گروه نرم افزاری آسمان


مغولستان


خلاصه:

مُغُولِستان (به مغولی: Монгол улс) کشوری در مرکز قاره آسیا است.

جمعیت این کشور دو میلیون و ۷۵۰ هزار نفر است که ۹۵ درصد از آن‌ها مغول و حدود ۴ درصد از اقلیت قزاق هستند. بیش از ۴۵ درصد مردم این کشور نیز در شهر اولان‌باتور، پایتخت آن زندگی می‌کنند.
زبان رسمی این کشور مغولی است که به دو خط سیریلیک و مغولی نوشته می‌شود. مذهب ۵۳ درصد از مردم آن بودیسم تبتی است و حدود ۴۰ درصد نیز بی‌دین هستند. واحد پول این کشور توگروگ نام دارد و نظام سیاسی آن جمهوری پارلمانی است.

مغولستان تنها با روسیه و چین مرز دارد و با وجودی‌که نوزدهمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت است اما کم‌تراکم‌ترین کشور جهان از نظر جمعیت به‌شمار می‌آید. مغولستان هم‌چنین پس از قزاقستان دومین کشور بزرگ محصور در خشکی در جهان است.

ناحیه کشور کنونی مغولستان توسط پادشاهی‌های گوناگونی ازجمله شیونگنو، شیان‌بی، روران و گوگ‌ترک‌ها فرمانروایی می‌شد و چنگیزخان در سال ۱۲۰۶ امپراتوری مغول را در این نواحی برپا کرد. پس از فروپاشی دودمان یوآن، مغول‌ها به همان روش دیرین درگیری‌های قبیله‌ای و یورش‌های هراز گاهی به مرز چین بازگشتند. مغولستان در سده‌های ۱۶ و ۱۷ میلادی تحت نفوذ بوداگرایی تبتی آمد، و در پایان سده هفدهم تمامی مغولستان بخشی از قلمرو دودمان چینگ شد. پس از فروپاشی سلسله چینگ در سال ۱۹۱۱، مغولستان نیز اعلام استقلال کرد اما ناچار شد برای مستحکم کردن استقلال واقعی خود تا سال ۱۹۲۱ با جمهوری چین مبارزه کند. رسمیت بین‌المللی استقلال مغولستان در سال ۱۹۴۵ انجام شد.

پس از آن این کشور به طور فزاینده تحت نفوذ شوروی قرار گرفت و در سال ۱۹۲۴ جمهوری خلق مغولستان شکل گرفت و سیاستمداران آن دنباله‌روی سیاست‌های شوروی شدند. پس از فروپاشی نظام‌های کمونیستی در اروپای شرقی که در اواخر ۱۹۸۹ روی داد، مغولستان نیز در اوایل سال ۱۹۹۰ شاهد یک انقلاب دموکراتیک در داخل کشور بود که باعث تشکیل نظام چندحزبی و تنظیم یک قانون اساسی در سال ۱۹۹۲ شده و این کشور را به سوی اقتصاد بازار آزاد سوق داد.

موضوعات:

1-نام گذاري و اطلاعات کلي
2-تاريخ
3-جغرافيا
4-جامعه و آداب و رسوم
5-اقتصاد
6-فرهنگ و هنر
7-ورزش
8-سياست
9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح
10-سطح آموزش و توليد علم
11-پزشکي و سلامت
12-رسانه هاي عمومي
13-راه و ترابري


1-نامگذاري

1-1-معني لغت

1-2-نام گذاري در زبان هاي ديگر

1-3-مساحت,جمعيت,منطقه زماني,واحد پول,دين رسمي,زبان رسمي,پيش شماره,نماد ملي,شعار ملي,مرز خاکي,مرز دريايي,بلندترين نقطه,پرچم

مساحت:
۱٬۵۶۴٬۱۱۶کیلومتر مربع

جمعيت:
۲٬۹۵۱٬۷۸۶

منطقه زماني:
UTC (ساعت جهانی+۷ / +۸)

واحد پول:
توگروگ (MNT)

زبان رسمي:
مغولی

دين رسمي:

پيش شماره:
+۹۷۶

نماد ملي:

شعار ملي:

مرز خاکي:

مرز دريايي:

مرز دريايي:

بلندترين نقطه:
اولان باتور

پرچم:

2-تاريخ
کشور مغولستان زادگاه و خاستگاه قوم مغول است. مغول‌ها بیش از هر کشوری با چین ارتباط داشتند و گاه به کشور چین حمله می‌کردند و امپراتوران چین برای جلوگیری از حملات ایشان دست به ساخت دیوار چین زدند.

بزرگ‌ترین رهبر تاریخی مغولها چنگیزخان بود که توانست قبیله‌های مغول را یکپارچه سازد و رقیبان را نابود گرداند.

وی نخست چین را گشود. آنگاه به ایران و اروپا تاخت و پیروزی‌های بسیار پدیدآورد. فرزندان او تا سال‌ها فتح‌های نیای خود را پی می‌گرفتند. فتح ایران و آسیای میانه توسط مغول‌ها را از فجیع‌ترین وقایع تاریخ می‌دانند که شمار زیادی از مردم این مناطق در پی این هجوم‌ها از بین رفتند.

پس از چنگیز و فرزندانش سرزمین مغولستان گمنام ماند. اما امپراتوری‌هایی مانند ایلخانان ایران و امپراتوری مغولی هند در بیرون از مرزهای تاریخی مغولستان مدت‌ها به حیات خود ادامه داد. در زمان نزدیک به ما این سرزمین زیر چیرگی شوروی گردانده می‌شد.

2-1-دوره نياتاريخي(عصر آهن,عصر برنز,عصر مس)

عصر آهن:

عصر برنز:

عصر مس:

2-2-دوره پيشا تاريخي(نوسنگی,ميان سنگي,پارينه سنگي)

نوسنگی:

ميان سنگي:

پارينه سنگي:

2-3-چهار هزار سال قبل از ميلاد مسيح تا ميلاد مسيح(آغاز تمدن,شهر نشيني و تجارت)

آغاز تمدن:

شهر نشيني وتجارت:

2-4-ميلاد مسيح تا جنگ هاي صليبي(تاريخ باستان,تمدن ها,قرون وسطا,پيدايش اسلام)

تاريخ باستان:

تمدن ها:

قرون وسطا:

پيدايش اسلام:

2-5-جنگ هاي صليبي تا جنگ هاي جهاني دوم(عصر مدرن)

2-6-جنگ جهاني دوم تا پايان جنگ سرد(قرن بيستم)

2-7-تاريخ معاصر(قرن 21)

2-8-فهرست حاکمان(پادشاهان و سلاطين,نخست وزيران , رئيس جمهوران)

پادشاهان و سلاطين:

نخست وزيران:

رئيس جمهوران:

2-9-فهرست جنگ ها

2-10-آثار باستاني

3-جغرافيا
مغولستان در شمال آسیای میانه قرار دارد و مناطق مغول‌نشین از سوی شمال با سیبری و از جنوب با چین محصور شده‌اند. پایتخت آن اولان باتور است. مساحت مغولستان ۱٬۵۶۵٬۰۰۰ کیلومتر مربع است. مغولستان نوزدهمین کشور بزرگ جهان (پس از ایران) و در عین حال کم‌تراکم‌ترین کشور جهان است.

مغولستان مجموعاً ۸٬۱۱۴ کیلومتر مرز دارد که ۴٬۶۷۳ کیلومتر آن با چین و ۳٬۴۴۱ کیلومتر آن با روسیه است. به خاطر دوری مغولستان از دریا آب‌وهوای آن برّی و سرد و خشک است. ارتفاع سرزمین مغولستان از سطح دریا بین هزار تا دو هزار متر متغیر است. قسمت‌های شمالی و غربی آن را کوه‌ها پوشانیده‌اند و کوه‌های آلتای در غرب کشور تا سیبری ادامه می‌یابند. بلندترین نقطه مغولستان کوه «تاوان بوگد» با ۴٬۳۷۴ متر ارتفاع است که در مرز با چین و روسیه قرار گرفته‌است. در قسمت جنوبی این کشور بیابان گُبی قرار دارد که تا چین ادامه می‌یابد. اکثر مناطق در این کشور تابستانهای کوتاه و گرم و زمستان‌های بسیار سرد و پربرف دارند و اولان‌باتور، پایتخت این کشور، از نظر میانگین سالیانهٔ دما سردترین پایتخت جهان به‌شمار می‌آید. مغولستان بطور کلی کشوری سرد مرتفع و بادخیز است.

رودهای نیمه شمالی کشور پس از گذر در روسیه به اقیانوس منجمد شمالی و اقیانوس آرام می‌ریزند. رودهای نیمه جنوبی در راه خشک شده یا مقدار کمی از آب آن‌ها به شوره‌زارهای گبی وارد می‌شود.

3-1-موقعيت جغرافيايي

3-2-همسايگان

3-3-اقيانوس ها,دريا ها,درياچه ها,تالاب ها

اقيانوس ها:

دريا ها:

درياچه ها:

تالاب ها:

3-4-جزاير,بنادر,رود ها,کوه ها,جنگل ها,کوير ها

جزایر:

بنادر:

کوه ها:

رود ها:

جنگل ها:

کویر ها:


33-5-حيوانات

3-6-گياهان , ميوه ها

گياهان:

ميوه ها:

3-7-آب و هوا(ميزان بارندگي,دماي هواو...)

3-8-زمين شناسي(گسل ها و....)

3-9-زيست بوم ها

3-10-مراکز تفريحي

3-11-تقسيمات کشوري


کلیسای مسیحی در اولانباتور

معبدی بودایی در تستسرلگ

مسجدی در اولگی

اعدام زنی مغولی در سال

3-12-زير ساخت ها

3-13-مساحت,محيط,مرزآبي,مرز خشکي

مرزآبي:

مرز خشکي:

4-جامعه و آداب و رسوم
اقوام تاتار و مغول و ترک که همراه چنگيز به ايران آمدند مردمى بيابان‌گرد و چادرنشين بودند که با چارپايان و گله‌هاى خود دنبال چراگاه‌ها و آبشخورها نقل مکان مى‌کردند. وجه اشتراک قبايل و اقوام مختلفى که اردوهاى عظيم چنگيزخان را به‌وجود مى‌آوردند اطاعت از ياساى چنگيزى بود که مجموعه‌اى از احکام دربارهٔ کيفيت نظام کشورى و لشکرى و آئين لشکرکشى و فتح بلاد و تشکيل قوريلتاى 'شوري' ها و انواع پاداش‌ها و مجازات‌ها و آداب زندگانى و قوانين مربوط به آن و قواعد شکار و جز آن را شامل مى‌شد. ياساى چنگيزى مدت‌هاى دراز اساس انتظامات کشورى و لشکرى در ممالک تابع مغولان و از آن جمله در ايران بود و به همين سبب تأثيراتى در امور اجتماعى اين کشور داشته و اصطلاحات آن مدت‌ها در آثار نويسندگان و مؤلفان به‌کار مى‌رفته است. اگر چه بعدها غازان‌خان پادشاه مسلمان ايلخانى کوشيد ياساى جديدى در ايران باب کند ليکن اثر ياساى چنگيزى مدت‌ها کم و بيش بر جاى مانده بود. بنابر ياساى چنگيزي، مغولان نمى‌توانستند القاب و عناوين داشته باشند. پادشاه فقط لقب 'قا‌آن' و 'خان' داشت. شکار در زمستان امرى جدى محسوب مى‌شد. مقررات مربوط به لشکرکشى سخت بود. سپاهيان آلات و ابزار جنگى را خود مى‌ساختند. همه بايد قبجر (ماليات) بپردازند. کوچکترين گروه سپاهيان چنگيز از ده تن به‌وجود مى‌آمد و از آن ميان يک‌نفر امير نه تن ديگر بود. مرتکب سرقت و زنا و جاسوسى و دروغ و سحر و جادو محکوم به مرگ بود. صلح کردن با پادشاهى که قبول ايلى نکرده باشد ممنوع بود.
مغولان به کشتى‌گيرى و مشت‌زنى و تماشاى آنها علاقه‌مند بودند و به خرافات و اوراح خبيث و اثر آنها در امور عالم اعتقاد شديد داشتند و از رعد و برق سخت مى‌ترسيدند (براى اطلاع يافتن بيشتر از مقررات ياساى چنگيزى و آداب و رسوم مغول تاتار به بخش اول از جلد سوم تاريخ ادبيات در ايران صفحات ۷۱ تا ۷۷ رجوع کنيد).
نتايج حمله مغول
تسلط مغولان بر ايران امرى دفعى نبود که به زمان کوتاه فيصله پذيرد و خاتمه يابد. حاصل اين مشکلات مداوم فقر روزافزون و خرابى پياپى و فتور و سستى دَمادَم براى مردم ايران بود. اين حوادث و وقايع سربار وقايع دردناک و حوادثى شده بود که از قرن ششم در ايران رخ مى‌داد و انحطاط تمدن ايرانى را با استوارى تمام پى‌ريزى مى‌کرد. از ميان رفتن طبقات حاکمهٔ با سابقه و به ميان افتادن حادثه‌جويان نورسيده و تازه‌کار خود بلائى بزرگ بود، چه اينگونه مردم فرومايه از بزرگداشت فضلان اعراض مى‌کردند و ناکسانى چون خود را برمى‌کشيدند. واژگون شدن مبانى حيات اجتماعى در چنين حاليکه معمولاً تقهقر از کمال به نقص و انحطاط است همراه با انواع معايب و مفاسد است. وقتى مردم فرومايه از طبقات پست بدون هيچگونه تربيت و تضمينى زمام امور را در دست گيرند طبعاً به مکارم پشت پا مى‌زنند و رذايل را مباح مى‌شمرند.
رواج انواع مفاسد از دروغ و تزوير و دزدى و ارتشاء و بى‌اعتنائى به ملکات فاضله و نظاير اين امور نتيجه جبرى چنين وضعى است. در اين دوره سعايت و تضريب بر ضد يکديگر مانند امرى عادى ملاحظه مى‌شد. کمتر وزيرى از وزيران اين عهد را مى‌توان يافت که به مرگ طبيعى در گذشته باشد و عادةً قتل هر يک از آنان از راه تضريب مخالفان او صورت مى‌گرفت. ملت ايران با حمله خا‌ن‌و‌مان‌سوز مغول به نحوى فاسد شده و ارزش اجتماعى خود را از دست داده بود که افراد آن به‌جاى اتحاد و اتفاق در برابر بيگانگان غالب، به‌ جان يکديگر مى‌افتادند و رجال بزرگان را از راه اتهام از ميان مى‌بردند و خود جاى آنان را مى‌گرفتند و مهياى آن مى‌شدند تا ديگرى نيز همين کار را به آنان بکند. موضوع ديگرى که مسلماً در ضعيف ساختن روحيه ايرانيان در اين دوره مؤثر بود اسير شدن دسته‌هاى بزرگ و بى‌خانمان گرديدن آنان بوده است.
بدترين و خطرناکترين نتيجه و ثمر اوضاعى که با حمله مغول پيش آمد انحطاط عقلى و فکرى است که طبعاً با هر حمله سخت ويران‌کارانه حاصل مى‌شود. در حمله مغول شهرهاى بزرگ که مراکز اصلى علوم و علما بود خالى از سکنه و ويران شد. هجوم و تصرف بلاد و کشتار مردم و غارت و ويرانى به درجه‌اى بود که جز به ‌بعضى معدود از متفکران و بزرگان زمان فرضت گريز و رهائى نداد. کتابخانه‌هاى بزرگ که در شهرهاى پرجمعيت و آباد ماوراءالنهر و خراسان و عراق بود به سرعتى عجيب پايمال شد و يا در خراب‌ها مدفون گشت و همراه صاحبان و خوانندگان راه ديار نيستى گرفت. بسيارى از خاندان‌هاى حکومت و رياست و دانش که غالب آنها مروّجان علم و ادب و حاميان عالمان و اديبان بودند يکباره برافتادند و يا اگر بازماندگانى داشتند به مرحله‌اى از فقر تنزل کردند که يکباره قدرت تعهد و نگاهداشت ديگران از آنان سلب شد. فقر عمومى و از ميان رفتن بسيارى از آبادانى‌ها و کوچک شدن شهرها و بر هم خوردن مراکز تحقيق و تعليم و تعلم افتادن کار به‌دست وحشيانى که البته علم و هنر را ارجى نمى‌نهادند و بدان توجهى نداشتند مايه تنزل علمى و فکرى ايرانيان گرديد.
اين سقوط وحشت‌انگيز فکرى و عقلى در آغاز دورهٔ مغول نامحسوس و بعد از آن روزبه‌روز محسوس‌تر و آشکارتر است، چنانکه چون به‌ آخر اين دوره برسيم ابتذال فکرى و عقلى را در نهايت قوت مى‌بينيم. اين اوضاع آشفته زمان بى‌ترديد در همهٔ آحاد مردم و کيفيت زندگانى و انديشه و رفتار آنان اثر داشته و انعکاس آن در آثار ادبى نويسندگان و ديوان‌هاى شاعران در قالب اندرز و نصيحت و شوخى و مطايبه و هزل و هجو ديده مى‌شود. از ميان سخن‌سرايانى که بيشتر به ‌ذکر اينگونه دردهاى اجتماعى در اشعار خود پرداختند و بسيارى از طبقات مهم اجتماع را که غالباً به فساد گرائيده بودند مورد سرزنش قرار دادند، سيف‌الدّين محمد فرْغانى شاعر قرن هفتم خواجوى کرمانى شاعر استاد اواخر اين دوره و اَوْحَدى مراغه‌اى عارف و شاعر بزرگ قرن هشتم را بايد نام برد، اما سخت‌ترين و تندترين انتقادهاى اجتماعى که در اين دوره بدان باز مى‌خوريم در آثار خواجه‌نظام‌الدّين عُبَيدالله زاکانى قزوينى است که به نظم و نثر از راه‌هاى مختلف وضع وخيم عهد خود را به باد انتقاد گرفته و طبقات مختلف اجتماعى خاصه اميران و سران سياست و دين عصر را در پردهٔ طنز و طعنه و هزل‌هاى نمکين چنان که بودند معرفى کرده است.
پناهگاه‌هاى فرهنگ ايران
خوشبختانه عوامل مختلف سبب شد تا بلاى خان‌و‌مان‌سوز مغول نتواند همه ايران و ممالک همسايه ايران را بى‌کم و کاست فرو گيرد. چه بعضى از نواحى ايران بر اثر قبول ايلى و يا در نتيجهٔ آنکه حمله مغول به آن نواحى در سال‌هاى بعد از چنگيز، و در دورهٔ جانشينان او، انجام گرفت با شدت عمل کمترى روبه‌رو شدند و به‌صورت مأمن و پناهگاه فرهنگ ايرانى درآمدند. يکى از اين مأمن‌ها و پناهگاه‌ها ناحيه فارس و متصرفات سعدبن زنگى و ابوبکر و پسر وى بود که از پادشاهان موصوف به پرورش اديبان و عالمان و معروف به ايجاد آبادانى‌ها و مدرسه‌ها و مسجدها و خانقاه‌ها بودند. ملجاء و مهرب ديگر آسياى صغير (روم) است که تا چندى گريزگاه دسته‌هاى پياپى از فراريان ايرانى و پناهگاه کسانى چون بهاءالدّين محمد بلخى (پدر مولوي) و اطرافيان او، شمس‌الدّين محمد تبريزي، بُرهان‌الدّين محقق تِرمَذي، سيف‌‌الدّين فرْغاني، سراج‌الدّين اُرمَوى و بسيارى ديگر از بزرگان بود. پناهگاه بزرگ ديگر سرزمين هندوستان بود که اميران نواحى مختلف آن مانند سند و دهلى و بنگاله همه با فرهنگ و تربيت ايرانى پرورش يافته بودند و دربار آنان ملجاء گروه بزرگى از ايرانيان گرديد که در فتنه‌هاى ماوراءالنهر و خراسان خود را به ‌داخله هندوستان افگنده بودند و در ميان آنان غير از مردم عادى که گروه‌ها گروه بدان جانب مى‌شتافتند مردم ديوانى و عالم و شاعر و عارف و صوفى و اديب و فقيه وجود داشتند. مجموع اين پناهگاه‌ها و برخى از شهرها و ديه‌ها که بر اثر ايلى از قتل‌عام و ويرانى رهائى يافت وسيله خوبى براى نگاه‌‌داشت بقيةالسيف ايرانيان و بازمانده فرهنگ و تمدن ايرانى گرديد و بدينگونه بسيارى از رجال علم و ادب، و نسخ کتب، از چنگ عدم رهائى يافت و براى ما بازماند.

4-1-اقوام و جمعيت

4-2-اديان

4-3-زبان ها

4-4-مراسم(جشن ها,اعياد و...)

4-5-ميانگين سني

4-6-غذا ها و نوشيدني ها

غذا ها:

نوشيدني ها:

4-7-اقليت هاي قومي و مذهبي

4-8-اماکن مذهبي

4-9-سن ازدواج

4-10-طلاق

4-11-تعطيلات رسمي

4-12-اعتياد

4-13-خودکشي

4-14-فرار از خانه

4-15-مرگ و مير

5-اقتصاد
واحد پول مغولستان توگروگ است. اقتصاد مغولستان به دامداری اشتراکی (گاو، گوسفند، بز و شتر) وابسته است. غلات (از جمله محصولات علوفه‌ای) در مقیاسی بزرگ در مزارع دولتی تولید می‌شود. بخش صنعتی عمدتاً به صنایع غذایی و پوست و پشم مربوط است. مغولستان دارای اقتصاد کشاورزی بوده، و صادرات آن شامل: گندم، جو، سیب زمینی، اسب و گاو است. ذخایر زیرزمینی آن نفت، سنگ آهن، طلا، مس و روی (قلع) است. مس یکی از کالاهای اصلی صادرات است.

ازهم‌پاشی تجارت با اتحاد شوروی سابق در برهه‌ای از زمان مشکلات شدید اقتصادی ایجاد کرد و باعث شد مغولستان به طور فزاینده‌ای برای تجارت و کمک اقتصادی به چین و ژاپن چشم بدوزد.

اقتصاد مغولستان که مبتنی بر منابع غنی کانی‌ها است، در سال ۲۰۱۱ میلادی هفده ممیز سه دهم درصد رشد داشت. البته مغولستان این رشد اقتصادی را تا حدی مدیون سرمایه‌گذاری‌های خارجی مانند طرح معدن اویو تولگوی است که به او تی نیز شهرت دارد. بیشتر سنگ مس استخراج شده از این معدن به آن سوی مرزها در چین فرستاده می‌شود. این طرح عظیم و زیرساخت‌های مرتبط با آن منجر به رونق اقتصاد محلی شده‌است، اما در عین حال بر مراتع طبیعی و زندگی گله‌داران منطقه نیز تأثیر ناگوار گذاشته‌است.

5-1-ميزان بودجه و هزينه

5-2-درامد ها و توليد ناخالص

5-3-صنايع

5-4-معادن

5-5-کشاورزي و باغ داري

5-6-دامپروري ,پرورش آبزي,پرورش طيور

دامپروري:

پرورش آبزي:

پرورش طيور:

5-7-بانک ها

5-8-پول ملي

5-9-واردات

5-10-صادرات

5-11-قاچاق

5-12-بيکاري

5-13-فقر

5-14-اختلاس,پولشويي

5-15-تحريم اقتصادي

6-فرهنگ و هنر

اطلاعات گردشگری
در‌ این ‌کشور ‌سوت ‌نزنید!
پنج‌شنبه 27 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 10:50 ق.ظ
مغولستان برای بیشتر مردم دنیا، کشوری مرموز و ناشناخته است و شاید تنها چیزی که برای بسیاری از مردم با شنیدن نام این کشور تداعی می‌شود، خاطره حمله ارتش مغول به فرماندهی چنگیز خان به بخش بزرگ دنیای آن زمان و البته سرزمین ایران است. خارج از این موضوع، بیشتر ما اطلاعات کمی از این سرزمین داریم.

مغولستان یک کشور محصور میان خشکی بوده و به دریا راه ندارد و بین دو کشور چین و روسیه در قاره آسیا قرار دارد. جالب است بدانید که امروزه تنها در این کشور هنوز سنت زندگی چادرنشینی به صورت گسترده وجود دارد و رسوم قبیله‌ای و زندگی عشایری در بسیاری از بخش‌های این سرزمین رایج است.

مغولستان با میانگین تقریبا 2 نفر در هر کیلومترمربع یکی از کم‌جمعیت‌ترین کشورهای دنیا به نسبت مساحتش محسوب می‌شود که البته بیشترین تراکم جمعیت این کشور در پایتخت آن یعنی اولان باتور است. این شهر با جمعیتی بالغ بر 2 میلیون و 300 هزار نفر بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود. اولان باتور به نسبت شهرهای امروزی کمتر مدرن بوده و نشانه‌های سنت در آن بشدت به چشم می‌خورد؛ شاید به همین دلیل است که مردم آن را یکی از مهمان‌نوازترین مردم دنیا می‌دانند! اگر قصد سفر به این شهر را داشتید حتما به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید تا بازدیدتان در فصل تابستان باشد زیرا این سرزمین سردسیر در گرم‌ترین روزهای تابستان دمای 20 درجه بالای صفر را داشته و در روزهای سرد زمستان ممکن است سردی هوا تا 30 درجه زیر صفر نیز کاهش پیدا کند.

فرودگاه چنگیزخان

تعجب نکنید شاید تنها دوره‌ای که نام مغولستان در سطح جهانی مطرح شد؛ دوره چنگیزخان باشد، گرچه این نام برای بیشتر مردم دنیا یادآور هراس و خونریزی است، اما برای مردم مغولستان این طور نیست! گذشته را فراموش کنید وبه یاد داشته باشید که مردم مغولستان مردمی بسیار آرام، مهربان و صلح‌طلب هستند و از زمان چنگیزخان مغول هم بیشتر از 8 قرن می‌گذرد. اگر با هواپیما به مغولستان سفر می‌کنید، اولین نقطه‌ای که در خاک مغولستان خواهید دید فرودگاه چنگیزخان است که در 18 کیلومتری جنوب غربی شهر اولان باتور واقع شده است؛ البته باید بدانید که از ایران به این فرودگاه پرواز مستقیم وجود ندارد و شما باید از طریق یکی از شهرهای مسکو، سئول، پکن یا توکیو به مغولستان وارد شوید؛ البته اگر اهل سیاحت و هیجان هستید و زمان کافی نیز در اختیار دارید، می‌توانید از طریق قطار و از شهر پکن به اولان باتور بروید. در این سفر شما از بخش‌های داخلی و دشت‌های بزرگ مغولستان و همچنین بیابان معروف گوبی دیدن خواهید کرد.

به طور کلی هزینه‌ها در مغولستان ارزان است و این موضوع شامل کرایه تاکسی و اتوبوس هم می‌شود؛ البته توصیه می‌کنیم از پیش نسبت به تهیه نقشه شهر و همچنین برنامه‌ریزی برای بازدید خود اقدام کنید تا در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده باشید. یکی از مزایای نقشه شهر، وجود یک خیابان اصلی غربی ـ شرقی در وسط شهر (تقریبا مشابه خیابان ولیعصر در تهران) است که تمام خیابان‌های دیگر به آن منتهی می‌شوند. یکی از هیجان‌انگیزترین خاطرات شما در این سفر می‌تواند اقامت در یکی از هتل‌های چادری یا کلبه‌های سنتی مغولی باشد که البته مطمئن باشید این هتل‌های سنتی از امکانات خوبی برخوردار بوده و شما ساعات خوبی را در آن خواهید گذراند.

دیدنی‌های شهر

صومعه گاندان: اصلی‌ترین صومعه شهر است که امکان بازدید از آن برای گردشگران وجود دارد‌، زیرا تقریبا برای افراد عادی و بویژه افراد خارجی امکان ورود به بیشتر صومعه‌های این کشور وجود ندارد.‌ گاندان صومعه است. ساعت بازدید از این صومعه از 10 صبح تا ‌5 بعدازظهر است و بازدید از آن می‌تواند به شما نشان دهد که در یک صومعه بودایی چه می‌گذرد.

‌صومعه چوجین لاما: برای دیدن از این صومعه باید به محله چینگلتری بروید. این صومعه در کنار کتابخانه مرکزی شهر واقع شده است. موزه و معبد آن، ویترین منحصر به فردی از فرهنگ و هنر و تاریخ بودایی‌گری در مغولستان است. این صومعه تا سال 1941 فعال بوده و راهبان در آن اقامت داشتند، اما از این تاریخ به بعد از این محل به عنوان موزه استفاده می‌شود. در این مجموعه 5 معبد زیبای بودایی قرار دارد که توصیه می‌کنیم حتما از آنها دیدن کنید.

موزه تاریخ طبیعی: ساعت بازدید از این موزه نیز 10 صبح تا 5 بعدازظهر بوده و فراموش نکنید که تا ساعت 5 /4 به شما اجازه ورود به این موزه داده می‌شود.

بد نیست بدانید که سرزمین مغولستان یکی از غنی‌ترین کشورها در زمینه فسیل‌های دایناسورها و موجودات ماقبل تاریخ است که دیدن از این موزه فرصتی است برای دیدن فسیل این موجودات غول‌پیکر از نزدیک. موزه تاریخ طبیعی شامل 40 سالن مجزا بوده و مساحت آن 2700 مترمربع است.

میدان سوخوباتار: این میدان زیبا و بزرگ در مرکز شهر قرار دارد و اگر می‌خواهید مجسمه بزرگ چنگیز خان را دیده و با آن عکس یادگاری بیندازید، بازدید از این میدان را در برنامه خود بگنجانید.

موزه خردمندان جهان: در این موزه شما با تعداد زیادی از بازی‌های فکری کشور مغولستان و سایر کشورهای دنیا آشنا شده و فرصت بازی کردن با آنها را دارید. در این موزه بازی‌ها و آثار بیش از 50 کشور جهان به نمایش گذاشته می‌شود.

جشنواره سالانه نادام: بزرگ‌ترین و مشهورترین جشنواره مغولستان که در تیرماه هر سال انجام می‌شود ‌شامل کشتی، تیراندازی و اسب‌سواری است.

مجموعه کاخ ـ‌ موزه بغدخان، مجموعه یادبود زایسان و موزه هنرهای زیبای زانابازار از دیگر دیدنی‌های شهر محسوب می‌شوند. همچنین به شما توصیه می‌کنیم در خیابان صلح به یکی از مراکز ماساژ سنتی مغولی مراجعه کرده و خستگی سفر را از بین ببرید. اگر هم در زمستان به این شهر سفر می‌کنید حتما سری به پیست اسکی شهر زده و از آن لذت ببرید.

خرید به‌سبک مغولی

اصلی‌ترین محصولات مغولستان لباس، چکمه و کلاه در کنار انواع لباس‌های کشمیری، جواهرات، مصنوعات چرمی و نقاشی‌ها و مینیاتورهای مغولی است. تیر و کمان‌های این کشور نیز از شهرت جهانی برخوردارند و می‌تواند یادگاری جالبی از این سفر باشد.

اصلی‌ترین مراکز خرید شهر در خیابان صلح قرار دارند. علاوه بر این خیابان، شما می‌توانید به فروشگاه‌های 5 طبقه
بروید. برای پیدا کردن محصولات ارزانقیمت نیز بهتر است سری به AKA Black Market
بزنید.

مردم مغولستان بسیار سنت‌گرا و خرافاتی‌اند و بهتر است در این کشور از انجام برخی امورات که در ذیل می‌آید پرهیز کنید:

1 ـ هیچ‌گاه به ستون وسط چادر تکیه ندهید زیرا این عمل در فرهنگ مردم این کشور معنی بدی دارد.

2 ـ در معابر عمومی و اماکن توریستی به هیچ عنوان سوت نزنید.

3 ـ آتش برای مردم این کشور بسیار محترم است و اگر شما روی آتش آب ریخته و آن را خاموش کنید برای آنها توهین‌آمیز خواهد بود.

4 ـ هیچ‌گاه جلوتر از یک فرد میانسال راه نروید، احترام به کهنسالان بخشی از فرهنگ اصیل مردم این کشور به شمار می‌رود.

5 ـ هیچ‌گاه پشت به آثار مذهبی نایستید، مگر هنگام خروج از آن محوطه.

6 ـ هیچ‌گاه از ظرف غذا با دست چپ غذا بر ندارید.

7 ـ به هیچ عنوان به کلاه سایر مردم دست نزنید.

6-1-نوازندگي (موسيقي ,ساز,تنبک و...)

6-2-نگارگري(نقاشي,طراحي,مينياتورو...)

6-3-بافندگي(فرش بافي,ريسندگي,پارچه و..)

6-4-ادبيات(شعر,کتاب و...)

6-5-(خوشنويسي)خط

6-6-معماري(مسجد,معبد,کليسا,کاخ,آب انبارو....)

6-7-حکاکي(خاتم کاري,منبت کاري,معرق کاري,مينا کاري,سفالگري و....)

6-8-ساير(عروسک سازي,شيشه گري,طلاکاري,مس گري و....)

6-9-سينما و تئاتر

6-10-هنرمندان

6-11-مراکز فرهنگي


7-ورزش

7-1-ورزش هاي بومي

7-2-ورزش کاران

7-3-باشگاه هاي رسمي

7-4-تيم هاي ملي

7-5-استاديوم ها

7-6-مقام ها و دستاورد هاي بين المللي

7-7-ورزش بانوان

7-8-ميزباني مسابقات بين المللي

8-سياست
پس از جنگ جهانی دوم مغولستان تحت‌تأثیر عواقب شوم جنگ و فراز و نشیب‌های فراوان و نفوذ قدرت‌های بزرگ مانند چین و اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت.

در ۱۹۲۴ حزب خلق مغول به حزب انقلابی خلق مغولستان تغییر نام داد و مغولستان در اکتبر ۱۹۴۵ طی یک همه‌پرسی عمومی به استقلال دست یافت و از لحاظ سیاسی به دو قسمت تقسیم شد: یک منطقه خودمختار در جمهوری خلق چین موسوم به «مغولستان داخلی» و دیگر جمهوری خلق مغولستان موسوم به مغولستان خارجی که در ۱۹۴۶ به‌وسیله دولت چین به‌رسمیت شناخته شد.


نوع حکومت مغولستان جمهوری پارلمانی است و پارلمان کشور مغولستان توسط مردم انتخاب می‌شود. انتخاب رئیس جمهور نیز جداگانه و توسط مردم صورت می‌پذیرد. حسب قانون اساسی مغولستان حق آزادی بیان و مذهب پیش بینی شده و حق مالکیت کشور از آن مردم می‌باشد. دو حزب فعال کشور مغولستان خزب حلق مغولستان و حزب دموکرات می‌باشند. رئیس جمهور مغولستان در صورت اینکه دوسوم پارلمان رای منفی به او بدهنداز مقام خود خلع خواهد شد. مغولستان در بخش سیاست خارجی فعال است و روابط اصلی خود را با دولت‌های روسیه، چین، هند، کره شمالی، کره جنوبی، ژاپن و ایالات متحده آمریکا برقرار کرده‌است. مغولستان در رویدادهایی مانند جنگ آمریکا و عراق، جنگ افغانستان و نیز نبرد سیرالئون نیروهایی معدودی اعزام کرده‌است. همچنین مغولستان بعنوان همپیمان سازمان امنیت و همکاری اروپا در آسیا شناخته شده‌است.
نامبار انخبایار از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ رئیس جمهور مغولستان بوده است.

8-1-سياست داخلي

8-2-سياست خارجي

8-3-نهاد هاي دولتي

8-4-روابط با کشور هاي خارجي

8-5-احزاب و گروه هاي سياسي

8-6-قانون اساسي

8-7-عضويت در سازمان هاي بين المللي

8-8-دمکراسي و حقوق بشر

8-9-مراکز سياسي

8-10-وقايع مهم سياسي

8-11-تقسيمات کشوري(استان ها,ايالات ,شهر ها)

8-12-مناطق خود مختار

8-13-پايتخت,مراکز سياسي

پايتخت:

مراکز سياسي:

8-14-سفارت خانه ها(سفارت ديگر کشور ها)

8-15-جنگ داخلي

8-16-اختلافات مرزي

8-17-گروه هاي مسلح داخلي(گرروه هاي شبح نظامي)

8-18-گروه ها و احزاب مخالف دولت(گروه هاي سياسي يا شبه نظامي)

9-توان نظامي و نيرو هاي مسلح

9-1-نيروها و سازمان هاي دولتي

9-2-نيرو ها و سازمان هاي امنيتي

9-3-جنگ افزار ها

9-4-جنگنده,بمب افکن و رهگير,بالگرد,هواپيما هاي ترابري

جنگنده:

بمب افکن و رهگير:

بالگرد:

هواپيما هاي ترابري:

9-5-ناو,ناوچه,ناو هواپيما بر

ناو:

ناوچه:

ناو هواپيما بر:

9-6-سلاح هاي سبک(تفنگ,مسلسل,موشک ضد تانک,نارنجک اندازو....)

تفنگ:

مسلسل:

موشک ضد تانک:

9-7-سلاح هاي سنگين (توپخانه,توپ ضد هوايي,خمپاره انداز)

9-8-رادار ها و پدافن هوايي(سامانه هاي ضد هوايي)
9-9-موشک(بالستيک,هوا به هوا,هوا به سطح,ساحل به دريا,اژدر,کروز,ضد کشتي)
9-10-پهپاد ها
9-11-خودرو ها و زره پوش ها(تانک,نفربرو...)
9-11-رزمايش ها
9-12-فرماندهان,سرلشکران,رهبران
9-12-مراکز نظامي


10-سطح آموزش و توليد علم

10-1-دانشگاه ها
10-2-مدارس ,آموزش عمومي ,سطح سواد
10-3-توليد علم
10-4-نانوتکنولوژي
10-5-هوا و فضا
10-6-پزشکي
10-7-هسته اي
10-8-رايانه و نرم افزار
10-9-زمين شناسي و زيست شناسي
10-10-المپياد هاي علمي
10-11-دانشمندان
10-12-اختراعات و اکتشافات
10-13-اساتيد دانشگاه ها
10-14-دستاورد هاي علمي


11-پزشکي و سلامت
گزارش دومین کنفرانس بین المللی طب سنتی در مغولستان(منیژه مقصودی) The Second International Conference on Traditional Medicine Current Situation and Future Status 13-15 September, 2006-11-18 Ulaanbaatar, Mongolia منیژه مقصودی‏ دومین کنفرانس بین المللی طب سنتی !–دومین کنفرانس بین المللی طب سنتی تحت عنوان “طب سنتی: موقعیت کنونی و آینده” در تاریخ 13/09/2006 الی 15/09/2006 در شهر اولان باتار، پایتخت مغولستان برگزار شد. مقاله نگارنده با عنوان ” بررسی تکنیک های گوناگون زنان درمان گر بومی در منطقه ترکمن صحرا در ایران“ که حاصل یک کار میدانی انجام شده در سالهای اخیر بوده است ‏ در این کنفرانس ارائه شد. در متن زیر ابتدا گزارشی از این کنفرانس و سخنرانی های آن و در انتها سخنرانی مزبور در دسترس می باشد. برای اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاعاتی این کنفرانس در آدرس انتهای مقاله رجوع نمائید–!. مجریان این کنفرانس نهاد ها و سازمان های زیر بود : سازمان بهداشت جهانی، وزارت بهداشت مغولستان، دانشگاه علوم پزشکی ، دانشگاه بهداشت و علوم مغولستان، دانشکده طب سنتی، شرکتهای تولید داروهای طب سنتی ویژه مغولستان، مرکز پزشکی مشترک بین مغولستان و کره شمالی، انجمن پزشکان طب سوزنی و بنیان “دامین دا DAMIN-DA”. این کنفرانس هر دو سال یک بار برگزار می شود. اولین کنفرانس بین المللی طب سنتی مغولستان در تاریخ 05/09/2004 الی 09/09/2004 در اولان باتار پایتخت مغولستان، برگزار شد. برگزارکنندگان اولین کنفرانس نیز دانشکده طب سنتی، دانشگاه بهداشت و علوم مغولستان و نیز دانشگاه پزشکی مغولستان بودند. سخنرانان خارجی در این کنفرانس از کشورهای اطریش ،چین، فرانسه، آلمان، هندوستان ، ژاپن، روسیه، کره شمالی ، انگلستان و ایران شرکت کرده بودند. علاوه بر ارائه کنفرانس ها که در طی سه روز طول انجام شد، گروهی از برنامه های جانبی در راستای معرفی عمیق تر طب سنتی مغولستان، به عمل آمد ، از جمله: بازدید از موزه ملی مغولستان، موزه طب سنتی، و کمپی توریستی که خارج از اولان باتار واقع شده بود. این کمپ به صورت مجموعه ای از چادرهای مغولی بود، که درون هر چادر را با اشیائ گوناگون منجمله اشیا تاریخی و اشیا مربوط به زندگی چادر نشینان به نحوی تزئین نموده بودند که به صورت موزه بود. درون موزه ها و نیز چادا های مغولی از ما با چای مغولی و انواع فرآورده های لبنی که خاص مغولستان است ، پذیرایی شد. گزارشی اجمالی از سخنرانی های ارائه شده در کنفرانس در روز اول کنفرانس پس از سخنرانی های افتتاحیه توسط دبیر اول کنفرانس خانم دکتر ناران تورا، و سپس برگزارکنندگان کنفرانس منجمله: ریئس دانشگاه علوم پزشکی، رئیس سازمان بهداشت جهانی به مهمانان خارجی خیر مقدم گفته شد. پس از آن سخنرانی ها یکی پس از دیگری شروع شدند، سه سخنرانی قبل از ظهر و پنج سخنرانی بعدازظهر روز اول ارائه شد. سخنرانی های صبح اختصاص به محققین مغولی که مسئول گروه های تحقیقاتی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی بودند، ارائه شد. اولین سخنرانی در باره طب سنتی مغولستان و اولیت های تحقیقاتی بود. در این سخنرانی پیرامون اولویت های طب سنتی و در معرفی برخی از تحقیقات انجام شده، به نمونه هایی اشاره شد. سخنرانی دوم که از طرف یکی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی با مشارکت دانشکده طب سنتی ارائه شد، مطالبی پیرامون تاریخ طب سنتی و سیاست ها و برنامه های ملی طب سنتی مغولستان گفته شد. در این سخنرانی اطلاعات جامعی پیرامون تاریخ طب سنتی و امکانات و تسهیلات موجود از طرف دولت و نیز سیاست های مورد نظر درجهت گسترش آن ارائه شد. سخنرانی سوم متمرکز بود بر دوره های آموزشی و پژوهشی طب سنتی مغولستان. این سخنرانی توسط یکی از اساتید دانشکده طب سنتی ، گروه آموزش پزشکی بود. در این سخنرانی مفصلا به امکانات و شرایط دوره های آموزشی طب سنتی پرداخته شد. در پایان سخنرانی های صبح نیم ساعت به پرسش و پاسخ اختصاص داده شده بود. در عصر روز اول پنج سخنرانی دیگر ارائه شد. اولین سخنرانی در باره نقطه نظرات تئوریهایی سیستم های ایمنی بدن در ارتباط با مباحث روانشناسی ، بحث بسیار جالبی ارائه شد . در مورد مطالب این سخنرانی، در وقت پرسش و پاسخ سوال های بسیاری مطرح شد. سخنران بعدی یکی از اساتید دانشگاه انگلستان آقای دکتر آندره پیرونی از دانشگاه برادفورد، بود. عنوان این سخنرانی “طب سنتی و داروهای بومی در مدیترانه و حوزه بالکان: درس هایی برای آیندگان” ارائه شد. این سخنرانی بر اساس تحقیقات میدانی پروفسور آندره پیرونی در جنوب ایتالیا و آلبانی تهیه شده بود. این سخنرانی یکی از سخنرانی های بسیار پربار کنفرانس محسوب می شود. سخنرانی سوم توسط یکی دیگر از اساتید دانشکده طب سنتی مغولستان درباره ” کاربریهای طب سنتی آیورودیک در مغولستان ” ارائه شد. سخنران چهارم از کشور فرانسه بود که پیرامون “پارادایم علمی و طب سنتی: طب سنتی چینی ” ارائه شد. در این سخنرانی پس از یک مقایسه میان طب سنتی چین و طب کلاسیک، به موارد مطالعه شده در چین اشاره شد. آخرین سخنرانی روز اول اختصاص به نماینده مرکز پزشکی مغولستان و کره شمالی داشت. عنوان این سخنرانی عبارت بود از: “حقایق و شواهدی در باره توسعه طب سنتی مغولستان از دوران نئولیتیک تا 209 قبل از سال میلادی”. در پایان زمانی به پرسش و پاسخ اختصاص داده شد. روز دوم در وقت صبح پنج سخنرانی ارائه شد. اولین سخنرانی که توسط یکی از اساتید دانشگاه اطریش ارائه شد، پیرامون “محصولات گیاهی در حوزه طب سنتی : فوائد و مضرات مصرف گیاهان دارویی در طب غربی” بود. این سخنرانی نیز به جهت اطلاعات وسیع و کاربردی مانوس و قابل تجربه ای که کم و بیش برای هر یک از افراد با آن وجود دارد و با آن روبرو بوده و تجربیاتی کسب کرده اند، با استقبال زیادی روبرو شد، زیرا در وقت پرسش و پاسخ سوال های متعددی از سخنران پرسیده شد. سخنرانی بعدی که توسط خانم دکتر ناران تورا ریئس گروه دانشکده طب سنتی و نیز ریئس کنفرانس ارائه شد پیرامون “تحقیقاتی در باره گیاهان سنتی در مغولستان” بود. سخنران سوم از روسیه و از موسسه علوم زیستی و تجربی روسیه بود. وی پیرامون ” مطالعه مقایسه ای کاربرد گیاهان پزشکی در طب سنتی کشور های عربی و مغولستان” ارائه شد. این سخنرانی نیز در نوع خود بی نظیر بود. سخنرانی چهارم در وقت صبح روز دوم ، اختصاص به یکی دیگر از اساتید دانشکده طب سنی مغولستان اختصاص داشت که در باره بعضی از گیاهان سمی مغولستان تجربیات متععدی که آزمایش شده بود ارائه شد. آخرین سخنرانی در وقت صبح توسط یکی ازاساتید مرکز پزشکی مغولستان و کره شمالی، که سمت مدیر گروه طب چینی را نیز عهده دار بود،ارائه شد. این سخنرانی پیرامون “فوائد و موارد استفاده گیاه جین سینگ ” بود. در وقت پرسش و پاسخ سوال های متعددی نیز در رابطه با این سخنرانی مطرح شد. در عصر روز دوم جمعا پنج سخنرانی ارائه شد. این سخنرانی ها بدین شرح بودند. سخنرانی اول توسط خانم دکتر سابین گلاسا از اطریش دانشگاه وین در باره “تاثیر برخی از گیاهان پزشکی بر کبد انسان” بود . این سخنرانی که حاصل یک پژوهش گروهی میان دانشگاه وین و دانشکده طب سنتی مغولستان اننجام شده بود، نشانی از همکاریهای دوجانبه میان این دو کشور و در نهایت پیشرفت چشم گیر و بی نظیر طب سنتی مغولستان را گواه می داد. سخنرانی دیگر توسط یکی از اساتید دانشکده طب سنتی مغولستان در باره “نظریات و روش هایی در باره ادغام طب سنتی غربی و شرقی : تشخیص، درمان و پیشگیری” این سخنرانی بی نظیرمنجر به مباحث زیادی شد و نقطه نظرات موافق و مخالف و نیز با پیشنهادات متعددی روبرو شد. سخنرانی دیگر اختصاص به تحقیقی پیرامون چند گیاه خاص در مغولستان بود که به مواردی چون سموم گیاهی ، مضرات و منافع آن پرداخته شد. این سخنرانی نیز از طرف یکی از اساتید دانشکده طب سنتی مغولستان ارائه شد. سخنرانی دیگر نیز که توسط یک از اساتید همین مرکز ارائه شد، اختصاص به تحقیقات انجام شده در باره گیاهان حاوی سم و موارد استفاده از آنها داشت. آخرین سخنرانی فوق العاده جالب در نوبت دوم در باره “حفظ و حمایت از دانش بومی” توسط استادی از هندوستان از مرکز موسسه ملی تحقیقات علمی هندوستان بود. پس از سخنرانی های متعدد، عصر در روز دوم، بازدیدی از موزه طب سنتی داشتیم، که از نزدیک با طب سنتی مغولستان و کوشش های آنها جهت حفظ، ترویج و معرفی آن نه تنها در سطح مغولستان بلکه همکاری با کشور های دیگر از جمله کشور های اروپایی و نیز چین و کره شمالی آشنا شدیم. روز سوم ، آخرین روز کنفرانس بود. برنامه های روز سوم متنوع تر از دو روز دیگر بود. درصبح روز سوم ، ابتدا بازدیدی از دانشکده طب سنی انجام شد. در این بازدید ضمن، از آزمایشگاه طب سنتی، موزه طب سنتی در دانشگاه ، دانشگده دندانپزشکی و نیز آمفی تئاتری که دانشجویان مشغول درس بودند ، بازدید رسمی به عمل آمد. این مشاهدات در محیط دانشگاه پزشکی و دانشکده طب سنتی از نظر من فوقالعاده بود. ما از نزدیک با پیشرفت های مغولستان در زمینه طب سنتی آشنا شدیم . با توجه به این نکته که طب سنتی مغولستان در حقیقت تاکید بسیار زیادی بر یافته های طب سنتی چین، هندوستان، کره شمالی و تبت دارد، کوشش پزشکان این کشور در زمینه گسترش و ترویج طب سنتی حیرت انگیز است. به طوری که بیش از پنج مرکز مطالعه طب سنتی در این کشور وجود دارد. تعداد زیادی بیمارستانهای طب سنتی چه به طور خصوصی و چه دولتی، در اولان باتور ، شهر های دیگر و نیز برخی از نقاط روستایی به صورت کاملا فعال مشغول به مداوای بیماران می باشند. نکته قابل تاکید این است که مردم نیز استقبال بسیار زیادی از طب سنتی نموده اند. اولین سخنرانی روز سوم در باره “آسیب های ستون فقرات و درمان آن”بود. در این سخنرانی به تجربیاتی که از بیماران در بیمارستان طب سنتی بدست آمده بود، نکات جالبی بیان شد. پس از آن نوبت به سخنرانی یکی دیگر از اساتید دانشکده طب سنتی رسید. سخنرانی او در باره “طب سوزنی و ماساژ درمانی” بود. او به تاثیر مستقیم طب سوزنی و ماساژ درمانی با ذکر تجربیات متعدد بیماران پرداخت. سخنرانی سوم، اختصاص داشت به یکی از متخصصان ژاپنی در باره ” آینده طب سنتی ژاپن : پیشگیری سرطان”. این سخنرانی با استقبال بسیار زیادی روبرو شد و سوال های متعددی از سخنران پرسیده شد. آخرین سخنرانی مربوط به اینجانب یا به عبارتی سخنران ایرانی، بود. البته قابل اشاره است که این سخنرانی قرار بود در عصر روز اول ارائه شود، ولی بدلیل دیر رسیدن سخنران ایرانی به روز سوم موکول شد. موضوع این سخنرانی “بررسی تکنیک های گوناگون زنان درمانگر بومی در منطقه ترکمن صحرا در ایران به وسیله نگارنده ارائه شد که در بخش مقالات پایگاه حاضر قابل دسترس می باشد.

11-1-سلامت عمومي و واکسينه
11-2-خدمات درماني و بيمه
11-3-بيمارستان ها و مراکز درماني
11-4-پزشکان


12-راه و ترابري

12-1-راه آهن
12-2-فرودگاه(داخلي و خاجي)
12-3-راه هاي زميني
12-4-راه هاي دريايي