گروه نرم افزاری آسمان


اردن


خلاصه:

اردن با نام رسمی پادشاهی اُردُن هاشمی (به عربی: اَلمَمْلَکَة اَلأُرْدُنِیَّة اَلهَاشِمِیَّة) از پادشاهی‌های عرب در غرب آسیاست که در شرق رود اردن واقع شده است. پایتخت اردن شهر اَمّان است.

اردن یک کشور پادشاهی است که در کرانه شرقی رود اردن واقع شده‌است. جمعیت این کشور ۶٫۵ میلیون نفر است و ۹۸ درصد مردم آن عرب هستند.

نوع حکومت آن پادشاهی مشروطه و پادشاه کنونی آن ملک عبدالله دوم است. واحد پول اردن دینار اردن می‌باشد.

مردمان نَبَطی از هزاره‌های یکم و دوم پیش از میلاد در این منطقه زندگی می‌کردند. کشور اردن در سال ۱۹۲۱ تأسیس شد و در سال ۱۹۲۲ به عنوان یک تحت‌الحمایه بریتانیا به رسمیت شناخته شد و در سال ۱۹۴۶ به استقلال رسید. نیمی از کشور اردن را صحرای عرب پوشانده ولی بخش غربی کشور در هلال حاصلخیز واقع شده و دارای زمین‌های قابل کشت و هم‌چنین جنگل است.

موضوعات:

1-نام گذاري و اطلاعات کلي
2-تاريخ
3-جغرافيا
4-جامعه و آداب و رسوم
5-اقتصاد
6-فرهنگ و هنر
7-ورزش
8-سياست
9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
10-سطح آموزش و توليد علم
11-پزشکي و سلامت
12-رسانه هاي عمومي
13-راه و ترابري


1-نامگذاري
اردن هم نام کشور است و هم نام رود. واژه اردن به معنای پالاینده و پالایه و همچنین نام گونه‌ای ابریشم است. با وجود این ابهام معنی، از دیرباز واژه اردن رایج بوده و گاه نیز به صورت کنعان بکار رفته‌است. روزگاری بدان مملکت موآب، مملکت ادوم و مملکت جلعاد نیز می‌گفته‌اند. در دوره‌های جنگهای صلیبی بدان نام ولایت‌های مونترال، کرک و مملکت لاتینی اورشلیم نیز داده شده‌است

1-1-معني لغت

1-2-نام گذاري در زبان هاي ديگر

1-3-مساحت,جمعيت,منطقه زماني,واحد پول,دين رسمي,زبان رسمي,پيش شماره,نماد ملي,شعار ملي,مرز خاکي,مرز دريايي,بلندترين نقطه,پرچم

مساحت:
۹۲٬۳۰۰کیلومتر مربع

زبان رسمی:
عربی

جمعيت:
۶٬۶۵۵٬۰۰۰

منطقه زماني:

واحد پول:
دینار اردن (JOD)

دين رسمي:

پيش شماره:

نماد ملي:

شعار ملي:
خدا، میهن، پادشاه

مرز خاکي:

مرز دريايي:

مرز دريايي:

بلندترين نقطه:
امان

پرچم:

2-تاريخ
در روزگار اخیر بواسطه استعمار بریتانیا سرنوشت آن با فلسطین توأم بوده‌است. بدین جهت بریتانیا سرزمین شرقی رود اردن را فرااُردن نامگذاری کرد. کشور اردن مدتی تحت‌الحمایه انگلستان بود تا آنکه مستقل شد. حکومتی که در اردن بر سر کار آمد از خاندان هاشمی بود، از این‌رو از سال ۱۹۴۹ کشور اردن به نام اردن هاشمی شناخته شد.

2-1-دوره نياتاريخي(عصر آهن,عصر برنز,عصر مس)

عصر آهن:

عصر برنز:

عصر مس:

2-2-دوره پيشا تاريخي(نوسنگی,ميان سنگي,پارينه سنگي)

نوسنگی:

ميان سنگي:

پارينه سنگي:

2-3-چهار هزار سال قبل از ميلاد مسيح تا ميلاد مسيح(آغاز تمدن,شهر نشيني و تجارت)

آغاز تمدن:

شهر نشيني وتجارت:

2-4-ميلاد مسيح تا جنگ هاي صليبي(تاريخ باستان,تمدن ها,قرون وسطا,پيدايش اسلام)

تاريخ باستان:

تمدن ها:

قرون وسطا:

پيدايش اسلام:

2-5-جنگ هاي صليبي تا جنگ هاي جهاني دوم(عصر مدرن)

2-6-جنگ جهاني دوم تا پايان جنگ سرد(قرن بيستم)

2-7-تاريخ معاصر(قرن 21)

2-8-فهرست حاکمان(پادشاهان و سلاطين,نخست وزيران , رئيس جمهوران)

پادشاهان و سلاطين:

نخست وزيران:

رئيس جمهوران:

2-9-فهرست جنگ ها

2-10-آثار باستاني

3-جغرافيا
اردن کشوری است در خاورمیانه که از شمال با سوریه، از شمال شرقی با عراق، و از شرق و جنوب با عربستان سعودی و از غرب با اسرائیل و کرانه باختری رود اردن همسایه‌است، که مجموع خطوط مرزی اردن با این کشورها به ۱۶۱۹ کیلومتر می‌رسد.

اردن از جنوب به خلیج عقبه مماس است و از آن رو حدود ۲۶ کیلومتر نیز مرز آبی دارد؛ و این در میان کشورهای عربی کمترین مرز آبی به شمار می‌رود.

مساحت کشور اردن به طور عمده از صحراهای خشک و بایر تشکیل شده‌است. اما در قسمت‌های غربی ارتفاعاتی نیز وجود دارد. در نوار مرز غربی اردن، رود اردن جاری است که این کشور را از اسرائیل جدا می‌کند. بلندترین نقطه اردن، قله جبل رم (۱۷۳۴ متر) است و پست‌ترین نقطه آن دریای مرده (بحر المیت) است. سرزمین اردن کنونی را بخشی از گهواره تمدن بشریت دانسته‌اند.

شهرهای عمده اردن امان (پایتخت) در شمال باختری و شهرهای اربد و الزرقا در شمال هستند.

از آنجا که قسمت اعظم اردن صحراست آب و هوای آن نیز خشک و بیابانی است. این در حالی است که قسمت باختری کشور در طول دوران بارندگی سالیانه، (از نوامبر تا آوریل) شاهد بارش نسبی است.

در قسمت شرقی مرز اردن و عربستان زیگزاگ عجیبی دیده می‌شود. با توجه به این که این زیگزاگ دلیل روشنی ندارد داستانی در مورد آن ساخته شده که بر اساس آن وینستون چرچیل وزیر مستعمرات وقت بریتانیا که مسئول ترسیم مرزهای فرااردن در سال ۱۹۲۱ بوده بر اثر سکسکه دچار لرزش دست شده و مرز را به این صورت کشیده و بعد هم اجازه تغییر آن را نداده است. اما با نگاه دقیق‌تر مشخص می‌شود که چرچیل با دقت این زیگزاگ را طراحی کرده و بخشی از صحرا که از ازرق به سوی مرز عراق کشیده می‌شود را در خاک فرااردن قرار داده تا هم راه ارتباطی مهمی بین دمشق و شبه جزیره عربستان در خاک اردن قرار گیرد و هم با توجه به استقرار فرانسوی‌ها در سوریه یک خط هوایی مستقیم و امن از مدیترانه تا هند برای انگلیس فراهم شود.

3-1-موقعيت جغرافيايي

3-2-همسايگان

3-3-اقيانوس ها,دريا ها,درياچه ها,تالاب ها

اقيانوس ها:

دريا ها:

درياچه ها:

تالاب ها:

3-4-جزاير,بنادر,رود ها,کوه ها,جنگل ها,کوير ها

جزایر:

بنادر:

کوه ها:

رود ها:

جنگل ها:

کویر ها:


33-5-حيوانات

3-6-گياهان , ميوه ها

گياهان:

ميوه ها:

3-7-آب و هوا(ميزان بارندگي,دماي هواو...)

ميزان بارندگي:

دماي هوا:

3-8-زمين شناسي(گسل ها و....)

3-9-زيست بوم ها

3-10-مراکز تفريحي

3-11-تقسيمات کشوري

3-12-زير ساخت ها

3-13-مساحت,محيط,مرزآبي,مرز خشکي

مساحت:

مرزآبي:

مرز خشکي:

4-جامعه و آداب و رسوم
خدا را همه و در همه جا دوست دارند و مي‌پرستند. شايد زيباترين، عاشقانه‌ترين و خالص‌ترين پرستش خداوند در روزه گرفتن نهفته باشد، سياه و سفيد در اين ماه عاشقانه به سوي وصال محبوبشان قدم برمي‌دارند...
اردن کشوری است که با سوریه‌، عراق، عربستان و فلسطین همسایه است. جمعیت اردن 8/5 میلیون نفر است که اکثریت آنها مسلمان هستند. اغلب جمعیت اردن از نسل اعراب بدوی هستند یا اصلیت قومی نژادی دارند كه 40% جمعیت اردن را به خود اختصاص می دهد. 55% جمعیت اردن نیز از اصل و تبار فلسطینی هستند كه بیشترشان پس از جنگ اعراب و اسرائیل در سال‏های 1948 و 1967 به عنوان پناهنده به اردن وارد شده و در آنجا تابعیت اردن را پذیرفته اند.
آنچه مي‌خوانيد مختصری است درباره آداب و رسوم مردم مسلمان اردن در ماه مبارک رمضان.ماه مبارک رمضان در اردن

استقبال

ماه مبارك رمضان در اردن همچون دیگر كشورهای اسلامی از لحاظ مذهبی، اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی از ماه‌های دیگر ممتاز بوده و به عنوان یك ماه بی‌همتا در زندگی مردم این كشور به شمار می‌رود. اما شاید وجه مشخصه ماه رمضان اردن با دیگر کشورها در نحوه استقبال از آن باشد.

مردم اردن از حدود یك هفته قبل از آغاز این ماه مبارك از لحاظ مذهبی، روانی و مادی از جمله اصلاح، بازسازی و تمیز كردن مساجد محله و آذین بندی در ورودی خانه‌ها و پنجره آپارتمان‌های خود به چراغ‌ها یا فانوس‏هایی با شكل آیاتی از قرآن كریم و یا شكل هلال ماه و ستاره به استقبال ماه مبارك رمضان می‌روند.

با گذشت زمان، تنوع درانواع تزیین افزایش یافته و اجناس و دکورهای بسیاری به این مناسبت ساخته شده است.

در ده سال اخیر استقبال از ماه مبارک رمضان، تزیین خیابان‏ها و آذین‏بندی آنها افزایش چشمگیری نیز یافته است و علاوه بر ورودی منازل، کوچه‏ها هم با ریسه‏های چراغ، لامپ و فانوس زینت می‏یابند.

این چراغ‌ها و آذین‏ها تا پس از عید سعید فطر باقی می‏مانند.

اطعام

مردم اردن در این ماه به صله رحم، دید و بازدید، اطعام و برپایی سفره‏های افطاری میان افراد جامعه نیز می‏پردازند.

تغذیه

خانواده‌های روزه‏دار اردنی عادت دارند برای افطاری و سحری خود و یا دعوت‌های افطاری كه برپا می‌كنند در هر روز از روزهای ماه مبارك رمضان انواع و اقسام خوراكی ها، غذاها، شیرینی‌ها و شربت‌های متنوع را در سفره خود بگذارند.

انواع غذاهای مرتبط با ماه رمضان ـ یعنی انواع "حلواها"، "شکلات"، "خرما" و "نوج" ـ با ویژگی‏های خاص ماه رمضان مانند شکل ماه و ستاره تزیین می شوند.

اضافه حقوق

كارمندان دولت و اكثر شركت‌ها این ماه زودتر حقوق و همچنین پاداشی حدود صد دیناری (هر دینار ‪ 1/43دلار) مخصوص ماه مبارك رمضان را دریافت می‏كنند.

ساعات کار رسمی

ساعت كار ادارات دولتی در این ماه دو ساعت کسر می‏شود؛ یك ساعت از شروع و یك ساعت از پایان. یعنی ساعت كار رسمی از ساعت ۹صبح آغاز می‏گردد و تا 14 ادامه دارد

مجازات روزه‏خوری

وزارت كشور اردن در اطلاعیه‌ای اعلام كرده است كه در این ماه خجسته رستوران‌ها و غذاخوری‌های عمومی در طول روز حق ارایه غذا به مشتریان نداشته و هر كسی كه در روز مشاهده شود كه در اماكن عمومی مواد غذایی و نوشیدنی می‌خورد تا بعد از تعطیلات عید سعید فطر زندانی خواهد شد.

تلویزیون

كانال‌های تلویزیونی اردن هم مثل ایران در این ماه فیلم‌ها و سریال‏های مخصوص ماه مبارك رمضان را تهیه و پخش می‏کنند. این فیلم‏ها در بین مردم این کشور بسیار طرفدار دارند.

امور خیریه

در هر ساله و پیش از فرا رسیدن ماه مبارك رمضان، افراد خیر و ثروتمند، جمعیت‌های خیریه، بیشتر هتل‌های پنج ستاره، شركت ها، كارخانه‌ها و به علاوه وزارت اوقاف و كمیته‌های زكات در اردن به توزیع بسته‌های حاوی مواد غذایی و مواد مصرفی برای مصرف در ماه مبارك رمضان بین خانواده‌های فقیر، مستمند، افراد یتیم و بی‌سرپرست در سراسر اردن توزیع می‌كنند.

تدابیر امنیتی!

عجیب اینکه در طی ماه رمضان در اردن به طور متوسط 70 درصد به تصادفات رانندگی اضافه می‏شود لذا پلیس جزواتی را بین رانندگان پخش می‏کند و از آنها می‏خواهد که امنیت حمل و نقل را رعایت کنند.

عید فطر

عید فطر در اردن هم بسیار مهم است؛ بطوریکه معمولا از سوی دولت بین 3 تا 4 روز تعطیل رسمی اعلام می‏شود


4-1-اقوام و جمعيت

4-2-اديان

4-3-زبان ها

4-4-مراسم(جشن ها,اعياد و...)

جشن ها:

اعياد:

4-5-ميانگين سني

4-6-غذا ها و نوشيدني ها

غذا ها:

نوشيدني ها:

4-7-اقليت هاي قومي و مذهبي

4-8-اماکن مذهبي

4-9-سن ازدواج

4-10-طلاق

4-11-تعطيلات رسمي

4-12-اعتياد

4-13-خودکشي

4-14-فرار از خانه

4-15-مرگ و مير

5-اقتصاد
اردن کشوری کوچک با منابع طبیعی محدود است. این کشور در حال حاضر راه‌هایی برای گسترش تأمین آب محدود خود می‌یابد و بویژه از طریق همکاری‌های منطقه‌ای از منابع موجود خود استفاده بهتری می‌برد. همچنین اردن در تأمین قسمت اعظمی از نیازهای انرژی خود به منابع خارجی وابسته است. در خلال دهه ۹۰، نیازهای نفت خام این کشور از وارداتی که از عراق و دیگر کشورهای همسایه می‌شد تأمین می‌گردید. از اوائل سال ۲۰۰۳، نفت مورد نیاز اردن توسط کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تأمین می‌شده‌است. علاوه بر آن، خط لوله انتقال گاز عرب از مصر به شهر بندری عقبه واقع در جنوب اردن در سال ۲۰۰۳ تکمیل شد. دولت در نظر دارد این خط انتقال گاز را به شمال و تا منطقه امان و مناطق ورای آن گسترش دهد.

از سال ۲۰۰۰ به این سو، صادرات محصولات تولیدی سبک، که عمدتاً شامل منسوجات و پوشاک تولید شده در مناطق صنعتی استاندارد) QIZ) که بدون تعرفه و سهمیه وارد آمریکا می‌شود، نیروی پیش برنده رشد اقتصاد این کشور بوده‌است. اردن در سال ۱۹۹۷ که میزان تجارت دو جانبه ۳۲۱ میلیون پوند (۳۹۵ میلیون دلار) بود، ۶/۵ میلیون پوند (۹/۶ میلیون دلار) کالا صادر کرد و در سال ۲۰۰۲ در حالی که میزان تجارت دوجانبه این کشور به ۸۵۵ میلیون پوند (۰۵/۱ میلیارد دلار) رسیده بود، صادرات کالای آن به ۵۳۸ میلیون پوند (۶۶۱ میلیون دلار) رسید. رشد مشابهی که در صادرات اردن به آمریکا با قرارداد تجارت آزاد آمریکا- اردن که دوجانبه می‌باشد و در دسامبر سال ۲۰۰۱ به اجرا در آمد، صادرات اردن به اروپا به موجب قرارداد دوجانبه انجمنی و صادرات اردن به دیگر کشورهای منطقه مشاهده می‌شود، نوید بخش آن است که اقتصاد اردن از حالت ستنی آن که وابستگی به صادرات فسفات و پتاس، پولهای خارجی و کمکهای دیگر کشورها بوده‌است، فاصله گرفته‌است.

دولت وعده‌داده است که فناوری اطلاعات (IT) و گردشگری نیز به بخش‌هایی تبدیل خواهند شد که رشد نوید بخشی در آنها به وجود خواهد آمد. منطقه اقتصادی ویژه عقبه (ASEZ که مالیات کمی به آن تعلق می‌گیرد و مقررات سهل گیرانه‌ای در آن حاکم است به عنوان چهارچوبی که توسط دولت برای رشد اقتصادی تحت هدایت بخش خصوصی تأمین شده، در نظر گرفته می‌شود.

قرارداد تجارت آزاد (FTA) بین اردن و آمریکا که در دسامبر ۲۰۰۱ نافذ شد، تا سال ۲۰۱۰ تقریباً تمامی عوارض متعلق به کالا و خدمات را به تدریج حذف خواهد کرد. این قرارداد همچنین زمنیه را برای بازار آزاد بیشتر در زمنیه ارتباطات، ساختمانی، مالی، بهداشت، حمل و نقل، خدمات و اعمال سختگیرانه استانداردهای بین‌المللی با هدف حمایت از مالکیت معنوی فراهم می‌آورد.

در سال ۱۹۹۶، آمریکا و اردن قرارداد هواپیمایی درون‌مرزی امضاء کردند که زمینه را برای حریم هوایی آزاد میان دو کشور فراهم آورد و پیمان آمریکا- اردن به منظور حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری دو جانبه در سال ۲۰۰۳ به اجرا در آمد. اردن از سال ۲۰۰۳ به عضویت سازمان تجارت جهانی در آمده‌است.

پس از به کارگیری FTA، صادرات صنایع نساجی و پوشاک اردن از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ رشدی معادل ۲، ۰۰۰ در صد داشته‌است. بنا به اعلام کمیته کار ملی، که یک NGO مستقر در آمریکا است، اردن در زمینه فروش شکلات بخش تولیدات صادرات- محور رشد سریع و قابل توجهی داشته‌است.

در طبقه‌بندی بانک جهانی اردن در ردیف کشورهای با درآمد متوسط رو به پایین قرار می‌گیرد. سرانه تولید ناخالص ملی اردن برای سال ۲۰۰۳ تقریباً ۱، ۸۱۷ دلار (۱، ۴۹۷پوند) بوده و به طور میانگین ۵/۱۴٪ از جمعیت این کشور که از لحاظ اقتصادی فعال محسوب می‌شوند در سال ۲۰۰۳ بیکار بوده‌اند. سرانه تولید ناخالص ملی اردن در سال ۲۰۰۵ به ۴، ۲۰۰ دلار آمریکا رسیده‌است. سطح آموزش و ادبیات و میزان رفاه اجتماعی اردن در مقایسه با کشورهایی که دارای درآمدی مشابهی هستند، بالا است.

میزان رشد جمعیت اردن بالاست که البته در سال‌های اخیر با کاهشی مواجه شده و در حال حاضر به ۸/۲٪ رسیده‌است. یکی از مهم‌ترین فاکتورها در ارتباط با تلاش دولت برای بهبود رفاه اجتماعی شهروندان، ثبات اقتصاد کلان این کشور است که از دهه ۹۰ به این سو محقق و میسر شده‌است. با وجود این، میزان بیکاری در این کشور بالاست. رقم رسمی اعلام شده برای بیکاری در اردن ۵/۱۲٪ و رقم غیررسمی آن حدود ۳۰٪ است. میزان تورم قیمت‌ها پایین است و در سال ۲۰۰۳ به ۳/۲٪ رسید. گردش پول نیز در اردن با ثبات بوده و نرخ ارز آن از سال ۱۹۹۵ با دلار آمریکا تعیین می‌شده‌است.

هر چند که اردنی‌های در صدد انجام اصلاح اقتصادی و افزایش میزان تجارت کشور خود هستند، با این حال اقتصاد اردن کماکان در برابر شوک‌های خارجی و ناآرامی‌های منطقه‌ای آسیب پذیر است. اگر در منطقه آرامش نباشد، چنین به نظر می‌رسد که رشد اقتصادی محکوم به قرار گرفتن زیر ظرفیت و توان بالقوه آن است. اما در خصوص جنبه مثبت و خوش بینانه اردن می‌توان از ظرفیت و توانایی آن در انرژی خورشیدی یاد کرد که مرهون صحراهای این کشور است. این انرژی خورشیدی نه تنها برای تولید الکتریسیته عاری از آلودگی، بلکه برای انجام کارهای جانبی از قبیل شیرین سازی آب دریا تعاونی فرامدیترانه‌ای انرژی قابل تجدید (TREC). به کار می‌آید.
گردشگری یکی از بخش‌های بیسار مهم اقتصاد اردن است. جغرافیای این سرزمین و ثبات و آرامش سیاسی آن- در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه اطراف آن- باعث شده‌است تا اردن به موقعیت فعلی خود از لحاظ جاذبه گردشگری دست یابد. فعالیتهای اصلی گردشگری در اردن شامل بازدید از مکانهای تاریخی بی شمار و مکانهای طبیعی بکر و مشاهده جاذبه‌های فرهنگی و مذهبی و سنتهای اردنی است. معروفترین جاذبه‌های گردشگری اردن شامل موارد زیر است:

تماشای جاهای دیدنی باستانی
پترا در معان، که مرکز نباتی‌ها است، شهری کامل است که در دل کوه آن را تراشیده‌اند. صخره‌های آن رنگی و اغلب صورتی است و ورودی این شهر قدیمی روزنه بزرگ و باریکی است به نام سیگ که آن هم در دل کوه جای گرفته‌است. در داخل شهرهای نیز بناهای بسیاری وجود دارد که تمام آنها (به استثنای ۲ مورد) از سنگ تراشیده شده‌اند، از جمله خزانه‌داری اردن که هم اکنون سازمان عجایب هفت‌گانه جدید آن را به عنوان یکی از نامزدهای قرار گرفتن در فهرست عجایب هفت‌گانه جدید جهان انتخاب کرده‌است.
ام قیس شهری است که در محل شهر ویران شده گادارا که از شهرهای روم باستان هلنی است، قرار گرفته‌است.
عجلون که به خاطر قلعه الرباض اسلامی اش معروف است.
جراش، که به خاطر معماری رومی باستانی اش، ازقبیل ستونها و تاقهایش معروف است.
امان که تماشاخانه رومی اردن و چند موزه دیگر در آن جای گرفته‌اند.
ال کرک که کاخ ال-کراک که کاخی مهم و متعلق به زمان صلاح الدین است در آن قرار دارد.
جاذبه هاب گردشگری مذهبی
مدابع، مرکز گردشگری مذهبی اردن است که اماکن مذهبی مهمی را در خود جای داده‌است.
نقشه مدابع
رود اردن، که یحیای تعمید دهنده در آن عیسی مسیح را غسل تعمید داد.
کوهستان مبو (اردن)/ کوهستان مبو
جاذبه‌های دریایی
دریای مرده، که به خاطر شناوری عجیب و نمکهای طبیعی آن که در اغلب اوقات به چشم می‌خورد، شهرت یافته‌است. دریای میت که ۴۰۲ متر زیر سطح دریا قرار گرفته، پایین‌ترین نقطه اردن محسوب می‌شود و هر ساله ۱ متر پایین‌تر می‌رود. دریای میت در نزدیکی رود اردن قرار دارد.
عقبه شهری است در ساحل خلیج عقبه که مراکز خرید و هتل‌های فراوانی در آن قرار دارد و دسترسی به ورزشهای آبی در آن میسر است.
دیگر مکانهای گردشگری
وادی رم صحرایی است مملو از کوه‌ها و تپه‌ها که در جنوب اردن قرار دارد. وادی رم به خاطر مناظر زیبا و چشمگیری که دارد و نیز به خاطر گونه‌های مختلف ورزش که در آن انجام می‌شود، از قبیل صخره نوردی، شهرت یافته‌است.
امان شهری است که بازارچه، مراکز خرید، هتلها و یک آمفی تئاتر قدیمی رومی و غیره در آن قرار دارند.
ماهیس که دارای مکانهای مذهبی مهم و چشم‌اندازهای زیبا است.


5-1-ميزان بودجه و هزينه

5-2-درامد ها و توليد ناخالص

5-3-صنايع

5-4-معادن

5-5-کشاورزي و باغ داري

5-6-دامپروري ,پرورش آبزي,پرورش طيور

دامپروري:

پرورش آبزي:

پرورش طيور:

5-7-بانک ها

5-8-پول ملي

5-9-واردات

5-10-صادرات

5-11-قاچاق

5-12-بيکاري

5-13-فقر

5-14-اختلاس,پولشويي

5-15-تحريم اقتصادي

6-فرهنگ و هنر

6-1-نوازندگي (موسيقي ,ساز,تنبک و...)

6-2-نگارگري(نقاشي,طراحي,مينياتورو...)

6-3-بافندگي(فرش بافي,ريسندگي,پارچه و..)

6-4-ادبيات(شعر,کتاب و...)

6-5-(خوشنويسي)خط

6-6-معماري(مسجد,معبد,کليسا,کاخ,آب انبارو....)

6-7-حکاکي(خاتم کاري,منبت کاري,معرق کاري,مينا کاري,سفالگري و....)

6-8-ساير(عروسک سازي,شيشه گري,طلاکاري,مس گري و....)

6-9-سينما و تئاتر

6-10-هنرمندان

6-11-مراکز فرهنگي


7-ورزش

7-1-ورزش هاي بومي

7-2-ورزش کاران

7-3-باشگاه هاي رسمي

7-4-تيم هاي ملي

7-5-استاديوم ها

7-6-مقام ها و دستاورد هاي بين المللي

7-7-ورزش بانوان

7-8-ميزباني مسابقات بين المللي

8-سياست


متن و حاشیه حکم جلب محمود صادقی
وزیر اطلاعات: ابوعایشه در مرز ایران به هلاکت رسید
نتیجه رسیدگی به حقوق‌های نجومی روشن نشد
فراکسیونی که «امید» ضدانقلاب شده است!
جزئیات پرونده «محمود صادقی»
داخلی سياسی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 24389
معضلات سیاست خارجی اردن در قبال سوریه
دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۴۰

ملک عبدالله دوم پادشاه اردن به دلیل داشتن مشاوران حرفه‌ای( اردنی وانگلیسی) خود را گرفتار عرصه بحران سوریه نکرده و در سناریوهای مداخله خارجی به هر شکلش مشارکت آشکار و فعال نداشته است.
به گزارش فارس در دمشق، اردن یکی از همسایگان سوریه است که روند تحولات داخلی و خارجی آن در طول تاریخ معاصر خود همواره به نحوی به تحولات سوریه گره خورده است. رخدادهای یکسال اخیر سوریه درابعاد گوناگونی روی روند تحولات داخلی اردن و سیاست خارجی آن تأثیرات متفاوتی داشته است.

گرچه امان در چرخه سیاست منطقه ای غرب در حرکت است ولی رویکردهای سیاست خارجی آن در سال اخیر در سطوح وابعادی تحت تأثیر رخدادهای دمشق بوده است.

سیاست خارجی اردن در پرتو بحران سوریه ، بخشی از توان و ظرفیت های خود از دست داده است. در این رهگذر چند محور را می‌توان ذکر کرد:

۱ـ امان در مدیریت و میزبانی مذاکره فلسطینی ـ صهیونیستی شکست خورد و نتوانست به خوبی جانشین قاهره در این راستا باشد. شاه اردنی گمان می‌کرد که با مشغول بودن مصر در مسائل داخلی می‌تواند میزبانی مذاکرات را میان دولت خودگردان و رژیم صهیونیستی برباید و نقش خود را در منطقه توسعه دهد. شکست اجلاس طرفین به سیاست خارجی اردن ضربه روانی و اساسی وارد کرد.

۲ـ اردنی‌ها به توصیه محور استانبول (ترکیه،عربستان سعودی وقطر) در این صدد بوده با میزبانی دفتر سیاسی و رهبران حماس برگه فلسطین و حضور در جبهه مقاومت و ممانعت را از دمشق بگیرند و سیاست خارجی سوریه را از ظرفیت‌ها و توانایی خود تهی نماید ولی با فشارها و تهدیدهای آمریکا و رژیم صهیونیستی از میزبانی حماس در خاک خود امتناع و استنکاف نمود.

۳ـ سیاست خارجی و تجارت اردن تحت تأثیر فشارها و تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب علیه سوریه بوده است و در ابعاد و سطوح مختلف امان زیان‌های گوناگونی دیده است.

۴ ـ تجارت خارجی و اقتصاد داخلی اردن در پرتو تحولات یکسال اخیر سوریه به شدت متأثر شده و برای بخش خدمات(به ویژه صنعت جهانگردی) وتجارت و امور مالی و بانکی این کشور، زیان آور بوده و روند رشد اقتصادی این کشور در این راستا، دچار مشکلات و معضلات گوناگونی بوده است.

۵ـ اردن به شدت زیر فشار سیاست شورای همکاری خلیج فارس (به ویژه قطر و عربستان سعودی) در قبال سوریه بوده است. دوحه و ریاض درصدد عملی کردن سیاست نظامی کردن عرصه بحران سوریه بوده و از امان درخواست یاری در این خصوص کردند ولی اردن به دلایل سیاسی و امنیتی خود را از ورطه فرورفتن در مرداب‌های بحران سوریه رها نمود وبه درخواست آل سعود و آل ثانی جهت توسعه گستره بحران سوریه تمکین نکرد. به همین علت روند عضویت و پیوستن امان به شورای همکاری خلیج فارس منجمد و معلق گردیده است.

کلام آخر

ملک عبدالله دوم به دلیل داشتن مشاوران حرفه ای( اردنی وانگلیسی) خود را گرفتار عرصه بحران سوریه نکرده و در سناریوهای مداخله خارجی به هر شکلش مشارکت آشکار و فعال نداشته است. وی به‌ خوبی می‌داند هرگونه مشارکت و مداخله در امور داخلی سوریه ممکن است، تاج و تختش را در معرض ورطه نابودی قرار دهد.

8-1-سياست داخلي

8-2-سياست خارجي

8-3-نهاد هاي دولتي

8-4-روابط با کشور هاي خارجي

8-5-احزاب و گروه هاي سياسي

8-6-قانون اساسي

8-7-عضويت در سازمان هاي بين المللي

8-8-دمکراسي و حقوق بشر

8-9-مراکز سياسي

8-10-وقايع مهم سياسي

8-11-تقسيمات کشوري(استان ها,ايالات ,شهر ها)

8-12-مناطق خود مختار

8-13-پايتخت,مراکز سياسي

پايتخت:

مراکز سياسي:

8-14-سفارت خانه ها(سفارت ديگر کشور ها)

8-15-جنگ داخلي

8-16-اختلافات مرزي

8-17-گروه هاي مسلح داخلي(گرروه هاي شبح نظامي)

8-18-گروه ها و احزاب مخالف دولت(گروه هاي سياسي يا شبه نظامي)

9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
این مانور گسترده و نمایشگاه بزرگ تسلیحات نظامی در شرایطی انجام شد که منطقه در پی تشدید بحران در سوریه و درگیری ها در لبنان در التهاب به سر می‌بُرد، مقامات اردني که ظاهراً گسيل‌شدن سلاح‌هاي غربي به اردن به بهانه رزمايش را ناکافي مي‌دانستند، نمايشگاه بزرگي نيز در اين کشور ايجاد کردند تا بتوانند با خيالي آسوده‌تر در مرزهاي سوريه مستقر شوند و در زمان مقتصي بدون کمترين فوت وقت، مأموريت آمريکايي خود را انجام دهند.

مانور شیر در کمین 2013 نیز با مشارکت 19 کشور در مرکز و جنوب اردن برگزار شد، در این مانور 15 هزار نیروی نظامی مجرب شرکت کرده که طبق اعلام رسمی 4500 نیروی نظامی آمریکایی و 3500 نیروی اردن و بقیه از دیگر کشورها می‌باشند.
دولت اردن در ادامه فرایند برگزاری رزمایش‌ها و نمایش‌های تسلیحاتی خود در پی بروز بحران شورش گروه‌های سلفی غربگرا در سوریه، بزرگترین نمایشگاه جنگ‌افزارها در جهان را که تنها نمونه آن در منطقه به شمار می‌رود با حمایت ویژه پادشاه آن کشور برگزار نمود.

این نمایشگاه در زمینه تجهیزات عملیات ویژه و تجهیزات جاسوسی فعالیت دارد. گرچه مقاله حاضر، در تشریح چند و چون مانور شیر در کمین در اردن است، اما قبل از ورود به بحث مانورهای برگزار شده لازم است از نمایشگاه دوسالانه سوفکس صحبت کنیم تا بتوانیم گره برگزاری مانورها را هم دریابیم.

دولت اردن به بهانه برگزاری بزرگترین نمایشگاه تسلیحاتی جهان در فضای بحران زده منطقه، توانست حجم بیشتری از جنگ‌افزارهای غربی و عربی به مرزهای سوریه برساند تا بتواند اهداف چندین ساله انگلیسی‌ها را در منطقه عملی سازد.

این نمایشگاه هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و در آن، جدیدترین تجهیزات و تسلیحات دفاعی را از تمامی نقاط جهان به همراه تصمیم سازان و نمایندگان دولت‌های مختلف با هدف همکاری و اطلاع از آخرین راهکارها و تسلیحات موجود در جهان گرد هم آورد.

یک روز پس از برگزاری نمایشگاه سوفکس، همایشی بین المللی با عنوان "نیروهای عملیات ویژه" در اردن برگزار شد که در این همایش، تعدادی از رؤسای جمهور کشورها و وزیران دفاع و رؤسای ستادهای ارتش و افسران ارشد نیروهای ویژه دریایی و هوایی از منطقه و جهان شرکت داشتند.


پايگاه اطلاع رساني فرماندهي کل نيروهاي مسلح اردن در مطلبي به تشريح جزئيات نمايشگاه تسليحاتي جهاني موسوم به سوفکس پرداخته و گفت: اين نمايشگاه هر دو سال يک بار برگزار مي‌شود و طي يک روز، بزرگترين توليدکنندگان جنگ افزارها در جهان را به همراه سياستمداران و مقامات ارشد نظامي و نمايندگان دولت‌ها دور هم جمع مي کند تا در مورد مسائل امنيتي و عمليات ويژه با هم بحث و تبادل نظر کنند. پس از اين يک روز، سه روز ديگر نيز براي اطلاع از تازه‌ترين فناوري‌هاي جاسوسي و وابسته به حوزه امنیت ملي از کشورهاي جهان اختصاص داده شده تا کشورها بتوانند با چالش‌هاي موجود در زمينه امنيت و دفاع مقابله کنند. اين نمایشگاه همچنين با هدف ارائه فرصت هاي همکاري و اطلاع از آخرين راهکارها و تجهيزات براي حمايت از امنيت ملي کشورها و تقويت آن برگزار مي شود.

اردن در طرح های غرب و آمریکا علیه منطقه به عنوان یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های حمله احتمالی به سوریه مطرح است و غرب به بهانه‌های مختلفی چون رزمایش‌های بزرگ و برگزاری بزرگترین نمایشگاه‌های تسلیحاتی، سلاح‌هایی را از کشورهای مختلف وارد خاک اردن می‌کند، سلاح‌هایی که به احتمال قوی در صورت وجود طرحی برای حمله به سوریه از آنها استفاده خواهد شد. ابقای موشکهای پاتریوت و جنگنده‌های اف 16 در اردن بعد از مانور اخیر حاکی از عملی شدن طرحهای غرب و آمریکا و اسرائیل در منطقه است.ويژگي هاي نمایشگاه سوفکس

- مشارکت ۳۵۲ شرکت توليد داخلي، منطقه اي و بين المللي ارائه کننده جنگ افزار

- مشارکت ۳۴ کشور جهان

- حضور ۱۱۷ هيئت رسمي از سران ارشد بخش هاي دفاعي و وزراي دفاع و تصميم سازان کشورهاي مختلف در نمايشگاه و همايش

- حضور ۷۲ دولت در نمايشگاه شامل هيئت ها و شرکت هاي حاضر

- مشارکت ۵۰ هيئت رسمي بلندپايه

- حضور ۶۸۰ هيئت رسمي در همايش، شامل ۳۰۰ سرلشکر، ۹ وزير دفاع و ۲۵ فرمانده نيروهاي ويژه

- پوشش رسانه اي گسترده از سوي رسانه ها و مجلات تخصصي در زمينه مسائل دفاعي در سطح منطقه و جهان

- مساحت نمايشگاه در ۲۰۱۰ به ۷۵ هزار متر مربع افزايش پيدا کرد تا بتواند افزايش درخواست هاي شرکت هاي ارائه کننده محصولات را پاسخ دهد.

- برگزاري مسابقه بين جنگنده ها به مدت سه روز

- ايده مسابقه باعث شد تا تيم ها با تمرين و مانور با ديگر گروه هاي تمريني از نيروهاي ويژه کشورهاي ديگر بپردازند.

- اين مسابقه سهم زيادي در تبادل تجربيات و دانش و تاکتيک هاي جنگي خاص بين تيم ها داشت.

- اين مسابقه علاوه بر افزايش مهارت هاي شرکت کنندگان در مبارزه با تروريسم، نقش زيادي در کسب تجربه براي آنها داشت.

- هفت کشور و ۱۰ يگان در اين مسابقه که براي نخستين بار در جهان برگزار شده بود، شرکت کردند.


هيئت هاي حاضر در سوفکس با تقسيم قاره‌اي:

آمريکاي شمالي: ۱۸ درصد

آمريکايي جنوبي: يک درصد

آفريقا: ۱۶ درصد

کشورهاي عربي: ۳۴ درصد

اروپاي شرقي و مرکزي: ۱۴ درصد

اروپاي غربي: ۱۸ درصد

جنوب اقيانوس آرام: يک درصد

آسيا: هشت درصد

الاسد المتاهب (شیر در کمین) 1

این نمایشگاه البته همه اقدامات نظامی اردنی ها و دنیای غرب در بیخ گوش سوریه محسوب نمی‌شود، دولت اردن با همکاری 19 کشور دیگر از سال 2012 رزمایشی را آغاز کرده است که قرار است همه ساله دنبال شود، اولین دور این رزمایش با عنوان"شير در کمين در سال 2012 با حضور 12 هزار نظامي از 19 کشور جهان در اردن برگزار ‌شد.

کشورهاي اردن، آمريکا، عربستان سعودي، استراليا، بحرين، برونئي، مصر، فرانسه، عراق، ايتاليا، کويت، لبنان، اسلووني، قطر، امارات عربي متحده، انگليس و پاکستان شرکت‌کننده اعلام شده در اين رزمايش بودند.

با وجود اعلام مقامات رسمي مبنی بر اينکه 19 کشور در اين رزمايش شرکت کرده‌اند، نام 17 کشور اعلام شد و دو کشور دیگر هنوز هم مخفي مانده که با توجه به اخبار منتشرشده، يکي از آنها رژيم صهيونيستي است. این روند در مانور دوم یعنی در سال جاری نیز تکرار شد.


البته تحليلگران بر اين اعتقادند که حضور 19 کشور در اين رزمايش بيش از آنکه حالتي واقعي و نظامي داشته باشد، جنبه تبليغاتي دارد؛ چرا که عمده نيروهاي انساني و تجهيزات موجود در آن از سوي سه کشور آمريکا، عربستان سعودي و اردن تأمين شد.

اين رزمايش ابتدا قرار بود يک هفته طول بکشد، اما به طرز مشکوکي چهار برابر زمان اعلام ‌شده طول کشید که هنوز مشخص نيست نيروها و تسليحات چهار برابري اين رزمايش از کجا تأمين شده است.

در اهداف برگزاري رزمايش بين‌المللي "شير در کمين" با حضور رژيم صهيونيستي ابهامات گسترده‌ای وجود دارد که نشان می دهد برگزاري بزرگترين رزمايش عربي در تاريخ اين کشور و در قلب خاورميانه اسلامي، ديکته آمريکا به يک مزدور منطقه‌اي است که در راستاي تحولات سوريه و با هدف فشار بر محور مقاومت اسلامي از يک سو و برنامه هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران از سوي ديگر انجام مي‌شود.


پنهان‌کاري‌هاي زيادي درمورد عملیات صورت گرفته در اردن تحت پوشش اين رزمايش وجود دارد؛ مخفي‌کاري‌ها در اين رزمايش به حدي بوده است که در هفته‌هاي اول آن حتي نام کشورهاي شرکت‌کننده دراين رزمايش که رسانه‌هاي اردني آن را بالغ بر 19 کشور ذکر مي‌کنند، اعلام نشد و البته هنوز هم تعدادي از اين کشورها ناشناخته مانده‌اند و از سوي ديگر، از ماهيت تمرين‌هاي نظامي آنها نيز اطلاع دقيقي در دست نيست.

این مانور گسترده و نمایشگاه بزرگ تسلیحات نظامی در شرایطی انجام شد که منطقه در پی تشدید بحران در سوریه و درگیری ها در لبنان در التهاب به سر می‌بُرد، مقامات اردني که ظاهراً گسيل‌شدن سلاح‌هاي غربي به اردن به بهانه رزمايش را ناکافي مي‌دانستند، نمايشگاه بزرگي نيز در اين کشور ايجاد کردند تا بتوانند با خيالي آسوده‌تر در مرزهاي سوريه مستقر شوند و در زمان مقتصي بدون کمترين فوت وقت، مأموريت آمريکايي خود را انجام دهند.

اين در حالي است که از ماه‌ها پيش، از عَمان گزارش مي‌رسید که هتل‌هاي اين کشور مملو از مبارزاني است که از کشورهاي مختلف به اردن آورده شده‌اند و با آمادگي کامل براي اقدامات تروريستي در سوريه منتظر فرا رسيدن زمان عمليات عليه سوريه هستند.


موضوع عجيب ديگر در مانور پارسال، تعداد نيروهاي انساني شرکت‌کننده در اين تمرين‌هاست؛ درحالي که از اردن تنها سه‌هزار و 853 نفر در اين رزمايش حضور داشتند وعربستان نيز 800 نيرو در آن داشت، آمريکا شش‌هزار و237 نيروي نظامي خود را به اين رزمايش گسيل کرد و بقيه 16 كشور هم فقط حدود هزار و110 نفر را در اين مانور شركت دادند.

اين، نشان مي‌دهد که رزمايش مزبور، بيش از آنکه جنبه اردني داشته و براي دفاع از اين کشور باشد، طرحي منطقه‌اي است که آمريکا آن را طراحي کرده و حکومت عبدالله دوم به عنوان مزدور آمريکا در منطقه تنها اجراي اين طرح را بر عهده دارد.


الاسد المتاهب (شیر در کمین) 2

مانور شیر در کمین 2013 نیز با مشارکت 19 کشور در مرکز و جنوب اردن برگزار شد، در این مانور 15 هزار نیروی نظامی مجرب شرکت کرده که طبق اعلام رسمی 4500 نیروی نظامی آمریکایی و 3500 نیروی اردن و بقیه از دیگر کشورها می‌باشند. کشورهای شرکت کننده در مانور عبارتند از کانادا، بحرین، مصر، فرانسه، عراق، ایتالیا، عربستان، کویت، پاکستان، قطر، ترکیه، لهستان، امارات، انگلیس، آمریکا، یمن و اردن.

این در حالی است که رسانه‌های خبری اخیرا از اعزام 8 هزار نظامی آمریکایی به اردن پرده برداشتند، از سوی دیگر اخیرا اعلام شد که این نیروها از بندر عقبه اردن به سمت نوار مرزی این کشور با سوریه در حال انتقال هستند.

کسري بودجه دولت اين کشور و ميزان بدهي خارجي اردن که از مرز 24 ميليارد دلار گذشته، نشان می‌دهد اردن قدرت تأمين مالي برنامه‌ريزي و برگزاري اين رزمايش بزرگ را ندارد. در همین راستا می توان به این نکته اشاره کرد که بر اساس آمارهاي رسمي، اردن در پنج سال گذشته، كمك‌هاي نظامي اقتصادي به ارزش چهار ميليارد و 200ميليون دلار از آمريكا دريافت كرده است. البته سفر اخير عبدالله دوم، شاه اردن به عربستان سعودي و دیدار وی با ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود، احتمالات ديگري غير از کمک‌هاي آمريکا را نيز مطرح کرده است.


در همين راستا بود که شوراي همکاري شيخ‌نشين‌هاي عربي حاشيه خليج فارس در آخرين نشست خود مقرر کرد که به مدت پنج سال، سالانه نيم ميليارد دلار به اردن کمک بلاعوض کند، این در حالی است که اردن هنوز به عضويت اين شورا در نيامده است!

همین سرمایه گذاری های بدون چشم‌داشت! خارجی است که بسیاری از تحلیلگران مسایل راهبردی را متقاعد کرده که این مانور قطعا با بحران سوریه ارتباط مستقیم دارد. با این وجود «عونی العدوان» فرمانده اتاق عملیات نیروهای مسلح اردن در مانور «شیر در کمین» در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رابرت کاتالانوتی فرمانده مرکزی نیروهای آمریکا مدعی شد که این مانور پیامی برای سوریه نبوده و هیچ ربطی به درگیری‌های آنجا ندارد.

با وجود انکار ارتباط این مانور با حوادث سوریه از سوی کشورهاي اصلي شرکت‌کننده منابع رسانه‌اي تأکيد مي‌کنند که اين رزمايش ارتباط مستقيمي با حوادث سوريه دارد و تمرين‌هايي براي حضور نظامي در سوريه در اين رزمايش انجام مي‌شود.

شبکه سي‌ان‌ان در اين راستا به نقل از منابعي اعلام کرد که نيروهاي آمريکايي و اردني، نحوه نفوذ در مراکز داخل سوريه با سلاح‌هاي شيميايي و بيولوژيک را براي حملات احتمالي به سوريه تمرين مي‌کنند. گزارشگر اين شبکه آمريکايي افزود؛ آنها خطرات احتمالي استفاده از اين سلاح‌ها در فضاي اردن را که شباهت زيادي به شرايط زيست‌محيطي سوريه دارد، در اين رزمايش به بررسي گذاشته‌اند.

از سوی دیگر مسکو استقرار سامانه دفاع موشکی پاتریوت در اردن و جنگنده‌های «اف16» بعد از مانور را محکوم کرد و آن را تلاش غرب برای شعله ور کردن آتش جنگ داخلی در سوریه دانست.

9-1-نيروها و سازمان هاي دولتي

9-2-نيرو ها و سازمان هاي امنيتي

9-3-جنگ افزار ها

9-4-جنگنده,بمب افکن و رهگير,بالگرد,هواپيما هاي ترابري

جنگنده:

بمب افکن و رهگير:

بالگرد:

هواپيما هاي ترابري:

9-5-ناو,ناوچه,ناو هواپيما بر

ناو:

ناوچه:

ناو هواپيما بر:

9-6-سلاح هاي سبک(تفنگ,مسلسل,موشک ضد تانک,نارنجک اندازو....)

تفنگ:

مسلسل:

موشک ضد تانک:

9-7-سلاح هاي سنگين (توپخانه,توپ ضد هوايي,خمپاره انداز)

9-8-رادار ها و پدافن هوايي(سامانه هاي ضد هوايي)
9-9-موشک(بالستيک,هوا به هوا,هوا به سطح,ساحل به دريا,اژدر,کروز,ضد کشتي)
9-10-پهپاد ها
9-11-خودرو ها و زره پوش ها(تانک,نفربرو...)
9-11-رزمايش ها
9-12-فرماندهان,سرلشکران,رهبران
9-12-مراکز نظامي


10-سطح آموزش و توليد علم
اردن توجه زیادی به مسئله آموزش و پرورش مبذول داشته‌است. نظام آموزشی این کشور مطابق استانداردهای بین‌المللی است و برنامه‌های آموزش متوسطه آن در دانشگاه‌های جهانی پذیرفته شده‌است.
پس از اتمام دوره ۸ یا ۱۰ ساله آموزش ابتدایی، اردنی‌ها مخیر هستند به جای گذراندن امتحانات توجیهی (۸ سال برای IGCSE و ۱۰ سال برای SAT و (IB برنامه آموزش متوسطه خارجی را انتخاب نمایند. این برنامه‌های را معمولاً مدارس خصوصی ارائه می‌کنند که شامل موارد زیر است:

IGCSE
اس‌ای‌تی (آزمون)
کارشناسی بین‌المللی

سابق بر این، امتحانات GCSE نیز در اردن توسط مدارس خصوصی ارائه می‌شده‌است، که در حال حاضر به جای آن امتحانات IGCSE گذاشته شده‌است.

پس از فارغ‌التحصیلی دانش آموزان، وزارت آموزش عالی، با استفاده از سیستمی که مشابه سیستمهای مورد استفاده در بریتانیا است، نمرات یا درجات برنامه‌های آموزشی خارجی را به نمرات یا درجات مورد استفاده برای دانش آموزان توجیهی تبدیل می‌کند. این سیستم هم از لحاظ فرایند تبدیل نمرات و درجات و هم از لحاظ میزان پذیرش متقاضیان غیر- توجیهی بحث برانگیز بوده‌است.

مشکل دیگری که وجود دارد سیستمی است که برای نتایج امتحانات برنامه‌های آموزشی خارجی به مقیاس توجیهی، که درصدی از ۱۰۰ است، به کار بسته می‌شود. وانگهی، عده‌ای بر این باورند که این سیستم رفتاری منصفانه و یا حقیقتاً رفتاری توأم با ارفاق و گذشت با فارغ التحصیلان غیر- توجیهی دارد، و عده‌ای دیگر آن را غیر منصفانه قلمداد می‌کنند.
آموزش عالی
دسترسی به آموزش عالی برای دارندگان گواهی اتمام آموزش متوسطه سراسری میسر است، این افراد مختار هستند از میان کالج‌های محلی خصوصی، کالج‌های محلی دولتی یا دانشگاه‌ها (دولتی یا خصوصی) یکی را انتخاب نمایند. سیستم واحدی که این امکان را برای دانش آموزان فراهم می‌آورد تا درس‌های خود را براساس برنامه تحصیلی انتخاب کنند، در دانشگاه‌های اردن اعمال می‌شود. در حال حاضر، هشت دانشگاه دولتی بعلاوه دو دانشگاه که جدیداً مجوز آنها صادر شده، و سیزده دانشگاه خصوصی بعلاوه چهار دانشگاه که مجوز آنها جدیداً صادر شده، در اردن وجود دارند. آموزش پس از دوره متوسطه به طور کامل در حیطه وظایف وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی قرار می‌گیرد. این وزارت متشکل از شورای آموزش عالی و شورای تأیید می‌باشد.
10-1-دانشگاه ها

تحصیلات غیر- دانشگاهی پس از دوره متوسطه (بخش فنی- حرفه‌ای): تحصیلات غیر- دانشگاهی و حرفه‌ای در کالج‌های محلی ارائه می‌شود و تمامی کسانی که دارای هر نوع گواهی اتمام آموزش متوسط سراسری هستند می‌توانند در آن شرکت نمایند. برنامه دو یا سه ساله شامل حوزه‌های زیادی، از قبیل هنر، علوم، مدیریت، اداره اقتصادی و مهندسی می‌شود. از سال ۱۹۹۷، تمامی کالج‌های محلی تحت نظارت دانشگاه کاربردی البلقا در آمده‌اند. دانشجویان در پایان دوره دو یا سه ساله آزمون جامعی (الشامل) را پشت سر می‌گذرانند. به دانشجویانی که امتحان را با موفقیت پشت سر می‌گذرانند فوق دیپلم/ دیپلم اعطا می‌شود.
تحصیل در دانشگاه‌ها:
پایه اول دانشگاه: مقطع لیسانس:

دانشگاه‌های اردن از سیستمهای آموزشی انگلیسی- آمریکایی پیروی می‌کنند و با دانشگاه‌های آمریکایی و انگلیسی زیادی در ارتباط هستند. مدرک لیسانس معمولاً چهار سال طول می‌کشد. تحصیل در مقطع رشته‌های دندانپزشکی، داروسازی و مهندسی به مدت پنج سال طول می‌کشد. مدت تحصیل در رشته پزشکی شش سال است که پس از اتمام آن دانشجویان باید دوره انتری یک ساله را نیز بگذرانند. با توجه به رشته تحصیلی، واحدهای درسی مقطع لیسانس از ۱۲۶ تا ۱۶۴ متغیر است.

پایه دوم دانشگاه: مقطع فوق لیسانس:

مدرک فوق لیسانس پس از تحصیلات ۱ یا ۲ ساله‌ای که دانشجویان پس از دریافت مدرک لیسانس پشت سر می‌گذرانند به آنها اعطا می‌شود. برای دریافت مدرک فوق لیسانس دانشجویان یا می‌توانند یک کار پایان ترم و پایان‌نامه (۲۴ واحد درس و ۹ واحد تحقیق) یا یک کار پایان ترم (۳۳ واحد) به همراه آزمون جامع را پشت سر بگذارند. نامزدهای شرکت در مقطع فوق لیسانس حتماً باید مدرک لیسانس با امتیاز حداقل خوب را داشته باشند.

پایه سوم دانشگاه: دکترا

مدرک دکترا پس از ۳ یا ۵ سال تحصیل بعد از فوق لیسانس و ارائه رساله‌ای که از قبل کسی در مورد آن کار نکرده‌است، به دانشجویان این مقطع اعطا می‌شود. دانشجویان این مقطع با توجه به رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنند، باید یک کار پایان ترم ۲۴ واحدی و یک کار تحقیقاتی ۲۴ واحدی را پشت سر بگذرانند تا مدرک دکترا به آنها اعطا شود. نامزدهای شرکت در مقطع دکترا حتماً باید مدرک فوق لیسانس با امتیاز حداقل خیلی خوب را داشته باشند.

تربیت معلم: تربیت معلمهای مدارس پیش دبستانی و دبستانی/ ابتدایی

معلمهای مدارس ابتدایی باید مدرک لیسانس داشته باشند. آموزش معلمان مقطع متوسطه: معلمان مقطع متوسطه باید مدرک لیسانس و مدرک آموزش عالی یک ساله داشته باشند. آموزش اساتید مقطع آموزش عالی: اساتید این دوره باید مدرک دکترا(PhD) داشته باشند. در برخی موارد داشتن مدرک فوق لیسانس کفایت می‌کند.

تحصیلات غیر- سنتی: آموزش عالی از راه دور

این نوع آموزش در واحد تازه تأسیس دانشگاه آزاد عرب ارائه می‌شود.

آموزش عالی مادام العمر:

آموزش مادام العمر در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، کالج‌های محلی دولتی و خصوصی، مؤسسه اداره دولتی اردن، مرکز جغرافیای اردن و انجمن علوم پادشاهی و دیگر موسسات ارائه می‌شود. رشته‌هایی که تدریس می‌شود شامل مهندسی، صنایع، کشاورزی، زبانهای خارجه، علوم کامپیوتری، مطالعات منشی گری، تربیت بدنی و دیگر رشته‌هایی است که می‌تواند کمک بخش جوامع داخلی اردن باشد. این دوره‌ها معمولاً از یک هفته تا شش ماه طول می‌کشد و به دانشجویان در پایان دوره گواهی گذراندن دوره یا گواهی قبولی اعطا می‌شود. شرایط لازم با توجه به رشته ارائه شده و سطح آن متغیر است. برخی از این رشته‌ها برای حرفه‌های خاصی طراحی شده‌اند که در آن صورت داشتن تجربه کاری در رشته مربوطه برای گذراندن دوره‌ها الزامی است.

10-2-مدارس ,آموزش عمومي ,سطح سواد
همچنین به بخش توجیهی مراجعه شود. آموزش و پرورش مدارس اردن را می‌توان به دو بخش تقسیم نمود:

آموزش ابتدایی، که شامل ۱۰ سال تحصیل در مدرسه‌است. تمامی شهروندان اردنی ملزم به گذراندن این دوره ده ساله هستند.
آموزش متوسطه، که شامل دو سال تحصیل در مدرسه برای دانش آموزانی است که دوره ابتدایی ۱۰ ساله را پشت سر گذارده‌اند. این دوره شامل دو بخش است:

آموزش متوسطه، که می‌تواند آکادمیک یا حرفه‌ای باشد. در پایان دوره دوساله، دانش آموزان امتحانات سراسری متوسطه توجیهی را در حوزه مربوطه و مناسب خود می‌دهند و به کسانی که امتحانات را با موفقیت پشت سر می‌گذارند گواهی توجیهی (گواهی پایان آموزش متوسطه سراسری) اعطا می‌شود. دانش آموزان برای ورود به دانشگاه ,دانشگاه‌ها درگروه آکادمیک دوره آموزشی را طی می‌کنند، در حالی که درگروه فنی و حرفه‌ای دانش آموزان دوره‌های لازم را برای ورود به کالج محلی یا دانشگاه‌ها یا بازار کار می‌گذرانند، مشروط به آنکه دانش آموزان دو درس اضافی را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند.
آموزش متوسط حرفه‌ای، که آموزش حرفه‌ای فشرده و کارآموزی به دانش آموزان ارائه می‌کند، و در پایان آن به دانش آموزان گواهی (نه توجیهی) اعطا می‌شود. این نوع آموزش توسط موسسات آموزش حرفه‌ای، تحت نظارت وزارت کار/ آموزش فنی و حرفه‌ای و آموزش شورای عالی ارائه می‌شود.

10-3-توليد علم
10-4-نانوتکنولوژي
10-5-هوا و فضا
10-6-پزشکي
10-7-هسته اي
10-8-رايانه و نرم افزار
10-9-زمين شناسي و زيست شناسي
10-10-المپياد هاي علمي
10-11-دانشمندان
10-12-اختراعات و اکتشافات
10-13-اساتيد دانشگاه ها
10-14-دستاورد هاي علمي


11-پزشکي و سلامت
آموزش پزشکی در اردن شامل فعالیت‌های آموزشی در آموزش و پرورش و آموزش پزشکان عمومی(MD) در پادشاهی اردن هاشمی می‌باشد. آموزش پزشکی در اردن از سطوح ابتدایی تا تربیت متخصصان مجرب ادامه دارد. تاریخچه آموزش پزشکی اردن و وضعیت فعلی آن و همچنین به عنوان یک طرح کلی از زیرساخت‌ها، سیستم پذیرش، برنامه‌های درسی و دانشگاهی از دانشکده‌های پزشکی اردن در زیر بیان شده است.
دانشکده پزشکی و بیمارستان آموزشی دانشگاه اردن


تاریخچه
کتابخانه دانشگاه یرموک

آموزش پزشکی در مقطع کارشناسی در اردن در سال ۱۹۷۲ با تأسیس اولین دانشکده پزشکی در دانشگاه اردن (JU) آغاز شده است. افزایش تقاضا برای تحصیل رشته پزشکی باعث ایجاد انگیزه برای ایجاد دانشکده‌های بیشتر پزشکی شدو دانشکده پزشکی دوم در دانشگاه یرموک در شمال شهر اربد در سال ۱۹۸۴ تأسیس شد. این دانشگاه پس از آن به شعبه‌ای از دانشگاه علم و صنعت اردن(JUST) در سال ۱۹۸۶ تبدیل شد. دانشکده پزشکی سوم در سال ۲۰۰۱ در دانشگاه موته (MU) واقع در شهرستان‌های جنوبی استان کرک تأسیس شد. در سال ۲۰۰۶، دانشکده پزشکی چهارم در منطقه مرکزی کشور در زرکا در دانشگاه هاشمی (HU) تأسیس شد. در نهایت، در سال ۲۰۱۳ دانشگاه یرموک شروع به پذیرش دانشجویان در دانشکده پزشکی مستقل تازه تأسیس خود نمود. همه مدارس پزشکی، تا به امروز، در دانشگاه‌های دولتی تأسیس شده است و هیچ دانشکده پزشکی خصوصی در اردن وجود ندارد. فارغ التحصیلان از دانشکده‌های پزشکی اردن در حال حاضر نقش مهمی در توسعه سیستم بهداشت و درمان کشور بازی می‌کنند. علاوه بر این، سیستم آموزش پزشکی اردن یکی از مهمترین و مورد توجه‌ترین سیستم‌های آموزشی در خاور میانه می‌باشد و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان منطقه در اردن تحصیل می‌کنند. کشور اردن توسط بانک جهانی از نظر مراقبت‌های بهداشتی ارائه شده رتبه اول در منطقه را داراست. همچنین این کشور بین پنج کشور برتر ارائه دهنده خدمات بهداشتی در جهان می‌باشد.


آموزش پزشکی عمومی
پذیرش در دانشکده پزشکی

مانند بسیاری از کشورهای عربی، تنها معیار پذیرش در دانشکده‌های پزشکی اردن دستیابی به یک نمره رضایت بخش در آزمون کشوری توجیهی برای دانش آموزان دبیرستانی می‌باشد. این شکل از سیستم پذیرش توسط اکثریت جامعه، که آن را به عنوان یک احتمال برابر برای پذیرش در دانشگاه می‌بینند، قابل قبول است. پذیرش مدارس پزشکی بیشتر توسط دو سیستم متفاوت تنظیم می‌شود: ۱)کنکور عمومی (مورد استفاده در ۱۹۷۲)؛ ۲)سیستم موازی (مورد استفاده از سال ۱۹۹۷).

دانش آموزان با بالاترین نمرات در امتحانات مدرسه از طریق سیستم کنکور عمومی پذیرش می‌شوند. درصد بسیار کم متقاضیان پذیرفته شده -تنها ۶٪- نشاندهنده سطح بالایی از رقابت برای ورود به دانشکده پزشکی است. پاداش دانشجویان پذیرفته شده از طریق کنکور عمومی، شهریه ارزان قیمت می‌باشد. در حال حاضر، ۵۲ درصد از پذیرش دانشجویان از این نوع است.
تحصیلات تکمیلی پزشکی
تحصیلات تکمیلی پزشکی در اردن با هدف دستیابی به درجات تخصصی در همه تخصص‌های بالینی اصلی می‌باشد و سیستمی مشابه آنچه در اروپا و شمال آمریکا اشتفاده می‌شود، دارد. کیفیت این مدرک به خوبی در منطقه و جهان به رسمیت شناخته شده است، که دارای یک اثر منفی متعاقب اظ نظر حفظ پزشکان آموزش دیده در اردن می‌باشد. در ابتدا، برنامه‌های آموزشی جزئی (فقط ۲–۳ سال) در سال ۱۹۶۸ در بخش خدمات پزشکی سلطنتی (سیستم مراقبت سلامت نظامی) و برخی از بیمارستان‌های وزارت بهداشت تشکیل شد. این اتفاق منجر به فرسستادن دانشجویان دستیاری تخصصی به خارج از کشور برای تکمیل آموزش خود و به دست آوردن درجه تخصص از کشورهای دیگر شد.

11-1-سلامت عمومي و واکسينه
11-2-خدمات درماني و بيمه
11-3-بيمارستان ها و مراکز درماني
11-4-پزشکان


12-راه و ترابري

12-1-راه آهن
12-2-فرودگاه(داخلي و خاجي)
12-3-راه هاي زميني
12-4-راه هاي دريايي

جنگ شش روزه