گروه نرم افزاری آسمان


عزیز شاهرخ


خلاصه:

عزیز شاهرخ (زادهٔ ۱۳۱۷ خورشیدی در مهاباد) از خوانندگان مطرح کرد است.
او ساکن شهر مهاباد است و به زبان‌های کردی و فارسی آواز می‌خواند.

موضوعات:

1-مشخصات کلی
2-زندگی نامه
3-آثار
4-همکاران
5-کنسرت ها و سناریو ها
6-جوایز و افتخارات
7-حاشیه ها


1-مشخصات کلی

نام:
عزیز شاهرخ

نام هنری:
عزیز شاهرخ

لقب:


تاریخ تولد:
۱۳۱۷خورشیدی

تاریخ فوت:

ملیت:
ایران

سبک:
موسیقی سنتی ایرانی، موسیقی کردی

تعداد آثار:

مقبره:

قد:

سن:
79سال

امضاء:

همسر:
در آذرماه ۱۳۴۵ با دختری مهابادی به نام «کبری غوثیه» وصلت نمود که حاصل آن پنج فرزند دختر بوده‌است

فرزندان:
پنج فرزند دختر

وب سایت رسمی:


شماره تماس:

نوع فعالیت:
خواننده

سبک فعالیت:
موسیقی سنتی ایرانی، موسیقی کردی

تحصیلات:
دیپلم

علایق:


2-زندگی نامه
عزیز شاهرخ در سال ۱۳۱۷ شمسی در محلهٔ «قه‌بران» که امروزه جزو خیابان وفایی در شهر مهاباد است دیده به جهان گشود. پدرش «عبدالله» و پدربزرگش اهل پژ در کردستان عراق بودند. پدربزرگش در جوانی به کردستان ایران آمد و در یکی از روستاهای منطقهٔ مَنگور ماندگار شد و با دختری از ایل منگور ازدواج نمود. مادرش «آمنه» اهل «نهری» کردستان ترکیه بود که در جنگ بین‌الملل اول همراه برادرش آوارهٔ ایران شده‌بود و پدر و مادر و خانواده‌اش را روس‌ها کشته‌بودند. برادرش نیز، در کمال ناجوانمردی، در بازار قدیمی ارومیه به دست جیلوها کشته می‌شود.
عزیز شاهرخ تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در سال ۱۳۳۹ شمسی در شهر مهاباد به پایان رساند و برای ورود به مرکز تربیت معلم به ارومیه رفت. در سال ۱۳۴۰ شمسی با عنوان معلم شروع به کار کرد. در سال ۱۳۴۲ شمسی از سوی ساواک بازداشت شد و در سال ۱۳۴۵ شمسی از زندان رهایی یافت، ولی به ۱۰ سال محرومیت اجتماعی محکوم شد. در آذرماه ۱۳۴۵ با دختری مهابادی به نام «کبری غوثیه» وصلت نمود که حاصل آن پنج فرزند دختر بوده‌است.
صدای عزیز صدایی منحصربه‌فرد و دل‌نشین بود و خانواده‌اش نیز بسیار خوش‌صدا بودند، به‌طوری‌که پدر و برادر بزرگتر وی نیز به خواندن علاقه داشتند. عزیز شاهرخ با شنیدن آثار استادانی چون سیدعلی‌اصغر کردستانی و کاویس به آواز علاقه‌مند شد. او هیچ‌گاه به صورت حضوری در خدمت استادی درس آواز نگرفت اما با تمرین از روی صفحات ضبط شده گرامافون، آواز را از اساتیدی نظیر محمد صالح دیلان، طاهر توفیق و حسن جزراوی فرا گرفت. وی همچنین محضر استاد محمد ماملی را در آواز و خوانندگی درک کرد.
در سال ۱۳۳۶ برای نخستین بار صدای شاهرخ از رادیو مهاباد به گوش همگان رسید.
حرفه اصلی او معلمی بود اما علاوه بر آن به شعر هم می‌پرداخت تا آنجا که برای آوازهایش ترانه‌هایی می‌سرود. همچنین به آهنگسازی روی برخی ترانه‌ها می‌پرداخت که ماحصل آن تصنیف‌هایی مثل از تنهایی، تو دریایی، شورش ناامیدی، ده‌ت به رستم، آسمان شین (آبی) بود.
عزیز شاهرخ دارای سبک خاصی در آواز است که این سبک آواز در موسیقی کردستان مختص او و بسیار پرطرفدار است. او به موسیقی کردی و مقام‌های کردی (قطارکان) مسلط است. مقام شیرین بیان یکی از شاهکارهای اوست که به سبک خود آن را ادا می‌کند. او در چهار کشور دارای مردم کرد زبان یعنی ایران، عراق، سوریه و ترکیه شهرت دارد و یک هنرمند بین‌المللی کرد به حساب می‌آید.
عزیز شاهرخ تا کنون با نوازندگان چیره‌دستی همکاری داشته است که از میان آنها می‌توان به استاد مجتبی میرزاده مخصوصاً آلبوم از دست عشق و مقام هیوای شیرینم و... همراه این استاد بزرگوار اشاره کرد و همچنین گروه کامکارها، جلیل عندلیبی،عرفان میرانی،سعید فرجپوری،حسین حمیدی، محمد فیروزی،بهرام ساعد و گروه آبیدر اشاره کرد. از مشهورترین آلبوم‌های او آلبوم‌های زمانه، از دست عشق و روناک با آهنگسازی و تنظیم: حمید رضا خجندی هستند.2-1-دوران کودکی

2-2-دوران جوانی

2-3-دوران تحصیل

عزیز شاهرخ تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در سال ۱۳۳۹ شمسی در شهر مهاباد به پایان رساند و برای ورود به مرکز تربیت معلم به ارومیه رفت

2-4-آغاز فعالیت هنری2-5-اوج محبوبیت

از مشهورترین آلبوم‌های او آلبوم‌های زمانه، از دست عشق و روناک با آهنگسازی و تنظیم: حمید رضا خجندی هستند.


2-6-فوت


3-آثار

3-1-معرفی آثار

از دست عشق - آهنگساز: محمد جلیل عندلیبی
آوات (آرزو) - موسیقی کردی - آهنگساز: سعید فرجپوری، مؤسسه فرهنگی هنری ماهور، تهران ۱۹۹۶
زمانه - موسیقی کردی - آهنگساز: سعید فرجپوری، مؤسسه فرهنگی هنری ماهور، تهران ۱۹۹۷
به یاد سید علی اصغر کردستانی - آهنگساز: سعید فرجپوری، مؤسسه فرهنگی هنری ماهور، تهران ۱۹۹۷
روناک - موسیقی کردی - آهنگساز و تنظیم کننده:حمید رضا خجندی، شرکت فرهنگی هنری گلبانگ، تهران ۱۹۹۸

موسیقی و ترانه:
موسیقی بی کلام:

دیگر آثار:


3-2-سبک آثار

موسیقی سنتی ایرانی، موسیقی کردی

4-همکاری های هنری

همکاری های هنری:
عزیز شاهرخ تا کنون با نوازندگان چیره‌دستی همکاری داشته است که از میان آنها می‌توان به استاد مجتبی میرزاده مخصوصاً آلبوم از دست عشق و مقام هیوای شیرینم و... همراه این استاد بزرگوار اشاره کرد و همچنین گروه کامکارها، جلیل عندلیبی،عرفان میرانی،سعید فرجپوری،حسین حمیدی، محمد فیروزی،بهرام ساعد و گروه آبیدر اشاره کرد.

موسیقی و ترانه های مشترک:


کنسرت های مشترک:


5-کنسرت ها و سناریو ها

مکان و زمان کنسرت ها:
سناریو ها:5-1-همایش ها

5-2-سخنرانی ها6-جوایز و افتخارات

جوایز دریافت شده:
عناوین و القاب:
یادواره ها:
7-حاشیه ها.

لغو کنسرت:
رد درخواست:
لغو مجوز: