گروه نرم افزاری آسمان


میزان مصرف زالو و زمان‌بندی


چنانچه هربار تعداد 20 عدد زالو به کار برده‌اید، تا 20 الی 25 روز دیگر از مصرف زالو و خون‌درمانی‌های دیگر خودداری کنید.
به همین نسبت چنانچه 10 عدد زالو مصرف کرده‌اید تا 10 روز دیگر از خون درمانی بعدی اجتناب ورزید. و به همین نسبت محاسبه کنید. در مجموع پس از تصفیه خون و تمیز شدن آن دیگر از مصرف زالو خودداری کنید مگر آنکه موردی خاص پیش آید، و پزشک تجویز خاصی داشته باشد.
توجه کنید افرادی که دچار بیماری عدم انعقاد خون هستند چنانچه نیاز به زالودرمانی داشته باشند، از سیستم‌های فوق نباید استفاده کنند و باید تحت نظر مستقیم پزشک در صورت نیاز مبادت به خونگیری با زالو نمایند.

زالودرمانی در بیماری سکته

چنانچه سکته مغزی رخ داده بلافاصله باید پشت هر گوش 10 عدد زالو بیاندازید و بیشتر از یک هفته این کار را به تعویق نیاندازید. در این صورت بطور معجزه‌آسایی عوارض سکته برطرف خواهد شد و بیمار به حال عادی برگشته و بی‌حسی اندام‌ها از میان خواهد رفت. اما اگر به جای زالو انداختن اقدامات دیگر انجام شود لخته‌ها و انسدادها مستحکم شده و سلول‌های مغز در اثر نرسیدن اکسیژن و غذا دچار آسیب شده و درمان سکته ماه‌ها به تعویق خواهد افتاد و درمان آن به شرح زیر خواهد بود:
ص: 40
چنانچه سکته‌های قلبی رخ داده است، چه سکته قوی بوده و چه ضعیف، انجام خون‌درمانی با زالو ضروری است و طرز عمل به شرح زیر است:
ابتدا رژیم غذایی 15 روزه را باید به کار برید:
یک روز در میان تا 15 روز صبح‌ها به جای صبحانه 2 لیوان عرق شاه‌تره خوب را روی آتش داغ کنید تا به حد جوش برسد، بلافاصله آن را روی 3 قاشق غذاخوری خاکشیر که از قبل تمیز کرده‌اید بریزید و کمی شیرین کرده به جای صبحانه میل کنید و نیم ساعت به پشت تکیه کرده و استراحت کنید و تا ظهر هیچ چیز نخورید مگر کمپوت خانگی و چای کمرنگ یا فرنی. روز بعد 3 قاشق غذاخوری ترنجبین را در 5/ 1 لیوان آب جوش حل کنید، صاف کنید و دوباره روی آتش به حد جوش برسانید و بلافاصله آن را روی 3 قاشق غذاخوری خاکشیر که از قبل تمیز کرده‌اید بریزید و به جای صبحانه میل کنید و تا ظهر مانند دستور روز قبل عمل کنید[5].
یک روز در میان به جای ناهار سوپ گشنیز و آلوی بخارا میل کنید:
سبزی گشنیز، اسفناج یا برگ چغندر، عدس، کمی برنج، ماهیچه گوسفند یا مرغ بدون چربی و آلوی بخارا. این مواد را با هم طبخ روی شعله ملایم طبخ کنید.
اگر دیابت هم دارید موقع مصرف آش کمی آب‌غوره خانگی اضافه نمایید و جوشانده را بدون شکر یا شیرینی دیگر مهیا کنید.
شب‌ها بجای شام کته گشنیز میل کنید. یا سیراب شیردان گوسفندی و جگر سفید گوسفند که چربی آن را کاملا گرفته باشید طبخ کنید و در آن مقداری سرکه خانگی بریزید.
ص: 41
از ظهر به بعد هم فقط از مصرف مواد زیر پرهیز کنید: سوسیس و کالباس، چربی، سرخ‌کردنی، تخم‌مرغ، گوشت گوساله و گاو، انواع ساندویچ و پیتزا، ته‌دیگ، خامه، سرشیر، شیرینی‌جات قنادی و غذاهای ثقیل الهضم.
یک روز در میان که مصرف آش گشنیز و آلو در برنامه وجود ندارد غذای دلخواه خود را میل کنید ولی آب‌پز و لطیف باشد.
از روز دهم شروع رژیم غذایی یا پس از 15 روز که از رژیم غذایی گذشت خون‌درمانی را به شرح زیر شروع کنید.
قبل از شروع خون‌درمانی به حمام بروید و پس از خشک شدن کامل بدن و موهای سر، 20 عدد زالوی کوچک انتخاب کنید، یعنی پشت هر گوش 10 عدد زالو بیاندازید. دور گردن را با پنبه بپیچید تا از سرازیر شدن خون به قسمت‌های دیگر بدن جلوگیری کرده باشید. ظرف کوچک تمیزی را زیر گوش نگهدارید تا زالوها به محض سیر شدن در آن بیفتند. کف ظرف را نمک یا الکل بریزید. تا چند ساعت بعد که خونریزی ادامه دارد فقط چندین بار با الکل محل زخم‌ها را ضد عفونی کنید ولی تا آنجا که ممکن است جلوی خونریزی را نگیرید.
پس از 20 الی 25 روز نوبت دست‌ها می‌رسد در حالی که داروهای گیاهی را همچنان مصرف می‌کنید.
روی هر دست 10 عدد زالوی متوسط بیاندازید که درشت‌تر از زالوهای گوش باشد محل انداختن زالوها بین انگشت کوچک تا سومین انگشت است. دستورات کلی و نحوه مصرف زالو و رعایت بهداشت را همانطور که توضیح داده شد انجام دهید.
ص: 42
توجه کنید که دست‌ها نسبت به پشت گوش در مقابل بروز عفونت حساس‌تر بوده و احتمال بروز عفونت و ورم در این مرحله بیشتر می‌باشد. بنابراین دقت بیشتری در ضد عفونی کردن جای نیش روی دست‌ها داشته باشید.
پس از گذشت 20 الی 25 روز از خونگیری مرحله دست، نوبت به پاها می‌رسد.
در این مرحله نیز 10 عدد زالو روی پای چپ و 10 عدد روی پای راست بیاندازید و جای انداختن زالو روی پا از انگشت کوچک تا انگشت سوم در منطقه بین قوزک پا است که در امتداد انگشت سوم و انگشت کوچک کشیده می‌گردد. محل‌های مورد نظر برای انداختن زالو در تصاویر مختلف نشان داده شده است.

دستورات کلی بهداشت و نحوه مصرف زالو را به کار گیرید.

پس از اتمام دوره خون‌درمانی بقیه درمان‌ها به وسیله داروهای مربوط توسط پزشک تا بهبودی کامل ادامه خواهد یافت و چنانچه نیاز به خون‌درمانی باشد حدود 2 الی 3 ماه بعد دوره زالودرمانی تکرار خواهد شد. یعنی 2 دوره شامل گوش و دست و پاها طبق همان برنامه قبلی دوباره انجام خواهد پذیرفت.
متخصص طب ایرانی در حال تحقیق بر روی زالو.
زالودرمانی در آنژین صدری، نفس‌تنگی مربوط به تنگ شدن و انسداد عروق کرونر به همان ترتیب که در علاج سکته گذشت می‌باشد.
ص: 43

فشارخون و زالودرمانی

در بیماری فشارخون نیز مانند سکته‌ها همان درمان سه دوره‌ای کامل را بکار گیرید. در این مورد همراه با مصرف داروهای ضد فشارخون این بیماری به حدی درمان می‌شود که دیگر نیازی به مصرف داروهای ضد فشارخون نخواهد بود و این هم یکی دیگر از معجزات زالودرمانی در طب ایرانی است.
البته در بعضی موارد ممکن است برای درمان کامل فشارخون نیاز به تکرار دوره‌های زالودرمانی باشد که پزشک متخصص طب سنتی آن را تشخیص داده و به انجام خواهد رساند. شاید در بعضی موارد و افراد خونگیری در 3 نوبت که قبلا توضیح داده شد هر سال تکرار گردد بخصوص در فصل بهار. در این فصل که فصل جوشش خون است اگر بیماران مستعد به فشارخون هر سال مبادرت به زالودرمانی کنند چه بسا دارای طول عمر با سلامتی شوند و یک قرن را پشت سر بگذارند. البته رژیم 15 روزه پاکسازی و ادامه داروهای طب سنتی لازم و ملزوم خون‌درمانی هستند.
زالوها در اثر مکیدن خون پشت دست، رگ‌های منتهی به قلب و رگ‌های کرونر را تصفیه و باز می‌کنند و همچنین رافع تصلب شرائین و ده‌ها مورد دیگر می‌باشند.

سردرد و زالودرمانی

بسیاری از سردردهای ناشی از غلبه خون که با افروختگی صورت همراه است با زالودرمانی درمان می‌شود. این سردرد به سردرد دموی معروف است. در سردردهایی
ص: 44
که غلبه خون مشخص است در همان ابتدای امر اقدام به انداختن زالو پشت گوش‌ها کنید. و در سردردهایی که اخلاط دیگر غالب‌اند ابتدا داروهای منضج و مسهل و پس از چند روز زالودرمانی را از پشت گوش شروع کنید.
سردردهای مربوط به فشارخون و یا سردردهای همراه با غلظت و کثیفی خون نیز با زالودرمانی تحت درمان قرار می‌گیرند. 10 عدد زالو متناسب با توان بیمار پشت هر گوش با رعایت بهداشت و نحوه مصرف زالو سردردهای با این مشخصات را به خوبی درمان می‌کند.