گروه نرم افزاری آسمان


حجامت و تأثیر درمانی آن


اشاره

حجامت و سایر خون‌درمانی‌ها به پیشگیری از بیماری‌ها و همچنین علاج آن‌ها کمک شایانی می‌کند. اینک به توضیح این مبحث و ذکر بیماری‌ها و نحوه استفاده
ص: 21
از حجامت و خون‌درمانی می‌پردازیم. در اینجا اشاره ما به حجامت از بین دو کتف است و در موارد دیگر ان شاء اللّه در فصول بعدی توضیح می‌دهیم.

سکته‌های مغزی و قلبی

سکته‌های قلبی و مغزی که از لخته خون و انسداد عروق در مویرگ‌های مغز یا عروق کرونر قلب و یا رگ‌های منتهی به قلب ایجاد می‌شود، با حجامت و پیشگیری شده و پس بروز این بیماری‌ها نیز به علاج آن کمک می‌کند.
چنانچه خانواده‌های محترم از نوجوانی فرزندان خود را به حجامت تشویق نمایند، هیچ‌گاه دچار بیماری سکته نخواهند شد و این پیشگیری در سنین میانسالی و کهنسالی ادامه دارد، پس آنان که نمی‌خواهند در دوران پیری زمین‌گیر شده و محتاج کمک دیگران برای ادامه زندگی شوند، از حجامت کمک بگیرند و دوران پیری را با سلامتی طی کنند.

ناراحتی‌های کبدی

انسداد عروق کبدی، تشمع کبد، سنگ کیسه صفرا، یرقان، یبوست، ورم‌های کبدی و ده‌ها بیماری دیگر مربوط به کبد، از بیماری‌هایی هستند که حجامت در پیشگیری یا علاج آن‌ها نقش مؤثری دارد.

بیماری‌های کلیوی

افرادی که عادت به انجام حجامت دارند از دچار شدن به بیماری‌های سنگ کلیه به دلیل تصفیه خون از عوامل سنگ‌ساز مصون خواهند ماند. افرادی نیز که دچار سنگ کلیه می‌باشند علاوه بر معالجه دارویی از حجامت کمک بگیرند و علاوه بر کمک به تأثیر بخشی داروهای گیاهی سنگ‌شکن، از ایجاد سنگ‌های بعدی نیز جلوگیری به عمل آورند.
ص: 22

بیماری‌های طحال، معده و دستگاه گوارش

حجامت در بیماری‌های طحال اثر قاطع و شفابخش دارد. چه در پیشگیری و چه در علاج به خصوص بیماری‌هایی که با غلبه خون و مزاج دموی همراه باشد. حجامت دافع سوء هاضمه، درد معده، نفخ، ترش کردن و کولیت‌های روده است. البته در علاج این بیماری‌ها حجامت باید همراه با داروهای دیگر تجویز شود.
در درمان بواسیر و کمک به رفع آن حجامت و خونگیری علاوه بر پیشگیری نقش مهمی ایفا می‌کند. بواسیر یکی از بیماری‌های ناشی از کثیفی خون است که متأسفانه پزشکی امروز کمتر به این امر توجه می‌کند. بواسیر یک روش دفاعی است که بدن به طور ناخودآگاه برای دفع خون فاسد از خود انجام می‌دهد.
بنابراین بستن خون بواسیر به هر وسیله از جمله عمل جراحی بدون توجه به کثیفی خون و اقدام برای رفع آن، یک خطا و اشتباه محرز است. چرا که خون کثیف که از راه بواسیر دفع می‌شود، راهی سایر اندام‌ها شده و چه بسا باعث ایجاد بیماری‌های خطرناکی همچون سکته و سرطان و غیرو می‌شود.

آرتروز، سیاتیک، نقرس، کانگرن، درد زانو و آرنج

حجامت علاوه بر پیشگیری در بروز بیماری‌های فوق، در علاج آن‌ها نیز تأثیر بسزایی دارد. منظور همان حجامت بین دو کتف است. البته حجامت‌ها و خون درمانی‌های نوع دیگر در علاج بیماری‌های فوق نقش مهمتری ایفا خواهد کرد که در بخش‌های مربوطه توضیح داده خواهد شد. حجامت بر قوزک پا باعث از میان رفتن درد سیاتیک می‌شود و نقرس را بهبود می‌بخشد. حجامت بر سرین (اکفل) رافع سیاتیک و درد آن است.
ص: 23

بیماری‌های پوستی

جوش‌های صورت، تیرگی و چروک و ضخامت پوست، پوسته‌پوسته شدن و شیارهای شکننده پوست و امراض دیگر صورت به وسیله حجامت کاهش یافته و توسط داروهای همراه علاج می‌شود. جرب، اگزما و کورک، لکه‌های قهوه‌ای رنگ، کدورت پوست، کهیر و بسیاری موارد دیگر بطور کامل علاج خواهد شد.

حجامت و زیبایی

حجامت و خون‌درمانی با روش‌های مختلف باعث زیبایی و شادابی پوست می‌شود. خانم‌ها که بیشتر از آقایان به این موضوع اهمیت می‌دهند بهتر است به جای کرم و پماد و مواد آرایشی از خون‌درمانی استفاده کنند و زیبایی و طراوت خود را تداوم بخشند.

حجامت و کج‌خلقی در خانواده

هرگاه کج‌خلقی از سوی مرد یا زن در خانه افزایش یافت ابتدا به کثیف شدن و غلبه خون بیاندیشید و حجامت را در کنار سایر درمان‌ها بعنوان درمانی اصولی مورد توجه قرار دهید.