گروه نرم افزاری آسمان


سوریه


خلاصه:
جمهوری عربی سوریه کشوری در جنوب غرب آسیا و در کنار سواحل شرقی دریای مدیترانه است. این کشور از شمال با ترکیه، از شرق با عراق، از غرب با لبنان و از جنوب غربی با اسرائیل و از غرب با دریای مدیترانه و از جنوب با اردن و فلسطین همسایه است. دمشق پایتخت سوریه و حلب بزرگترین شهر آن است.

موقعیت سوریه در غرب آسیا و ساحل شرقی مدیترانه در طول تاریخ جایگاهی استراتژیک به این کشور بخشیده‌است. جنگ داخلی سوریه از سال ۲۰۱۱ آغاز شده و موجب ویرانی‌ها و ناامنی‌های گسترده در این کشور شده‌است.

این کشور در گذشته شام نامیده می‌شد. نام کنونی سوریه را فرانسویان پس از فروپاشی عثمانی و مستعمره نمودن این کشور از روی تاریخ کهن این بخش از جهان و آشوریان باستانی بر این سرزمین نهادند.

از نظر مذهبی حدود ۷۴٪ جمعیت سوریه را مسلمانان سنی، ۱۳٪ علویان، شیعیان دوازده‌امامی و اسماعیلیان، ۱۰٪ مسیحی و ۳٪ دروزی تشکیل می‌دهند. از نظر قومیتی هم اعراب بیش از ۹۰٪ جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند در حالیکه کردها حدود ۹٪ جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند. ارامنه، ترک‌ها، چرکس‌ها و یهودیان مجموعاً کمتر از ۱٪ جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند.

موضوعات:

1-نام گذاري و اطلاعات کلي
2-تاريخ
3-جغرافيا
4-جامعه و آداب و رسوم
5-اقتصاد
6-فرهنگ و هنر
7-ورزش
8-سياست
9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
10-سطح آموزش و توليد علم
11-پزشکي و سلامت
12-رسانه هاي عمومي
13-راه و ترابري

1-نامگذاري

1-1-معني لغت

1-2-نام گذاري در زبان هاي ديگر

1-3-مساحت,جمعيت,منطقه زماني,واحد پول,دين رسمي,زبان رسمي,پيش شماره,نماد ملي,شعار ملي,مرز خاکي,مرز دريايي,بلندترين نقطه,پرچم

مساحت:
۱۸۵٬۱۸۰کیلومتر

جمعيت:
۲۲٬۷۱۷٬۴۱۷

منطقه زماني:
EEt (ساعت جهانی+۲)
- تابستانی (DST) DST (ساعت جهانی)

واحد پول:
لیره سوریه (SYP)

زبان رسمي:
عربی

دين رسمي:

پيش شماره:
+۹۶۳

نماد ملي:

شعار ملي:
وحدت، آزادی، سوسیالیسم

مرز خاکي:

مرز دريايي:

مرز دريايي:

بلندترين نقطه:
دمشق

پرچم:

2-تاريخ
سوریه کنونی که در گذشته همراه با کشورهای اردن، لبنان، فلسطین، بخشی از سرزمین شام محسوب می‌شد، سابقه‌ای بس دراز در تاریخ دارد که مورخان، این قدمت را به حدود پنج هزار سال پیش ‍ می‌رسانند. از آنجا که این سرزمین در طول مدت یاد شده، از فرهنگ و تمدن درخشانی برخوردار بوده، آثار و نشانه‌هایی از این تمدن بر جای گذاشته‌است. قبل از تسلط مسلمانان بر این کشور، اقوام مختلفی از جمله: اقوام سامی، اموری، آرامی، مصری، آشوری، بابلی، یونانی، رومی و ایرانی که هر از چند گاهی این کشور را سکونت گاه خویش نموده و یا آن را در معرض تاخت و تاز قرار داده‌اند، نشانه‌هایی از تمدن خاص خویش را برای روزگاران بعدی به یادگار گذاشته‌اند.

در هزاره سوم پیش از میلاد قوم سامی آموری در این سرزمین ساکن و حکومتی در آن تشکیل دادند که تا سال قبل از میلاد دوام آورد. در اواخر قرن یازدهم قبل از میلاد، قوم دیگری به نام آرامی در این کشور مستقر شدند. در سال میلادی، پس از تجزیه دولت روم شرقی و غربی، این کشور جزو قلمرو و شاهنشاهی روم شرقی (بیزانس) گردید. به تدریج استیلای بیزانس بر سوریه ضعیف شد تا اینکه در قرن اول هجری (هفتم میلادی)، در زمان خلافت ابوبکر، خالد بن ولید، مأمور تصرف آن گردید. با تصرف شام در سال سیزده یا شانزده هجری به وسیله سپاه اسلام، فرهنگ این دین جدید بر تمدن‌های چندین سده اقوام مذکور غلبه یافت.

در سده‌های پنجم و ششم هجری که با جنگهای صلیبی همراه بود، حکام بسیار مقتدر و دینداری در این کشور بر تخت سلطنت نشسته و پرچم نبرد اسلامی علیه صلیبی‌ها و رومیان را برافراشتند. کسانی چون نورالدین محمود زنگی شهید، سلطان صلاح‌الدین ایوبی کرد سوریه، ملک عادل ایوبی، ملک ظاهر بیبرس البندقداری، سیف الدوله حمدانی و... که نه تنها امور جنگی و نظامی را در راس اقدامات خود قرار داده و به ایجاد پایگاه‌های نظامی، ساخت قلعه‌ها، حفر خندق‌ها و... پرداختند که امروزه وجود صدها اثر تاریخی از آن دوران بیانگر این مدعاست. در سده‌های بعدی، ممالیک و سرانجام ترکان عثمانی پس از استیلا بر این سرزمین، سیاست پیشگامان خود را تداوم بخشیده و ضمن حفاظت و بازسازی آن آثار اسلامی، به احداث بناهای دیگری نیز پرداختند.
دوران معاصر

سوریه در سال ۱۷۹۹ میلادی با فتح مصر توسط ناپلئون بناپارت به اشغال فرانسه درآمد. با استقلال نسبی مصر، سوریه نیز دوباره به عثمانی واگذار گردید. آزار مسیحیان و سرکوبی شورشهای آنان در این شهر، راه مداخله بیش از پیش دولتهای اروپایی را به این کشور باز کرد. سرانجام در سال ۱۸۶۰ میلادی، فرانسه به‌عنوان کمک به سلطان عثمانی در اداره سوریه، نیروهای نظامی خود را در بیروت (که آن زمان جزو سوریه بود) پیاده کرد. با ورود دولت عثمانی به جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ م، ملی‌گرایان عرب، زمینه را برای اجرای اهداف استقلال‌طلبانه خود مساعد دیده و شروع به فعالیت کردند. در همین زمانها نیز زمینه برای ایجاد یک دولت یهودی در اسرائیل کنونی آغاز شده بود. در پایان جنگ جهانی اول و شکست عثمانی، امیر فیصل بن حسین (که بعدها پادشاه عراق شد) از سوی کنگره مردم سوریه که نخستین مجلس سوریه کنونی بود فیصل در ۱۹۲۰ پادشاهی عربی سوری با پادشاهی فصیل اول اعلام شد. اما متفقین این پادشاهی را به رسمیت نشناختند و در سال ۱۹۲۰، نیروهای فرانسه پس از نبرد میسلون، این کشور را به تصرف خود درآوردند و سوریه و لبنان با رأی جامعه ملل، تحت قیمومیت فرانسه قرار گرفتند. در سال ۱۹۲۶ لبنان از سوریه تجزیه و کشوری جداگانه شد. پس از مذاکرات طولانی در سالهای ۱۹۳۰ و ۱۹۳۲ توافق‌هایی برای تأسیس سوریه خودمختار به‌عمل آمد. با سقوط فرانسه به دست آلمان در جنگ جهانی دوم سوریه تحت قیمومیت دولت فرانسه آزاد یا ویشی درآمد. در سال ۱۹۴۱م نیروهای انگلیس و فرانسه آزاد، سوریه را اشغال کردند. در همین سال سوریه استقلال خود را اعلام کرد و ژنرال کاترو، فرمانده نیروهای فرانسه آزاد استقلال و سپس تأسیس جمهوری سوریه را در شانزدهم سپتامبر ۱۹۴۱م اعلام کرد و تاج‌الدین الحسنی رئیس جمهور شد. با این وجود استقلال سوریه تا سال ۱۹۴۴ عملاً محقق نشد.

در سال ۱۹۶۷ پس از جنگ با اسرائیل، قسمتی از خاک سوریه - از جمله ارتفاعات جولان و بخشی از قنیطره - به تصرف اسرائیل درآمد. سرانجام در سال ۱۹۷۰ ارتشبد حافظ اسد با کودتایی قدرت را به دست گرفت و به ریاست جمهوری انتخاب شد.

در سال ۱۹۷۳م سوریه دوباره در جنگ اعراب و اسرائیل شرکت کرد و خسارات زیادی بر اسرائیل وارد آورد. در سال ۱۹۸۲ سوریه به‌دنبال هجوم صهیونیستها به جنوب آن تا حدی درگیر نبرد لبنان بود. در حال حاضر (۲۰۱۴) ریاست جمهوری بر عهده بشار اسد فرزند حافظ اسد است. فرزند دیگر وی ملقب به (اباباسل) که همه مقدمات برای جانشینی او به قدرت آماده بود در یک سانحه کشته شد.
پایتخت
دمشق پایتخت سوریه است و این شهر را دروازه تاریخ می‌نامند و معروف است که این شهر که از کهن‌ترین شهرهای جهان می‌باشد، از ۸ تا ۱۰ هزار سال قبل از میلاد پیوسته محل سکونت انسان بوده‌است و به این دلیل آن را اولین پایتخت دنیا می‌نامند. دمشق شاهد پیدایش و گسترش کهن‌ترین تمدن‌های بشری‌است که در مشرق زمین به پا خاسته‌اند. این شهر در دوره‌های مختلفی پایتخت و مرکز حکومت سلسله‌ها و امپراطوری‌های مختلف بوده و پس از آنکه در سال ۶۳۶ میلادی پایتخت جهان اسلام شد، به مهم‌ترین شهر جهان اسلام مبدل شد و در مدت کوتاهی، پس از آن‌که مرکز خلافت امویان شد به اوج شکوفایی خود رسید. امویان که امپراطوریشان در حد فاصل سال‌های ۶۶۱ تا ۷۵۰ میلادی، از کوه‌های پیرنه در اروپا تا آسیای میانه و مرزهای چین گسترش یافت بزرگترین دولت تاریخ اسلام را ساختند. دمشق در تمام دوران‌ها جایگاهی ویژه داشته‌است زیرا در طول هزاران سال پایتخت و مرکز حکومت پادشاهان و امپراطوری‌های بزرگی بوده و در آن فرهنگ، هنر، ادبیات و دست‌آوردهای ملت‌های زیادی، شکل گرفت ومردان و زنان پرآوازه‌ای از تاریخ نگاران، دانشمندان، اندیشمندان، شاعران، ستاره‌شناسان، بزرگان دینی و پیامبران بسیاری از این خطه برخاستند و در مسیر گسترش و پیشرفت فرهنگ، دانش و دانایی و تبلیغ ادیان مختلف تلاش‌های فراوانی کردند وبه این دلیل بود که دمشق به عنوان پایتخت فرهنگی جهان عرب در سال ۲۰۰۸ انتخاب گردید.

2-1-دوره نياتاريخي(عصر آهن,عصر برنز,عصر مس)

عصر آهن:

عصر برنز:

عصر مس:

2-2-دوره پيشا تاريخي(نوسنگی,ميان سنگي,پارينه سنگي)

نوسنگی:

ميان سنگي:

پارينه سنگي:

2-3-چهار هزار سال قبل از ميلاد مسيح تا ميلاد مسيح(آغاز تمدن,شهر نشيني و تجارت)

آغاز تمدن:

شهر نشيني وتجارت:

2-4-ميلاد مسيح تا جنگ هاي صليبي(تاريخ باستان,تمدن ها,قرون وسطا,پيدايش اسلام)

تاريخ باستان:

تمدن ها:
تمدن‌های کهن سوریه
ابلا


ابلا (عُبیل) شهری تاریخی و کهن در سوریه‌است که گفته می‌شود مربوط به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌باشد. ظهور و پیشرفت این شهر در شمال غرب سوریه از طریق تجارت با سومریان و اکدی‌ها میسر شد و سپس گستره آن از شمال به آنتالیا و از جنوب به صحرای سینا واز شرق به جلگه فرات و از غرب به ساحل میانی (مدیترانه) رسید. این شهر توسط گروهی باستان‌شناس ایتالیایی به سرپرستی پائولو ماتتیه، هنگامی که در حال حفاری تپه مردوخ بودند، کشف شد. تپه مردوخ در نزدیکی شهر سراقب از استان ادلب سوریه و در مسافتی نزدیک به ۵۵ کیلومتری شهر حلب واقع شده‌است. تمدن ابلا توسط سارکون (یا سارگن) پادشاه اکد در سال ۲۲۶۰ قبل از میلاد از به پایان رسید اما اموریها بعد از قرن‌ها این شهر را بازسازی کردند واین شهر در هزاره دوم قبل از میلاد بار دیگر نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت وتا زمان هیتی‌ها پابرجا باقی‌ماند. در کشور ابلا اولین شاخه زیتون در ۲۲۰۰ سال قبل از میلاد کشف شد وبه این دلیل سوریه را اولین وطن زیتون می‌نامند.
ماری
ماری

ماری از تمدن‌های کهن سوریه‌است که در هزارهٔ سوم قبل از میلاد شکوفا شد و تاریخ نگاران از آن به عنوان تمدنی که با قوانین پیشرفته و مترقی خود در سال‌های ۲۹۰۰ قبل از میلاد باعث شکوفایی سوریه آن زمان شد، نام می‌برند. سیستم حکومتی آن بر پایه مشارکت مردم بر اساس سیاست گذاری‌های پادشاه بنا نهاده شده بود و حکومت ماری حضوری پررنگ در مناطق ساحلی رود فرات در سوریه داشت. شهر ماری که پایتخت تمدن ماری بود در فعالیت‌های تجاری آن زمان در امتداد رود فرات، از اهمیت فراوانی برخوردار بود. گفته می‌شود نقشهٔ جغرافیایی متغیر آن زمان، تأثیر فراوانی در تشکیل شهرهای کوچک و بزرگ درامتداد ساحل مدیترانه به سمت داخل سوریه و سرزمین‌های مجاور میانرودان داشته‌است. شهر ماری بندری برروی رودخانه فرات بود که به امکانات کشتیرانی در رودخانه‌ها و اسکله‌های مخصوص پهلوگیری کشتی‌های تجاری مجهز بود. ماری به دلیل واقع شدن در میانه این دو منطقه به‌خوبی نقش واسطه را ایفا نموده که این خود منجر به شکوفایی پایتخت تمدن ماری (شهر ماری) گردید و باعث توجه همسایگان به آن‌جا شد.
اوگاریت
الفبای اوگاریتی

اوگاریت.تمدنی کهن است که تپه‌های بازمانده از آن، در منطقه رأس شمرا در ۱۲ کیلومتری شمال شهر لاذقیه سوریه در ساحل دریای متوسط واقع شده‌اند. در این تپه‌ها آثار کهن‌ترین الفبای تاریخ به دست آمده‌است حفاری‌های باستان‌شناسی در منطقه رأس شمرا که تمدن اوگاریت در آن کشف شده نشان می‌دهد بقایای بیش از ۲۰ دوره تمدنی دیگر در آن منطقه قابل ردگیری‌است. قدمت منطقه رأس شمرا به بیش از ۷۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد که در هزاره دوم قبل از میلاد با گسترش شهرنشینی، تمدن اوگاریت در آن منطقه به وجود آمد. پیش از آن‌که اوگاریت بصورت اتفاقی در سال ۱۹۲۸ میلادی کشف شود نام این تمدن در نوشته‌های تمدن ماری ذکر شده بود وبه سفر یکی از پادشاهان ماری به‌نام زمیری‌لیم در سال ۱۷۶۵ قبل از میلاد و دیدار او از اوگاریت اشاره شده‌است. از دیگر اسنادی که در آن از اوگاریت نام برده شده می‌توان به طوماری که در اسناد تمدن ماری یافت شده و در آن پادشاه اوگاریت نامه‌ای خطاب به پادشاه سلسله یمحاض که به پایتخت این سلسله، حلب ارسال شده، اشاره کرد که در آن خواستار اجازه دیدار پادشاه اوگاریت از کاخ شاه ماری، که آوازه آن در همه جا پیچیده بود، شده‌است. این موضوع نشان می‌دهد پادشاه اوگاریت خواستار ایجاد رابطه دوستانه و مستحکم با کشور ماری تحت نظارت پادشاه یمحاض بوده‌است. همچنین نام اوگاریت در برخی نوشته‌های مربوط به هیتی‌ها که در آناتولی ترکیه و سوریه و نامه‌های تپه‌های العمارنة مصر به دست آمده‌است ذکر شده‌است. حفاری‌ها نشان از آن دارد که پایتخت اوگاریت، شهری به همین نام و به مساحت ۵۴۲۵ کیلومترمربع، در دو قرن پانزدهم و شانزدهم قبل از میلاد بوده‌است.

قرون وسطا:

پيدايش اسلام:

2-5-جنگ هاي صليبي تا جنگ هاي جهاني دوم(عصر مدرن)

2-6-جنگ جهاني دوم تا پايان جنگ سرد(قرن بيستم)

2-7-تاريخ معاصر(قرن 21)

2-8-فهرست حاکمان(پادشاهان و سلاطين,نخست وزيران , رئيس جمهوران)

پادشاهان و سلاطين:

نخست وزيران:

رئيس جمهوران:

2-9-فهرست جنگ ها

2-10-آثار باستاني

3-جغرافيا
سوریه با ۱۸۵٬۱۸۰ کیلومتر مربع وسعت در جنوب غربی قاره آسیا، کنار دریای مدیترانه و در همسایگی کشورهای ترکیه در شمال، عراق در شرق و جنوب شرقی، اردن در جنوب، اسرائیل در جنوب غربی و لبنان در غرب واقع شده‌است. آب و هوای آن در کناره‌ها و نواحی جنوب غربی معتدل و مرطوب (مدیترانه‌ای)و در سایر نقاط گرم و خشک است. مرتفع‌ترین نقطه آن قله جبل شیخ با ۲۸۱۴ متر ارتفاع است. بندرهای مهم سوریه عبارت‌اند از لاذقیه، طرطوس و بانیاس که در کنار دریای مدیترانه واقع شده‌اند.
فلات‌ها
تنوع و فراوانی زمین‌چهره‌ها در امتداد کوه‌ها و دره‌ها و جلگه‌ها تعدادی فلات مکمل رشته کوه‌ها، در شمال و شرق و جنوب سوریه به وجود آورده‌است به وجود آورده‌است که از آن‌ها می‌توان به فلات آتش‌فشانی حوران، فلات جولان (بلندی‌های جولان)، فلات ساحل و فلات حلب که پهنه وسیعی از شمال سوریه را دربر می‌گیرد، اشاره کرد.

3-1-موقعيت جغرافيايي

3-2-همسايگان

3-3-اقيانوس ها,دريا ها,درياچه ها,تالاب ها

اقيانوس ها:

دريا ها:

درياچه ها:
سوریه دارای تعداد فراوانی دریاچه‌است و بحیرة الاسد که بزرگترین و مهمترین دریاچه سوریه‌است و برروی رودخانه فرات و در پشت سد فرات در استان الرقة ایجاد شده‌است. سایر دریاچه‌های سوریه عبارتنداز دریاچه قطنیة برروی رودخانه العاصی، دریاچه‌های المزیریب و البعث و ۱۷ نیسان بر رودی رودخانه عفرین، دریاچه ۶ تشرین برروی رود بزرگ شمالی، دریاچه الطیبة در شهر درعا، دریاچه‌های الخاتونیة و مسعدة و بلوران و دریاچه‌های هفت‌گانه در لاذقیه و دریاچه‌های زرزر و الرستن و...

تالاب ها:

3-4-جزاير,بنادر,رود ها,کوه ها,جنگل ها,کوير ها

جزایر:

بنادر:
سوریه از طریق بنادر خود بر دریای مدیترانه سالانه میلیون‌ها دلار از این طریق کسب می‌کند. مهم‌ترین بنادر سوریه عبارتند از:

بندر لاذقیه
بندر جبله
بندر طرطوس
بندر ارواد
بندر بانیاس

کوه ها:
به دلیل طبیعت کوهستانی سوریه، کوه‌ها و رشته کوه‌های زیادی در این کشور وجود دارند. از این رشته کوه‌ها می‌توان به کوه‌های ساحلی سوریه (به عربی: جبال الساحل السوری) که به نام جبل العلوین هم مشهورند، اشاره نمود همچنین جبل القلمون، جبل عبدالعزیز، جبل سیس، رشته کوه‌های تدمر (به عربی:سلسلة الجبال التدمریة)، جبل الحرمون (جبل الشیخ) که ارتفاع آن به ۲۸۱۴ متر از سطح دریا می‌رسد، جبل الدروز، جبل العرب، که ارتفاع بلندترین قله آن به ۱۸۰۳ متر از سطح دریا می‌رسد، جبل سمعان، جبل الحلو، جبل سمارة و جبل قاسیون از آن جمله‌اند

رود ها:
سوریه در مقایسه با سایر کشورهای عربی، تعداد قابل توجهی رودخانه دارد که می‌توان دلیل آن را در فراوانی و تنوع زمین‌چهرهها نسبت داد. رود فرات مهمترین رود سوریه به شمار می‌رود که از ترکیه وارد منطقه شمالی این کشور شده و در مسیر شرق از منطقه الجزیرة السوریه (الجزیرة الفراتیة) می‌گذرد و قبل از ترک سوریه استان‌های الرقة و دیرالزور را سیراب می‌کند. از نظر دولت رود فرات نقش اساسی در تأمین نیروی برق مورد نیاز کشور و آبیاری زمین‌های کشاورزی منطقه فرات را برعهده دارد به همین دلیل سدهای فراوانی در مسیر این رود بنا شده‌اند که مهمترین آن‌ها سد فرات نام دارد. دریاچه تشکیل شده پشت این سد را دریاچه اسد می‌نامند.

مهمترین رودخانه‌های سوریه عبارتنداز: فرات به‌طول ۶۷۵ کیلومتر، العاصی (بردی، رودخانه الیرموک) به‌طول ۴۷ کیلومتر، الخابور به‌طول ۴۶۰ کیلومتر، جغجغ به‌طول ۱۰۰ کیلومتر، البلیخ به‌طول ۱۰۵ کیلومتر، رودبزرگ شمالی به‌طول ۵۶ کیلومتر، الاعوج به‌طول ۶۶ کیلومتر، رودبزرگ جنوبی به‌طول ۵۰ کیلومتر، عفرین به‌طول ۸۵ کیلومتر، ساجور به‌طول ۴۸ کیلومتر، السیرانی به‌طول ۱۵ کیلومتر، بانیاس به‌طول ۱ کیلومتر، دجله به‌طول نزدیک به ۵۰ کیلومتر و همچنین رودخانه‌های قویق و العروس و... ذکر این نکته ضروری می‌نماید که طول‌های ذکر شده برای رودخانه‌ها، طول آن‌ها در خاک کشور سوریه‌است و قبل و بعد از آن محاسبه نشده‌است.

جنگل ها:

کویر ها:

33-5-حيوانات

3-6-گياهان , ميوه ها

گياهان:

ميوه ها:

3-7-آب و هوا(ميزان بارندگي,دماي هواو...)

3-8-زمين شناسي(گسل ها و....)

3-9-زيست بوم ها

3-10-مراکز تفريحي

3-11-تقسيمات کشوري
کشور سوریه دارای چهارده استان است. پایتخت سوریه یعنی شهر دمشق نیز بعنوان یک استان در نظر گرفته شده است، به این معنی که شهر دمشق یکی از این چهارده استان است. نقشه زیر موقعیت هر یک از چهارده استان سوریه را نشان می‌دهد. در جدول قابل مشاهده در کنار این نقشه، جمعیت هر استان و جمعیت مرکز هر استان ذکر شده است.

رديف نام استان جمعيت استان نام مرکز استان جمعيت مرکز استان نمايه
۱ حلب ۴٬۳۹۳٬۰۰۰ حلب ۲٬۷۰۰٬۰۰۰
۲ دمشق ۱٬۷۱۱٬۰۰۰ دمشق ۱٬۷۱۱٬۰۰۰
۳ ریف دمشق ۲٬۸۳۶٬۰۰۰
۴ حمص ۱٬۸۰۳٬۰۰۰ حمص ۷۵۰٬۵۰۱
۵ لاذقیه ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ لاذقیه ۴۲۴٬۰۰۰
۶ حماة ۲٬۰۵۲٬۰۰۰ حما ۷۲۵٬۰۰۰
۷ طرطوس ۸۰۰٬۰۰۰ طرطوس ۱۶۲٬۹۸۰
۸ رقه ۹۲۱٬۰۰۰ رقه ۱۸۸٬۰۰۰
۹ دیرالزور ۱٬۲۳۹٬۰۰۰ دیرالزور ۲۳۹٬۱۹۶
۱۰ سویداء ۷۷۰٬۰۰۰ سویدا ۲۱۲٬۴۶۳
۱۱ حسکه ۱٬۵۱۲٬۰۰۰ حسکه ۲۵۱٬۵۷۰
۱۲ درعا ۱٬۰۲۷٬۰۰۰ درعا ۱۴۶٬۴۸۱
۱۳ ادلب ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ ادلب ۱۶۵٬۰۰۰
۱۴ قنیطره ۹۰٬۰۰۰ قنیطره ۴٬۳۱۸

استان ختای که اکنون جزو خاک ترکیه است در نقشه‌های منتشر شده توسط دولت سوریه هنوز جزو خاک سوریه به شمار می‌رود.
حدود ۸۰ درصد مساحت استان قنیطره از هنگام جنگ شش روزه تا کنون در تصرف اسرائیل است.


3-12-زير ساخت ها

3-13-,محيط,مرزآبي,مرز خشکي

مرزآبي:

مرز خشکي:

4-جامعه و آداب و رسوم

آداب و رسوم ازدواج در سوريه
سوريه يکي از کشورهاي اسلامي و عربي است که آداب و رسوم ازدواج و مراسم هاي حاشيه آن با ساير کشورهاي اسلامي چندان تفاوتي ندارد.

اين آداب و رسوم ريشه دار و کهن است و در زمينه هاي مختلف زندگي در سوريه مشاهده مي شود ؛ آدابي که برخاسته از تعامل جامعه با شريعت اسلامي و پايبندي به آن است.
مراسم ازدواج در سوريه، يکي از مناسبت هاي مرسوم براي ايجاد انس و الفت و گردهم آوردن دوستان و نزديکان و مهمان ها به زيباترين شکل است.
در 14 استان سوريه، آداب خاصي براي ازدواج وجود دارد و با وجود برخي آداب و رسوم متفاوت در برخي استان ها و مناطق، در نهايت تمام مناطق اين کشور در بسياري از مسايل اصلي ازدواج نکته مشترک دارند.
جشن ازدواج در سوريه معمولا در اول بهار آغاز مي شود و تا پايان نوامبر (آبان ماه ) به استثناي ماه مبارک رمضان ادامه مي يابد و جز در موارد اندک کسي در زماني غير از اين ايام ،ازدواج نمي کند.
ازدواج در سوريه نيز مانند بسياري از کشورهاي اسلامي مراحلي دارد که هر يک از آنها آداب خاص خود را دارند که اجرا نشدن آن به مثابه رعايت نکردن عرف جامعه است.
مرحله نخست ازدواج، خواستگاري است که پس از تعيين دختر مورد نظر از سوي خانواده داماد آغاز مي شود اما امروزه داماد خود، دختر مورد علاقه اش را برگزيده و مادر خود را با تعدادي از زنان فاميل که اغلب خواهر ، عمه و خاله وي هستند براي خواستگاري و توافق در مورد برخي مسائل به منزل عروس روانه مي کند اما توافق نهايي بر عهده مردان است.
پس از اين که خانواده عروس در مورد ويژگي هاي داماد و کار او تحقيق کردند براي اعلام پاسخ نهايي ، مهلت تعيين مي کنند که اغلب بيشتر از يک هفته نيست و در صورت مثبت بودن پاسخ، خانواده داماد با تعدادي از افراد سرشناس محل به خانه عروس رفته و در مورد مهريه به توافق مي رسند.
اهالي بسياري از استان هاي جنوبي سوريه مهريه را سياق مي نامند، دليل اين نامگذاري اين است که در قديم، مهريه به شکل گروهي از چهار پايان مانند شتر و گاو به عروس پرداخت مي شد و داماد آن را به منزل عروس مي برد، به همين دليل آن را سياق (سوق دادن و بردن) ناميده اند.
نام ديگر مهريه در سوريه صداق يا نحله است که هر دو نام نشات گرفته از فرهنگ اسلامي هستند.
مهريه با توافق خانواده عروس و داماد تعيين مي شود و اغلب، ميزان بين ازدواج فاميلي کمتر از ازدواج با غريبه است به اين معني که اگر داماد با دختر عموي خود ازدواج کند مهريه عروس بسيار کمتر از ازدواج با غريبه است.
مهريه يا فورا پرداخت مي شود يا اينکه پرداخت آن به تاخير مي افتد و احتمال دارد که پدر عروس آن را براي تهيه جهيزيه دريافت کند.
مرحله بعد از خواستگاري، عقد است که در منزل عروس و با حضور بستگان دوستان و افراد بزرگ محل برگزار مي شود. اما عقد با حضور عاقد، پدر عروس يا وکيل او در اتاقي که کسي به غير از آنان و عروس و داماد حضور ندارند، برگزار مي شود تا از حسادت ديگران هنگام خطبه عقد جلوگيري شود و اين امر نيز از آنجا ناشي مي شود که در جامعه سوريه مردم به حسادت اعتقاد زيادي دارند.
سپس عقد عروس و داما با هلهله زنان بين مهمانان اعلام شده و بعد از آن نيز بين ميهمانان قهوه تلخ و شيريني توزيع مي شود و طلا و جواهراتي که براي عروس خريداري شده به او داده مي شود.
اما برخي خانواده ها عقد را تا زمان عروسي به تاخير مي اندازند تا داماد پس از خواستگاري و موافقت خانواده عروس چندان به منزل آنان رفت و آمد نداشته باشد و به اين ترتيب از حرف هاي مردم در اين خصوص جلوگيري شود.
پس از مراسم عقد، پدر داماد خانواده عروس و نزديکانش را به منزل خود دعوت مي کند.
عروس در فاصله زمان عقد تا عروسي لوازم ضروري خود يا همان جهيزيه را آماده مي کند اما مرحله آخر آداب و رسوم ازدواج در سوريه، جشن عروسي است که در مناطق مختلف اين کشور با يکديگر متفاوت است.
در استان هاي جنوبي اهالي محل و يا روستا چند روز قبل از مراسم عروسي جشن و پايکوبي برپا مي کنند.
يک شب پيش از عروسي نيز مراسم حنابندان ناميده مي شود و عروس با دوستان و بستگان خود منتظر خانواده داماد مي شوند و سپس يکي از زناني که در ترسيم اشکال و تصويرهاي مختلف با حنا روي بدن ، مهارت دارد، حنا را روي دست و پاي عروس مي گذارد.
در روز عروسي نيز نزديکان و دوستان به خانه داماد رفته و در جشن آنان مشارکت مي کنند و برخي از خانواده ها نيز يک گروه موسيقي مذهبي را براي چنين مناسبت هايي دعوت مي کنند زيرا معتقدند که اين کار موجب برکت و تسهيل در روند امور مي شود.
خانواده داماد نيز گوسفند قرباني کرده و براي پذيرايي از مهمانان غذا تدارک مي بيند. به محض خروج مهمانان از نماز جمعه ، جشن آغاز مي شود که بنا بر وضعيت مالي خانواده ها متفاوت است.
همچنين داماد در روز عروسي به حمام رفته و لباس دامادي به تن کرده و به استقبال عروس مي رود. جوانان نيز طبق و مجمع پر از بلغور پخته با گوشت که در استان هاي جنوبي غذايي معروف است به دست گرفته و در حالي که آواز مي خوانند ، عازم خانه عروس مي شوند.
جالب اينکه برخي از افراد که در درست کردن اين طبق ها مهارت دارند در مقابل تهيه و تزئين آن، مبلغي دريافت مي کنند.
هنگام پذيرايي از ميهمانان، خانواده داماد مقداري غذا براي کساني که به علت بيماري يا کهولت سن نتوانسته اند در مراسم عروسي حضور يابند ، مي فرستند و اين عرفي است که تا امروز نيز پا برجا مانده است.
پس از صرف غذا ، داماد با تعدادي از دوستان و بستگان و بزرگان در ميان آواز و خوشحالي به دنبال عروس رفته و او را به خانه خود منتقل مي کند.
هنگامي که همه به منزل داماد مي رسند او بالاي در خانه رفته و کيسه پلاستيکي پر از شکر را روي سر عروس و همراهانش مي ريزد، مادر داماد نيز جلوي در با ظرف حنا در انتظار عروس مي ايستد تا آن را در دستانش بگذارد زيرا اين کار را طلب خير و خوش يمني عروس دانسته که موجب طلب برکت مي شود.
معمولا عروس با حنا عبارت هايي مانند “بسم الله الرحمن الرحيم” يا ما شاء الله” و عبارت هاي مشابه را مي نويسد و سپس ميهمانان به عنوان هديه عروسي مبالغي را به پدر داماد مي دهند تا بتواند هزينه هاي را که به دليل عروسي متحمل شده است، تامين کند و يک نفر با صداي بلند نام شخص و مبلغي که هديه کرده است ، اعلام مي کند.
در استان هاي شمالي سوريه نيز عادات و رسوم مشابه با اندکي تفاوت وجود دارد که شامل تفاوت در غذا يا چگونگي برپايي جشن و سرور است.
جشن عروسي در دمشق نيز معمولا در يک سالن جدا براي آقايان و خانم ها برگزار مي شود و در جريان آن، مهمانان به جشن و پايکوبي سنتي خود مي پردازند و خانواده داماد نيز با شيريني و بستني از مهمانان پذيرايي مي کنند.
در اين ميان اگر در همان روز جشن عروسي يکي از نزديکان فوت کند، مراسم به پذيرايي از ميهمانان بدون جشن و پايکوبي محدود مي شود.

4-1-اقوام و جمعيت

4-2-اديان

4-3-زبان ها

4-4-مراسم(جشن ها,اعياد و...)

4-5-ميانگين سني

4-6-غذا ها و نوشيدني ها

غذا ها:

نوشيدني ها:

4-7-اقليت هاي قومي و مذهبي

4-8-اماکن مذهبي

4-9-سن ازدواج

4-10-طلاق

4-11-تعطيلات رسمي

4-12-اعتياد

4-13-خودکشي

4-14-فرار از خانه

4-15-مرگ و مير

5-اقتصاد
طبیعت متنوع سوریه، با دارا بودن کوه‌ها، دره‌ها، بیابان‌ها، رودخانه و دسترسی به آب‌های آزاد تأثیر شگرفی بر صنایع و کشاورزی این کشور گذارده‌است. اقتصاد سوریه بر سه‌پایه صنایع، کشاورزی و تجارت بنا شده‌است و لازم است که صنعت نفت و گاز و همچنین صنعت گردشگری را نیز از یاد نبریم. اقتصاد سوریه در دهه نود با بحران‌های فراوانی مواجه شد که می‌توانست آینده این کشور را تحت‌الشعاع قرار دهد و در یک نگاه اجمالی می‌توان آن‌ها را سه بند اصلی خلاصه کرد.

نفت ذخیره‌ای فنا شدنی‌است و با توجه به نوسانات فراوان قیمت آن و روند کاهش ذخائر زیرزمینی، نمی‌توان به آن به عنوان منبع درآمد اصلی کشور نگریست.
میانگین رشد جمعیت سوریه سالانه ۳٫۳٪ بوده که فراتر از میانگین جهانی‌است. این روند باعث افزایش نیروی جویای کار شده و کشور را به سرمایه‌گذاری‌های هنگفت برای آموزش، بهداشت و سیستم تأمین اجتماعی ناچار می‌سازد.
گشایش تجاری که ناشی قرار گرفتن سوریه در منطقه آزاد تجاری کشورهای عربی و یا ناشی از همکاری با اتحادیه اروپا و یا پیوستن به سازمان تجارت جهانی، تأثیرات فراوانی بر صنایع سوریه خواهد گذاشت، زیرا بسیاری از کارخانجات و مراکز صنعتی سوریه به دلیل فعالیت تحت حمایت دولت، یارای ایستادگی در مقابل این گشایش زا نخواهند داشت.

با هدف مقابله با بحران‌ها احتمالی دولت سوریه برنامه‌ای در ۵ بند کلی تهیه نمود.

پیوند صادرات و واردات و تشویق صادرکنندگان سوری و همچنین ذخیره ۷۵٪ از درآمدهای از ارزی صادرات جهت واردات مجدد.
کاهش تعرفه‌های گمرکی بر بسیاری از مواد غذایی و صنعتی در مقایسه با گذشته.
تصویب قانون مهاجرین در سال ۱۹۹۰ که به سوری‌های مهاجر اجازه واردات خودرو و وسایل منزل و ادوات صنعتی با هدف سرمایه گزاری در بخش صنعت و کشاورزی، می‌داد.
تصویب قانون سرمایه‌گذاری در سال ۱۹۹۱ که به بخش خصوصی داخلی و خارجی اجازه می‌داد که در بخش‌های صنعتی، کشاورزی و خدماتی سرمایه‌گذاری کند. همچنین مزایای و بخشش‌های مالیاتی فراوانی برای بخش خصوصی در نظر گرفته شده و نقش مهمی در تولید و عرضه به این بخش داده شد در حالی که پیش از این بیش از ۸۰٪ بازار و اقتصاد سوریه در اختیار دولت بود.
اعطای اجازه به شهروندان سوری جهت افتتاح حساب با ارزهای بیگانه و لغو ممنوعیت خرید و فروش به وسیله ارزهای خارجی
بورس اوراق بهادار دمشق

در سال ۲۰۰۶ بشار اسد رئیس جمهور سوریه فرمانی تحت عنوان فرمان ۵۵ صادر کرد که در واقع دستور راه‌اندازی بورس اوراق بهادار را در سوریه بود. این بورس به نام بورس اوراق بهادار دمشق معروف شد. وضعیت این بورس پس از درگیری های داخلی بسیار نامساعد است.

5-1-ميزان بودجه و هزينه

5-2-درامد ها و توليد ناخالص

5-3-صنايع
صنعت

صنعت بخش مهمی از اقتصاد سوریه را تشکیل می‌دهد. از این صنایع می‌توان نساجی و انواع صنایع غذایی علی‌الخصوص شیرینی پزی اشاره کرد. سوریه پیشگام کشورهای عربی از نظر صنایع است، زیرا صنایع مدرن روز به روز در شهرهای مختلف سوریه رو به گسترش بوده و صنایع تبدیلی و مهندسی و ساخت لوازم الکتریکی خانگی مانند یخچال، اجاق گاز، ماشین لباس‌شویی، جارو برقی، مایکروفر وهمچنین دستگاه‌های الکترونیکی مانند تلویزیون، سیستم‌های صوتی، تلفن، گیرنده‌های ماهواره‌ای (رسیور) و صنایع شیمیایی مانند تولید مواد شوینده و صنایع تولید کابل‌های فشار قوی و فشار متوسط و صنایع ماشین‌سازی و تراکتورسازی ساخت تجهیزات کشاورزی و راه‌سازی و صنایع پوشاک و کاغذسازی از آن جمله‌اند.

صنعت خودروسازی

سوریه از طریق همکاری با شرکت‌های خودروسازی ایران وارد صنعت خودروسازی گردید. ایران و سوریه طی توافقی دوجانبه اقدام به تأسیس شرکت ایرانی سوری سیامکو نمودند که سهم ایران ۴۰٪ سهم سوریه ۶۰٪ می‌باشد. اولین تولید این کارخانه ماشینی به نام Sham (سمند) بود. این کارخانه اولین خط تولید کامل خودرو در سوریه بود و با همکاری جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی شد که گام بلندی در راستای پیشرفت صنعت خودروسازی برای تأمین نیاز داخلی و حتی خارجی در سوریه به شمار می‌رود. همچنین در سوریه کارخانه‌ای برای تولید پراید ساخته شد واین ماشین اینک با نام سابادر آن کشور ساخته می‌شود. از دهه‌های پیش در سوریه شرکت‌های فراوانی که بنحوی با صنعت خودروسازی در ارتباط بوده‌اند، فعالیت می‌کنند، این شرکت‌ها اقدام به مونتاژ برخی از خودروها همچنین اتوبوس و مینی‌بوس W-K و ساخت قطعات بدنه و قطعات کامیون وسایر لوازم یدکی همچنین تولید لوازم لوکس ماشین می‌نمایند. منطقه الراموسة در شهر حلب از معروف‌ترین مناطق مونتاژ در سطح خاورمیانه‌است.5-4-معادن
نفت و گاز و فلزات

از دیگر ستون‌های اقتصاد سوریه می‌توان به نفت اشاره نمود. این کشور سالانه ۳۳۳ هزار بشکه به ارزش تقریبی ۳ میلیارد یورو استخراج و از طریق خط لوله به حمص ارسال می‌کند از این مقدار ۱۸۹ هزار بشکه پالایش و مابقی از طریق بنادر سوریه در دریای مدیترانه صادر می‌شود. این کشور به دارا بودن نوع خاصی از نفت سبک. وهمچنین استخراج فسفات معروف است. از دیگر صنایعی که برای آن آینده‌ای روشن پیش بینی می‌شود، گاز طبیعی‌است که چندی پیش میدان‌های گازی عظیمی در مناطق مختلف و علی‌الخصوص در نزدیکی شهر دیرالزور کشف شد واین می‌تواند به شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد سوریه کمک کند همچنین عملیات اکتشافی جدید نشان از یافت شدن میدان جدیدی از نفت سبک در شهر لاذقیه دارد.

5-5-کشاورزي و باغ داري
کشاورزی یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد سوریه محسوب می‌شود. بر اساس گزارش سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد «۴۶ درصد از مردم سوریه برای زندگی وابسته به کشاورزی هستند». طبیعت متنوع و گسترده سوریه از جمله زمین‌های ساحلی و حاصل‌خیز که منجر به ایجاد بخش‌های مختلف کشاورزی شده‌است، این بخش را یکی از مهم‌ترین ستون‌های توسعه اقتصادی سوریه به شمار مبدل کرده‌است.
میوه و دانه‌های خوراکی علی‌الخصوص گندم که در شمال شرقی سوریه و در شهرهای حسکه و قامشلی کشت می‌شوند، از مهم‌ترین محصولات کشاورزی این کشور می‌باشند. این دو شهر به همراه مناطقی از جنوب سوریه و منطقه فرات دارای جایگاه اول از نظر کیفیت و حجم تولید گندم را دارا می‌باشند. در تولید پنبه نیز سوریه جایگاهی در خور توجهی دارد. این کشور تنها کشور عربی صادرکننده پنبه به کشورهای عربی و سایر کشورهای جهان می‌باشد و پنبه این کشور از مرغوب‌ترین پنبه‌های جهان محسوب می‌شود. در رده‌بندی جهانی نیز سوریه دارای رتبه دهم دنیا در کشت وتولید و رتبه ششم دنیا در صادرات این محصول می‌باشد.

5-6-دامپروري ,پرورش آبزي,پرورش طيور

دامپروري:

پرورش آبزي:

پرورش طيور:

5-7-بانک ها

5-8-پول ملي

5-9-واردات

5-10-صادرات

5-11-قاچاق

5-12-بيکاري

5-13-فقر

5-14-اختلاس,پولشويي

5-15-تحريم اقتصادي
در تاریخ ۲۳ مه ۲۰۱۱ میلادی، وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بشار اسد و ۹ شخصیت ارشد حکومت سوریه را به فهرست افراد تحریمی این کشور افزودند. اتحادیه اروپا حدود دو هفته پیش در مورد بلوکه کردن دارایی‌ها و ممنوعیت سفر ۱۳ مقام عالی‌رتبه سوری از جمله بشار اسد، که متهم به دست‌داشتن در کشتار و سرکوب معترضان سوری هستند.

6-فرهنگ و هنر
کشور سوریه به دلیل داشتن تمدنی کهن و موقعیت خاص استراتژیک آن ، یکی از کشورهای مهم در خاورمیانه محسوب می شود. این کشور که در روزگاری پیش از این با نام "شام" شهرت داشت، تاریخی بس پرداز و نشیب را از سر گذرانده است.

شناخت فرهنگ و هنر سوریه

از جمله موارد تاریخی بسیار پر اهیمت سوریه، حضور پنج پیامبر اولوالعزم و صاحب شریعت ، در مقطعی خاص ، در این سرزمین است. حضرت نوع، ابراهیم، موسی و عیسی (ع) مدت زمانی را در این سرزمین بوده اند و پیامبر اعظم ما مسلمانان نیز در دوران جوانی همراه با کاروانیان تجارتی عربستان به این بلاد سفر می کرد. در همین سرزمین بود که راهب مسیحی "بُحیرا" با ایشان دیدار کرد و از روی علائم خاص حضرت، ایشان را به عنوان آخرین فرستاده خداوند و آخرین حجت شناخت.

از سویی در دوران حکومت روم و سپس بیزانس این کشور با فرهنگ مسیحی آشنا شد و پس از رواج دین مبین اسلام، خصوصا در دوره بنی امیه، از تفکر و آرمانهای اسلامی تاثیر گرفت.

تمامی این موارد باعث پدید آمدن فرهنگی التقاطی شد که رهاوردش هنری خاص بود. در این نوشتار قصد داریم به صورت کاملا اجمالی، به معرفی برخی از هنرهای سوریه بپردازیم

شناخت فرهنگ و هنر سوریه

هنرهای تجسمی

وجود اقوام مختلف با فرهنگ های گوناگون ، ذوق هنری بسیار غنی ای برای مردم سوریه به ارمغان آورده اند. در میان مجسمه هایی که زینت بخش موزه ها و گالری های سوریه اند، مجسمه های یونامی نیز وجود دارند.

باستان شناسان، مجسمه های با ارزشی مربوط به دوره ی امپراتوری روم را از دل خاک و از سرزمین "تدمر" (پالمیرا) بیرون آورده اند. یکی از مجسمه های موزه تدمر، در دوران اوج شکوه شهر در قرن دوم ساخته شده است. این مجسمه ی سنگی یک تن وزن و دو متر ارتفاع دارد و فرشته ی بالداری است که ایستاده و سر مردی را در دست دارد.

در نیمه ی نخست قرن بیستم ، مجسمه ساز سوری، "فتحی محمد" پیکره های انسان وار خلق کرد، اما از آنجا که به عقیده ی برخی مراجع، دین اسلام ساختن پیکره ی انسان را جایز نمی داند، عده ای از مجسمه سازان سوری مانند "صادق الحسن" به کار بر روی مجسمه هایی با طرح های هندسی روی آوردند.

مجسمه ساز دیگر دیگر سوری "محمدمیرا" به سبک های گوناگونی کار می کند و به خاطر ساخت احجام فلزی با طرح های انتزاعی مشهور است.

یکی از مجسمه های موزه تدمر، در دوران اوج شکوه شهر در قرن دوم ساخته شده است. این مجسمه ی سنگی یک تن وزن و دو متر ارتفاع دارد و فرشته ی بالداری است که ایستاده و سر مردی را در دست دارد.

بعد از جنگ جهانی اول، هنر در سوریه به صورت آکادمیک تدریس می شود و هنرمندان تعلیم دیده پا به عرصه گذاشتند. در دانشگاه دمشق، دانشکده ی هنرهای زیبا موجود است. تئاتر ملی و چند شرکت هنری و گروه های رقص محلی نیز خبر از رشد قابل توجه هنر در این سرزمین می دهند.
شناخت فرهنگ و هنر سوریه

هنرهای محلی و صنایع دستی

قوانین اسلامی مبنی بر منع تصویر انسان، در آثار هنری محلی سوریه نیز بازتاب داشته است و آثار هنری به جای نمایش زندگی روزمره بر طرح های پیچیده و انتزاعی تکیه دارند.

خوشنویسی هنری مورد احترام است و اغلب کاربرد تزئینی دارد. طرح های پیچیده موزائیک ها نیز بسیار زیبا است. طرح ها و نقش ها در طول قرون از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و هزاران هنرمند آن ها را در صنایع دستی سوریه باز آفرینی کرده اند. هریک از گروه های قومی در ساخت انواع خاصی از زیورآلات زرین و سیمین، جام های برنجی ، شیشه های دست ساز ، کنده کاری ظروف مسی ، خاتم کاری ، کوزه گری و سفالگری تخصص یافته اند. چاقو و منسوجات نیز جزو صنایع دستی سوری هاست. بازاهای سوریه پر از آثار چرمی و مسی و منب کاری است.

سجاده ها و فرش های دست بافت، پوشاک سنتی و پارچه های گلدوزی شده با نام "دمسک" از جمله آثار هنری هنرمندان این کشور است.

سجاده ها و فرشهای دست بافت برای مصارف داخلی و نیز صادرات و فروش به جهانگردان تولید می شوند. بافندگان معمولا از نخ های ابریشمی ، کتانی و پنبه ای استفاده می کنند، همچنین پارچه های "دامسکو"، "بروکار" و "اغبانی" از قرون وسطی محصول بافندگان دمشقی است.

6-1-نوازندگي (موسيقي ,ساز,تنبک و...)

6-2-نگارگري(نقاشي,طراحي,مينياتورو...)

6-3-بافندگي(فرش بافي,ريسندگي,پارچه و..)

6-4-ادبيات(شعر,کتاب و...)

6-5-(خوشنويسي)خط

6-6-معماري(مسجد,معبد,کليسا,کاخ,آب انبارو....)

6-7-حکاکي(خاتم کاري,منبت کاري,معرق کاري,مينا کاري,سفالگري و....)

6-8-ساير(عروسک سازي,شيشه گري,طلاکاري,مس گري و....)

6-9-سينما و تئاتر

6-10-هنرمندان

6-11-مراکز فرهنگي


7-ورزش

7-1-ورزش هاي بومي

7-2-ورزش کاران

7-3-باشگاه هاي رسمي

7-4-تيم هاي ملي

7-5-استاديوم ها

7-6-مقام ها و دستاورد هاي بين المللي

7-7-ورزش بانوان

7-8-ميزباني مسابقات بين المللي

8-سياست
کشور سوریه دارای بافتی از اقلیت‌های شیعه‌مذهب علوی و مسیحی و اکثریتی سنی‌مذهب است. در تاریخ سوریه کشمکش و کشتارهای فرقه‌ای دیرینه‌ای وجود داشته است. خاندان اسد از اقلیت علوی سوریه هستند. علوی‌ها، بالاترین سمت‌ها را در دولت و سرویس‌های امنیتی و نظامی سوریه در اختیار داشته‌اند.

8-1-سياست داخلي

8-2-سياست خارجي

8-3-نهاد هاي دولتي

8-4-روابط با کشور هاي خارجي

8-5-احزاب و گروه هاي سياسي

8-6-قانون اساسي8-6-قانون اساسي

8-7-عضويت در سازمان هاي بين المللي

8-8-دمکراسي و حقوق بشر

8-9-مراکز سياسي

8-10-وقايع مهم سياسي

8-11-تقسيمات کشوري(استان ها,ايالات ,شهر ها)

8-12-مناطق خود مختار

8-13-پايتخت,مراکز سياسي

پايتخت:

مراکز سياسي:

8-14-سفارت خانه ها(سفارت ديگر کشور ها)

8-15-جنگ داخلي

8-16-اختلافات مرزي

8-17-گروه هاي مسلح داخلي(گرروه هاي شبح نظامي)

8-18-گروه ها و احزاب مخالف دولت(گروه هاي سياسي يا شبه نظامي)

9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
نگاهی به توان نظامی سوریه و حزب‌الله؛ از جنگنده‌های غنیمیتی که کابوس اسرائیل شدند تا 9 برابر شدن موشک‌های کاتیوشا

به نظر می رسد، با توجه به تهدیدات گسترده غرب و در راس آنها آمریکا در قبال سوریه، بحران این کشور در حال ورود به مرحله جدیدی است که اگرچه بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران بر این باورند، با توجه به توان و قدرت نظامی سوریه هیچ گاه عملی نخواهند شد و در حد سخن و گفته باقی می ماند،با این حال مناسب دیده شده،باتوجه به فضای حاکم و شرایط پیش آمده نگاهی به ساختار نظامی ارتش سوریه داشته باشیم تا در صورت تجاوز غرب به سوریه شناخت بهتری از رویارویی های آینده داشته باشیم.

البته در این مطلب نگاهی نیز به توانمندی های نظامی حزب الله نیز شده است، اگرچه اطلاعات زیادی به دلیل محرمانه بودن آنها وجود ندارد، اما به همین اندک اطلاعات نیز اکتفا شد، چون حزب الله تاکید کرده است، در قبال هرگونه تجاوز نظامی به سوریه دست بسته نخواهد بود و موضع نظاره گر را به خود نخواهد گرفت.

سوریه

نیروهای مسلح سوریه (القوات المسلحة العربیة السوریة) شامل نیروی زمینی، نیروی دریایی، نیروی هوایی، پدافند هوایی و نیروهای شبه نظامی است. مطابق قانون اساسی، رئیس جمهور سوریه، فرمانده کل قوا محسوب می شود.

مساحت سوریه، 185180 کیلومتر مربع است و جمعیت آن در سال 2012 حدود 22 میلیون و 530 هزار نفر برآورد می شود. سوریه با دارا بودن 304000 نفر پرسنل فعال نظامی و 342500 نفر نیروی ذخیره، از لحاظ تعداد پرسنل نظامی در رده سیزدهم جهان و از نظر توان نظامی در رتبه 35 دنیا قرار دارد.

نیروی زمینی بزرگ ترین بخش از نیروهای مسلح سوریه محسوب می شود که شامل 220 هزار نفر نیروی فعال و 280 هزار نفر نیروی ذخیره است. نیروی زمینی سوریه دارای 4950 دستگاه تانک ( شامل 1150 دستگاه ذخیره)، 1127 دستگاه خودروی زرهی آبی - خاکی، 2950 دستگاه خودروی رزمی پیاده نظام، 1860 نفربر زرهی، 2130 عراده توپ خودکششی، 1675 توپ ضدهوایی، 1136 عراده توپ خودکششی ( شامل 485 هویتزر و 650 توپ ضد هوایی)، 6890 لانچر موشک هدایت شونده ضدتانک، بیش از 500 سامانه راکت انداز چندلول و 4235 لانچر موشک سطح به هواست. ارتش سوریه به انواع مختلف سلاح های ضدتانک از قبیل AT - 14 (کورنت)، میلان و RPG - 29 مجهز است. در زرادخانه سوریه، موشک های بالستیکی از قبیل فراگ 7، انواع اسکاد، زلزال 2 و شهاب 2 نیز یافت می شود.

پدافند هوایی سوریه، از لحاظ تسلیحات یکی از قوی ترین واحدهای پدافند زمین پایه در سطح خاورمیانه به شمار می رود که علاوه بر سامانه های پدافند توپخانه ای، انواع سامانه های زمین به هوای سام (از قبیل S - 300P)، تور –ام - 1، بوک – ام - 1 و پنتسر را در اختیار دارد.

نیروی هوایی سوریه، دارای 60 هزار نفر پرسنل (شامل 20 هزار نفر نیروی ذخیره) است. با توجه به سطوح بالای رازداری در ارتش سوریه، آمار دقیقی از تعداد هواپیماها و بالگردهای آن موجود نیست، اما با جمع بندی آمارهای مختلف، تعداد پرنده های بال ثابت نیروی هوایی سوریه بین 458 تا 752 فروند و تعداد بالگردهای آن بین 176 تا 214 فروند تخمین زده می شود.

نیروی دریایی سوریه با داشتن 4000 نفر پرسنل فعال و 2500 نفر ذخیره، کوچکترین نیرو در جمع قوای مسلح سوریه به شمار می رود که تحت فرماندهی محلی ارتش در بندر لاذقیه قرار دارد. ناوگان دریایی سوریه در بنادر بانیاس، لاذقیه، مینات البیضا و طرطوس مستقر است. این ناوگان شامل دو فروند زیردریایی کلاس رومئو (در حال حاضر غیرفعال)، 2 فروند ناو محافظ، 30 قایق موشک انداز، 14 فروند شناور گشتی و تعدادی شناور دیگر است

نیروی هوایی سوریه

پس از جنگ جهانی دوم و با کاهش قدرت کشورهای انگلیس و فرانسه آنها نیروهای خود را از بخش هایی از خاورمیانه و از جمله سوریه خارج کردند. با خارج شدن نیروهای بیگانه و پس از فارغ التحصیل شدن اولین سری خلبانان آموزش دیده در مدرسه پرواز (در انگلستان) در سال 1948 نیروی هوایی این کشور تاسیس شد.

نماد نیروی هوایی سوریه شباهت زیادی با نماد نیروی هوایی مصر دارد. عمده تفاوت این دو وجود دو ستاره سبز رنگ ( ستاره های حزب بعث) بر روی دایره سفید رنگ نماد نیروی هوایی سوریه است که از روی ستاره های پرچم این کشور گرفته شده است.

در سال 1950 دو کشور سوریه و مصر در صدد برآمدند تا در هم ادغام شده و جمهوری متحد عربی (United Arab Republic) را پایه ریزی کنند. در نتیجه این تصمیم نیروی هوایی سوریه شروع به رشد کرد. این نیرو با استخدام پرسنل بیشتر و به خدمت در آوردن هواپیماهای بیشتر توان خود را افزایش داد. با این حال حافظ اسد (رییس جمهور وقت سوریه) تنها به این قرارداد اکتفا نکرد و روابط تنگاتنگی با کشورهای عضو پیمان ورشو برقرار کرد. هدف از این اقدام نزدیک تر شدن هر چه بیشتر به اتحاد جماهیر شوروی (سابق) بود. پس از این اقدام سیل تسلیحات روسی به سوریه سرازیر شد که نیروی هوایی این کشور نیز از آن بی بهره نماند.

علی رغم دریافت این امکانات، نیروی هوایی سوریه هیچ وقت در مقابل نیروی هوایی اسراییل خوش اقبال نبود (چه از لحاظ مهارت خلبانان و چه از لحاظ توانمندی).

در جنگ 6 روزه، نیروی هوایی سوریه بارها از نیروی هوایی اسراییل شکست خورد و در نهایت نیز دو سوم نیروی خود را از دست داد و مجبور شد از بعضی از پایگاه های خود عقب نشینی کند. شکست نیروی هوایی سوریه بعدها زمینه ساز شکست نیروی زمینی این کشور شد و جنگ به نفع اسراییل به پایان رسید.

در جنگ یوم کپور نیروی های مصری و سوری در ابتدا به موفقیت هایی رسیدند، ولی مجددا نیروی هوایی اسراییل توانست بر نیروی هوایی سوریه غلبه کند و نتیجه جنگ مجددا به نفع اسراییل رقم خورد. پس از پایان این جنگ نیروی هوایی این کشور همچنان از تسلیحات روسی استفاده می کرد، در حالی که نیروی هوایی مصر از تجهیزات روسی ناامید شده و به تجهیزات غربی روی آورد.

در جریان جنگ یوم کیپور، نیروی هوایی پاکستان 16 نفر از خلبانان خود را به سوریه و مصر فرستاد تا در این جنگ از آنها پشتیبانی کند. ولی این خلبانان زمانی رسیدند که مصر قرارداد آتش بس را امضا کرده بود. با این حال سوریه همچنان به جنگ ادامه می داد. 8 تن از خلبانان پاکستانی پروازهای جنگی خود را با هواپیماهای Mig - 21 آغاز کردند. اولین موفقیت خلبانان پاکستانی توسط خلبان ستار علوی (Sattar Alvi) به دست آمد. وی موفق شد در یک نبرد هوایی یکی از میراژهای اسراییلی را نابود کند. به خاطر این اقدام، دولت سوریه از او تقدیر به عمل آورد.

خلبانان عراقی در جریان جنگ یوم کپور موفق شدند تعدادی F - 4 Phantom اسراییلی را نابود کنند. هیچ یک از خلبانان پاکستانی در این جنگ کشته نشدند و هیچ هواپیمایی را از دست ندادند. با این حال این خلبانان موفق ترین خلبانان نیروی هوایی سوریه نبودند و خلبانان آلبانیایی و چکسلواکیایی و بلغاری که در خدمت نیروی هوایی سوریه بودند، موفق شدند تعداد بیشتری هواپیمای اسراییلی را ساقط کنند.

خلبانان پاکستانی و آلبانیایی و چکسلواکیایی و بلغاری تا سال 1976 در نیروی هوایی سوریه باقی ماندند و به تربیت خلبانان سوری و آموختن هنر رزم در هوا به آنان مشغول بودند.
این آموزش ها به همراه خرید تجهیزات جدید باعث شد تا نیروی هوایی سوریه در جنگ لبنان (1980) موفق تر عمل کند: 87 هواپیمای از دست رفته در مقابل نابودی 64 فروند هواپیمای اسراییلی.

نیروی هوایی سوریه بعد از جنگ لبنان نیز به تجهیز خود به وسیله تجهیزات شرقی ادامه داد. پس از این جنگ اطلاعات کمی در مورد این نیرو منتشر شده و حتی در مورد تعداد بعضی از مدل ها هم تردید وجود دارد، اما بعضی از اطلاعات منتشر شده نشان می دهد که نیروی هوایی این کشور تعدادی MiG -29 و Su - 24 خریداری کرده است. همچنین گزارش هایی وجود دارد که از تمایل دمشق به خرید Su - 27 حکایت دارد. آخرین و شاید مهمترین خرید این نیرو نیز سفارش 8 فروند رهگیر Mig - 31 است.

9-1-نيروها و سازمان هاي دولتي

9-2-نيرو ها و سازمان هاي امنيتي

9-3-جنگ افزار ها

9-4-جنگنده,بمب افکن و رهگير,بالگرد,هواپيما هاي ترابري

جنگنده:

بمب افکن و رهگير:

بالگرد:

هواپيما هاي ترابري:

9-5-ناو,ناوچه,ناو هواپيما بر

ناو:

ناوچه:

ناو هواپيما بر:

9-6-سلاح هاي سبک(تفنگ,مسلسل,موشک ضد تانک,نارنجک اندازو....)

تفنگ:

مسلسل:

موشک ضد تانک:

9-7-سلاح هاي سنگين (توپخانه,توپ ضد هوايي,خمپاره انداز)

9-8-رادار ها و پدافن هوايي(سامانه هاي ضد هوايي)
9-9-موشک(بالستيک,هوا به هوا,هوا به سطح,ساحل به دريا,اژدر,کروز,ضد کشتي)
9-10-پهپاد ها
9-11-خودرو ها و زره پوش ها(تانک,نفربرو...)
9-11-رزمايش ها
9-12-فرماندهان,سرلشکران,رهبران
9-12-مراکز نظامي


10-سطح آموزش و توليد علم
نظا م هاي اموزشي حاكم در كشور :

1) نظام اموزش پيش دبستاني

2) نظام اموزشي .اموزش پايه

3) نظام اموزشي . اموزش ابتدائي

4) نظاماموزسشي .متوسط .

5) نظام اموزش عالي

6) نظام اموزشي بزرگ سالان

7) نظام اموزش استثنا ئي

8) نظام اموزش غير رسمي ريشه كني بي سوادي طي حكمي از سوي رئيس جمهور به نام حكم شماره ي 7 در سال 1996 صادر شده است.ساختار اداري و سازماني اموزش بزرگسالان_ ­سواد اموزيساختار اموزشي: دوره هاي اموزش بزرگسالان خود بر دوره هاي اموزش مقدماتي شش ماهه و دوره هاي اموزشي پيشرفته 3 ماهه مشتمل مي گردد. گفتني است كه افراد كم سواد تنها ملزم به حضور در دوره هاي پيشرفته مي با شند در اين راستا عمده توجه بر استان هايي بر خوردار از نرخ بالاي افراد بي سواد (دختران و پسران رده هاي سني 13 -19 سال و مردان وزنان بي سواد در گروه هاي سني 20 تا 29 سال ) معطوف مي گردد . با ترويج سيستم خود گردان سواد اموزي نو سوادان و ترك تحصيل كنندگان دوره هاي اموزشي بزرگ سالان به پيوستن مجدد به اين سيستم تحصيلي وتكرار خود اموزي تشويق وترغيب مي گردند

سياست هاي اموزشي :

1) توسعه كمي فرست هاي تربيتي افراد بزرگ سال با نسبت گسترش مهارت هاي سود مند زندگي اين افراد مطابق با شرايط اجتماعي و محيطي و كوشش در جهت بر قراري ارطباط ميان مهارت ها با مهارت هاي خواندن و نوشتن و حساب كردن

2) تاكيد بر برقراري ارتباطات اجتماعي و تحصيلي ميان دانش اموزان دوره هاي رسمي و افراد نو سواد دوره هاي اموزشي بزرگسالان به واسطه ي بهره گيري از رسانه هاي ارتباط جمعي و بر پائي جلسات تبادل افكار و اطلاعات

3) استمرارروند همكاري ميان مقامات رسمي حوزه آموزش در جهت ريشه كن سازي بي سوادي وبالابردن وحدت ميان گروه هاي مختلف اموزشي به منظور ايجاد شبكه ي اموزش ملي و محلي و توسعه ي بر نامه هاي مشترك اموزشي

4) فراهم سازي زمينه ي مساعدت جهت پرورش معلمين فعال دوره هاي سواد اموزي افراد بزرگسال

5) طراحي و اجراي برنامه هاي اموزشي عملي بزرگسالان

6) معطوف داشتن توجه به اموزش بزرگسالان از دور نمائي همگاني

7)توسعه برنامه هاي اموزشي بزرگسالان در حيث اعمال تغييرات اساسي در طبيعت بزرگسالانتوسعه اموزشي:

1) توسعه دوره هاي اموزشي و نگارشي كتب جديد براي هر دو سطح اموزش مقدماتي و پيشرفته

2) طراحي و اجراي برنامه اموزشي تحت عنوان خوش امد به اموزش و پرررش در جهت معرفي مفاهيم ويزه در اموزش مسائل جمعيت (DEMOGRAPHIC)

3) اختصاص مشاورين روانشناس به مراكز اموزش بزرگسالان سراسزر كشور با همكاري صندوق اتحاديه ي PEMEGRAPIC و يونسكو و وزارت فرهنگ

4) طراحي برنامه ها ي سواد اموزي بزرگسالان توسط وزارت فرهنگ.

5) اجراي پروزه هاي سواد اموزي و شايستگي حر فه اي زنان روستايي با همكاري اتحاديه ي عمومي زنان و ديگر سازمان هاي بين المللي عربي

6) طراحي و تدوين برنامه هاي جديد متناسب با ارزش يابي هاي پاياني سواد اموزي

7) معطوف داشتن توجه بيشتر به ارائه دروس عملي و حمايت تحصيلي افراد بزرگسال پس از اتمام دوره هاي اموزشي

8) غني سازي برنامه هاي اموزشي با اطلاعات مهمي در خصوص سلامتي و بهداشت و مسائل جمعيت و توسعه نقش اجتماعي زنان بزرگسال

9) برگزاري جلسات پرورشي براي معلمان مراكز اموزشي بزرگسالان

10)طراحي و ارائه ي برنامه هاي اموزشي مسائل جمعيت با همكاري صندوق اتحاديه ي ملي DEMOGRAPHY و سازمان UNESCO

11)ارائه ي برنامه هاي اموزشي بهداشت و سلامت فردي به معلمان مراكز اموزشي بزرگسالان با همكاري UNICEF و وزارت فرهنگ

12)فراهم سازي امكان حضور معلمان مراكز اموزشي بزرگسالان در سمينار هاي علمي خارج از كشور

13)بر پاي جلسات پرورشي براي معلمان زن و مرد در كلاس هاي سواد اموزي.

وزارت فرهنگ سوريه درصد تشكيل جلسات پرورش هر دو هفته يكبار با همكاري ادارات سواد اموزي استانها و سازمان هاي علمي وابسته است

هدف اصلي بر گذاري اين جلسات برخورداري معلمان مراكز سواد اموزي از تخصص هاي لازم مطا بق با برنامه هاي مناسب و جهت دار اموزشي است

ساختار اداري اموزش بزرگسالان :

آموزش بزرگسالان زير نظر وزارت آموزش و پرورش و با همكاري وزارت فرهنگ سوريه اداره مي شود و داراي اداراتي در سطح استانها و شهرستان ها است

اهداف . ماموريتها . استراتزي ها و سياست هاي اموزشي :

اصول و اهداف اموزشي

1) برخورداري كليه ي شهروندان سوري از حقوق مساوي رايگان اموزشي و پرورشي و تظمين برخورداري از چنين حقوقي توسط دولت است

2) تلاش دولت در جهت ارتقاع اموزشي اجباري به سطح بالا تر و نظارت بر اموزش پايه در جهت گيري آن و در جهت تناسب با نياز هاي جامعه

3) پرورش نسلي يا ويزگي هاي سوسياليست عربي ،. علم مدار،. علاقه مند به سرزمين و تاريخ ملي مفتخر به ميراث ملي و برخوردار از روحيه قوي جهت نيل به اهداف ملت عرب و بر قراري اتحاد ازادي و سوسياليسم و كمك به رفا ه وپيشرفت بشريت

4) پرورش شهروندان عربي برخوردار از اعتقاد عميق به قوميت عربي با هدف برقراري اتحاد و ازادي و تشكيل جامعه اي سوسياليسم و متعهد به ملت و سرزمين و اعتقاد به عمل كرد انقلابي در مفهوم و عمل متناسب با روحيه مسئوليت پذيري سوسياليست بنيادي

5) درون سازي ارزش هاي بنيادين علمي در ذهنيت جوانان سوري در جهت ادغام ديگر ارزشهاي فرقه اي و قبيله اي

6) تربيت شهروندان كار امد در جهت ايفاي نقش مثبت در جامعه دموكراتيك

7) تاكيد برپرداختن به فعاليت شرافت مندانه خلاق و جمعي به منظور نيل به جامعه اي ازاد و مترقي

8) پرورش شهرونداني با افكار واقع گرا ، عيني ، بهره مند از ذهنيت علم بنياد و معتقد به شيوه عملي

9) پرورش شهرونداني با شخصيتي يك پارچه .فكري .ذهني وبرقرار كننده ي ارتباط مفيد وسرزنده با خانواده و جامعه. قدردان از هنر و فرهنگ و ارج گذار به ارزشهاي اخلاقي.روحي وحقوق انساني

10)ارتقاء سطح فرهنگي و اجتماعي شهروندان سوري و تمركز بر حوزه تحقيقات به ويزه تحقيقات آموزشي

11)توسعه مهارتهاي آموزشي

12)بهره گيري از زبان سوري در حوزه آموزش و فراهم سازي زمينه مناسب جهت يكپارچگي اصلاحات علمي سوريه وسرزمين عرب

اولويت هاي اموزشي:1) توجه دولت به اموزش و پرورش دموكراتيك و معطوف داشتن به فرايند توسعه ساختاري .محتوايي و قوانين اموزشي به منظور بهبود كيفيت و عملكرد مراكز اموزشي كشور

2) توسعه مديريت و تقويت بنيه كادر اموزشي از طريق برنامه هاي اموزشي پيش و پس از خدمت

3) اصلاح متد هاي اموزشي از طريق تاكيد بر تحقيق و تجربه . توسعه فرايند ارز يابي اموزشي و بهره گيري از كامپيوتر و ساير امكانات تكنو لوزيك اطلاعاتي در حوزه ي اموزش

4) توسعه ي محتواي و مفهومي دموكراسي در حوزه اموزشي كشور

5) تضمين بر خورداري كليه ي اقشار جامعه ي سوري از موقعيت هاي اموزشي با كيفيت بالا

6) تعميق پيوستگي ميان اموزش ملي و توسعه ي جهاني

7) افزايش توليدات داخلي ابزار و مواد اموزشياولويت هاي جاري اموزشي :

1) گسترش اموزش علوم كامپيوتري و نرم افزاري در مدارس و مراكز اموزش دانشگاهي كشور

2) توسعه ي اموزش حرفه اي در چها رچوب طرح هاي حرفه اي اموزشي

3) معطوف داشتن توجه خاص بر اموزش معلمان كلييه سطوح اموزشي و تو سعه ي برنامه هاي اموزشي ضمن خدمت در مرا كز اموزش معلم و دانشكده هاي اموزش و پرورش

اهداف ماموريت ها . استراتژي ها . و سياستهاي اموزشي

اهداف جديد اموزشي :

1) ارائه اموزش اجباري سطح ابتدائي از پايه ي اول تا ششم به كليه ي شهروندان سوري به ويزه كودكان

2) ارائه ي برنامه هاي اموزشي رايگان در كليه ي سطوح

3) تاكيد و توجه عمده در سواد اموزي بزرگسالان

4) فراهم سازي امكانات يكسان اموزشي براي كليه ي شهروندان سوري بدون اعمال هيچ گونه استثنائي

5) تكميل و اجراي پيمان نامه ي جهاني حقوق اموزشي ورفاهي كودكان

6) بر پايي كنفرانس هاي اموزشي توسعه ي ظرفيت هاي اموزشي كشور و مهارت هاي تكنيكي و علمي افراد در راستاي كمك به ارتقاء برنامه هاي ساختاري اختصاد جامعه

سياست هاي اموزشي استراتزدي و ماموريت ها :

1) مطابقت روند برنامه هاي اموزشي رسمي با روند روبه رشد دانش و تكنولوزي مدرن

2) ارائه دوره هاي تحصيلي قابل انعطافتر به منظور پاسخگوئي به نيازهاي توسعه جهاني

3) توسعه تكنولوزي اموزشي و بهره گيري از اين تكنولوزي در كليه مراكز اموزش كشور

4) ارائه برنامه علمي 10ساله اموزش توسط وزارت اموزش و پرورش

5) اتخاذ سياست اطلاع رساني اموزش بعنوان استراتزي ملي در تاكيد بر اماده سازي معلمان واجد شرايط و تاسيس مراكز اموزش مجهز به مدرنترين تجهيزات اموزشي

6) برگزاري كنفرانسهاي اموزشي در جهت بحث پيرامون بررسي طرحهاي جديد و طراحي برنامه هاي جديد تر اموزشي

7) تاسيس دانشكده هاي تكنولوزيك اموزشي معلمان به منظور اموزش تكميلي انان

8) افزايش مدت زمان دوره ي اموزشي كادر متخصص اموزشي از طريق تمديد جلسات اموزشي 1 ساله

9) توجه بيشتر به تكنيك هاي اموزشي PERS PECTIVE

10 )طراحي دوره ها و كتب جديد اموزشي مطابق با اخرين يشرفت ها .

10-1-دانشگاه ها
10-2-مدارس ,آموزش عمومي ,سطح سواد
ماموريت ها. استراتزيها ي اموزش و پرورش

1)افزايش تعداد مدارس

براساس امار به دست امده در سال 1998 تعداد مدارس ابتدائي به 9683مدرسه افزايش يافته است كه بالغ بر 4850از مدارس فوق در مناطق دور افتاده و محروم كشور كه با كمبود فضاي اموزشي مواجه مي باشند احداث گرديده است كه برخي از اين مدارس به صورت سيار در كاروانها يا چادرهاي اعراب باديه نشين سوري ساخته شده است.

2)‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزايش ميزان بودجه اختصاص يافته به حوزه اموزش ابتدائي.

3) افزايش نرخ معلمان اموزش ديده.

4)‌‌‌‌‌‌‌ اموزش معلمان متخصص در علوم هنري و فوق برنامه نظير ورزش و موسيقي به منظور ترويج اموزش علوم هنري در مدارس ابتدائي

5) افزايش تعداد كلاسهاي زبان خارجي در پايه هاي 5و6 ابتدائي

توجه بيشتري به اموزش زبان و معرفي زبانهاي خارجه در پايه هاي 5و6 ابتدائي معطوف گشته است.تلاشهاي مقدماتي در اين زمينه طي سالهاي2-1991صورت گرفته است و سپس طي سالهاي 94-1993تلاشهاي جامعتري صورت پذيرفته است .پس از اعمال كوششهاي فراوان در جهت اموزش معلمان زبان و ترغيب انها به منظور حضور در مدارس روستائي كه بر اساس امار بدست امده درسال 1994 اين افزايش به 10 در صد رسيده است

6) تشكيل بخشهاي ويزه حمايت از دانش اموزش مواجه با افت تحصيلي

7) احداث تعداد بيشتري از مدارس ابتدائي در مناطق روستائي با اجراي سياست افزايش نرخ مدارس پايه در مناطق روستائي در حال حاضر تعداد ومدارس روستائي پايه بر 401 روستا بالغ گشته است . عمده توجه بر اموزش پايه به دانش اموزان مناطق روستائي پايه 5و 6 متمر كز گرديده است كه به كسب تجربه در مهارت هاي كشاورزي و ديگر فعاليت هاي روستائي متناسب با وضعيت خانواده هاي روستائي منجر مي گردد دروس كشاورزي و تئوري و عملي در اين مدارس با نياز هاي محلي اموزش داده مي شود گشايش مدارس روستائي منوط به برخورداري از قطعه ي زمين مناسب نزديك به مد ارس مي باشد تا با زراعت در اين زمينها در امد حاصله از ان صرف هزينه هاي اموزشي مدارس (30درصد دانش اموزان .10در صد معلمان و كادر اداري .5 درصد به خانواده ها . 30% به خريد تجهيزات .15% براي توسعه ي ساختماني مدارس و 10%به خزانه داري ) مي گردد8) به روز نمودن دوره ها و كتب درسي

9) تشكيل كميته هاي تخصصي طي سال هاي4 -1993 به منظور ابداع مفاهيم مربوط به محيط زيست .بهداشت حرفه اي و اطلاع رساني در مراكز اموزش پايه5 – 1 تحصيلي

10) طرح اعطاي كمك هاي تحصيلي

از انجايي كه در روند اشاعه ي مفهوم دموكراسي تحصيلي . امكانات اموزشي برابربه كودكان مناطق روستائي و شهري دور افتاده ضروري است از اين روي بالغ بر 5 مركز تخصوصي اعطا كننده كمك هاي اموزشي در اين مناطق با عناوين ذيل فعاليت دارند

1) مركز اصلي كا بون

2) مركز داما سكوس

3) مركز هرسن (ارائه كننده ي برنامه هاي كمك درسي رياضي )

4) مركز الپو (ارائه كننده ي برنامه هاي كمك درسي شيمي )

5) مركز لاتاكيا (ارائه كننده ي برنامه هاي كمك درسي ابزار الات ازمايشگاه شيمي و فيزيك )

6 ) ارائه ي برنامه هاي اموزشي كامپيوتري و تكنولوزيك از سال 1999 به منظوره بهره گيري از امكانات كامپيوتري در حوزه اموزش پايه برنامه هاي اموزشي از طريق كانال اموزشي هر روز به مدت 3 ساعت برنامه پخش مي شود .

برنامه هاي شبكه ي اموزش :

طرح اموزشي زبان عربي كلاس اول ابتدائي

طرح اموزشي علوم كلاس اول ابتدائي

طرح اموزشي رياضيات كلاس اول ابتدائي

نظام اموزش ابتدائي

ساختار اموزشي :

برنامه هاي مقطع ابتدائي به كودكان ردهاي سني12 -6 سال ارائه مي گردد . از جمله مهم ترين اقدامات دولت سوريه در جهت ريشه كن سازي بي سوادي مي توان به اجراي قانون اساس سوريه در خصوص فراهم سازي امكان تحصيل رايگان و اجباري اموزشي ابتدائي به ارائه ي كودكان سوري دانست

دانس اموزان مراكز ابتدائي ملبس به اونيفرم سبز رنگ رايگان هستند . در مناطق پر جمعيت تمام مدارس ابتدائي به ارائه ي برنامه هاي اموزشي در دو شخصيت روزانه جهت تحت پوشش قرار گرفتن كليه ي كودكان مبادرت مي ورزند . شيفت صبح از ساعت 8 صبح اغاز و تا بعد از ظهر ادامه دارد

شيفت بعد از ظهر از ساعت 1 اغاز و ساعت 5 به اتمام ميرسد .

كلاس هاي ابتدائي به مدت 6 روز در طول هفته انجام ميشود . اكثر روستا ئيان از مدارس ابتدائي برخوردار مي باشند . زبان اموزش مدارس ابتدائي زبان عربي است ويادگيري زبان دوم در سن 8 ساله گي (پايه ي دوم ابتدائي ) الزامي است كه قيدا زبان فرانسه بودهواكنون زبان انگليسي جايگزين ان شده است ميانگين افت تحصيلي در دوره ي ابتدائي09/ 1درصد بوده است

اهداف اموزشي دوره ي ابتدائي :

1. تجهيز دانش اموزان به رشد مهارت هاي پايه ي خواندن . نوشتن و حساب كردن

2. تقويت احساس نوع دوستي . عدالت برابري و همكاري ميان دانش اموزان

3. شكل دهي شخصيت كودكان مطابق ارزش هاي اخلاقي اصيل نظير وفا داري . شجاعت و مهرورزي

4. پرورش شهروندان معتغد به قوميت عرب و برخورداري از ويزگي هاي ازادي خواهي انساني و اجتماعي

پيوند و تعامل ساختا ر مسئولان با اموزش مدرسه اي

در اين خصوص جلساتي بين دانش اموزان و نو سوادان بركزار ميگردد و انان به تبادل افكار مي پردازند اين عمل در بند 2 از سياست هاي اموزش دوره هاي سواد اموزي به شرح ذيل امده است

-تاكيد بر بر قراري ارطباطات اجتماعي و تحصيلي ميان دانش اموزان

دوره هاي رسمي و افراد نو سواد دوره هاي اموزش بزرگسالان به واسطه ي بهره گيري از رسانه هاي ارتباط جمعي و برپائي جلسات تبادل افكار و اطلاعات بر اساس ماده قانون شماره ي 35 مصوب سال 1981 تحصيلات ابتدائي اجباري است داشتن تحوصيلات براي كودكان سوري و فلسطيني مطيع سوري در رده هاي سني12 -6 سال تصريح گرديده است در اين قانون همچنين به برطرف سازي موانع و مشكلات تهديد كنند ه اموزشي و امادگي دانش اموزان جهت مواجه با نياز هاي كشور تاكيد گرديده است .

همچنين در اين قانون به طراحي مسئوليت نظارت بر پروزه هاي اموزشي فراهم سازي شرايط اموزش ابتدائي عمومي و خصوصي اشاره گرديده . مطابق قانون فوقجريمه هايي براي والدين متخصي از اين قانون گرديده است . در ماده ي 6 قانون مذكور نيز جريمه هاي نقدي و زندان براي ان دسته از افرادي كه به استخدام كودكان سنين ابتدائي مبادرت مي نمايند در نظر گرفته شده است

روشهاي برنامه ريزي از نضر نظام هاي مديريتي و تمركز . عدم تمركز

نظام اداري و مديريتي اموزش و پرورش كشور سوريه گرايش به تمركز زدايي دارد . اين در حالي است كه تا كنون سيستم مديريت متمركز با كمك مسئولين حل در زمينه برنامه ريزي در جهت گيري اموزش عمومي در اين كشور برقرار بوده است وزارت اموزشي سوريه عهده دار مسئوليت اداره است و نظارت دوره هاي اموزشي تا دوره هاي پيش دانش گاهي رنج مدارس متوسطه ي كشاورزي كه تحت نظر وزارت كشاورزي فعاليت دارد مي باشد وزير اموزش و پرور ش به همراه 50 تن از معاونين خود را سرپرست ادارات و دفاتري را به عهده دارند با توجه به اتحاديه سياست تمركز زيادي با بخش از مسئوليت سطوح اموزشي دانشگاهي به شوراي اموزش عالي تعويض گرديده است شوراي مذكور با مشاركت ادارات اجرائي عهده دار مسئوليت رسيدگي به امور اموزشي از قبيل احداث مدارس ابتدائي . متوسطه . عمومي وقف مراكز پيش دبستاني مي باشد عهده دارد بر اين نهاد ها اموزشي تحت عنوان بنياد كتاب هاي درسي و بنياد مدرسه ساز نيز فعاليت دارند كه از استقلال هاي اداري بر خوردار مي باشند .

نها هاي مركزي

كميته هاي مركزي

هاي اموزشي :

1. ارائه ي برنامه هاي اموزشي به كادر مراكز دولتي در همكاري با سازمان علمي فرهنگي و اموزش اسلامي

2. بر پائي كنفرانس اموزش و پرورش و نيدوز و اكسسل براي كار كنان كميته ي عرب در همكاري با سازمان هاي الكسيور و ايسسكو

3. بر گذار كننده ي دوره هاي اموزشي وپرورش در داماس كاس در همكاري يا سازمان هاي فرهنگ و اموزش اتحاديه ي عرب

4. بر پايي گرد همايي ملي اموزش براي همه در سال 2000 بر پائي كنفرانس منطقه ي اعراب در خصوص اموزش براي همه از سال 2007 . كنفرانس بين المللي اموزشي .

كنفرانس بين المللي اموزشي فني و حر فه اي در همكاري با سازمان يونسكو و حضور در كنفرانس هاي بينالمللي اموزشي تهيه كنفرانس زنو

برنامه ريزي درسي

وظايف :

1. تدوين مفاهيم درسي

2. اصلاح مفاهيم درسي

3. افزودن مفا هيم جديد به كتب درسي

دوره هاي سواد اموزي شامل دوره ي مقدماتي شش ماهه و دوره ي پيشرفته ي 3 ماهه مي باشد.

10-3-توليد علم
10-4-نانوتکنولوژي
10-5-هوا و فضا
10-6-پزشکي
10-7-هسته اي
10-8-رايانه و نرم افزار
10-9-زمين شناسي و زيست شناسي
10-10-المپياد هاي علمي
10-11-دانشمندان
10-12-اختراعات و اکتشافات
10-13-اساتيد دانشگاه ها
10-14-دستاورد هاي علمي


11-پزشکي و سلامت
معاون آموزشی وزارت بهداشت با وزیر بهداشت سوریه و چند تن از معاونین ایشان دیدار کرد .

به گزارش وب­دا، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در روز دوشنبه 26 مردادماه در دیداری با دکتر نزار الیازجی وزیر بهداشت سوریه درخصوص زمینه های همکاری دو کشور به بحث و گفتگو پرداختند.

در این نشست که با حضور قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل، جمعی از مدیران وزارت بهداشت و چند تن از معاونین وزیر بهداشت سوریه برگزار گردید، دکتر نزار الیازجی وزیر بهداشت سوریه ضمن تشکر از وزارت بهداشت ایران، دلیل سفر هیأت سوری را برقراری ارتباطی مشترک و آشنایی با مراجع تامین کننده نیروی انسانی و سایر منابع نظام سلامت در ایران بیان نمود.

وی افزود: طی چندسال اخیر به دلیل وضعیت سیاسی خاص کشور سوریه نظام سلامت این کشور با چالش هایی مواجه بوده و در برهه زمانی حاضر این کشور نیاز به بازآموزی پزشکان و ارتقاء نظام سلامت دارد که با همکاری مشترک با وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران میسر خواهد شد.

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان سابقه همکاری وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران و سوریه اظهار داشت: در حال حاضر 400 دانشجو از کشور سوریه در جمهوری اسلامی ایران مشغول به تحصیل هستند و چالش های موجود نیز می تواند با همکاری مشترک برطرف گردد.

وی، با اشاره به برخی زمینه های همکاری مشترک بین دو کشور گفت: معاونت آموزشی وزارت بهداشت آمادگی دارد تا حسب نیاز کشور سوریه اقدام به برگزاری دوره های کوتاه مدت برای پزشکان و کارکنان نظام سلامت این کشور نماید. همچنین آمادگی لازم برای برگزاری دوره های تخصصی و فوق تخصص مشترک نیز در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که طی تشکیل کارگروه مشترکی با حضور سفیر سوریه در ایران می توان در این خصوص برنامه ریزی لازم را انجام داد.

وی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای هرگونه همکاری در زمینه اعتلای آموزش علوم پزشکی در سوریه اعلام نمود و گفت زمینه های همکاری با مراکز تحقیقاتی و درمانی نیز در ایران وجود دارد که حسب نیاز و با هماهنگی های لازم این امر صورت خواهد پذیرفت.

وزیر بهداشت سوریه ضمن ابراز خرسندی از این نشست، جمهوری اسلامی ایران را یکی از پیشگامان منطقه در علوم پزشکی دانست و گفت: امیدواریم بتوانیم با همکاری با این کشور زمینه های ترغیب دانشجویان به تحصیل در رشته های علوم پزشکی و ارتقاء نظام سلامت سوریه را فراهم آوریم.

در ادامه معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر حدود 80 رشته PhD در کشور راه اندازی شده و زمینه آموزش در کلیه تخصص ها نیز وجود دارد اظهار داشت: با توجه به ظرفیت های موجود، می توان برنامه ریزی روشنی در جهت همکاری استراتژیک دو کشور در حوزه سلامت انجام و زمینه های توسعه علمی دو کشور را فراهم نمود.

دکتر لاریجانی ضمن ابراز آمادگی معاونت آموزشی برای تعامل با دانشگاههای سوریه ابراز امیدواری کرد و گفت: این همکاری می­تواند زمینه های ارتقاء نظام سلامت کشور سوریه را فراهم آورد.

11-1-سلامت عمومي و واکسينه
11-2-خدمات درماني و بيمه
11-3-بيمارستان ها و مراکز درماني
11-4-پزشکان


12-راه و ترابري

12-1-راه آهن
12-2-فرودگاه(داخلي و خاجي)
12-3-راه هاي زميني
12-4-راه هاي درياييجنگ شش روزه