گروه نرم افزاری آسمان


کره جنوبی


خلاصه:

کرهٔ جنوبی که با نام رسمی جمهوری کره (به کره‌ای: 대한민국) نیز شناخته می‌شود، کشوری است در بخش جنوبی شبه‌جزیرهٔ کره در شرق آسیا. پایتخت آن شهر سئول است.


موضوعات:

1-نام گذاري و اطلاعات کلي
2-تاريخ
3-جغرافيا
4-جامعه و آداب و رسوم
5-اقتصاد
6-فرهنگ و هنر
7-ورزش
8-سياست
9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
10-سطح آموزش و توليد علم
11-پزشکي و سلامت
12-رسانه هاي عمومي
13-راه و ترابري


1-نامگذاري

1-1-معني لغت


1-2-نام گذاري در زبان هاي ديگر

1-3-مساحت,جمعيت,منطقه زماني,واحد پول,دين رسمي,زبان رسمي,پيش شماره,نماد ملي,شعار ملي,مرز خاکي,مرز دريايي,بلندترين نقطه,پرچم

مساحت:
۹۹٬۶۴۶کیلومتر مربع (صد و نهم)

زبان رسمی:
کره‌ای

دین رسمی:

جمعيت:
۵۱٬۳۰۲٬۰۴۴

منطقه زماني:
UTC (ساعت جهانی+۹)
- تابستانی (DST) CEST (ساعت جهانی)

واحد پول:
وون (₩) (KRW)


پيش شماره:
+۸۲

نماد ملي:

شعار ملي:
널리 인간 세계를 이롭게 하라

مرز خاکي:

مرز دريايي:

مرز دريايي:

بلندترين نقطه:

پرچم:

2-تاريخ

برای آگاهی از تاریخ شبه‌جزیرهٔ کره پیش از جدایی دو کره، نگاه کنید به کرهٔ شمالی.

در پی جنگ جهانی دوم، سربازان شوروی و آمریکا به‌ترتیب، بخش‌های شمالی و جنوبی کشور را به کنترل خود درآوردند. با وجود به رسمیت شناختن اولیهٔ کرهٔ متحد در اعلامیهٔ قاهره، خصومت فزایندهٔ جنگ سرد، سرانجام به تشکیل دو دولت جداگانه با ایدئولوژی‌های مختص خود منجر شد و تقسیم کره به دو موجودیت سیاسی مجزا را باعث گشت: کرهٔ شمالی و کرهٔ جنوبی. در شمال، یک پارتیزان ضد ژاپن و فعال سابق کمونیست، کیم ایل سونگ و در جنوب، یک رهبر سیاسی دست راستی و تبعیدی، سینگمان ری به‌عنوان رئیس جمهور به قدرت رسیدند.

در ۲۵ ژوئن سال ۱۹۵۰ کرهٔ شمالی با هجوم به کرهٔ جنوبی، جنگ کره را آغاز کرد. سرانجام و پس از پیشرفت‌های زیاد از هر دو طرف، جنگ به بن‌بست رسید. صلح موقت سال ۱۹۵۳ که هیچ‌گاه توسط کرهٔ جنوبی امضاء نشد، شبه‌جزیره را در امتداد منطقهٔ بی‌طرف در نزدیکی خط مرزی در حدود عرض جغرافیایی ۳۸ درجه به دو نیم تقسیم کرد. تا کنون هیچ معاهدهٔ صلحی امضاء نشده و دو کشور از نظر حقوقی هنوز در جنگ هستند.

2-1-دوره نياتاريخي(عصر آهن,عصر برنز,عصر مس)

عصر آهن:

عصر برنز:

عصر مس:

2-2-دوره پيشا تاريخي(نوسنگی,ميان سنگي,پارينه سنگي)

نوسنگی:

ميان سنگي:

پارينه سنگي:

2-3-چهار هزار سال قبل از ميلاد مسيح تا ميلاد مسيح(آغاز تمدن,شهر نشيني و تجارت)

آغاز تمدن:

شهر نشيني وتجارت:

2-4-ميلاد مسيح تا جنگ هاي صليبي(تاريخ باستان,تمدن ها,قرون وسطا,پيدايش اسلام)

تاريخ باستان:

تمدن ها:

قرون وسطا:

پيدايش اسلام:

2-5-جنگ هاي صليبي تا جنگ هاي جهاني دوم(عصر مدرن)

2-6-جنگ جهاني دوم تا پايان جنگ سرد(قرن بيستم)

2-7-تاريخ معاصر(قرن 21)

2-8-فهرست حاکمان(پادشاهان و سلاطين,نخست وزيران , رئيس جمهوران)

پادشاهان و سلاطين:

نخست وزيران:

رئيس جمهوران:

2-9-فهرست جنگ ها

2-10-آثار باستاني

3-جغرافيا

کرهٔ جنوبی با ۹۸٬۴۸۴ کیلومتر مربع وسعت (صد و نهمین کشور جهان) در نیمکرهٔ شمالی، نیمکرهٔ شرقی، در شرق قارهٔ آسیا، در کنار دریای زرد (در غرب) و ژاپن (در شرق) و چین شرقی (در جنوب)، و در همسایگی کشور کرهٔ شمالی (در شمال) واقع شده است. کرهٔ جنوبی کشوری نیمه کوهستانی است و ارتفاعات آن عمدتاً در نواحی مرکزی و شمال شرقی واقع شده‌اند (از جمله کوه‌های تیسماک). جلگه‌ها در آن وسعت فراوانی دارند و مهم‌ترین رودهای آن عبارت‌اند از: هان، ناک‌دونگ، گئوم، بوک‌هان و نام‌هان. این کشور دارای جزیره‌های فراوانی است و جنگل‌ها در آن وسعت زیادی دارند. آب و هوای آن گرم و مرطوب و پرباران است.


3-1-موقعيت جغرافيايي

3-2-همسايگان

3-3-اقيانوس ها,دريا ها,درياچه ها,تالاب ها

اقيانوس ها:

دريا ها:

درياچه ها:

تالاب ها:

3-4-جزاير,بنادر,رود ها,کوه ها,جنگل ها,کوير ها

جزایر:

بنادر:

بندرهای مهم کرهٔ جنوبی عبارت‌اند از: بوسان در ساحل دریای ژاپن و اینچئون در ساحل دریای زرد.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، کرهٔ جنوبی از ۹ استان و ۲ شهر ویژه تشکیل گردیده که زیر نظر فرماندار انتصابی دولت مرکزی اداره می‌شوند

کوه ها:

رود ها:

جنگل ها:

کویر ها:


33-5-حيوانات

3-6-گياهان , ميوه ها

گياهان:

ميوه ها:

3-7-آب و هوا(ميزان بارندگي,دماي هواو...)

ميزان بارندگي:

دماي هوا:

3-8-زمين شناسي(گسل ها و....)

3-9-زيست بوم ها

3-10-مراکز تفريحي

3-11-تقسيمات کشوري

پایتخت این کشور، شهر سئول (۹٬۶۰۰٬۰۰۰ نفر در سال ۲۰۰۵) است و پرجمعیت‌ترین شهرهای آن عبارت‌اند از بوسان (۳٬۷۰۰٬۰۰۰ نفر)، دائگو (۱٬۳۰۹٬۰۰۰ نفر)، اینچئون (۷۹۷٬۰۰۰ نفر) و گوانگجو (۶۰۶٬۵۰۰ نفر).

کرهٔ جنوبی بخش جنوبی شبه‌جزیرهٔ کره را در بر می‌گیرد، که تقریباً ۱۱۰۰ کیلومتر طول دارد.

این شبه‌جزیرهٔ کوهستانی از غرب در کنار دریای زرد و از شرق در مجاورت دریای ژاپن (دریای شرق) قرار دارد. در جنوب این شبه‌جزیره، تنگهٔ کره و دریای جنوب چین واقع شده‌اند.

کل مساحت کشور، ۱۰۰٬۲۱۰ کیلومتر مربع است. کرهٔ جنوبی را می‌توان به چهار منطقهٔ کلّی تقسیم کرد: منطقهٔ شرقی که دارای رشته‌کوه‌های مرتفع و ساحل مسطح است، منطقهٔ غربی با ساحل سطح و وسیع که حوزهٔ آبگیر رودخانه‌ها است و دارای تپه‌های دوار می‌باشد، منطقهٔ جنوب غربی با کوه‌ها و دره‌ها، و منطقهٔ شمال شرقی که حوزهٔ وسیع رودخانهٔ ناک‌دونگ است.

نوع زمین در کرهٔ جنوبی بیشتر کوهستانی است که بیشتر آن قابل کشت نمی‌باشد. زمین‌های پست عمدتاً در غرب و جنوب شرقی این کشور واقع شده‌اند و تقریباً ۳۰ درصد از کل مساحت کشور را تشکیل می‌دهند. تقریباً سه هزار جزیره که بیشتر آنها کوچک و غیر مسکونی‌اند در سواحل غربی و جنوبی این کشور واقع شده‌اند. استان Jeju تقریباً در ۱۰۰ کیلومتری جنوب ساحل کره قرار دارد که بزرگترین جزیرهٔ این کشور می‌باشد و که مساحت آن ۸۴۵٫۱ کیلومتر مربع است. استان Jeju همچنین مکان قرار گیری مرتفع‌ترین نقطهٔ کرهٔ جنوبی، Hallasa می‌باشد که دارای ارتفاع ۱۹۵۰ متر از سطح دریا است.

جزایر Liancourt Rocks و Vlleungdo شرقی‌ترین و Socotra Rock جنوبی‌ترین جزایر کرهٔ جنوبی می‌باشند.

کرهٔ جنوبی دارای ۲۰ پارک ملی و چندین مکان طبیعی ملی مانند Boseon و همچنین پارک اکولوژیکی خلیج Sun cjeon دراستان Jeohha جنوبی است.

3-12-زير ساخت ها

3-13-مساحت,محيط,مرزآبي,مرز خشکي


4-جامعه و آداب و رسوم
ممکن است آداب احترام گذاشتن از مهم ترین بخش های فرهنگ یک جامعه باشد.
دراین باره هر اجتماعی میتواند رسم و رسومات خاص خود را داشته باشد.
که البته کــــــره ی جنوبی هم از این قاعده مستثنی نیست.
به طــــــور کلی جالب ترین نوع این آداب را میتوان در شرقی ترین قسمت های آسیا و البته جامعه ی کــــــره دید.
وقتی تاریخ را بیشتر بررسی کنیم میبینیم از همان گذشته اهمیت احترام و برخورد فرهنگی درجامعه ی کــــــره به اندازه ی امروز بوده است و همیشه کشور کــــــره از این حیث بیشترین توجه را به خود اختصاص داده است.
بنابراین وجود چنین هنجاری از ارکان جامعه ی آنها محسوب میگردد.
والبته سلسله مراتب خاصی را نیز شامل میگردد.
چنین قوانینی از زمان سلسله ی بودایی گوریو مرسوم گشت وتوسطــــــ پدربزرگان و مادربزرگان سینه به سینه به نسل های بعد منتقل شد.
البته سیاست های دوره ی چوسان نیز در شکل گیری چنین آیین هایی بی تاثیر نبود.
یعنی همان آیین احترام گذاشتن به بزرگ تر ها که از مهم ترین فاکتور های زندگی کــــــره ای محسوب میشود.
و از آن زمان تا کنون بسیار برروی آن تاکید شده است.
در تعالیم آیین کنفوسیوس همیشه نام اولین پسر بعد از پدر خانواده به چشم میخورد.
همه ی اعضای یک خانواده یعنی پدر و مادر فررزندان بزرگ تر و کوچک تر باید از این قوانین پیروی کنند و به آن احترام بگذارند.
وقتی سطــــــح کلان اجتماع کــــــره را مورد بررسی قرار دهیم رد پای این تعامل احترام انگیز را در همه جا مشاهده میکنیم و میبینیم .
پادشاهان دوران گذشته همیشه خدتمگزاران مردم خود بوده اند.
حتی اگر مردم آنهارا به جای خدای خود میپرستیدند.
افراد سطــــــح بالای اجتماع کــــــره نیز چنین مسئله ای را تایید میکنند.
اگر هنوز هم شما مایل به دیدن چنین تعاملاتی درسلسله روابطــــــ اجتماعی هستید و به دنبال تعاریف عمیق تری از آن میگردید میتوانید به شرقی ترین مناطــــــق آسیا سری بزنید.
کــــــره ای ها احترام به اجداد خود را از مهم ترین جنبه های آداب احترام میدانند.
آن ها همه ساله در فصل زمستان و درتاریخ های متفاوت با برگزاری مراسمی سنتی و سرو نوشیدنی ها و غذاهایی خاص نام و یاد اجداد خود را گرامی میدارند .
فرقی نمیکند چه سن وسالی دارید.
در هرسنی شما میبایست احترام را سرلوحه ی زندگی روزانه ی خود درکــــــره قرار دهید.
حتی اگر باتجربه ترین فرد شهر به حساب آیید.
مسئله ی احترام گذاشتن در جامعه ی کــــــره ای به نوبه ی خود بسیار خوب و زیباست اما علاوه براین ها از جمله عواملی است که جامعه ی کــــــره را از سایر جوامع متمایز میکند.
شاید این جنبه ی مثبت روزی در همه ی کشورها گسترش یابد.
و تنها کــــــره از این فرهنگ والا برخوردار نباشد.
این عوامل دست به دست هم میدهند تا ما کم ترین آمار جرم و جنایت را شاهد باشیم.
و حتی نیمه شب بدون هیچ ترسی از خانه بیرون بزنیم.
در نتیجه میتوان گفت احترام به حقوق انسانی مهم ترین استاندارد جوامع بشری محسوب میشود ودر این زمینه کــــــره بهترین مثال برای یک جامعه ی فرهنگی است.
کره ای های سنت گرا جشن عروسی را در خانه عروس برگزار می کنند. داماد به همراه عده ای به خانه عروس می آید.

آنها ابتدا سه قاشق پر از برنج را با هم قسمت می کنند به این معنا که باید در زندگی با هم شریک باشند. وجود اردک و غاز در مراسم عروسی کره ای ها خیلی اهمیت دارد و نشانه صداقت است. لباس عروس «Chogor» نام دارد که یک ژاکت کوتاه با آستین های بلند است و با آن یک دامن بلند به نام « Chima » می پوشد که دور کمرش پیچیده می شود. گاهی عروس از یک کمربند سفید که با گل و تاج آذین شده در پوشش خود استفاده می کند. در این مراسم عروس از پشت سر دسته گل اش را پرتاب می کند دختری که دسته گل را بگیرد، به زودی ازدواج خواهد کرد. عروس و داماد در این مراسم به والدین و بزرگان فامیل تعظیم می کنند و بزرگترها به آنها مقدار زیادی آجیل، عناب و پول هدیه می دهند. در این مراسم آجیل و عناب نمایانگر آن است که آنان بچه دار خواهند شد و ازدواج مبارکی خواهند داشت.

کره ای ها معتقدند اگر در هنگام عروسی داماد زیاد لبخند بزند فرزند اولش دختر است و اگر عروس آجیل بردارد صاحب پسران زیادی می شود. والدین داماد آجیل و آلو بر سر عروس می ریزند برای او دعا می کنند

.

4-1-اقوام و جمعيت

4-2-اديان

4-3-زبان ها

4-4-مراسم(جشن ها,اعياد و...)

جشن ها:

اعياد:

4-5-ميانگين سني

4-6-غذا ها و نوشيدني ها

غذا ها:

مواد تشکیل دهنده غذاهای کره ای عمدتا برنج، انواع رشته ها (نودل)،سبزیجات، انواع گوشت قرمز و توفو ( نوعی پنیر تهیه شده از شیر سویا) می باشد. وعده های غذایی در کره علاوه بر غذای اصلی که سنتی است با مخلفات متنوع و زیادی سرو می شود که به آن بان چان میگویند و همیشه همراه سایر غذاها از قبیل برنج بخار پز شده ،سوپ،و کیم چی سرو می شوند. کیم چی غذائی است که تشکیل شده از سبزیجاتی مثل کلم-ترب و خیار که بسیار تند می باشد،کیم چی و برنج از غذاهای پر طرفدار کره است که عمدتا با هر وعده غذائی سرو میشود.
چاشنی هائی که برای غذاهای کره ای استفاده میشود: روغن کنجد، دون جانگ(نوعی خمیر تخمیر شده از لوبیای سویا)، سویا سس، نمک، سیر، زنجبیل و سس فلفل تند است.غذاهای کره ای, غذا در کره

غذاهای کره ای معمولا تند استمصرف سیر نیز در کره نسبت به کشور های مدیترانه ی شمالی( اسپانیا –ایتالیا –یونان) و همچنین بعضی از کشور های آسیائی مانند چین و تایلند بسیار بیشتر است.
اغلب غذاهای کره ای بسیار وقت گیر و پر کار می باشند تهیه غذاهائی که در دوران سلطنتی تهیه می شده و به غذاهای رویال یا سلطنتی معروف بوده یک روز کامل طول می کشیده است و این غذاها معمولا در ظروف برنزی سرو می شوند. برخی از غذاهای سنتی درباری قیمت آن برای هر نفر به 250 هزار تومان هم می رسد،البته بدون در نظر گرفتن نوشیدنی.این غذا توسط گارسون مخصوصی سرویس داده می شود.رستورانهایی که این نوع غذاها را سرو میکنند در محلهای خاصی از شهر سئول دیده می شوند.رستوران ها:کره رستورانها و غذاخوری های متنوعی دارد که می توان از غذاهائی که توسط دستفروشان در خیابانها به فروش می رسد تا رستورانهای کوچک و رستورانهائی که صرف غذا در انها مستلزم هزینه های بالایی می شود نام برد . رستورانهای معمولی و متوسط هم در کره دیده می شود که انواع غذاهای کره ای در آنها سرو می شود.خوشبختانه در رستورانهای کره انعام دادن معمول نمی باشد.بیشتر افراد کارگر در کره هرگز برای غذا خوردن به رستوران نمیروند زیرا مستلزم صرف هزینه های بالائی برای آنها میباشد.نوشیدنی: کره ای ها هنگام صرف وعده های اصلی غذا معمولا نوشیدنی نمیخورند مگر مقدار خیلی کمی آب یا یک نوشیدنی به نام پوریچا که به آن چای جو می گویند.
تنوع نوشیدنی در کره بسیار زیاداست و جاهائی که انواع چائی یا قهوه سرو میشود فراوان است نوشیدنی های سفید رنگی که از برنج و سیب زمینی تهیه می شود بسیار معمول است.
در گذشته در کره صرف نوشیدنی های خاص با آداب و رسوم خاصی همراه بود که در مراسم و جشن های ویژه به منظور نشان دادن ادب و احترام انجام می شده است.غذاهای کره ای معمولا تند است. هر وعده غذای اصلی معمولا شامل انواع سبزیجات پر ادویه،سوپ ها ، ماهی و کیم چی می باشد.
مردمی که در کره شمالی زندگی می کنند نسبت به مردم کره جنوبی چندان پولدار نیستند و غذاهای خوشمزه و خوبی مانند پول گوجی(گوشت گاو مزه دار شده ) و کالبی (گوشت دنده مزه دار شده ) در کره جنوبی رایج است.
غذاهای مطلوب و مورد علاقه در کره شمالی نان جی یون است که یک نوع غذا با رشته فرنگی است.
مصرف لوبیای سویا ، ذرت، ارزن،و گندم در کره بسیار زیاد است.


در کره خانواده ها خیلی به ندرت وقتی برای غذا خوردن در کنار هم پیدا می کنند و معمولا غذا در محل کار افراد خورده میشود. از نظر کره ای ها غذا خوردن به هنگام راه رفتن در خیابان بسیار زشت و ناپسند است ولی در مورد کودکان استثنا است.
کره ای ها در هنگام غذا خوردن صحبت نمی کنند مگر در مهمانی های شبانه،غذا خوردن با دست از نظر کره ای ها بی نزاکتی است اما هرت کشیدن سوپ اصلا نا شایست نمی باشد.

نوشيدني ها:

4-7-اقليت هاي قومي و مذهبي

4-8-اماکن مذهبي

4-9-سن ازدواج

4-10-طلاق

4-11-تعطيلات رسمي

4-12-اعتياد

4-13-خودکشي

4-14-فرار از خانه

4-15-مرگ و مير

5-اقتصاد
کرهٔ جنوبی دومین رشد سریع اقتصادی دنیا در چهار دههٔ اخیر را دارا می‌باشد. در کرهٔ جنوبی، از سال ۱۹۶۳ و فقط ظرف مدت ۴۰ سال، درآمد سرانه بر حسب قدرت خرید، چیزی نزدیک به ۱۴ برابر افزایش یافت. دست یافتن به نتیجه‌ای مشابه برای بریتانیا بیش از دو سده (بین اواخر سدهٔ هجدهم و زمان حاضر) و برای آمریکا در حدود یک و نیم سده (از سدهٔ ۱۸۶۰ تا کنون) زمان برد. این پیشرفت قابل توجه که کرهٔ جنوبی را در کمتر از نیم قرن بدل به کشوری پیشرفته و ثروتمند نمود، اغلب معجزهٔ رودخانهٔ هان نامیده می‌شود و در مجامع بین‌المللی، صفت «ببر آسیا» را برای این کشور به ارمغان آورده است.

امروزه اقتصاد موفق کرهٔ جنوبی الگویی برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه است. کرهٔ جنوبی اکنون دارای اقتصاد توسعه‌یافتهٔ چندین هزار میلیارد دلاری است و یکی از اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) می‌باشد و توسط بانک جهانی جزو اقتصادهای دارای درآمد زیاد، و از دیدگاه صندوق بین‌المللی پول و سیا به‌عنوان یکی از اقتصادهای پیشرفته طبقه‌بندی شده است. همچنین سئول، پایتخت این کشور، یکی از ده شهر برجستهٔ اقتصادی و مالی جهان است. کرهٔ جنوبی علی‌رغم کمبود منابع طبیعی و دارا بودن کمترین مساحت در میان کشورهای گروه ۲۰، یکی از اقتصادهای نیرومند دنیا تلقی می‌شود. اقتصاد کرهٔ جنوبی، چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا و سیزدهمین در دنیاست. همانند آلمان غربی و ژاپن، صنعتی‌سازی سریع از دههٔ ۱۹۶۰، کرهٔ جنوبی را به یکی از بزرگترین کشورهای صادرکننده در جهان تبدیل کرد. این کشور، هفتمین شریک بزرگ تجاری آمریکاست. کرهٔ جنوبی دومین میزان ذخایر را در میان کشورهای توسعه‌یافته داراست و همچنین ششمین ذخایر ارزهای خارجی را در جهان داراست. با وجود دارا بودن وضعیت توسعه‌یافته، کرهٔ جنوبی حرکت خود را به سوی رشد اقتصادی سریع، همراه با بیشترین میزان تولید ناخالص ملی، صادرات و تولیدات صنعتی در جهان توسعه‌یافته ادامه می‌دهد. در اکتبر سال ۲۰۰۸، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد که اقتصاد کرهٔ جنوبی در سال ۲۰۰۹ از کانادا و در سال ۲۰۱۱ از اسپانیا پیشی خواهد گرفت و سرانهٔ تولید ناخالص این کشور در سال ۲۰۰۹ از نیوزلند، در سال ۲۰۱۲ از ایتالیا و در سال ۲۰۱۳ از اسپانیا بیشتر خواهد شد.

در سال ۱۹۹۶ کرهٔ جنوبی عضو «سازمان همکاری اقتصادی و توسعه» (پیمانی برای رشد اقتصادی بیشتر) شد. کرهٔ جنوبی همانند بسیاری دیگر از همسایه‌های آسیایی خود، متحمل بحران اقتصادی سال ۱۹۹۷ آسیا شد؛ اما این کشور قادر گشت که دوباره برخیزد و پس از یک ترمیم سریع به رشد خود به سوی تبدیل شدن به یکی از قدرت‌های عمدهٔ اقتصادی جهان ادامه دهد.

کرهٔ جنوبی به‌واسطهٔ شرکت‌های چندملیتی با فناوری پیشرفته، مانند سامسونگ و هیوندای-کیا و ال‌جی، هفتمین صادرکنندهٔ بزرگ جهان است.

5-1-ميزان بودجه و هزينه

5-2-درامد ها و توليد ناخالص

5-3-صنايع

5-4-معادن

5-5-کشاورزي و باغ داري

5-6-دامپروري ,پرورش آبزي,پرورش طيور

دامپروري:

پرورش آبزي:

پرورش طيور:

5-7-بانک ها

5-8-پول ملي

5-9-واردات

5-10-صادرات

5-11-قاچاق

5-12-بيکاري

5-13-فقر

5-14-اختلاس,پولشويي

5-15-تحريم اقتصادي

6-فرهنگ و هنر
از سال ۱۹۴۵ که دو کره از هم جدا شدند، تغییرات فرهنگی‌ای را تجربه کرده‌اند، ولی فرهنگی مشترک داشته‌اند. از نگاه فرهنگی، شبه‌جزیرهٔ کره بخشی از همسایهٔ بزرگترش، یعنی چین بوده است. دو کره هیچ‌وقت نتوانسته‌اند از این حیث، جدا از چین باشند. در برنامه‌های فرهنگی و آموزشی، وزیران فرهنگ کرهٔ جنوبی، مردم را هم به هنر سنتی تشویق می‌کنند و هم به هنر مدرن. هنر سنتی تحت تأثیر آیین کنفسیوسی و تائوئیسم بوده است. سفالگری کره نظیر سفالگری جوسون، بیکجا، بونچونگ و گوریو در عالم زبانزد است. با توجه به این که کره در تاریخش ویرانی و سازندگی زیادی را تجربه کرده، معماری این کشور از آمیزهٔ زیبای طبیعت و معماری به وجود آمده است. پشت بام کاهگلی و سامانهٔ دوبنده‌دار (شبیه هلال) و زمینی آن که توسط اوندول فرا گرفته شده و گرما داده شده است. کمال هنرشان را می‌توان در ۹ اثر به ثبت رسیده در یونسکو مشاهده کرد. موسیقی کره‌ای (کی پاپ) هم در سال‌های اخیر با درخشش گروه‌ها و خواننده‌هایی مانند سوپر جونیور، شاینی، بیگ بنگ (گروه موسیقی)، دابل اس۵۰۱، ای پینک، سای و گرلز جنریشن پیشرفت زیادی داشته است که از آن با عنوان موج کره‌ای یاد

اکثریت نژادی این کشور را کره‌ای‌ها تشکیل می‌دهند. ۴۶٫۵ درصد از مردم این کشور بی‌دین‌ هستند، ولی مابقی مردم آن اکثراً پیرو آیین‌های بودایی، کنفوسیوسی، چوندوگیو و مسیحی کاتولیک و پروتستان هستند. زبان رسمی و رایج، زبان کره‌ای است.

6-1-نوازندگي (موسيقي ,ساز,تنبک و...)

6-2-نگارگري(نقاشي,طراحي,مينياتورو...)

6-3-بافندگي(فرش بافي,ريسندگي,پارچه و..)

6-4-ادبيات(شعر,کتاب و...)

6-5-(خوشنويسي)خط

6-6-معماري(مسجد,معبد,کليسا,کاخ,آب انبارو....)

6-7-حکاکي(خاتم کاري,منبت کاري,معرق کاري,مينا کاري,سفالگري و....)

6-8-ساير(عروسک سازي,شيشه گري,طلاکاري,مس گري و....)

6-9-سينما و تئاتر

6-10-هنرمندان

6-11-مراکز فرهنگي7-ورزش

7-1-ورزش هاي بومي

7-2-ورزش کاران

7-3-باشگاه هاي رسمي

7-4-تيم هاي ملي

7-5-استاديوم ها

7-6-مقام ها و دستاورد هاي بين المللي

7-7-ورزش بانوان

7-8-ميزباني مسابقات بين المللي

8-سياست
حکومت این کشور جمهوری است. قوهٔ مقننه از یک مجلس ملی با ۲۳۱ عضو (برای یک دورهٔ شش‌ساله) تشکیل شده است. قانون اساسی موجود در سال ۱۹۴۸ تدوین و در سال ۱۹۷۲ اصلاحاتی بر آن افزوده شده است.

احزاب مهم آن عبارت‌اند از: حزب جمهوری دموکراتیک (DRP) حزب دموکراتیک جدید و حزب دموکراتیک عدالت.

کرهٔ جنوبی در سال ۱۹۴۵ مستقل شده و روزهای ملی آن ۱ مارس و ۵ اوت است.

این کشور علاوه بر عضویت در سازمان ملل متحد، در سازمان‌های زیر نیز عضویت دارد: آدب، آسپاک، سی سی دی، اسکاپ، فائو، گات، یااآ، ایکائو، بانک جهانی، ایفک، ایمکو، ایمف، ایتو، اونکتاد، یونسکو، یوپو، وهو، ومو.

8-1-سياست داخلي

8-2-سياست خارجي

8-3-نهاد هاي دولتي

8-4-روابط با کشور هاي خارجي

8-5-احزاب و گروه هاي سياسي

8-6-قانون اساسي

8-7-عضويت در سازمان هاي بين المللي

8-8-دمکراسي و حقوق بشر

8-9-مراکز سياسي

8-10-وقايع مهم سياسي

8-11-تقسيمات کشوري(استان ها,ايالات ,شهر ها)
شماره
نام
نوع
مساحت کیلومتر مربع
مرکز
(به ترتیب نوشته شده است)

۱ سئول شهر ویژه ۶۱۴
۲ بوسان کلان‌شهر ۳۷۳
۳ دائگو کلان‌شهر
۴ اینچئون کلان‌شهر
۵ گوانگجو کلان‌شهر
۶ دائجون کلان‌شهر
۷ اولسان کلان‌شهر
۱۶ چجو ایالت خودمختار ۱۸۲۹ چجو
۱۳ چولای جنوبی ایالت ۱۲۰۶۰ موان
۱۲ چولای شمالی ایالت ۸۰۵۰ چونجو
۱۱ چونگچونگ جنوبی ایالت ۷۸۰۰ تائجون
۱۰ چونگچونگ شمالی ایالت ۷۴۳۶ چونگجو
۹ کانگوون ۱۶۷۱۴ چونچون
۱۵ کیانگسانگ جنوبی ایالت ۱۱۹۴۸ چانگ‌وون
۱۴ کیانگسانگ شمالی ایالت ۱۹۸۰۰ تائگو
۸ کیونگی ایالت ۱۰۹۶۰ سوون

8-12-مناطق خود مختار

8-13-پايتخت,مراکز سياسي

پايتخت:
سئول

مراکز سياسي:

8-14-سفارت خانه ها(سفارت ديگر کشور ها)

8-15-جنگ داخلي

8-16-اختلافات مرزي

8-17-گروه هاي مسلح داخلي(گرروه هاي شبح نظامي)

8-18-گروه ها و احزاب مخالف دولت(گروه هاي سياسي يا شبه نظامي)

9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
ارتش خلق کره (هانگول: 조선인민군, Chosŏn inmin'gun) که در کره عموماً ارتش خلق خوانده می‌شود نیروهای به هم پیوسته نظامی جمهوری دمکراتیک خلق کره است. کیم جونگ-اون فرمانده معظم ارتش خلق کره و رییس کمیسیون ملی دفاع است. ارتش خلق پنج شاخه دارد: نیروی زمینی، نیروی دریایی، نیروی هوایی، نیروهای استراتژیک موشکی و نیروهای عملیات ویژه.

بودجه سالیانه ارتش حدوداً ۶ میلیارد دلار آمریکا ست. سیاست سانگون کره شمالی به ارتش خلق جایگاهی اصلی در دولت و جامعه می‌دهد.

کره شمالی با داشتن چهارمین ارتش بزرگ جهان، با ۱،۱۰۶،۰۰۰ کارمند مسلح، و حدود ۲۰ درصد از مردان بین ۱۷-۵۴ سال در قوای عادی نظامی، نظامی شده ترین کشور در جهان امروز است. خدمت نظامی تا ده سال برای بیشتر مردان اجباری ست. این ارتش حدود ۷٬۷۰۰٬۰۰۰ نیروی ذخیره دارد. این ارتش در شبکه عظیمی از تاسیسات نظامی پراکنده در همه کشور، یک بنیاد بزرگ تولید سلاح، یک سیستم دفاع هوایی متراکم، سومین زرادخانه بزرگ سلاح شیمیایی در جهان و بزرگترین مجموعه نیروهای عملیات ویژه جهان (با ۱۸۰۰۰۰ مرد جنگی) عمل می‌کند. با وجود تجهیزات قدیمی ناشی از وضعیت بد اقتصادی که نقص عمده قابلیت نظامی کره شمالی پنداشته می‌شود، این ارتش به دلیل اندازه و نزدیکی به مناطق عمده غیرنظامی تهدیدی جدی دانسته می‌شود.

9-1-نيروها و سازمان هاي دولتي

9-2-نيرو ها و سازمان هاي امنيتي

9-3-جنگ افزار ها

9-4-جنگنده,بمب افکن و رهگير,بالگرد,هواپيما هاي ترابري

جنگنده:

بمب افکن و رهگير:

بالگرد:

هواپيما هاي ترابري:

9-5-ناو,ناوچه,ناو هواپيما بر

ناو:

ناوچه:

ناو هواپيما بر:

9-6-سلاح هاي سبک(تفنگ,مسلسل,موشک ضد تانک,نارنجک اندازو....)

تفنگ:

مسلسل:

موشک ضد تانک:

9-7-سلاح هاي سنگين (توپخانه,توپ ضد هوايي,خمپاره انداز)

9-8-رادار ها و پدافن هوايي(سامانه هاي ضد هوايي)
9-9-موشک(بالستيک,هوا به هوا,هوا به سطح,ساحل به دريا,اژدر,کروز,ضد کشتي)
9-10-پهپاد ها
9-11-خودرو ها و زره پوش ها(تانک,نفربرو...)
9-11-رزمايش ها
9-12-فرماندهان,سرلشکران,رهبران
9-12-مراکز نظامي


10-سطح آموزش و توليد علم
گرفتن دانشگاه های کره جنوبی در فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان را باید یکی از نتایج و دستاوردهای اصلاحات اساسی در سامانه آموزش و پرورش این کشور در دهه ۸۰ میلادی دانست. این اصلاحات را می توان به سه دسته تقسیم کرد. پس از قدرت گیری ژنرال «چون دو هوان» در سال ۱۹۸۰، وزیر آموزش و پرورش کره جنوبی با هدف افزایش فرصت های تحصیلی برای تمام اقشار جامعه دست به یکسری اصلاحات زد.
در نتیجه این اصلاحات، شمار پذیرفته شدگان دانشگاه ها از ۴۰۳ هزار نفر در سال ۱۹۸۰ به ۴/۱ میلیون نفر در سال ۱۹۸۹ افزایش یافت. به این ترتیب، افزایش ظرفیت دانشگاه ها و فضاهای آموزشی را باید محصول نخستین دور اصلاحات در سامانه آموزش و پرورش کره جنوبی دانست.
دور دوم اصلاحات با هدف ممنوعیت فعالیت آموزشگاه های خصوصی (ویژه متقاضیان ورود به دانشگاه) آغاز شد. پیش از آن مرسوم بود که دانش آموزان و فارغ التحصیلان دبیرستان ها برای آمادگی ورود به دانشگاه ، به معلم های خوش سابقه مراجعه و با پرداخت مبالغ سنگین، ثبت نام می کردند. این وضعیت، امتیازهای غیرمنصفانه ای را در اختیار خانواده های ثروتمند قرار داده بود. براساس قوانین جدید مقرر شد که دانش آموزان تحت تعلیم موسسه های خصوصی از مدرسه اخراج و معلم ها نیز از کار، بیکار شوند.
تا اواخر دهه ۱۹۸۰، سیستم آموزش خصوصی به کل ناپدید شد. سومین دور اصلاحات عبارت بود از تشکیل نظام کمیته بندی و وضع قوانین جدید مربوط به پذیرش. بر طبق قانون جدید تمام دانشگاه ها موظف بودند ۳۰ درصد از ضعیف ترین متقاضیان خود را مردود اعلام کنند.
این قانون در ابتدا با هدف افزایش سطح کیفی دانشجویان و ارتقای سطح علمی دانشگاه ها اعمال شد، اما رفته رفته آزمون ورودی دانشگاه ها آنچنان دشوار و نفس گیر شد که تاثیرات منفی متفاوتی (از جمله بروز ناراحتی های روانی و افزایش میزان خودکشی بین جوانان کره ای) را در جامعه به جای گذاشت. امروزه جوانان کره ای کنکور را «آزمون جهنمی» خطاب می کنند.
● تعداد دانشگاه ها
کره جنوبی از ۲۱ دانشگاه ملی، دو دانشگاه شهری، ۷۱ دانشگاه خصوصی، ۲۰ کالج، ۱۱ کالج تربیت معلم، ۹ کالج صنعتی و شش آکادمی پلیس و علوم نظامی برخوردار است. معتبرترین دانشگاه کره جنوبی که نام و آوازه جهانی دارد، دانشگاه ملی سئول است. این دانشگاه در جدیدترین فهرست های بین المللی، یکصدو شصت وهفتمین دانشگاه برتر جهان و نوزدهمین دانشگاه برتر آسیا معرفی شده است.
در میان دانشگاه های خصوصی کره نیز «دانشگاه کره» اعتبار و جایگاهی خاص دارد. این دانشگاه که جزو بهترین دانشگاه های کره شناخته می شود در سال ۱۹۰۵ در سئول تاسیس شده و در حال حاضر ریاست آن را «لی فیل سانگ» برعهده دارد.
دانشگاه کره ده ها دانشکده و ۵۴۸۰۰ دانشجو دارد و نخستین موسسه مدرن آموزش عالی کره به حساب می آید. نام این دانشگاه زمانی در کانون اخبار بین المللی قرار گرفت که جزو ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان معرفی شد. براساس فهرست سال ۲۰۰۶، از ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان، دانشگاه کره در رتبه ۱۸۴ قرار گرفته است. ضمن آنکه دانشکده علوم اجتماعی این دانشگاه در رتبه شصت وششم و دانشکده هنرهای آزاد آن در رتبه هشتاد و نهم برترین کالج های دنیا معرفی شده اند.
این فهرست براساس پژوهش مجله تایمز پیرامون ۲۳۷۵ دانشگاه در سراسر جهان و با توجه به فاکتورهایی از جمله نظرسنجی از جوامع دانشگاهی و نخبه، کمیت و کیفیت آزمون ها، نسبت تعداد دانشجویان به استادان، تعداد دانشجویان خارجی و تعداد استادان خارجی تهیه شده است.
دانشگاه کره علاوه بر اعتبارات علمی، از جمله وزنه های سنگین کره جنوبی در عرصه ورزش به شمار می آید. تیم های ورزشی این دانشگاه به ویژه در رشته های بیسبال بسکتبال، هاکی روی یخ، راگبی و فوتبال همواره جزو مدعیان اصلی تیم های ورزشی در سطح ملی شناخته می شوند.
یکی از عوامل اصلی جای گرفتن این دانشگاه در فهرست ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان، اجرای پروژه ای موسوم به «پروژه جهانی دانشگاه کره» است که بر تربیت و تعلیم دانشجویان برای ورود به رقابت های علمی جهانی (المپیادها)، ایجاد زیرساخت های علمی و پژوهشی و سرمایه گذاری و تحقیق بر روی ارتقای سطح مدیریتی (براساس استانداردهای جهانی) تمرکز دارد. یکی از اهداف طرح یاد شده، گنجاندن نام دانشگاه در فهرست یکصد دانشگاه برتر جهان تا پایان سال ۲۰۱۰ میلادی است.
مدیران دانشگاه کره همچنین قصد دارند با سرمایه گذاری در بخش تبلیغات و بازاریابی جهانی، این نهاد را هر چه بیشتر به ساختار دانشگاه های بین المللی نزدیکت کنند.
بر همین اساس، از سال ۲۰۰۳ طرح استانداردسازی زبان انگلیسی، ارائه واحدهای دانشگاهی به این زبان و پروژه های نوآورانه منطبق با سیاست های «جهانی شدن» آغاز شده است.

10-1-دانشگاه ها
10-2-مدارس ,آموزش عمومي ,سطح سواد
10-3-توليد علم
10-4-نانوتکنولوژي
10-5-هوا و فضا
10-6-پزشکي
10-7-هسته اي
10-8-رايانه و نرم افزار
10-9-زمين شناسي و زيست شناسي
10-10-المپياد هاي علمي
10-11-دانشمندان
10-12-اختراعات و اکتشافات
10-13-اساتيد دانشگاه ها
10-14-دستاورد هاي علمي


11-پزشکي و سلامت

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کره جنوبی

کره جنوبی یا جمهوری کره دولتی مستقل در شرق آسیا می باشد که به دلیل پیشرفت های علمی بسیار زیاد و دانشگاه های معتبر در سطح جهانی افراد بسیاری در سراسر جهان خواهان ادامه تحصیل در این کشور می باشند. در کره جنوبی رقابت در آموزش و پرورش بسیار زیاد می باشداز این رو سطحی بسیار بالا از خدمات آموزش و پرورش در کره جنوبی در اختیار دانشجویان می باشد.تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کره جنوبی با هدف پرورش پزشکانی حرفه ای و با اخلاق ارائه می شود. آموزش پزشکی در کره جنوبی برای کمک به پیشرفت پزشکی از طریق آموزش نظریه های پزشکی و تکنیک های حرفه ای از سال 1968 پایه گذاری شد.

از راه ­های مهاجرت به کره جنوبی اقدام از طریق اقامت تحصیلی است. این روش در کنار روش­های دیگر اعزام مثل سرمایه­ گذاری و اخذ ویزای کار کره جنوبی می­باشد. در همه روش­های فوق شخص پس از مهاجرت به کره جنوبی باید نسبت به اخذ اقامت و نهایتا تابعیت یا شهروندی کره جنوبی اقدام نماید.
شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کره جنوبی

تحصیل پزشکی در کره جنوبی حدود 6 سال به طول می انجامد که شامل دوره اصلی پیش بالینی و دوره بالینی می شود. دوره پیش بالینی شامل مطالعاتی بر روی علوم پزشکی مانند: آناتومی بدن، فیزیولوژی و زیست شناسی می باشد و دوره بالینی شامل یادگیری مبتنی بر تمرین بیشتر در بیمارستان های آموزشی و شیوه های کلی تمرکز در درمان می باشد. اغلب دروس در دانشگاه های پزشکی کره جنوبی به زبان انگلیسی ارائه می شود از این رو تسلط کامل به زبان انگلیسی برای متقاضیان تحصیل پزشکی در کره جنوبی الزامی می باشد البته برای آن دسته از متقاضیانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند جای نگرانی نیست زیرا دانشگاه های کره جنوبی برای آن دسته دانشجویانی که با زبان انگلیسی آشنایی ندارند دوره های آموزشی زبان انگلیسی برگذار می نماید لازم به ذکر است که علاوه بر تسلط کامل به به زبان انگلیسی آشنایی با زبان کره ای نیز برای دانشجویان بین المللی نیاز است زیرا دانشجویان هنگام گذراندن دوره های عملی در بیمارستان و برقراری ارتباط با بیمار و حتی برای گذراندن زندگی روزمره و تامین احتیاجات خود میبایست با زبان کره ای نیز آشنایی کافی داشته باشند که البته آموزش زبان کره ای یکی از واحدهای درسی دانشجویان بین المللی در دانشگاه های کره جنوبی می باشد. فارغ التحصیلان رشته پزشکی در کره جنوبی جهت اخذ مجوز پزشکی میبایست در امتحانی شرکت نمایند که البته این آزمون بسیار مشکل می باشد و تسلط به زبان کره ای جهت شرکت در این آزمون الزامی و بسیار مهم می باشد. این آزمون معمولا در یکی از دانشگاه های غیر پزشکی کره جنوبی برگذار می شود.

سال تحصیلی در کره جنوبی در ماه مارس شروع می شود اما بسیاری از دانشگاه ها 2بار در سال پذیرش دانشجو دارند که در ماه های مارس و سپتامبر می باشد. سال تحصیلی در کره جنوبی شامل دو ترم اصلی دسامبر تا فوریه می باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کره جنوبی
هزینه تحصیل پزشکی در کره جنوبی

هزینه تحصیل پزشکی در کره جنوبی در هر سال حدود 8000 دلار می باشد که نسبت به دیگر کشورهای پیشرفته ارزان تر و مقرون به صرفه می باشد که البته دولت کره جنوبی برای آن دسته از دانشجویان بین المللی که نمرات تحصیلی بالایی دارند بورس های تحصیلی در نظر می گیرد. دانشجویان در حین تحصیل در کره جنوبی می توانند 20 ساعت در هفته را مشغول کار شوند و بخشی از هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی خود را تامین نمایند.در کل و به طور متوسط هزینه های زندگی ماهانه یک دانشجو که شامل شهزیه، هزینه خوابگاه و … در کره جنوبی می­باشد حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار می­باشد. این هزینه بسته به دانشگاه، شهر تحصیل و همچنین نوع خرج کردن دانشجویان متفاوت باشد. در بسیاری از دانشگاه های کره امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای پرداخت شهریه وجود دارد.

یکی از برترین دانشگاه های پزشکی در کره جنوبی دانشگاه ملی سئول نام دارد که برترین دانشگاه در آسیا شناخته شده و دارای اعتبار بین المللی می باشد. دانشگاه پزشکی سئول از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار است و دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند از این رو دانشجویان بسیاری در سراسر جهان خواهان ادامه تحصیل در دانشگاه ملی سئول هستند. بیمارستان دانشگاه ملی سئول شامل 8 بخش اصلی از جمله: پزشکی مرکز سالمندان، مرکز قلب و عروق، مرکز علوم اعصاب بالینی، مرکز بیماری های تنفسی، مرکز بیماری های ستون فقرات، مرکز بیماری های مشترک و مرکز بازسازی، مرکز جامع سرطان و مرکز ارتقاء سلامت می باشد و شامل 34 بخش عمومی از جمله: بیماری های عفونی، مغز و اعصاب، جراحی پلاستیک و ترمیمی، زنان و زایمان، چشم پزشکی و … می باشد.

دانشگاه ملی سئول دارای جایگاه در رتبه بندی دانشگاه های جهان QS بوده و در رشته های با موضوع حسابداری و امور مالی، مهندسی شیمی، شیمی، مهندسی عمران و سازه، علوم کامپیوتر، اقتصاد، مهندسی ، محیط زیست مطالعات، تاریخ و باستان شناسی، زبان شناسی، مهندسی مکانیک، زبان های مدرن، پزشکی، علوم مواد، ریاضیات، حقوق، فیزیک و نجوم و برق و دیگر رشته­ها دانشجو می پذیرد.
از مزایای تحصیل پزشکی در کره جنوبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه های تحصیلی ارزان تر نسبت به سایر کشورها
اعتبار بین المللی مدارک دانشگاهی کره جنوبی
کیفیت تحصیلی بسیار بالا
امکانات آموزشی بسیار مدرن و پیشرفته
اعطای بورسیه های تحصیلی به دانشجویان بین المللی
کره جنوبی کشوی با امنیت اجتماعی بسیار بالا و فرهنگی غنی می باشد
امکان تحصیل به زبان انگلیسی
گذراندن دوره کار آموزی پزشکی در برترین، پیشرفته ترین و معتبرترین بیمارستان های کره جنوبی

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش از برترین دانشگاه های پزشکی کره جنوبی عبارتند از:

آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
کپی و اصل مدارک شناسایی
ارائه گذرنامه با اعتبار حداقل شش ماه
عکس پاسپورتی
معرفی یک حساب بانکی معتبر جهت اثبات پشوانه مالی
گواهی عدم سوء پیشینه
گواهی سلامت پزشکی
تایید مدارک توسط سفارت


11-1-سلامت عمومي و واکسينه
11-2-خدمات درماني و بيمه
11-3-بيمارستان ها و مراکز درماني
11-4-پزشکان


12-راه و ترابري
چکیده: وزیر زمین٬ زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی با اشاره به سفر رئیس جمهوری این کشور به ایران گفت: دو یادداشت تفاهم ریلی میان ایران و کره جنوبی به امضا می رسد و تأمین مالی پروژه ها نیز به صورت «اعتبار صادراتی (Export Credit)» است.

کانگ‌هواین وزیر زمین، زیر ساخت و حمل ونقل کره جنوبی که روز گذشته در راس هیاتی با حضور در ساختمان شهید دادمان وزارت راه و شهرسازی با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دیدار و درباره توسعه همکاری دوجانبه مذاکره کرد، گفت: رییس‌جمهوری کره‌جنوبی در سفر به ایران قرار است با رییس‌جمهوری ایران ملاقات کند و یادداشت تفاهم در حوزه توسعه زیر ساخت‌ها و راه‌آهن نیز میان دو کشور امضا شود.

وی ضمن ابراز خرسندی از فراهم شدن زمینه همکاری کره‌جنوبی و ایران گفت: امیدواریم در آینده زمینه همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل‌ونقل و زیرساخت‌ها افزایش یابد.

کانگ‌هواین با بیان اینکه برای همکاری‌های بیشتر با ایران چند محور را در دستور کار داریم گفت: می‌توانیم در زمینه‌های راه آهن، مدیریت حمل ونقل، سیستم‌های مدیریت حمل ونقل هوشمند، حمل ونقل هوایی و سایر بخش‌ها همکاری بیشتری داشته باشیم. در همین زمینه گروه پژوهشی کره‌ای برای بررسی زمینه‌های همکاری به ایران سفر می‌کنند.

یادداشت‌تفاهم ایران و کره برای پروژه ریلی اصفهان-اهواز

وزیر زمین٬ زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی با اشاره به روش‌های تامین مالی پروژه‌های قابل همکاری با ایران نیز توضیح داد: پروژه‌ای که زودتر از سایر پروژه‌ها با مشارکت دو کشور عملیاتی می‌شود اجرای پروژه ریلی اصفهان-اهواز است که در این زمینه سند همکاری بین دو کشور امضا می‌شود.

یادداشت تفاهم راه‌آهن ایران و شرکت هیوندای روتِم برای تامین ۴۵۰ واگن

وی با تاکید براینکه احداث راه آهن اصفهان-اهواز یکی از پروژه‌های مهم در حوزه راه‌آهن برای ایران است افزود: خوشحالم که می‌توانیم در این پروژه مشارکت کنیم. علاوه بر این قرار است یادداشت تفاهم بین شرکت راه آهن ایران و شرکت هیوندای روتِم جهت تامین ۴۵۰ واگن برای ایران امضا شود.

روش تأمین مالی پروژه‌ها

هانگ‌هواین با تأکید بر اینکه تلاش می‌کنیم فاینانس این دو پروژه را از طرف اگزیم‌بانک و فاینانسورهای کره‌ای تأمین شود افزود: بسته مالی فاینانس پیشنهاد شده پروژه‌های اولویت‌دار به ویژه پروژه راه‌آهن اصفهان اهواز را پوشش می‌دهد. علاوه بر این برای تأمین فاینانس سایر پروژه‌ها با وزارت دارایی کره جنوبی مذاکره کردیم تا بسته‌های مالی دیگر را بررسی و پیشنهاد کنند.

وزیر زمین٬ زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی از راه‌اندازی سیستم "تبادل یورو" بین ایران و کره در آینده نزدیک خبر داد و گفت: من به وزیر راه و شهرسازی ایران قول می‌دهم تمام تلاش خود را برای ارائه سایر روش‌های تأمین مالی پروژه‌ها به کار گیریم.

هانگ‌هواین خاطرنشان کرد: تأمین مالی پروژه‌ها به صورت "اعتبار صادراتی (Export Credit)" است اما فاینانسورهای کره‌ای این تسهیلات را به شرکت‌های خصوص کره ارائه می دهند و آنها نیز درباره جزئیات و شرایط با شرکت‌های ایرانی مذاکره و تفاهم می‌کنند.

وی تأکید کرد:‌ سعی می‌کنیم در خصوص نحوه تأمین مالی پروژه‌ها شرایط لازم را فراهم کنیم چراکه رییس‌جمهوری کره علاقه‌مند به تهیه بسته فاینانس برای اجرای پروژه‌هاست.

وزیر زمین٬ زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی خواستار تضمین تأمین فاینانس اجرای پروژه‌ها از سوی ایران شد و برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های حمل و نقل و مسکن و شهرسازی اعلام آمادگی کرد و گفت: یک تیم پژوهشی کره‌ای برای بررسی زمینه‌های همکاری به ایران اعزام می‌شود.

براساس گزارش وزارت راه، وی به همکاری‌های کره جنوبی در صنعت هوانوردی اشاره کرد و گفت: حدود یک ماه و نیم گذشته شرکت هواپیمایی کره مجوز راه‌اندازی پروازهای مستقیم بین تهران و سئول را دریافت کرد که تا پایان سال میلادی این پروازها راه اندازی می‌شود که امیدواریم فرآیند اجرای آن به زودی فراهم شود.

هانگ‌هواین با بیان اینکه فرودگاه اینچئون کره جنوبی هشتمین فرودگاه جهان در بخش ظرفیت مسافری و دومین فرودگاه جهان در حوزه باری است گفت: می‌توانیم در بخش هوانوردی نیز با ایران مشارکت کنیم. همچنین همراه رییس‌جمهوری، مدیرعامل فرودگاه اینچئون و هیات همراه به ایران سفر می‌کنند و از شهر فرودگاهی امام خمینی بازدید خواهند کرد.

وزیر زمین٬ زیرساخت و حمل و نقل کره جنوبی همچنین از سرمایه‌گذاری در شهرهای جدید ابراز تمایل کرد.

وی از وزیر راه و شهرسازی برای شرکت در یک کنفرانس بین المللی در کره جنوبی که قرار است هفته دوم سپتامبر برگزار شود دعوت به عمل آورد که وزیر راه وشهرسازی ایران تمایل خود را برای شرکت در این کنفرانس اعلام کرد.

12-1-راه آهن
12-2-فرودگاه(داخلي و خاجي)
12-3-راه هاي زميني
12-4-راه هاي دريايي