گروه نرم افزاری آسمان


بخوربخور در بیماران مبتلا به انواع سرطان اولین علتش پیشگیری از سرایت بیماری از طریق ریه و متعاقب آن جریان خون است. عضو تنفسی ریه محافظتش به وسیله داروهای مختلفی از جمله بخورات میسر می‌شود. مبحث کتاب حاضر تومورهای مغزی است که شدیدا داروهای مؤثر از راه بینی باید در دستور کار قرار بگیرد. گرچه داروهای مؤثر در این زمینه فراوان است امّا نسخه زیر فعلا در تجربیات حقیر پاسخ لازم را داده است.
تخم گشنیز 400 گرم، مرزنجوش 50 گرم، آویشن 50 گرم، نعناع 50 گرم
همه را با هم مخلوط و هر شب قبل از خواب یک استکان آن را در یک کاسه آب بجوشانید و 10 دقیقه زیر چادر بخور بدهید. در مورد سرطان اعضای دیگر گاه بخور به تنهایی کافی است اما برای تومورهای مغزی پس از انجام بخور از داروهای عطسه‌آور الزاما باید استفاده شود. نسخه آن از میان ده‌ها نسخه به این شرح انتخاب شده است ترشحات ناشی از تومور مغزی باید به هر وسیله ممکن از جمجمه خارج گردد که بهترین روش استفاده از داروهای عطسه‌آور می‌باشد.

انفیه: عطوس

کندش 10 گرم، بنفشه خشک 20 گرم، تخم گشنیز 20 گرم
داروها را پودر کنید و در شیشه‌های کوچک پر کنید. هربار پس از انجام بخور به مدت 10 دقیقه درحالی‌که صورت خیس عرق شده به مقدار نوک قاشق چایخوری کف دست ریخته در بینی بکشید و صبر کنید تا عطسه‌ها شروع شود.
درصورتی‌که عطسه ایجاد نشد یکی دو قطره از آب جوشانده بخور را در بینی بچکانید و
ص: 130
این کار را باید آن‌قدر تکرار کنید تا عطسه ایجاد شود. متأسفانه کندش که یک داروی عطسه‌آور قوی است به علّت کاشت و برداشت آن در زمین‌های کشاورزی و استفاده از روش‌های علمی و کودهای شیمیایی قدرت کندش کوهی را ندارند و برخی از بیماران با مشکل عدم توان عطسه کردن مواجه می‌شوند و در مقابل قوی‌ترین داروهای عطسه‌آور نیز عکس العملی نشان نمی‌دهند، در این صورت به هر وسیله ممکن باید اخلاط و ترشحات سطح مغز را به بیرون هدایت نمود. استفاده از بادکش در اطراف سر به دفعات زیاد و حجامت تر بعد از تکرار بادکش می‌تواند به خروج این ترشحات خطرناک کمک کند و الا در غیر این صورت چاره‌ای جز شکافتن پوسته سر و ایجاد راهی برای خروج اخلاط وجود نخواهد داشت.

روغن بنفشه بادام

آنگاه در هر بینی یک تا دو قطره روغن بنفشه یا بنفشه بادام بچکانید. دقت کنید پس از انجام بخور باید سروصورت را خشک کنید تا احتمال چائیدن و سرماخوردگی از بین برود.

آبزن (حمام دارویی)

مبتلایان به انواع سرطان‌ها لازم است از داروهای گیاهی خاصی برای شست‌وشوی بدن استفاده کنند. بهترین آبزنی که مناسب دیده شده ترکیبی از سدر و روغن زیتون و سرکه یا آب‌لیمو می‌باشد. حدود یک لیوان سدر را با آب‌لیمو یا سرکه مخلوط کنید و چند قاشق غذاخوری روغن زیتون نیز به آن بیافزایید. تمام بدن را با آن تمیز کرده و با آن بشوئید و از استفاده از هر نوع صابون و شامپو خودداری نمائید.
ص: 131

ادامه پاکسازی:

گرچه پاکسازی در 15 روز اول درمان بسیار مهم و ضروری است امّا بصورت ملایم تا زمانی که درمان ادامه دارد باید با توجه به شرایط حاکم بر بیمار تجویز شود.
مسهل عام داروی اصلی و پایه‌ایست که برای پاکسازی هر نوع خلط مناسب می‌باشد.
ممکن است مسهل عام را با جوشانده‌هایی که علاوه بر گزنه برای بیمار تجویز می‌شود مخلوط کنیم تا پاکسازی با یک روند ملایم ادامه داشته باشد.
مثلا مسهل عام را با جوشانده دیابت ممزوج می‌کنیم چرا که مریض دچار بیماری قند خون است، وانگهی جوشانده دیابت دارای ترکیبی است که سرطان را در دستگاه گوارش و کبد و طحال مورد حمله قرار می‌دهد و اگر این اعضاء درگیر نشده باشند آن‌ها را نسبت به متاستاز و سرایت بیماری مقاوم می‌سازد. نسخه جوشانده دیابت به شرح زیر است:
سماق نکوبیده، چای مکی، تخم شوید، لیموی عمانی، گل ختمی، زرشک آبی
از هرکدام 25 گرم بگیرید و با هم مخلوط و آسیاب کنید تا نیم‌کوب شود سپس با مسهل عام نیم‌کوب شده مخلوط کنید و اگر می‌خواهید نیروی قبض‌کننده جوشانده دیابت اثر مسهلی مسهل عام را کاهش ندهد حدود یک‌صد گرم سنای مکی به آن اضافه کنید.
اگر در کنار مسهل عام لازم است کلیه‌ها فعال‌تر وارد عمل شوند و یا اینکه لازم است کلیه‌ها نیز درمان شوند و یا در مقابل سرایت سرطان مقاوم گردند جوشانده سنگ‌شکن را به مسهل عام اضافه و با همان استدلال بالا در صورت نیاز یک‌صد گرم سنای اضافی به آن اضافه نمائید. به نسخه سنگ‌شکن توجه نمائید:
کاکل ذرت 25 گرم
دم گیلاس 25 گرم
ص: 132
تخم کافشه 25 گرم
تخم شوید 25 گرم
خارخاسک 25 گرم
منظور از عنوان سنگ‌شکن این نیست که بیمار دچار سنگ کلیه است بلکه این نسخه یک داروی پایه برای بیماری‌های کلیوی است که یکی از آثار مهم آن شکستن سنگ است ولی در عفونت‌های کلیوی و سایر عوارض بیماری‌های کلیه کاربرد دارد، مانند مسهل عام که داروی پایه برای سوءمزاج‌های معده و دستگاه گوارش می‌باشد و با داروهای دیگر هرکدام به مناسبتی مخلوط می‌گردد.

ترجیح جوشانده به اقراص در 15 روز اول:

برای پاکسازی در 15 روز اول شروع درمان جوشاندنی‌ها نسبت به قرص و چیزهای دیگر ترجیح دارد اما پس از آن چنانچه حجم زیاد جوشاندنی‌ها برای بیمار ایجاد زحمت می‌کند می‌توان پاک‌سازی‌ها را بصورت پودر وارد شده در کپسول و یا قرص‌های دست‌ساز ادامه داد. باید توجه داشت که هیچ‌گاه نباید مزاج بیمار به یبوست مایل شود چرا که ازدیاد سموم ممکن است برای سیستم دفاعی بدن ضررهایی را در بر داشته باشد. نسخه این پودر و قرص‌ها به شرح زیر ارائه می‌شود:
برگ سنا، گل محمدی، از هر کدام 50 گرم، صبر زرد و حنظل از هرکدام 25 گرم، تخم کتان و افسنتین و گل ختمی از هرکدام 10 گرم
داروها را با هم مخلوط و پودر کنید آنگاه در کپسول‌های 500 میلی‌گرمی وارد کنید و روزانه به تناسب مزاج در روز چند تا میل کند تا همواره قضای حاجت به راحتی و حد اقل 2 تا 3 بار در روز انجام شود.
حب ایارج و حب اسطوخودوس و حب قوقایا که شیخ الرئیس در کتاب قانون درباره تأثیر آن در بیرون آوردن خلطهای سوخته و تلخ و غلیظ تأکید می‌کند در
ص: 133
این موقع کاربرد دارد. به تناسب نیاز بیمار هر روز از آن تناول کند تا سموم بدن همواره دفع شود. نسخه‌های آن متعدد است. یکی دوتا از آن‌ها را به نقل از اقرابادین ذکر می‌کنم:

حب ایارج جالینوس

درد سر و معده و جگر را نافع است و اخلاط را از سر و دماغ فرو ریزد و معده را از اخلاط فاسده پاک سازد و قوی گرداند.
ایارج فیقرا 5 درم
تربد سفید مدبر 6 درم
پوست هلیله زرد 5 درم
داروها را بکوبید و از الک ریز رد کنید و با روغن بادام شیرین چرب کنید و با آب کاسنی تازه ممزوج و حب‌ها بسازید هر شب قبل از خواب با آب نیمگرم دو سه حب فرو برید.

حب ایارج منقول از حاوی کبیر

فضولات معده و سر را از بین می‌برد.
ایارج فیقرا 6 درم
پوست هلیله زرد 5/ 4 درم
داروها را بکوبید و از الک ریز رد کنید و با آب کرفس تازه ممزوج و حب‌ها بسازید و وقت خواب با آب نیم‌گرم دو سه حب براساس نیاز فرو دهید.

حب قوقایا از جالینوس

نافع است از برای امراض بلغمی و صرع و سردرد و درد شقیقه، باصره را تیز گرداند و اخراج فضول غلیظه کند.
ص: 134
صبر سقوطری، غاریقون، افسنتین رومی، مصطکی رومی از هرکدام یک جزء، شحم الحنظل و سقمونیای مشوی از هریک نیم جزء
داروها را با هم بکوبید و از الک ریز رد کنید و با آب کرفس بجوشانید و حب‌ها بسازید که هریک به اندازه دانه فلفل باشد. تاریخ مصرف این حبوب تا دو سال بعد از ساخت می‌باشد. هر شب چند حب به میزانی که ایجاد اسهال کند فروبرید.

حب اسطوخودوس

داروهای مسهل باید آرام‌آرام اخلاط مضر را بیرون بکشند، بنابراین مسهل‌ها از نوع ضعیف شروع شده و در صورت نیاز به تدریج قوی‌تر می‌شوند و این بستگی به حال بیمار دارد.

غرغره‌ها

مقداری از اخلاط سر بوسیله داروهای غرغره از سر و اطراف تومورهای واقع در سر بیرون کشیده می‌شوند. این روش علاوه بر آنکه در صفحات قبل در پاکسازی اولیه 15 روزه توضیح داده شد در طول درمان هم بسته به نیاز بیمار و تشخیص پزشک متخصص طب سنتی در صورت نیاز ادامه خواهد داشت.

اگر ماده صفراوی بر مغز چیره است

عدس را به میزان 2 قاشق غذاخوری در 4 لیوان آب بپزید تا خوب پخته و له شود و یک لیوان باقی بماند، چند قاشق غذاخوری سرکه خانگی اضافه کنید و روزانه 7 الی 8 بار غرغره کنید.

اگر ماده بلغم بر مغز چیره است

بادیان، گل سرخ، گلنار فارسی، بادرنجبویه، بهارنارنج از هرکدام مساوی بگیرید. یک قاشق غذاخوری در 2 لیوان عرق نعناع، عرق آویشن، عرق مرزه، یکی یا همه اینها با هم
ص: 135
مخلوط کنید و روی شعله ملایم به حد جوش برسانید و روزانه 7 الی 8 بار غرغره کنید.
اگر هرکدام از این اخلاط هرکدام به مقداری در حالت غیر طبیعی در بافت داخلی جمجمه حضور دارند به ترتیب هرکدام که بیشتر است را با غرغره مخصوص همان خلط به سمت پائین نزول دهید. همانطور که قبلا تذکر دادم نزول مواد از مغز به پائین در صورتی مفید است که اندام‌های پائینی ضعیف نبوده و توان دفع ماده نزولی را داشته باشد در غیر این صورت از غرغره صرف‌نظر کنید.
درمان تومورهای مغزی با روش‌های فوق به خوبی تومورهای مغزی را از بین می‌برد ولی در هر داروی سیستماتیک و هماهنگ که همه عوامل در یک جهت برای نابودی یک بیماری بکار می‌رود استثناهای بوجود می‌آید که طبیب حاذق طب ایرانی باید با درایت و تشخیص به موقع با بکار بردن ابتکارات مناسب بهترین راه را برای دفع مشکلات انتخاب کند. این موارد در بخش‌های قبلی کتاب ذکر شده ولی به دلیل اهمیت فوق العاده آن اجمالا دوباره به آن اشاره می‌شود.

موارد افتراقی و استثنائات

یکی از موانع تجربه شده تخریب داروهای شیمیایی مانند شیمی‌درمانی و پرتودرمانی و استفاده از داروهای شیمیایی پرعوارض است که مریض را از پای در می‌آورد و آنگاه بیمار را به خانواده وی بازگردانده و گوشزد می‌کنند که دیگر کاری از اطباء طب جدید به اصطلاح اروپایی برنمیاید و باید خود را برای مرگ بیمار عزیزشان آماده کنند. ما این موارد با عنوان عملیات تخریبی طب جدید برشمرده و موارد جبران و برطرف کردن آنها را که تاکنون در اثر تجربیات گوناگون بدست آورده‌ایم مطرح می‌کنیم تا یأس‌آورترین اقدامات غلط طب غربی را به امیدواری تبدیل و به یاری خداوند شفا و صحت به بیمار مأیوس بازگردانیم.
ص: 136
اگر بیمار در اثر اصابت پرتوهای مختلف و داروهای شیمیایی دچار افت پلاکت و کم‌خونی شدید شده لازم است به مقدار مورد نیاز پلاکت و خون دریافت کند تا فرصت لازم برای تسلط داروهای گیاهی بوجود آید. در بیماری سرطان خون گاه یک روز در میان بیمار نیاز به دریافت پلاکت و خون داشت و حدود 3 الی 4 ماه طول کشید تا بالاخره طبیعت غریزی بیمار که سخت در مقابل مرگ مقاومت می‌کرد بر سلول‌های بدخیم غلبه نمود. در این مدت مصرف داروهای گیاهی ضد سرطان را به چند برابر رساندم و داروها و غذاهای خونساز را همراه با حجامت‌های متعدد که خون بسیار کمی گرفته می‌شد در دستور کار قرار دادم، با این کار سیستم ایمنی بدن در مقابل سرطان تحریک و تقویت گردید و دستگاه خونساز نیز با کمک غذاها و داروهای خونساز تحت تأثیر حجامت‌های متعدد وادار به فعالیت بیشتر گردید. پس از مدتی دیگر بیمار نیاز به دریافت خون و پلاکت نخواهد داشت. لازم به ذکر است مالش هر روز بدن با روغن‌های تقویت‌کننده نیز باید در دستور کار قرار گیرد.
روغن‌هایی از قبیل: زیتون، کرچک، سقز، پیاز دشتی، ریحان، مغز قلم گاو، کوهان شتر، خولنجان، زیره، هل و دارچین همه با هم و یا آنچه در دسترس می‌باشد مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
اگر بیمار در اثر اقدامات شیمیایی دچار حالت تهوع شدید قرار گرفته باشد:
یک‌صد گرم آب‌میوه به را با 50 گرم شکر قرمز و اگر نبود قند معمولی روی شعله ملایم آن‌قدر بجوشانید با کاملا غلیظ گردد. روزانه چندین بار در دهان بیمار گذاشته تا در دهان آب شود.
همین کار را با یک‌صد گرم آب لیموترش تازه انجام دهید. آب‌میوه‌های ترش مانند: گوجه درختی، آب انار میخوش، آلبالو، سیب ترش، آب برگ انگور تازه و شاخک‌های
ص: 137
نازک آن و آب ذغال‌اخته و تمشک میخوش و امثال آن در تسکین حالت تهوع و اعاده اشتهای از دست رفته بیمار مؤثر است. اگر بیمار قادر به هضم مواد خام نیست باید همین آب‌میوه‌ها روی آتش چند جوشی بخورد. شربت‌های فواکه ضد تهوع که در کتاب شربت‌ها شرح آن آمده است در این مواقع بسیار مفید است. در حالات بحرانی به هر نحوی باید اشتهای بیمار را اعاده نمود حتی بوسیله داروهای شیمیایی ضد تهوع چرا که در صورت سقوط اشتها هیچ دارویی وارد بدن بیمار نمی‌شود الا آنکه با استفراغ بیرون ریخته می‌شود و ادامه این وضع باعث هلاک خواهد شد.
اگر بیمار تب کند باید با بکار بردن آب‌میوه‌های ضد تب مانند آب هندوانه، آب لیموشیرین و آب سیب تنها یا مخلوط با هم و عرق بید و دم کرده لیموی عمانی همراه با پاشویه با آب گل ختمی آن را رفع کنید.
اگر بیمار دچار تشنج شود داروهای ضد تشنج گیاهی بکار می‌رود که یک نسخه آن عبارت است از:
اسطوخودوس، پرسیاوشان، بهارنارنج، قدومه، گاوزبان، سنبل الطیب، تخم ریحان، آویشن، نعناع، کاکوتی، پونه، سوسنبر و امثال آن با هم و آنچه در دسترس است با هم مخلوط و روزانه به تناسب نیاز جوشانده و سه بار در روز تناول می‌شود. اگر داروهای ضد تشنج شیمیایی مانند دیازپام مصرف می‌کرده نباید قطع شود تا آنکه تومور در اثر داروهای گیاهی رو به اضمحلال بگذارد آنگاه داروی ضد تشنج نیز ضرورت خود را از دست می‌دهد.
اگر بیمار دچار گرمای بیش از حد در جمجمه گردد بلافاصله باید حجامت شود یا با زالو از سرش خون گرفته شود.
ص: 138
در پایان این کتاب هشدار می‌دهم که بیماری تومور مغزی در اثر مصرف غذاهای مسموم مانند سوسیس و کالباس، سرخکردنی‌ها، سیب‌زمینی آب‌پز مانده و سرخکرده و سرخکردنی‌های به افراط و غذاهای امروزی مانند کنسروها، آب‌میوه‌های بسته‌بندی، چیپس و پفک و امثال آن رو به افزایش است و باید از تولید غذاهایی از این دست جلوگیری به عمل آید. این شدتی که دست‌اندرکاران برای سرکوب طب سنتی بکار می‌برند اگر برای کنترل تولیداتی از این دست بکار می‌بردند شاید حالا این‌قدر آمار بیماری‌های صعب العلاج بالا نبود. هشدار دیگرم در رابطه با روابط جنسی نامشروع و نگه نداشتن عده و انتقال انگل‌های مختلف از طریق مقاربت است.
منابع و مآخذ

قانون: ابن سینا
قرابادین: سید محمد حسین عقیلی خراسانی
اصول انکولوژی و بیماری‌های سرطانی (مبانی طب هاریسون): ترجمه دکتر بهمن شفائیان، دکتر پرویز میرهادی و دکتر حمید زاهدی
مجربات فرنگی: حکیم هتیس صاحب
تحفه: حکیم مؤمن تبریزی
مبانی طب کودکان: نلسون
تشخیص و درمان بیماری‌ها: دکتر عباس ادیب
دوره کامل طب: دکتر جاوید اشترانی
میزان الطب: حکیم محمد اکبر ارزانی