گروه نرم افزاری آسمان


فصل چهارم : رَجعت


3436.پیامبر خدا صلی الله علیه و آله :الخرائج والجرائح به نقل از جابر ، از امام باقر علیه السلام : حسین بن علی علیه السلام پیش از کشته شدن به یارانش فرمود : «پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود : پسر عزیزم! تو به زودی به سوی عراق، کشانده می شوی و آن، سرزمینی است که پیامبران و اوصیایِ پیامبران ، آن را دیده اند و آن ، سرزمینی به نام عَمورا است و تو در آن جا شهید می شوی و گروهی از یارانت با تو به شهادت می رسند که آنان ، درد شمشیرها را حس نمی کنند .

سپس تلاوت فرمود : «گفتیم : ای آتش! بر ابراهیم ، سرد و سلامت باش» . آتش جنگ، بر تو و بر ایشان ، سرد و سلامت است .

پس مژده دهید که به خدا سوگند اگر ما را بکُشند ، بر پیامبرمان در می آییم . سپس ، آن مقدار که خدا بخواهد ، درنگ می کنم و من ، نخستین فردی هستم که از قبر بیرون می آیم و خروجم با خروجِ امیر مؤمنان و قیامِ قائم و زندگانی پیامبر خدا صلی الله علیه و آله همراه می شود .

سپس ، سفیرانی از آسمان، از نزد خدا بر من فرود می آیند که تا آن زمان ، بر زمین، فرود نیامده اند و جبرئیل و میکائیل و اسرافیل علیهم السلام و افواج فرشتگان ، بر من فرود می آیند و محمّد صلی الله علیه و آله و علی علیه السلام و من و برادرم و همه کسانی که خدا بر ایشان منّت نهاده است، سوار بر مَرکب هایی از مَرکب های خداوند ، اسبانی رنگارنگ از جنس نور که هیچ مخلوقی بر آنها سوار نشده ، فرود می آییم .

سپس ، محمّد صلی الله علیه و آله پرچمش را برافراشته می سازد و آن را به همراه شمشیرش به قائمِ ما می سپارد . . . و برکت ، از آسمان به زمین، نازل می شود تا آن جا که درخت از سنگینی بارِ میوه اش که خدا برای آن خواسته ، می شکند و میوه زمستان را در تابستان می خورند و میوه تابستان را در زمستان ؛ و این ، سخن خدای متعال است : «و اگر اهل شهرها ایمان می آوردند و پرهیزگاری پیشه می کردند ، برکاتی از آسمان و زمین برایشان می گشودیم ؛ امّا دروغ انگاشتند» .

سپس ، خداوند ، کرامتی به پیروان ما می بخشد که چیزی از زمین و آنچه در آن است ، بر ایشان پنهان نمی ماند تا آن جا که مرد می خواهد بداند خانواده اش چه می کنند ، پس به آنان از آنچه می کنند ، خبر می دهد» . .
الفَصلُ الخامِسُ : الآخره5 / 1ذِکرُ الآخِرَهِ3440.عنه صلی الله علیه و آله :إرشاد القلوب :قالَ الحُسَینُ علیه السلام : یَابنَ آدَمَ ! تَفَکَّر وقُل : أینَ مُلوکُ الدُّنیا وأربابُهَا الَّذینَ عَمَروا وَاحتَفَروا أنهارَها ، وغَرَسوا أشجارَها ، ومَدَّنوا مَدائِنَها ؟! فارَقوها وهُم کارِهونَ ، ووَرِثَها قَومٌ آخَرونَ ، ونَحنُ بِهِم عَمّا قَلیلٍ لاحِقونَ .

یَابنَ آدَمَ ! اذکُر مَصرَعَکَ ، وفی قَبرِکَ مَضجَعَکَ ، ومَوقِفَکَ بَینَ یَدَیِ اللّهِ ، تَشهَدُ جَوارِحُکَ (1) عَلَیکَ یَومَ تَزِلُّ فیهِ الأَقدامُ ، وتَبلُغُ القُلوبُ الحَناجِرَ ، وتَبیَضُّ وُجوهٌ وتَسوَدُّ وُجوهٌ ، وتَبدُو السَّرائِرُ ، ویوضَعُ المیزانُ القِسطَ .

یَابنَ آدَمَ ! اذکُر مَصارِعَ آبائِکَ وأبنائِکَ ، کَیفَ کانوا وحَیثُ حَلّوا وکَأَنَّکَ عَن قَلیلٍ قَد حَلَلتَ مَحَلَّهُم ، وصِرتَ عِبرَهً لِلمُعتَبِرِ وأنشَدَ شِعرا :


أینَ المُلوکُ الَّتی عَن حِفظِها غَفَلَتحَتّی سَقاها بِکَأسِ المَوتِ ساقیها تِلکَ المَدائِنُ فِی الآفاقِ خالِیَهٌعادَت خَرابا وذاقَ المَوتَ بانیها أموالُنا لِذَوِی الوُرّاثِ نَجمَعُهاودورُنا لِخَرابِ الدَّهرِ نَبنیها . (2) .

1- .جَوارِحُ الإنسان : أعضاؤه التی یکتسب بها (الصحاح : ج 1 ص 358 «جرح») .
2- .إرشاد القلوب : ص 29 .