گروه نرم افزاری آسمان


بخش تقویت کلیه‌ها در سنین پس از میانسالیاشاره

تقویت کلیه‌ها نقش مهمی در سلامتی بدن بویژه در اهل علم دارد، همچنین در تقویت دید چشم بسیار مؤثر است. اولین راه تقویت کلیه‌ها تکیه بر پاکسازی کلیه و پیشگیری از به ضعف گراییدن آن‌هاست.
بهترین روش، اضافه کردن عرقیات گیاهی پاک‌سازی‌کننده کلیه‌ها در سیستم پاکسازی 15 روزه است.

انجام رژیم غذایی 15 روزه با منضج کلیه

هر 6 ماه یک بار همانطور که گفته شد رژیم غذایی 15 روزه را که برای پاکسازی سراسر بدن و اندام‌های رئیسه در پاراگراف‌های قبل توضیح دادیم، انجام می‌دهیم. با این تفاوت که رژیم پاکسازی 15 روزه را با منضج مخصوص بیماری‌های کلیوی شروع می‌کنیم.
- از 3 مورد ذکر شده یکی را به دلخواه انتخاب کنید، به این ترتیب:
* هر روز صبح ناشتا 2 لیوان عرق خارشتر را داغ کنند تا به حد جوش برسد، بلافاصله آن را روی 3 قاشق غذاخوری خاکشیر تمیز شده بریزند و بجای صبحانه میل کنند تا 2 ساعت بعد چیزی نخورند.
* عرق خارشتر یک لیوان و عرق خارخاسک هم یک لیوان. باهم مخلوط به حد جوش برسانند و بلافاصله داغ‌داغ روی سه قاشق غذاخوری خاکشیر بریزند و مانند مورد بالا انجام دهند.
ص: 102
* ترکیبی از عرقیات پاک‌کننده کلیه‌ها (مدر) 2 لیوان داغ کنند و بلافاصله روی 3 قاشق غذاخوری خاکشیر تمیز شده بریزید و بجای صبحانه میل کنند.
تا 2 ساعت بعد چیزی نخورند. عرقیات تقریبا همان عرقیات گرفته شده از جوشاندنی‌های کلیه است، مانند:
عرق کاکل ذرت، شوید، گشنیز، پوست بید، کافشه، خارخاسک و امثال آن است که در بازار به‌عنوان عرق سنگ شکن یا شستشوی کلیه عرضه می‌شود. رژیم غذایی 15 روزه را ادامه دهند.
- ساعت 10 صبح یک قاشق غذاخوری بارهنگ را در یک لیوان آب جوش بریزند و با کمی شکر شیرین کرده میل کنند. اگر قند خون دارند دارو را شیرین نکنند.
- نیم ساعت قبل از ناهار و شام
یک لیوان عرق خارشتر یا خارخاسک میل کنند.
- 5/ 1 ساعت بعد از هر غذا
جوشانده زیر را آماده کرده میل کنند:
ترنجبین، گل سرخ، برگ سنا از هرکدام 50 گرم، افسننتین، تخم کتان، گل ختمی، کاکل ذرت، دم گیلاس، تخم شوید، تخم کافشه، خارخاسک از هرکدام 25 گرم. همه را باهم مخلوط و با هاون برقی آسیاب کنند و روزی سه بار هر 5/ 1 ساعت پس از صرف غذا یک قاشق غذا خوری آن را با 2 لیوان آب بجوشانند تا یک لیوان بماند، صاف کنند.
در صورت عدم بیماری قند خون، کمی با شکر شیرین کرده میل کنند.
در علاج بیماری حاد کلیه که بخش عظیمی از کلیه از کار افتاده است غذای بیمار منحصر به سوپ گشنیز و گاه تنها لعاب سوپ گشنیز می‌باشد. این رژیم باید 20 روز اجرا گردد و نتایج آن درخشان است.
ص: 103

- رژیم غذایی

سوپ گشنیز با سبزی‌های گشنیز و برگ چغندر یا اسفناج و غیرو با کمی عدس و گوشت بدون چربی گوسفند یا خروس خانگی بپزند و میل کنند. انواع سوپ‌های سبزیجات را می‌توانند مصرف کنند. غذای سفت نخورند چراکه غذای غلیظ اثر دارو را از بین می‌برد. از غذاهای غیر سوپ تنها به کته گشنیز کاملا پخته و نرم شده با گشنیز یا شوید فراوان اکتفا کنند و 15 روز این روش غذایی را رعایت کنند. کلیه‌ها تقویت شده به حال اول بازمی‌گردد.

کلیه‌بند کرک گردن شتر

حدود 150 گرم کرک گردن شتر را شسته و تمیز کرده و پس از خشک کردن روی یک پارچه محکم ریز بافت پهن کنند و اطراف آن را چرخ‌دوزی نموده، مانند لحاف به مربع‌های یک تا دو سانتی گره‌دوزی نمایند. پارچه متقال مانند کیسه‌ای مسطح کرک‌ها را در بر می‌گیرد (چیزی شبیه به لحاف). پس روی دو طرف این کیسه را با پارچه‌ای مانند حریر نرم و لطیف بدوزند تا مانع آزار پوست گردد. عرض این کیسه 35 سانت و طول آن به اندازه طول شکم بیمار می‌باشد. دو طرف آن را با زیپ بدوزند، یا هر طرف را 10 بند ببندند تا کلیه‌بند به بدن بچسبد. دو تا کلیه‌بند برای شستشو لازم است تا هرکدام که کثیف شد، تمیز را بپوشند و کثیف را بشویند. این کلیه‌بند هیچ‌گاه نباید تا بازسازی کلیه‌ها از بدن بیمار جدا گردد، مگر برای استحمام و پس از استحمام باید بلافاصله بدن بیمار خشک شود و با لباس گرم پوشانده شود تا هیچ‌گونه تغییرات دما متوجه کلیه نشود. کلیه‌ها در مقابل تغییرات دما بسیار حساس می‌باشند.
در مورد رژیم غذایی در علاج کلیه حاد نیز باید بویژه در کهنسالان توجه داشت که حتی مقدار کمی ناپرهیزی و عدول از موارد نهی شده می‌تواند کلیه را به
ص: 104
تحرکی علیه خودش وادار سازد. هنگامی که می‌گوییم بیماری کلیه حاد نباید حتی یک پشت ناخن نان بخورد و یا هر ماده غذایی خام، به این دلیل که کلیه‌ها به کمترین ناپرهیزی عکس العمل نشان می‌دهند. پس مقدار ناپرهیزی مطرح نیست بلکه ناپرهیزی مطلق مورد نظر است. پس باید اکیدا از کوچکترین ناپرهیزی جلوگیری کرد.
بدین‌وسیله پاکسازی بدن با توجه بیشتر به سمت کلیه‌ها انجام می‌شود. نقش کلیه‌ها در سلامتی انسان نقشی کلیدی است، رنگ صورت باز می‌شود و اورام بدن زایل شده و نشاط و سرحالی خاصی بر بدن چیره می‌شود. اعضای بدن بویژه اعضای رئیسه و معاون و خادم رئیسه یادی از روزگار جوانی و شادابی خود می‌کنند. حاصل آن جز طول عمر چه می‌تواند باشد؟!