گروه نرم افزاری آسمان


ترکیه

خلاصه:
تُرکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye) با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti)، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب شزق اروپا) قرار دارد.

ترکیه درشرق با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (سی و هفتم) است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب غرب آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و مکان‌های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت می‌کنند.

جمعیت ترکیه حدود ۷۷ میلیون نفر (برآورد ۲۰۱۵) می‌باشد، که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر باشندگان قومی ترکیه تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی (۱۹۲۳) با خط لاتین نوشته می‌شود.

ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سدهٔ گذشته، بخش‌های بزرگی از خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا را در دست داشت. تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) تأسیس شد.

موضوعات:

1-نام گذاري و اطلاعات کلي
2-تاريخ
3-جغرافيا
4-جامعه و آداب و رسوم
5-اقتصاد
6-فرهنگ و هنر
7-ورزش
8-سياست
9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
10-سطح آموزش و توليد علم
11-پزشکي و سلامت
12-رسانه هاي عمومي
13-راه و ترابري


1-نامگذاري

1-1-معني لغت

1-2-نام گذاري در زبان هاي ديگر

1-3-مساحت,جمعيت,منطقه زماني,واحد پول,دين رسمي,زبان رسمي,پيش شماره,نماد ملي,شعار ملي,مرز خاکي,مرز دريايي,بلندترين نقطه,پرچم

مساحت:
۷۸۳٬۵۶۲کیلومتر مربع

زبان رسمی:
ترکی

دین رسمی:

جمعيت:
۷۹٬۴۶۳٬۶۶۳

منطقه زماني:
EET (ساعت جهانی+۲)
- تابستانی (DST) EEST (ساعت جهانی)

واحد پول:
لیر ترکیه (TL)

نماد ملي:


شعار ملي:
آشتی در میهن، آشتی در جهان

مرز خاکي:

مرز دريايي:

مرز دريايي:

بلندترين نقطه:

پرچم:

2-تاريخ
شبه جزیره آناتولی دربرگیرنده بیشتر مناطق ترکیه امروزی همواره یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی دنیا بوده که قدمت آن برمی‌گردد به اوایل دوران نوسنگی.

ترکیه کنونی در دوران باستان، تحت حکومت دولت شهرهای متعدّدی مانند لودیه و ایونیا قرار داشت. تا اینکه در حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد، این دولت‌ها توسّط کورش بزرگ هخامنشی منقرض شد و ترکیه زیر سلطه هخامنشیان درآمد. پس از یورش اسکندر در سال ۳۳۳ پ.م. آسیای کوچک به دست سلوکیان افتاد؛ و پس از اندکی رومیان جای آنها را گرفتند.
امپراتوری بیزانس

بعدها امپراتوری روم به دلیل وسعت زیاد دچار مشکل شد، تا اینکه در سال ۳۹۵ میلادی امپراتور کنستانتین شهر بیزانتیوم (کنستانتین/قسطنطنیه/استانبول/اسلامبول) را پایتخت خود قرار داد؛ این اقدام مقدّمهٔ تقسیم روم به دو بخش شرقی و غربی شد. از آن پس روم شرقی یا امپراتوری بیزانس، ترکیه کنونی را در دست گرفت. در سال ۴۶۳ هجری قمری، ترکمانان مسلمان سلجوقی به فرماندهی آلب ارسلان به جنگ با امپراتوری بیزانس شتافتند و در ملازگرد، سپاه امپراتور بیزانس، رومانوس چهارم را شکست دادند. بدین ترتیب نیمهٔ شرقی ترکیه به دست سلجوقیان افتاد و زمینه برای مسلمان شدن مردم آن جا و نفوذ زبان ترکی به آن جا فراهم شد؛ ولی نیمهٔ غربی ترکیه در دست امپراتوری بیزانس باقی‌ماند.


پس از آن کوچ قبایل ترکمن مسلمان از شرق ایران به آسیای کوچک آغاز شد و این قبایل به تدریج دولتهای کوچک محلی در آنجا تشکیل دادند. یکی از مشهورترین این قبایل، قبیله «قایی» بود که در نزدیکی آنقره (آنکارا) سکونت داشتند. رهبر این قبیله به نام عثمان در سال ۶۷۸ هجری خورشیدی (۶۹۹قمری/۱۳۰۰میلادی) حکومتی تأسیس کرد که به نام خودش عثمانی خوانده شد. از آن پس تا حدود ۱۵۰ سال بعد حکومت عثمانی بیشتر آناتولی را به تصرف درآورد.

در سال‌های نخست سده نهم هجری قمری، بایزید ایلدرم (صاعقه) سلطان عثمانی، از تیمور شکست خورد و اسیر شد. تیمور افراد بسیاری را از ترکیه اسیر کرد تا به مناطق دیگر ببرد، ولی به درخواست خواجه علی صفوی آنان را رها کرد و بدین ترتیب این افراد ناحیه شیعه نشین بزرگی را در کشور عثمانی به وجود آوردند و بسیاری از آنان در زمان شاه اسماعیل یکم صفوی به ایران آمدند و جزئی از قزلباش‌ها شدند.

در سال ۸۳۲ ه.خ. (۱۴۵۳میلادی)، سلطان محمد فاتح توانست به زندگی هزار ساله امپراتوری بیزانس (روم شرقی) پایان دهد. فتح درخشان او، تسخیر قسطنطنیه (کنستانتین) پایتخت بیزانس بود، که از آن پس استانبول (اسلامبول) نامیده شد. این فتح مبدأ قرون جدید در تاریخ اروپا شناخته شده‌است.

کسی که حکومت عثمانی را به امپراتوری تبدیل کرد، سلطان سلیم یکم ملقب به یاووز (مهیب) بود. وی در اوایل سده نهم هجری قمری به پادشاهی رسید. او در طول پادشاهی ۹ ساله خود شام، مصر، دیاربکر، غرب کردستان، عراق، حجاز (غرب عربستان)، و بخشهایی از بالکان (در جنوب شرق اروپا) را به تصرف درآورد و خود را خلیفه مسلمانان نامید. همچنین او کتاب‌های بسیاری را از مناطق متصرف شده بدست آورد، که اکنون زینت بخش کتابخانه‌های ترکیه‌است. سلطان سلیم یکم در سال ۸۹۳ ه.خ. (۹۲۰ق. /۱۵۱۴م) شاه اسماعیل یکم را در جنگ چالدران شکست داد.

اوج قدرت عثمانی در زمان سلطان سلیمان یکم (قانونی/باشکوه) پسر سلطان سلیم رخ داد. او مناطق بیشتری را به تصرف درآورد و حتی به محاصره وین پرداخت. او در یکی از جنگ‌هایش با شاه تهماسب صفوی، تا سلطانیه نیز پیش آمد. پس از او امپراتوری عثمانی رو به انحطاط گذاشت.
جمهوری ترکیه

امپراتوری عثمانی در جنگ اول جهانی از هم پاشید و مورد تهاجم بریتانیا و متحدانش واقع شد. مصطفی کمال پاشا به دلیل سازماندهی مقاومت ملی علیه دول خارجی قهرمان ملی ترکیه گردید و توانست جمهوری ترکیه را در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) بر پایه اصل جدایی دین از سیاست بنا کند و ملقب به آتاترک شد. وی خط لاتین را برای نوشتن زبان ترکی مرسوم کرد و اقدامات بسیاری را برای صنعتی و غربی شدن ترکیه انجام داد و دوره نوینی را در ترکیه به وجود آورد.

در دوران اقتدار آتاترک و امین و پشتیبان او عصمت اینونو که از آن به عنوان دوران تک حزبی یاد می‌شود، سیمایی از اقتدار سیاسی ملی گرایانه به نمایش گذاشته شد که ابایی از نژادپرستی و ترویج پان‌ترکیسم و به انزوا راندن اسلام و قومیت‌ها نداشت. بعد از یک دوران تک‌حزبی در سال ۱۳۲۹ (۱۹۵۰) حزب دمکرات از گروه سیاسی مخالف قدرت را بدست گرفت و به تعداد احزاب اضافه شد، ولی آزادی سیاسی با دوره‌هایی از کودتاهای نظامیان در سالهای ۱۳۳۹، ۱۳۵۰ و ۱۳۵۹ شکسته شد. در سال ۱۳۵۳ ترکیه با دخالت نظامی خود علیه کودتای یونانیان در قبرس مانع از الحاق قبرس به یونان شد. در سال ۱۳۷۵ باز نیروهای نظامی دولتی را که با برنامه‌های اسلامی روی کار آمده بود، ساقط کرد. از سال ۱۳۶۳ (۱۹۸۴) تاکنون حزب کارگران کردستان و حکومت ترکیه درگیری‌های نظامی بسیاری داشته‌اند که باعث مرگ بیش از ۴۵ هزار تن گردیده‌است. ترکیه در سال ۱۳۲۵ به عضویت سازمان ملل درآمد و در سال ۱۳۳۱ به ناتو پیوست. ترکیه عضو جنبی جامعه اروپا است و اکنون با اجرای اصلاحاتی سعی در تحکیم و تقویت مردمسالاری و اقتصاد خود دارد تا بتواند مذاکرات برای عضویت در اتحادیه اروپا را آغاز نماید.
2-1-دوره نياتاريخي(عصر آهن,عصر برنز,عصر مس)

عصر آهن:

عصر برنز:

عصر مس:

2-2-دوره پيشا تاريخي(نوسنگی,ميان سنگي,پارينه سنگي)

نوسنگی:

ميان سنگي:

پارينه سنگي:

2-3-چهار هزار سال قبل از ميلاد مسيح تا ميلاد مسيح(آغاز تمدن,شهر نشيني و تجارت)

آغاز تمدن:

شهر نشيني وتجارت:

2-4-ميلاد مسيح تا جنگ هاي صليبي(تاريخ باستان,تمدن ها,قرون وسطا,پيدايش اسلام)

تاريخ باستان:

تمدن ها:

قرون وسطا:

پيدايش اسلام:

2-5-جنگ هاي صليبي تا جنگ هاي جهاني دوم(عصر مدرن)

2-6-جنگ جهاني دوم تا پايان جنگ سرد(قرن بيستم)

2-7-تاريخ معاصر(قرن 21)

2-8-فهرست حاکمان(پادشاهان و سلاطين,نخست وزيران , رئيس جمهوران)

پادشاهان و سلاطين:

نخست وزيران:

رئيس جمهوران:

2-9-فهرست جنگ ها

2-10-آثار باستاني

3-جغرافيا
ترکیه شش همسایهٔ آسیایی و دو همسایهٔ اروپایی دارد. کشورهای هم‌مرز ترکیه عبارت‌اند از: در خاور با ایران ۴۹۹ کیلومتر، جمهوری آذربایجان ۹ کیلومتر، ارمنستان ۲۶۸ کیلومتر، و گرجستان ۲۵۲ کیلومتر؛ در جنوب خاور با عراق ۳۵۲ کیلومتر و سوریه ۸۲۲ کیلومتر؛ در شمال باختر با یونان ۲۰۶ کیلومتر و بلغارستان ۲۴۰ کیلومتر.

ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد. دریاهای سیاه و مرمره، اژه و مدیترانه از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می‌شوند و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسبی به این کشور می‌دهند. بزرگترین و مهمترین شهر آن استانبول می‌باشد. ترکیه با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، بلغارستان و یونان همسایه است.

3-1-موقعيت جغرافيايي

3-2-همسايگان

3-3-اقيانوس ها,دريا ها,درياچه ها,تالاب ها

اقيانوس ها:

دريا ها:

درياچه ها:

تالاب ها:

3-4-جزاير,بنادر,رود ها,کوه ها,جنگل ها,کوير ها

جزایر:

بنادر:

کوه ها:

رود ها:

جنگل ها:

کویر ها:


33-5-حيوانات

3-6-گياهان , ميوه ها

گياهان:

ميوه ها:

3-7-آب و هوا(ميزان بارندگي,دماي هواو...)

ميزان بارندگي:

دماي هوا:

3-8-زمين شناسي(گسل ها و....)

3-9-زيست بوم ها

3-10-مراکز تفريحي

3-11-تقسيمات کشوري

3-12-زير ساخت ها

3-13-مساحت,محيط,مرزآبي,مرز خشکي

مساحت:

مرزآبي:

مرز خشکي:

4-جامعه و آداب و رسوم
جمهوري تركيه با مساحتي در حدود 779 هزار كيلومتر مربع و با جمعيتي قريب به 67 ميليون نفر در شمال غربي كشورمان قرار دارد. زبان رسمي مردم تركيه ، تركي استانبولي و دين مردم آن نيز اسلام است . استانبول مهمترين شهر تركيه به شمار مي آيد. سالهاست كه تركيه به عنوان يكي از مهمترين كشورهاي خاورميانه در جذب توريسم است و هرساله ميليونها دلار از عوايد حاصله وارد چرخه اقتصاد اين كشور مي شود. به همين علت آداب و رسوم ملل اين هفته را با اماكن ديدني تركيه آغاز مي كنم . يكي از اين اماكن «قلعه وان » در استان وان كنار درياچه وان است . اين قلعه عظيم در بالاي كوه قرار گرفته است و امروزه به شكل مخروبه يي است كه ستونهاي عظيم و ديوارهاي سربه فلك كشيده آن ، چشم هر بيننده يي را به خود جلب مي كند. مقام ابراهيم هم يكي ديگر از اماكن ديدني تركيه است كه اين محل در واقع چاهي است كه مردم معتقدند شفابخش است . در مقام ابراهيم يك ساختمان زيباي توريستي و زيارتي بنا شده است كه محل سكونت مسافرين است . جالب است بدانيد پرچم كشور تركيه يك پرچم قديمي است كه در روي رنگ قرمز آن يك هلال ماه و يك ستاره سفيدرنگ ديده مي شود. عامه مردم تركيه در موردهلال روي پرچم چنين مي گويند: «در سال 339 پيش از ميلاد، فيليپ پدر اسكندر مقدوني قصد حمله و كشورگشايي داشت كه درخشش شديد هلال ماه در شب ، فيليپ را ناكام كرد و وي موفق به تصرف نشد. هلال ماه سمبل امپراتوري بيزانس بود و بعدها نيز امپراتوري عثماني آن را بر پرچم خود حفظ كرد. در اواسط قرن نوزدهم ستاره يي به پرچم تركيه اضافه شد كه الهام گرفته از سوره «طارق » قرآن كريم است و فضاي آن ستاره بامدادي است . خالي از لطف نيست كه بدانيد سالها جشن گرفتن نوروز براي مردم كردتبار تركيه قدغن بود. اما چند سالي است كه اين جشن آزاد شده و مردم اين منطقه براحتي به استقبال بهار و نوروز مي روند. آنها با برگزاري اين جشن از هويت فرهنگي و ملي خويش پاسداري مي كنند. اگرچه اكثريت مردم تركيه را مسلمانان تشكيل مي دهند اما دولت اين كشور يك دولت سكولار است . به همين علت در موسم ماه مبارك رمضان رستورانها در طول روز باز است . گرچه مسلمانان به احترام اين ماه مبارك ، رستورانهاي خود را تا موقع افطار مي بندند اما هيچ كس در بستن يا بازگذاشتن رستورانش مجبور نيست . در تركيه رسم است كه مسلمانان با كباب تركي و چاي روزه خود را بگشايند و خريد و فروش در بازارهاي تركيه تا سحر ادامه دارد. در اين ميان شبكه هاي تلويزيوني هم بيكار ننشسته و اقدام به پخش برنامه هاي جذاب و مفرح مي كنند. يكي از اين برنامه هاي جذاب «پاپ استار» است . در اين برنامه مردم عادي صداي خود را براي خوانندگي امتحان مي كنند و هيات داوران نيز هر بار چند نفر را به جامعه هنري تركيه معرفي مي كنند. چاي پررنگ ، تلخ ، بي مزه و بي عطر و بو نوشيدني محبوب مردم تركيه است آنها با قهوه ميانه خوبي ندارند. غذاهاي محبوبشان نيز «كباب اسكندري » و «كباب دونر» است . اما از آنجايي كه قيمت غذا و انواع شيريني در تركيه بسيار گران است از اين رو كدبانوهاي خانه بيكار ننشسته و سعي مي كنند تا براي اعضاي خانواده شان غذا و شيريني بپزند. قيمت يك كيلو شيريني در تركيه تقريبا 18 هزار تومان است و از آنجايي كه سطح درآمد و ميانگين معيشتي مردم پايين است آنها كمتر بيرون از منزل غذا سرو مي كنند. ولي فكر نكنيد كار رستوران دارها در تركيه كساد است زيرا در هر فصلي از سال كه به تركيه برويد، توريست هاي فراواني مي بينيد. چه در زمستان كه توريست هاي عمدتا عرب براي اسكي به پيست هاي اين كشور مي روند و چه در تابستان كه در بيم از گرما به سواحل تركيه مي روند. در مورد تركيه بايد گفت كه مردم متحمل پرداخت ماليات هاي سنگين هستند. هرگاه به اين كشور رفتيد حسابي مواظب باشيد كه به اماكن و وسايل عمومي اين كشور آسيبي وارد نسازيد زيرا در صورت مشاهده هرگونه تخلفي شما بايد جريمه هاي سنگين پرداخت كنيد. مردم تركيه معتقدند علت اصلي پيشرفت كشورشان به رغم عدم برخورداري از معادن و سرمايه هاي طبيعي ، همين ماليات هاي آنهاست . امروزه موسيقي تركيه در ميان مردم كشورهاي خاورميانه از محبوبيت بالايي برخوردار است و به محض ورود آلبوم جديد از خوانندگان مطرح اين كشور بسرعت در كشورهاي مجاور به فروش مي رسد. وقتي علت اين امر را از يك آهنگساز جويا شدم ، در پاسخ گفت : «موسيقي تركيه حتي بدون كلام ، با انسان حرف مي زند، درددل مي كند و به علت وجود حزني كه در موسيقي مشرق زميني است بسرعت در دل مي نشيند. از جمله جشن هاي ملي مردم تركيه مي توان به سالروز تولد و مرگ آتاتورك ، جشن تاج گذاري اولين پادشاه عثماني كه خود از عوامل جذب توريست است ، فتح شهرهاي مهم توسط آتاتورك و جشن يك هفته يي جمهوريت اشاره كرد. در مراسم سالروز فوت آتاتورك مردم بمدت يك ربع به احترام او سكوت اختيار مي كنند. آنها با پوشيدن كت و شلوار سرمه يي و كراوات قرمز در حالي كه ساكت هستند، اداي احترام مي كنند حال تصور كنيد كسي سهوا حرف زده يا آدامس بخورد، چه مي شود? اين اتفاق براي يكي از رهبران محلي حزب حاكم تركيه افتاد. «ويسل ويچي » رييس حزب عدالت و توسعه در شهر فتسا واقع در ساحل درياي سياه ، چندي پيش در حالي كه به سمت مجسمه مصطفي كمال آتاتورك بنيانگذار تركيه سكولار مي رفت ، آدامسي در دهان گذاشت . او قصد داشت به مناسبت هشتاد و هشتمين سالگرد تاسيس پارلمان تركيه دسته گلي روي آرامگاه آتاتورك بگذارد. وي به اتهام توهين به آتاتورك به دادگاه احضار شد. در پايان ذكر اين نكته ضروري است كه استانبول را شهر هزار مسجد مي نامند. بر روي هفت تپه اين شهر، هفت مسجد قرار دارد كه از مهمترين آنها «اياصوفيه » و مسجد «سلطان محمود» است . اخيرا رويت اين هفت تپه از فراز آسمان ممكن شده است و هلي كوپترهايي براي اين منظور اختصاص يافته اند تا توريست ها را به تماشاي اين منطقه زيباي كشورشان به آسمان ببرند تا از آن ارتفاع اين منظره را ببينند اما بخاطر هزينه بالاي هلي كوپتر از آن استقبال نشد.
نوروز در ترکیه
نوروز تا نخستین سال‌های تشکیل جمهوری ترکیه در میان ترکان ترکیه پایدار ماند و سپس رفته رفته اهمیت پیشین خود را از دست داد و فقط در مناطق کردنشین و در پاره‌ای از مناطق شمال، آیین رسوم این جشن موجودیت خود را حفظ کرده است. مردم ترکیه عید نوروز را به عنوان یکی از معدود ایام جشن می‌‌گرفتند. در این روز حکیم باشی معجون مخصوصی به نام نوروزیه را برای پادشاهان و درباریان تهیه می‌ کرد. گفته می شود این معجون از چهل نوع ماده مخصوص تهیه ‌می شد و شفابخش بسیاری از بیماری‌ها و دردها و باعث افزایش قدرت بدنی می‌‌شده است. مردم این سرزمین نوروز را آغاز بهار طبیعت و شروع تجدید حیات و طراوت در جهان و برخی روز مقدس در مقابل شب قدر و شب برائت و برخی عامل اتحاد و همبستگی و حتی آن را زادروز امام علی و تعیین ایشان به خلافت و سالروز ازدواج ایشان با حضرت فاطمه دانسته اند. کردهای ترکیه سال‌ها برای به رسمیت شناخته شدن نوروز در این کشور تلاش کردند و اکنون نوروز در ترکیه تعطیل رسمی است.

4-1-اقوام و جمعيت

4-2-اديان

4-3-زبان ها

4-4-مراسم(جشن ها,اعياد و...)

جشن ها:

اعياد:

4-5-ميانگين سني

4-6-غذا ها و نوشيدني ها

غذا ها:

نوشيدني ها:

4-7-اقليت هاي قومي و مذهبي

4-8-اماکن مذهبي

4-9-سن ازدواج

4-10-طلاق

4-11-تعطيلات رسمي

4-12-اعتياد

4-13-خودکشي

4-14-فرار از خانه

4-15-مرگ و مير

5-اقتصاد
اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و نوین است که روز به روز بر دامنه‌اش افزوده می‌شود. تولیدات فراوان کشاورزی ترکیه درسال ۲۰۰۵ رتبه هفتم جهان را بدست آورد و در سال ۲۰۰۶ برای ۱۱٫۲٪ از مردم ترکیه اشتغال ایجاد کرد. بخش خصوصی اقتصاد ترکیه نیز قوی و به سرعت در حال رشد است و نقش مهمّی در بانکداری، حمل و نقل و ارتباطات دارد. در سال‌های اخیر اقتصاد ترکیه رشد خوبی داشته و رشد ۸٫۹٪ و ۷٫۴٪ را در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ به دست آورده‌است.

5-1-ميزان بودجه و هزينه

5-2-درامد ها و توليد ناخالص

5-3-صنايع

5-4-معادن

5-5-کشاورزي و باغ داري

5-6-دامپروري ,پرورش آبزي,پرورش طيور

دامپروري:

پرورش آبزي:

پرورش طيور:

5-7-بانک ها

5-8-پول ملي

5-9-واردات

5-10-صادرات

5-11-قاچاق

5-12-بيکاري

5-13-فقر

5-14-اختلاس,پولشويي

5-15-تحريم اقتصادي

6-فرهنگ و هنر
نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه که در سال ۱۹۲۴ میلادی تهیه شده‌است دین رسمی ترکیه را اسلام تعیین نموده‌است. لیکن در اصلاحات قانون اساسی سال ۱۹۲۸ این ماده قانونی حذف و با تأکید بر جدایی دین از سیاست، ترکیه کشوری با دولت و حکومت سکولار (جدایی دین از سیاست) معرفی گردیده‌است. بنابر آخرین آمار موجود در ترکیه حدود ۹۸ درصد جمعیت این کشور را مسلمانان و ۲ درصد را مسیحیان و کلیمیان و پیروان دیگر ادیان تشکیل می‌دهند. (البته مطابق کتاب اطلس جامع گیتاشناسی، %۹۲/۵مسلمان (عمدتاً سنی)، ۰/۲٪بی‌دین و بقیه ۰/۵٪ هستند) مسلمانان ترکیه بیشتر پیرو مذهب تسنن می‌باشند که از میان آنها حنفی‌ها بزرگترین گروه به‌شمار می‌آیند که عمدتاً در مرکز و غرب ترکیه ساکن هستند. شافعی‌ها با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه مستقراند و اکثراً کرد هستند. شمار پیروان مذاهب دیگر بسیار کم می‌باشد. روی هم رفته پیروان ادیان در ترکیه به دو قسمت اصلی تقسیم می‌شوند:


الف) پیروان دین اسلام، که خود به چند مذهب تقسیم می‌شود و اهم آنها عبارتند از:

۱- حنفی‌ها: جمعیت قابل ملاحظه‌ای از اهل سنت ترکیه را تشکیل می‌دهند.

۲- شافعی‌ها: شاخه‌ای از اهل سنت است که پیروان آن را بیشتر کردها تشکیل می‌دهند.

۳- پیروان سایر فرق اهل سنت.

۴- علویان که خود به چهار دسته تقسیم می‌شود و بنابر آمار رسمی دولت ترکیه حدود ۱۲ میلیون نفر پیرو دارد.

ب) پیروان ادیان دیگر به‌جز اسلام، که در کل ۲ درصد از جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند.

6-1-نوازندگي (موسيقي ,ساز,تنبک و...)

6-2-نگارگري(نقاشي,طراحي,مينياتورو...)

6-3-بافندگي(فرش بافي,ريسندگي,پارچه و..)

6-4-ادبيات(شعر,کتاب و...)

6-5-(خوشنويسي)خط

6-6-معماري(مسجد,معبد,کليسا,کاخ,آب انبارو....)

6-7-حکاکي(خاتم کاري,منبت کاري,معرق کاري,مينا کاري,سفالگري و....)

6-8-ساير(عروسک سازي,شيشه گري,طلاکاري,مس گري و....)

6-9-سينما و تئاتر

6-10-هنرمندان

6-11-مراکز فرهنگي


7-ورزش
یکی از ورزش‌های مورد علاقه مردم ترکیه فوتبال است. از تیم‌های صاحب نام لیگ ترکیه می‌توان به بشیکتاش، فنرباغچه، گالاتاسرای اشاره کرد. یکی از باشگاهای پرافتخار ترکیه گالاتاسرای است که در لیگ اروپا و سوپرجام اروپا نقش پررنگی داشته. تیم ملی ترکیه نیز در سال ۲۰۰۲ با مربیگری شنول گونش به مقام سوم جهان دست یافت.


وزنه برداری
نعیم سلیمان اوغلو وزنه‌بردار ترک اهل بلغارستان که برای ترکیه مسابقه می‌داد

ورزش وزنه برداری در ترکیه روند مورد قبول را دنبال می‌کند. وزنه برداری ترکیه در کارنامه خود قهرمانی وکسب مدال طلا را در المپیک دارد. وزنه‌برداران نام‌آشنای ترکیه نعیم سلیمان اوغلو ملقب به هرکول جیبی و هلیل موتلو هستند که هر یک با سه مدال طلا در سه المپیک از بهترین وزنه برداران تاریخ این رشته هستند. نورجان تایلان نیز وزنه‌بردار زن ترکیه رکورد تازه‌ای را در وزنه برداری زنان جهان به ثبت رساند.
قایقرانی

ترکیه دارای چهار مرز دریایی است. دریای سیاه، دریای مرمره، دریای اژه و مدیترانه بنابر‌این تعجب اور نیست که قایقرانی در ترکیه یک ورزش محبوب نباشد. شهر مارماریس در کنار دریای مدیترانه وشهر بودروم از مهترین مکانهای قایقرانی در ترکیه می‌باشند.
دومیدانی

دو میدانی یکی دیگر از ورزش‌های ترکیه‌است. سوریا آیهان دونده ترک در سال۲۰۰۳ رکورد جدیدی را در دو ۱۵۰۰ متر در جهان ثبت کرد.
فرمول یک

ترکیه یکی از میزبان‌های مسابقات فرمول یک است. فدراسیون اتومبیل ترکیه در سال ۱۹۹۱ تاسیس شد.در آخرین مسابقات فرمول یک ترکیه سباستین وتل راننده تیم ردبول به پیروزی رسید. یک از پرافتخارترین ماشین سواران فرمول یک در ترکیه جاسون تاهینجی اوغلو است.
ورزش موتور
کنین صوفی اوغلی موتور سوار نام اشنا در ترکیه

فدراسیون ورزش موتور ترکیه در سال ۱۹۹۱ همراه با فدراسیون اتومبیل ترکیه تسیس شد. ترکیه یکی از۱۷ کشور در فرمول یک گراندپریس است. که در سال۲۰۰۵ کنین صوفی اوغلی موتور سوار ترکیه درخشش قابل توجه‌ای داشت.
والیبال

والیبال در کشور ترکیه بعد از فوتبال در کنار بسکتبال محبوبترین ورزش محسوب می‌شود.
بسکتبال
ترکیه نایب قهرمان جام جهانی بسکتبال در سال ۲۰۱۰
هدایت ترک اوغلو
ترکیه میزبان جام جهانی بسکتبال در سال ۲۰۱۰

ورزش بسکتبال در سالهای اخیر در ترکیه مورد استقبال خوبی قرار گرفته‌است. اخرین مقام تیم ملی بسکتبال ترکیه نایب قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۰ بود. که ترکیه با شکست تیم ملی بسکتبال صربستان به فینال رسید. ودر مقابل تیم ملی امریکا شکست خورد.

7-1-ورزش هاي بومي

7-2-ورزش کاران

7-3-باشگاه هاي رسمي

7-4-تيم هاي ملي

7-5-استاديوم ها

7-6-مقام ها و دستاورد هاي بين المللي

7-7-ورزش بانوان

7-8-ميزباني مسابقات بين المللي

8-سياست
به گزارش اعتدال به نقل از شفقنا؛ جریان اپوزیسیون و روشنفکران ترک، اردوغان، دوازدهمین رییس‌جمهور خود را متهم می‌کنند که قصد احیای سلطنت عثمانی را دارد و حکومت ترکیه را به سمت خودکامگی سوق می‌دهد. دستور اردوغان به احیای زبان عثمانی در مدارس ترکیه و نواختن سرودی جدید به جای سرود ملی ترکیه، شاید نشانه هایی از تمایل اردوغان به گسترش امپراطوری و استبداد در ترکیه باشد.

نگاهی گذرا به احیای سلطنت عثمانی در ترکیه

به گزارش شفقنا، اردوغان در جریان برگزارى جشن مرکز مطالعات استراتژیک ترکیه در آنکارا با سرود ملى جدیدى که توسط گروه نوازندگان ملبس به اونیفرم هاى عثمانى نواخته مى شد، مورد استقبال قرار گرفت.

در این سرود ضمن تکریم مقام شامخ رییس جمهور انتخابى آمده است که مبارزه براى ترکیه نوین «سیب سرخ» ماست؛ سیب سرخ در واقع نماد تلاش هاى امپراطورى عثمانى در جهت گسترده کردن حوزه این امپراطورى در آسیا و اروپا و نماد اصلى جاه طلبى هاى پان ترکیسم محسوب مى شود.

دستور اردوغان به احیای زبان عثمانی در مدارس در زمان خود بسیار بحث برانگیز بود، پس از آن اردوغان در دفاع از تصمیم خود، اظهار کرد که «ما باید در پیوند با ریشه‌های خویش بازنگری کنیم. "عثمانی" زبان بیگانه نیست، بلکه شاخه‌ای ماندگار از زبان ترکی است؛ بنابراین علی رغم همه مخالفت‌ها به تدریس آن خواهیم پرداخت.»

امپراطوری عثمانی سال‌ها چون ابرقدرتی بر گوشه‌ای از جهان با جاه و جلال فرمان‌روایی می کرد؛ اردوغان نیز تنها کمتر از دو ماه بعد از پیروزی اش در نخستین انتخابات ریاست جمهوری، محل کار جدید خود را افتتاح کرد؛ محلی که از آن به عنوان کاخ سفید ترکیه نیز یاد می‌شود. این مجموعه بزرگ با هزینه ۶۰۰ میلیون دلاری ساخته شد و مخالفت برخی از جریان های ترک را به دنبال داشت.

اردوغان نسبت به اظهارنظرهایی که در مورد دوره عثمانی می شود، بسیار تعصب دارد و همواره حامی عملکرد امپراطوران عثمانی است.

پاپ فرانسیس در مراسم عبادی روز یکشنبه هفته گذشته در کلیسای جامع سن پیترو در واتیکان از کشتار ارمنی ها در دوران امپراطوری عثمانی به عنوان نسل کشی یاد کرد. پس از آن بلافاصله وزارت خارجه ترکیه سفیر واتیکان در آنکارا را احضار و مراتب اعتراض خود را اعلام کرد. وزارت خارجه ترکیه گفت که اظهارات پاپ با واقعیت های تاریخی و قانونی، مغایر است و انحرافی جدی از پیام صلح و آشتی است.

سیاست های اردوغان در منطقه

اتخاذ سیاست های اردوغان در ترکیه فراز و فرودهای بسیاری دارد. گاهی علیه همسایگان موضع گیری های تندی اتخاذ می کند و گاهی سیاست خود را با آنها همسو می کند. کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق هم در صحبت های خود به این مساله اشاره کرد و گفت: «متاسفانه ترکیه در سیاست خارجی رفوزه شده و اکنون با همه همسایگان سر دعوا داریم».

در اکثر مناقشات خاورمیانه، ردپایی از ترکیه وجود دارد. برخی از سیاستمداران ترکیه اردوغان را به نقض قانون اساسی و فردگرایی در حکومت متهم می کنند و می گویند این درست نیست که ترکیه با همه سر ستیز داشته باشد. تاکنون می توان به ستیز ترکیه با عراق، سوریه، یمن و حتی گاهی مواقع ستیز با ایران اشاره کرد.

ترکیه به ائتلاف ضد داعش نپیوست. مسوولان دولتی ترکیه در این باره اعلام کردند، عاملی که پیوستن این کشور به ائتلاف مزبور را با محدودیت روبه رو می کند، ۴۶ گروگان ترک از جمله تعدادی دیپلمات، کودک و سرباز هستند که داعشی ها آن را در محل کنسولگری ترکیه در موصل واقع در شمال عراق ربودند. اما بسیاری معتقدند، چشم طمع ترکیه به سود سرشاری است که از قاچاق نفت سوریه و عراق به دست می آید چرا که گروه های تروریستی برای این قاچاق از خاک ترکیه استفاده می کنند؛ پس از آن گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه مرزها و فرودگاه های ترکیه، گذرگاه اصلی تروریست ها به سوریه و عراق هستند.

احمد تورک یک نماینده کرد پارلمان ترکیه چند ماه پیش گزارش مفصل و مستندی را تحویل سفیر اتحادیه اروپا در ترکیه داد که در آن دلایل مستند و محکمی شامل عکس و نوار ویدیویی ارائه کرده بود که از حمایت رسمی ترکیه از داعش پرده برمی داشت.

ترکیه از ابتدای شروع بحران در سوریه نیز تلاش کرد تا با پشیبانی و حمایت از نیروهای مخالف بشار اسد، زمینه را برای سقوط نظام بشار اسد در سوریه فراهم کند. ترکیه تمام توان لجستیکی و حمایتی خود را حوزه های نظامی، جغرافیایی، سیاسی،‌ مالی به کار بست تا با استفاده از مرزهای زمینی وسیعی که با سوریه دارد؛ اوضاع را به ضرر اسد رقم بزند اما این امر تا امروز اتفاق نیفتاده است.

چندی پیش منابع خبری از مذاکرات مقامات بلندپایه ترکیه و عربستان برای ائتلاف نظامی جهت ساقط کردن دولت بشار اسد در سوریه خبر دادند. این منابع گفته اند که در ائتلاف احتمالی که با هدف تقویت مخالفان به اصطلاح میانه روی دولت بشار اسد صورت می گیرد، ترکیه نیروی زمینی مورد نیاز را تامین خواهد کرد و عربستان هم حمایت هوایی لازم از عملیات را انجام خواهد داد.

این در حالیست که اردوغان در سفر اخیر خود به ایران و در حین گفت وگو با دکتر روحانی، رییس جمهوری ایران گفت: «بیش از 100 هزار نفر در عراق و دست کم 300 هزار نفر در سوریه کشته شده‌اند. من این قربانیان را به شیعه و سنی تقسیم نمی‌کنم، مساله مهم این است که این مردم (مسلمان) هستند که در این دو کشور کشته می‌شوند و ایران و ترکیه باید بین طرف‌های درگیر میانجی گری کنند.»

ردپای ترکیه در حمله عربستان به یمن هم دیده می شود. پس از حمله جنگنده های سعودی و متحدانش به استان های مختلف یمن، ترکیه از این حمله و تجاوز حمایت کرد.

اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی "فرانس ۲۴" گفت: «ترکیه از دخالت نظامی عربستان در یمن پشتیبانی تدارکاتی می‌کند. ترکیه ممکن است با توجه به روند تحولات اوضاع یمن دست به حمایت تدارکاتی از این عملیات بزند.» این اظهار نطق اردوغان در حالی است که او پس از بازگشت از سفر اخیر خود از ایران، در تماس های تلفنی با نخست وزیر پاکستان، پادشاه عربستان و امیر قطر، به منظور پیدا کردن راه حلی برای پایان دادن به بحران یمن گفت وگو کرده است.

8-1-سياست داخلي
اردوغان خود را مخالف ملی گرایی قومی و نژادی، ملی گرایی دینی و ملی گرایی منطقه ای معرفی می کند؛ اما در تبلیغات حزبی و انتخاباتی و در سیاست داخلی و مراوده با کشورهای همسایه بر "ملی گرایی ترکی" تاکید دارد. چنانکه حمایت و دفاع از حقوق ترک ها و ترکمنان سوریه و عراق را در اولویت سیاست داخلی و به تبع آن در سیاست منطقه ای خود قرار داده است. اردوغان بر اصل ملی گرائی ترکی و عثمانی گرائی نوین تاکید می کند و حزب عدالت و توسعه را نماینده "ترکیه نوین" می داند. در ترکیه جدید، زبان ها؛ قومیت ها؛ نژادها؛ فرهنگ ها و اعتقادات انکار نخواهد شد. حقوق زنان و بخصوص حق تحصیل و استخدام زنان تامین و حفظ خواهد شد. ظلم و ستم ناشی از ممنوع بودن حجاب در دانشگاه ها و دوایر دولتی به پایان رسیده است و در آینده بازگشتی بسوی ظلم و ستم نخواهد بود .

بیست و پنجمین انتخابات سراسری ترکیه در تاریخ 7 ژوئن (17 خرداد) برگزار خواهد شد؛ تغییر و اصلاح قانون اساسی؛ رویکرد دموکراتیک و سازش با کردها؛ تغییر یا عبور از نظام حزبی به نظام ریاستی از مهمترین مباحث داخلی و تنش های سیاسی با همسایگان و پیامدهای آن باعث شده تا بیش از پیش بر اهمیت نتیجه این انتخابات سراسری ترکیه افزوده است.

اردوغان در سیاست داخلی برای کسب حمایت توده مردم و به خصوص اهل سنت این کشور بر سیاست مذهب گرایی و عثمانی گرایی تاکید و خود را پیرو مذهب اهل سنت نامید. احمد داود اوغلو نخست وزیر موقت ترکیه نیز در سخنانی اعلام کرد با کسانی که با عثمانی و عثمانی گری به مخالفت بپردازند به شدت مقابله خواهد شد.

با توجه به رویکردهای مورد اتخاذ ترکیه در منطقه و داخل این کشور شاید بتوان این نتیجه گیری را داشت که ترک ها تلاش می کنند، با نام اسلام و حرکات منافقانه، نوعی امپراطوری عثمانی را در منطقه خاورمیانه با زیر ساخت و اندیشه های جدید احیا کنند و هدف این استراتژی چیزی جز استثمار کشورهای منطقه مانند دوران عثمانی نیست.
8-2-سياست خارجي

8-3-نهاد هاي دولتي

8-4-روابط با کشور هاي خارجي
در 8 فروردین 94 در حالی که جنگنده های عربستان سعودی و شماری دیگر از کشورهای منطقه مشغول بمباران کردن یمن بودند، اردوغان فرصت را مناسب دید تا به اتهام زنی علیه ایران بپردازد. او می گوید: ایران تلاش دارد بر منطقه مسلط شود و این تلاش ها سبب آزردگی ترکیه، عربستان سعودی و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس شده است.

اردوغان، ایران را به مداخله در امور یمن و دامن زدن به درگیری های فرقه ای در این کشور متهم کرد و خواستار عقب نشینی ایران در این زمینه شد و اظهار کرد: «ایران باید دیدگاهش را تغییر دهد. این کشور باید همه نیروهایش و هر چه که در یمن و همچنین سوریه و عراق دارد را عقب کشیده و به تمامیت سرزمینی آن ها احترام بگذارد».

رییس جمهور ترکیه در مصاحبه ای با شبکه خبری «فرانس 24» از مبارزه ایران با داعش در عراق انتقاد کرد و مدعی شد ایران به این دلیل با داعش می جنگد که پس از بیرون راندن این گروه از عراق، خود جای آن را بگیرد. بر همین اساس، وی ایران را متهم کرد که در مبارزه با داعش صداقت ندارد. این اظهارات در حالی صورت می گرفت که اردوغان برنامه سفر به ایران را داشت.

10 روز پس از این اظهارات تند ترکیه علیه ایران، با وجود تمام اعتراضات و مخالفت هایی که در داخل ایران صورت گرفت و معترضین خواستار لغو سفر رییس جمهور ترکیه به ایران بودند، اردوغان به ایران آمد و با مقامات ایران دیدار کرد.

رییس جمهور ترکیه در دیدار با همتای ایرانی خود، دکتر روحانی بر ضرورت گسترش بیش از پیش روابط دوجانبه، ارتقای حجم روابط اقتصادی و لزوم مقابله با تروریسم و جلوگیری از قتل و خونریزی در منطقه تأکید کرد و گفت: مصمم به توسعه روابط با تهران هستیم. پس از آن ایران و ترکیه ۸ سند همکاری و یک بیانیه مشترک امضا کردند.

رییس‌جمهوری ترکیه در دیدار با حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر انقلاب اسلامی ایران، به مذاکرات خود در تهران اشاره کرد و گفت: در این سفر مسایل دو جانبه را مورد بررسی قرار دادیم و در خصوص روابط سیاسی، اقتصادی و همچنین مسایل منطقه گفت وگو کردیم.

اردوغان به روابط تهران و آنکارا در حوزه انرژی اشاره و خاطرنشان کرد: شورای همکاری اقتصادی ایران و ترکیه تشکیل شده و به وزیران خود دستور داده ایم که کارها را دنبال کنند، تا با فعالیت بیشتر، انتظاراتی نظیر افزایش مبادلات اقتصادی به سطح 30 میلیارد دلار محقق شود.

رییس‌جمهور ترکیه با تاکید بر لزوم حل مسایل و مشکلات دنیای اسلام در درون آن و بدون دخالت غرب، گفت: مشکلات زیادی در منطقه وجود دارد که باید با کمک یکدیگر، آنها راحل کنیم و نباید برای حل این مسایل منتظر غرب ماند.

رییس‌جمهور ترکیه، همچنین با بیان اینکه جنایت های گروه تروریستی داعش را محکوم می‌کند، تأکید کرد: من داعش را مسلمان نمی‌دانم و علیه آن نیز موضع‌گیری کرده‌ام.

رابطه ترکیه با غرب

بنا به اظهارنظر برخی از کارشناسان، ترکیه یکی از متحدان غرب در منطقه است؛ کارشناسان شاهد بر این نظر را اتخاذ سیاست همسوی ترکیه و غرب در برابر بحران سوریه و عراق می دانند. کارشناسان می گویند: در واقع عربستان، قطر و ترکیه یک مثلث تخریبی را علیه محور مقاومت تشکیل داده اند و اکثر حرکات و فعالیت های خود را مطابق و همسو با سیاست های آمریکا و غرب انجام می دهند.

اما اردوغان در برابر موضع گیری هایی خود که همسو با غرب بود هم گاهی راه بیراه را انتخاب می کند و سیاستی متفاوت از غرب را پیش می گیرد. به عنوان مثال پس از آغاز چرخش سیاسی اروپا و آمریکا در قبال سوریه، منابع مطلع از آغاز تعدیل سیاست ترکیه در قبال دمشق خبر دادند.

چند روز پیش از اینکه ایران با گروه 1+5 به تفاهم هسته ای برسند، اردوغان در سخنرانی تند خود، اظهاراتی را علیه ایران بیان کرد که واکنش وزارت خارجه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در پی داشت؛ اما پس از اعلام تفاهم هسته ای میان ایران و قدرت های بزرگ جهان، اظهارات اردوغان علیه ایران، منتهی به سفر او به تهران شد. با توجه به این مسایل و دیگر مسایل شاید بتوان سیاست ترکیه در برابر غرب را بدون تعادل دانست.

8-5-احزاب و گروه هاي سياسي

8-6-قانون اساسي

8-7-عضويت در سازمان هاي بين المللي

8-8-دمکراسي و حقوق بشر

8-9-مراکز سياسي

8-10-وقايع مهم سياسي

8-11-تقسيمات کشوري(استان ها,ايالات ,شهر ها)

8-12-مناطق خود مختار

8-13-پايتخت,مراکز سياسي

پايتخت:

مراکز سياسي:

8-14-سفارت خانه ها(سفارت ديگر کشور ها)

8-15-جنگ داخلي

8-16-اختلافات مرزي

8-17-گروه هاي مسلح داخلي(گرروه هاي شبح نظامي)

8-18-گروه ها و احزاب مخالف دولت(گروه هاي سياسي يا شبه نظامي)

9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
نیروهای مسلح ترکیه (به ترکی استانبولی: Türk Silahlı Kuvvetleri) به اختصار TSK، سازمانیست نظامی زیر نظر وزارت دفاع دولت ترکیه که وظیفه پاسداری و دفاع از کشور از هرگونه تهدید داخلی و خارجی را بر عهده دارد. طبق قانون اساسی کشور فرماندهی کل قوا، رئیس جمهور می‌باشد. طبق آمار در می ۲۰۱۲ تعداد پرسنل ارتش ترکیه ۷۱۷٬۶۸۶ نفر برآورد شده است.

ارتش ترکیه (نیروهای مسلح ترکیه) متشکل از نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروی دریایی تشکیل شده است. گارد ساحلی و ژاندارمری نیز واحدهای مستقل تحت نظر این سازمان می‌باشند. ارتش ترکیه در رتبه‌بندی جهانی ششمین ارتش بزرگ دنیا و در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پس از آمریکا، بزرگ‌ترین ارتش در بین هشت کشور عضو را دارا می‌باشد.


تاریخچه

ارتش امپراطوری عثمانی در جنگ جهانی اول با داشتن ۲٬۸۵۰٬۰۰۰ نفر سرباز در ۷ جبهه وارد جنگ شد. ارتش عثمانی در آن زمانی شامل ۷۰ تیپ پیاده‌نظام و ۲ تیپ سواره نظام که در کل شامل ۲۴سپاه و ۹ لشکر می‌شد. در سال ۱۹۱۸ پس از پایان جنگ جهانی اول صلح نامه ای مابین عثمانی و متفقین به امضا رسید که امپراطوری عثمانی را ملزم به ترخیص و کاهش جمعیت ارتش به ۵۰٬۰۰۰ نفر نمود. این معاهده آتش‌بس آغازی شد برای استقلال ترکیه از یوغ امپراطوری عثمانی که قبل از این تصور می‌شد این امپراطوری غیرقابل تجزیه می‌باشد.
وظایف

ارتش ترکیه وظیفه پاسداری و دفاع از کشور و نظام از هرگونه تهدیدات داخلی و خارجی را برعهده دارد. طبق قانون اساسی ارتش ترکیه تنها نهاد مسلح و نظامی رسمی کشور می‌باشد.
نشان/ آرم

نشان رسمی ارتش ترکیه به سه قسمت تقسیم می‌شود.

رنگ قرمز که بنوعی رنگ ملی ترکیه که به معنی خون شهیدان می‌باشد. رنگ سفید دو طرف نشانه صلح و دوستی ملت ترکیه می‌باشد.
نشان هلال و ستاره نیز نشان رسمی دولت ترکیه و پرچم ترکیه می‌باشد.
دو بال عقاب به نمایندگی از نیروی هوایی، دو شمشیر و کلاهخود تمثیلی از نیروی زمینی و لنگر بزرگ کشتی نیز نماینده نیروی دریایی می‌باشد.

ساختار
رئیس ستاد مشترک ارتش

رئیس سِتاد مشترک ارتش ترکیه مقامی نظامی در ارتش ترکیه می‌باشد که مسئولیت هماهنگی میان کلیه قوای نظامی در ترکیه را عهده دار است. سِتاد مشترک ارتش ترکیه بالاترین مرجع نظامی نیروهای مسلح در ترکیه می‌باشد. این ستاد وظیفهٔ سیاست‌گذاری و فرماندهی کلیهٔ نیروهای ارتش از جمله نیروی زمینی، هوایی، دریایی را بر عهده دارد. این ستاد به‌طور مستقیم زیر نظر ریاست جمهوری و رئیس ستاد از سوی او انتخاب می‌شود. در خلال جنگ نیز از طرف رئیس جمهور به عنوان فرمانده کل قوا منصوب می‌شود.
نیروی زمینی

نیروی زمینی ارتش ترکیه بزرگترین نیرو در بین نیروهای مسلح ترکیه است. نیروی زمینی ترکیه از ۱۴ سپاه، ۸ واحد مکانیزه، ۱۱ تیپ زره پوش، ۲۳ تیپ پیاده مکانیزه، ۱۵ تیپ موتوری، ۸ تیپ تکاور، ۴ تیپ صلح بان سازمان ملل و ۵ تیپ توپخانه تشکیل می‌دهد. علاوه بر این حدود ۶۰٬۰۰۰ پرسنل در قبرس شمالی تحت عنوان نیروهای صلح ترکیه در سطح سپاه در حال انجام وظیفه می‌باشد. این نیرو توسط قانون اساسی برای تحقق وظیفه حمایت و دفاع از کشور تعریف شده است. در حال حاضر بیش از ۵۵۰٬۰۰۰ نفر سرباز (اعم از افسر وغیر افسر) در این نیرو در حال انجام وظیفه هستند.
نیروی هوایی

نیروی هوایی ترکیه در سال ۱۹۱۱ تشکیل و وظیفه آن پشتیبانی از نیروهای زمینی و دریایی در زمان جنگ می‌باشد. نیروی هوایی ترکیه میزبان ۱۰۰۰ هواپیمای مختلف و میدان‌های هوایی می‌باشد.
ژاندارمری

واحد ژاندارمری ترکیه نیرویی است که در حوزه استحفاظی مربوطه و همچنین مناطق خارج محدوده شهری که در آن هیچگونه تشکیلات پلیسی تعیین نشده است به بصورت نیرویی مکمل نیروهای مسلح در جهت دفاع و برقراری امنیت و آرامش به وظایف خود عمل می‌کند. این واحد با اینکه زیر مجموعه ارتش ترکیه می‌باشد، در زمان صلح وابسته و تحت نظر وزارت کشور ترکیه قرار دارد. ژاندارمری ترکیه مسئول تأمین امنیت بیش از ۹۲٪ خاک ترکیه می‌باشد.
نیروی دریایی

نیروی دریایی ارتش ترکیه وظیفه دفاع و پاسداری در برابر تهدیدات احتمالی از سوی دریا و رصد و نگهبانی از مرزهای آبی کشور را برعهده دارند. نیروی دریایی ترکیه دارای ۲۷ ناوچه جنگی، ۱۴ زیر دریایی، ۹ رزمناو، ۱۰۸ قایق گشتزنی سریع، ۲۳ قایق موشک انداز هجومی ، ۱۰۲ کشتی گارد ساحلی و ۲۱ قایق مین ریز دریایی در دریای اژه، مدیترانه و سیاه می‌باشد. در حال حاضر بیش از ۵۵٬۰۰۰ نفر سرباز (اعم از افسر وغیر افسر) در این نیرو در حال انجام وظیفه هستند. نیروی دریایی ترکیه داری سه پایگاه اصلی به شرح ذیل می‌باشد:

پایگاه دریایی منطقه شمال
پایگاه دریایی منطقه جنوب
پایگاه دریایی مرکز تربیت و آموزش فرماندهی دریایی

گارد ساحلی
این واحد وظیفه تأمین امنیت جان و مال افراد و کشتی‌ها در حوزه دریایی طبق قوانین ملی و بین‌المللی را بر عهده دارد.

9-1-نيروها و سازمان هاي دولتي

9-2-نيرو ها و سازمان هاي امنيتي

9-3-جنگ افزار ها

9-4-جنگنده,بمب افکن و رهگير,بالگرد,هواپيما هاي ترابري

جنگنده:

بمب افکن و رهگير:

بالگرد:

هواپيما هاي ترابري:

9-5-ناو,ناوچه,ناو هواپيما بر

ناو:

ناوچه:

ناو هواپيما بر:

9-6-سلاح هاي سبک(تفنگ,مسلسل,موشک ضد تانک,نارنجک اندازو....)

تفنگ:

مسلسل:

موشک ضد تانک:

9-7-سلاح هاي سنگين (توپخانه,توپ ضد هوايي,خمپاره انداز)

9-8-رادار ها و پدافن هوايي(سامانه هاي ضد هوايي)
9-9-موشک(بالستيک,هوا به هوا,هوا به سطح,ساحل به دريا,اژدر,کروز,ضد کشتي)
9-10-پهپاد ها
9-11-خودرو ها و زره پوش ها(تانک,نفربرو...)
9-11-رزمايش ها
9-12-فرماندهان,سرلشکران,رهبران
9-12-مراکز نظامي


10-سطح آموزش و توليد علم
1391/12/14نسخه قابل چاپ
بررسی رشد تولید علم ایران در ۲۰۱۸

گزارش زیر از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به بررسی وضعیت رشد تولید علم در ایران می‌پردازد. این گزارش تحت نظارت و سرپرستی دکتر جعفر مهراد، رئیس این پایگاه انجام شده است.

آمارهای ارائه‌شده در این گزارش بر مبنای پایگاه اطلاعات علمی تامسون رویترز (ISI) است. باید خاطرنشان کنیم که در زمان تهیه‌ی این گزارش، اطلاعات سال 2012 هنوز کاملاً در این پایگاه نمایه‌سازی نشده بود.

* رتبه‌ی علمی ایران در کشورهای اسلامی، کشورهای غرب آسیا و خاورمیانه
رتبه‌ی علمی ایران در پانزده سال گذشته در سطح جهانی به‌سرعت افزایش یافته است. نمودار (1) این واقعیت را به‌خوبی نشان می‌دهد. ایران در سال 1998 -پانزده سال پیش- در رتبه‌ی 52 تولید علم جهان قرار داشت. در پانزده سال گذشته اما شاهد افزایش چشمگیر تعداد مقالات دانشمندان ایرانی در مجلات معتبر بین‌المللی بوده‌ایم. در همین فاصله، تولید علم ایران به رتبه‌ی 19 ارتقا یافته است. این یعنی رتبه‌ی ایران در پانزده سال گذشته 33 رتبه بهتر شده است.
در سال 1998 در بین کشورهای اسلامی، ایران پس از سه کشور ترکیه، مصر و عربستان در رتبه‌ی چهارم قرار داشت. حال آن‌که در سال 2012 ایران پس از ترکیه در رتبه‌ی دوم تولید علم در بین کشورهای اسلامی قرار دارد. به همین ترتیب، در سال 1998 در میان کشورهای غرب آسیا، سه کشور فلسطین اشغالی، ترکیه و عربستان قبل از ایران دارای رتبه‌ی برتر در تولید علم بودند، حال آن‌که در سال 2012 فقط کشور ترکیه رتبه‌ای برتر از ایران در حوزه‌ی تولید علم دارد.

در کشورهای خاور میانه نیز ایران در سال 1998 دارای رتبه‌ی پنج تولید علم بود و قبل از ایران، کشورهای فلسطین اشغالی، ترکیه، مصر و عربستان سعودی قرار داشتند. در سال 2012 شاهد هستیم که ایران حائز رتبه‌ی دوم در بین کشورهای خاور میانه است. داده‌های جدول (1) نشان می‌دهد که ایران از سال 2008 به بعد، در خاورمیانه از لحاظ تولید علم به عنوان کشور دوم پس از ترکیه است.
* رشد علمی ایران
رشد تولید علم جهان در 15 سال گذشته 49% بوده است. در حالی که رشد تولید علم ایران در همین مدت 2116% بوده است (نمودار 2).

در این نمودار و به ‌تفکیک، رشد کشور با رشد تولید علم جهان، خاور میانه، کشورهای اسلامی و ترکیه مقایسه شده است. در سال 1998 تعداد 1.314.741 مدرک در سطح بین‌المللی در پایگاه استنادی آی.اس.آی نمایه شده که بیانگر مؤثرترین کشورهای تولیدکننده‌ی علم در سطح بین‌المللی است. ایران در همین سال تنها 1.226 مدرک در این پایگاه نمایه کرده بود. در سال 2011 اما تعداد مدارک نمایه‌شده در این پایگاه در سطح بین‌المللی 1.955.794 مدرک بود و در همین سال، تعداد مدارکی که از ایرانیان در این پایگاه نمایه شد، 27.163 مدرک بوده است. تعداد مدارکی که از ایران در 15 سال گذشته در این پایگاه نمایه شد، در نمودار (3) قابل مشاهده است.
همان‌گونه که در نمودار (4) مشاهده می‌شود، تولیدات علمی ایران در 15 سال گذشته روندی رو به رشد داشته و میزان تولید علم در بازه‌ی زمانی 2010-2012 نسبت به دوره‌ی نخست (1998-2000)، رشدی 1600 درصدی را تجربه کرده است (نمودار 5).
نزدیک به نیمی از تولیدات علمی ایران در 15 سال گذشته متعلق به سه سال گذشته است. این واقعیت نشان می‌دهد که در سه سال گذشته تولید علم ایران رشد شتابان‌تری به خود گرفته و پیشرفت‌ فوق‌العاده‌ای کرده است. رشد تولید علم کشور در دوره‌های پنج‌ساله نیز محاسبه شده است. نمودار (6) این رشد را نشان می‌دهد و واضح است که در پنج سال آخر، میزان تولید علم کشور رشد شایان توجهی داشته است. این نمودار نشان می‌دهد که در پنج سال 2008-2012 رشد تولید علم کشور ما برابر با 1074% بوده است.
* سهم هر سال از تولید علم ایران از کل تولید علم ایران
تولید علم کشور به صورت شتابان در حال افزایش بوده، اما نمودارهای (7) و (8) نشان می‌دهد که در دوره‌ی سه‌ساله‌ی اخیر، بیشترین میزان تولیدات صورت پذیرفته است.
دوره‌ی سه‌ساله‌ی اخیر، 45% از کل تولید علم ایران در پانزده سال گذشته را شامل شده است. به همین ترتیب، هنگامی که به دوره‌ی شش‌ساله‌ی گذشته نگاه می‌کنیم، این سهم به 78% می‌رسد. به ترتیب از سال 2011 تا 1998 سهم هر سال از کل تولید علم ایران عبارت بوده است از:
* سهم تولید علم ایران از کل تولیدات علمی
1) خاورمیانه:
سهم جمهوری اسلامی ایران از کل تولید علم خاورمیانه در دوره‌های سه‌ساله نشان می‌دهد که تولید علم کشور در این منطقه جایگاه خود را به‌سرعت رشد می‌دهد ( نمودار 9). در حالی که در دوره‌ی سه‌ساله‌ی 2000-1998 ایران تنها 5% از علم خاورمیانه را تولید می‌کرد، در سه‌ساله‌ی اخیر یعنی 2012-2010 شاهد تغییر جایگاه ایران هستیم؛ به نحوی که ایران در این دوره‌ی سه‌ساله 28% از علم خاورمیانه را تولید می‌کند. این افزایش فقط به منطقه خاورمیانه محدود نمی گردد. در بین کشورهای اسلامی نیز تولید علم کشور یک رشد صعودی را به ویژه در سه سال اخیر تجربه کرده است. در نمودار (10) در سه ساله نخست یعنی 2000-1998 ایران تنها 6% از مجموعه تولیدات علمی کشورهای اسلامی را در اختیار داشت این در حالی است که در سه‌ساله‌ی 2012-2010 ایران 23% از علم 57 کشور اسلامی را تولید می‌کند.
2) اروپای غربی و آمریکای شمالی
اروپای غربی و آمریکای شمالی به ترتیب بیشترین سهم از تولیدات علمی دنیا را در اختیار دارند. چنان‌چه در نمودار (11) مشاهده می‌کنیم، اروپای غربی نزدیک به 34% و آمریکای شمالی 31% علم دنیا را در 15 سال گذشته تولید کرده است و این دو منطقه بر روی هم 65% تولید علم دنیا را در اختیار دارند.
این در حالی است که سهم جمعیتی این دو منطقه از کل جمعیت دنیا 11% است (نمودار 12). کشورهای خاورمیانه 3% تولید علم و 5% جمعیت دنیا را شامل می‌شود.
3) کشورهای عضو اوپک:
در دوره‌ی سه‌ساله‌ی 2000-1998 ایران تنها 19% از علم کشورهای عضو اوپک را تولیده کرده بود، اما در سه سال اخیر این رقم به 59% افزایش یافته است (نمودار 13).
4) غرب آسیا:
سهم ایران از تولید علم کشورهای غرب آسیا نیز افزایش چشمگیری داشته است، به نحوی که در سه‌ساله‌ی نخست، تنها 6% از تولید علم کشورهای غرب آسیا به ایران تعلق داشت، در حالی که در سه‌ساله‌ی اخیر 2012-2010 این سهم به 29% رسیده است (نمودار 14).
* شاخص‌های رتبه‌بندی
در حال حاضر آن‌چه در پارادایم ذهنی جامعه‌ی علمی کشور وجود دارد، میزان تولید علم ایران در مجلاتی است که در پایگاه استنادی آی.اس.آی نمایه‌سازی می‌شود. به عبارت دیگر، شمارش تعداد مقالات منتشرشده‌ی ایرانیان در مجلات معتبر بین‌المللی، مبنای رتبه‌بندی قرار می‌گیرد. اخیراً و با ایجاد پایگاه استنادی اسکوپوس، از اطلاعات تولید علم این پایگاه نیز در رتبه‌بندی علمی کشور استفاده می‌شود. پایگاه اسکوپوس متعلق به شرکت اِل‌زِو‌یِر است که مقر اصلی آن در آمستردام هلند است.

مثلاً در حال حاضر و بر اساس آخرین آمارها، ایران در پایگاه آی.اس.آی رتبه‌ی 19و در پایگاه اسکوپوس رتبه‌ی 16 تولید علم را دارد، اما تفاوت این دو پایگاه در مجلاتی است که نمایه می‌کنند. پایگاه استنادی آی.اس.آی ادعا می‌کند که معتبرترین مجلات هسته‌ی بین‌المللی را نمایه‌سازی می‌کند و زیر‌بنای این پایگاه، قانونی است به نام قانون تمرکز گارفیلد. انتخاب مجلات معتبر بر اساس این قانون صورت می‌گیرد و نهایتاً دانشمندان ایرانی با در نظر گرفتن موقعیت این نشریات، به چاپ مقالات خود در آن‌ها می‌پردازند.

در حال حاضر مقبول‌ترین عامل رتبه‌بندی مجلات علمی در سطح بین‌المللی، ضریب تأثیر مجله است. ضریب تأثیر مجله نشان می‌دهد که هر مجله در جامعه‌ی علمی از چه میزان مقبولیت برخوردار است. مجلات را در رتبه‌های مختلفی از 1 تا 11000 از لحاظ ضریب تأثیر قرار می‌دهند و در هر رشته، مجلات را به مجلات 1% برتر، 10% برتر، 20% برتر، 50% برتر و دیگر نشریات تقسیم‌بندی می‌کنند. بر همین اساس، چاپ مقاله در نشریاتی که در رده‌ی 1% برتر یک حوزه هستند، با دیگر نشریات متفاوت است.

این نکته شایان ذکر است که در آیین‌نامه‌ی تشویق مقالات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در مبلغ تشویقی ضریب تأثیر مجلات نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند و همچنین برای معتبرترین نشریات بین المللی یعنی نشریه‌ی ساینس و نیچر یک تبصره‌ی خاص در نظر گرفته شده است.

به هر حال از دیدگاه علم‌سنجی، تعداد شاخص‌هایی که می‌توان تولید علم یک کشور را بر اساس آن‌ها مورد ارزیابی و سنجش قرار داد، بسیار زیاد و بالغ بر ده‌ها شاخص است، اما شاخص‌های تولید علم، تعداد استنادها و تعداد استنادها به ازاء هر مقاله، مهم‌ترین شاخص‌هایی هستند که در حوزه‌ی علم‌سنجی مورد توجه قرار می‌گیرند.

در مقاله‌ای با عنوان «بررسی تأثیر علمی کشورهای اسلامی» که توسط مهراد و گزنی (2010) تهیه و تدوین شد، مشخص گردید که بخش اعظم استنادهای دنیا توسط کشورهایی دریافت می‌شوند که عمدتاً در منطقه‌ی جغرافیایی اروپای غربی و آمریکای شمالی قرار دارند. حال آن‌که سهم دیگر کشورها از استنادها نسبتاً اندک است. استناد بیانگر میزان اثرگذاری تولید علم در سطح بین‌المللی است و در جامعه‌ی علمی بین‌المللی به عنوان مهم‌ترین عامل سنجش کیفیت مقالات مورد توجه قرار می‌گیرد.

* چگونگی دستیابی به رتبه‌ی چهارم
این بررسی بر اساس داده‌های ایران در پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس و توسط مؤسسه‌ی سایمگو (Scimago) صورت گرفته و مبنای آن فقط بر اساس پیش‌بینی آماری رشد تولید علم کشور بر اساس آمار سال‌های گذشته است. به این معنی که هیچ یک از عواملی که می‌توانند بر تولید علم در سال‌های آتی تأثیرگذار باشند (مانند تغییر سیاست‌گذاری‌های آموزشی و پژوهشی وزارت علوم و وزارت بهداشت) مورد نظر قرار نگرفته است.

رشد جاری به‌تنهایی نمی‌تواند ملاک پیش‌بینی قرار بگیرد و پیش‌بینی بر این اساس نمی‌تواند کاملاً دقیق باشد. فرمول‌های ریاضی وجود دارند که بر اساس میزان تولیدات علمی در سری‌های زمانی -یعنی در طی سال‌های مختلف- قادرند سیر آتی تولید علم را محاسبه و ارائه نمایند. این پیش‌بینی بر همین اساس صورت گرفته است. گزارش این پیش‌بینی در جدول (3) قرار داده شده است.

همچنین بر اساس داده‌های آی.اس.آی نیز یک پیش‌بینی توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) صورت گرفته که در نمودار (15) ارائه شده است. هر کدام از این پیش‌بینی‌ها بدون در نظر گرفتن دیگر عوامل و از جمله تعداد اعضای هیأت علمی، حداکثر توان آن‌ها و سیاست‌گذارهای علمی یک کشور نمی‌تواند دقیق‌تر باشد.
در نمودار (15) نمونه‌ای از این دسته پیش‌بینی‌ها آورده شده است. این نمودار میزان تولید علم ایران در هر سال را نشان می‌دهد و تا سال 2018 پیش‌بینی صورت گرفته است.

در دو پیش‌بینی صورت‌گرفته، مبنای محاسبه‌ی اولین آنها، داده‌های تولید علم ایران از سال 2003 و دومین پیش‌بینی بر اساس داده‌ها از سال 1998 است. پیش‌بینی اول نشان می‌دهد که تولید علم ایران در سال 2018 به 44000 مدرک می‌رسد. در سال 2011 تعداد تولید علم کشور 27163 مدرک بود و منطبق با پیش‌بینی دوم که مبنای آن سال 1998 است، تولید علم ایران در سال 2018 به نزدیک 58000 مدرک خواهد رسید.

منطبق بر پیش‌بینی سازمان تحقیقاتی سایمگو، سه کشور چین، آمریکا و انگلستان قبل از ایران قرار خواهند داشت. در این پیش‌بینی میزان تولید علم کشورها به صورت تجمعی محاسبه گردیده است.

* چرخه‌ی اثرگذاری
بررسی کشورهای پیشرفته‌ی اقتصادی نشان می‌دهد که پیشرفت علمی آن‌ها همبستگی شدیدی با پیشرفت اقتصادی آنها دارد و جدول (3) به‌خوبی این واقعیت را نشان می‌دهد. همان‌گونه که در این جدول مشاهده می‌شود، کشورهایی با درآمد بالا نزدیک به 16% از جمعیت دنیا را در اختیار دارند. به همین صورت، این کشورها نزدیک به 80% از علم دنیا را تولید می‌کنند. در این جدول به‌خوبی آشکار است که با وجود آن‌که کشورهای کم‌درآمد نزدیک به 18% جمعیت دنیا را در اختیار دارند، تنها 0.7% از کل علم دنیا را تولید می‌کنند.

10-1-دانشگاه ها
10-2-مدارس ,آموزش عمومي ,سطح سواد
10-3-توليد علم
10-4-نانوتکنولوژي
10-5-هوا و فضا
10-6-پزشکي
10-7-هسته اي
10-8-رايانه و نرم افزار
10-9-زمين شناسي و زيست شناسي
10-10-المپياد هاي علمي
10-11-دانشمندان
10-12-اختراعات و اکتشافات
10-13-اساتيد دانشگاه ها
10-14-دستاورد هاي علمي


11-پزشکي و سلامت


اسدی: به گفته هاشمی وزیر بهداشت، ترکیه در طول دهه گذشته رشد خوبی در حوزه سلامت داشته و نزدیک به ۱۲۰ میلیارد دلار در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده است. وزیر بهداشت با اشاره به اینکه از زمان بهینه‌سازی حوزه سلامت در این کشور ۱۲ سال می‌گذرد، اظهار داشته است: این برنامه هنوز در اواسط کار است. به طور مثال در نظام سلامت کشور ترکیه پزشک خانواده تعریف شده اما نظام ارجاع ندارند. همچنین تاکنون هیچ موفقیتی در مورد کنترل هزینه‌ها نداشته‌اند.
یکی از دلایل موفقیت سیستم بهداشت و درمان ترکیه، مرهون هماهنگی و انسجام مجلس، دولت، سیاست گذاران و تصمیم گیرندگان و بخش‌های مالی بود. به طوری که تمام این بخش‌ها به طور واحد عمل کردند.
سبک ارائه خدمات بهداشتی درمانی در ترکیه مشابه سبک آمریکایی است به طور مثال پزشکان این اختیار را دارند که هر دارویی را به هر مقداری تجویز کنند. البته مشروط به اینکه از داروی سوم به بعد، هزینه بیشتر از دریافت کننده دارو، گرفته می‌شود و پزشکان و گروه‌های ارائه دهنده خدمت در این خصوص محدودیتی ندارند که این خود یک چالش در حوزه سلامت است.(خبرگزاری ایسنا مورخ ۲۶ مهر ۱۳۹۳ )
در خصوص هماهنگی و انسجام مجلس، دولت، سیاست گذاران و تصمیم گیرندگان، اینکه در ایران چگونه است، دکتر علیرضا دلاوری و همکاران در پروژه مطالعه و تحلیل وضعیت نظام سلامت:مرور نظام تولیت سلامت و پیشنهاد مداخلات، به این نتیجه رسیده اند که تولیت به عنوان یکی از کارکردهای مهم نظام سلامت در ایران دارای مشکلاتی است (که به نظر بنده در تدوین و اجرای طرح تحول سلامت در ایران به عنوان یک عامل زیربنایی بسیار حائز اهمیت است) و بر اساس اطلاعات جمع آوری شده و نتایج حاصل از پژوهش صورت گرفته باید مداخله های زیر برای بهبود و ارتقای وضعیت تولیت به اجرا گذاشته شود:

۱-جمع آوری و استفاده از خرد: ساماندهی نظام مدیریت اطلاعات سلامت و تدوین داشبورد تصمیم گیری، تشکیل شبکه مشارکت و ائتلاف ذی نفعان برای سیاست گزاری، تعیین اولویت های تحقیقاتی در حیطه عملکردها و اهداف نظام سلامت و توسعه تحقیقات، توسعه مرکز مدیریت دانش برای بهره گیری از تجارب بین المللی

۲-شکل دهی به سیاست های سلامت، تعیین چشم اندازها و راهبردها: تدوین برنامه وزارت بهداشت برای دستیابی به چشم انداز ۲۰ ساله در حیطه های پیامدهای سلامت، پاسخ دهی نظام، عادلانه بودن مشارکت و چهار عملکرد آن و همچنین تعیین نقش بخش خصوصی، عمومی و دولتی و غیر دولتی، ساماندهی نظام سیاست سازی، برنامه ریزی و اجرای آن در وزارت بهداشت، ساماندهی نظام تصمیم گیری برای پایداری سیاست ها و رفع همپوشانی های تصمیم گیری، تدوین انتظارات از سایر بخش ها و اجرای برنامه حمایت طلبی انتظارات (توسعه هماهنگی بین بخشی)

۳-تاثیرگذاری: رویکردهایی برای کنترل و تنظیم: سیاست و قوانین حاکمیتی شفاف برای روابط بخش دولتی و خصوصی، سیاست های حفاظت از مصرف کنندگان مانند آگاه سازی مردم و رسانه ها از قوانین و حقوق، توانمند سازی کارکنان بخش دولتی برای نظارت بر عملکرد ارائه کنندگان خدمات، ساماندهی نظام پاسخگویی وزارت بهداشت

دکتر غفارزاده: نقطه نظرات اقای دکتر آکداغ در خصوص تحول نظام سلامت ایران
۱. همراهی مجموعه سیاسی، مذهبی و تقنینی ایران با طرح تحول نظام سلامت غنیمت بزرگی می باشد.
۲. لزوم نظارت و کنترل و نیز تنبیه از ضروریات تداوم طرح تحول نظام سلامت به ویژه در خصوص عملکرد پزشکان می باشد.
۳. هشدار نسبت به تقاضای القائی و ضرورت مهار آن و اعمال گایدلاین های تشخیصی درمانی اجتناب ناپذیر می باشد.
ضمنا؛ یکی از محورهای اولویت دار برنامه های اخیر تحول نظام سلامت در حوزه درمان، موضوع مدیریت نقطه بحرانی در حملات و گرفتگی های عروقی قلبی (AMI)، تحت عنوان دستورالعمل ۲۴۷ می باشد که اخیرا معاونت درمان وزارت بهداشت آن را به دانشگاه های علوم پزشکی جهت اجرا در بیمارستان های منتخب آنها ابلاغ نموده است که هدف از آن کاهش شاخص مرگ بعد از ۳۰ روز در حملات قلبی عروقی می باشد. این مهم از توصیه های جدی آقای دکتر آکداغ بود.
با مقایسه تجربه کارت های سبز در ترکیه(جهت خدمات درمانی صرفا بستری) با بیمه های صادره در تحول نظام سلامت ایران و نیز بیمه نمودن روی تخت قبل از آن، می توان نتیجه گرفت که به جهت اجتناب از تحمیل بار مالی مضاعف به بدنه بیمه سلامت ایرانیان و نیز جلوگیری از تشدید تقاضاهای القایی، بهتر بود که همان روند بیمه نمودن روی تخت بیماران مراجعه کننده به بیمارستان های دانشگاهی ادامه می یافت و حداکثر، خدمات سرپایی نیز صرفا در همان مراکز و علاوه بر خدمات بستری ارائه می شد که دراین صورت با نتایج بهتری مواجه می شدیم.
در خاتمه لازم به توضیح است که یکی از برجستگی های نظام سلامت ایران در مقایسه با ترکیه، موضوع پرداختن به ارتقا خدمات بهداشتی مناطق حاشیه نشین شهرهای به ویژه بزرگ و نیز تکمیل نظام شبکه می باشد. که در قالب بسته بهداشتی تحول نظام سلامت در حال اجرا می باشد. که به نظر اینجانب از افتخارات نظام فعلی سلامت است.


11-1-سلامت عمومي و واکسينه
11-2-خدمات درماني و بيمه
11-3-بيمارستان ها و مراکز درماني
11-4-پزشکان


12-راه و ترابري
راه‌آهن دولتی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) و با نام اختصاری TCDD نهادی است که در جمهوری ترکیه حمل و نقل مسافر و بار، مدیریت و کنترل راه‌های ریلی را در جمهوری ترکیه بر عهده دارد. سازمان راه آهن ترکیه در سال ۱۸۵۶ در دوره عثمانی‌ها افتتاح شد و بیش‌تر به صورت نیمه‌خصوصی و با مدل سفارش کار به نهادهای خصوصی و مدیریت دولتی آن اداره می‌شد. این سازمان در ۲۴ می ۱۹۲۴ بر اساس قانون شماره ۵۰۶ مبنی بر دولتی کردن این سازمان، با نام مدیریت عمومی راه‌های ریلی آناتولی-بغداد به طور کامل دولتی شد.

بعدها این سازمان هم بخش اجرا و هم بخش مدیریت و کنترل را برعهده گرفته و در سال ۱۹۵۳ یه صورت شرکت دولتی سهامی عام تغییر اساسنامه داد.

این سازمان از اولین سازمان‌های حمل و نقل ریلی در منطقه خاورمیانه‌است که در دوره عثمانی پروژه‌های بلندپروازانه‌ای را همچون استانبول به حجاز و بغداد به برلین را به مرحله اجرا در آورده بود.

12-1-راه آهن
12-2-فرودگاه(داخلي و خاجي)
12-3-راه هاي زميني
12-4-راه هاي دريايي