گروه نرم افزاری آسمان

صفحه اصلی
کتابخانه
جلدششم
نازاییاشاره

از هر 6 زوج یکی از آنان بچه ندارند و یا کمتر از آن دارند که می‌خواهند، و 15/ 0 حاملگی‌ها به سقط ناخواسته منجر می‌شود. پس از یک ماه مقاربت آزاد می‌توان گفت که ناباروری وجود دارد. 20% زوج‌ها پس از یک ماه مقاربت و 60% ظرف 6 ماه و 95/ 0 ظرف یک سال باردار می‌شوند.
برای درمان نازایی ابتدا باید هر نوع سوء مزاج که مربوط به کبد و معده و کلیه و رحم باشد شناسایی و درمان گردد.
اگر سوء مزاج گرم یا سرد بر معده، کبد، کلیه‌ها غالب شده، به درمان هر یک از آنها که در مجموعه کتاب‌های پیک شفا آورده‌ایم مراجعه کنید. پس از آن به درمان بیماری‌های ویژه زهدان بپردازید. کیست تخمدان، احتباس حیض، ورم گرم یا سرد رحم، عفونت رحم هرکدام که تشخیص داده شد، درمان‌های آن را در همین کتاب آورده‌ایم عوامل دیگری را که ذکر نکردیم و در ایجاد نازایی نقش دارند در این بخش تشریح می‌کنیم.
1- روابط زناشویی آن‌طور که شرح داده شد بر مرام نبوده و اصول آن رعایت نشده است.
2- زن و مرد عادت داشته‌اند هنگام نزدیک آب یخ میل کنند.
3- زن هنگام ازدواج نابالغ بوده و مرد با او نزدیکی کرده و زهدان دچار آسیب شده است. اگر هم بارداری صورت پذیرد در سالم بودن بچه‌های این خانم باید شک کرد.
4- ممکن است از اثر سرماخوردگی و عفونت، لوله‌های تخمدان بهم چسبیده و مانع حرکت تخمدان بسوی محل استقرار خویش شود.
5- شاید ترشحات داخل زهدان بسیار تند و اسیدی باشد و اسپرم را قبل از
ص: 50
رسیدن به تخمدان از بین ببرد.
6- ممکن است تخمدان و رحم زن تنبل و ضعیف شده و قادر به تخمک‌گذاری نباشد.
7- شاید در اثر ضربه و نزدیکی قبل از بلوغ زهدان کج شده است.
8- شاید چاقی بیش از حد زن باعث راه‌بندان و مانع رسیدن اسپرم به تخمک می‌شود.
9- کورتاژها باعث نازایی شده است.
10- بیماری‌های عفونی زمان کودکی لوله‌های رحم و تخمدان را گرفتار کرده است.
به‌طور کلی باید گفت:
اگر بدن زن از همه لحاظ سالم باشد دلیلی ندارد که نازا شود.
روابط زناشویی صحیح را قبلا شرح دادیم که موقع نزدیکی هر دو به خصوص زن به اوج خواستن رسیده باشد ولی باید زمان احتمال باروری را نیز دانست. پس از پاک شدن از دوره عادت ماهانه اگر فرض کنیم روز هفتم زن پاک می‌شود، معمولا تا روز دوازدهم تخمک‌گذاری صورت نمی‌گیرد، از روز دوازدهم تا روز شانزدهم امکان باروری بسیار زیاد است، سپس کاهش می‌یابد. پس بهتر است زن و مرد طالب بچه‌دار شدن قوای خود را برای این چند روز ذخیره کنند.
اگر به علت جماع در قبل از بلوغ رحم زن آسیب دیده باید نوع آسیب مشخص گردد، کجی زهدان را می‌توان با بادکش گذاشتن برطرف مقابل برطرف نمود، حد اقل ممکن است به‌طور موقت و قبل از نزدیکی کجی زهدان را موقتا راست کرد تا بارداری صورت پذیرد. اگر زهدان از جای خود تکان خورده و تخمدان‌ها در جای مناسب خود نیستند باید با دست آن را به جای خود برگرداند و مسیر تخمدان‌ها را با روغن‌های نرم‌کننده هر شب مالش دهند تا راه برای ورود تخمک هموار گردد. چرب کردن داخل رحم با
ص: 51
روغن زیتون ممکن است این مهم را برعهده گیرد و با تکرار آن زمینه حرکت تخمک را بسوی قرارگاه خویش فراهم سازد.
اگر آب یخ موقع نزدیکی زیاد مصرف شده ممکن است موجب سرماخوردگی و صلابت رحم شده، در این صورت باید با روغن‌های گرم‌کننده کمر و شکم و زیر شکم را مرتب چرب کرده مالش دهند و از حقنه‌های گرم و نرم‌کننده در فرج و مقعد استعمال کنند. به یکی از این حقنه‌ها اشاره می‌کنیم.

حقنه (تنقیه)

خارخاسک سبز، ساقه چغندر، ساقه شنبلیله، پیه بز نر، مغز حرام یک عدد، بیضه گوسفند یک جفت، شیر میش تازه دوشیده 5/ 1 من
بیضه گوسفند را چرخ کنید و همه را با شیر میش مخلوط و 5/ 1 من آب جوش اضافه نمایید و بگذارید روی آتش ملایم بپزد تا خوب نرم شود و نیمی باقی بماند، صاف کنید و هر روز ناشتا تا 3 روز متوالی در مقعد و فرج طبق دستور حقنه کنید.
روغن بلسان، روغن بان، و داروهای خوش‌بو مانند مشک و سنبل و زعفران و هل اگر در ترکیب حقنه‌ها و فرزجه‌ها وارد شوند سردی رحم را گرفته و باعث تقویت آن شده و هنگام نزدیکی احتمال باروری را چند برابر می‌کند.
اگر نازایی از چسبندگی لوله‌های تخمدان است. داروی 21 قسمتی را طبق دستور روزی 9 لیوان و اگر نشد دارو را پس از نیمکوب کردن روزی 3 بار هر بار یک قاشق غذاخوری در 5/ 1 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند، صاف کنید و شیرین کرده میل کنید. نسخه آن را در درمان احتباس حیض ذکر کردیم. علاوه بر آن از حقنه فوق الذکر استفاده نمایید. حقنه را هر 3 روز یک بار تکرار کنید و آن را در فرج استعمال نمایید.[11]

مجموعه پیک شفا ؛ ج‌6 ؛ ص51
ر ترشحات داخل رحم اسیدی باشد، تندی آن باعث از میان رفتن اسپرم می‌شود در این صورت نسخه زیر را بکار برید:
ص: 52
گل گاوزبان، تخم کاهو، تخم گشنیز، تخم کاسنی، تخم خیار، تخم خرفه، گل سرخ خارخاسک، گل ختمی، زرشک آبی، تخم حماض، ناخنک
داروها را نیم‌کوب کنید، صبح و ظهر و شب هر بار یک قاشق غذاخوری را در 5/ 1 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند، صاف کنید و شیرین کرده میل کنید. حقنه زیر را آماده کرده و هفته‌ای 2 بار حقنه کنید:
گل ختمی، تخم کتان، شنبلیله، ماء الشعیر، از هریک 30 گرم، روغن کنجد 15 گرم داروها را با 252 مثقال آب بجوشانید تا یک ثلث آن بماند، صاف کنید و با روغن کنجد ممزوج کرده و در 3 نوبت حقنه کنید.

اگر ضعف و تنبلی رحم و تخمدان باعث نازایی شده است:

هربار قبل از جماع داروهای خوش‌بو مانند مشک، عنبر، سنبل، میخک، سعد، هل و امثال آن بوسیله حرارت داغ شده و هوای گرم خوشبوی آن توسط یک لوله باریک مستقیما وارد رحم شود به حدی که گرمای آن باعث ناراحتی زن نشود و زن تا مدتی بر این وضع که لذت‌آور نیز می‌باشد بماند، این کار به بارداری کمک شایانی می‌کند و اگر یک‌بار نشد مایوس نشوند و ادامه دهند تا نتیجه مطلوب عاید گردد. فرزجه زیر نیز برای ضعف و تنبلی تخمدان خوب است.
حب بلسان، روغن ناردین، قرنفل، جوزبوا، از هریک 9 گرم.
بکوبند و فرزجه بسازند و استعمال کنند.

نسخه تقویت تخمدان

زعفران، حماما (هل)، سنبل، کاکوتی، زیره سیاه، تخم ریحان، بارهنگ، تخم شلغم جوزبوا
داروها را نیمکوب کرده روزی یک الی 2 بار یک قاشق غذاخوری آن را با 5/ 1 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند، صاف کرده و با عسل یا شکر شیرین کرده میل کنند. اگر همین دارو را بکوبند و نرم کرده و با 2 برابر وزن
ص: 53
خودش عسل ممزوج نموده و روزانه 1 تا 2 بار هربار یک قاشق غذاخوری آن را با یک استکان شیر میل کنند بهتر است.
اگر چاقی زن باعث نازایی شده است باید با خوردن دارو و رژیم غذایی و راه رفتن زیاد و ورزش بدن را لاغر کرده و پیه‌ها را آب کنند. رژیم لاغری زیر و داروی لاغری را ملاحظه فرمایید.

رژیم لاغری

صبحها: 6 عدد میوه خام که از لحاظ حجم هرکدام برابر یک سیب درختی باشد. تا ظهر چیزی نخورید مگر میوه، چنانچه دچار ورم روده و زخم معده هستید میوه پخته میل کنید.
ظهرها بجای ناهار از مواد زیر هرکدام که مایل هستید تهیه و میل کنید.
1- سبزی گشنیز با اسفناج یا برگ چغندر و عدس و یک قاشق غذاخوری برنج و ماهیچه گوسفند یا مرغ بدون چربی و آلوی بخارا
2- سوپ فصل که از مواد زیر و آنچه تمایل دارید و در دسترس می‌باشد ترکیب و آبپز شده باشد. ریواس، کنگر، کرفس، کلم، گل‌کلم، کلم سنگ، (کلم قمری) کدو، بادمجان، گوجه‌فرنگی، جو و ماهیچه گوسفند یا مرغ بدون چربی با چاشنی آب‌لیمو
3- سینه مرغ آبپز با سالاد کاهو و شربت سکنجبین و ...
4- قارچ آبپز با سالاد کاهو و شربت سکنجبین
5- دویست گرم نان جو و یک عدد موز
6- آب دوغ سنتی با گردو و کشمش و غیره ...
شب‌ها شام: 1- سالاد کاهو، سکنجبین و یک کف دست نان سنگک 2- کدوی خام یا آبپز که در ماست کم‌چرب همراه با سیر خام رنده شده مخلوط شده باشد 3- آب سیراب و شیردان و جگر سفید گوسفند (شش) آبپز بدون چربی با چاشنی آب‌لیمو
ص: 54
همراه با رژیم غذایی فوق صبح و ظهر و شب هربار نصف استکان از مخلوط عرقیات زیر میل کنید.
عرق کاسنی، عرق زنیان، عرق زیره، عرق مرزنجوش، عرق بومادران، عرق گزنه
و جوشانده زیر که بعد از هر غذا یک لیوان میل شود.
بومادران، انیسون تلخ، سیاه‌دانه، تخم کاهو، تخم شوید، مرزنجوش، لیموی عمانی، گزنه، تخم کرفس
داروها را نیم‌کوب کنید، صبح و ظهر و شب بعد از هر غذا یک قاشق غذاخوری را در 5/ 1 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان بماند صاف کنید و کمی شیرین کرده میل کنید. گویند اگر فرج خرگوش را زن بپزد و بخورد قطعا حامله خواهد شد و حمول سرگین آن را نیز مجرب دانسته‌اند.
ص: 55

بهداشت زناشویی

اشاره

بهداشت زناشویی در طب اسلامی و سنتی اهمیت زیادی دارد و بسیار بر آن تاکید شده است. شرایطی برای عمل نزدیکی صحیح در نظر گرفته شده است که سلامتی زن و شوهر را تضمین می‌کند. این شرایط شامل کیفیت نزدیکی، زمان نزدیکی، میزان نزدیکی است.

کیفیت نزدیکی

ابتدا بهداشت نزدیکی باید کاملا رعایت شود. دستگاه تناسلی در جایی قرار گرفته که امکان رشد میکروب‌ها در آنجا نسبت به جاهای دیگر بیشتر است. ازاله موهای زائد همواره باید مد نظر باشد تا زمینه رشد و زیست میکروب‌ها از میان برود، یکی از بهترین و موثرترین راه ازاله موهای زائد استفاده از داروی نظافت که ترکیبی از آهک و زرنیخ است می‌باشد. داروی نظافت علاوه بر آن از بیماری‌هایی مانند کیست تخمدان و عفونت رحم و زگیل و بواسیر و بدبویی آن پیشگیری می‌کند. داروی نظافت اخلاط سوداوی و بلغمی را از اعضاء رئیسه بدن دور ساخته و باعث ایجاد نشاط و دوری از غم و غصه می‌شود و جوشها و بثورات جلدی را با کشیدن آلودگی‌ها بسمت پایین کاهش می‌دهد.
قبل و بعد از نزدیکی باید موضع تناسلی با آب و یا با آب و شوینده‌هایی مانند صابون یا سدر شستشو گردد تا از ورود میکروب به داخل رحم جلوگیری شود.
باید حتی المقدور از جماع خشک خودداری گردد. هنگامی باید دخول صورت پذیرد که مجرای مهبل با ترشحات داخلی آماده شده باشد، در غیر
ص: 56
این صورت مجرای رحم زخم‌های ریز متعدد برداشته و به تدریج عفونی شده و راه برای ایجاد بیماری‌ها هموار می‌سازد. از آن گذشته جماع خشک باعث از میان رفتن سلول‌های حساس دهانه رحم شده و به تدریج احساس و لذت جماع را برای زن کاهش می‌دهد و این خود می‌تواند مبدأ بیماری‌های مختلف روحی و جسمی شود. مرد و زن باید به ارضای جنسی همدیگر بیاندیشند نه آنکه هریک تنها به نیاز خود بپردازد. مرد باید با حرکات جنبی باصطلاح عشق‌بازی همسر خویش را آماده نزدیکی نماید تا همه اعضای بدن متوجه دستگاه تناسلی شده و خون سالم و فعال را به سمت آن گسیل دارند و در این تماس جنسی از طریق دستگاه تناسلی شرکت نمایند. این کار باعث جلوگیری از ضعف جنسی و پیشگیری از برخی بیماری‌ها از جمله بیماری زود انزالی می‌شود. آخرین مرحله تماس جنسی دخول است که برخی نسبت به آن کاملا بی‌توجه هستند. برای بچه‌دار شدن پس از انزال، زن از جای خود برنخیزد و به پشت خوابیده و تا چند دقیقه پاها را در سینه جمع کرده و بی‌حرکت باقی بماند تا منی به سهولت با تخمک تزویج گردد.
هرگز نباید مرد و زن با بدن آلوده و عرق کرده به تماس جنسی بپردازند.
محل نزدیکی باید جایی باشد که هیچیک از طرفین کمترین ناراحتی و تنفر از آن محیط نداشته باشند. لباس‌ها و پرده‌های اطاق خواب زن و شوهر باید از لحاظ رنگ مطابق سلیقه طرفین باشد. رنگ لباس و رنگ لباس زیر باید آن‌چنان باشد که طرفین به آن رنگ‌ها علاقمند می‌باشند و این دقت را باید در رنگ تختخواب و غیرو نیز رعایت نمود و نباید آن را دست‌کم گرفت.
پوشیدن رنگ سیاه و رنگهای تیره تاثیر منفی بر اشتیاق جنسی می‌گذارد رنگ‌های روشن و شاد تاثیر مناسبی خواهند داشت. منظور از درج این مطالب تجمل‌گرایی و لوکس‌گرایی نیست، بلکه رعایت این موارد با ارزان‌ترین شرایط ممکن است.
پاکیزگی محیط و تمیزی لباس و پرده و غیرو قطعا بر حس زیبایی‌شناسی
ص: 57
انسان تاثیرگذار است. پس شیک و تمیز بودن در سادگی و ارزان بودن یک هنر ارزنده است.
هنر زناشویی هنری است که هرکسی به آن دسترسی نخواهد یافت مگر آنکه بداند و این دانش را بکار گیرد. زن و مرد باید خود را برای هر نوع کامیابی جنسی همسر آماده نشان بدهند. هر نوع نیاز و کمبود جنسی باید در خانه برطرف شود و الا شیطان در کمین ضعف‌ها و کمبودهاست.
ممکن است کسانی در انجام مسائل جنسی بیماری و مشکلاتی داشته باشند که ما تلاش می‌کنیم در حد توان علم خویش به ارائه راه کارهای درمان آنها بپردازیم.
پس از اتمام زناشویی و صورت گرفتن انزال، مرد باید بر پهلوی راست خویش بخوابد و دقایقی از جای خویش برنخیزد، سپس برخیزد و ادرار کند تا از عوارض رسوب قطرات منی در مجرا دچار بیماری نشود و استبراء نماید و مقداری عسل تناول نماید، پس از آن تا آنجا که مقدور است غسل را به تعویق نیاندازد، اگر ناچار به تعویق انداختن است باید پس از عمل زناشویی هر دو دستگاه تناسلی را بشویند و تمیز نگاه دارند.
نزدیکی در حال بیماری یکی از طرفین منع شده و باید از آن اجتناب ورزید. نزدیکی در حالت حیض و نفاس اکیدا ممنوع است و در صورت اضطرار مرد تنها می‌تواند از وراء پوشش تماس داشته باشد. استفاده از اشیاء غیر از انگشت برای تحریک کردن فرج جایز نیست. استفاده از کرم‌های شیمیایی برای نرم کردن مجرای مهبل جایز نیست و باید در صورت نیاز از روغن‌ها و کرم‌های نرم‌کننده کاملا طبیعی استفاده نمود.
آب خوردن هنگام نزدیکی و بعد از آن مضر و باعث بروز بیماری می‌گردد.
نزدیکی پس از خوردن غذا و با شکم پر بسیار زیان‌آور می‌باشد و بیماری‌های خطرناک را تدارک خواهد دید.
جماع کردن درحالی‌که مثانه و روده‌ها پر است و باید تخلیه شود خوب نیست.
ص: 58
جماع کردن پس از خون‌گیری خوب نیست.
جماع کردن هنگامی که انسان درد معده یا قولنج یا سیاتیک یا سردرد دارد زیان‌آور است.
وقتی انسان خود را اسهال داده یا استفراغ کرده باید جماع کردن را به تعویق بیاندازد.
نزدیکی در حالت ترس و اضطراب خوب نیست و باعث بیماری سرعت انزال می‌شود.
احادیث بسیاری از سردمداران علم و دانش واقعی یعنی ائمه معصومین در این زمینه وارد شده که ما از آنها شمه‌ای را نقل کردیم و طالبین را به کتاب دیگری از مجموعه کتاب‌های پیک شفا که ان شاء ا ... منتشر خواهد شد سوق می‌دهیم.

زمان نزدیکی

بهترین زمان نزدیکی نیمه‌های شب و سحر است که بدن مدتی آسوده و قوای خود را جمع کرده باشد. کسی که صبح تا شب در حال تلاش و کار بوده و خسته به خانه می‌آید نباید ابتدای شب مبادرت به نزدیکی نماید بلکه این کار را باید تا مدتی پس از خواب و استراحت به تعویق اندازد.
جماع کردن هنگام روز خوب نیست مگر آنکه چاره‌ای نباشد، جماع کردن زیر نور آفتاب مضر است مگر آنکه پرده‌ای میان آنها و آفتاب قرار گیرد.
جماع کردن در شدت گرما خوب نیست و نزدیکی بهتر است شب‌ها انجام شود.

میزان نزدیکی

میزان نزدیکی بستگی به میزان و نوع خوراک و منطقه زندگی و نژاد افراد دارد. آنچه مسلم است تحریک کردن بدون تقویت و تحکیم بدن مناسب نیست. کسانی که با دیدن تصاویر مستهجن تعداد دفعات نزدیکی را افزایش
ص: 59
می‌دهند و یا از قرص‌های تحریک‌کننده استفاده می‌کنند در حقیقت از عمر خویش می‌کاهند و بدن خویش را ضعیف کرده و بالاخره روزی خواهد رسید که در اثر این افراطکاری به بیماری بی‌میلی جنسی دچار شوند و از داروهای محرک نیز کاری برنیاید.
این افراد به کم‌سوئی چشم و لرزش بدن و ضعف اعصاب و عنین و غیرو مبتلا می‌شوند.

سردتنی یا بی‌میلی جنسی در زنان

برخی از زنان نسبت به رفتار جنسی شوهرشان از خود بی‌میلی نشان می‌دهند، علت این امر ممکن است یکی از موارد زیر باشد:
1- احساس شرمساری شدید و احساس گناه که از تصورات و تلقینات زمان کودکی باقی مانده است. ممکن است با افکار خرافی که زن در ذهن خود آنها را با خدا و مذهب پیوند داده است گره خورده و زن احساس کند که با هربار تماس از خدا دور شده است.
2- عدم علاقه به شوهر، این عدم علاقه ممکن است از ازدواج اجباری ناشی شده باشد و شاید بعد از ازدواج در اثر دیدن رفتاری از شوهر که برای زن قابل هضم نمی‌باشد ایجاد شده باشد. شاید عدم رعایت بهداشت ظاهری باعث سردتنی گردیده است.
3- اگر هیچ‌یک از موارد فوق مصداق واقعی نداشته باشد باید علت آن را در جسم زن جستجو کرد. سوءمزاج‌های سوداوی می‌تواند باعث سردتنی جنسی شود. غلبه سودا می‌تواند باعث ایجاد تنفر و یا عشق بیش از حد گردد.
یک حالت عدم تعادل همواره این‌گونه زنان را تهدید می‌کند.
4- درد هنگام مقاربت و احساس سوزش ممکن است تا مدتی زن را از جماع بیزار کند.
5- بارداری، هنگام بارداری اکثر زنان نسبت به رفتار جنسی بی‌علاقه
ص: 60
می‌شوند و در دوران شیردهی نیز تمایلات جنسی آنان تحت الشعاع مهر مادری قرار گرفته و کاهش می‌یابد.
ممکن است فکر دیگری نظر او را به خود مشغول می‌دارد و در عالم رویا به آن می‌پردازد. بعضی از افراد به روشهای خاصی از ارضاء تمایلات جنسی دست یافته‌اند که اینک نمی‌توانند با وضعیت جدید خود را تطبیق بدهند. در این‌گونه موارد رجوع به یک مشاور مطمئن لازم است تا علت اصلی را بیابد.
اگر سردتنی جنسی ناشی از سوء مزاج است باید دید سوء مزاج رحم است یا سوء مزاج معده یا جای دیگر. اگر سوء مزاج سرد بر معده غالب شده است با ایارج فیقرا یا مسهل اخلاط بلغم آن را دفع کنید. سوءمزاج‌های دیگر را نیز با مسهلات مربوطه درمان کنید که توصیف آنها قبلا گذشت.
داروی 21 قسمتی را که قبلا ذکر کردیم مصرف کنید تا زهدان از خلطها و گرفتگی‌ها خلاص شود و کار خود را به خوبی انجام دهد.
گویند بوییدن و خوردن شکوفه سنجد در افزایش اشتهای جماع در زنان بسیار موثر است طلع یا شکوفه خرما نیز همان خاصیت را دارد منتهی هم برای مرد موثر است هم برای زن. داروی دیگری نیز هست که ادعا می‌شود در ایجاد اشتهای جماع در زنان بسیار مفید است باعث خارش و تحریک و بیقراری می‌گردد و باید تا یک هفته استعمال نمایند و در ایام استعمال هیچ آثاری از این فرزجه یا شیاف ظاهر نخواهد شد، روزی که مصرف دارو پایان یابد اثر آن ظاهر شود و تا 6 ماه باقی می‌ماند.
اقحوان، ابهل، اشنه، انجدان، بیخ درخت فندق، اشنان سبز، مرزنجوش، مر، حور محروث
اجزا را مساوی بگیرید و بکوبید و از حریر بگذرانید و هربار یک مثقال آن را با شیر ممزوج کرده با پارچه تمیز بخود بردارید. اگر یکی دو تا از داروها در دسترس نبود بقیه داروها کافی می‌باشند.
عنبر اشهب و به‌طور کلی عنبر محرک شهوت جنسی است و برای زنان
ص: 61
بسیار مفید است. عنبر حرارت غریزی را برمی‌انگیزد و تمام قوای بدن را تقویت می‌نماید. مداومت در آشامیدن آن با آب و عسل باعث اعاده قوت جنسی در بیمارانی که از درمان ناامید شده‌اند می‌گردد. مالیدن آن با غالیه و یا روغن‌های گرم‌مزاج جهت تقویت اعضای تناسل و تحریک شهوت زنان و مردان بغایت موثر است. چکاندن روغن آن در فرج یا در سوراخ ذکر باعث تحریک شدید طرفین می‌شود. حتی بوییدن و گذاشتن آن زیر دامن و مماس با فرج موجب ازدیاد تمایل جنسی در زن می‌شود. مقدار مصرف خوراکی آن در روز تا یک گرم است. مصرف زیاد آن باعث ضعف معده و گاهی کبد می‌شود و مصلح آن صمغ عربی و ادویه سردمزاج مانند گشنیز و طباشیر و بوییدن کافور است.
مالیدن روغن دارچین در مجرای رحم از سحر تا آخر شب باعث لذت شدید وی از جماع می‌شود و برای مبتلایان به سرد تنی مفید است. به داروهایی با این خاصیت ملذذ می‌گویند.

ملذذ (لذت‌آور)

اشاره

کبابه، زنجفیل، عاقرقرحا، سعد از هریک یک مثقال، حسن لبه، کتیرا از هرکدام نیم مثقال
داروها را بکوبید و نرم کنید و یکی دو ساعت قبل از نزدیکی با زهره مرغ ممزوج و در فرج بمالید.

ملذذ دیگر

عاقرقرحا، زنجفیل، دارچینی، از هرکدام یک مثقال، مشک یک حبه
داروها را بکوبید و نرم کنید و با عسل ممزوج و به صورت حب‌های متعدد در آفتاب خشک کنید، موقع حاجت یکی دو دانه آن را هریک از زن و مرد در دهان خویش حل کنند و بر قضیب و فرج بمالند و پس از انجام مقدمات نزدیکی کنند.
ص: 62

ملذذ دیگر

آنغوزه را در روغن بادام و زنبق حل کنند و در شیشه کرده مدتی در آفتاب نگه دارند، و قبل از مقاربت به فرج و قضیب بمالند.

زیادی شهوت

اگر زن زیر دامن فنجنکشت را دود کند شهوت او بسیار کاهش می‌یابد.
همین خاصیت را برای مردان دارد و قاطع شهوت آنان است.
اگر زن خون پرستو بنوشد شهوت وی شدیدا کاهش می‌یابد.
داروی زیر در قطع شهوت مردان و زنان موثر است.
بذر البنج، تخم خرفه، تخم کاهو، تخم شوید، از هرکدام یک جزء، نیلوفر 2 جزء،
داروها را بکوبید و نرم کنید و هربار 3 مثقال با آب تخم خرفه میل کنید.

تنگ کردن فرج در حد بکارت

مازو، کندر، گلنار، پوست انار، دانه خرمای سوخته، توبال النحاس، صعتر برّی، جفت بلوط، زعرور، درد شراب
داروها را کاملا پودر کرده و الک کنید و با درد شراب ممزوج نمایید و خشک کنید و موقع مصرف با آب به ترش ممزوج و خمیر کرده استعمال کنید.