گروه نرم افزاری آسمان


شوان پرور


خلاصه:

شوان پرور (به کردی: Şivan Perwer/شڤان په‌روه‌ر/شوان په‌روه‌ر) (زادهٔ ۲۳ سپتامبر ۱۹۵۵ در شهر سیورک (سوری)، در استان شانلی‌اورفه، میان شهرهای دیاربکر و شانلی‌اورفه، ترکیه) با نام اصلی اسماعیل آیگون (به ترکی استانبولی: İsmail Aygün) از خوانندگان مشهور و مردمی کرد کشورهای کردنشین (ترکیه، ایران، عراق، سوریه) است


موضوعات:

1-مشخصات کلی
2-زندگی نامه
3-آثار
4-همکاران
5-کنسرت ها و سناریو ها
6-جوایز و افتخارات
7-حاشیه ها


1-مشخصات کلی

نام:
اسماعیل آیگون (به ترکی استانبولی: İsmail Aygün)

نام هنری:
شوان پرور

لقب:


تاریخ تولد:
۲۳ دسامبر ۱۹۵۵ ‏(۶۱ سال)
سیورک، ترکیه

تاریخ فوت:

ملیت:
ایرانی

سبک:
کردی

تعداد آثار:

مقبره:

قد:

سن:
‏۶۱ سال

امضاء:

همسر:


فرزندان:


وب سایت رسمی:
www.sivan-perwer.com

شماره تماس:

نوع فعالیت:
شاعر، نویسنده، خواننده، بازیگر

سبک فعالیت:
کردی

تحصیلات:

علایق:


2-زندگی نامه
شوان پرور (به کردی: Şivan Perwer/شڤان په‌روه‌ر/شوان په‌روه‌ر) (زادهٔ ۲۳ سپتامبر ۱۹۵۵ در شهر سیورک (سوری)، در استان شانلی‌اورفه، میان شهرهای دیاربکر و شانلی‌اورفه، ترکیه) با نام اصلی اسماعیل آیگون (به ترکی استانبولی: İsmail Aygün) از خوانندگان مشهور و مردمی کرد کشورهای کردنشین (ترکیه، ایران، عراق، سوریه) است. ترانه‌های وی اکثراً حماسی و میهن‌پرستانه است.
وی فعالیت هنری را از سال ۱۹۷۵ شروع کرد و تا سال ۲۰۰۲ بیش از ۲۲ اثر خلق نمود. یکی از آخرین آثار وی به نام Men bira te kirya از طرف آکادمی آرل کرو (Harles Cros) موفق به دریافت بزرگترین جایزهٔ هنری از ژاک شیراک، رئیس جمهور وقتِ فرانسه شد. بهترین آثار شوان پرور بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ عرضه شد؛ ولی بعدها، علی‌رغم فعالیت‌های هنری، به دلیل بیماری حنجره، کیفیت صدای خویش را از دست داد. در طول دوران اوج محبوبیت، سیاستمداران رده‌بالای کشورهای خاورمیانه، که به گونه‌ای با مسئلهٔ کردستان دست در گریبان بودند، به دلیل تحریک احساسات جوانانِ کرد جهت مبارزهٔ مسلحانه، از وی با تنفر یاد می‌کردند. پس از اصلاحات سیاسی ترکیه، اعطای آزادی‌های نسبی به کردهای ترکیه، رجب طیب اردوغان وی را جزء شخصیت‌های تاریخی ترکیه می‌داند. او از سال ۱۹۷۵ تاکنون در آلمان به سر می‌بَرد.
شوان از اسطوره‌های موسیقی و از شخصیت‌های ملی کُردهاست. تعداد بسیار زیادی از جوانان کرد، با الهام‌گرفتن از او و به عشق او دیوان (سازی که شوان پرور با آن می‌نوازد و تا حدودی شبیه تار و تنبور است) دارند و آن را به‌زیبایی می‌نوازند. شوان قبل از آنکه فعالیت خود در موسیقی حماسی به زبان کردی را شروع کند، در ترکیه به زبان ترکی موسیقی سنتی ترکیه آواز می‌خوانده و به «عاشق چوبان» مشهور بوده‌است.
اردوغان در یکی از سخنرانی‌هایش به شوان پرور، که از سال ۱۹۷۵ ترکیه را ترک کرده بود، خوشامد گفته و از این‌که حسرت طولانیِ شوان برای بازگشت به وطن اتمام یافته، احساس شادی و مسرت نمود.


2-1-دوران کودکی


2-2-دوران جوانی


2-3-دوران تحصیل


2-4-آغاز فعالیت هنری

ی فعالیت هنری را از سال ۱۹۷۵ شروع کرد و تا سال ۲۰۰۲ بیش از ۲۲ اثر خلق نمود


2-5-اوج محبوبیت

بهترین آثار شوان پرور بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ عرضه شد؛ ولی بعدها، علی‌رغم فعالیت‌های هنری، به دلیل بیماری حنجره، کیفیت صدای خویش را از دست داد. در طول دوران اوج محبوبیت، سیاستمداران رده‌بالای کشورهای خاورمیانه، که به گونه‌ای با مسئلهٔ کردستان دست در گریبان بودند، به دلیل تحریک احساسات جوانانِ کرد جهت مبارزهٔ مسلحانه، از وی با تنفر یاد می‌کردند.

2-6-فوت3-آثار

3-1-معرفی آثار

Govenda Azadixwazan (۱۹۷۵)
kunk çıma tı lımej maki
Ey Ferat (۱۹۷۸)
Kine Em (۱۹۷۹)
Hay Dil (۱۹۸۰)
Gele Min Rabe (۱۹۸۱)
Agiri (۱۹۸۲)
Bilbilo / Ferzê (۱۹۸۳)
Dotmam (۱۹۸۵)
Lê Dîlberê (۱۹۸۶)
Ya Star (۱۹۹۵)
Naze (۱۹۹۶)
Heviya Te (۱۹۹۹)
Roj û Heyv (۲۰۰۰)
Sarê (۲۰۰۱)
Helbestên bijartî yên 1 /Kirîvê (۲۰۰۲)
Helbestên bijartî yên 2/Klasîk (۲۰۰۳)
Helbesten Bijarti yên ۳ (۲۰۰۴)
Min bêriya te kiriye (۲۰۰۴)

موسیقی و ترانه:
موسیقی بی کلام:

دیگر آثار:


3-2-سبک آثار

کردی

4-همکاری های هنری

همکاری های هنری:

موسیقی و ترانه های مشترک:


کنسرت های مشترک:

اجرای مشترک ناصر رزازی و شوان پرور

5-کنسرت ها و سناریو ها

مکان و زمان کنسرت ها:
سناریو ها:5-1-همایش ها

5-2-سخنرانی ها

اردوغان در یکی از سخنرانی‌هایش به شوان پرور، که از سال ۱۹۷۵ ترکیه را ترک کرده بود، خوشامد گفته و از این‌که حسرت طولانیِ شوان برای بازگشت به وطن اتمام یافته، احساس شادی و مسرت نمود

6-جوایز و افتخارات

جوایز دریافت شده:
یکی از آخرین آثار وی به نام Men bira te kirya از طرف آکادمی آرل کرو (Harles Cros) موفق به دریافت بزرگترین جایزهٔ هنری از ژاک شیراک، رئیس جمهور وقتِ فرانسه شد.

عناوین و القاب:

یادواره ها:
7-حاشیه ها.

لغو کنسرت:
رد درخواست:
لغو مجوز: