گروه نرم افزاری آسمان


عمان


خلاصه:
سلطان‌نشین عُمان (به عربی: سلطنة عمان) کشوری پادشاهی است در خاور شبه جزیره عربستان. پایتخت این کشور شهر مسقط است. عمان از خاور به دریای عرب و از شمال به دریای عمان کران مند می‌شود. این کشور از جنوب با یمن و از باختر با عربستان سعودی و امارت متحده عربی همسایه است. عمان همچنین دارای مرز دریایی با ایران است.این کشور دارای دو برون‌بوم است. بخش کوچکی از عمان در قسمت جنوبی تنگه هرمز قرار دارد که مسندم نام دارد. این بخش از سرزمین اصلی جدا افتاده است. برون بوم دیگر مدحاء نام دارد که توسط امارات متحده عربی احاطه شده‌است.
از سده ۱۷ میلادی عمان دارای پادشاهی خودکفا بوده است. در سده ۱۹ میلادی این کشور در اوج قدرت خود بوده است. با کاهش قدرت در سده بیستم میلادی این کشور تحت تاثیر و نفوذ گسترده پادشاهی بریتانیای کبیر قرار گرفت اما هیچگاه به شکل رسمی بخشی از آن نگردید. عمان پیوند گسترده نظامی و سیاسی با ایالات متحده آمریکا و پادشاهی بریتانیای بزرگ دارد ولی سیاست خارجی آزادانه ای درپیش می‌گیرد. فرمانروایی این کشور پادشاهی بی چون و چراست اما پارلمان نیز نقش قانون گذاری و بازرسی اندکی دارد.

همانند سایر کشورهای عربی خلیج فارس منبع اصلی درآمد کشور، نفت است. هر چند نسبت به همسایگان، این کشور تولید کننده متوسطی است. کشاورزی و ماهی‌گیری نیز دو منبع مهم درآمد در عمان هستند. منبع جایگزین دیگر گردشگری است.

موضوعات:

1-نام گذاري و اطلاعات کلي
2-تاريخ
3-جغرافيا
4-جامعه و آداب و رسوم
5-اقتصاد
6-فرهنگ و هنر
7-ورزش
8-سياست
9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
10-سطح آموزش و توليد علم
11-پزشکي و سلامت
12-رسانه هاي عمومي
13-راه و ترابري

1-نامگذاري
سرزمین فعلی عمان در طول تاریخ به نام‌های مختلفی نامیده شده‌است. اما بارزترین نام‌ها مگان و تغییر یافته آن مجان بوده‌است. مجان در زمانهای قدیم تر نام ایالتی در جنوب ایران بوده است که بعدها به آن مکران نیز گفته‌اند همین نام را به منطقه عمان فعلی نیز این نام ارتباط زیادی با صنعت کشتی سازی و معادن مس «نحاس» در زبان سومریان داشته‌است. همچنین مدتی نام عمان «مزون» بوده‌است بخاطر وجود تعداد زیادی از چشمه‌های آب شیرین در این مناطق. همچنین «عمان» نام مکانی بسیار قدیمی بوده‌است در یمن واز آنجا قبائل عربی بعد از ویران شدن سد مأرب به عمان مهاجرت نموده‌اند. اما بعضی از مورخان نوشته‌اند که علت نام گذاری عمان به (عمان بن سبأ بن یغثان بن ابراهیم).


1-1-معني لغت

1-2-نام گذاري در زبان هاي ديگر

1-3-مساحت,جمعيت,منطقه زماني,واحد پول,دين رسمي,زبان رسمي,پيش شماره,نماد ملي,شعار ملي,مرز خاکي,مرز دريايي,بلندترين نقطه,پرچم

مساحت:
۳۰۹، ۵۰۰کیلومتر مربع

جمعيت:
۲٬۵۷۷٬۰۰۰

منطقه زماني:
UTC +۴
- تابستانی (DST) ۴+ UTC (ساعت جهانی)

واحد پول:
ریال (OMR)

زبان رسمي:
زبان عربی

دين رسمي:

پيش شماره:
+۹۶۸+

نماد ملي:

شعار ملي:

مرز خاکي:

مرز دريايي:

مرز دريايي:

بلندترين نقطه:
مسقط

پرچم:

2-تاريخ
تاریخ عمان به دوران بسیار دور بر می‌گردد. به گفته باستانشناسان تاریخ عمان به هزاره دوازدهم قبل از میلاد بر می‌گردد. در آن دوران عمان تازه از عصر یخبندان خارج شده بود. درآن دوران عمان سرزمینی سرسبز و حاصلخیز و پربار بوده است. در نتیجه حفریات و کنجکاوی در مناطق مختلف باستانی و قبرستان‌های ولایت بریمی در منطقه ظاهره و ولایت ابراء در منطقه شرقیه و محوت در منطقه وسطی و نزوی در منطقه داخلیه و دیگر مناطق سلطنت عمان و به ویژه مناطق ساحلی. از این حفریات پیدا می‌شود که عمان درآن دوران روابط تجارتی گسترده‌ای در مابین ایران و هند و میان‌رودان داشته‌است و این روابط تجارتی متین بوده‌است.
عمان درهزاره سوم قبل از میلاد

در هزاره سوم قبل از میلاد عمان به نام «مجان» مشهور بوده‌است. حسب دلاله گویش سومریان که به ساخت کشتی و معادن مس می‌گفتند. نوعی کشتی در عمان وجود دارد که بنام «مجان» معروف است. همچنین مس یکی از کالاهای تجارتی اصلی عمان بوده که با کشتی‌های «مجان» بارکشی می‌شده‌است. در پی کنجاوی و حفریات در طول و عرض کشور عمان آثار معادن مس پیدا شده‌است. هم اکنون نیز مس یکی از منابع اصلی اقتصادی عمان به شما می‌آید. معدن مس صحار بعد از بازسازی توسط جانب دولت یکی از معادن مهم کشور است. تاریخ عمان نشان می‌دهد که مردم عرب از زمانهای قدیم در عمان ساکن شده‌اند. «عاد و قبیله‌اش» در تپه‌های شنی (کثبان رملی) و تلماسه‌هایی که بین عمان و استان حضرموت قرار دارد زندگی می‌کرده‌اند
.
عمان در دوران

در قرن ششم قبل از میلاد سپاهیان پارس (۵۵۰ _ ۵۳۰ ق م)، عمان را فتح نمودند. گفته شده که سازه قنات که به عربی به آن «اَلفَلجَ» و جمع آن «الأفلاج» می‌گویند در آن دوران احداث شده‌است. اینگونه آبیاری در عمان شهرت فراوانی دارد ودر حال حاضر صدها رشته قنات در کشور عمان وجود دارد. همچنین رشته دیگری از قنات نیز در عمان وجود دارد که به نام «داوودی» مشهور است. گفتاره‌است که «قنات داوودی» از ابتکار نبی الله داوود است.
عمان در دوران ساسانیان

تاریخ عمان نشان می‌دهد که در دوران ساسانیان از سال‌های (۲۲۶_ ۶۱۰ م) عمان و یمن تحت حاکمیت امپراتوری ساسانی بوده‌است.
عمان و بنی ازد

در اواخر قرن سوم و اوائل قرن دوم قبل از میلاد سد مأرب در مملکت سبا ویران می‌شود. با ویران شدن سد شورشی اجتماعی واقتصادی برپا می‌شود و تمام مردم سبأ به مناطق اطراف پراکنده می‌شوند، و پس از ویرانی و انحطاط سد مأرب، قبیله بزرگ بنی ازد به عمان مهاجرت می‌کنند. در این کوچ بزرگ قبیله بنی ازد به سرپرستی بزرگ قوم مالک بن فهم الأزدی وارد عمان می‌شوند. بعد از مدتی وپس از استقرار در عمان بنی ازد دست به نبرد مسلحانه با دیگر اقوام بیگانه‌ای که در عمان وجود داشتند می‌زند ودر مدت کوتاهی بنی ازد می‌تواند تمام بیگانگان از عمان خارج نماید و استقرار و امنیت در عمان برقرار نماید و اولین مملکت عربی در عمان بنیادگذاری کند. مهمترین جنگ بنی ازد با ایرانیان مقیم عمان بود که به جنگ سلوت مشهور است.

سلوت نام صحرایی است که در آن سپاهیان ازد به فرماندهی مالک بن فهم با ارتش ایرانی موجود در عمان در زمان امپراطوری دارا بن داراب یا همان داریوش سوم می‌جنگد و پس از چندین نبرد، ایرانیان را وادار به خروج از عمان می‌کند.
تاریخ نویسان عرب چنین می‌نویسند که بنی ازد پادشاهان کوه و صحرا بودند. این دودمان از پادشاهان بنام آلجلندی معروف بودند. سلسله پادشاهان آلجلندی در طول تاریخ عمان مشهور بوده‌اند.
عمان در دوران اسلام

در دوران حکمرانی «آلجلندی» اسلام وارد عمان شده‌است. درآن دوران محمد، عمرو بن العاص و ابازید الأنصاری برای دعوت مردم به اسلام به عمان می‌فرستد. درآن دوران پادشاه عمان جیفر الجلندی و برادرش عبد الجلندی بر عمان حکمران بودند. پادشاه عمان اسلام را پذیرفتند و مردم عمان یک پارچه به دین اسلام گرویدند و از آن به بعد عمان یکی از قلعه‌های بزرگ اسلام واز مدافعین اسلام در نبرد یمامه (یا همان جنگهای ردّه) بود.
بعد از وفات محمد بسیاری از اعراب شبه جزیره عربستان اسلام را رها نموده وبه دین اجدادشان برگشتند. عمانیها برای غلبه بر این مردم در نبرد یمامه (یا همان جنگهای ردّه) شرکت داشتند. همچنین رجالات عمان در فتوحات اسلامی در عراق، ایران، هند، ایالت سند، شام، مصرد مراکش و اندلس نیز شرکت داشته‌اند.
عمانیها در طول تاریخشان به تجارت مشهور بودند و کشتی‌های باری متعددی داشته‌اند و تا نقاطی دور دست و حتی حدود چین و شرق آفریقا رسیده بودند. در آن دوران صحار یکی از بنادر مهم تجارتی عمان بود و کشتی‌های تجارتی از این بندر مهم به سواحل آفریقا و مدغشقر (ماداگاسکار) و شرق اقصی رسیده بودند.

اما در نیمه قرن ششم هجری بنی نبهان منطقه داخلی پایتخت حکم خود قرار دادند و مناطق ساحلی را رها نمودند بنا براین پرتغالیها این مناطق را اشغال نمودند. حکم بنی نبهان در منطقه داخلی در قرن نهم هجری پایان یافت.

پرتغالی‌ها در عمان

در قرن ۱۶ میلادی پرتغالی‌ها از رأس الرجاء الصالح می‌گذرند و تقریباً بر تمام شهرهای ساحلی شرق آفریقا دست می‌یابند. سپس به ساحل هند و اقیانوس هند می‌رسند.

در سال ۱۵۰۷ میلادی پرتغالی‌ها بر عمان حمله می‌کنند و بعد از مقاومت شدید از جانب عمانی‌ها سر انجام موفق می‌شوند عمان را اشغال کنند. پرتغالی‌ها مدت یک قرن ونیم در عمان می‌مانند.
دولت یعرب‌ها

در سال ۱۶۲۴ دولت «یعاربه» به سرپرستی امام ناصر بن مرشد الیعربی تأسیس می‌شود. با به روی صحنه آمدن ناصر الیعربی در پی بیرون راندن پرتغالی‌ها از عمان می‌شود ولی درک می‌کند که بیرون راندن پرتغالی‌ها از عمان بدون همبستگی تمام مردم عمان امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین در آغاز می‌کوشد تمام مردم و طوایف عمان دور خود جمع‌آوری کند و سپس با پرتغالی‌ها وارد جنگ شود. بعداز همبستگی و گردهمایی عمانی‌ها و تقویت جبهه داخلی، امام ناصر بن مرشد الیعربی یقین داشت که نبرد با پرتغالی‌ها فقط یک معرکهٔ زمینی نیست و معرکهٔ آزادی در مقام اول است. همچنین می‌دانست که سِّر قوت پرتغالی‌ها در ناو دریایی ایشان است؛ بنابراین اولین کاری که انجام داد ساخت و تأسیس یک ناوگان بزرگ و قوی همچنین تأمین ذخیره و تجهیزات و مهمات و با تدبیر کامل و تهیه ما یحتاج جنگ با پرتغالی‌ها وارد نبرد شد.

در مدت کوتاهی چند شهر ساحلی از چنگ پرتغالی‌ها آزاد نمود؛ ولی مرگ به او امان نداد و درگذشت. پس از وین جانشینش امام سیف بن سلطان الیعربی راهش را ادامه داد و در سال ۱۶۴۹ میلادی توانست مسقط را از قبضهٔ پرتغالی‌ها رها سازد. بعد از آزادی مسقط تمام اردوگاه‌های پرتغالی‌ها یکی پس از دیگری سقوط کردند و سر انجام تمام عمان از قبضهٔ پرتغالی‌ها رها گردید. عمانی‌ها با آزادی بلادشان از تسلط پرتغالی‌ها اکتفا نکردند و قوای پرتغالی‌ها در سواحل هند و ساحل شرقی آفریقا و اقیانوس هند را تعقیب نمودند و توانستند در چند حملهٔ پی در پی قشون پرتغالی‌ها از این مناطق خارج کنند تا اینکه سر انجام در سال ۱۶۹۸ میلادی پرتغالی‌ها برای همیشه از منطقه رانده شدند. با این عمل شجاعانه، عمانی‌ها توانستند نام عمان در صفحه درخشان تاریخ ثبت نمایند. در نتیجهٔ این پیروزی، یک دولت بزرگ و قدرتمند در عمان پدید آمد و باداشتن یک ناوگان بزرگ دریائی بر تمامی آب‌های منطقه تسلط یافتند. پس از آن عمانی‌ها صاحب بزرگ‌ترین ناوگان دریائی و تجارتی در اقیانوس هند بودند در آن دوران، همچنین حدود مملکت عمان تا ساحل شرقی آفریقا گسترش یافت و دولت عمان بر تمامی جزیره‌های این مناطق و ساحل آفریقا تا دهه شست از قرن بیستم بر این مناطق حاکم بودند. در این دوران عمان یکی از ثروتمندترین دولت منطقه بودند. در پی آن ده‌ها قنات برای آبیاری ایجاد نموند و به کشاورزی پرداختند و باغ‌های مرکبات متعدی ایجاد نمودند و برای حفاظت از منطقه سه دژ بزرگ و مهم در مناطق مختلف عمان بنا نهادند. قلعه‌های مذکور عبارت‌اند از: قلعه نزوی، حصن الحزم و حصن جبرین. باضافه دو قلعه مشهور قلعه میرانی و قلعه جلالی که بر شهر مسقط نظارت داشتند.
دولت آل بوسعید

پس از پیروزی بزرگ «العیاربه» در جنگ با پرتغالی‌ها مدتی عمان در آرامش و امنیت و استقرار می‌گذراند؛ ولی در اواخر حکومتی این خاندان اختلافاتی بروز می‌کند و ناامنی در مناطق داخلی شروع می‌شود. رفته رفته کشور دچار شورش و هرج ومرج می‌شود و آشوب و ناامنی آغاز می‌گردد. در اینجا احمد بن سعید البوسعیدی که والی شهر صحار بود علیه دولت الیعاربه قیام می‌کند.
احمد بن سعید توانست مردم صحار و رستاق دور خود جمع نماید و به کمک ایشان مخالفان خود از طریق خود بردارد و شکست دهد. در سال ۱۷۴۴ میلادی مردم و اهل الحل و العقد در رستاق اجتماع می‌کنند و احمد بن سعید بطور رسمی به رهبری بر می‌گزینند وبه ایشان لقب «الامام احمد بن سعید» می‌دهند. این امامت و رهبری آغاز سلطنت پادشاهان آلبوسعیدی بود که تا امروز در حکم عمان ادامه دارند.
بعد از انتخاب الامام احمد بن سعید البوسعیدی به امامت و رهبری ولایت رستاق پایتخت حکم خود قرار داده وبه انشاء و تأسیس یک قوه نظامی دریائی می‌پردازد که بتواند از مملکت حمایت نماید. همچنین شهر مسقط یکی از مراکز مهم تجارتی در آورده و ارتباط خاصی بین هند و آفریقا برقرار می‌نماید و نیروی دریائی ایشان بر تمام مناطق آبی نفوذ داشته‌است. در آن دوران مجموعه‌ای از دزدان دریائی از ملبار به کشتی‌های تجارتی حمله می‌کنند و کالاهای کشتی‌های تجارتی می‌ربایند. ایشان کشتی سرستون نیروی دریایی اش «الرحمان» را به دنبال آنها می‌فرستند و رهبر دزدان دستگیر می‌کند. همچنین در سال ۱۷۵۵ میلادی وقتی که بغداد مورد حمله چپاولگران و شورشیان قرار گرفت به کمک والی بغداد می‌شتابد و شهر بصره از دست شورشیان آزاد می‌کند. پس از استقرار امنیت در عمان و مناطق دریائی و اطراف عمان، الامام احمد بن سعید در سال ۱۱۹۹ میلادی این دار فانی به درود حیات گفتند. پس از وفاتش پسرش بر مسند حکم می‌نشیند. سعید بن احمد بن سعید (۱۷۸۳–۱۷۸۴) میلادی حکمران عمان می‌شوند. پس از فوتش پسرش حمد بن سعید (۱۷۸۴–۱۷۹۲) میلادی حاکم عمان بودند. حمد بن سعید پایتخت خود را از رستاق به مسقط منتقل می‌کند و نفوذ خود را تا دریای شرقی آفریقا گسترش می‌دهد. پس از مرگش سلطان بن احمد بن سعید (۱۸۰۴–۱۷۹۲ میلادی) برجایش نشست.
در دوران حکومتی سلطان بن احمد تعداد کشتی‌های نیروی دریائی عمانی دو برابر افزوده می‌شود. پس از سلطان بن احم، د السلطان سعید بن سلطان (۱۸۵۶–۱۸۰۴) میلادی بر مسند حکم می‌نشیند. در ایام حکم سعید بن سلطان قدرت نیروی دریائی عمان به اوج خود می‌رسد. السلطان سعید بن سلطان یکی از شخصیت‌های برجسته عمان با شخصیتی مدیر و سیاست‌مدار و جنگجویی شجاع و تاجر بود. مردی هشیار زیرک، حیله گر، مکار و دنیا دیده. شعارش این یود (آنچه نمی‌توانید با جنگ بدست بیاورید ممکن است با حیله و مکر بدست آورید). السید سعید بن سلطان در دوران حکم طولانی خود که ۵۲ سال بطول انجامید توانست امپراطوری گسترده‌ای تأسیس نماید که حدودش از شرق آفریقا تا ساحل ایران تشکیل می‌رسید. درآن دوران که طوفان جنگ و ستیز تمام منطقه را در برگرفته بود او مانند یک ربانی ماهر و دنیا دیده توانست ثبات عمان را حفظ کند. در ابتدای حاکمیتش فقط قسمتی از خاک عمان و مقاطعات این دیار را زیر نفوذ داشت که راه‌های شنی اش را کاروانهای شتر با دشواری و نا امنی طی می‌کردند. اما در روز وفاتش یک امپراطوری قدرتمند و گسترده از خود برجای گذاشت. حدود امپراطوری وی از سواحل عمان، بندر گوادر، مکران، جزیره زنگبار و بمبا در ساحل شرقی آفریقا تا اجاره نمودن بندرعباس، جزیره قشم و جزیره هرمز در خلیج فارس و پیمان تجارتی بستن با حکومت انگلستان، فرانسه، هلند، پرتغال و ایالات متحده آمریکا.

در سال ۱۸۴۰ میلادی سعید بن سلطان نماینده شخصی خود احمد بن نعمان الکعبی را به عنوان اولین سفیر عرب به وسیله کشتی شخصی خود که به «سفینهٔ سلطانه» معروف بود به نیویورک فرستاد. این کشتی اولین کشتی عربی بود که به نیویورک می‌رفت.

السید سعید بن سلطان عشق خاصی به دریا داشت. می‌گویند که بیش از ۲۰ کشتی مخصوص داشته و دوران زندگی وی در دریا یعنی بیشتر از زندگی اش در خشکی بوده‌است. ازآنجا بود که به او لقب «السید البحار» (سید دریا) داده بودند. سعید بن سلطان بیشتر اوقات زندگی اش را در سفر و برفراز آبهای دریا گذرانیده بو. لازم است ذکر شود که السلطان سعید بن سلطان هنگام وفاتش در سال ۱۸۵۶ میلادی نیز بر روی دریا در سفر از مسقط به زنگبار در کشتی شخصی خود «ویکتوریا» در دریای سیشیل بود.

پس از وفات السید سعید بن سلطان عمان دچار هرج و مرج شد. روزگاری بسیار درخشان و روزگاری تاریک ونا بسامان داشته‌است تا اینکه در ۲۳ ژوئیه سال ۱۹۷۰ سلطان قابوس بن سعید بن تیمور البوسعیدی بر مسند حکم می‌نشینند. زمامداری فردی وی سبب شده که حکومت تمام و کمال به خود وی وابسته باشد.

2-1-دوره نياتاريخي(عصر آهن,عصر برنز,عصر مس)

عصر آهن:

عصر برنز:

عصر مس:

2-2-دوره پيشا تاريخي(نوسنگی,ميان سنگي,پارينه سنگي)

نوسنگی:

ميان سنگي:

پارينه سنگي:

2-3-چهار هزار سال قبل از ميلاد مسيح تا ميلاد مسيح(آغاز تمدن,شهر نشيني و تجارت)

آغاز تمدن:

شهر نشيني وتجارت:

2-4-ميلاد مسيح تا جنگ هاي صليبي(تاريخ باستان,تمدن ها,قرون وسطا,پيدايش اسلام)

تاريخ باستان:

تمدن ها:

قرون وسطا:

پيدايش اسلام:

2-5-جنگ هاي صليبي تا جنگ هاي جهاني دوم(عصر مدرن)

2-6-جنگ جهاني دوم تا پايان جنگ سرد(قرن بيستم)

2-7-تاريخ معاصر(قرن 21)

2-8-فهرست حاکمان(پادشاهان و سلاطين,نخست وزيران , رئيس جمهوران)

پادشاهان و سلاطين:

۱ـ احمد بن سعید البوسعیدی
۲ـ سعید بن احمد بن سعید
۳ـ حمد بن سعید
۴ـ سلطان بن احمد بن سعید
۵ـ بدر بن سیف
۶ـ سعید بن سلطان بن احمد
۷ـ ثوینی بن سعید بن سلطان
۸ـ سالم بن ثوینی بن سعید
۹ـ عزان بن قیس بن عزان
۱۰ـ ترکی بن سعید بن سلطان
۱۱ـ فیصل بن ترکی بن سعید
۱۲ـ تیمور بن فیصل
۱۳ـ سعید بن تیمور
۱۴ـ قابوس بن سعید


نخست وزيران:

رئيس جمهوران:

2-9-فهرست جنگ ها

2-10-آثار باستاني

3-جغرافيا
کشور عمان دارای شهرستانی برون‌بومی است بنام شهرستان مدحاء که در خاک امارات متحده عربی واقع شده‌است بطوریکه خاک امارات از چهار جهت این شهرستان را احاطه نموده‌است. جمعیت آن پیرامون ۲٬۶۰۰ نفر می‌باشد. همچنین دوروستا به نامهای شیص و نحوه که از توابع امارة شارجه از توابع امارات متحده عربی در وسط خاک‌های این شهرستان واقع می‌باشد.

کشور پادشاهی عمان دومین کشور بزرگی است در شبه جزیره عربستان از ناحیه مساحت، ودر حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع مساحت خاک عمان می‌باشد. بیشتر خاکهای عمان کوهستانی است ودر اقصی جنوب جزیره عربستان واقع شده‌است. در بیشتر بخش‌های کشور عمان رشته‌کوه‌های بزرگ و سخت‌گذر حجر که از دشت‌ها و جلگه‌های از رأس مسندم شروع می‌شود ودر امتداد امارت رأس‌الخیمه و فجیره و سلطنت عمان می‌گذرد تا بیابان‌ها و هامون‌های «الجو» امتداد یافته‌است، می‌پوشاند. در مناطق داخلیه عمان نیز کوه‌های متعددی وجود دارد. بلندترین قلهٔ این رشته‌کوه‌های بزرگ که از این مناطق عبور می‌کند کوه حجر نامی می‌شود. در وسط این کوه جبل اخضر قرار دارد که ارتفاعش به ۳۰۷۵ متر می‌رسد. ارتفاعات این کوه رنگهای مختلفی دارد و بشکل مدرج است. این کوه دربین سهل و دشت و تپه‌ماهورهای بزرگ واقع شده‌است. در تباین خاک مناطق کشور عمان اختلاف گوناگونی وجود دارد، زمین‌های سبخ در کرانه دریا، تا سهل حاصل‌خیز باطنه در جنوب شرقی و مسقط، واز صحرای پهناور ربع‌الخالی تا حدود کوه‌های سرسبز صلاله که شبیه مناطق استوائی است. محدوده کشور عمان از مغرب امارات متحده عربی و عربستان سعودی، از جنوب کشور یمن، از شمال تنگه هرمز، واز سمت مشرق به دریای عرب محدود می‌شود، درازی ساحل عمان ۱٬۷۰۰ کیلومتر می‌باشد.
صدف فرفره‌ای کلنکولوس اورموفوروس از موجودات دریایی دریای عمان

عمان از مناطق مناسب برای صخره‌نوردی است. بسیاری از صخره‌های سرزمین عمان در کف اقیانوس باستانی تتیس که میان ایران و عمان قرار داشت شکل گرفتند.

3-1-موقعيت جغرافيايي

3-2-همسايگان

3-3-اقيانوس ها,دريا ها,درياچه ها,تالاب ها

اقيانوس ها:

دريا ها:

درياچه ها:

تالاب ها:

3-4-جزاير,بنادر,رود ها,کوه ها,جنگل ها,کوير ها

جزایر:

بنادر:

کوه ها:

رود ها:

جنگل ها:

کویر ها:


33-5-حيوانات

3-6-گياهان , ميوه ها

گياهان:

ميوه ها:

3-7-آب و هوا(ميزان بارندگي,دماي هواو...)

3-8-زمين شناسي(گسل ها و....)

3-9-زيست بوم ها

3-10-مراکز تفريحي

3-11-تقسيمات کشوري
کشور عمان به نه واحد اداری بخش می‌گردد

چهار استان:
استان مسقط(بلوچستان)
استان مسندم
استان ظفار
استان بریمی
و پنج منطقه:
منطقه باطنه
منطقه ظاهره
منطقه داخلیه
منطقه شرقیه
منطقه وسطی3-12-زير ساخت ها

3-13-مساحت,محيط,مرزآبي,مرز خشکي

مرزآبي:

مرز خشکي:

4-جامعه و آداب و رسوم
دهه آخر ماه مبارك رمضان در عمان از شكوه خاصي برخوردار است، در اين زمان بازارهاي عمان چهره اي غير عادي به خود مي گيرد، به طوري كه مردم از تمام اقشار جامعه به بازارهاي تجاري بزرگ آمده، لوازم و وسايل عيد فطر را خريداري مي كنند .

به گزارش خبرنگار گروه دين وانديشه" مهر"، در دهه آخر ماه مبارك رمضان بازارهاي عمان چهره اي غير عادي به خود مي گيرد، مردم از هفته دوم اين ماه به خريد لوازم و وسايل مورد نياز عيد فطر مشغول مي شوند و خيابانها در ازدحامي وصف ناپذير به سر مي برند.

عماني ها خريدهاي خود را از بازارهاي بزرگي كه در مراكز تجاري قرار دارند، انجام مي دهند.

احمد بن سعيد رحبي يكي از كارمندان عماني مي گويد: دو ماه قبل از شروع ماه رمضان به پس انداز هزينه هاي عيد فطر مي پردازيم تا نيازها و مايحتاج خانه را در اين ايام فراهم كنيم .

سعيد رحبي در ادامه توضيح مي دهد: در اين ماه 200 ريال عمان هزينه مواد غذايي و وسايل مورد نياز رمضان مي شود كه تقريبا نصف حقوق من است .

يكي از مغازه داران مراكز تجاري نيز مي گويد: علاوه بر هزينه هاي مواد غذايي در ماه رمضان، خانواده هاي متوسط 100 ريال عمان براي خريد لباسهاي جديد و گوسفند براي قرباني كردن عيد فطرهزينه مي كنند.

محله هاي بسياري در شهرهاي عمان وجود دارد كه بعد از افطار به فروش محصولات زنان مي پردازند. اماكن تجاري درهفته هاي اول ماه رمضان به جزيك يا دو مغازه، بقيه بسته اند ولي ازنيمه ماه رمضان به فروش محصولات و لباس عيد مي پردازند.

يكي از كاركنان اين مغازه ها گفت: اگر بانكها وام دهند، ما هم مي توانيم به مناسبت ماه رمضان به هموطنان عماني خود تخفيف دهيم. اگر چه رسانه هاي گروهي اعلام كردند كه بانكها به مناسبت ماه رمضان، عيد فطر وعيد قربان و برخي ازمناسبتهاي مهم ديگر وامهايي اعطاء مي كند. البته اين وامها به اموري چون خريد خانه، ماشين و يا ازدواج تعلق مي گيرد .

محلات خريد كوچك و جزئي ديگري نيز به منظور برآوردن نيازهاي ساكنان عماني كه از اماكن بزرگ تجاري دورهستند، برپا مي شود.

علاوه بر خريد عمانيها، مسلمانان و عربهاي غير عماني نيز به منظور خريد خرماي خشك، انجيرو ديگر مواد به اين اماكن آمده و اين محصولات را به كشورهاي شام و مصر مي برند.


4-1-اقوام و جمعيت

4-2-اديان

4-3-زبان ها

4-4-مراسم(جشن ها,اعياد و...)

4-5-ميانگين سني

4-6-غذا ها و نوشيدني ها

غذا ها:

نوشيدني ها:

4-7-اقليت هاي قومي و مذهبي

4-8-اماکن مذهبي

4-9-سن ازدواج

4-10-طلاق

4-11-تعطيلات رسمي

4-12-اعتياد

4-13-خودکشي

4-14-فرار از خانه

4-15-مرگ و مير

5-اقتصاد
کالاهای صادراتی مهم عمان شامل نفت خام، صادرات مجدد کالا، ماهی، فلزات و پارچه است و کالاهای وارداتی مهم آن نیز شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، کالاهای صنعتی مواد غذایی و روغن صنعتی است.

5-1-ميزان بودجه و هزينه

5-2-درامد ها و توليد ناخالص

5-3-صنايع

5-4-معادن

5-5-کشاورزي و باغ داري

5-6-دامپروري ,پرورش آبزي,پرورش طيور

دامپروري:

پرورش آبزي:

پرورش طيور:

5-7-بانک ها

5-8-پول ملي

5-9-واردات

5-10-صادرات

5-11-قاچاق

5-12-بيکاري

5-13-فقر

5-14-اختلاس,پولشويي

5-15-تحريم اقتصادي

6-فرهنگ و هنر
روز فرهنگی عمان در خانه هنرمندان ایران برگزار شد

روز فرهنگی عمان با حضور عبدالمنعم بن منصور الحسنی، وزیر اطلاع رسانی کشور عمان و دکتر سید‌عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نصر حمادی، رایزن فرهنگی ایران در عمان، جمعه 18 اردیبهشت در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری برنا، این مراسم که شامل برگزاری نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی، اجرای موسیقی محلی زنده و پذیرایی ویژه عمانی بود، مورد استقبال گسترده‌ای از سوی علاقه‌مندان قرار گرفت.

نمایشگاه یک روزه‌ای که در نگارخانه تابستان خانه هنرمندان ایران، توسط وزیر اطلاع رسانی کشور عمان و معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد؛ شامل نمایش عکس‌هایی از مراسم سنتی مخصوص کشور عمان، مراسم ویژه عید فطر در این کشور، مسابقات اسب‌دوانی، بزرگ‌ترین تالار اپرای کشورهای عرب در عمان، برداشت خرما در نخلستان‌های عمان، مناظر طبیعی، قدیمی‌ترین بازار عمان، مناطق روستایی و ... بود.

همچنین در این نمایشگاه خط‌نوشته‌هایی با موضوع اشعاری در مدح رسول‌الله، قرآن کریم، علوم ستاره‌شناسی و ... متعلق به موزه وزارت فرهنگ عمان و نقاشی‌هایی از هنرمندان مختلف که از شاخص‌ترین آنها می‌توان به تصویری از سلطان قابوس با نماد کبوتر به نشانه جایزه صلح نوبلی که به وی تعلق گرفت اثری از علی فیصل المحضار اشاره کرد، نیز به نمایش گذاشته شد.

بخش دیگری از این مراسم به اجرای موسیقی زنده اختصاص داشت که در ابتدا گروه «تیام» از ایران با نوازندگی هادی منتظری و ذکریا یوسفی به اجرای برنامه پرداختند و سپس «جمعیه هواه العود» از عمان به اجرای قطعاتی از موسیقی عمانی پرداختند که مورد توجه و تشویق حاضرین در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران واقع شد.

با توجه به حضور کشور عمان به عنوان مهمان ویژه در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سفارت عمان برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری در تهران تدارک دیده شده است که برگزاری «روز فرهنگی عمان» در خانه هنرمندان ایران یکی از این برنامه‌ها بود.

در حاشیه این مراسم، سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برگزاری روز فرهنگی عمان، گفت: حضور عمان در نمایشگاه کتاب تهران، فرصتی است برای آشنایی بهتر مردم ایران با مردم، فرهنگ و سلطنت عمان؛ نمایشگاهی که در خانه هنرمندان ایران برگزار شد نشان‌دهنده آثار هنری و فناوری این کشور از دیرباز تا‌ کنون بود. همچنین نمایان‌گر تلاش‌هایی بود که این مردم برای زندگی در دنیای جدید دارند.

وی افزود: این نمایشگاه نگاه مغتنمی بود به آنچه که می‌توانست از عمان به ما منتقل شود. فرهنگ حوزه‌ای است که ارتباطات ملت‌ها را با هم مانا و پایا می‌کند، آنچه که می‌تواند ارتباط ملل را ماندگار کند، فرهنگ است. حوزه‌های دیگر زندگی اجتماعی انسان ممکن است شاهد فراز و نشیب‌هایی باشد اما آنچه که مستمر است حوزه‌های فرهنگی است. با این نگاه می‌توان گفت که اگر ملت‌ها بخواهند روابط پایداری را با هم داشته باشند باید از فرهنگ شروع کنند با فرهنگ ادامه بدهند و با فرهنگ آینده‌شان را بسازند.

همچنین عبدالمنعم بن منصور الحسنی، وزیر اطلاع رسانی کشور عمان نیز در پایان «روز فرهنگی عمان» در خانه هنرمندان ایران، درباره برگزاری این برنامه، گفت: از برنامه‌ریزی صورت گرفته در این مجموعه تشکر می‌کنم و از حضور پر شور مردم از پیر تا جوان در این مراسم بسیار خوشحال هستم.

وی درباره اجرای موسیقی ایرانی در این برنامه نیز، اظهار داشت: موسیقی زبان ملت‌ها است و خدا را شکر کشور ایران هم میراث بسیار غنی‌ای در این زمینه دارد و خیلی خوشحال هستم که در این مراسم موفق به شنیدن این موسیقی شدم.

وزیر اطلاع رسانی کشور عمان در پایان ضمن تشکر از خانه هنرمندان ایران، افزود: معتقدم هنرمندان جوان ایرانی ثروت ملی هستند و امیدواریم که در عمان میزبان آنها باشیم.

گفتنی است، در این مراسم قهوه‌جوش سنتی که نمادی از کشور عمان است، توسط عبدالمنعم بن منصور الحسنی به نماینده خانه هنرمندان ایران اهدا شد.

وزیر اطلاع رسانی کشور عمان هم چنین از نمایشگاه هفته گرافیک در نگارخانه های خانه هنرمندان ایران نیز دیدن کرد.

6-1-نوازندگي (موسيقي ,ساز,تنبک و...)

6-2-نگارگري(نقاشي,طراحي,مينياتورو...)

6-3-بافندگي(فرش بافي,ريسندگي,پارچه و..)

6-4-ادبيات(شعر,کتاب و...)

6-5-(خوشنويسي)خط

6-6-معماري(مسجد,معبد,کليسا,کاخ,آب انبارو....)

6-7-حکاکي(خاتم کاري,منبت کاري,معرق کاري,مينا کاري,سفالگري و....)

6-8-ساير(عروسک سازي,شيشه گري,طلاکاري,مس گري و....)

6-9-سينما و تئاتر

6-10-هنرمندان

6-11-مراکز فرهنگي


7-ورزش

7-1-ورزش هاي بومي

7-2-ورزش کاران

7-3-باشگاه هاي رسمي

7-4-تيم هاي ملي

7-5-استاديوم ها

7-6-مقام ها و دستاورد هاي بين المللي

7-7-ورزش بانوان

7-8-ميزباني مسابقات بين المللي

8-سياست
در عرصه سیاست خارجی عمان پیوسته به نوعی از ثبات محافظه‌کارانه در رویکردها و جهت‌گیری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای مشهور بوده است. با این همه، ثبات و تمایز در سیاست خارجی عمان تا به حدی است که در سی و دو سال گذشته (از آزادسازی خرمشهر به این سو) بر خلاف اکثر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس کمتر تنشی در مناسبات مسقط و تهران به وجود آمده است. داشتن مناسبات نزدیک با تهران برای مسقط این فرصت را هم ایجاد می‌کرده که بتواند استقلال و امکان مانور خود را در برابر عربستان سعودی تا حدی حفظ کند.

8-1-سياست داخلي

8-2-سياست خارجي

8-3-نهاد هاي دولتي

8-4-روابط با کشور هاي خارجي
روابط با ایران

اندکی پس از به قدرت رسیدن قابوس، او با شورش گروهی چپگرا در ایالت استان ظفار طی شورش ظفار مواجه شد ولی توانست با حمایت محمدرضا شاه پهلوی و ارتش ایران بر آنها غلبه کند. از همین رو، او بقای تخت و تاج خود را تا حد زیادی مدیون ایران می‌داند.

بنا به اسناد ویکی‌لیکس، در حالی که در مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران بالا گرفت و بیشتر کشورهای عربی از آمریکا درخواست حمله به ایران را داشتند، عمان تلاش داشته تا نقش میانجیگر را بین ایران و آمریکا حتی از پیش از روی کار آمدن دولت باراک اوباما داشته باشد.

علاوه بر سابقه قدیمی روابط دو کشور، این که ایران و عمان بر دو سوی تنگه هرمز مسلط هستند هم عاملی مهم در حسن همجواری آنها به شمار می‌رود. ثبات و آرامش این تنگه هم به لحاظ امنیت عمان و هم به دلیل اهمیت آن برای تدوام صدور نفت از خلیج فارس به جهان اهمیت زیادی دارد. همه این‌ها ایجاب می‌کند که مسقط روابط حسنه و عاری از تنشی با تهران داشته باشد و حتی بکوشد تنش‌های بالقوه خطرناک در روابط ایران با سایر کشورها را هم تا حد ممکن کاهش دهد.

همین مناسبات خوب با تهران سبب شده که به خصوص در دهه گذشته عمان نقش میانجیگرانه بی‌بدیل در مناسبات ایران و غرب برای آزادی گروگان‌ها و شهروندان زندانی دو طرف (مانند بازداشت سه شهروند آمریکایی در سال ۲۰۰۹ و آزادی شماری از افراد نزدیک به حکومت ایران که از زندان‌های غرب) بازی کند.

8-5-احزاب و گروه هاي سياسي

8-6-قانون اساسي

8-7-عضويت در سازمان هاي بين المللي

8-8-دمکراسي و حقوق بشر

8-9-مراکز سياسي

8-10-وقايع مهم سياسي

8-11-تقسيمات کشوري(استان ها,ايالات ,شهر ها)

8-12-مناطق خود مختار

8-13-پايتخت,مراکز سياسي

پايتخت:

مراکز سياسي:

8-14-سفارت خانه ها(سفارت ديگر کشور ها)

8-15-جنگ داخلي

8-16-اختلافات مرزي

8-17-گروه هاي مسلح داخلي(گرروه هاي شبح نظامي)

8-18-گروه ها و احزاب مخالف دولت(گروه هاي سياسي يا شبه نظامي)

9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
مقدمه:

عمان کشوری است که باستان‌شناسان قدمت آن را بیش از ۱۴ هزار سال تخمین می‌زنند. این کشور از شمال غرب با امارات متحده عربی، از غرب با عربستان سعودی و از جنوب غرب با یمن همسایه است.

عمان که اينک کشور پادشاهي يا سلطان نشين عمان ناميده مي شود، پيش از اين، به تمامي نواحي شرق شبه جزيره عربستان اطلاق مي شد. ولي بعدها اين ناحيه، به عمان متصالح، يعني امارات متحده عربي و سرزمين اصلي مسقط و عمان تقسيم گرديد. بخشي از خاک عمان، شبه جزيره مسندم يا رأس المسندم است که امارات هاي فجيره و شارجه آن را از بخش وسيع مرکز و جنوب جدا مي کنند. اين کشور داراي چند جزيره کوچک و بزرگ در دهانه تنگه ي هرمز و درياي عرب است که جزيره ي مصيره يکي از بزرگ ترين، آن ها به شمار مي رود. جزيره ي مصيره از دير باز پايگاه نظامي انگليس بود و سپس از سوي آن کشور در اختيار آمريکا قرار گرفت. اين جزيره هم اينک مرکز استقرار نيروي واکنش سريع آمريکا در منطقه و محل ايستگاه تقويتي B.B.C. است.

اهميت راهبردي عمان از سه بعد قرارگرفتن در كرانه‌هاي جنوبي تنگه هرمز از طريق شبه جزيره مسندم، موقعيت ويژه اين كشور در غرب اقيانوس هند و در اختيار داشتن جزاير راهبردي مانند جزيره مصيره و جزاير كوريا موريا مي‌باشد. شبه جزيره مسندم مشرف بر تنگه هرمز و خطوط كشتيراني بين‌المللي بوده و يكي از نقاط حساس جهان محسوب مي‌گردد. حاكميت عمان بر بخش جنوبي تنگه هرمز اين كشور را از نظر راهبردي در وضعيت ويژه‌اي قرار داده به‌طوري كه اهميت آن را براي تمامي كشورهاي منطقه حتي براي كشورهاي خارج از منطقه كه به نفت و بازارهاي منطقه وابسته هستند، مضاعف مي‌كند. جزيره مصيره نيز كه در قسمت جنوب شرقي شبه جزيره عربستان و در مقابل سواحل عمان قرار دارد، از موقعيت بسيار مهمي برخوردار بوده و از ديرباز پايگاه نظامي انگليس بوده است.
وضعیت ارتش عمان:

عمان تا قبل از به‌قدرت‌رسيدن سلطان قابوس، فاقد ارتش و نيروهاي مسلح مستقل بود. اكثر نظاميان مستقر در اين كشور تا پيش از اين تاريخ انگليسي بوده و تحت نظر ارتش كل بريتانيا فعاليت مي‌كردند. پس از به‌قدرت‌رسيدن سلطان قابوس و چيره‌شدن بر شورشيان ظفار با كمك نيروهاي ارتش ايـران، ‌سلطان با جذب نيرو از اقوام و قبايل وفادار، ارتش منظم خود را در چهار رسته زميني، دريايي، هوايي و گارد سلطنتي تشكيل داد. نيروهاي سه‌گانه هركدام يك فرمانده دارند كه با حكم سلطان انتخاب مي‌شوند و در راس آنان ستاد مشترك قرار دارد. از مجموع پرسنل نيروهاي مسلح عمان بالغ بر 56 درصد در نيروي زميني، ‌15 درصد در نيروي هوايي و 9 درصد در نيروي دريايي خدمت مي‌كنند، مابقي پرسنل نيز در ساير بخش‌ها همانند گارد سلطنتي و پليس و... مشغول فعاليت هستند .

ارتش عمان که نهمین ارتش نیرومند عربی است، رتبه 69 را در میان ارتش های جهان دارد. شمار نیروهای ارتش: 62 هزار نظامی، شمار نیروهای ذخیره: 20 هزار نظامی، شمار افرادی که آمادگی های لازم برای خدمت را دارند: 1.4 میلیون نفر، شمار تانک¬ها: 215، شمار نفربر¬ها: 1040، شمار هواپیماهای نظامی: 101، شمار هلیکوپترها: 42، شمار شناورها: 8 فرورند. فرمانده نیروهای مسلح عمان، سلطان قابوس و وزیر دفاع بعد از وی ارشدترین فرد در نیروهای مسلح عمان می¬باشد. نیروهای مسلح سلطاني (SAF): متشکل از: نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، گارد سلطنتی، وزارت دفاع، پلیس و نیروهای مخصوص و یک نیرو تحت عنوتان نیروی وطنی می¬باشد. وظايف رئيس ستاد مشترک شامل مشاور سلطان در امور نظامی وهماهنگی بين 3 نيرو، طراحی رزمايش¬های مشترک و مرکب، رابط 3 نيرو با وزير دفاع، محل استقرار آن پادگان معسکر المرتفعه مي¬باشد. تانكM-60 - تانك چالنجر- خودرو زرهي فرماندهي استورمر- خودرو زرهی پیرانا- خودرو پنهارد- خودرو زرهی چالنجر-خودرو زرهی سامسون-اسکورپیون- نفر بر زرهي اسپارتان- نفر بر زرهي فهد - توپ كششي 130 م م- 120 م م و 105م م- هويتزر POUNDER-25-هويتزر خودكششي 155 م م - خمپاره انداز 120 م م برانت- خمپاره انداز 81 م م L-16 - توپ ضد هوائي 40 م م بوفورس- توپ ضد هوائي 20 و 23 م م- موشك زمين به هواي SA-7 - موشك زمين به هواي بلوپايپ

نيروي دريائي عمان شامل ستـاد نيرو (معسكرالمرتفعه) ، پايگاه¬هاي دريائي سعيدبن سلطان (پايگاه اصلي )، پايگان غنم ، صلاله (ريسوت) وپايكاه مسندم و بندر قابوس تشكيل شده است. مأموريت نيروي دريايي عمان :

1 - دفاع از سواحل عمان در برابر دشمنان.
2 - اجراي گشت زني در آبهاي سرزميني ومنطقه اقتصادي عمان.
3 - نظارت بر مسيرهاي تردد در تنگه هرمز.
4 - اجراي عمليات تجسس ونجات ومبارزه با حريق در دريا.
5 - انجام مأموريت هاي اسكورت وحفاظت در مناسبتهاي رسمي.
6 - تقويت سياست خارجي عمان با انجام ديدارهاي دوستانه از كشورهاي دوست.
7 - تداركات پايگاههاي نيروي دريايي عمان.
8 - انجام عمليات هيدروگرافي از سواحل عمان.
9 - انجام عمليات غواصي وانهدام مواد منفجره زير آبي.
10 - تأمين همكاري ومساعدت در عمليات ضد تروريستي.

نیروی دریایی عمان جهت توسعه قدرت دریایی خود تمام دانشجویان افسری خود را پس از یک سال آموزش در اکادمی دریایی عمان به کشور ایتالیا اعزام می¬نماید و این دانشجویان مدت دو سال در ایتالیا آموزش¬های لازم را اخذ می¬نمایند. در حال حاضر دولت عمان در جهت رفع کمبود نیروی انسانی خود در نیروی دریایی علاوه بر استفاده ار کارشناسان و مستشارانی از کشورهای آمریکا، انگلیس و ایتالیا در مدارس نظامی و آکادمی دریایی، حدود 2000 نفر از افسران و درجه¬داران نیروی دریایی پاکستان در قالب پیمان نظامی به خدمت گرفته است و در ماموریت¬های دریایی از این کارکنان استفاده عملیاتی می-نماید. حقوق ماهیانه کارکنان پاکستانی مامور به نیروی دریایی عمان 2000 تا 4000 یورو با توجه به درجه و تخصص آنان می¬باشد. تجهیزات و ناوهای عمده نیروی دریایی عمان شامل: كروت موشك انداز كلاس قاهرالامواج- ناوچه موشك انداز كلاس ظفار- ناوچه گشتي اژدر افكن البشري- ناوچه گشتي كلاس سيب- ناو نيروبر نصر البحر- كروت گشتي- آموزشي المبروكه- لندينگ كرافت سبك كلاس التمساح- شناورهاي پشتيباني / لجستيكي

نیروی هوایی سلطنتی عمان:

اين نيرو در سال 1952 ميلادي تاسيس شد. مأموريت نيروي هوايي عمان در زمان صلح وجنگ به شرح زير مي باشد:
ماموریت در زمان صلح:

1-تامين وحفظ عامل بازدارندگي با تمام توان وامكانات خود با استفاده از هواپيماها وتجهيزات دفاع هوايي .
2- آموزش كادر مورد نياز خود.
3- مشاركت در توسعه وامور داخلي ياري رساني به مردم بويژه در بلنديهاي جبل اخضر- مسندم-ظفار-…وغيره 4-پشتيباني نيروهاي زميني و دريايي واجراي آموزشهاي مشترك در راستاي رفع نيازهاي جنگي
5-تأمين ترابري وحمل ونقل ديگرسازمانهاي دولتي برحسب مورد وامكانات موجود .
6-تأمين حمل ونقل در عمليات تجسس ونجات با بالگرد.
7-حفاظت محيط زيست ازوظايف كليه اركان وسازمانهاي دولتي ازطريق شناسايي دريايي،آلودگي محيط دريايي000
8-ياري رساندن به مردم درشرايط حوادث غير مترقبه.

مأموريت در زمان جنگ :

1-تأمين پوشش هوايي نيروي زميني.
2-تأمين هشدار اوليه و سريع در فضاي عمان.
3-تأمين حفاظت از فضاي كشور در برابر نيروهاي دشمن.
4-حفظ فضاي كشور با هدف نفوذ در عمق فضاي كشور در برابر دشمن.
5-تأمين خدمات ترابري وحمل ونقل وجابجايي نيروها و تجهيزات از نقاط مختلف به خطوط مقدم درگيري.
6-تأمين ترابري تاكتيكي هوايي به خطوط مقدم وصحنه نبرد.
7-اجراي عمليات تجسس ونجات.

نيروي هوايي اين كشور مركب از يگان¬هاي هوايي و پدافند هوايي است. پایگاه¬های هوایی عمان عبارتند از:

-پايگاه هوايي سيب -پايگاه هوايي مصيره-پايگاه هوايي خضب-پايگاه هوايي تمريت-پايگاه هوايي صلاله-پايگاه هوايي ودام الوي -پايگاه هوايي صحار
به دلیل ناامنی‌های سیاسی در منطقه و پشتیبانی از رشد سریع هوانوردی غیرنظامی در این کشور، عمان اقدام به تاسیس پایگاه هوایی جدید و به کارگیری جنگنده‌ها و هلیکوپترهای جدید (مانند F16C/D و آگوستا وستلند سوپر لینکس 300 و (NH90 نموده است. این کشور همچنین در آینده نزدیک هواپیمای جدیدی را جایگزین هواپیمای BAC 1-11 خود خواهد نمود. به طور کلی نیروی هوایی سلطنتی عمان با به کارگیری 16 فروند shorts SC-7 skyvans بزرگترین مشتری این هواپیما در دنیاست.

سایر هواپیماهای عمده موجود در این پایگاه¬ها شامل: جنگنده هاي جاگوار- هواپيماي آموزشي استريك ماستر- هواپيماهاي ترابري ،شناسائي اسكاي وان- هواپيماي جنگنده ، آموزشي هاوك- هواپيماي ترابري سي – 130 و بالگرد 212 ،214،BELL-206 و AB-205

عمده سلاح¬های پدافندی شامل: - آتشبارهاي 22،12 و 10 موشك زمين به هواي راپير، سام 7، جاولین، تایگر کت، بلوپایپ، بوفوروس و رادارهای رادارDECCAAR- رادار TYPE-92 -رادار MARTELLO -713- رادار RADAR RAPIER - رادار ASR – 23SS .نوسازی ارتش عمان:

ارتش عمان در حال حاضر به¬شدت در حال نوسازی کلیه تجهیزات و ادوات نظامی خود می¬باشد. نوسازی ارتش عمان در سال¬های اخیر به جهت افزایش درآمد حاصله از فروش نفت و صدور روزانه بیش از 900 هزار بشکه نفت جهش قابل ملاحظه¬ای گرفته است. این کشور کلیه نیروهای سه¬گانه، دریایی، زمینی، هوایی و حتی پدافند هوایی را نوسازی کرده و این روند در حال ادامه می¬باشد هرچند که کوچکی نیروهای مسلح بر گستره نوسازی به نوبه خود تاثیر زیادی گذاشته است. از حیث تجهیزات و ادوات نظامی توسعه و نوسازی بسیار خوبی یاقته است. در حال حاضر ارتش عمان اقدام به خرید تانک¬های پیشرفته و نسل جدید ام60 از کشور آمریکا و تانک پیشرفته و نسل جدید چلنجر2(چیفتن) از کشور انگلیس نموده است و تیپ زرهی خود را مجهز به این تانک¬ها نموده است که قابلیت عملیاتی بسیار بالایی دارند. تانک چنلجر2 جدید ترین تانک زراد خانه ارتش انگلستان بحساب می آید که جایگزین سری تانک¬های چلنجر1 این کشور شده است. زره چابهام نسل جدید این تانک شهرت فراوانی دارد و در نتیجه مقاومت زیاد این زره، این تانک لقب مقاوم ترین تانک ناتو را یدک می کشد. تانک چلنجر2 علاوه بر ارتش انگلستان در ارتش عمان نیز عملیاتی است. طراحی و ساخت تانک چلنجر نخستین بار توسط کارخانجات اسلحه سازی سلطنتی انگلستان (ROF) انجام شد. تانک چلنجر2 به یک سیستم کنترل آتش دیجیتالی ساخت شرکت جنرال داینامیکس کانادا(سابقا شرکت کامپیوتیگ دیوایسس) مجهز است. این سیستم از یک کامپیوتر تشکیل شده که بصورت خودکار محاسبات مربوط به فرآیند شلیک را انجام می دهد.سیستم کنترل آتش تانک قادر است تا شش هدف متفاوت را بصورت یکجا ردیابی کند.

ارتش عمان در یگان¬های پیاده مکانیزه خود از نفربرهای چرخدار فرانسوی استفاده می¬نماید که این نفربرها قدرت و سرعت عملیاتی بسیار بالایی دارند. نیروی زمینی عمان اخیراً جهت یگان¬های توپخانه خود از توپ¬های کششی و خود کششی ساخت کشورهای آمریکا، اتریش و فرانسه استفاده می¬نماید. این توپ¬ها از مدل SP با کالیبر 130 م م می¬باشند و در گارد سلطنتی این کشور مورد استفاده قرار گرفته-اند. گارد سلطنتی عمان نیز اخیرا توپ¬های چرخدار خود کششی خریداری و استفاده می¬نماید که این توپ¬ها حجم آتش و تحرک بسیار بالایی در مناطق ذو عارضه دارند.

ارتش عمان اخیراً اقدام به خرید هلی¬کوپترهای پیشرفته¬ای از کشور ایتالیا نموده است که در ارتقای توان دفاعی این کشور مؤثرند. از حیث مخابراتی ارتش عمان تجهیزات پیشرفته¬ای را از کشورهای غربی خریداری و در اختیار گرفته¬است و در حال حاضر نیازمندی عملیاتی این کشور را تامین نموده است. سیستم برخی رادارهای یشرفته در گارد سلطنتی عمان از به¬روزترین و پیچیده¬ترین رادارهای موجود است.

نیروی انسانی در این کشور در منطقه از قابلیت خوبی برخوردار است. کارکنان شاغل در یگان¬های نظامی این کشور از رفاه و آسایش بسیار خوبی برخوردارند. کارکنان ارتش عمان به خاک و هویت کشور بسیار تعلق خاطر دارند و همچنین وفاداری و علاقه بسیار بالایی به سلطان قابوس پادشاه این کشور دارند. این موضوع دفاع آن¬ها را از کشور هدفمند¬تر نموده است و انگیزه آنان را در حفظ دستاوردهای کشور افزایش داده است.

صنایع نظامی و تولید ادوات و تجهیز دفاعی و مهماتی در عمان وجود ندارد. در واقع این کشور فاقد توان بومی و صنعتی در حوزه تسلیحات نظامی می¬باشد. ارتش عمان کلیه نیازمندی¬های خود را از کشورهای غربی خریداری می¬نماید. حتی البسه کارکنان و پوتین آن¬ها نیز از کشورهای مانند ترکیه وارد می¬شود و یا اینکه شرکت¬های غربی برای آن¬ها تولید و عرضه می¬نماید. تعمیر و نگهداری ادوات و تجهیزات نظامی در این کشور توسط کارشناسان و تعمیرکاران انگلیسی و ایتالیایی صورت می¬گیرد و دستگاه¬های شبیه ساز موجود در ارتش عمان خریداری شده از آمریکا، انگلیس و ایتالیا است و از سوی کارشناسان این کشورها راهبری می¬شود.

تهدید دفاعی و نظامی خاصی در عمان وجود ندارد. از حیث تهدید داخلی مولفه جمعیت است. جمعیت کثیر بلوچ¬ها(حدود یک سوم جمعیت عمان بلوچ هستند)، تا حدی نگرانی¬های را ایجاد می¬نماید. سیاست تعامل¬گرا و تنش¬زای سلطان قابوس تاکنون مانع از آن شده است که این طایفه تهدیدی را در کشور ایجاد نمایند. به¬طور کلی پراکندگی اقوام و عشیره¬ای و طایفه¬ای بودن ساکنان این کشور از طریق سیاست¬های سلطان قابوس تبدیل به یک دستاویزی، جهت انسجام ملی در این کشور گردیده است. یکی دیگر از مواردی که می¬توان به عنوان تهدید در این کشور فرض نمود جمعیت مهاجر در این کشور است که بافت جمعیتی عمان را در آینده دگرگون می¬کند. در حال حاضر حدود یک ملیون مهاجر هندی و حدود 500 هزار نفر مهاجر از کشورهای فیلیپین، پاکستان، بنگلادش، مصر، اردن، عراق، تونس و سودان در این کشور زندگی می¬کنند.

تهدید دیگری که در کشور عمان می¬توان به آن اشاره کرد تهدید فرهنگی است که بسیاری از جوانان 15 تا 20 سال و خانواده¬های عمانی را متأثر نموده است. همواره مقامات نظامی از این موضوع به¬عنوان مشکل آتی ارتش این کشور یاد می¬کنند.

قدرت نظامی عمان در رتبه بندی های جهانی

به تازگی موسسه «گلوبال فایر پاور» رتبه‌بندی ۱۲۶ ارتش جهان را برای سال ۲۰۱۵ میلادی انتشار داده است. این موسسه یادآوری می‌کند که در تهیه و تنظیم این رتبه‌بندی قدرت هسته‌ای کشورها لحاظ نشده است. در عوض، آنگونه که گزارش تاکید دارد، توانایی‌های متعارفی کشورها در دریا، هوا و زمین مد نظر قرار گرفته است و دیگر اینکه رتبه‌بندی نهایی به عواملی مانند منابع طبیعی و انسانی، دارایی‌های مالی و موقعیت جغرافیایی ارتباط دارد. این موسسه می‌گوید که برای تعیین «ضریب قدرت» ارتش‌ها از ۵۰ مولفه(فاکتور) مختلف بهره گرفته و با مقایسه مولفه‌های هرکشور با دیگر کشورها، از امتیازها و ضعف‌هایی، مانند مصرف پایین یا بالای نفت، برای تنظیم بهتر و دقیق‌تر فهرست رتبه‌بندی استفاده کرده است. این ضریب به کشورهای کوچکِ پیشرفته در زمینه فناوری امکان می‌دهد که با کشورهای بزرگِ کمتر توسعه‌یافته رقابت کنند.

بر پایه این رتبه‌بندی ایران رتبه بیست و سوم، عربستان سعودی رتبه بیست و هشتم، امارات رتبه پنجاهم، عمان رتبه شست و نهم، کویت رتبه هفتاد و یکم، قطر رتبه هفتاد و هفتم و عراق رتبه صد و دوازدهم را دارد.

9-1-نيروها و سازمان هاي دولتي

9-2-نيرو ها و سازمان هاي امنيتي

9-3-جنگ افزار ها

9-4-جنگنده,بمب افکن و رهگير,بالگرد,هواپيما هاي ترابري

جنگنده:

بمب افکن و رهگير:

بالگرد:

هواپيما هاي ترابري:

9-5-ناو,ناوچه,ناو هواپيما بر

ناو:

ناوچه:

ناو هواپيما بر:

9-6-سلاح هاي سبک(تفنگ,مسلسل,موشک ضد تانک,نارنجک اندازو....)

تفنگ:

مسلسل:

موشک ضد تانک:

9-7-سلاح هاي سنگين (توپخانه,توپ ضد هوايي,خمپاره انداز)

9-8-رادار ها و پدافن هوايي(سامانه هاي ضد هوايي)
9-9-موشک(بالستيک,هوا به هوا,هوا به سطح,ساحل به دريا,اژدر,کروز,ضد کشتي)
9-10-پهپاد ها
9-11-خودرو ها و زره پوش ها(تانک,نفربرو...)
9-11-رزمايش ها
9-12-فرماندهان,سرلشکران,رهبران
9-12-مراکز نظامي


10-سطح آموزش و توليد علم
بر اساس آمارهای پایگاه علمی web of science در زمینه میزان تولیدات علمی ایران در سه حوزه دریایی خزر، عمان و خلیج فارس از تعداد 166 مقاله علمی منتشر شده در حوزه آبی دریای عمان 66 مقاله مربوط به ایران است ضمن آنکه 53 درصد تولیدات علمی در حوزه دریای خزر نیز مربوط ایران است.

به گزارش خبرنگار مهر، گزارشی از سوی موسسه Science Metrix از میزان رشد تولیدات علمی خاورمیانه ارائه شد که بر اساس آن طی یک دروه 30 ساله میزان تولیدات این منطقه روند رو به رشدی داشته و 3 کشور ایران، عراق و کویت نقش بسزای در افزایش تولیدات علمی خاورمیانه داشته‌اند.

علاوه بر این بررسی‌های پایگاه web of science در زمینه تولیدات علمی کشورهای منطقه در رابطه با حوزه ‌آبی دریای عمان طی سال‌های 1992 تا 2013 نشان داد که تعداد 166 مدرک علمی در حوزه آبی دریای عمان در سطح جهان منتشر شده است. از این تعداد مدرک منتشر شده، تعداد 66 مدرک مربوط به کشور ایران است که حدود 65 درصد از کل تولیدات را به خود اختصاص داده است.

10-1-دانشگاه ها
10-2-مدارس ,آموزش عمومي ,سطح سواد
10-3-توليد علم
10-4-نانوتکنولوژي
10-5-هوا و فضا
10-6-پزشکي
10-7-هسته اي
10-8-رايانه و نرم افزار
10-9-زمين شناسي و زيست شناسي
10-10-المپياد هاي علمي
10-11-دانشمندان
10-12-اختراعات و اکتشافات
10-13-اساتيد دانشگاه ها
10-14-دستاورد هاي علمي


11-پزشکي و سلامت
AddThis Sharing Buttons
Share to پست الکترونیکیShare to LinkedInShare to Google+Share to FacebookShare to ادامه...
نمایشگاه و کنفرانس سلامت و پزشکی عمان یک رویداد است و من رویداد‌ها را دوست دارم. نمایشگاه و کنفرانس سلامت و پزشکی عمان رویداد بین المللی برجسته ای است که رشد و توسعه بخش مراقبت های پزشکی را هر سال برجسته تر می نماید. هدف این نمایشگاه همه ی جنبه های صنعت پزشکی و سلامتی است، پنجره ای به سوی محصولات سلامتی، خدمات و تسهیلات پزشکی و سلامت و همچنین فرصتی برای توسعه های بیشتر، تجارت بهتر و سرمایه گذاری مناسب تر است. این نمایشگاه در سال 2009 تاسیس شد و در سال 2013 توانست گواهی UFI را دریافت کند. کنفرانس پزشکی و سلامت عمان با چشم انداز سال 2050 دولت هم تراز و همسو است و هدف آن پرداختن به چالش ها و همچنین مباحثه در جهت بهبود بخش پزشکی می باشد. این نمایشگاه، پیشروترین نمایشگاه سلامت و پزشکی در عمان و تنها نمایشگاهی است که شرکت جهانی صنعت نمایشگاهی آن را تایید و گواهی کرده است.
خدمات قابل ارائه برای شرکت در نمایشگاه و کنفرانس سلامت و پزشکی عمان
ما تلاش می کنیم حضور در نمایشگاه و کنفرانس سلامت و پزشکی عمان را به تجربه ای فوق العاده برای شما تبدیل نماییم. اگر قصد شرکت در نمایشگاه و کنفرانس سلامت و پزشکی عمان را دارید، با افتخار کلیه امکانات و تجربیاتی که به پشتوانه سالها فعالیت در این حوزه اندوخته ایم، در اختیار شما قرار می دهیم. مهمترین ماموریت ما تامین مجموعه کاملی از خدمات، برای حضور هرچه موثرتر و بی دغدغه تر شما در نمایشگاه و کنفرانس سلامت و پزشکی عمان است و راهبرد ما در انجام این ماموریت، ارائه خدمات با کیفیت مطلوب و مورد نظر شماست.
نمایشگاه و کنفرانس سلامت و پزشکی عمان یک رویداد است و من رویداد‌ها را دوست دارم. نمایشگاه و کنفرانس سلامت و پزشکی عمان رویداد بین المللی برجسته ای است که رشد و توسعه بخش مراقبت های پزشکی را هر سال برجسته تر می نماید. هدف این نمایشگاه همه ی جنبه های صنعت پزشکی و سلامتی است، پنجره ای به سوی محصولات سلامتی، خدمات و تسهیلات پزشکی و سلامت و همچنین فرصتی برای توسعه های بیشتر، تجارت بهتر و سرمایه گذاری مناسب تر است. این نمایشگاه در سال 2009 تاسیس شد و در سال 2013 توانست گواهی UFI را دریافت کند. کنفرانس پزشکی و سلامت عمان با چشم انداز سال 2050 دولت هم تراز و همسو است و هدف آن پرداختن به چالش ها و همچنین مباحثه در جهت بهبود بخش پزشکی می باشد. این نمایشگاه، پیشروترین نمایشگاه سلامت و پزشکی در عمان و تنها نمایشگاهی است که شرکت جهانی صنعت نمایشگاهی آن را تایید و گواهی کرده است.
غرفه داران نمایشگاه و کنفرانس سلامت و پزشکی عمان 2017:

تجهیزات و لوازم پزشکی
تکنولوژی های پزشکی
محصولات و خدمات جراحی
تجهیزات، ابزار آلت و لوازم جانبی آزمایشگاه ها
راه کارهای مدیریت اورژانس
اطلاعات سلامتی و تکنولوژی های ارتباطات
سیستم های امنیتی
محصولات مراقبت از کودکان
محصولات مراقبت فردی
محصولات ارگانیک
تجهیزات باشگاه های سلامتی و تندرستی
محصولات مراقبتی زنان
سیستم های کنترل کیفیت
بخش دارویی
مراکز و باشگاه های تندرستی
مراکز مشاوره ی سلامتی
طراحی ها و ساختمان های مختص مراقبت های پزشکی
رادیولوژی
زیست پزشکی
تشخیص طبی
تکنولوژی های فیزیوتراپی، ارتوپدی


11-1-سلامت عمومي و واکسينه
11-2-خدمات درماني و بيمه
11-3-بيمارستان ها و مراکز درماني
11-4-پزشکان


12-راه و ترابري

12-1-راه آهن
12-2-فرودگاه(داخلي و خاجي)
12-3-راه هاي زميني
12-4-راه هاي دريايي