گروه نرم افزاری آسمان


بهرام


خلاصه:

بهرام، شاعر، خواننده، ترانه سرا و آهنگساز فعال در موسیقی هیپ هاپ ایران است که با زمینه شعری سیاسی-اجتماعی خود به شهرت رسید. او از سال ۱۳۸۱ تا کنون در زمینه‌های مختلفی از رپ فارسی فعالیت داشته است و جز ستون‌های اصلی و تأثیرگذار موسیقی زیرزمینی ایران به شمار می‌رود. همچنین رسانه‌های هافینگتون پست و المانیتور از وی به عنوان یکی از ۵۰ شخصیت تأثیرگذار در فرهنگ خاورمیانه یاد می‌کنند.

موضوعات:

1-مشخصات کلی
2-زندگی نامه
3-آثار
4-همکاران
5-کنسرت ها و سناریو ها
6-جوایز و افتخارات
7-حاشیه ها


1-مشخصات کلی

نام:
بهرام نورائی

نام هنری:
بهرام

لقب:

تاریخ تولد:
۵اردیبهشت ۱۳۶۶ تهران

تاریخ فوت:

ملیت:
ایران

سبک:
رپ فارسی،هیپ هاپ-سیاسی، هیپ-هاپ، رپ اوپرا

تعداد آثار:

مقبره:

قد:

سن:
30سال

امضاء:

همسر:

فرزندان:

وب سایت رسمی:
http://bahramnouraei.com

شماره تماس:

نوع فعالیت:
شاعر، خواننده، ترانه سرا و آهنگساز فعال در موسیقی هیپ هاپ ایران

سبک فعالیت:
رپ فارسی،هیپ هاپ-سیاسی، هیپ-هاپ، رپ اوپرا

تحصیلات:
علایق:


2-زندگی نامه
بهرام نورایی ، متولد پنجم اردیبهشت ماه هزار و سیصد شصت و هفت در تهران است. از سال 1380 با موسیقی هیپ هاپ آشنا شد و در 1381 فعالیت خود را در زمینه موسیقی رپ فارسی آغاز نمود. به مدت چهار سال به صورت غیر حرفه ای تک آهنگ هایی تولید کرد که برخی از آنها در 1385 به صورت غیر رسمی منتشر شدند. در 1386 با تک آهنگ "نامه ای به رئیس جمهور" به شهرت رسید و در انتهای همان سال با تشکل "دیـــوار" وارد فعالیت حرفه ای شد. در مرداد ماه 1387 اولین مجموعه رسمی خود را به نام " 24 ساعت " منتشر کرد. این مجموعه شامل 9 اثر می باشد که توسط تشکل دیــــوار تهیه و توزیع شد و در تهران و برخی شهرستانها به فروش رسید.
در اسفند ماه 1387 ، بهرام و تهیه کننده آثارش ، احسان قره ضیاءالدینی ملقب به " آتــــور"، به اتهامات مختلف، به مدت یک هفته در زندان اوین بازداشت شدند. در اردیبهشت ماه سال 1390 شمسی دومین مجموعه رسمی بهرام به نام " ســـکوت " منتشر شد. این مجموعه شامل 14 اثر می باشد که توسط تشکل دیـــوار تهیه و توزیع شد و این تشکل طی بیانیه ای اتمام همکاری خود را با بهرام اعلام نمود.
بهرام در آذر ماه 1390 شمسی از ایران خارج شد و همکنون در کشور سوئد ساکن است.
در ۱۹ خرداد ۹۴ بهرام اشتباهخوب رو توئیت کرد. تا اینکه در ۲۶ خرداد اعلام کرد که آلبوم اشتباه خوب با ۱۶ آهنگ و آهنگسازی مهدیار آقاجانی در ۱۳ تیر ۹۴ منتشر خواهد شد آلبوم برای فروش در آمازون قرار گرفته این آلبوم یکی از بهترین و بزرگترین آلبوم های موسیقی رپ فارسی است است،که شبیه به یک فیلم نامه میباشید و دارای چند بخش و یک استایل چند بعدی است

2-1-دوران کودکی

2-2-دوران جوانی

2-3-دوران تحصیل

2-4-آغاز فعالیت هنری

بهرام از سال ۱۳۸۰ در تهران به همراه سه نفر دیگر از دوستانش در قالب گروهی موسوم به «گپ» فعالیت خود را آغاز کرد. این گروه آهنگهایی با مضامین گنگستا رپ می‌خوانند که، تعداد معدودی از آنها در فضای مجازی پخش شده است. او تا سال۱۳۸۵ هیچ اثری از خودش منتشر نکرد و حاصل پنج سال فعالیتش چهار آلبوم موسیقی است به نام‌های «واسه الآن بخون»، «بهرام»، «فرصت» و «درد دل» که آثار مندرج در این آلبوم‌ها از کیفیت چندان خوبی برخوردار نیستند و در یک فضای غیر حرفه‌ای تولید شده‌اند. بعد از آن با همکاری «عمادولفگان» چند تک آهنگ از بهرام منتشر شد؛ که آثاری مانند «احساس درون» موردتوجه قرار گرفت
.
بیست و چهار ساعت و یا ۲۴ ساعت، اولین آلبوم استدیویی رپر ایرانی، بهرام است. این آلبوم در تابستان ۱۳۸۷ به صورت اینترنتی و فروش محدود، عرضه شد. دو تک آهنگ، «بیست و چهار ساعت» و «افسوس» که در بهار و تابستان ۱۳۸۷ منتشر شدند؛ به موفقیت خوبی دست پیدا کردند.
این آلبوم شامل، ۹ آهنگ است که مشهورترین آن ها؛ «خیابان»، «اینجا ایرانه»، «دل نوشت» و «افسوس» است. در آهنگسازی این آلبوم از سازهای ایرانی مانند: تار، ستار، نی و فلوت، دف و غیره استفاده شده است.
اشعار این آلبوم داری مضامین؛ سیاسی، اجتماعی، اعتراضی است؛ آلبوم به سبک قدیم هیپ-هاپ، «اولد اسکول» است
مجله موسیقی رولینگ استون از این آلبوم و ترانه اینجا ایرانه به عنوان «توصیف قدرتمندی از ایران امروز» یاد می‌کند.این آلبوم در بدو انتشار مورد توجه مردم و منتقدین داخلی و خارجی قرار گرفت و موجب شهرت بیشتر بهرام شد

2-5-اوج محبوبیت

بهرام نورائی در تابستان ۱۳۸۶ با انتشار تک آهنگ نامه‌ای به رئیس جمهور به شهرت رسید. این ترانه در قالب یک نامه سرگشاده به انتقاد از سیاست‌های ششمین رئیس جمهور ایران، محمود احمدی‌نژاد می‌پردازد. این ترانه که در ظاهر امر یک نامه ساده به رئیس جمهور ایران، محمود احمدی‌نژاد، بود؛ اما در واقع صدای اعتراض یک جوان نوزده ساله بود که در قالب موسیقی رپ فارسی حرفهای نسبتاً تیزی را گنجانده بود. بهرام با این اثر به شهرت رسید و برخی مجلات اروپایی به دلیل سیاسی بودن مضمون این آهنگ بدون اشاره به ارزش هنری به آن پرداختند. این آهنگ بعدها در آلبوم گردآوری شده تحت عنوان «نوار قلب» در کنار هشت آهنگ غیرسیاسی دیگر از بهرام قرار گرفت.
در تابستان ۱۳۸۷، بهرام اولین آلبوم استدیویی، خود را با نام «۲۴ ساعت» منتشر کرد. مجله موسیقی رولینگ استون از ترانه اینجا ایرانه بدلیل مضمون سیاسی و بدون اشاره به ارزش هنری اثر، آن را به عنوان «توصیف قدرتمندی از ایران امروز» یاد کرد. بعدها به گفته همکاران بهرام مثل پیشرو وی به این دلیل چندسال سکوت کرد که بعد از آزادی او از زندان توجه مجلات به مضمون و بی دقتی به زیبایی شناسی آثار او و همچنین تغییر نکردن جامعه و حمایت شبکه های سیاسی از خواننده های ضعیف و آهنگهای ضعیف سیاسی و کلیشه شدن موضوع های سیاسی او را از ادامه این راه بازداشت


2-6-فوت3-آثار

3-1-معرفی آثار

بیست و چهار ساعت و یا ۲۴ ساعت، اولین آلبوم استدیویی رپر ایرانی، بهرام است. این آلبوم در تابستان ۱۳۸۷ به صورت اینترنتی و فروش محدود، عرضه شد. دو تک آهنگ، «بیست و چهار ساعت» و «افسوس» که در بهار و تابستان ۱۳۸۷ منتشر شدند؛ به موفقیت خوبی دست پیدا کردند.
این آلبوم شامل، ۹ آهنگ است که مشهورترین آن ها؛ «خیابان»، «اینجا ایرانه»، «دل نوشت» و «افسوس» است. در آهنگسازی این آلبوم از سازهای ایرانی مانند: تار، ستار، نی و فلوت، دف و غیره استفاده شده است.
اشعار این آلبوم داری مضامین؛ سیاسی، اجتماعی، اعتراضی است؛ آلبوم به سبک قدیم هیپ-هاپ، «اولد اسکول» است
مجله موسیقی رولینگ استون از این آلبوم و ترانه اینجا ایرانه به عنوان «توصیف قدرتمندی از ایران امروز» یاد می‌کند. این آلبوم در بدو انتشار مورد توجه مردم و منتقدین داخلی و خارجی قرار گرفت و موجب شهرت بیشتر بهرام شد.

آلبوم ۲۴ ساعت
انتشار: تابستان ۱۳۸۷

سکوت
سکوت نام دومین آلبوم موسیقی بهرام نورائی است. این مجموعه شامل ۱۴ اثر است و در اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ به صورت دیجیتالی منتشر شده است که می‌توان از ترک‌های «عجیب»، «از من بپرس»، «یاغی»، «به چی اعتقاد داری» و «خورشید خانوم» بعنوان بهترین ترک‌های این آلبوم یاد کرد. در این مجموعه ارجاعات فرهنگی و هنری بیشماری به شخصیت‌های برجسته فرهنگی ایران چون احمد شاملو، فروغ فرخزاد و علی شریعتی وجود دارد. همچنین اثر «خورشید خانم» در این مجموعه اولین نمونه انتزاعی پست مدرن موسیقی رپ فارسی ست. در آهنگسازی این اثر از آواهای مامک خادم، از پیشگامان موسیقی تلفیقی، نمونه برداری شده است.

آلبوم اشتباه خوب

آلبوم‌های حرفه‌ای

موسیقی و ترانه:
موسیقی بی کلام:

دیگر آثار:
آلبوم‌های تمرینی
این آلبوم‌ها در سالهای اول رپ فارسی تهیه شدند اما به دلیل غیرحرفه‌ای بودن منتشر نشده و یک سال بعد از انتشار اولین آلبوم حرفه‌ای بهرام «۲۴ ساعت» با این هدف که دوران مبتدی بهرام برای مخاطبان حرفه‌ای وی جالب باشد بصورت غیررسمی از وبسایت‌های پخش موزیک منتشر شدند.

بهرام ۱۳۸۱

فرصت ۱۳۸۲

درد و دل ۱۳۸۴

نوار قلب ۱۳۸۶

تک آهنگ‌ها
ما با همیم
حروم زاده
زخمی
پاشو بیا همرام
پرواز
نمیتونم
نامه‌ای به رئیس جمهور
احساس درون
احساس درون (remix)
بمیر یا بمون
اینو بفهم (با همکاری عرفان)
پای کار (با همکاری نیما نیموش)
مرگ رپ فارس (با همکاری بابک تیغه)


3-2-سبک آثار

رپ فارسی،هیپ هاپ-سیاسی، هیپ-هاپ، رپ اوپرا

4-همکاری های هنری

همکاری های هنری:
آثاری مانند پروردگار، احساس درون و ایران پاک با همکاری «ولفگان»، «ما باهمیم» با همکاری رضا پیشرو و همچنین «اینو بفهم» با همکاری عرفان از جمله همکاری‌های منتشر شده از بهرام نورائی ست. هیچ‌کس پدرخوانده رپفارس، از همکاری پیشرو و بهرام به عنوان یکی از بهترین فیت‌های تاریخ رپ نام برده است.همچنین در خرداد ۱۳۸۸ شبکه بی‌بی‌سی فارسی بخشهایی از موزیک ویدئو «یک مشت سرباز» از هیچ‌کس را پخش کرد که در آن، بهرام و تهیه کننده آثارش، «آتور»، حضور داشتند. از دیگر همکاری‌های بهرام می‌توان به «اشتباه خوب» با مهدیار آقاجانی اشاره کرد.
آثاری مانند «اینو بفهم» با همکاری عرفان, «پایه کار» و «خیابون» با همراهی نیموش و «ما باهمیم» با همکاری رضا پیشرو و از جمله همکاری‌های محبوب آثار بهرام است. از همکاری‌های بهرام در زمینه آهنگسازی میتوان به همکاری با آتور , مضراب و مهدیار آقاجانی اشاره کرد.

موسیقی و ترانه های مشترک:
کنسرت های مشترک:5-کنسرت ها و سناریو ها

مکان و زمان کنسرت ها:
سناریو ها:

5-1-همایش ها

5-2-سخنرانی ها6-جوایز و افتخارات

جوایز دریافت شده:
عناوین و القاب:
یادواره ها:
7-حاشیه ها:
در اواخر سال ۱۳۸۷، “بهرام” به خاطر فعالیت در موسیقی زیرزمینی و انتفادات سیاسی-اجتماعی خود، با اتهامات متعددی به مدت یک هفته در زندان اوین، بند ۲۰۹ مربوط به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران بازداشت شد. پس از تحمل بازداشت، او به قید وثیقه از زندان آزاد شد و این شروع مجموعه دوم او به نام “سکوت” است.

لغو کنسرت:
رد درخواست:
لغو مجوز: