوعات خط‎مشی‎محور را شامل می‎شود. در دوره برنامه اصلی سوم، این سهم بودجه زیاد خواهد شد.
● فعالیتهای بین‎المللی
برنامه اصلی سوم همچنان تاکید را بر حمایت استراتژیک برای فعالیتهای بین‎المللی قرار می‎دهد. ژاپن نیاز بیشتری از همیشه برای استفاده از علم و تکنولوژی پیشرفته خود به‎منظور جست‎وجوی راه‎حلهایی برای موضوعات جهانی مانند مشکلات آمارنگاری جمعیتی، زیست‌محیطی، غذا، انرژی و مشکلات منابع دارد.
علم و تکنولوژی یکی از حوزه‎های اساسی ضامن قوام جامعه بین‎المللی در قرن بیست‎ویکم است. انتظار بر این است که همکاری بین‎المللی از اهمیت فزاینده‎ای برخوردار شود. برنامه اصلی سوم درحال‎ورود به مرحله اجراست و وزارتخانه‎های مختلف اقدامات متفاوتی را اجرا خواهند کرد. درزمینه حمایت از آنها، از شورای خط‎مشی علم و تکنولوژی انتظار می‎رود که نقش حیاتی‎اش را حفظ نماید. ژاپن مساعی خود را درجهت ارتقای علم و تکنولوژی ازطریق اجرای این خط‎مشی‎ها برای کسب توسعه اقتصادی و اجتماعی و رفاه پیشرفته عمومی همانند کمک به پیشرفت علمی جهانی و توسعه پایدار جامعه به‎کار خواهد بست.

10-1-دانشگاه ها
10-2-مدارس ,آموزش عمومي ,سطح سواد
10-3-توليد علم
10-4-نانوتکنولوژي
10-5-هوا و فضا
10-6-پزشکي
10-7-هسته اي
10-8-رايانه و نرم افزار
10-9-زمين شناسي و زيست شناسي
10-10-المپياد هاي علمي
10-11-دانشمندان
10-12-اختراعات و اکتشافات
10-13-اساتيد دانشگاه ها
10-14-دستاورد هاي علمي


11-پزشکي و سلامت

مقدمه

مردم ژاپن يكي از پركارترين مردمان دنيا هستند. در هيچ كشوري در دنيا به اندازه ژاپن فرهنگ كار و تلاش در زندگي روزانه مردم تثبيت نشده است. شايد بطور خلاصه عوامل پيشرفت اين كشور را در سخت كوشي مردم، صادقانه كار كردن، احترام به مدير، عدم اسراف و برنامه ريزي دقيق دانست.

در ژاپن دولت برنامه اجرائي كمي را انجام ميدهد و عمده فعاليتهاي اجرائي به عهده بخش خصوصي است. بخش خصوصي نيز از مديران بسيار قوي با سطح تحصيلات بالا و تجربه فراوان برخوردار است. بودجه كشور براساس ماليات است و ماليات نيز در اكثر موارد سنگين است. بطور مثال ماليات كارخانه‌ها و بيمارستانها 40 درصد درآمد مي‌باشد. شاخصهاي بهداشتي و درماني كشور ژاپن در زمره بهترينها در دنيا است. شاخصهاي اميد به زندگي (4/78 براي مردان و 2/85 براي زنان) و مرگ و مير نوزادان تازه متولد شده (4 به ازاء هر1000 تولد ) در هيچ كشوري مانند ژاپن مشاهده نمي‌شود. جمعيت ژاپن به سرعت به سوي سالخوردگي پيش مي‌رود. در حاليكه در سال 1970 تنها 7/1 درصد جمعيت بالاي 65 سال داشته‌اند اين ميزان در سال 1991 به 6/12 درصد و در سال 1995 به 17 درصد رسيده است. بهداشت و سلامت عمومي هميشه در ژاپن مورد اهميت بوده است. در دهه 1950 بيماريهاي عفوني نظير سل عمده‌ترين مسئله روز مردم و دولت بوده است. در دهه مذكور بيماريهاي ريوي و مغزي عروقي در رتبه‌هاي بعدي اهميت قرار داشته‌اند. امروز سرطان و بيماريهاي قلبي مشكل اصلي مردم ژاپن مي‌باشد.

ارايه خدمات بهداشتي و درماني

در ژاپن بيمارستان به جائي گفته ميشود كه بتواند حداقل 20 بيمار را بستري كند. در حدود 5/1 ميليون تخت بيمارستاني وجود دارد كه يك سوم آن دولتي و ما بقي خصوصي هستند. كلينيك‌ها به مكاني اطلاق مي‌شوند كه يا تخت بستري نداشته باشند و يا تعداد تخت آنها زير 20 عدد باشد. هر گونه تشكيلات خصوصي مي‌تواند توسط افراد حقيقي و يا شركتهاي خاصي ايجاد شود. گرچه تأسيس هر گونه مركز درماني نياز به اخذ مجوز از دولت دارد ولي در حال حاضر تعداد مراكز درماني روز به روز در حال افزايش است و در نحوه توزيع جغرافيايي اين مراكز نيز مشكلاتي وجود دارد. تعداد پزشكان و دندانپزشكان نيز افزايش چشمگيري داشته است.

همانطوريكه در شكل (1) ملاحظه مي‌شود دولت با اخذ ماليات به بيمه‌هاي عمومي كمك ميكند همچنين دولت بر كار ارائه دهندگان خدمات (داروخانه، كلينيك‌ها و بيمارستانها) نظارت ميكند. براي پرداخت هزينه‌هاي انجام شده در بخش ارايه دهندگان خدمت از سيستم كارانه استفاده ميشود. اين سيستم باعث ميشود تا بهترين نوع خدمت براي بيمار فراهم آيد ولي البته اين سيستم مشكلاتي نيز دارد. نسخه نويسي غير ضروري و سوء استفاده‌هاي مختلف از جمله مواردي است كه دولت سعي دارد اين معايب را برطرف كند.

منبع اصلي درآمد بهداشت و درمان، ماليات‌هاي بيمه است ( CONTRIBUTION). 56 درصد درآمد از محل ماليات است و به بخش خصوصي اختصاص پيدا مي‌كند، 25 درصد توسط دولت مركزي به عنوان يارانه، 7 درصد يارانه دولت محلي و 12 درصد باقي مانده سهم پرداختي بيمار است. يارانه‌ها نقش مهمي در برقراري توازن در مؤسسات مختلف بيمه‌اي دارند.
مشكلات دهه 80 :

1- افزايش چشمگير هزينه‌هاي بهداشتي، به علت عدم نظارت دولت بر تأسيس مراكز درماني از عمده مشكلات اين دهه بود. افزايش بي‌رويه تعداد تختهاي بيمارستاني هم از عوارض اين عدم كنترل به شمار مي‌رود.

2- پايين بودن سهم پرداختي بيمار كه باعث شد بيمه شدگان بطور غير ضروري به پزشك خود مراجعه كنند.

3- تفاوت نوع بيمه شدگان در مؤسسات مختلف بيمه‌اي كه بار هزينه زيادي را براي مؤسساتي كه افراد كم درآمد ويا افراد سالخورده را بيمه كرده بودند، به همراه داشت و از آنجايي كه افراد عادي موظف به پرداخت جبراني بيمه سالخوردگان بودند، نارضايتي در بين مردم ديده مي‌شد.


4- بالا بودن مصرف دارو و عدم كنترل صحيح بر توزيع و مصرف آن نيز از عواملي بود كه نياز به بررسي داشت. در هر مطب پزشكي در كشور ژاپن يك داروخانه وجود داشت.

5- افزايش سالخوردگي و نياز به تغيير در نوع سيستم خدمت‌دهي به اين دسته از مردم نيز از مشكلات اين دوره بود.

6- افزايش چشمگير تعداد پزشكان در سالهاي اخير كه بجا مانده از اقدام وزارت بهداشت و رفاه عمومي در سال 1970 بود و كمبود تعداد پرستار در سالهاي فوق از جمله مشكلات عمده بود.

7- عدم وجود يك سازمان مستقل جهت برآوردن نيازهاي بهداشتي و درماني و بيمه‌اي بازنشستگان.

رفرم‌هاي انجام شده در دهه 90 :

بحث‌هاي زيادي در مورد افزايش سهم پرداختي بيمار صورت گرفت و اين تغيير مخالفان زيادي داشت ولي نهايتاً افزايش نسبي در اين سهم داده شد.آخرين مقدار اين ميزان 800 ين براي خدمات سرپائي و 400 ين براي هر روز بستري بوده است. در طرح رفرم تدابير خاصي براي كاهش مدت بستري بيمار، ارتباط صحيح بين بيمارستان و دانشگاه، توسعه نظام مراقبت در منزل و كاهش مصرف زائد دارو نيز در نظر گرفته شد.

دولت در سطح ناحيه موظف شد برنامه خاصي جهت تخصيص امكانات و تجهيزات در منطقه خود داشته باشد. دولت همچنين موظف شد تا توسعه غير ضروري تخت‌ها و مراكز درماني را محدود كند. نحوه اعمال اينگونه تغييرات توسط گروهي متشكل از شوراي پزشكي، دولت ناحيه‌اي، شهرداريها و سازمانهاي مرتبط نظارت و كنترل مي‌شود.

مقرر شد تا اطلاعات كافي در رابطه با امكانات موجود در كلينيك‌ها و بيمارستانها در اختيار مردم قرار گيرد. ارتباط مراكز مختلف درماني و نظام ارجاع نيز بوضوح تشريح شد تا مشكلات موجود در اين رابطه به حداقل برسد. وزارت بهداشت و رفاه عمومي همراه با وزارت آموزش تلاش عمده‌اي جهت كنترل و كاهش دانشكده‌هاي علوم پزشكي به عمل آوردند و مقرر شد كه تعداد پزشكان و دندانپزشكان 25 درصد كاهش يابد.

يك استراتژي 10 ساله بنام برنامه طلائي ( Golden Plan ) جهت تغيير نظام ارايه خدمت به سالخوردگان معرفي شد. اهداف اين برنامه در جدول (1) ذكر شده است. از خدمات جديد نظير پرستار مراقبت در منزل، مراقبتهاي پرستاري اوليه و بستري در منزل نيز جهت كمك به سالخوردگان استفاده شد.

جدول 1- اهداف ويژه برنامه طلائي براي سالمندان

اهداف

( 1991 ) موجود

( 1999 )

پرستاري در منزل

48519 نفر

100000 نفر

اقامت موقت

13371 تخت

50000 تخت

خدمات روز (Day Service)

2224 مركز

10000 مركز

مراكز مراقبت در منزل

400 مركز

10000 مركز

كادرهاي ويژه پرستاري سالمندان

186267 نفر

240000 نفر

امكانات بهداشتي درماني براي سالمندان

56238 تخت

280000 تخت

خانه‌هاي مراقبت ويژه

2520 نفر

100000 نفر

در حال حاضر مراكز درماني در ژاپن كلاً به دو دسته بيمارستان و كلينيك تقسيم مي‌شود كه بيمارستانها خود انواع مختلفي دارد كه بشرح زير مي‌باشد :

1- بيمارستانهاي عمومي: تمام بيماريها از جمله بيماريهاي حاد در اين نوع بيمارستان بستري مي‌شوند.

2- آسايشگاه: اختصاص به دسته‌اي از بيماريها بويژه بيماريهاي مزمن مانند سل ريوي و غيره اختصاص دارد.

3- مراكز پزشكي ويژه: كه مجهز به امكانات ويژه براي بيماريهاي خاص مثل جراحي قلب است. معمولاً در كنار اين مؤسسات مراكز تحقيقاتي وجود دارد.

از لحاظ مالكيت نيز بيمارستانهاي اين كشور را ميتوان به انواع زير تقسيم كرد:

الف) بيمارستانهاي دولتي: كه از جميع جهات وابسته به وزارت بهداشت، ناحيه و شهرداريها هستند.

ب) بيمارستانهاي عمومي: كه وابسته به دولت است فقط از لحاظ بودجه و قوانين مستقل است.

ج) بيمارستانهاي خصوصي: كه دولت تنها اجازه تأسيس به آنها ميدهد و نظارت و كنترل كلي را اعمال ميكند. در ضمن سازمان صليب سرخ ژاپن نيز بيمارستان مستقل به خود را دارد.

تحليل نهائي:

با توجه به نظام بهداشت و درمان ژاپن مي‌توان نقاط قوت زير را در نظام اين كشور متذكر شد:
بهداشت و سلامت عمومي تا حد وصف ناپذيري در اين كشور پيشرفت كرده است. اكثر شاخصهاي بهداشتي نشان از موفقيت نظام اين كشور دارد. ميزان مرگ و مير نوزادان در هر 1000 تولد، برابر 4 و ميزان اميد به زندگي، برابر 4/78 براي مردان و 2/85 براي زنان خود دليلي بر اين ادعا است.
مفهوم بيمه همگاني به معني واقعي آن در اين كشور تحقق يافته است.دو نوع بيمه مستخدمين و بيمه همگاني همراه با بيمه‌هاي خصوصي 100 درصد جمعيت را پوشش داده‌اند.
اين كشور از لحاظ تعداد بيمارستان، تخت بيمارستاني، پزشك و متخصص مورد نياز كاملاً غني است و همچنين دسترسي مردم به موارد ذكر شده نيز از وضعيت قابل قبولي برخوردار است. در ضمن اگر تجهيزات مدرن و پيشرفته يك مزيت محسوب شود، اينگونه وسايل در اين كشور به وفور يافت مي‌شود. بعنوان مثال تعداد دستگاه‌هاي سي تي اسكن اين كشور 2 برابر آمريكا و 10 برابر انگلستان است.
دولت، پشتوانه قانوني محكمي را در تمام سطوح ايجاد كرده است بطوريكه ارتباط سطوح مختلف نظام بهداشتي و درماني توسط اين قوانين به سهولت امكان پذير شده است.
قيمت خدمات پزشكي در تمام ژاپن يكسان است كه البته هر دو سال يكبار مورد تجديد نظر قرار مي‌گيرد. با مقايسه گراني و سطح بالاي قيمتها در ژاپن، قيمت خدمات پزشكي پايين است.
گر چه 80 درصد بيمارستانهاي ژاپن خصوصي است اما بيمارستانهاي دولتي از كيفيت بهتري برخوردارند.
از تمام بيمارستانهاي ژاپن به نحو مناسبي استفاده مي‌شود و درصد اشغال تخت در اكثر بيمارستانها بالاي 80 درصد است.
در تمام سطوح نظام بهداشت و درمان بويژه در بيمارستانها مديريت قوي و با تجربه وجود دارد بطوريكه اين مديران اغلب به مدت طولاني در پست خود مشغول فعاليت هستند.

11-2-خدمات درماني و بيمه

در اوائل سال 1927 براي اولين بار نظام بيمه‌اي در اين كشور مورد اجرا گذاشته شد. در سال 1961 تمام كاركنان و ساكنين كشور تحت پوشش بيمه قرار گرفتند. هم اكنون نيز تمامي مردم در عضويت بيمه‌هاي عمومي هستند.

بطور كلي 2 نوع بيمه در كشور ژاپن وجود دارد:

1- بيمه مستخدمين: عموماُ كاركنان را تحت پوشش قرار مي‌دهد. ملوانان، كاركنان راه آهن، تلفن و تلگراف، مستخدمين روزانه، كارگران كارخانه‌هاي بزرگ و كوچك و معلمين همگي تحت پوشش اين نوع بيمه هستند.

2- بيمه همگان: كشاورزان، پزشكان، بازنشستگان و ساير افرادي را كه تحت پوشش بيمه نوع اول نبوده‌اند را شامل مي‌شود، 43 ميليون نفر عضو بيمه نوع دوم هستند.

بيمه‌هاي خصوصي نقش بسيار ضعيفي در نظام بيمه‌اي ايفاء ميكنند.

از تغييرات عمده كه در نظام بيمه حاصل شده، تأسيس يك مؤسسه جديد بيمه‌اي بنام Retired Health Insurance بود كه تنها عهده‌دار بيمه بازنشستگان شد. امروزه با افزايش جمعيت سالخوردگان بويژه آن دسته كه قادر به حركت نيستند مشكلات زيادي به خانواده‌ها تحميل مي‌شود. مؤسسه System For Aged) HSSA ( Health Service در حال حاضر مسؤليت رسيدگي به امور سالمندان را دارد. اين مؤسسه زير نظر شهرداري انجام وظيفه مي‌نمايد.


بر اساس طرحي بيمه‌اي سازمان‌هاي بيمه موظف شدند مقدار مشخصي را به مؤسسه HSSA پرداخت كنند. سهم پرداختي سالخوردگان از هزينه‌هاي آنها نسبت به ساير مردم كمتر است اين مبلغ ثابت و برابر 400 ين براي خدمات سرپائي و 300 ين براي خدمات بستري به ازاء هر روز بستري تا سقف 2 ماه است. انجام اين امور تنها با كمك يارانه شهرداريها و دولت صورت مي‌گيرد.

11-3-بيمارستان ها و مراکز درماني

11-4-پزشکان


12-راه و ترابري

ترابری در توکیو شبکه ترابری در توکیو شامل راه‌آهن‌های دولتی و خصوصی، شبکهٔ بزرگراه‌ها، فرودگاه‌های بین‌المللی و داخلی، شبکهٔ اتوبوسرانی، ارائه خدمات به موتورسیکلت‌ها، دوچرخه سواران و عابران پیاده می‌شود. سیستم حمل و نقل عمومی در توکیو یکی از گسترده‌ترین سیستم‌های حمل و نقل در جهان است.

12-1-راه آهن

شبکه راه‌آهن توکیو

اصلی‌ترین راه حمل و نقل در توکیو از طریق قطار است. شبکهٔ راه‌آهن توکیو گسترده‌ترین شبکهٔ راه‌آهن در جهان است و اکنون نیز در حال گسترش است. در حال حاضر این شبکه دارای ۸۸۲ ایستگاه قطار در داخل توکیو است. از این تعداد ۲۸۲ ایستگاه به متروی توکیو تعلق دارد. بطور تقریبی ۲۰ میلیون نفر در روز از قطار برای رفت و آمد در توکیو استفاده می‌کنند و این در حالی است که در کل کشور آلمان که دارای بالاترین تعداد مسافر قطار در اروپاست شبکهٔ راه‌آهن تنها ده میلیون مسافر در روز دارد.

شرکت راه‌آهن شرق ژاپن

شرکت راه‌آهن شرق ژاپن یا شرکت راه‌آهن شرق ژاپن بزرگترین شرکت مسافربری راه‌آهن در جهان است. به غیر از قطارهای شهری چندین خط شینکانسن نیز در بین خطوط این شرکت قرار دارند. وظیفهٔ اصلی این شرکت ارائه خدمات راه‌آهن به سراسر توکیو و شمال شرقی توکیو است. ۲۳ خط از خطوط این شرکت در داخل توکیو فعالیت دارند. مهمترین خطوط این شرکت در داخل توکیو عبارتند از:

خط یامانوته اصلی‌ترین خط راه‌آهن در مرکز توکیو است و به صورت دایره‌وار بسیاری از ایستگاه‌های اصلی مرکز شهر را به یکدیگر متصل می‌کند.
خط که‌ایهین-توهوکو، قطارهای این خط بین یوکوهاما و استان سایتاما در حرکت هستند.
خط چوئو-هونسن، ایستگاه‌های این خط در غرب توکیو قرار دارند.
خط سوبو، قطارهای این خط بین یوکوهاما و استان سایتاما در حرکت هستند.
خط یوکوسوکا
خط یوکوهاما
خط کییو
خط توکایدو

بعضی از خطوط شرکت راه‌آهن شرق ژاپن در حومهٔ توکیو فعالیت می‌کنند، از قبیل:

خط هاچیکو
خط ایستوکایچی
خط جوبان
خط جواتسو
خط کاواگوئه
خط موساشینو
خط اومه
خط نیگیشی
خط نانبو
خط ساگامی
خط تاکاساکی
خط تسورومی

دیگر شرکت‌های راه‌آهن فعال در توکیو

به غیر از شرکت راه‌آهن شرق ژاپن چندین شرکت راه‌آهن خصوصی دیگر در توکیو جمعاً دارای ۵۵ خط راه‌آهن در داخل توکیو هستند.

شرکت راه‌آهن کیکیو مابین ایستگاه شیناگاواو فرودگاه هانه‌دا. ۵ خط.
شرکت راه‌آهن کیئو در غرب توکیو. مابین ایستگاه شینجوکو و ایستگاه شیبویا ۶ خط.
شرکت راه‌آهن کیسی مابین ایستگاه اوئنو و فرودگاه بین‌المللی ناریتا). ۷ خط.
شرکت راه‌آهن اوداکیو مابین اوداوارا و هاکونه. ۳ خط.
شرکت راه‌آهن سیبو در غرب توکیو. مابین ایستگاه شینجوکو و ایستگاه ایکه‌بوکورو. ۱۳ خط.
شرکت راه‌آهن توبو ایستگاه ایکه‌بوکورو و ایستگاه آساکوسا ۱۲ خط.
شرکت راه‌آهن توکیو در جنوب توکیو. ایستگاه شیبویا و ایستگاه مگورو ۱۲ خط.
خط اکسپرس تسوکوبا (Tsukuba Express) یا (TX) مابینایستگاه آکیهابارا و تسوکوبادر استان ایباراکی. یک خط.
منوریل تاما در غرب توکیو.
منوریل توکیو مابین فرودگاه هانه‌دا و مرکز شهر.
خط رینکای در اودایبا.
خط یوریکامومه در اودایبا.

خطوط مترو

خط گینزا, قدیمی‌ترین خط مترو در آسیا

متروی توکیو شامل ۹ خط است.
متروی توئی شامل ۴ خط است.

تعداد مسافران
شرکت راه‌آهن سالانه (میلیون)
شرکت راه‌آهن شرق ژاپن 5,459.000
متروی توکیو 2,321.770
شرکت راه‌آهن توبو 877.683
شرکت راه‌آهن توکیو 1,065.439
متروی توئی 1,705.959
شرکت راه‌آهن اوداکیو 717.211
شرکت راه‌آهن سیبو 628.781
شرکت راه‌آهن کیئو 637.180
شرکت راه‌آهن کیکیو 444.157
شرکت راه‌آهن کیسی 258.505
شرکت راه‌آهن ساگامی 230.889
ایستگاه شینجوکو ۳٫۶۴ میلیون (بالاترین تعداد در جهان بر طبق رکوردهای جهانی گینس)
ایستگاه ایکه‌بوکورو ۲٫۷۱ میلیون
ایستگاه شیبویا ۲٫۱۸ میلیون
ایستگاه یوکوهاما ۲٫۰۹ میلیون
ایستگاه توکیو ۱٫۱۲ میلیون
شیناگاواایستگاه ۰٫۹۱ میلیون
ایستگاه تاکادانوبابا ۰٫۹۰ میلیون
ایستگاه شینباشی ۰٫۸۵ میلیون

12-2-فرودگاه(داخلي و خاجي

ترمینال شماره یک فرودگاه هانه‌دا.
فرودگاه بین‌المللی توکیو که بیشتر با نام فرودگاه هانه‌دا مشهور است در منطقهٔ اوتا و فرودگاه بین‌المللی ناریتا در استان چیبا دو فرودگاه اصلی توکیو هستند. پس از توسعه باندهای فرودگاه ناریتا، باند و ترمینال جدید فرودگاه هانه‌دا در اکتبر سال ۲۰۱۰ میلادی به اتمام رسیده‌است. انتظار می‌رود که با توسعهٔ این دو فرودگاه پذیرش ۲۰٬۰۰۰ مسافر اضافه بر قبل امکانپذیر گردد.
فرودگاه‌های فرعی
در غرب توکیو فرودگاه چوفو در منطقهٔ چوفو واقع شده‌است و پروازهای آن بطرف جزایر ایزو که از نظر اداری بخشی از توکیو محسوب می‌شوند، انجام می‌شود. فرودگاه هلی‌کوپتر در منطقهٔ کوتو در خدمت پروازهای دولت است و این هلی کوپترها اخبار و ایمنی ترافیک را تحت نظر دارند. سه فرودگاه در ایزواوشیما، هاچیجوجیما و میاکجیما به مسافران خدمات هوائی ارائه می‌دهند. فرودگاه ایباراکی در ۸۵ کیلومتری شمال توکیو واقع شده و به عنوان یک فرودگاه کم هزینه در مرکز فعالیت می‌کند.
فرودگاه‌های ارتشی
فرودگاه ارتشی یوکوتا در منطقهٔ فوسا (متعلق به ارتش آمریکا)
فرودگاه ارتشی آتسوگی یا NAF آتسوگی در منطقهٔ آتسوگی در استان کاناگاوا (متعلق به ارتش آمریکا)

12-3-راه هاي زميني

12-4-راه هاي دريايي
حمله ژاپن علیه بندر پرل هاربر

بمب اتمی هیروشیما